lissingen wijst Scheldeschets af Verwarring rond colporteurs energiebedrijf Kreken terug in Wilhelminapolder Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? 18 dieping alleen goed voor ontwikkeling haven Antwerpen 20% KORTING] C-bijlage ir storing later Nieuwe stadsdichter Middelburg Drankrijder krijgt rijverbod Hulst wil sluiting seksboerderij Oud-katholieken bijeen in Goes Film Broken Dykes te zien in muzeeum SieMatic zeeuwse almanak Sms-bericht 0113-315649 pzc.nl tredactie@pzc.nl 31,4460 AA Goes pntie-exploitatie; en Midden-Zeeland: 0113-315520; •Vlaanderen: 0114-372770; 31:020-4562500. erdag 28 oktober 2004 Boodt surft steeds beter editie Walcheren frvan der Sluis 3NGEN - Een nieuwe ver- jvan de Westerschelde le- juwelijks iets op voor de ise economie. De lasten en worden oneerlijk ver- Dat stelt het Vlissingse van B en W in een reac- de Ontwikkelingsschets ^Estuarium. ontwikkelingsschets ervoor gepleit de route ntwerpen geschikt te ma- ior schepen met een diep- tot 13,10 meter. Nu kun- schepen 11,60 meter diep ;Volgens de schets is een ;e Westerschelde Contai- nninal in Vlissingen-Oost Itematief voor een diep- jrgeul. Daarvoor zijn on eer de achterlandverbin- i Zeeland niet toerei natuurwaarden in het iegebied gaan er door de ping niet op achteruit, al- schets. Tot 2010 is in Zee- el ongeveer tweeduizend Tg om de rivier meer te geven. ft' van Vlissingen hebben irlopig standpunt ingeno- Kort samengevat komt het eerdat het college niet ak- met de ontwikke- (Advertentie) ERA! 10» JAAR van C 23 t/m 30 oktober v tegen inlevering van j deze advertentie (Advertentie) De nieuwe bijbelvertaling Ie edities verkrijgbaar anavond vanaf 17.30 uur Bijbels menu mzensoep en lamstoofpot ol groentestoolpot en verboden appel 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) oorveren: 0118-886 866 ■rijdag 29 oktober HO uur Roosevelt reading rnnie Erdal will read and --USS her novel Ghosting ih RA students and v public bekijk ook onze website _v.drukkeriimiddelburg.nl MlEST - De speciale PZC- Laatste Groet wordt in adelen van Zeeland van- fffspreid in plaats van w,g. ^ng op de persen van te Best, waar de PZC 'gedrukt, heeft de produc es nacht van dinsdag op ernstig vertraagd. De '"kwamen daardoor veel •fen gebruikelijk in Zee- «an. 'distributie van een deel 'kranten voor de Bevelan- 'Walchereh was er onvol- ®hjd om de bijlage Laat st toe te voegen. Dat ge- lingsschets. Wat het college vooral stoort is dat er nog veel onzekerheid bestaat over de ef fecten van de verdieping op de natuur. Zo is onduideljk wat er gebeurt met de schorren in Saef- tinge. Volgens B en W maakt de ont wikkelingsschets onvoldoende duidelijk wat er gaat gebeuren als de effecten van de verdie ping tegenvallen. In de Schelde schets zou moeten staan dat bij tegenvallende effecten van de verdieping alle opties weer open moeten liggen. „Dat betekent derhalve ook, in zijn uiterste consequentie, het ongedaan ma ken van de verruiming. Voorko men moet worden dat Zeeland achteraf alsnog (grootschalige) ontpoldering krijgt opgelegd als gevolg van noodzakelijke na tuurcompensatie. Uitgangspunt moet volgens het Vlissingse college zijn dat er een evenwichtige verdeling is van de lasten en de lusten. „Wij stel len vast dat de besluiten om trent de toegankelijkheid, Ant werpen maximaal voordeel ople vert. Voor de Zeeuwse havens daarentegen is er nauwelijks sprake van voordeel." Eerder al stelde de gemeente Terneuzen zich op het standpunt dat Ant werpen de lusten krijgt en de ha ven van Terneuzen de lasten, in de vorm van een groter risico bij vervoer van gevaarlijke stoffen. B en W van Vlissingen vinden ook dat er eerst duidelijkheid moet komen over de financie ring van herstel van de natuur waarden. „Aan getroffen landbouwers moet een acceptabel nieuw per spectief worden geboden, maat regelen moeten aansluiten bij plannen van waterschappen en gemeenten." Ontpoldering en het weer zout maken van de Braakmankreek mag er niet toe leiden dat er belemmeringen worden opgeworpen voor Dow. „Nu en in de toekomst." In december nemen de verant woordelijke ministers van Ne derland en Vlaanderen een be sluit over de ontwikkelings schets. De gemeenteraad van Vlissingen spreekt op 1 novem ber over de verdieping van de Westerschelde, vanaf 19.30 uur in de raadzaal. De Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder is begonnen met het herstel van een oude kreek en het graven van een nieuwe. door Mieke van der Jaqt WILHELMINADORP - Een mooi toeval: nu veel Bevelan ders zich opmaken om de natio nale Week van de Geschiedenis te vieren, wordt in de Wilhelmi napolder, ten noorden van Goes, de geschiedenis letterlijk opge graven. De Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder is begonnen met het herstel van een oude kreek en het graven van een nieuwe. Wat tweehonderd en driehonderd jaar geleden op de zee veroverd werd, krijgt nu voor een deel zijn oorspronkelij ke vorm terug. In de Oost-Bevelandpolder, die in 1708 werd drooggelegd, zit nog altijd een laagte die vooral in de winter vol water staat. Het is een kreekrest die nooit hele maal is rechtgereden. In de Wil helminapolder, die in 1808 werd bedijkt en ervoor zorgde dat de Oost-Bevelandpolder aan Zuid-Beveland vast kwam te lig gen, zijn ook nog wel dergelijke laagten te vinden. Door de mo dernisering van landbouwtech nieken zijn de resten van kreken in de Wilheminapolder echter niet meer als zodanig te herken nen. Maar binnenkort wel. De hedendaagse boer heeft, net als de burger en de natuurbescher mer veel baat bij kreekresten in het landschap. Met geschiedenis heeft dat alle maal weinig te maken, maar met verantwoord landschapsbe heer des te meer. Door opnieuw kreken in het landbouwgebied te brengen, kan niet alleen een betere grondstructuur worden gemaakt voor het verbouwen van landbouwproducten, maar ook het milieu en de recreatie spinnen er garen bij. Nieuwe kreken kunnen zorgen voor een goede waterberging. Er komen fiets- en wandelpaden langs waarop fietsers en wandelaars van veel meer kunnen genieten dan alleen van wuivend graan en ordelijke aardappelplanten. De oevers van de kreken wor den milieuvriendelijk breed en flauw, zodat ruimte ontstaat voor veel meer planten- en dier soorten. Slinger Vogels, insecten, kikkers en klei ne zoogdieren krijgen vanaf be gin volgend jaar een lange slin ger om zich goed in te ontwikke len vanaf de Oosterscheidedijk ten westen van het Goese Sas "ongemak bieden wij le- pverteerders onze excu- We pzc door Ron Maqnée VLISSINGEN - Medewerkers van het Rotterdamse energiebe drijf Greenchoice geven zich on terecht uit voor vertegenwoordi gers van Delta NV. Dat is het oordeel van de Vlissinger S. Keerssemeeckers die onlangs twee colporteurs van het bedrijf aan zijn deur had. Greenchoice ontkent de beschuldiging en zegt dat er sprake is van een mis verstand. Keerssemeeckers kreeg vorige week twee medewerkers van Greenchoice aan de deur van zijn flat. „Ze deden zich voor als medewerkers van Delta", zo ver telt hij. „En ze zeiden: 'Iedereen gaat over op groene stroom en bespaart 150 euro. En u blijft klant bij Delta'." Nu had ik net een driejarig contract afgeslo ten met Delta, waarbij ik een korting kreeg van 150 euro, dus het klonk mij allemaal heel aan nemelijk." Het enige dat Keers semeeckers moest doen, was zijn naam en handtekening zet ten. En dat deed hij. „Vervol gens kreeg ik een foldertje in mijn handen; niet van Delta, maar van Greenchoice." Keerssemeeckers bedacht zich onmiddellijk en wist zijn actie ongedaan te krijgen door het on dertekende formulier bij de col porteurs terug te eisen. Hij meld de het voorval bij Delta. Keers semeeckers: „Daar deden ze heel laconiek. Ze vertelden me dat ik er goed aan gedaan had het contract met Delta niet stop te zetten, omdat ik anders een boete zou krijgen van 250 euro." Volgens commercieel directeur J. Appeldoorn van het Rotter damse energiebedrijf Greenchoi ce berust het voorval op een mis verstand. Delta is netwerkbe heerder en stroomleverancier, zo legt hij uit. Als mensen over stappen op Greenchoice, komt vanaf dat moment de energie van een andere aanbieder. „Men blijft bij Delta wat betreft het netwerk, alleen de stroom komt van een andere leverancier. De facturen komen dus van Greenchoice." De Rotterdamse leverancier is overigens de laat ste die nog huis-aan-huis ener giecontracten verkoopt. Andere bedrijven zijn hiermee gestopt en benaderen klanten bijvoor beeld telefonisch. Greenchoice-spijtoptanten kun nen het contract nog stopzetten, als ze snel zijn. „We sturen een brief ter bevestiging. En tot tien dagen nadat wij de brief hebben verstuurd, kunnen mensen nog terug." Overigens vindt Appel doorn de boete van 250 euro die Delta bij contractbreuk in reke ning brengt wel 'absurd hoog'. „Dat zou betekenen dat mensen bijna een jaarrekening aan boe te moeten betalen." Volgens woordvoerder M. van Zuilen van Delta heeft de Zeeuwse energieleverancier nog niet veel telefoontjes gekregen over Greenchoice. Het feno meen van deze verkooppraktij ken is haar echter niet vreemd. „In het verleden werkten wel meer energiebedrijven zo. Zo (Advertentie) Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic. Welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) NIeuwendijk89 0115-564070 GOES Plieger B.V. (ook voor sanitair) Nansenbaani5 0113-246464 MIDDELBURG SieMatic Middelburg industrieter. Amestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 MIDDELBURG - Volgend jaar heeft de gemeente Middel burg opnieuw een stadsdichter in dienst. De werkgroep Poëzie van de Kunst en Cultuurroute wordt gevraagd om een kandidaat voor te dragen. De huidige stadsdichter, Chawwa Wijnberg, houdt er eind van dit jaar mee op. Zowel de gemeente als de werk groep is positief over de manier waarop Wijnberg heeft ge functioneerd. Wijnberg zelf is iets minder tevreden. Ze uitte gisteren in de PZC kritiek op de manier waarop de samenwerking met de gemeente is verlopen. De nieuwe stadsdichter wordt voor maximaal twee jaar aangesteld. GOES - Op de Fruitlaan in Goes is gisterochtend een 30-jarige automobilist uit Vlissingen aangehouden we gens rijden onder invloed. De man had anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Verder had hij nog een boete openstaan. De Vlissinger kreeg een rijver bod van twee uur en moest zijn auto laten staan tot het be drag betaald is. HULST - De gemeente Hulst wil seksboerderij Club 77 in Kloosterzande tijdelijk sluiten. Tijdens een controle vorig jaar bleek dat vier buitenlandse prostituees geen werkver gunning konden tonen. Ook bleek een aantal van hen ille gaal in Nederland te zijn. De uitbater kan een strafrechte lijk proces tegemoet zien. Hij vecht de sluiting van zijn club vandaag aan bij de bestuursrechter. De vier vrouwen komen uit Moldavië, Brazilië, Polen en Roemenië en zijn tussen de 25 en 40 jaar oud. Het contro leteam van politie en vreemdelingendienst stelde de ge meente op de hoogte van de geconstateerde feiten. Hulst maande daarop de uitbater van het polderbordeel meer malen zich aan de regels te houden. Omdat de uitbater zich volgens Hulst weinig van de waarschuwingen aan trekt en de vergunningsvoorschriften niet naleeft, wil de gemeente de seksboerderij sluiten voor een periode van drie maanden. GOES - De oud-katholieke gemeenschap in Zeeland houdt zaterdag 6 november ter gelegenheid van Allerheili gen een eucharistieviering in de rooms-katholieke Maria Magdalenakerk in Goes. De dienst begint om half elf 's ochtends. Pastoor J. van Handenhoven uit Sint-Niklaas, belast met de pastorale zorg voor leden van de oud-katholieke statie Zeeland, gaat voor in de viering. foto Willem Mieras tot aan de Deltaweg. De goede grond die wordt ontgraven zal worden gebruikt om andere lage stukken landbouwgrond van de Wilhelminapolder op te vullen. Typisch Nederlands is het the ma van de geschiedenisweek en ook dat is toeval. Maar wel toe passelijk. Zuid-Bevelanders zijn ook Nederlanders, die blijven graven, polderen en grond ver zetten om het telkens weer beter naar de zin te maken. Behalve de Wilhelminapolder, betalen ook de gemeente Goes, het waterschap Zeeuwse Eilan den en het Rijk aan het project mee. VLISSINGEN - In de semi-per- manente opstelling van het Zeeuws maritiem muzeeum in Vlissingen is de veertien minu ten durende film Broken Dykes te zien. Deze zwart-wit film, geregis seerd door John Fernhout in op dracht van het ministerie van voorlichting, toont het eiland Walcheren in de strijd tegen het water en de Duitsers. De film laat een beeld zien van de bin nentrekkende geallieerde troe pen, maar ook van de Zeeuwse bevolking die al aan de wederop bouw denkt. In augustus 1944 viel de haven van Antwerpen on beschadigd in handen van de ge allieerden. De haven was alleen bereikbaar via de Westerschel de. Op dat moment was Walche ren nog bezet door de Duitse troepen. Dit resulteerde in de slag om de Westerschelde, waar bij de dijken van Walcheren wer den gebombardeerd. Het mu zeeum besteedde in de semi-per- manente opstelling al aandacht aan de Tweede Wereldoorlog door middel van schilderijen, maquettes en voorwerpen uit die tijd. Advertentie krijgen we bijvoorbeeld dage lijks nog tientallen telefoontjes over Durion, dat mensen telefo nisch benadert." Volgens Van Zuilen zijn de verkooppraatjes van de colporteurs verwarrend. „Vaak houden ze een wazig ver haal dat de mensen bij hun ener giebedrijf blijven, terwijl het al leen zo is dat mensen bij hun netwerk blijven." Als mensen wisselen van energieleverancier, betekent het dat ze voortaan twee nota's krijgen: van de ener gieleverancier voor de geleverde stroom, en van Delta voor het ge bruik van het netwerk. Vrije markt Volgens Van Zuilen is er weinig aan de praktijken te doen: „Er is sprake van een vrije markt. Bovendien zijn wij zelf ook aan bieder, dus ook een partij in het geheel. We kunnen het melden aan de Consumentenbond. En onze telefooncentrale op de hoogte stellen. Onze medewer kers kunnen daar dan extra alert op zijn." Overigens beves tigt Van Zuilen de lezing dat energie-afnemers die een con tract met Delta voortijdig opzeg gen, daar een boete voor krij gen. Voor éénjarige contracten geldt een boetebedrag van 100 euro, voor tweejarige contrac ten .150 euro en voor driejarige contracten 250 euro. Een sms-bericht dat die 23-ja- rige onlangs van een vriendje kreeg: 'Ben de sleutel van ons huis vergeten. Kan niet naar binnen. Ben nu bij mijn oma, die al drie keer een verhaal voor de tweede maal heeft ver teld. Ik hoop dat er snel ie mand thuiskomt, zodat ik naar binnen kan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9