als een rietje Veel ouderen zijn bang voor het beeldscherm PZC RUDEN RIEMENS zaterdag 30 oktober 2004 O G Ouderen zijn overal in de samen leving actief, alleen achter de computer zijn zij veel minder te vin den dan jongeren. Ze zijn niet met het apparaat opgegroeid, en hebben vaak angst om zich erin te verdie pen. Maar: „De maatschappij dwingt ouderen domweg uit kosten overwegingen mee te doen, of ze nu willen of niet." De prijs van de kogelbiefstuk kent geen geheim meer voor Elly Torenvlied (59), dat is zeker. Sinds kort kan ze met de com puter zoiets alledaags doen als het vergelij ken van de aanbiedingen bij Konmar, Al- bert Heijn en Makro. „Zo kun je het alle maal op je gemak bekijken. Beter dan dat je alle winkels zelf langs moet. Er gaat echt een wereld voor je open." Natuurlijk is dat niet haar enige reden om zich te bekwamen op de computer. „Je moet ook bijblijven. Tegenwoordig zeggen ze op een verjaardag: 'Ik stuur je wel een foto.' Dan bedoelen ze geen foto, maar zo'n bes tandje dat je open moet maken, waarna je dan op je scherm een foto ziet. Als je die din gen niet meer kunt, tel je niet meer mee." Dus zit ze deze vrijdagmiddag in buurtcen trum De Naald in een groepje dat met die onaardige term 'digibeten' wordt aange duid. Vandaag staat les 6 op het program ma: Outlook en e-mail. De cursus, in Scheve- ningen, is een initiatief van SeniorWeb, dat 'iedereen die niet met de computer is groot gebracht de vele mogelijkheden wil laten er varen'. Elly is op vrijwel alle gebieden in de samen leving jong, met die ene uitzondering: de deelname aan de informatiesamenleving. In dit groepje is de heer Damen (76) de oudste - sinds die mevrouw van 83, die nog nooit van een muis had gehoord, is afgehaakt. Da- men: „Van mijn leeftijd doet niemand dit; in mijn kennissenkring ben ik de enige. Ik had een computer voor mijn kleinkind gekocht en toen ben ik er zelf maar op begonnen. Het is best ingewikkeld, maar het gaat goed." Damen is ook volgens de laatste cijfers een van de weinigen uit zijn leeftijdscategorie die zich bekwaamt achter het beeldscherm. Het rapport Surfende Senioren van het So ciaal- en Cultureel Planbureau, SeniorWeb en Fontys Hogescholen, luidde onlangs de noodklok. Waar negentig procent van de 12- tot 17-jarigen zijn weg kan vinden in het doolhof van de informatiesamenleving, is dat niet meer dan 31 procent van de 65- tot 74-jarigen. Bij mensen ouder dan 75 is dat nog maar 14 procent. Gebrek aan belangstelling, meldt het rap port als reden, naast zich te oud voelen of geen geschikte computer in huis hebben. 'Het merendeel van de ouderen ziet geen en kel nut in internet en vindt het ook te inge wikkeld om te gebruiken. Ook spelen beper kingen als vergeetachtigheid of slechte ogen een rol, net als het onpersoonlijke aspect van internet, het beeldschermstaren en een mogelijke verslaving.' „Het probleem is dat de mensen denken dat het niet hoeft", zegt Jan van Hal (66) van Se niorWeb. „Het tegendeel is zo onderhand waar. Bij banken zie je dat overal filialen worden gesloten. De spoorwegen doen het zelfde. Bij de schouwburg kun je je kaartje straks alleen nog maar met een computer re serveren. Vliegtickets bestaan binnenkort ook niet meer", aldus Van Hal. Kloof Willen is één, kunnen is twee, is zo ongeveer de conclusie van hoogleraar toegepaste com municatiewetenschap aan de Universiteit van Twente, Jan van Dijk Hij is auteur van het onderzoek De digitale kloof wordt die per. De belangrijkste bevinding uit zijn rap port is dat die kloof niet alleen gaapt waar het gaat om het bezit van apparatuur. Vol gens hem is er vooral een verschil in de ken nis om er mee te kunnen werken. „Op afzien bare termijn zal de overgrote meerderheid van de Nederlandse bevolking een compu ter- en internetverbinding hebben. Dat bete kent niet dat de digitale kloof gedicht is. De kloof zal er een worden tussen mensen die technologie en informatie kunnen inzetten voor het verbeteren van de eigen positie en mensen die dat niet kunnen." Kortweg: het hebben van een computer is niet genoeg, het bezit van de vaardigheden is zeker zo belangrijk. Van Dijk wijst in dat verband niet alleen op de ouderen. Ook vrouwen, lager opgeleiden en mensen met een laag inkomen hebben minder computers en minder vaardigheden. Van Dijk noemt een reeks voorbeelden van zaken waar mensen zonder digitale kennis tegenaan kunnen lopen. „Wie tegenwoordig nog aan het elektronisch betalingsverkeer deel wil nemen, moet eenvoudigweg een pin pas bezitten. In de nabije toekomst gaat het zelfde gebeuren met de zorgpas in de ge zondheidszorg, een identiteitskaart in de so ciale zekerheid en een burgerservicekaart voor overheidsdiensten. Op internet zijn de kortste wachtlijsten te vinden." Het ergste vindt Van Dijk misschien wel dat er ook verschillen zijn in deelname aan de Een lesje internet voor ouderen politieke besluitvorming. „Hier zouden de mogelijkheden volledig gelijk moeten zijn. Een hulpmiddel als de elektronische stem wijzer werd bij de verkiezingen door meer dan twee miljoen mensen geraadpleegd, maar dit waren wel voor het overgrote deel hoger opgeleiden." Cursussen De hoogste tijd om aan de slag te gaan, con stateren beide onderzoeken. SeniorWeb pro beert het te ondervangen door ouderen cur sussen aan te bieden. Voor de goede orde: SeniorWeb is lang niet de enige, er zijn tal van instellingen die zich voor dit doel inzet ten. Landelijk is SeniorWeb inmiddels gegroeid naar 36.000 leden, en die groei verloopt ex plosief, vertelt woordvoerder Daniël de Le- vita op het hoofdkantoor in Utrecht. „Ons streven is met vijftienduizend leden per jaar te groeien. Via plaatselijke afdelingen over al in het land bieden we die cursussen aan, maar we zorgen ook voor een vervolg." Dat gebeurt bijvoorbeeld via de eigen websi te, de inzet van zestienhonderd vrijwilli gers, „maar ook door pc-hulp aan huis, een ledenblad en groepen waarbinnen leden foto Harry Verkuylen/GPD met elkaar kunnen communiceren over hob by's als digitaal fotograferen, koken of tui nieren." Ondanks het gestaag groeiende ledental moet SeniorWeb het dit jaar voor het eerst zonder subsidie van de overheid stellen. De Levita: „Mede omdat we aan zagen komen dat de subsidie gestopt zou worden, is het toch gelukt om ons dienstenpakket te blij ven aanbieden tegen een lage prijs. Dat neemt natuurlijk niet weg dat we met subsi die misschien wel veel meer hadden kunnen bereiken." „Als je hoort wat er steeds wordt geroepen, ook door de overheid, over de groeiende dij tale kloof in Nederland en dat daar nu ed iets aan gedaan moet worden, dan is het a zijn zachtst gezegd merkwaardig dat hier geen geld meer voor is. Dat snap ik niet hei maal van de overheid." Volgens De Levita trekt SeniorWeb metei ge regelmaat in Den Haag aan de bel. „Ni tuurlijk begrijpen wij ook wel dat dit met het geëigende moment is om te proberen subsidie los te peuteren. Aan de andere kant: we zien bijvoorbeeld wel dat er enol me bedragen worden uitgetrokken voor!» aanleggen van breedbandverbindingen „Het is misschien wel handig als er straks ook mensen zijn die weten hoe die techno] gie werkt. Op zich zijn die investeringenp ma natuurlijk. Het zou toch mooi zijn alsi maar één procent van al dat geld werd ge stopt in opleidingen aan mensen die er nu niet mee om kunnen gaan." Snel Breedband. Het woord is gevallen. Hetrü] port van Van Dijk noemt deze nog moderi re computerverbinding als een van de v( beelden waaruit blijkt dat een eenma; gedane achterstand vrijwel niet meer ii lopen is. Jan van Hal is het er van harte b eens. „Het gaat ook zo snel allemaal. Vew ouderen hebben angst voor technologie. Z denken dat ze het niet kunnen bijbenen. M schien is die angst ongefundeerd, maar at die nieuwe ontwikkelingen maken het en niet eenvoudiger op." Wat hem betreft moet er daarom ook heej, wat veranderen. Niet alleen de gebruiker^ moet zich beter wapenen, ook de leveran^ cier zou wel eens mogen zorgen voor eenvfl diger apparatuur. Hij lacht luid als de map gers van Philips ter sprake komen, dieallf lei draadloze apparaten mee naar huis kre gen. J „Het lukte ze niet om ze goed aan te sluita Het-is niet voor niets dat ze daar nu oven, stappen op sense and simplicity nuttig en simpel. Eenvoudiger videocamera's en dvd-spelers, eenvoudiger computers, wan! daar is ook nog heel wat winst te halen." Toch, hoe simpel de computer ook magwfi den, en hoe vaardig bijvoorbeeld Elly Tprp vlied er mee kan omgaan - dat wil niet zeg gen dat ze ook alles zal doen wat kan. heb pas gekeken voor een hotel in Brussel- Lekker makkelijk. Bij een reisbureau gaat het toch allemaal een beetje te snel. Hetef hotel heeft een zwembad, het andere eentji nisbaan, en zo kun je eerst rustig kijken,* je precies wil hebben. Maar betalen viade computer? Nee, dat zal ik niet doen. Nqoi| Luuk Kortcfea

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22