ZEELfiND CREATIEF betaalde fietsenstalling dicht Godin zet Colijnsplaat op de kaart Galeriehoudster ontdekt Scheldetalenten Vooral stamgasten vinden weg naar het Politieke Café ikdag in eikant Nehalenniatempel opgeleverd Werkstraf voor huiselijk geweld Meisje gewond bij botsing WCT geen financieel risico Borsele Christelijk programma terug Piet Spruit memorialloop Filatelisten lissings college vindt opbrengst niet opwegen tegen de kosten VRIJDAG 12 NOV. ZATERDAG 13 NOV. ZONDAG 14 NOV. Ab van der Sluis iSINGEN - De betaalde fiet- talling aan de Hellingbaan üssingen gaat dicht. B en W en de personeelskosten niet egen tegen de opbrengsten, et eerste half jaar stalden lts duizend mensen hun in de parkeergarage. Slui- levert de gemeente Vlissin- een jaarlijkse bezuiniging an bijna 42.000 euro. bewaakte fietsenstalling I in de zomer van 2000 ge ld door toenmalig wethou- F. Meijers. Daaraan vooraf- id is jarenlang gepraat over betaalde stalling. Het vin van een locatie bleek name- net mee te vallen, de stalling in de parkeerga- te realiseren moest de ge- ate tien autoparkeerplaat- jpofferen. Medewerkers van Middelburgse reïntegratiebe- l'Eté beheren de bewaakte ing. Er is plek voor onge- zestig fietsen en tien brom- en of scooters. Stalling kost ig eurocent per dag. tsenstalling Ie begroting 2005 kondigt college van B en W aan de aide fietsenstalling te slui- Aan exploitatie kost de stal- per jaar 46.000 euro. Dat de personeelskosten van Het gebruik is uiterst be- t. Alleen op de vrijdagen en Ie zomer is relatief druk in lalling. De meeste bezoekers de binnenstad zetten hun gewoon buiten neer. Een fa- Advertentie) dag 20 november 14.30 uurl 10T6 K€RK V<E<ER<E ORiA - ANTONIO VIVALDI EQUIEM - W.A. MOZART olland Boys Choir, Bach :ollegium, solisten o.l.v. eter Jan Leusink dirigent gang 6 35 p.p.; 4 kaarten 120 15600435 Info: 0118-623650 Met doorzettingsvermogen en de nodige door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - Daar staat het dan, mediterraan te wezen. Net of het in Co- lij nsplaat minder regenachtig is dan in de rest van Zeeland. Maar het gezel schap dat de Nehalenniatempel vanuit de Vismijn feestelijk gaat opleveren, steekt toch de paraplu's maar op. Het tempeltje met zijn licht terra muren, donkergrijze pilaren en Toscaanse dak pannen kan je wel naar andere tijden sturen, je in andere streken doen wa nen, maar het kan niet voorkomen dat je nat wordt. Nog niet. want volgende zomer gaat het pas officieel open. Het is een soort wonder dat het tempel tje, een replica van een heiligdom zoals het bijna tweeduizend jaar geleden iets ten noorden van Colijnsplaat gestaan kan hebben, er gekomen is. De club die het vierhonderd jarig bestaan van Co- lij nsplaat met festiviteiten omkleedde, vond vier jaar geleden dat het dorp nu eindelijk maar eens op de kaart moest worden gezet. In het verre oosten stond Colijn al op de kaart omdat Japanners het de geboorteplaats wisten van een van hun grootste waterbouwers: Johan- nis de Rijke. Sinds Colijnsplaat het jubileum vierde, zijn voor hem al twee standbeelden op gericht. Tastbare herinneringen aan De Rijke liggen echter helemaal in Japan, en Colijnsplaat wilde ook graag iets hebben de initiatiefnemers de tempel waar je in kunt en omheen kunt lopen. Het werd een heiligdom voor Nehalen- nia, de Gallo-Romeinse godin die de Noord-Bevelanders met goed recht kon den annexeren. Hoewel de eerste alta ren die aan Nehalennia gewijd waren, in Domburg werden gevonden, spreken vooral de vondsten die sinds de jaren 70 tussen Colijnsplaat en de Schaar van Vuilbaart zijn gedaan, tot de verbeel ding. Nog steeds halen vissers die met hun netten langs een kleiplateau in de Oosterschelde trekken af en toe een steentje boven. Niet meer zo veel als in het begin, helaas, maar af en toe toch wat. De plannen voor het tempeltje, waarin de stichting Nehalennia het liefst wat van de votiefstenen zou zetten die in Leiden worden bewaard, leken aanvan kelijk te wild voor de werkelijkheid. Maar daar trok de stichting zich niets van aan. Er werd onderzoek gedaan, er kwamen verantwoorde tekeningen en plotseling was er ook geld. Van de pro vincie, van sponsors, van de gemeente Noord-Beveland die ook een plekje be schikbaar stelde. Er kwam hulp van de leerlingen van de Nehalennia scholenge meenschap in Middelburg en aannemer Snoep kon gisteren het gebouwtje ople- Colijnsplaat toch van de grond gekregen. veren. Wel zijn er nog meer dan dui zend dakpannen te koop. Voor 45 euro kunnen kopers het project op die ma nier sponsoren. Want helemaal klaar is het nog steeds niet. Van binnen moet het worden geschilderd met originele verf volgens een Romeins recept op ba sis van melkzuur. De omgeving moet nog in orde worden gebracht en de in formatie heeft ook nog geen plaats. Belangrijk Ton Derks, die zich als archeoloog in Leiden dagelijks dicht in de buurt van de wonderlijke Colijnsplaatse bijvangst ophoudt, legde uit dat de verzonken tempel op de bodem van de Oosterschel de het gebied rond Colijnsplaat in Ro meinse tijden ook al op de kaart had ge zet. Nehalennia was wel een regionale godin, maar ze was toch in een groot deel van West-Europa belangrijk. Rijke mensen uit Keulen, Rouen en Trier plaatsten de stenen omdat de godin iets gedaan had waarvoor ze beloofd had den haar iets moois te offeren. Volgens Derks is het een fout om Nehalennia, hoewel ze door de Romeinen met de nek werd aangekeken, te verslijten als een voor-Romeinse godin. Ze verkeert name lijk in goed gezelschap. Andere, beken- foto Willem Mieras de Romeinse goden als Jupiter, Mercu- rius, Victoria en Hercules, werden, ge tuige de inscripties, ook vereerd in het heiligdom dat aan Nehalennia gewijd moet zijn geweest. Dat we uit de stenen weinig kunnen op maken over de mensen die in de buurt van de tempel hebben geleefd, wil niet zeggen dat zij niet ook offers brachten. Ze hadden alleen niet de middelen om zandsteen vanuit de streken van de Moe zel te laten aanslepen en te laten bewer ken tot altaren met de godin erop, staand of zittend, met of zonder hondje en meestal met groente en fruit. De Ro meinse Zeeuwen brachten de godin waarschijnlijk minder duurzame offers: een paar pruimen, een schaal appels of iets anders van het veld. Derks leek het aannemelijk dat de brengers van derge lijke offers hun gaven en de achterlig gende reden daarvoor in de muren van de tempel hebben gekrast. In andere tempels uit die tijd is Derks dergelijke mededelingen dikwijls tegengekomen. De stichting Nehalennia laat geen gele genheid onbenut om met het tempeltje op de voorgrond te treden. De eerste paal, het hoogste punt en nu de opleve ring: telkens is het feest en telkens wordt de stip van Colijnsplaat op de kaart wat groter. Derks deed de stich ting nog een tip aan de hand: laat bui tenlanders bijdragen aan het monumen tje. Dat deden ze bijna 2000 jaar gele den ook! zaterdag 30 oktober 2004 w 13 MIDDELBURG - Geweld achter de voordeur valt niet te tolereren, zei officier van justitie R. Rammeloo gisteren in Middelburg tegen een 54-jarige inwoner van die stad. De officier dacht in eerste instantie aan een gevangenisstraf, want de Middelburger had zijn vrouw fors toegetakeld. Maar hij gaf hem nog een kans en eiste 240 uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenisstraf. Daar naast eiste hij voor dronken rijden een jaar rijontzegging. Politierechter M. Klarenbeek veroordeelde de man tot 200 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf plus een jaar rijverbod. Het huiselijk ge weld speelde zich 15 september af in de woning van het stel. De Middelburger was kwaad geworden omdat hij dacht dat zijn vrouw vreemd ging. Hij trok plukken ha ren uit het hoofd van zijn echtgenote, sloeg haar met zijn vuist op haar ogen en deelde meerdere klappen uit. Het verwerpelijkst vonden de officier en de rechter dat de ver dachte (met schoenen aan) tegen een borst had geschopt en zijn knie op haar had gezet toen ze op de grond lag. VLISSINGEN - Een 17-jarig meisje uit Vlissingen heeft gisteravond bij een aanrijding tussen een bromfiets en een auto een gekneusde enkel opgelopen. Het meisje zat achterop de brommer van een 17-jarige Vlissingse die op de kruising Betje Wolffplein/Scheldeplein geen voorrang verleende aan een auto, bestuurd door een 45-jarige man uit Den Haag. Het meisje is met een ambulance overge bracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele hoeft niet bang te zijn dat zich in het Sloegebied Rotterdamse haventaferelen gaan afspelen. Het financiële risico van een Westerschelde Container Terminal (WCT) is voldoen de afgedekt. De PvdA-fractie in de gemeenteraad van Bor sele had daar vragen over gesteld. Als grootaandeelhou der in Zeeland Seaports moet Borsele zeker weten of de gemeente niet de kop op het hakblok legt. Met een investe ring van 50 miljoen in een WCT en een lening aan de Ex ploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) van 400 mil joen euro, loopt de gemeente volgens de PvdA-fractie kans met Zeeland Seaports mee failliet te gaan, mocht er iets fout lopen. Het Borselse college ziet die risico's niet. Weliswaar verstrekt Zeeland Seaports een lening maar daar staat, zoals gebruikelijk bij een hypotheek, een on derpand tegenover. Dat Zeeland Seaports niet de enige is die in het project gelooft, blijkt volgens het college wel uit de bereidheid van HessenNatie, dat zich heeft ver plicht 250 miljoen euro in de containerkade te stoppen. THOLEN - Bij Omroep Tholen is vanaf woensdag 3 no vember weer een christelijk radioprogramma te beluiste ren. Tussen 18.00 en 19.00 uur begint de uitzending met een kerkdienst van de gemeente Eben-Haëzer, gevolgd door het evangelische programma Kom aan boord. De rest van avond, tussen 20.00 en 22.00 uur, wordt gevuld met psalmen, gezangen en andere liederen. De christelij ke uitzending verdween jaren geleden door gebrek aan mankracht. Uit luisteronderzoek blijkt dat veel Tholena- ren het programma graag terugzien. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zelfs met on derwerpen als verkeer of het nieuwe theater op het affiche zijn Middelburgers niet naar een politieke bijeenkomst te lok ken. Het Politieke Café dat gis teravond in discotheek The Ope ra werd gehouden, trok voorna melijk de gebruikelijke gasten van het vergadercircuit. Voor de twee onderwei-pen had de Politieke Partij Middelburg de twee meest geplaagde wet houders uitgenodigd: Leo Luit- wieler van verkeer en Adrie van 't Westeinde van cultuur. De dis cussies liepen vast op ingeno men stellingen. Minidiscussie Luitwieler moest, twee jaar na de invoering, het nieuwe par keerbeleid verdedigen. Hij voer de een minidiscussie met N5 7-te genstander Joep Vergroessen en bakkeleide met een vertegen woordiger van de fietsersbond die vond dat er in Middelburg geen goede doorgaande fietsrou tes zijn. De discussie over het theater ging al snel over de (onmogelijk heid om het theater aan de Zuid singel te bouwen. Een omwonen de zei het vermoeden te hebben dat de bouwput zich langzaam vult met zand, slib en veen uit de omgeving. „Ondanks het feit dat de bouw stilligt, heeft de put de neiging om te verontdie- pen." Hij zei te vrezen voor ver dere verzakkingen. Van 't Westeinde hield vol dat de technische problemen op te lossen zijn. Inmiddels wordt al gewerkt aan de pijpleiding die het slib in de bouwput moet af voeren naar een depot op bedrij venterrein Ramsburg. Stoelen Een aantal aanwezigen vroeg zich af of een groot theater met negenhonderd stoelen wel nodig is in Middelburg. „Er wonen in Zeeland net zoveel mensen als in Rotterdam-Zuid. En we heb ben straks vier theaters", zei Arthur Holleman van de belan genvereniging van omwonen den. Volgens Van 't Westeinde is er genoeg belangstelling voor theater in Middelburg. „De schouwburg trekt nu zeventig, tachtigduizend bezoekers. De groei zit er nog steeds in en de schouwburg verkoopt nog steeds nee." Eén aanwezige attendeerde er op dat de discussie ergens an ders over zou moeten gaan. „De vraag is niet of die stoelen vol zitten, maar of ze er komen. HOEK - De jaarlijkse Piet Spruit Memorialloop in Hoek wordt dit jaar op zaterdag 6 no vember gehouden. De memorialloop vindt plaats bij de Braakman, aan de N61 tussen Hoek en Biervliet. Deel nemers kunnen kiezen uit drie afstanden, namelijk 3,5 km, 7 of 14. Vooraf is er een loop voor kinderen. De opbrengst is be stemd voor kankeronderzoek Spruit overleed aan deze ziekte. Tijdens zijn leven was hij behal ve bij sport ook betrokken bij Axelarando, een muziekgroep van mensen met een verstande lijke handicap. Deze muziek groep zet de loop luister bij. De loop begint om 15.00 uur. VLISSINGEN - De Vlissingse Filatelisten Vereniging houdt donderdag 18 november haar maandelijkse bijeenkomst in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat. De agenda vermeldt onder meer een dialezing over Egypte in combinatie met postzegels. De openbare bijeenkomst begint om 19 uur. KANT - In Heikant wordt rdag 6 november voor de keer de Interland Fokdag ge- den. De keuringen beginnen 3.30 uur. okdag wordt gehouden door Fokdistrict Zeeuwsch-Vlaan- :n van het KWPN. Na de vo- editie is het evenement ver- d naar Manege Heikant, die twee hallen en een perfecte ?m tot de top van Nederland dt gerekend. Dit biedt fok- ;en eigenaren de mogelijk- i om de paarden optimaal te enteren. De keuringen wor- afgewisseld met shows van lengsten Skydancer en Sir Om alle paarden rustig voor annen brengen, is een limiet eldvan 140 deelnemers. voriete plek is de Hellingbaan zelf. T. Seijnstra van de Fietsersbond in Vlissingen kan zich niet vin den in de sluiting van de stal ling. Hij zet er zijn rijwiel altijd neer. „Ik kom er toevallig net vandaan en toen stonden er toch zeker 20 tot 25 fietsen." Seijn stra denkt dat mensen toch te rugschrikken van de vijftig euro cent, die zij moeten betalen. „Waarom maak je de stalling niet gewoon gratis. Ik weet dat ze het in Apeldoorn ook gedaan hebben. Daar is het aantal fiet sendiefstallen beduidend ge daald. Als je toch al 41.000 euro kwijt bent, kunnen die laatste paar euro's er ook wel bij." De woordvoerder van de Fietsers bond erkent dat het moeilijk is een fietsenstalling rendabel te maken. „Maar het is wel een mooie publieksvoorziening Sluiting is volgens Seijnstra is strijd met het beleid van de ge meente Vlissingen. Hij wijst op de verklaring, die wethouder P. van der Maden april dit jaar on dertekende samen met de bond en de politie. De drie beloofden daarin het aantal diefstallen in een jaar tijd met een kwart terug te drin gen. Seijnstra: „De gemeente be lijdt met de mond pro-fiets te zijn. Maar zo gauw het op geld aankomt, geven ze niet thuis. Sluiting staat lijnrecht tegen over de verklaring. Zo bevorder je juist het aantal fietsendiefstal len." Wethouder Van der Maden weet nog niet precies wanneer de stal ling dichtgaat. „Eerst moet de gemeenteraad een besluit ne men, maar daarna zo snel moge lijk." Volgens hem is de vijftig eurocent geen drempel voor mensen om hun fiets bewaakt neer te zetten. „Mensen willen hun fiets zo dichtbij de winkels zetten. Daarom zie je ook con centraties van fietsen op het Scheldeplein. Het is een manier van winkelen die is ingeroest." Volgens Van der Maden is het, als de gemeenteraad tenminste akkoord gaat, definitief afgelo pen met de bewaakte fietsenstal ling in Vlissingen. Bij rëïntegratiefbedrijf l'Eté was gisteren niemand bereik baar voor een reactie. ezorgklachten: 300-0231231 maandag t/m vrijdag ge- irende de openingstijden; iterdags tot 12.00 uur edactie alcheren uitenruststraat 18 stbus 8070 530 EB middelburg el: 0118-493000 1 ax: 0118-493009 mail: redwalch@pzc.nl bvan der Sluis (chef) ladia Berkelder dith Ramakers üriam van den Broek Magnée oen de Vries (sport) entrale redactie lationspark 28 'ostbus 31 AA goes el: (0113)315500 ax: (0113)315669 •mail: redactie@pzc.nl ternet '.pzc.nl f mail: web@pzc.nl (advertentie) 13.00-21.00 UUR 10.00-13.00 UOR 10.00-10.00 UUR door Ab van der Sluis VLISSINGEN - In het hoofd kantoor van scheepswerf De Schelde heeft wethouder L. Pop- pe-de Looff van Vlissingen giste renmiddag een expositie ge opend met kunst van (oud-)Scheldewerknemers. De tentoonstelling omvat een verza meling van abstracte en figura tieve schilderijen, foto's en hout snijwerk. Vandaag wordt van 10.30 tot 16 uur open huis gehouden voor zo wel Scheldepersoneel als een breder publiek Menig (oud-)Scheldewerknemer houdt er een kunstzinnige hobby op na. Een duidelijk voorbeeld daarvan is beveiligingsmedewer ker Rijk Grisel. Aquarellen van zijn hand werden onlangs ten toongesteld bij GalleryMaritime in Middelburg. Dat bracht gale riehoudster Dimp Nelemans op het idee om op zoek te gaan naar ander Scheldetalent. De speurtocht leverde een grote ver scheidenheid aan werk op. De resultaten van de artistieke vrijetijdsbesteding zijn bijeenge bracht op de tentoonstelling 'De Schelde in Beeld'. De meeste werkstukken hebben een relatie met de scheepswerf. Zo zijn er foto's van archiefbe heerder-fotoarchief Henk Nagel hout. Hij legde onder meer de schade aan schepen vast op beeld. Willem Oreel, voormalig hoofd baas in de machinebouw maak te van olieverf op linnen afbeel dingen van de fregatten in af- Schilderij van de oude gieterij gemaakt door Jan Laport. bouw, het beursplein en de oude foto's te zien, onder meer van de vissershaven. Van oud-metaalbe- doop van een schip, het laatste werker Willem Murre zijn ook waaraan hij werkte. Zijn beel den gaan vergezeld van een ge dicht dat de expositie het beste samenvat. Mannen tussen staal/Mannen, solidair en tesamen/Hebben met offers, bloed, zweet en tranen/In weer en wind, storm en regen /Schepen op de hellingen gekregen/Gedoopt door promi nenten met centen/Door de har monie opgeluisterd/Het schouw spel was een groot spektakel/ Koninklijk gleden de kolossen daar te water/Boegankers wer den uitgegooid/Voldoende om het schip te remmen/ In het Scheldekwartier werd het glas geheven/Majestueus zijn ze over de zeeën gevaren/Van horizon in horizon/Deze bruisende, roemrijke geschiedenis/Het is al geweest, het is al vertrokken. DE GROOTSTE CREABEURS VAN ZUID-WEST NEDERLANDnrgtQ&Het handwerhpaviljoen Met meer dan 150 stands en kramen van bedrijven en hobby- isten met de meest uiteenlopende basismaterialen, kant-en Kinderopvang aanwezig klaar cadeautjes, demonstraties en workshops, waarvoor ter Toegang volwassenen 7,- p.p. plaatse kan worden ingeschreven. Kinderen 6-12 jaar 3.50,- ZEELANDHALLEN- GOES Nobelweg 6 - 4462 GK Goes tel. 0113-221020 - Fax 0113-221536 www.zeelandhallen.nl e-mail: zeelandhal@zeelandnet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13