Europarlement laat tanden zien Aanblijven Bush heeft ook voordelen PZC George Bush en John Kerry schakelen een tandje hoger PZC Niemand weet hoe het verder moet Buttiglione Knieval Barroso toont voortschrijdende democratisering van EU v$nUKÈBB8WSnÊÊÊÊÊÊÊk AMERIKAANSE 28 oktober 1954 donderdag 28 oktober 2004 door Hans Gertsen Het woord 'historisch' viel gisteren met grote regel maat te beluisteren in Straats burg. Niet vreemd, want het feit dat het Europees Parlement Commissievoorzitter José Ma nuel Barroso tot een forse knie val en tot wijzigingen in zijn team dwong door te dreigen de hele ploeg weg te stemmen, is zonder veel overdrijving histo risch te noemen. Nooit eerder kreeg het Europees Parlement het voor elkaar de sa menstelling van een Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie. te beïnvloeden nog vóórdat die' aan het werk is gegaan. De lid staten hebben nu eenmaal van oudsher het exclusieve recht kandidaten voor de commissie aan te wijzen. En het parlement kan slechts de hele commissie goed- of afkeuren, niet indivi duele commissarissen. Zo was het althans tot gisteren. Ondanks zware druk op indivi duele parlementariërs vanuit de verschillende hoofdsteden bleef een meerderheid zich hardnek kig én principieel verzetten te gen de kandidatuur van de Itali aan Rocco Buttiglione voor de post Justitie. Buttiglione noem de tijdens een eerdere hoorzit ting homoseksualiteit 'zondig'. Ook vanwege zijn opvattingen over zaken als het huwelijk en de rol van de vrouw was Buttig lione volgens veel parlementa riërs ongeschikt voor zo'n gevoe lige portefeuille. In die functie zou hij immers direct verant- door Hetty van Rooij Het uitstel voor de nieuwe Europese Commis- sie-Barroso veroorzaakt in Brussel een niet eerder vertoond machtsvacuüm. De huidige com missievoorzitter Prodi heeft laten weten dat zijn ploeg bereid is om na 1 november nog een tijdje aan te blijven, maar niemand weet wat zo'n 'de missionaire' commissie, het dagelijks bestuur van de Europese Unie, wel en niet mag doen en hoe de gaten moeten worden opgevuld. Prodi heeft EU-voorzitter Balkenende gisteren te lefonisch laten weten dat zijn commissie 'alles zal Aanstaand voorzitter Barroso van de Europese Commissie bij het Europees Parlement in Straatsburg. woordelijk zijn voor het bestrij den van alle vormen van discri minatie in de EU. Excuses van Buttiglione moch ten niet baten. En het parlement vond Barroso's voorstel om But tiglione niet alléén, maar als lid van een heel team, verantwoor delijk te laten zijn voor het be strijden van discriminatie, slechts een 'cosmetische' oplos sing. De Portugees Barroso dacht lang dat hij, ondanks alle kri tiek op Buttiglione, toch wel een meerderheid voor zijn ploeg zou vinden. Hij onderschatte met na me de standvastigheid van veel liberalen. Die weigerden hun 'principes te verkopen voor poli tiek gemak', zoals Graham foto Christian Hartmann/EPA Watson, de liberale fractielei der, het omschreef. „Als een imam in Nederland zoiets over homo's zegt, is het land te klein. Zou zo'n opmerking dan wél ge maakt mogen worden door een man die de komende jaren in het dagelijks bestuur van de EU verantwoordelijk is voor het be strijden van discriminatie?", vroeg Janine Hennis-Plas- schaert (WD) zich af. Geconfronteerd met een dreigen de afgang in het Parlement, rest te Barroso gistermorgen niets anders dan toe te geven aan de wens om Buttiglione ofwel te vervangen, ofwel een andere, minder gevoelige portefeuille te geven. Overwinning „Dit is een enorme overwinning voor het parlement", constateer de Kathalijne Buitenweg (GroenLinks). Ze was niet de enige die Barroso's knieval zo vertaalde. Zelfs de fractieleider van de christen-democraten, de Duitser Hans-Gert Pottering, was er positief over gestemd, hoewel zijn fractie de commis sie, inclusief Buttiglione op Jus titie, wel wilde steunen. „Dit is een nieuwe fase in de par- lementarisering van het Euro pees Parlement. Tien of vijftien jaar geleden zou niemand dit voor mogelijk hebben gehou den", aldus de oude rot Pottering. Het Europees Parlement heeft zichzelf niet alleen volgens hem een goede dienst bewezen en be gint steeds meer op een 'echt' parlement te lijken. Een parle ment waarmee niet alleen de Eu ropese Commissie, maar ook de regeringen van de lidstaten se rieus rekening moeten houden. „Europa is vandaag een stuk de mocratischer geworden", klonk het gisteren in Straatsburg. GPD doen wat voor het goed functioneren van de Euro pese Unie noodzakelijk is'. Om de continuïteit van het Europees bestuur te waarborgen, blijft de ploeg van Prodi zitten zolang de Commissie-Bar- roso niet kan aantreden. Wanneer een Europees Commissaris per 1 november in een andere func tie moet beginnen, dan kan zijn taak eventueel tij delijk worden waargenomen door een van zijn col lega's. Maar zo'n situatie is door Europese wetgever niet voorzien, en er staan geen artikelen in het Euro pees verdrag die het optreden van de Commis- sie-Prodi na 1 november legitimeren. Ook de be voegdheden van de interim-commissarissen zijn niet geregeld. „Ze zullen op een voorzichtige ma nier op hun post blijven", aldus de jurist in dienst van de Europese Commissie gisteren. Op praktische vragen heeft niemand in Brussel een antwoord. Iedere Europees Commissaris heeft een persoonlijke staf om zich heen, maar veel van die ambtenaren hebben vanaf 1 november een an dere baan of een paar weken vakantie. Prodi's woordvoerder, de Fin Reijo Kemppinen die zelf per 1 november in Helsinki wordt verwacht, had geen antwoord op de vraag hoe dat probleem moet worden opgelost. „Ieder individu moet zelf kijken wat nodig is", zei hij. De nieuwe Europese Commissie zou per 1 novem ber haar intrek nemen in een volledig gereno veerd gebouw in Brussel, waar de meeste ambte naren de afgelopen weken al naar verhuisd zijn. Prodi is van plan om gewoon kantoor te blijven houden in het oude gebouw, dat tweehonderd me ter verderop staat. GPD In het Europa van 2004 kan een bestuurder J expliciete traditioneel-katholieke standpunttj over vrouwen en homoseksuelen niet medetó anti-discriminatiebeleid bepalen. Het heeft e\3 geduurd, en er was bijna een stemming van hetEit ropees Parlement voor nodig, maar deze werkelii heid is toch doorgedrongen tot José Manuel Bairo so. De nieuwe voorzitter van de Europese Commjj sie heeft op het nippertje bakzeil gehaald. Del keuring in het Europees Parlement van Barrosd kandidaat Rocco Buttiglione als lid van de Europa se Commissie is zo breed dat Barroso naar een va vanger moet omzien. Officieel heet het slechts ufl stel van de stemming, maar het is duidelijk» Barroso Buttiglione kwijt moet. In Nederland nauwt de discussie snel tot de houdbaarheid Neelie Kroes. De Italiaanse kandidaat-eurocommissaris vod Justitie Buttiglione heeft zeer nauwe banden j het Vaticaan. Hij neemt extreem-traditioneleq weinig tolerante ideeën over vrouwen en hon mee in het Europese politieke debat. Zo noer hij homoseksualiteit onlangs een 'zonde'. Een religieuze overtuiging hoeft geen belei ring te zijn voor goede politiek. Een voorwaj echter, dat de politicus zijn overtuiging via wooi keuze en stellingname vertaalt naar de maatschaj pelijke werkelijkheid. Want hij kan hier wel U paradijs of de hel uitroepen - in het geval Buttiglij ne zullen veel vrouwen en homo's vooral aan hj laatste denken - maar hij mag niet vreemd opkij ken als collega-politici zo'n houding onwerkbai vinden. Verder is het gewoon handig als het aij ti-discriminatiebeleid wordt gedaan door ea ruimdenkende bestuurder. Zoals op financii maar beter een goede rekenmeester kan zitte Straatsburg applaudisseerde gisteren voor de la ommezwaai van Barroso. Een geïrriteerde verzuc ting was toepasselijker geweest. Het Nederlandse EU-voorzitterschap lijkt in dez kwestie achter de feiten aan te lopen. Nederlai stelt een extra Europese top voor als de crisis compleet is. Nederland vraagt de scheidende voo zitter Romano Prodi langer aan te blijven nad Barroso duidelijk heeft gemaakt dat het niet an ders kan. Het is allemaal niet indrukwekkend. Mij schien zit het wel in CDA-zwakte op dit dossie) De europarlementariër Camiel Eurlings geeft daal van een voorbeeld. Als mosterd na de maalt kwam hij gisteren tot de conclusie, dat Buttiglii toch niet de juiste kandidaat is. Waren de cl ten-democraten wat eerder tot dit inzicht men, dan was Europa nu een stapje verder. door Bengt van Zwol Met nog minder dan een week te gaan voor de Ame rikaanse presidentsverkiezin gen schakelen de kandidaten nog een tandje hoger en zetten alles op alles om zoveel moge lijk mensen over te halen te stemmen. Deze week brachten en brengen de twee kampen kanonnen in stelling: de Democratische oud-president Bill Clinton en de Republikeinen Arnold Schwarzenegger en Rudolph Giuliani, oud-burgemeester van New York. Zoals bijna de hele campagne richten George Bush en John Kerry tot woede van veel Ameri kanen zich bijna uitsluitend op de 'battleground states', de sta ten waar het nog alle kanten op kan gaan. De nek-aan-nek-race wordt hoogstwaarschijnlijk be slist in de staten Pennsylvania, Ohio en Florida, lijkt de algeme ne opvatting onder Amerikaan se politieke waarnemers. De kandidaat die twee van deze drie staten binnen weet te ha len, kan de overwinning eigen lijk niet meer ontgaan. De meeste analisten, onder wie de gezaghebbende Tim Russert van NBC, zetten hun geld op de staat Ohio als het gaat om de vraag waar dit jaar de beslis sing zal vallen. Anderen, zoals prof. Thurber, directeur van het Centrum voor Congressionele en Presidentiële Studies van de American University in Was hington, houden het op Pennsyl vania. Wint Kerry die staat, dan wint hij zonder twijfel ook Ohio. Over de definitieve uit komst van de nek-aan-nek-race durft evenwel niemand echt een voorspelling te doen. Peilingen op nationaal niveau blijken door de kleine verschil len van weinig waarde te zijn zo vlak voor de verkiezingen. Het draait allemaal om het verzame len van kiesmannen. Minieme overwinningen in afzonderlijke staten leveren net zoveel op als hele ruime zeges. Het kan dus net als vier jaar geleden gemak kelijk erop uitdraaien dat de winnaar minder stemmen heeft gekregen dan de verliezer. Mocht Bush winnen, dan zal dat volgens Thurber zelfs zeker met een minderheid van de stemmen zijn. Alle honderden miljoenen dollars die de kandi- daten hebben uitgegeven aan re clamecampagnes en de enorme inzet van vrijwilligers om men sen te bewegen te gaan stem men ten spijt, de opkomst hangt voor een belangrijk deel nog al tijd af van zaken die spelen op het niveau van regio of staat. Referenda over allerhande on derwerpen en verkiezingen voor plaatselijke besturen moe ten mensen naar de stemlokalen lokken. Het gedrag van nieuwe kiezers die zich dit jaar in zeer groten getale hebben laten registreren lijkt in de presidentsverkiezin- John Kerry (1) en George Bush voor hun derde en laatste debat. gen de doorslaggevende factor te zullen zijn. Komen veel nieu welingen op, dan werkt dat in het voordeel van John Kerry Blijven ze echter thuis, ondanks de moeite die ze hebben geno men zich te registreren, dan zal de huidige president er het meest van profiteren, is de alge mene opvatting. Een week voor de stembusgang heeft een op de vijf nieuwe kies gerechtigden evenwel nog geen definitief oordeel geveld. Ondanks de ogenschijnlijke gro te onvrede onder kiezers in zo wel het Democratische als Repu blikeinse kamp worden er ver moedelijk geen opkomstrecord gebroken. Volgens schattingen Als Nederlanders zouden mogen stemmen bij de Amerikaanse presi dentsverkiezingen zou slechts 7 pro cent op George W. Bush stemmen. Een duidelijke meerderheid van de Neder landers heeft een voorkeur voor Kerry. Dat patroon bestaat al tientallen jaren. Nederlanders zijn wat linkser dan Ame rikanen en moeten daarom niets heb ben van de aartsconservatieve Republi keinse partij. Zelfs de in de VS onge kend populaire Reagan zou het in Ne derland niet hebben gehaald. Dat neemt niet weg dat de huidige presi dent werkelijk buitengewoon impopu lair is. Ten dele zal dat te maken heb ben met de bezetting van Irak, die ook in Nederland op steeds minder instem ming kan rekenen. Meer nog lijkt Ge orge W. Bush voor vrijwel alles te staan wat Europeanen in de VS tegenstaat. Hoewel de Nederlanders de president al hebben afgeschreven, is er nog steeds een goede kans dat hij wordt her kozen. Tegelijkertijd is er een even goe de kans dat Kerry zal worden gekozen. Over de uitslag van de race valt op dit moment geen verstandig woord te zeg gen. Vandaar dat het aardig is de voor- en nadelen van een hei-verkiezing van Bush of verkiezing van Kerry eens te overwegen. Voordeel van de herverkiezing van de president is dat hij de komende jaren zelf verantwoordelijk is voor de enor me problemen die hij in de afgelopen vier jaar heeft veroorzaakt. Hij moet dan zelf een oplossing verzinnen voor het Irak-dilemma en dat zal niet mee vallen. Vertrekken de Amerikanen op relatief korte termijn dan is een destabi liserende burgeroorlog in Irak niet uit gesloten. Blijven zij dan blijven er tien tallen Amerikanen per maand sneuve len en dat zullen de Amerikaanse kie zers al vrij snel onacceptabel vinden. Voor de Democraten zou verlies dins dag, hoe teleurstellend ook, op wat lan gere termijn wel eens een groot voor deel kunnen zijn. De geschiedenis leert, voorzover de geschiedenis althans ooit iets leert, dat tweede termijnen zelden of nooit iets opleveren. De vaart van de eerste termijn is er uit en vaak wordt de tweede door schandalen geteisterd. In het geval van Bush zullen de proble men zich, zowel in Irak als vanwege de omvangrijke begrotingstekorten, in de tweede termijn opstapelen. Dat zal de president nog minder populair maken en die sentimenten kunnen dan ook af stralen op zijn partij. Zo zou het mogelijk kunnen zijn dat de Democraten in 2008 een mooie verkie zingsoverwinning boeken, waarmee zij dan ook programmatisch iets kunnen doen. Velen verwachten dat Hillary Clinton over vier jaar een poging zal wagen, maar zij moet vanwege haar progressieve profiel vrijwel onverkies baar worden geacht. Zij zou bovendien nog polariserender kunnen werken dan haar echtgenoot en diens opvolger, Edwards is een waarschijnlijker kandi daat. Hei-verkiezing van Bush kan ook aanzienlijke risico's met zich mee bren gen. Hoewel nieuwe militaire avontu ren, gezien de immense problemen in Irak, niet waarschijnlijk zijn, zijn zij bij deze president en vice-president ook weer niet geheel uitgesloten. De nadelen van een overwinning van Kerry liggen gezien het voorgaande voor de hand. Kerry zit hoe dan ook met de problemen die zijn voorganger heeft veroorzaakt. Voor Irak heeft hij geen pasklare oplossing, om de eenvou dige reden dat zo'n oplossing er niet is. Kerry heeft beloofd de reusachtige be grotingstekorten van de federale over heid aan te zullen pakken, maar zijn plannen zijn op dit punt niet echt over tuigend. Hij wil alleen de belastingver laging voor de rijken terugdraaien en heeft een kostbaar plan voor de - op zichzelf dringend noodzakelijke - her vorming van de gezondheidszorg voor gesteld. Het grote risico is dat Kerry er in de ko mende vier jaar niet in zal slagen de na righeid die Bush heeft veroorzaakt op te ruimen. De Republikeinen zullen niet schromen hem al binnen enkele VERDWENEN - Uit een groot reservoir op het Britse vlieg veld Fassberg in West-Duits- land is 28.000 liter vliegtuig brandstof spoorloos verdwe nen. Toen men deze week de tank opende, bleek er alleen maar water in de tank te zit ten. De politie is een uitge breid onderzoek begonnen naar de raadselachtige verdwij ning. SCHEIDING- In Californië is het huwelijk van de bekende filmster Marilyn Monroe en haar niet minder bekende echt genoot Joe Dimaggio ontbon den SPAREN - Hoewel het lai niet eenvoudig is af en toew opzij te leggen, wordt er d« Nederlanders sinds vorig jai weer aanzienlijk meer g( spaard. De eerste negen maai den van dit jaar is er bi] spaarbanken 160 miljoen gi den meer ingelegd dan terugb taald. Veel vertrouwen in gulden is een van de redenen VERDRONKEN - In een vro ning in Rotterdam is een til maanden oud kindje in eenea mer verdronken. De moedi van het kind was weg omhaa man brood te brengen, tea het ongeluk gebeurde. foto Shawn Thew/EPA van het Centrum voor Congres sionele en Presidentiële Stu dies, komen er dit jaar bijna 10 procent meer mensen opdagen dan vorige keer. Namen in 2000 nog 109 miljoen mensen de moeite te stemmen, dit jaar zal dat op 120 miljoen uitkomen, ofwel 52 tot 53 pro cent. ANP maanden verantwoordelijk te stellen voor de ellende die zij in feite zelf heb ben veroorzaakt, Zo zou Kerry mogelij kerwijze al na één termijn weer door de kiezers worden afgedankt. Voordeel van de verkiezing van Kerry is dat hij geen rare, ideologisch geïnspi reerde avonturen zal beginnen en op zijn minst een begin kan maken met de reparatie die het sloopwerk van Bush noodzakelijk heeft gemaakt. Hij geniet meer vertrouwen bij de traditionele bondgenoten van de VS en is van plan het botte unilateralisme van de huidige Amerikaanse regering vaarwel te zeg gen. Daarbij kunnen zich overigens ver velende praktische problemen voor doen. Als Kerry denkt dat hij landen als Frankrijk en Duitsland zo gek kan krijgen een serieuze rol in de pacifica tie van Irak te spelen, leeft hij in een wereld van illusies. Onenigheid over de ze kwestie zou het herstel van goede bondgenootschappelijke relaties wel eens kunnen bemoeilijken. Waarschijn lijk onderschatten zowel Amerikanen als Europeanen nog steeds de gevolgen van de ravage die Bush heeft aange richt. Maarten van Rossem Hoofdredactie: A L Oosthoek O. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie® pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail- lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraatl 8 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel (0114)372776 Fax (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax'(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving acceptgiro per maand' 19.95 n.v.t per kwartaal. 58.00 60,25 per jaar €222.50 226,50 1 Voor toezending per post geldt een 1 toeslag E-mail lezersservice®pzc.nl I Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voorW I einde van de betaalperiode. PZC, t a v lezersservice. Postbus 31. 4460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag. 1,25 zaterdag 1.75 I Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW 1 Bankrelaties: ABN AMRO 47 70 65.597 Postbank 35 93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitga overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en vol de Regelen voor hel Advertentiewew Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag- tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjei)i Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Business to Business/Onroerendgw Tel: (076)5312277 Fax:(076)5312274 Auteursrechten voorbehouden rtodW Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener concern w aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordl gebruikt vo (abonnementen)admmistratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante dien:ste ducten van do titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig j> de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meidon oi| :e. Postbus 31,4460 AA Goes Behoort tot SSL* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4