Inspraak voor Noord-Bevelanders Q 8 Geschiedenisweek start met archiefda| Apple Days in Poppendamme GIRO 309 Officier eist zes jaar cel va fatale messtee) Burgers mogen zich uitspreken over ingrijpend landschapsplan weekenddiensten WAO? Geef mij liever maar een geschikte baan! ANGO maak(t) beter p°si»«ss5o, leven mogelijk! ms, 465 gaat vaak niet meer als je reuma Ogêjxnt vrijdag 29 oktober 2004 door Mieke van der Jaqt GOES - De eerste Week van de Geschiedenis, een landelijk ini tiatief met als motto 'geschiede nis houdt je wakker', begint morgen. In het hele land doen culturele instellingen, scholen en natuurlijk archieven mee. Het gemeentearchief in Goes, be waker van de Bevelandse ge schiedenis, is de hele zaterdag open. Doel van de Week van de Ge schiedenis is het bevorderen van het inzicht in de samenhang tus sen de geschiedenis en het he den. Waarmee kun je dan beter beginnen dan met de eigen histo rie. 'Typisch Nederlands' is het thema van de eerste geschiede nisweek en dat is in een handom draai te vernauwen naar 'Ty pisch Bevelands'. Veel informatie ligt in de Wijn gaardstraat in Goes voor het grijpen om iedereen in staat te stellen zich daar een min of meer helder beeld van te vor men. Het is verbazingwekkend hoe veel middelen de mens ten dien ste staan om de eigen geschiede nis op te scharrelen. Vragen als wie waren mijn voorvaderen, wie hebben er allemaal in mijn huis gewoond, wat is er in mijn straat gebeurd of hoe voerden de vaklui vroeger mijn beroep uit; in de archieven is overal wel een antwoord op te vinden. Het gemeentearchief van Goes bewaart niet alleen foto's, bouw tekeningen, officiële documen ten, rechtbankverslagen, ka dastrale gegeven en bevolkings- lijsten uit Goes, maar ook van Kapelle, Noord-Beveland en Borsele, zijn tal van gegevens op geslagen. Uit de schat aan mate riaal zijn voor de open dag twee tentoonstellingen samengesteld: Over de bevrijding van Goes in 1944 en over oude middeleeuw se kerken, waarvan er op de Be- velanden ook nog genoeg staan. De open archiefdag begint om 9.30 uur met een keuze uit ver schillende activiteiten. Op video staan oude en nieuwere dorps films, die ter plekke kunnen worden bekeken. Wie meer wil weten over de ge schiedenis van de Goese bi] stad, sluit aan bij een ha sche wandeling met een da dige uitleg, die in ongeve? halfuur gelopen kan \vq Het antiquariuaat Laan i-icht in het archief een ma! met andere waardevolle! nen over de geschiedenis:! dehands boeken. De rondleidingen langs d| chiefbewaarplaatsen toneci de volslagen leek hoe toegj lijk het verleden eigenlijk snuffelen in specifieke bra mag ook de hele dag. De verwachting is dat a schiedenis de bezoeken wakker zal houden, maan dat niet gebeuren, zijn en nog de leerlingen van de Z< se Muziekschool, die op mooist zullen spelen; de dag tot 17.00 uur. MIDDELBURG - Voor hd brengen van een fatale mes is tegen een 37-jarige -Vlisa zes jaar gevangenisstraf g door officier van justitie G.( terveld. De zaak diende gig voor de rechtbank. De verdachte stak 17 juli jaar bij een ruzie met een de 33-jarige Marco van de terman in zijn rechterbil been. Het slachtoffer ovö niet veel later aan de geve van een slagaderlijke bloe De oorzaak voor het ind lag in de relationele sfeer Vlissinger had een verhol) met de ex-vrouw van het sla offer. Die bewuste avond het slachtoffer naar de wi van de Vlissinger gegaan, J stond hij. Hij maakte een sni weging langs zijn keel", za verdachte. De Vlissinger [K een keukenmes en ging naari ten. Er ontstond een woon wisseling. Toen de verdi zich daarna omdraaide en tl liep naar de woning, werdhi; sprongen. In een reactiestal met het mes naar achteren. Uitspraak: 10 november. door Ingrid Huibers WISSENKERKE - Niet zonder morren besloot de gemeente raad van Noord-Beveland gister avond dat de eilandbewoners zich de komende tijd mogen uit spreken over het plan groenblau we slinger. Die visie, opgesteld door adviesbureau Bosch Slab bers, viel tijdens een eerdere dis cussie bij het overgrote deel van de raad niet in goede aarde. ZLTO-bestuurder H. Leemhuis nam gisteravond uitgebreid de tijd om te verwoorden waarom zijn organisatie zich absoluut niet in de groenblauwe slinger kan vinden. Het plan behelst onder meer de bouw van recreatiewoningen, de aanleg van landgoederen en de eventuele aanleg van een golf baan in het tot nog toe uitslui tend voor de landbouw bestem de middengebied van Noord-Be veland. Bosch Slabbers stelt verder voor om zoveel water uit het Veerse Meer de polders in te laten stro men dat er een nieuwe jachtha ven kan worden aangelegd en dat er plasdrasgebieden ont staan waarin watervogels een nieuw onderkomen zouden kun nen vinden. ZLTO'er Leemhuis vroeg zich af waarom het nu zo open land schap van het eiland met par ken en landgoederen dichtge bouwd zou moeten worden. Ook ziet hij niets in het idee om hele kolonies vogels naar het eiland te trekken die 'vervolgens onze tarwe komen oogsten'. Veel van de kritiek van de ZL- TO vond gisteravond weerklank in de raad. Die vreest dat het ei land om al de plannen uitge voerd te krijgen, wordt verkwan- zaterdag 30 en zondag 31 oktober 2004 ALARMNUMMER 112 Huisartsen Huisartsenpost De Bevelanden 's Gravenpolderseweg 114b, Goes, tel. 0900-1785 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur, in weekeinde of tij dens feestdagen) Heinkenszand e. o. vrij. 17.30-ma. 08.30 uur: Patiënten van huisartsenpraktijk dr. J.A. Fortrie en dr. Miermans, Zangvogelstraat 86, Heinkenszand. tel.: 0113-563074. Spoed: 0113-563110. Tholen/St. Phlipsland Van vrijdag 17.00 tot maandag 8.00 uur: Huisartsenpraktijk Bergen op Zoom, Pa- raselsuslaan 2, tel. 0164 273855. Tandartsen Noord- en Zuid-Beveland R. W. de Bruin, Vermetstraat 15, 's Heer Arendskerke, tel. 06-53257131. Spreekuur 10.00-11.00 uur. Tandartsen de Pijlers: uitsluitend voor patiënten van tandart sen Houg, Koster, Wimmers en de Wit tel.(0113)259882. Voor geheel Tholen: van zat. 08.00-zon. 24.00 uur: J.R. Vega Sanchez, Hoogstraat 14, Ber gen op Zoom, tel. 0164-250152. Spreekuur zat. en zon. van 17.00-17.30 Apotheken Avond- en weekenddiensten wor den verzorgd door De Zeeuwse Apo theek, Stationspark 35, tel. (0113) 270620. Dierenartsen Dierenartsenpraktijk Mosselman, Verboom en Boer: A. C. Mosselman, tel. (0113) 381233 of (0113)228866. Goes, Heinkenszand en Noord-Beve land: M.C. van Anrooij, Hoofdstraat 22, Kort- gene, tel.(0113)302145. Praktijk voor gezelschapsdieren, L. Huiskes-Cornelisse en M. Berrevoets, Molenlaan 24, Yerseke, tel. 0113 572756. Spreekuur zat. 9 30-10 uur. Tholen, W. Brons, tel. (0166) 612596. Weekend- spreekuur op Kalfsdamseweg 2 te Poort vliet. Zat. van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Botermark 10. Wijkverpleging Allévo. tel.(0113)249111. Stichting Thuiszorg Nederland tel.(0113)229003. Stichting Woonzorg Bevelanden tel.(0113)218290 Verloskundigen Verloskundige Maatschap Goes, vrij. 20.00-zon. 20.00 uur: M. Verschelling, tel. 0113 224099 Bij geen gehoor via alarmcentrale Vlissingen, 0118 414444. seld aan projectontwikkelaars. A. Oudshoorn (Noord-Beve- lands Belang) vreesde verder dat de rekening voor de benodig de aanpassingen aan wegen, fiets- en wandelpaden bij de burgers terecht zou komen. „Is dit eigenlijk wel iets wat onze in woners willen?", vroeg J. Poppe (SGP) zich af. Uiteindelijk was iedereen het er wel over eens dat de burgers in ieder geval uitgebreid de kans moeten krijgen om hun licht over het stuk te laten schijnen. „Ik wil een inspraakbijeen komst in elke kern op Noord-Be veland", stelde Oudshoorn. Daar kreeg hij de handen niet voor op elkaar. Wel benadrukten alle overige fracties dat de inspraak zeer zorgvuldig moet gebeuren. P. de Putter (WD): „Iedere Noord-Be velander moet zich kunnen uit spreken over een toekomstvisie die voor ons eiland zo belang rijk is." door Ron Maqnée MIDDELBURG - Wie teelt de grootste appel? Daar gaat het de zer dagen om bij de Imkerij Pop pendamme. Want tot en met za terdag staat de imkerij in het te ken van de zogeheten Apple Days. Hoogtepunt is ongetwijfeld de grootste-appel-competitie. Op dit moment gaat de basis school De Lichtstraat uit Westkapelle aan de leiding met een appel van 696 gram. Dat is beduidend minder dan de winnaar van vorig jaar die met een appel van meer dan een kilo naar Poppendamme kwam. „Het lijkt erop alsof mensen een beetje geschrokken zijn van de winnaar van vorig jaar. Dat mensen denken dat ze toch ze ker met een appel van een kilo moeten komen", legt P. de Mees ter van de imkerij uit. „Maar de eindstand wordt pas zaterdag middag om 17.00 uur bepaald." Degene die voor die tijd de zwaarste appel bij de imkerij heeft ingeleverd, gaat met een bedrag van honderd euro naar huis. Maar het gaat tijdens de Apple Days niet alleen om heel grote appels. Zo is bijvoorbeeld N. Reijnen present die in zijn stand het publiek trakteert op een glaasje zoete appellikeur. Even verderop kunnen creatieve kin deren met appels poppen ma ken. Tot slot is er nog een wed strijd appels herkennen. De win naar van deze wedstrijd krijgt - hoe kan het ook anders - een gro te kist met appels. foto Ruben Oreel Ze kennen elkaar door en door. Toch weten ze iets niet van elkaar. Dieren. Beestachtig behandeld. Verwaarloosd. Mishandeld. Help ons. Help de dieren Samen zijn we verantwoordelij' 'Ten onrechte zijn honderdduizen den arbeidsgehandicapten afge schreven. Zij kunnen werken en willen werken. Maar dan moet er wel passend werk voor ze zijn. Plus inkomenszekerheid als het echt niet langer lukt. Ik wil zeggenschap over mijn leven. Ik sta niet graag aan de kant. Dus ben ik ANGO-lid. Arbeidsongeschikt? Chronisch ziek? Gehandicapt? Of het nu gaat om juridische ondersteuning, belastingterug- gave, uitkeringen, zorg en hulp, woningaanpassingen, vervoer of lotgenotencontact... Kom op voor je belangen. Word ook lid van ANGO! 1 7 3800 AW Amersfoort www.ango.nl (Handicap.nl is de fondsenwervingsorganisatie van ANGO, kijk op www.handicap.nl voor meer info) Met reuma willen je gewrichten vaak niet wat jij wilt. i op de 10 mensen heeft daar last van, van kleuter tot oudere. Voor hen is er het Reumafonds. Geef tegen reuma. Giro 324 {Reumafonds Trendy Giant presenteert de geheel vernieuwde collectie trendy stadsfietsen. Nieuwe trendy frame designs, opgebouwd en vormgegeven volgens de wensen van de huidige generatie fietsers. Modern qua design en kleur, sportief vlot en e stad te toeren van een aantal n sportieve fiets ineel, degelijk 'fun' te maken. Giant wenst je veel fietsplezier toe! www.giant-bicycles.com lacobusse Bike Totaal Dorpsstraat 48 - 4451 BD Heinkenszand Telefoon 0113 -56 73 58 www.jacobusse.nl Jeremiasse Tweewielers Bike Totaal Van der Spiegelstraat 54 - 4461 LN Goes Telefoon 0113 -21 60 63 www.fietsplezier nl NIERSTICHTING •Mót»* NIERDONOR JA/NEE weetuhetalvanelkaar.n

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32