Uytdehaage moet uit tegenslag prikkel halen Frivool NAC walst over Roda JC heen 'Boe' is scheldwoord van de avond Curasao hoopt op wereldbekerwedstriji mountainbike in 2006 TVM gaat door tot Spelen in Vancouver Ritsma spreekt over eind carrière Eén tijdrit in Tour de France Duitsland in openingsduel Feyenoord contracteert Braziliaan Bahia Mönchengladbach ontslaat trainer Romantsev coach Dinamo Moskou Eis tegen spugende Goor: vijf wedstrijden schorsing Blessure velt De Jong drie weken PSV zou Robinho mislopen Wenger tot 2008 bij Arsenal Reiziger hervat training Kemkers ziet in auto-ongeluk keerpunt voor pupil van onze sportredactie HEERENVEEN - Jarenlang werd hij achtervolgd met de vraag wanneer hij met schaat sen stopt. Het irriteerde Rint- je Ritsma (34) mateloos. Maar anderhalve week voor de NK afstanden in Assen speculeer de hij voor het eerst openlijk over een mogelijk einde van zijn imposante loopbaan. „Dit jaar is het Europees kam pioenschap allround1 mijn eni ge doel", stelde de TVM-rij- der gisteren in Heerenveen. „Daarom moet ik er in decem ber staan. Als ik me tijdens het NK allround (18 en 19 de cember) niet voor het EK plaats, dan vind ik 't mooi ge weest." Ritsma richt zich volledig op het NK allround in Heeren veen. Tijdens de komende NK afstanden in Assen hoopt hij op de vijf kilometer een plek in de wereldbekercyclus te veroveren. Na WB-wedstrijden in Ha- mar, Berlijn en Heerenveen wordt dan tijdens het NK all round duidelijk of de loop baan van Ritsma nog langer duurt. „Als ik niet naar het EK mag, moet ik dichtbij kwalificatie zijn geweest, wil ik doorgaan. Anders is het af gelopen." ANP PARIJS - De Ronde van Frank rijk zal in 2005 slechts één indi viduele tijdrit tellen. Drie etap pes zullen bergop eindigen. Dat is gisteren in Parijs uitgelekt. De organisatie zal vandaag het etappeschema van de Tour in 2005 bekend maken. Met slechts één rit tegen de klok en drie aankomsten bergop wijkt het schema af van voor gaande jaren. Toen waren er doorgaans twee tijdritten en vier tot zes aankomsten bergop. De enige tijdrit in 2005 zal ge houden worden in St Etienne op de voorlaatste dag. De start is op 2 juli op het eiland Noirmou- tier. Daarna gaat de karavaan "via de Alpen en Pyreneeën naar Parijs waar de ronde op 24 juli eindigt. ANP FRANKFURT - Gastland Duits land speelt op 9 juni in Mün- chen het openingsduel van het WK voetbal van 2006. Dat heeft het organisatie-comité, ressorte rend onder de wereldvoetbal bond Fifa, gisteren bekendge maakt. "Het is de eerste keer sinds 1970 "(Mexico) dat het organiserende "land het toernooi opent. Wie de tegenstander is van de 'Mann- "schaft' wordt pas bij de loting op 9 december volgend jaar in Leipzig bekend. ANP/DP A ROTTERDAM - Feyenoord heeft gisteren een akkoord be reikt met de Braziliaanse verde diger André Luis Bahia voor een contract dat loopt tot het einde van dit seizoen. De Rotterdamse club heeft daar naast een optie voor een con tractverlenging van vier jaar. Bahia, een linker centrale verde diger, is vanaf 1 januari speelge rechtigd. Bahia (20) is afkom stig van het Braziliaanse Fla- mengo en maakt regelmatig deel uit van het Braziliaanse elftal onder 23 jaar. De verdediger, die gisteren in Rotterdam ken nismaakte met trainer Ruud Gullit, maakt eerst het seizoen af met zijn club Flamengo. Daar na zal hij zich bij de Feye- noord-selectie aansluiten. ANP van onze sportredactie BREDA - NAC had gisteravond slechts een kwart van de speel tijd nodig om in de thuiswed strijd tegen Roda JC orde op za ken te stellen. Na 23 minuten stond het in Breda al 3-0 en speelde de tegenstander na rood voor invaller Brouwers met tien man. Het werd uiteindelijk 4-0, mede door drie treffers van Boussaboun, die zijn seizoensto taal op zeven bracht. NAC, dat door de ruime zege in elk geval tijdelijk naar de vierde plaats op de ranglijst klom, com bineerde Roda JC in de beginfa se met frivool voetbal van de mat. Voor de Limburgers diende het rampscenario zich al na 1 mi nuut en 14 seconden aan, toen Boussaboun de bal maar half raakte, maar wel de score open de. Het vertrek van Senden, die binnen tien minuten groggy na een botsing met doelman Schol len het veld moest verlaten, was de volgende tegenslag voor de bezoekers. Het spel van NAC neigde bij vla gen naar perfectie en de thuisclub kreeg een handvol kansen om het duel al in een vroeg stadium te beslissen. Een treffer van Mendes werd wegens buitenspel afgekeurd en uit drie vrije trappen misten de Breda- naars rakelings doel. De jarige Zonneveld schoot twee keer net naast, Boussaboun raakte de paal. Het hoge tempo van NAC en de traagheid van de laatste linie van Roda JC leverde een eenzij dig beeld op, maar wel een hoge amusementswaarde. Lurling strafte in de 20e minuut de rade loosheid binnen de Limburgse verdediging af, twee minuten la ter moest Sendens vervanger Brouwers met zijn tweede gele kaart naar de kleedkamer. Hij haakte Boussaboun die de toege kende strafschop zelf benutte: 3-0. Na het overrompelende begin was NAC mild voor Roda JC, dat zich eindelijk kon reorgani seren, maar verder dan een on schuldige kopstoot van Cristia- no kwam het arme Limburgse tiental niet. Ook in de tweede helft, die werd ingeluid met een schot tegen de paal van Slot, probeerde Roda JC uit alle macht nog enige afbreuk aan het 'avondje NAC' te doen. Bod nar stelde Schollen op de proef, maar Kone kon na zijn drie tref fers tegen FC Den Bosch dit maal weinig goeds doen. donderdag 28 oktober 2004 MÖNCHENGLADBACH - Borussia Mönehengladba heeft een dag na de nederlaag tegen VfL Bochum (0 trainer Holger Fach ontslagen. Jeugdtrainer Hoi Koppel is benoemd tot interim-trainer. Fach was sind september 2003 trainer van Borussia. Door het verliest gen Bochum zakte de club naar de vijftiende plaats im Bundesliga. ANP door Ad Pertijs WILLEMSTAD - Bart Brent- jens en Leo van Vliet zijn vast van plan in 2006 een wereldbe kerwedstrijd mountainbiken te houden op Curasao. „We heb ben ons gemeld bij de UCI en uit eerste gesprekken blijkt dat het haalbaar is", zei Van Vliet gisteren in Willemstad, waar za terdag de derde Amstel Curasao Classic voor profs wordt gere den. Van Vliet is ook organisator van de Amstel Gold Race, een we reldbekerwedstrijd op de weg. „Ik denk dat dat in ons voordeel werkt. De UCI weet met wie ze in zee gaan. Dat is toch anders wanneer iemand uit Guadelou pe zich meldt voor een wereldbe kerwedstrijd." De reputatie van Bart Brentjens als olympisch kampioen en wereldkampioen is volgens hem het andere (sportie ve) gedeelte van het vertrouwen dat nodig is om in 2006 een waardige wereldbekerronde op het eiland af te werken. Brentjens schat de kans op toela ting tot de serie hoog in. „De UCI wil werken met vier Euro pese wedstrijden en vier Ameri kaanse. Wat dat laatste betreft zijn dat nu twee Canadese cros sen, een Amerikaai (Nieuw-Mexico) en een Brazi aanse. Het is goed mogelijk i van Curagao in te plannen t'. sen Canada en Brazilië." tweede Canadese proef zond dan komen te vervallen. Het geld hoeft geen probleem zijn. Met 150.000 euro kom een eind. Brentjens: „Omdat cultuur in het mountainbiken is dat de rijders alle vervoa en verblijfskosten zelf betalen Volgens de mountainbiker i het atb-circus als een blok va len voor Curagao. „Brazilië volgend jaar nieuw op de kale der. Iedereen kijkt er nu al na uit. Dat zal straks niet andf zijn." Hij bezocht het eilandv rig jaar voor het eerst. „Ik rë langs een zoutpan vol flamir go's en zag het direct zitten c hier iets te organiseren." Het was gisteren 35 graden Curagao. Dat is het bijna alti Die hitte lijkt niet bevorded voor het ontwikkelen van i) atb-fietsen op het eilai Brentjens ziet het anders. -Vo ons toprijders is het geen ens probleem. In Athene was h ook heet. En in New-Meri ook. Voor de toeristen zul moet kiezen voor tochten in vroege ochtend of de late mi dag." GPD ook nog tot de mogelijkheden kan Goor op zijn vroegst p weer op 7 september volge jaar in actie komen voor het Bt gische elftal in de ontmoeu met San Marino. Nooit eew kreeg een Belg zo'n hoge sti opgelegd na een interland. Naast Goor kreeg ook B Deflandre een straf opgelef Hij is voor drie wedstrijden! schorst wegens schelden teg de leiding. Deflandre ontw eveneens rood in het duel® Spanje. Beiden hopen bij de beroei zaak onvoorwaardelijke ste te krijgen van de KB VB. DeBe gische voetbalbond moet dl wel snel een standpunt i® men. Op initiatief van boni coach Aimé Anthuems komen le betrokken partijen vanda voor overleg bijeen. ANP van onze sportredactie ROTTERDAM - De wereldvoet balbond Fifa heeft Feyenoorder Bart Goor voor vijf wedstrijden geschorst. Goor spuugde tijdens het WK-kwalificatieduel met Spanje naar zijn Spaanse tegen stander Xavi en moest met een rode kaart van het veld. De Fifa bestrafte hem hiervoor met vier duels. De Belg kreeg nog een extra wedstrijd schor sing voor twee gele kaarten in de WK-kwalificatieronde. Ook moet Goor een boete van 6500 euro betalen. De 31-jarige routi nier besloot gisteravond beroep aan te tekenen tegen de straf, die hij als 'schandalig' en 'bui ten alle proporties' kenschetste. Als de Fifa de schorsing hand haaft - een langere straf behoort EINDHOVEN - PSV kan ongeveer drie weken niet (j schikken over John de Jong. De middenvelder van Eindhovense voetbalclub heeft zondag in het duel n Ajax een knieblessure opgelopen. De Jong, die tegen de Amsterdammers de 2-0 maak! heeft een scheurtje in het kapsel van het gewricht I mist komende week in ieder geval de wedstrijd inj Champions League tegen Rosenborg. ANP |1 LISSABON - PSV lijkt de strijd om het Braziliaansei lent Robinho te hebben verloren. De Portugese spu krant Record meldde gisteren dat de speler en zijn cl; Santos overeenstemming hebben bereikt over zijn ovi gang naar het Portugese Benfica. Een bestuurslid van club heeft dit bevestigd. Het is de bedoeling dat Robin! in januari naar Benfica komt als de transfermarkt v,-; open is. ANP LONDEN - Arsene Wenger heeft zijn contract bij Arsen verlengd tot mei 2008. De 55-jarige Fransman kwam 1996 naar Highbury. Hij leidde de Londense formal naar de landstitel in 1998, 2002 en 2004. Arsenal is koploper in de Premier League. Zondag kwa er een einde aan een recordaantal van 49 ongeslagen we strijden op rij door de nederlaag (2-0) tegen rivaal Ma Chester United. ANP/RTR MIDDLESBROUGH - Michael Reiziger heeft de traint hervat. De verdediger van Middlesbrough is hersteld vi een operatie aan de elleboog die hij in augustus onöe ging. Hij liep de blessure in het begin van het seizoen in het duel met Arsenal. „Hij heeft nog zo'n twee, driew ken nodig om helemaal fit te worden, maar ik ben blijd hij er op de training weer bij is", aldus coach SteveM Claren gisteren op de website van de club. ANP Jochem Uytdehaage: „Natuurlijk, ik sta stil bij het leven, hoe mooi het is en zo, maar aan de andere kant wil ik door met topsport." foto Marcel Antonisse/ANP MOSKOU - Oleg Romantsev is gisteren benoemd tot tra ner van Dinamo Moskou. De oucl-bondscoach van Ru land is de opvolger van Viktor Bondarenko die zondi werd ontslagen. Dinamo verkeert drie speeldagen vo het einde van de competitie in degradatiegevaar. Ro mantsev (50) nam in 2002 ontslag als bondscoach van Ru land toen hij er niet in slaagde zijn ploeg naar de eindroi de van het WK in Zuid-Korea en Japan te loodsen. Inf bruari werd hij door de club Ramenskoje ontslagen. AA'! Het doelpunt viel dan ook aan de andere kant, Boussaboun tik te van dichtbij zijn derde treffer binnen. Het publiek scandeerde zijn naam en riep dat de topsco rer, wiens contract deze zomer afloopt, in Breda moet blijven. De Graafschap snakt naar ver sterking. De Doetinchemmers pakten gisteravond op De Vijver berg weliswaar in blessuretijd een punt tegen Willem II (2-2), maar dat verbloemde het gebrek aan kwaliteit niet. Het gelijk spel was wel een opsteker na de domper afgelopen zondag tegen ADO Den Haag (1-2). Na tien speelronden wacht De Graafschap nog steeds op de eer ste zege. De nederlaag tegen ADO maakte overduidelijk dat trainer Kruys met dit materiaal afstevent op degradatie. Hij sloeg in de media al eerder alarm, maar het bestuur was daar niet blij mee. De selectie zou sterk genoeg zijn om voor lijfsbehoud te gaan. Over strijdlust, het belangrijk ste wapen van De Graafschap, hoeft Kruys zich nog het minst zorgen te maken. Ook tegen Wil lem II vocht de thuisploeg voor de eerste competitiezege. Dat was tegen de kwalitatief veel be tere Tilburgers te weinig. Wil lem II heerste vooral op het mid denveld. Bovendien heeft trai ner Maaskant met Hadouir, Re dan en Bobson spelers die een wedstrijd met een individuele actie kunnen beslissen. Zo zorgde Hadouir in de twaalf de minuut voor de 0-1 na een prachtige lob over doelman Van Dijk. Daarna had Willem II weinig moeite om die voorsprong tot aan de rust te verdedigen. Vroeg in de tweede helft maakte inval ler Valejev de 1-1, maar de vreugde duurde maar kort. Reu- ser bezorgde Willem II opnieuw een voorsprong, maar De Graef maakte die uiteindelijk onge daan: 2-2. ANP De supporters van ADO Den Haag gedroegen zich gisteravond voorbeeldig. foto Robert Vos/ANP van onze sportredactie DEN HAAG - Geen teksten over prostitu tie, ernstige ziekten of andere ellende, gister avond in het Zuiderpark, maar ouderwets boegeroep. De supporters van ADO Den Haag beterden op aandringen van de club leiding hun leven in de thuiswedstrijd tegen FC Twente (0-1). 'Boe' was het scheldwoord van de avond. En boegeroep was op zijn plaats in een duel van armoedig gehalte. Voor rust viel er hoe genaamd niets te genieten in Den Haag, waar scheidsrechter Luinge de eer had om de eerste thuiswedstrijd sinds ADO-PSV te leiden. Zijn collega Temmink legde ADO-PSV tien minuten voor tijd stil bij de stand 0-2, nadat de fans langdurig beledi gende spreekkoren hadden laten horen. Bij ADO-Ajax was het kort daarvoor ook al op dezelfde manier uit de hand gelopen, al werd er toen niet gestaakt. Luinge hoefde een dergelijke drastische maatregel gisteren niet te nemen, aangezien de supporters de waarschuwing van alge meen directeur Langenbach ter harte had den genomen. Voor het laatst kregen de sup porters vooraf een pamflet in handen, waar in het bestuur de ADO- fans zware straffen in het vooruitzicht stelde bij verbale misdra gingen. De aanhang voelde blijkbaar aan dat de grens bereikt en eigenlijk al gepasseerd was. Zelfs op momenten dat er aanleiding tot grote verontwaardiging was, bleef het bij 'boe'. Zo'n moment was er voor rust, toen Luinge niet zag dat de Twentse verdedi ger Heubach de bal in het strafschopgebied met de hand keerde. Den Haag schreeuwde om een strafschop, maar kreeg hem niet van Luinge. Boe! Het spel van beide laag geklas seerde teams was na de rust net zo min op windend als in de eerste drie kwartier. Een overwinning was voor beide ploegen niet verdiend, het Twentse doelpunt (acht minu ten voor tijd van Christensen) was een toe valstreffer. De enige echte overwinning van de avond was voor het bestuur van ADO Den Haag. Een dag voor de eerste gevreesde tuchtzit- ting bij de KNVB (spreekkoren ADO-Ajax) kwam het goede gedrag van het thuispu bliek absoluut als geroepen. ANP van onze sportredactie HEERENVEEN - TVM blijft tot en met de Olympische Winter spelen van 2010 in Vancouver sponsor en naamgever van de schaatsploeg van coach Gerard Kemkers. De transportverzeke raar uit Hoogeveen heeft dit gis teren bekendgemaakt tijdens de presentatie van de schaatsploeg in Heerenveen. TVM had een jaar geleden nog gedreigd na 2006 de schaats sport de rug toe te keren. Direc teur Arjen Bos zette destijds in het conflict over de verdeling van de sponsorlogo's op het na tionale schaatspak de schaats bond KNSB met een mogelijk vertrek onder druk. TVM doet een jaar later hetzelf de, alleen is de formulering an ders. Het bedrijf gaat door tot en met 2010 op voorwaarde dat de schaatsers drie in plaats van twee TVM-logo's mogen voeren. Bos heeft een positief gevoel overgehouden aan gesprekken met KNSB-voorzitter Jacob Reitsma, vandaar dat hij de in tentie heeft uitgesproken de sponsorovereenkomst te verlen gen. TVM-coach Gerard Kemkers vindt het 'een geruststellend ge voel dat er na 2006 ook nog een ploeg is'. Kemkers neemt pas na de Spelen van Turijn een beslis sing over zijn toekomst. Rintje Ritsma heeft van TVM een aan bod op zak om na zijn loopbaan als schaatser in de begeleidings staf plaats te nemen. Het plan om opnieuw een wielerploeg op te richten is door TVM op de lan ge baan geschoven. GPD door Gijs van Oosten HEERENVEEN - Het auto-on geluk van Jochem Uytdehaage, een maand geleden, kan volgens zijn coach Gerard Kemkers posi tief uitpakken voor de 28-jarige schaatser uit Utrecht. „Het kan het keerpunt in zijn carrière zijn." Het succes kon in het jaar 2002 niet op. Twee maal olympisch goud, een keer olympisch zilver, Europees kampioen en wereld kampioen allround. Daarna ver liep de schaatsloopbaan van Jo chem Uytdehaage minder voor spoedig, al had hij in 2003 nog wel een oprisping met een we reldtitel op het WK afstanden in Berlijn. Op 28 september raakte Uytde haage in de stromende regen met zijn sportauto in een slip, sloeg over de kop en kwam te gen een geluidsscherm tot stil stand. Zijn Donkervoort vatte vlam, de schaatser kon zichzelf ternauwernood in veiligheid brengen. Uytdehaage werd in de dagen daarna behandeld voor tweedegraads brandwon den. Lichamelijk is hij zo goed als hersteld, geestelijk is de klap nog niet helemaal verwerkt. Uyt dehaage is immers aan de dood ontsnapt. Hij kreeg psychologi sche hulp. „Het meest tere stuk je van je ziel wordt blootgelegd. Zoiets verwerk je niet zomaar", aldus Uytdehaage, die het trai ningskamp met de TVM-ploeg in Inzeil oversloeg. „Emotioneel gezien was ik thuis beter af." Pieken en dalen Het geestelijke herstel verliep tot vorige week nog met pieken en dalen. Maar nu het schaats seizoen weer voor de deur staat, merkt hij dat 'het relativeren langzaam weer afneemt'. „Na tuurlijk, ik sta stil bij het leven, hoe mooi het is en zo, maar aan de andere kant wil ik door met topsport." Kemkers vult aan: „Als je gaat relativeren, kan je niet presteren." Drie dagen na het ongeluk kroop Uytdehaage weer achter het stuur. De grootste angst is overwonnen, al voelt hij zich op de weg bij regen niet prettig. En tien dagen na het ongeluk her vatte Uytdehaage de training. „Dat is in het begin wel een uit laatklep geweest, maar nu be schouw ik het weer als mijn vak." Volgende week neemt Uytde haage een beslissing over zijn deelname aan NK afstanden in Assen (5-7 november). Maar pas anderhalve maand later wil hij tijdens het NK allround, waar hij zich kan plaatsen voor het EK, weer in topvorm zijn. „Ik moet nog wennen aan de intensi teit van de trainingen." Kemkers hoopt dat het ongeluk een keerpunt in zijn carrière zal zijn. Nieuwe motivatie „Jochem begint aan een nieuwe start met veel onzekerheden", al dus Kemkers. „Maar dat uit gangspunt biedt ook een nieuwe motivatie. Voor de Olympische Spelen in 2002 had hij een enorm geloof in eigen kunnen. Hij haalde toen extra prikkels uit tegenslagen. Ik verwacht dat nu weer van hem." GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42