PZC N61 dreigt IJzendijke op te sluiten na operatie in Kilimanjaro is een kuitenbijter Hulst herstellen Hulp streek nodig voor behoud kapel Dag van de Kunstuitleen Ondernemers, dorpsraad en actiegroep willen twee rotondes PatiëlltCIl kunnen College Sluis naar Zuidzande Ontmoetingsda Palazzoli Huis 29 oi'tober Zaterdag oktober zondag Showlocatie: Bedrijfsweg 2Vlissingen Kijk ook op www.autoteamFi donderdag 28 oktober 2004 door Ronald Verstraten IJZENDIJKE - 'Maken we van ons dorp een onneembare ves ting, of kiezen we voor een leef bare kern?' Met die oproep wil len de plaatselijke Actiegroep N61, de Ondernemers Vereni ging IJzendijke en de dorpsraad de bevolking mobiliseren. Op maandag 1 november hou den ze een informatieavond over de gevolgen van de huidige plannen met rijksweg N61 voor het dorp en leggen ze een alter natief plan voor. Vervolgens wordt met een handtekeningen actie aan de gemeente en rijks waterstaat, duidelijk gemaakt waar het dorp voor kiest. In het Mauritshof zullen die avond de twee opties naast el kaar worden gelegd. In het Ont werp Tracé Besluit gaat Rijks waterstaat, zoals bekend, uit van slechts een rotonde, aan de zuid-westkant van het dorp. De drie plaatselijke organisaties stellen daar twee rotondes tegen over: een aan de westkant, op de plaats van de kruising Park zicht en een ten oosten van IJ zendijke, tussen Tivoli en de af slag Komsestraat. Tijdens een informatie-avond van rijkswaterstaat en de ge meente Sluis in september bleek de meerderheid van de bevol king al tegen het OTB, met na me vanwege de nieuwe ontslui- tingsweg, die pal naast woon wijk Kleine Jonkvrouw zou ko men. Ook toen werd al een roton de geopperd aan de zuidkant, op de plaats van kruispunt Tivo- ZUIDZANDE - Het college van .burgemeester en wethouders van de gemeente Sluis brengt woensdag 3 november een kern- bezoek aan Zuidzande. De bijeenkomst met de dorps raad en inwoners begint om 20.00 uur en vindt plaats in res taurant De Rode Leeuw aan het Dorpsplein. li. „Maar daar is te weinig ruim te. In het verleden is wel eens sprake geweest van sloop van de eerste huizen aan de Watervliet- seweg. Maar daar ben je er nog niet mee, want aan de zuidoost kant liggen restanten van een oud fort en dat moet als cultuur historisch erfgoed blijven lig gen", vertelt Adrie van Sorgen, secretaris van de ondernemers vereniging. Door de betreffende rotonde in oostelijke richting op te schui ven, waar wel voldoende ruimte is, worden volgens hem verschil lende vliegen gevangen met de zelfde klap. „Dan is het viaduct, dat verderop richting Biervliet is gepland, niet meer nodig. Dat viaduct kost trouwens vier keer meer dan die rotonde. Dus dat is een belangrijke kostenbespa ring. Daarnaast kun je simpel een ontsluitingsweg creëren in noordelijke richting, naar het Mauritshof. Bovendien wordt er in de komende jaren aan de oost kant van IJzendijke een nieuwe woonwijk gebouwd. Die heeft ook een ontsluitingsweg nodig. En dat kan gemakkelijk als die rotonde daar komt." Hoewel Van Sorgen ervan over tuigd is dat het alternatieve plan beter is voor het dorp, be twijfelt hij of Rijkswaterstaat er naar zal luisteren. „We zijn hier nu al jaren mee bezig. Maar steeds worden plannen van de bevolking de grond ingeboord. Argumenten helpen niet, want Rijkswaterstaat heeft maar één doel voor ogen en dat is een stroomweg aanleggen," De nood zaak daarvan komt volgens hem en de plaatselijke organisaties in een nieuw daglicht te staan, nu er plannen zijn voor een ver breding van de N62, Goes-Zelza- te. „Dat betekent dat al dat vrachtverkeer dat nu hier langs komt sinds de opening van de tunnel, straks rechtstreeksnaar de Express weg kan. Dan is een stroomweg helemaal niet nodig en kan worden volstaan met de weg zoals die er nu ligt, met ventwegen ernaast, zoals we al tijd al hebben gewild." De informatie avond begint om 20.00 uur. Voor het behoud van de kapel van de Blaauwe Hoeve is twee ton nodig. foto Wim Kooyman door Frank van Cooten HULST - Een jaar geleden is in Hulst het co mité Redt Kapel Blaauwe Hoeve opgericht. Dit comité heeft tot nu toe 40.000 euro inge zameld. In totaal is 200.000 euro nodig voor een nieuwe toekomst van de kapel. Door de nieuwbouw van de Blaauwe Hoeve dreigde de kapel uit 1968 verloren te gaan. Dit stuitte op hevig verzet van bewoners en omwonenden van de Blaauwe Hoeve vanwe ge de dierbare herinneringen aan het ge bedshuis. De kapel wordt nog intensief ge bruikt. Om de kapel te behouden is het comi té opgericht. Met de Blaauwe Hoeve is afge sproken de kapel bij de nieuwbouw te be trekken. „We hebben een geweldig goede sa menwerking met de directie van de Blaau we Hoeve", zegt Lemout. Behoud van de kapel kost echter geld. Er zijn mensen die vraagtekens zetten bij dit bedrag. Is dat niet te veel?, wordt afge vraagd. Volgens voorzitter Lemout is dit echter het minimale bedrag dat nodig is om de kapel te behouden en te integreren in de nieuwbouw van de Blaauwe Hoeve. „Let wel, er moet heel wat gebeuren. Je bouwt als het ware een gebouw uit een ge bouw omdat de kapel momenteel deel uit maakt van de Blaauwe Hoeve. Straks moet er een nieuwe voorgevel in en moet de kapel geschikt worden gemaakt voor hulpbehoe venden, mensen die moeilijk ter been zijn en rolstoelgebruikers. Dat is een vrij kostbare operatie. We hebben echt iedere cent van die twee ton nodig." Acties Diverse instanties hebben het afgelopen jaar al geld gegeven voor het behoud van de kapel. Leerlingen van het Reynaertcollege hebben geld ingezameld, ouderenbond ANBO heeft een duit in het zakje gedaan en de Rotary overhandigde onlangs een cheque van 5000 euro aan Lernout. De leden van de Rabobank in Hulst besloten onlangs een deel van het winstbestemmingsfonds te do neren aan de kapel. En zo zijn door vereni gingen en instanties nog meer acties ge voerd om geld in te zamelen. Een stevige zet wordt gegeven op donder dag 18 november. Dan start het comité offi cieel met de eerste wervingsactie om gelden in te zamelen voor het behoud van de kapel. Het thema van de eerste actie is 'Beaujolais redt de kapel'. Het gaat om een netwerkbij eenkomst voor bedrijven in restaurant Den Ouwen Ferdinandus in Absdale waarin de nieuwe Beaujolais Primeur centraal staat. „Twintig bedrijven sponsoren spontaan de ze avond. We hebben negenhonderd bedrij ven in Oost-Zeeuws-Vlaanderen een uitno diging gestuurd", zegt organiator Saskia Gijsel van de eerste wervingsactie. Het comité hoopt de benodigde twee ton de komende twee jaar bij elkaar te krijgen. Dat geld is overigens niet alleen nodig voor het behoud maar ook voor de vorming van een onderhoudsfonds. Lernout: „Maar om de ka pel te behouden, hebben de steun van de he le streek nodig." door Frank van Cooten HULST - Hulst krijgt een her stelafdeling van Stichting Zorg- saam Zeeuws-Vlaanderen. Pa tiënten die in ziekenhuis de Hon- te in Terneuzen worden geope reerd, kunnen in Hulst van de operatie herstellen. De herstelafdeling met twintig bedden wordt op het terrein van de Blaauwe Hoeve gebouwd. „Daar is veel behoefte aan", zegt directeur Lex Janse van de Blaauwe Hoeve. „Het is voor mensen prettig in hun eigen om geving en dicht bij familie en vrienden te herstellen van een behandeling. Je brengt de zorg dichter bij de mensen. Dat is een belangrijke insteek van Stichting Zorgsaam." Stichting Zorgsaam wil zorg zo veel mogelijk spreiden over de regio. Ziekenhuis Antonius in Oostburg beschikt al over een herstelafdeling, in vakjargon low-cure afdeling genoemd. De herstelafdeling in Hulst wordt in samenwerking met de Blaauwe Hoeve en de huisartsen in Hulst en omgeving gebouwd. Van de twintig bedden zijn er vier beschikbaar voor de huisart sen. „Bij twijfel of een patiënt bij voorbeeld wel of niet geope reerd moet worden, kan de huis arts besluiten de patiënt ter ob servatie op te nemen op de her stelafdeling. Daar zijn vier bed den voor beschikbaar." Lex Janse is enthousiast over het project. „Een prima voor beeld van een goede samenwer king tussen het ziekenhuis, de huisartsen en de Blaauwe Hoe ve. Met de huisartsenpost, de herstelafdeling en ons revalida tiecentrum is sprake van afstem ming in de gezondheidszorg. Daar wordt de patiënt alleen maar beter van." Het is de bedoeling dat na de zo mer van volgend jaar met de bouw van de herstelafdeling wordt gestart. De afdeling is dan in de loop van 2006 opera tioneel. Dan moet ook de nieuw bouw van de huisarstoa (huisartsen onder een d*u nieuwe apotheek en het n tiecentrum klaar zijn. Deze planning hangt nog van de procedures rondom bouw van het management toor bij de Blaauwe Hoeve gebouw krijgt volgens de pi nen van de Blaauwe Hoeve bouwlagen, maar omwonai maken bezwaar tegen de ba hoogte. „We hopen het i bleem van de bouwhoogte ii< menspraak met de gemeente te lossen", zegt Janse. Gedeputeerde Staten vanZ land gaan akkoord met de bs van de herstelafdeling in Hi Het initiatief past in de ziens ze van het provinciaal bes) om zorg zoveel mogelijk te35 den vanuit de gedachte 'Ci traal wat moet, decentraal kan'. GS hebben tevens begi zowel de zorgverzekeraar het College Bouw Ziekenhi voorzieningen postitief zijno dit initiatief. In een brief aan de minister Volksgezondheid, Welzijn Sport laat het dagelijks prov ciebestuur weten de komst 1 de herstelafdeling in Hulst te juichen. TERNEUZEN - Het Palan Huis in Terneuzen houdt op november van twee tot hall si een ontmoetingsmiddag voorn bestaanden. Het huis is een steunpunt vo mensen met kanker en hun nat staanden. De middag is bedo om ervaringen uit te s Aan de orde komen onder am re de belevingen rondom ziekteproces en de wijzes n op nabestaanden met het veil van een dierbare proberen on gaan. Het Palazzoli Huis is vestigd in Verpleeghuis Schorre aan de Churchillaan Terneuzen. Franqois Dophemont gaat klimmen voor een goed doel door Frits Bakker TERNEUZEN - Zes dagen klau teren, klimmen en lopend een hoogte van bijna zesduizend me ter bedwingen. De 35-jarige Axelaar Francois Dophemont heeft er zijn ultieme doel van ge maakt om de top van de Kili manjaro te bereiken. Hij weet al iets van de geheimen van de hoogste berg van Afrika (5895 meter), maar de uitdaging is er niet minder om. „Het meest ge vreesd op de berg is de overgang van tropische hitte naar ijzige kou." Francois Dophemont wil de tocht met twee vrienden maken. De Ier Declan Walsh en de Fransman Benoit Wach zijn net zo gedreven om de top van de ko lossale berg te halen. „We doen het niet alleen voor onszelf", legt Dophemont uit. „We heb ben er een sponsortocht voor een goed doel van gemaakt. Met de bedoeling dat we straks geld verdienen als we de top halen." De sponsorgelden zijn bestemd voor de Stichting Sibusiso, die ijvert voor een betere behande ling en acceptatie van gehandi capte kinderen in Tanzania. Dophemont: „Toen ik vorig jaar met mijn vriendin in Tanzania was, hebben we Henk Hammer (vroeger huisarts in Terneuzen) en zijn vrouw Atty ontmoet. Zij beheren het Sibusisocentrum in Arusha, niet ver van de Kiliman jaro. Door die kennismaking is het plan ontstaan om de klim te maken en met sponsoring geld in te zamelen voor de Stich ting." In eigen kring heeft Francois Dophemont al spontane acties op touw gezet. „Zo stond er bij mijn moeder op een verjaardag een potje op tafel. Ze wilde geen cadeaus, maar een gift voor het goede doel in Tanzania. We ver wachten niet dat we enorme be dragen zullen ophalen, maar al les wat we krijgen is meegeno men." Begaanbaar De Kilimanjaro, in de grens streek tussen Tanzania en Ke nia, is voor geoefende sporters een kuitenbijter. Dophemont: „Je moet niet tegen rotsen op klimmen of onmogelijke toeren uithalen. De weg naar de top is redelijk begaanbaar. Je kunt blijven lopen, al is het op sommi ge plaatsen onverhard." Francois Dophemont: goed luisteren naar de Afrikaanse dragers. foto Camile Schelstraete De drie klimmers worden in de eerste dagen vergezeld van Afri kaanse dragers. „Wij lopen de Marange-route, met onder meer stops in Machame Camp (3000 meter), Shira Camp (3840) en Barafu Hut (4700). Het voordeel van de route die wij nemen, is dat we onderweg beter kunnen acclimatiseren. De route naar de top (op Uhuru Peak) is 65 kilometer lang en heeft het stijgingspercentage van een trap. De hitte van het begin van de klim gaat lang zaam over in ijzige kou. „Daar door heerst er op de berg een heel speciaal klimaat. Je ziet er planten die zeldzaam zijn." Hoogteziekte De grootste vrees van de klim mers is de kans op hoogteziekte. „Voor een sporter, die goed ge traind is, is de Kilimanjaro nor maal gesproken wel te bedwin gen. Toch zijn er atleten die fiet send en lopend met gemak een rondje Zeeland kunnen doen, maar die niet tegen een hoogte boven de 3500 meter kunnen." De hoogteziekte is een gevrees de tegenstander tijdens de lange klim. „Je voelt eerst hoofdpijn, misselijkheid en hoe hoger je komt, hoe erger het wordt. De enige remedie is: stoppen en te rug afdalen. Voor een klimmer die toch door blijft gaan, kan het uiteindelijk dodelijk zijn." Francois Dophemont heeft geen ervaring met exfreme hoogtes. „Ik heb wat aan Alpineklimmen gedaan en rotsklimmen in de Ar dennen, maar we zijn goed voor bereid door veel te lezen en er veel over te praten. Je moet in elk geval conditioneel goed zijn en heel veel wilskracht hebben. En goed luisteren naar de dra gers die de eerste dagen meelo pen. „Het belangrijkste is dat je stap voor stap omhoog loopt, vanaf de eerste kilometers. Pole, pole, hoor je steeds. Dat is Swahili voor: rustig, rustig. We slapen in tenten, maar altijd net iets la ger dan tot waar we hadden ge klommen. Dus als je op 4000 me ter zit, kun je beter even terug gaan naar 3900 om te slapen. Daar reageert het lichaam beter op." Poging De Axelaar, die voor zijn werk als sportinstructeur in Oude Tonge woont, heeft één keer eer der een poging gedaan om de Ki limanjaro te beklimmen. Hij be gon met zijn vriendin Cindy van Bergen aan de klim, maar moest na twee dagen terugkeren. „Mijn vriendin werd onderweg ziek. We hadden met elkaar een afspraak: als één van ons ziek wordt, gaat de ander door. Maar toen zij niet meer verder kon, ben ik ook mee teruggegaan." Hij en zijn vriendin zijn daarna nog een paar dagen bij Henk en Atty Hammer gebleven en heb ben van dichtbij kunnen zien hoe hard er wordt gewerkt aan de opvang en begeleiding van ge handicapte kinderen in dat land. De Hammers hebben in 2000 de Stichting Sibusiso (dat bete kent: zegen) opgericht. Het is de naam van een van de pleegkinde ren die het echtpaar tijdens hun verblijf in Zululand in huis heb ben gehad. De Stichting houdt zich vooral bezig met het aanbieden van spe ciaal onderwijs en de begelei ding van de familie in het cen trum van de Stichting of in de ei gen woonomgeving. Daarnaast wordt er geassisteerd bij het doorverwijzen naar instellingen en revalidatiecentra, of naar spe ciale scholen. Frangois Dophemont en zijn vrienden beginnen de tocht naar de top van de Kilimanjaro op 2 december en hopen vijf dagen la ter boven te zijn. Sponsors kun nen inzetten op de hele tocht of op gedeelten. TERNEUZEN - Aansluitend op de landelijke zijn zienswijze en techniek. Aan het eind vai Dag van de Kunstuitleen, houdt de vestiging de rondgang krijgt iedere deelnemer een p Terneuzen op vrijdag 5 en zaterdag 6 november sentje. Zowel op 5 als op 6 november kunnen nieu leden zich gratis laten inschrijven bij de ki stuitleen en bovendien drie maanden gratis lei nen. De Terneuzense Kunstuitleen is gevestigd is het gebouw van de openbare bibliotheek aai) het Oostelijk Bolwerk. Op vrijdag is de uitlees open van 13.00 tot 20.30 uur en op zaterdagvaij 9.00 tot 12.00 uur. verschillende activiteiten. Het thema van de dag is onthaasten. Onder het motto 'sta even stil' kan elke bezoeker een rond gang maken, waarbij over zes geselecteerde werken informatie wordt gegeven op een ge luidsband. Die wordt via een koptelefoon afgespeeld. Er wordt informatie gegeven over de kunstenaar, Aanbiedingen nieuwe Daewoo's: - Zeer gunstige fmancieringsvoorwaarden - Een gratis Kodak digitale camera of een VDO MP3-speler of een DVD-speler! én - Gratis VDO-Navigatiesysteem t.w.v. 1.499,- euro! Aanbiedingen occasions: - Gegarandeerd 1.500 euro en max. 4.000 euro extra inruil boven de ANWB/BOVAG-koerslijst! én: - Een gratis Kodak digitale camera of een VDO MP3-speler of een DVD-speler! én: - Op meerdere occasions een uniek financierings aanbod: u betaalt gedurende 3 jaar 0% rente!' vraag naar de voorwaarden HE! BOVAB Ook op nieuwe Daewoo's spectaculaire kortingen! Tijdens de Occasionshow van het jaar presenteren wij de Demo Days! Ruim 50 zeer interessante Company Cars waar de kop van af is! Heel veel voordeel dus op bijna nieuwe Opel's die direct ingekocht zijn van Opel Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 40