zc Openbaar Ministerie verandert organisatie Echtgenoot vermiste vrouw verdacht van bezit kinderporno estkoppen niet lopulair op school Zorro bij de Hoge Raad Ouders opgesloten zussen niet vervolgd Eerste stap gezet voor referendum over vroegpensioen Parketten spitsen zich meer toe op specialismen irdonk houdt i aan plan Kir inburgering Geknoei met gewicht van kaas en worst Hy is- toch Kraaien bombarderen voor de lol Kwart zoent geen psoriasis-patiënt Mensensmokkelaars opgepakt Schap Rijnland weigert fraudeur Sabotage brandalarm spoortunnel donderdag 28 oktober 2004 aionze redactie binnenland JONINGEN - Notoire pest- ippen zijn beslist niet ge- (fd bij hun klasgenoten. Dit ijkt uit onderzoek van de jksuniversiteit Groningen het Academisch Zieken- bs Groningen naar pro- feemgedrag bij jongeren, dat sieren werd gepresenteerd. ^onderzoeksresultaten con- asteren met eerdere studies, e pestkoppen juist populair jxmen. Volgens de onderzoe- ss worden pestkoppen door an klasgenoten betiteld als ivallend'. Omdat pestende ideren opvallen, werden zij iter vaak ten onrechte als pulair betiteld, menen de Verzoekers. De manier raarop je kinderen waagt ie populair is, blijkt es- sitieel voor het onderzoeks plaat, legt socioloog R. Veenstra uit. Vroeger wer den vragen zo gesteld, dat kin deren de term populair toe kenden aan mensen die opval len en dat zijn vaak juist de pestkoppen. De slachtoffers van pesterijen binnen een klas zijn boven dien niet het slechtst af. De zwaarst getroffenen zijn juist de kinderen die gepest wor den en zelf ook pesten. Zij worden verworpen door de groep, zijn vaak het pispaal tje en ze reageren zich voort durend af op andere klasgeno ten. Daar maken ze zich niet geliefd mee. Het Groningense onderzoek Tracking Adolescents' Indivi dual Lives Survey (Trails) volgt de levensloop van ruim 2800 jongeren uit Noord-Ne derland. Ze worden gevolgd vanaf groep zeven van de ba sisschool tot ze 24 jaar oud zijn. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het Openbaar Mi nisterie gaat de organisatie van zijn parketten de komende ja ren veranderen. Het OM wil daarmee voldoen aan de kwali- teits- en doelmatigheidseisen die het aan zichzelf stelt. Een aantal specialismen wordt lan delijk of regionaal geconcen treerd en meer eenvoudige stan daardzaken worden gecentrali seerd. Dit schrijft minister Donner van Justitie in een brief die hij gisteren naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De wijziging van de organisatiestructuur wordt mede ingegeven door de eisen die de omgeving en de sa menleving aan het OM stellen. Het OM ziet zich in toenemende mate geconfronteerd met de vraag naar specialismen op di verse terreinen. In de nieuwe or ganisatie gaan de negentien ar rondissementsparketten in elf regio's samenwerken. 'Licht' specialistische taken als voetbal vandalisme, discriminatie, medi sche zaken en ondersteuning van crisisbeheersing kunnen op die manier adequater worden af gehandeld. De negentien arrondissements parketten blijven bestaan. Dat geldt ook voor de functie van hoofdofficier. Die blijft het aan- speekpunt voor de leiding van de rechtbank, de burgemeester, de korpsbeheerder en de korps chef. Veel zaken lenen zich voor een routinematige behandeling. Het OM wil daarom in de nieuwe or ganisatie een centrale verwer king van een aantal 'zaakstro- men'. Waar dat zal gaan gebeu ren, is nog niet bekend. Het gaat hierbij om eenvoudige verkeers zaken, waarvan er zich honderd duizenden per jaar voordoen. Functioneel parket De bundeling van expertise heeft op landelijk niveau al vorm gekregen bij de oprichting van het functioneel parket en het landelijk parket. Het func tioneel parket legt zich toe op fi- nancieel-economische criminali teit en landelijke milieuhandha ving. Het landelijk parket is on der meer belast met bestrijding van de zware georganiseerde misdaad. Dit parket richt zich ook op zaken die met terrorisme te maken hebben. De vijf ressortsparketten, die de hoger beroepszaken afhandelen, blijven afzonderlijke eenheden. Zij gaan wel eenduidiger wer ken en er komt een verdeling naar specifieke deskundigheid Milieu, fiscale delicten, EU-frau- de en terrorisme zijn zaken voor Den Haag, Amsterdam 'doet' de beursfraude en Leeuwarden de ontnemingen. Het OM denkt nog na over de oprichting van een wetenschappelijk kenniscen trum. ANP ampagne voor entiflcatieplicht gint vandaag ÜHAAG - De politie om de leiden door een valse naam legeven is er niet meer bij if 1 januari. Dan moet name- iedereen vanaf 14 jaar een lig identiteitsbewijs kunnen n, als de politie, een bos- iter of een milieu-inspec- daarom vraagt. geven de ministers nier (Justitie) en Remkes snenlandse Zaken) het start ivoor een campagne om ie- ten te wijzen op de identifi- splicht. gedachte achter de plicht is Nederland veiliger moet den. Mensen die de wet over- len, moeten niet anoniem in kunnen onderduiken, !snu nog kan. Dat moet na 1 laridus afgelopen zijn. Dan aen politie en toezichthou- vragen om een identiteitsbe- paar alleen als daar aanlei- jtoeis. ANP SECHT - Minister Verdonk Vreemdelingenzaken en In- itie verwacht dat ze haar in- (ermgsbeleid kan doorzet- Ze zegt niets te weten van izoeken waaruit zou blij- dat het nieuwe stelsel juri- en financieel niet haal- Kvindsvrouw bezwoer giste- dat zij niet op de hoogte is de uitslag van drie nog to ponderzoeken, ri die eerst afwachten en dan ook nog niet in op even- negatieve gevolgen. „Het ar dat iedereen nu al conclu- •dat het allemaal niet kan, sdeminister niet", aldus mi- Verdonk. De nieuwe wet imedio 2006 in werking tre- Verdonk tekende in At overeenkomsten met smeenten die proefprojec- uitvoeren waarbij al- i met een bijstandsuit- 3 tegelijk een inburgerings- s volgen en geholpen wor- snbaan te vinden. ANP DEN HAAG - Verkleed als degenheid Zorro staat een man uit het Gelderse Velp op het dak van de Hoge Raad aan de Kazernestraat in Den Haag. Samen met enkele me destanders op de grond vroeg hij gisteren op deze manier aandacht voor hun wens: het zien van hun (klein-)kinderen. Enkele weken geleden voerde een man verkleed als Batman actie voor het Paleis van Justitie in Den Haag. Ook hij mocht zijn kinderen niet zien. 'Zorro' kwam na een uur zelf van het dak. foto Jos van Leeuwen/GPD van onze redactie binnenland EINDHOVEN - De politie in de Noorse hoofdstad Oslo heeft in het huis van de Nederlandse arts wiens Filippijnse vrouw uit Nuenen al drie jaar zoek is kin derporno aangetroffen op de computer. De man is niet aange houden, maar zijn paspoort is op verzoek van de Nederlandse justitie ingenomen. „We zouden hem kunnen arres teren, maar zolang we controle over alles hebben is dat niet no dig", aldus de Noorse officier van justitie T. Henning Knud- sen. Het Openbaar Ministerie in Den Bosch onderzoekt nog of het mo gelijk is de man vanuit Neder land voor het bezit van kinder porno te vervolgen. De man wordt nog steeds verdacht van betrokkenheid bij de (mogelij ke) dood van zijn vrouw Fatima Bebe Pana, met wie hij jaren in het Brabantse Nuenen heeft ge woond. Raadsman G. Spong bevestigt desgevraagd dat er bij een huis zoeking op 18 oktober kinder porno is gevonden bij zijn cliënt. Volgens de Amsterdamse strafpleiter heeft de arts dat ma teriaal niet zelf gedownload, maar stond het al op de harde schijf van de computer toen hij die tweedehands aanschafte. „Ik weet niet of hij wist dat die kinderporno erop stond. Hij heeft het niet bekeken." Een eveneens in beslag genomen cd met kinderporno heeft de ver dachte volgens Spong vermoede lijk bij de computer gekregen. Echelon De zaak rond de in 2001 verdwe nen Fatima Bebe Pana (destijds 31 jaar) kwam onlangs opnieuw in de aandacht door onderzoek van misdaadverslaggever Peter R. de Vnes. Beelden van getuige nissen van familie op de Filippij nen gaven justitie voldoende aanleiding om een nieuw onder zoek in te stellen. Volgens De Vries is het dossier over de ver dwijning te lang op een te laag 'echelon' binnen de politie blij ven liggen. „Misschien hebben agenten veel overwerk, maar dat rechtvaardigt het niet om moeilijke zaken te laten liggen." De Vries verwijt de politie bo vendien 'in een cirkel' te redene ren. „Er waren misschien nog onvoldoende aanwijzingen voor een misdrijf, maar als je daar dan ook niet naar zoekt, vind je ze ook niet." Fungerend hoofdof ficier van justitie Ch. van der Voort ontkent dat er destijds bij de politie fouten zijn gemaakt. Justitie was op de hoogte van de zaak, maar zag destijds ook geen mogelijkheden een onder zoek te beginnen. Van der Voort durft niet te zeggen of de zaak onderschat is. „Gevoelsmatig denk ik van niet." Vanavond besteedt De Vries op SBS6 om 20.30 uur weer aan dacht aan de affaire. GPD DEN HAAG - Wie kaas- of vleesproducten in een versver pakking koopt, komt vaak be drogen uit. In zeven van de tien gevallen zit er minder in de ver pakking dan staat aangegeven. De klant betaalt gemiddeld twee procent te veel. Dat blijkt uit onderzoek van de Voedsel- en Waren- Autoriteit (VWA). Het is de tweede keer binnen korte tijd dat de VWA winke liers betrapt op gesjoemel met het gewicht van versproducten. Twee weken geleden bleek dat sommige slagerijen en super markten knoeien met het ge wicht van filet américain. Voor het onderzoek naar dagvers ver pakte kaas en vlees heeft de VWA 511 monsters van vleespro ducten onderzocht en 87 mon sters van voorgesneden harde kaas. De dienst deelde 93 waar schuwingen uit. In 37 gevallen hebben slagerijen, supermark ten en warenhuizen de grenzen te ver overschreden. GPD \ajbL- doop door Robbert Salome DEN HAAG - De ouders van de twee zussen die begin augustus door de politie werden bevrijd uit hun ouderlijk huis in Den Haag, worden niet vervolgd voor het langdurig opsluiten van hun dochters. De vader en de broer van de twee staan wel terecht voor mishandeling van de zussen. Dat heeft een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Den Haag bevestigd. Of ook de moe der voor het mishandelen van haar dochters wordt vervolgd, is nog niet besloten. De zaak van de Haagse zussen zorgde begin augustus voor gro te opschudding in de stad. De politie haalde de twee meisjes van 16 en 19 jaar uit hun wo ning aan de Kaapstraat, nadat ze briefjes op straat hadden ge gooid met daarop een hulpkreet. De zussen schreven te worden vastgehouden en mishandeld. Na de politie-inval, waarbij de ouders en broer van de zussen werden opgepakt, verklaarden de twee tegen de politie dat ze zeker een jaar in de woning op gesloten hadden gezeten en door hun vader en broer zouden zijn mishandeld. De moeder van de twee zussen werd na enkele da gen vrijgelaten, de vader en broer zaten ruim een maand vast. De advocaten van de vader en de broer uitten al snel hun twij fels over het relaas van de zus sen. Volgens advocaat mr. B. Martens hebben de twee 'over- ROCKANJE - Kraaien en kauwen maken inwoners van Rockanje het leven zuur. De vogels bekogelen mensen en auto's met steentjes. Ze pikken de steentjes vanaf de da ken en gooien ze naar beneden. Er sneuvelde al één autoruit. Volgens een woordvoerder van de gemeente, waar al tientallen klachten binnenkwa men, voeren de vogels hun bombardementen uit voor de lol: „Ze vinden het leuk en imiteren elkaar." De jachtbeheerder van het gebied Stuifakker bij Rockan je heeft inmiddels toestemming gekregen om de kraaien af te schieten. GPD DEN HAAG - Bijna een kwart van de Nederlanders (23 procent) is bang om iemand met de huidaandoening pso riasis te zoenen. Meer dan een op de tien zou de patiënt helemaal niet aanraken. Uit het onderzoek van TNS Nipo blijkt dat psoriasis-pa- tiënten zelf met die angsten rekening houden. Ze geven aan minder snel lichamelijk contact te zoeken (13 pro cent), zich minder vrij te voelen bij intiem fysiek contact (14 procent) en het onprettig te vinden dat iemand hun huid ziet (28 procent). ANP SCHIPHOL - De Koninklijke Marechaussee op Schiphol heeft aan het slot van een maanden durend onderzoek ze ven mensen aangehouden die worden verdacht van men sensmokkel. Onder hen bevinden zich twee medewerkers van de KLM. Zij werden op heterdaad betrapt toen zij ille galen via een personeelscloorgang op de luchthaven Ne derland binnensmokkelden. De bende legde zich toe op het smokkelen van mensen van Den Haag naar de Britse kustplaats Dover. Daarbij werd gebruik gemaakt van touringcars. Er werden vooral personen van Indiase of Pakistaanse afkomst over de grens gesmokkeld. Bij een huiszoeking in Den Haag stuit te de recherche op achttien illegale vreemdelingen die de reis naar Dover hadden willen maken. ANP LEIDEN - Hoogheemraadschap Rijnland laat kandidaat H. Bremer niet toe tot het algemeen bestuur. De verenig de vergadering van het waterschap heeft dat gisteren una niem besloten. De Amsterdammer kreeg genoeg stemmen, maar had zich met valse handtekeningen kandidaat ge steld. Toen de fraude werd ontdekt, bleek het niet meer mogelijk hem van de kieslijst te halen. ANP ROTTERDAM - Voor de derde dag op rij is gisteren het brandalarm in de Willemsspoortunnel tussen Rotterdam en Rotterdam-Zuid afgegaan. Spoorbeheerder ProRail denkt dat vandalen de brandmelders activeren. Maandagochtend, dinsdagochtend en gisterochtend ging het brandalarm telkens af omstreeks hetzelfde tijdstip, tussen half elf en twaalf uur. Op last van de brandweer ging de spoortunnel steeds dicht. Reizigers kregen daar door te maken met flinke vertragingen. Alle drie de keren bleek het te gaan om loos alarm. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Met het openstel len van een internetpagina heb ben vakbonden en politieke par tijen de eerste stap gezet naar een referendum over het vroeg pensioen. Op de pagina kunnen mensen zich opgeven voor de eerste ron de van het referendum, die be staat uit het zetten van een handtekening op het stadhuis. In ieder geval 40.000 mensen moeten dat doen om de raadple ging mogelijk te maken. De website, met als titel 'ikwileenreferendum', geeft uit leg over de vele stappen die moe ten worden gezet voordat de Ne derlandse bevolking zich recht streeks over de kabinetsplannen voor vut en prepensioen kan uit spreken. De site is opgezet door de vakbonden FNV, CNV en MHP en PvdA, SP en Groen- Links. De laatste partij nam het initiatief tot de volksraadple ging- Voordat het daadwerkelijk tot een referendum komt, moeten nog heel wat barrières worden overwonnen. Zo is nog onduide lijk of het kabinet er voor 1 ja nuari in slaagt het wetsontwerp vroegpensioen door Tweede en Eerste Kamer te loodsen. Op die datum vervalt de tijdelijke wet die het referendum mogelijk maakt. Is het wetsvoorstel aangeno men, dan moeten minstens 40.000 handtekeningen worden overlegd voor een 'inleidend ver zoek' tot een referendum. Is dat gelukt, dan moet het verzoek om een referendum door nog eens 600.000-mensen worden on dersteund. Pas daarna is het ka binet wettelijk verplicht de volksraadpleging te organise ren. Het kabinet is gedwongen het wetsontwerp te heroverwegen, als minimaal dertig procent van de kiesgerechtigden (3,6 miljoen mensen) de wet verwerpt. Het is niet verplicht de uitslag over te nemen. Met steekproeven is onderzocht of er voor een referendum vol doende steun is onder de bevol king en hoe die zou uitvallen. Volgens een enquête van Mauri ce de Hond zou 60 procent van de bevolking willen meedoen aan een referendum, van wie driekwart het vroegpensioen wil behouden. Twee andere rondvragen bevestigden dat beeld. GPD (Advertentie) dreven', „Er is geen sprake ge weest van weden-echtelijke vrij heidsberoving. Van wat de zus sen hebben verklaard, klopt een hoop niet. Ze gingen gewoon naar school, liepen stage en had den een baantje", zegt hij. Advocaat Martens laat in het midden wie volgens hem 'pa niek heeft gezaaid': de zussen of de politie, die snel na de bevrij ding meldde dat de zussen zeker een jaar in de woning opgeslo ten hadden gezeten. De woordvoerder van het OM wil niet zeggen of ook bij justi tie wordt getwijfeld aan het ver haal van de zussen. „Maar we kunnen het in elk geval niet be wijzen", zegt hij. GPD OKTOBER bij TMC Verf 8 Wand! - Oe nieuwste trends, kleuren en dessins in behang zijn nu binnen! Actie: Win uw aankoopbedrag terug! Vraag in de winkel naar de voorwaarden. Volop keuze en kwaliteit! Koopavond in Koudekerke: op vrijdag I KOUDEKERK!, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 31 GOES, Marconistraat 13 Tel. (0113) 22 41 12 www.tmcwoonwinkels.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3