lions NCIALE ZEEUWSE lliiltf Camer wil vandalen kaalplukken f PZC Bin Laden bedreigt VS opnieuw in videobericht PZC HïKHSi Crisis is schaduw over EU-Grondwet 13° Ir Minimuminkomen mag geen belemmering meer zijn voor schadeclaims grote plannen in Vlissingen. Mabel en Friso krijgen komend voorjaar baby 5.000 boetes gedeeld aan tomobilisten Halloween waart rond PSV laat punten liggen i ZW 2 its droger nuit het westen geleidelijk droger en zon. Zwakke of matige zuidwestelijke nd en rond 13 graden. ie jaargang no. 257 erdag 30 oktober 2004 nummer 1,75 Je vindt de auto die je zoekt bij AUTO VERMEULEN Kijk op www.autovermeulen.nl of kom langs Auto Vermeulen Pearyweg 6 Goes t: 0113 56 18 12 internet: www.pzc.nl Onze winkel moet vandaag leeg. Om op 11 november weer vol te kunnen heropenen, daarom van 16.00 tot 18.00 uur HAPPY HOUR )p alle gekoelde produkten 35% kassa korting. Zolang de voorraad strekt. alleen bij Albert Heijn, Gildeweg 6, Vlissingen AH Aagje Dekenstraat, Vlissingen is tijdelijk ip zondag 31 oktober en zondag 7 november van 10.00 tot 17.00 uur geopend. et grote voordeel van Albert Heijn. CH door Hans Jacobs DEN HAAG - Friso en Mabel verwachten in april volgend jaar hun eerste kind. Dat heeft koningin Beatrix gisteren via de Rijksvoorlichtingsdienst laten weten. De baby - die graaf of gravin wordt - valt buiten de lijn van troonopvolging. Dit omdat Friso en Mabel geen parlementaire toestemming vroegen voor hun huwelijk eer der dit jaar. De prins verloor daardoor zijn lidmaatschap van het koninklijk huis en zijn recht op troonopvolging. Ook is hij sindsdien geen 'prins der Neder landen' meer. Maar bij zijn huwelijk kreeg hij wel de niet erfelijke titel 'prins van Oranje-Nassau' en het erfe lijke 'graaf van Oranje-Nassau'. Mabel, die de titel van haar man mag voeren, heeft er bewust voor gekozen de achternaam van Friso aan te nemen: Van Oranje. Friso (36) en Mabel (eveneens 36) wonen sinds hun huwelijk in Londen. GPD van onze redactie buitenland DUBAI - De Arabische nieuws zender Al Jazeera heeft gister avond een videoboodschap uit gezonden van terroristenleider Osama bin Laden. De topman van Al Qaeda richtte zich tot het Amerikaanse volk en dreig de met nieuwe aanslagen, verge lijkbaar met die van 11 septem ber 2001 in New York en Was hington. Bin Laden zei dat de veiligheid van de Amerikanen niet afhangt van de vraag of George Bush of John Kerry president is, maar van het Amerikaanse beleid. Wel zei hij dat de aanslagen op 11 september minder ernstig wa ren geweest als Bush beter had opgelet. Ook zei hij dat de rede nen die hij destijds had om de Verenigde Staten aan te vallen, nog altijd bestaan. De Saoedische terroristenleider beschuldigde Bush ervan dat die zijn eigen volk heeft misleid. De corruptie in de Amerikaanse politiek lijkt volgens hem veel op die van Arabische regerin gen. „Het is nooit in ons opgeko men dat de opperbevelhebber van het land (Bush) 50.000 bur gers in de twee torens die ver schrikkingen alleen zou laten doormaken. Omdat hij het be langrijker vond te luisteren naar een kind dat vertelde over haar geitjes", zei Bin Laden, doelend op Bush' bezoek aan een school tijdens de aanslagen. Al Jazeera zei de videobood- (Advertentie) VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 2e katern pagina 20 schap vrijdag te hebben ontvan gen, maar weigerde zijn bron prijs te geven. Bin Laden ver scheen in september 2003 in een video samen met zijn rechter hand Ayman al-Zawahiri. Toen prees hij de kapers van 11 sep tember 2001 en riep hij op tot een heilige oorlog (jihad) tegen de Verenigde Staten. Vrede In april van dit jaar, niet lang na de bomaanslagen in de Spaanse hoofdstad Madrid van 11 maart, bood Bin Laden in een geluidsopname Europese landen vrede aan, als zij hun troepen zouden terugtrekken uit Irak. De deadline van drie maanden verstreek zonder dat Europa daaraan gehoor gaf. Bin Laden liet echter niets meer van zich horen. Amerikaanse inlich tingendiensten vermoeden dat Bin Laden zich nog altijd schuil houdt in het afgelegen, bergach tige grensgebied tussen Afgha nistan en Pakistan. ANP/AFP pelijk dat daders met een uitke ring onder het motto 'van een ka le kip kun je geen veren pluk ken' niet voor schadeclaims hoe ven op te draaien. „Dat principe mag niet meer gelden. Desnoods laat de rechter tot in lengte van jaren geld inhouden op loon of uitkering." Het verjaren van schadeclaims bij daders wil Grif fith via een wetswijziging onge daan maken. Het voorstel van het liberale Ka merlid krijgt steun van D66 en de PvdA. PvdA-Kamerlid Wolf- sen, voormalig rechter, is rond uit enthousiast. „Bt steun dit van harte. Overigens: korten op een bijstandsuitkering tot de zo geheten beslagvrije voet kan nu ook al. Alleen gebeurt het bijna nooit. Rechters zouden veel meer van die mogelijkheid ge bruik moeten maken." D66-justitiewoordvoerder Van der Laan: „Dit is een sympa thiek plan. Het is natuurlijk dwaas dat een schadeclaim na een paar jaar wordt verscheurd, terwijl zo'n dader inmiddels de staatsloterij gewonnen kan heb ben." PvdA-Kamerlid Wolfsen wil het innen van schadeclaims en smartengeld geheel uitbeste den aan het Centraal Justitieel Incassobureau, dat de bedragen via een 'solidariteitsfonds' aan de slachtoffers zou moeten voor schieten. Omdat het CJIB ook de incassokosten op de daders kan verhalen, hoeft deze maatre gel geen geld te kosten, rede neert Wolfsen. Het is nog ondui delijk of hij voor dit plan vol doende handen in de Tweede Ka mer op elkaar krijgt. Burgemeesters van 26 grote en middelbare steden hebben de Kamer in een brandbrief om meer geld gevraagd voor de vrije verstrekking van heroïne aan criminele langdurige ver slaafden. Van der Laan wil 12 miljoen euro van de justitie begroting voor dit doel be stemmen. Ook dit voorstel kan rekenen op een Kamermeer derheid, maar minister Donner (Justitie) voelt er weinig voor. GPD isief gecontroleerd. lolitie sloot vorig jaar een EU-voorzitter premier Jan Peter Balkenende (1) en minister van Buitenlandse Zaken Ben Bot (r) ondertekenen op het Campidoglio, het historische hart van het oude Rome, de ract met het Rijk waarin be- Europese grondwet. foto Vincent Jannink/ANP Iwordt dit jaar 250.000 be- ingen uit te delen aan over- W "W" "T gehaald, weet korpschef juds waard nu al. Het g optreden tegen automobi- us volgens hem hard nodig it Zeeland de verkeerson- |ste provincie is. ien die een boete onder de uro willen aanvechten, zul- laar een goede reden voor en hebben. Minister Don- Uustitie) wil de rechtban- mtlasten door het 'nodeloos ïderen' aan banden te leg- 16 X>nnenboekje in zwang door Hetty van Rooij ROME - In het historische hart van Rome hebben de Europese regeringsleiders hun handteke ning gezet onder de Europese Grondwet. Een pas herstelde premier Balkenende maakte in Rome zijn rentree als EU-voor zitter. „Wij hebben samen nieuwe kan sen en mogelijkheden gescha pen. Deze ceremonie bewijst dat Europa in staat is om zichzelf (Advertentie) keer op keer te vernieuwen", zei Balkenende. Bij de ceremonie waren vrijwel alle politici aanwezig die de af gelopen twee jaar bij de onder handelingen over de grondwet betrokken waren, inclusief de omstreden kandidaat-Commis saris Buttiglione, nu nog de Itali aanse minister van Europese Za ken. De crisis rond de nieuwe Commissie-Barroso hing als een schaduw over de feestelijke plechtigheid. „Er zijn andere dingen die ons bezighouden", gaf Balkenende toe. Op uitdrukkelijk verzoek van de Italiaanse premier Berlusconi vond de ondertekening plaats in dezelfde zaal waar in 1957 de fundamenten werden gelegd voor de Europese Unie. Berlusconi legde zijn gasten uit dat zij zich bevonden op de plaats waar eens het politieke hart van het oude Rome en dus het hart van Europa klopte. Maar de woorden hadden een bijklank: mede door toedoen van Berlusconi zelf die afgelo pen week weigerde Buttiglione terug te trekken. De Europese Unie zit in een constitutionele vandaag crisis. Berlusconi meldde echter later op de avond op zoek te zijn naar een nieuwe kandidaat-commis saris voor de Europese Commis sie. Tegenover verslaggevers zei hij gisteravond laat dat de door het Europees Parlement ge wraakte Buttiglione minister zal blijven. „Ik denk dat het zo zal lopen", aldus Berlusconi. Vervanging van de Italiaanse kandidaat is daarvoor de beste weg. „Ik kan niet ontkennen dat dat na de bijeenkomsten die we hebben gehad het meest voor de hand ligt", meld de Berlusconi. Hij noemde nog geen namen. Balkenende en Barroso weiger den eerder nog te speculeren over mogelijke oplossingen. „Het is een gevoelige kwestie en daar ga ik met over praten voor dat ik met een aantal EU-chefs afzonderlijk heb overlegd", zei Barroso. Balkenende herhaalde dat de regering achter de kandi datuur van Kroes blijft staan en de portefeuille Mededinging wil behouden. GPD onze redactie binnenland i HAAG - Vandalen en eldplegers met een mini- oinkomen mogen de s niet meer ontspringen lij met een schadeclaim den geconfronteerd, noods moeten deze cri- elen de zelf aangerichte ide of smartengeld gedu- le tientallen jaren in ne bedragen tot op de ste cent terugbetalen. harde eis legt een Kamer- derheid volgende week op bij de behandeling van de iebegroting van minister ler ins WD-Kamerlid Griffith n veel burgers het onbegrij- DELBURG - De Zeeuwse ie heeft dit jaar al zo'n 100 autobestuurders be- d voor het overtreden van ïelheidslimieten. Vooral de te twee maanden wordt er Het vrijdagse chagrijn van Cor de Jonge Poortambacht geeft overzicht van bouwtrends Speelgoedrage kort maar heftig In Lissabon moet niets Griezelen achter de computer All Hallow's Eve, kortweg Halloween, heeft sinds de ja ren tachtig vaste voet aan de grond gekregen in Neder land. Ook in Zeeland zijn er Halloweenparty's voor kinderen én volwassen, al dan niet ver- kleed als griezel en in het bezit van pompoen. Koploper PSV heeft gister avond twee punten laten liggen. De uitwedstrijd te gen FC Utrecht bleef op 0-0 steken. De ongeslagen Eindhovenaren hebben nu één punt voorsprong op Feyenoord. Dat speelt mor gen in Alkmaar tegen AZ, de nummer drie van de ranglijst. 1 Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6; Radio en Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 18 en 19; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 27; Wonen: W1W2, W4 en W5; Reizen: W7, W9 en W11Trends: W13 en W15; Jong: W16 en W17. (Advertentie) ECHTE MAKELAAR 0118 - 616617 muil MIK (Advertentie) KRANT VOOR l E E L A N O Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn Ipostlbankrekemngnummer Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarbij éénmalig roestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) CU Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95). per kwartaal met automa tische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1