OURANT Ir af at naar ziekenhuis in Parijs PZC Bolkestein vreest dat Frankrijk aast op portefeuille van Kroes Iets beweging in overleg over vut Auto eeuwse lobby heeft our al bijna binnen 1 ■aël belooft dat Palestijnse leider mag terugkeren affen van 18 5 jaar voor 'moord op tn Polderman Nieuw: de Nuon Servicebus. NlS Verstandskies De Betho >ZC Belgen kweken zeepaardjes Armstrong mijdt mogelijk de Tour .jaargang no. 256 lag 29 oktober 2004 nimmer 1,25 www.raymondo.nl tel: (01 18) 441 441 m Als voorgerecht een overheerlijke eendenborst salade raymondo's Dan hertenbiefstukjes overgoten met een goed gevulde jachtsaus, en een gepast wildgarnituur En als nagerecht warme apfelstrudel met vanillesaus, ijs en slagroom maandmenu 23,50 internet: www. pzc. n I Haan te redactie buitenland AVIV - De ernstig zie- iser Arafat wordt ter ndeling opgenomen in iekenhuis in Parijs. De IELBURG - De zeven da- bedenkers van de «r\al op de familie Polder- Hansweert zijn gisteren rdeeld tot respectievelijk ial 18 en zes maal 15 jaar if. Middelburgse rechtbank daarmee bijna compleet a van officier van justitie ken. htbank legde gisteren de estraf op aan een twintig- Roemeen die in de nacht op 21 maart Leen Polder de klappen gaf met een en hem vervolgens ook in het gezicht schopte, weken na die roofoverval edPolderman. Het meren de verdachten besloot es in hoger beroep te De anderen sluiten zich d als zeker bij aan. benbaar Ministerie wilde li niet reageren op de uit- 1)15 eerzinwekkend Franse regering heeft gister avond laten weten een vlieg tuig naar Amman te zullen sturen om de Palestijnse pre sident op te halen. Vanochtend vroeg zou hij per he likopter van Ramallah naar de Jordaanse hoofdstad worden ge vlogen en rond het middaguur wordt hij in Parijs verwacht. Arafat is akkoord gegaan met een behandeling in het buiten land, nadat hij van Israël de ver zekering had gekregen dat hij mag terugkeren naar Ramallah. Premier Ariel Sharon heeft daar over gisteren enkele malen tele fonisch contact gehad met zijn Palestijnse collega, Ahmed Koe rei (Aboe Ala). Het wordt de eerste keer in bijna drie jaar dat Arafat de Mu- kata, zijn hoofdkwartier in Ram allah, verlaat. De toestand van Arafat is giste ren iets verbeterd. Na de verwar ring van woensdagavond lijken de artsen het er nu over eens dat hij ernstig ziek is, maar niet in levensgevaar. Maar het ziekte beeld kan snel verslechteren als hij niet wordt behandeld. Daar om moet de Palestijnse leider zo snel mogelijk worden overge bracht naar een goed uitgerust ziekenhuis. Volgens een van de artsen lijdt Arafat aan een bloedziekte, die veroorzaakt wordt door een virus. „Als hij niet behandeld wordt, gaat hij eraan dood", zei hij. Arafat liet gisteren een korte verklaring verspreiden waarin hij zegt dat hij het goed maakt stFrits Bakker ÜJS - Voor 46.800 euro it) en 76.000 euro (aan- Kt)komt de Tour de Fran- si 2006 naar Zeeland. De st van het Tourpeloton Kt steeds meer vorm, maar ill pas definitief bekend sakt in mei van volgend lobby, die gisteren in Pa- de presentatie van het parkoers voor volgend bijwoonde, heeft er het iie vertrouwen in. Pieter Oler en Toine Poppelaars n in Parijs een formele se. „We hebben ons weer aeel kandidaat gesteld bij baas Leblanc", zei gede erde Poppelaars. Zeeuwse comité deed dat rder voor 2005, maar al vroeg stadium was die e afgewezen. Het uitstel, één jaar, wordt gezien als fcte kans om de Tour bin tehalen. ddschieters van het pro lprovincie en Delta) heb- d laten weten niet langer etappe te willen wach- Volgens Pieter Stooter en alle signalen er nu op 'inetappe Zeeland-Lim burg of andersom heel dicht bij is. „Het Tourparkoers voor 2005 geeft een mooie in dicatie. Ze komen volgend jaar niet in het noorden van Frankrijk. Dat wijst er vol gens insiders op dat de Tour in 2006 wel deze richting uit komt." De Tourdirectie wilde zich daarover gisteren niet uitla ten. Jean Marie Leblanc ging niet verder dan een bemoedi gend knikje. „U moet geduld hebben, maar het komt wel goed." Voor tweederde van de totale kosten voor een aankomst en een start staan de twee hoofd sponsors garant. Als de toe wijzing er is, denkt de Zeeuw se organisatie snel tot actie te kunnen overgaan. Pieter Stoo ter: „In het voortraject is al veel werk verricht. Zo hebben we volgende maand weer een afspraak met Valkenburg om te praten over gezamenlijke sponsors." Toine Poppelaars: „We hopen in mei volgend jaar te horen dat we in het etappeschema zijn opgenomen. Dan hebben we nog een jaar tijd het orga nisatorisch en financieel rond te krijgen. Dat moet genoeg zijn. We zijn er klaar voor." (Advertentie) "daan komt onze service naar u toe. Daarom is er nu a Nuon Servicebus waar u terecht kunt met al uw vragen -r gas en stroom. Meer weten? 6a naar www.nuon.nl en dat er geen reden is voor be zorgdheid. Hij is gisteren weer begonnen te eten, maar alleen pap- In de loop van de dag arriveerde een medisch team uit Jordanië in de Mukata, onder leiding van Arafats lijfarts, Ashraf Koerdi. Gisteravond is hij onderzocht door Egyptische artsen. Arafats vrouw, Suha, arriveerde gisteren in het begin van de De Palestijnse leider Jasser Arafat wordt omringd door doktoren in zijn hoofdkwartierin Ramallah op de Westelijke Jordaanoever. foto Hoessein Hoessein/RTR avond in Ramallah. Ze woont in Parijs en had haar echtgenoot al bijna vier jaar niet gezien. De verwachting is dat ze met Ara fat naar Frankrijk zal terugvlie gen. In het Israëlische ministerie van Defensie in Tel Aviv is gisteren overleg gevoerd tussen minister Shaul Mofaz, de chef van de ge nerale staf en de hoofden van de militaire inlichtingendienst en de veiligheidsdienst. Ook was er contact met premier Sharon. Israël heeft kennelijk besloten alle mogelijke medewerking te verlenen aan de Palestijnse Au toriteit bij de behandeling van Arafat. Daarmee wil Israël voor komen dat het door tegenwer king eventueel de schuld zou krijgen van Arafats dood. Als Arafat komt te overlijden, nemen de Palestijnse premier Ahmed Koerei en zijn voorgan ger Mahmud Abbas waarschijn lijk de leiding over. Dat hebben Palestijnse functionarissen ge- zegd. Vertrouweling Volgens de wet wordt de presi dent voor maximaal zestig da gen opgevolgd door de parle mentsvoorzitter. Dat is thans Ra- whi Fattuh, ex-minister van Landbouw en een vertrouwe ling van Arafat. De vrees bestaat dat de dood van Arafat tot chaos in de bezet te Gazastrook en Westelijke Jordaanoever leidt. Woensdag avond waren de Palestijnse vei ligheidstroepen al in hoogste staat van paraatheid gebracht. GPD/ANP/A FP/R TR STOCKHOLM - Als de tandarts een kies trekt, verwijdert hij mo gelijk ook een deel van het ge heugen van zijn patiënt. Dat staat in een Zweedse studie die vandaag in Stockholm wordt ge presenteerd. „Tanden en kiezen blijken uiterst belangrijk voor ons geheugen", zei Jan Bergdahl een van de schrijvers van de stu die. De onderzoekers volgden sinds 1988 1962 mensen in de leeftijd van 35 tot 90 jaar. Zij vergeleken het geheugen van de genen die hun eigen gebit nog hadden met dat van degenen met een kunstgebit. ANP/AFP door Hans Gertsen BRUSSEL - De positie van Kroes als Euro-commissaris van mededinging is in gevaar nu commissievoorzitter Barroso on der druk van het Europees parle ment zijn team moet aanpassen. Die vrees uitte gisteren Bol kestein, de zittende Nederland se commissaris voor de interne markt. Frankrijk wil volgens Bol- kestein van de situatie gebruik maken om de zware en presti gieuze portefeuille van Kroes in te pikken. Het parlement dwong Barroso woensdag zijn team aan te passen uit onvrede over de Ita liaanse kandidaat-commissaris (Advertentie) voor justitie, Buttiglione. Die zou wegens zijn homo- en vrouwonvriendelijke ideeën en uitspraken niet voor die gevoeli ge post geschikt zijn. De verwachting in Brussel is dat Barroso nu ook opnieuw gaat kijken naar de portefeuil les van andere commissarissen die bij het parlement moeilijk liggen. Barroso maakte gisteren in interviews duidelijk dat hij 'verschillende veranderingen' aan zijn team voor mogelijk houdt. Hij sprak gisteravond in Rome voor het eerst persoonlijk met premier Balkenende in diens hoedanigheid als EU-voor- zitter over de problemen. Kroes ligt onder vuur van de so cialisten en groenen in het parle ment. Ook de christen-democra ten hebben moeite met haar. Haar intensieve banden met het bedrijfsleven van de afgelopen jaren zouden haar rol van onaf hankelijke waakhond over het Europese bedrijfsleven bemoei lijken. Idioot Dat soort bezwaren noemt Bol- kestein 'belachelijk'. „Het ver wijt dat ze te veel weet van haar onderwerp is te idioot voor woorden." Kroes is volgens Bol- kestein juist geknipt voor de por tefeuille. Bolkestein hoopt dat de Nederlandse regering pal ach ter Kroes blijft staan. „Maar als VACATURES Bent u de Bedrijfsmanager die zoekt? Kijk morgen in de en maak werk van deze of één van de vele andere vacatures. Beoogd eurocommissaris Neelie Kroes gisteravond in de Koninklij ke Muntschouwburg in Brussel. foto Toussaint Kluiters/ANP er een totaal geblokkeerde situa tie dreigt te ontstaan, moet je misschien wel concessies doen." Het grootste gevaar voor Kroes komt volgens Bolkestein uit Franse hoek. Dat land voelt zich met de portefeuille transport voor Barrot met een tweede rangs post afgescheept. Het is het enige foutje dat Barroso vol gens Bolkestein heeft gemaakt. „Hij heeft de Fransen te scha mel bedeeld. Als je een groot en belangrijk land als Frankrijk in de hoek zet, betaal je daar vroeg of laat de rekening voor." Dat moment zou, nu Barroso zijn team moet herzien, aangebro ken kunnen zijn, vreest Bol kestein. Het parlement wil het liefst dat Barroso Buttiglione vervangt, maar als de Italiaanse premier Berlusconi 'zijn' kandidaat blijft steunen - en daar ziet het naar uit - kan Barroso alleen maar met portefeuilles gaan schuiven. Behalve Kroes drei gen dan ook de Letse liberale Udre (belastingen en douane), de Hongaarse socialist Kovacs (energie), cle Deense liberale Fi- scher-Boel (landbouw) en de christen-democraat Buttiglione op minder belangrijke of gevoeli ge posten terecht te komen. Drie van de vijf kandidaten in de vuurlinie zijn liberalen. Bol kestein voorzag dat gevaar al. Tevergeefs probeerde hij zijn geestverwanten daags voor de stemming op andere gedachten te brengen. „Ik heb ze gewaar schuwd: je brengt een lawine te weeg waarvan je niet weet waar die eindigt." GPD Rijden in het groot Sarkozy bakt ze weer bruin Makkelijk is de Franse minister Sarkozy nooit geweest, en opnieuw maakt hij het bont. In zijn nieuwe boek pleit hij ervoor dat de staat zou moeten meebetalen aan de bouw van moskeeën. Daarmee spot hij met de wet op de 'laïcité', de scheiding van kerk en staat, die al sinds 1905 in Frankrijk bestaat. Sea Life Marine Park in Blankenberghe is er in geslaagd een aantal Euro pese zeepaardjes te kweken. Hoewel ze in de Zeeuwse kustwateren regelmatig worden gezien, worden de dieren als een bedreigde soort gezien. Lance Armstrong mijdt mo gelijk de Tour de France 2005. Dat zei zijn ploeg leider Johan Bruyneel gis teren bij de Tourpresenta tie. De Amerikaan, die de ron de zesmaal won, gaat zeker niet op uitge breide parkoers- verkenning. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten 8r Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17 Sport: 19, 20 en 21; Redactie Reac tie: 22; Auto: 23 en 25. Ingewijden geven aan dat er tij dens het laatste overleg woens dagnacht tussen Balkenende, de ministers Zalm (Financiën) en De Geus (Sociale Zaken) en de top van de vakbeweging vorde ringen zijn gemaakt. „Er zit be weging in", meldde een betrok kene. Ook anderen wijzen op voorzichtige vooruitgang, maar noemen het proces nog 'pre cair'." Van een akkoord is volgens de FNV voorlopig nog geen sprake. Eerst is er opnieuw technisch overleg nodig. Daaruit moet blij ken hoeveel onderhandelings ruimte het kabinet daadwerke lijk biedt. Gisteren sprak de top van het kabinet met werkgeversorgani saties VNO-NCW, MKB-Neder- land en LTO-Nederland. Om 'het proces niet te frustreren', wilden de partijen na afloop niet op de inhoud van het ge sprek ingaan. ANP DEN HAAG - Kabinet en vakbe weging hebben voorzichtig stap pen gezet op weg naar de oplos sing van hun conflict over onder meer vut, prepensioen en WAO. Een akkoord wordt echter op z'n vroegst in het weekeinde ver wacht. Waarschijnlijk vandaag komen vertegenwoordigers van de so ciale partners samen met ambte naren om een nieuw overleg met de top van het kabinet voor te bereiden. Omdat premier Bal kenende vandaag in Rome is voor de ondertekening van de Europese grondwet, vindt een nieuw overleg tussen de hoofd rolspelers niet voor het weekein de plaats. Vlak voor vertrek naar Rome zei Balkenende dat de wil om eruit te komen er is. De sfeer tijdens de besprekingen karakteriseer de hij als zakelijk. „Je bent er niet zomaar uit." (Advertentie) KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik toe in a(schri|ving va (post)bankrekeningnummei PZC bv gaat zorgvuldig om me treft u nadere informatie aan 8 711688 555530" Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geef daarlni éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) O Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95). D per kwartaal met automa tische incasso 58,00). O per jaar met automatische incasso 222.50) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: Si 0800 - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1