Vlissingen wijst Scheldeschets af Kilimanjaro is een kuitenbij ter De Occasionshow üSÊyan het jaar! PZC Herstel kreken Wilhelminapolder Broomvervuiling in Belgisch Ekeren v <T% V Dag van de Kunstuitleen Verdieping alleen goed voor ontwikkeling haven Antwerpen Aanhouding na mishandeling 1$|-'v:~ Goes echtpaai gewond bij bijna-botsing itlÉi actie verlengd' AutoTeam presenteent A' so veX*,,',, 4 Dagen gigantisch veel voordeel! Zaterdag oktober Zondag Showlocatie: Bedrijfsweg 2, Vlissingen Kijk ook op www.autoteam donderdag 28 oktober 2004 door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Een nieuwe ver dieping van de Westerschelde le vert nauwelijks iets op voor de Zeeuwse economie. De lasten en lusten worden oneerlijk ver deeld. Dat stelt het Vlissingse college van B en W in een reac tie op de Ontwikkelingsschets Schelde-Estuarium. In de ontwikkelingsschets wordt ervoor gepleit de route naar Antwerpen geschikt te ma ken voor schepen met een diep gang tot 13,10 meter. Nu kun nen de schepen 11,60 meter diep steken. Volgens de schets is een mogelijke Westerschelde Contai ner Terminal in Vlissingen-Oost geen alternatief voor een diep ere vaargeul. Daarvoor zijn on der meer de achterlandverbin dingen in Zeeland niet toerei kend. De natuurwaarden in het Scheldegebied gaan er door de verdieping niet op achteruit, al dus de schets. Tot 2010 is in Zee land wel ongeveer tweeduizend hectare nodig om de rivier meer ruimte te geven. B en W van Vlissingen hebben een voorlopig standpunt ingeno men. Kort samengevat komt het erop neer dat het college niet ak koord gaat met de ontwikke lingsschets. Wat het college vooral stoort is dat er nog veel onzekerheid bestaat over de ef- VLISSINGEN - Een 44-jarige man uit Vlissingen is gistermid dag rond kwart voor zes in een woning aangehouden wegens mishandeling. De man had even daarvoor een 21-jarige vrouw en een 42-jari- ge vrouw, beiden uit Vlissingen, in een woning in hun woonplaats mishandeld. De vrouwen hielden daar pijnlijke plekken op het lichaam en ge zicht over. De aanleiding voor het geweld ligt in de relationele sfeer. fecten van de verdieping op de natuur. Zo is onduideljk wat ei- gebeurt met de schorren in Saef- tinge. Volgens B en W maakt de ont wikkelingsschets onvoldoende duidelijk wat er gaat gebeuren als de effecten van de verdie ping tegenvallen. In de Schelde schets zou moeten staan dat bij tegenvallende effecten van de verdieping alle opties weer open moeten liggen. „Dat betekent derhalve ook, in zijn uiterste consequentie, het ongedaan ma ken van de verruiming. Voorko men moet worden dat Zeeland achteraf alsnog (grootschalige) ontpoldering krijgt opgelegd als gevolg van noodzakelijke na tuurcompensatie. Uitgangspunt moet volgens het Vlissingse college zijn dat er een evenwichtige verdeling is van de lasten en de lusten. „Wij stel len vast dat de besluiten om trent de toegankelijkheid, Ant werpen maximaal voordeel ople vert. Voor de Zeeuwse havens daarentegen is er nauwelijks sprake van voordeel." Eerder al stelde de gemeente Temeuzen zich op het standpunt dat Ant werpen de lusten krijgt en de ha ven van Temeuzen de lasten, in de vorm van een groter risico bij vervoer van gevaarlijke stoffen. B en W van Vlissingen vinden ook dat er eerst duidelijkheid moet komen over de financie ring van herstel van de natuur waarden. „Aan getroffen landbouwers moet een acceptabel nieuw per spectief worden geboden, maat regelen moeten aansluiten bij plannen van waterschappen en gemeenten." Ontpoldering en het weer zout maken van de Braakmankreek mag er niet toe leiden dat er belemmeringen worden opgeworpen voor Dow. „Nu en in de toekomst." In december nemen de verant woordelijke ministers van Ne derland en Vlaanderen een be sluit over de ontwikkelings schets. De gemeenteraad van Vlissingen spreekt op 1 novem ber over de verdieping van de Westerschelde, vanaf 19.30 uur in de raadzaal. De Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder is begonnen met het herstel van een oude kreek en het graven van een nieuwe. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt WILHELMINADORP - Een mooi toeval: nu veel Bevelan ders zich opmaken om de natio nale Week van de Geschiedenis te vieren, wordt in de Wilhelmi napolder, ten noorden van Goes, de geschiedenis letterlijk opge graven. De Koninklijke Maatschap de Wilhelminapolder is begonnen met het herstel van een oude kreek en het graven van een nieuwe. Wat tweehonderd en driehonderd jaar geleden op de zee veroverd werd, krijgt deels zijn oorspronkelijke vorm terug. In de Oost-Bevelandpolder, die in 1708 werd drooggelegd, zit nog altijd een laagte die vooral in de winter vol water staat. Het is een kreekrest die nooit hele maal is rechtgereden. In de Wil helminapolder zijn ook nog wel dergelijke laagten te vinden. Door de modernisering van land bouwtechnieken, zijn de resten van kreken in de Wilheminapol- der echter niet meer als zodanig te herkennen. Maar binnenkort wel. Met geschiedenis heeft dat alle maal weinig te maken, maar met verantwoord landschapsbe heer des te meer. Door opnieuw kreken in het landbouwgebied te brengen, kan niet alleen een betere grondstructuur worden gemaakt voor het verbouwen van landbouwproducten, maar ook het milieu en de recreatie spinnen er garen bij. Nieuwe kreken kunnen zorgen voor een goede waterberging. De oevers van de kreken worden milieuvriendelijk breed en flauw, zodat ruimte ontstaat voor veel meer planten- en diersoorten in de Wilhelminapol der. Vogels, insecten, kikkers en klei ne zoogdieren krijgen vanaf be gin volgend jaar een lange slin ger om zich goed in te ontwikke len vanaf de Oosterscheldedijk ten westen van het Goese Sas tot aan de Deltaweg. De goede grond die wordt ontgraven zal worden gebruikt om andere lage stukken landbouwgrond van de Wilhelminapolder op te vullen. Typisch Nederlands is het the ma van de geschiedenisweek en ook dat is toeval. Maar wel toe passelijk. Zuid-Bevelanders zijn ook Nederlanders, die blijven graven, polderen en grond ver zetten om het telkens weer beter naar de zin te maken. Behalve de Wilhelminapolder, betalen ook de gemeente Goes, het waterschap Zeeuwse Eilan den en het Rijk aan het project door Wout Bareman TERNEUZEN - De bodem en waterlopen in het dorp Ekeren in Antwerpen-noord zijn zwaar verontreinigd met het giftige broom. Dat wijst onderzoek uit. Hoewel volgens het Havenbe drijf Antwerpen geen gevaar be staat voor de volksgezondheid, dringen deskundigen aan op een snelle sanering. Die vergt twee jaar en gaat miljoenen euro's kosten. Begin maart kantelde op de Noorderlaan bij het dorp een tankwagen met broom. Daarbij kwam een broomwolk vrij en stroomde 6000 liter weg in het riool en het Schijn, een zijrivier van de Schelde. Na het ongeval werden 3000 be woners van wijken in de omge ving geëvacueerd. Vijfentwintig mensen werden met ademha lingsmoeilijkheden en andere klachten opgenomen in het zie kenhuis. Het verkeer in de wijde omgeving werd gedurende twaalf uur stilgelegd en ook be drijven werden gesloten. Het onderzoeksbureau Syncera Belgium spreekt in een tussen tijdse rapportage aan het Haven bedrijf van 'een potentieel hu- maan-toxicologisch risico'. Bij metingen troffen de onderzoe kers in het grondwater, de bo dem, de riolering en het riviertje het Schijn broomwaarden aan, die 3800 keer de norm overschre den. Ook in het rivierslib bij het recreatiedomein Muisbroek wer den grote hoeveelheden broom aangetroffen. Broom kan de hor moonwerking in het menselijk lichaam ernstig verstoren en dat kan leiden tot onder andere ver minderde vruchtbaarheid en ADHD. Een proef met forellen, die aan rivierwater met maar de helft van de aangetroffen waarden werden blootgesteld, verliep de sastreus: de vissen stierven di rect. De onderzoekers pleiten voor een snelle sanering omdat volgens hen het broom door de kleilaag in de bodem kan zak ken en diepere waterlagen kan vervuilen. De tussentijdse rapportage: „De precieze omvang en versprei ding zijn nog niet voldoen kend." Het onderzoek wo de loop van volgende mas gerond. De broomderivatenii Broomchemie in Ten bood begin maart direct ramp hulp. De veron| tankwagen werd voor i zoek en ontmanteling o bracht naar Temeuzen nisch directeur J. van d( gisteren: „Wij staan hd buiten deze zaak, maan erbij betrokken omdat da internationale afspraka staan. Die tankwagen waarschijnlijk te hard g Wij gaan bij transporten: zorgvuldig tewerk, zetta ciaal opgeleide chauffeo dip werken volgens uiterst te instructies." Van der Wal vindt de situi Ekeren niet dramatisch, moet niet worden opgei Dat spul ligt bovenop ee laag en kan heel goed verwijderd. Daar zijn technieken voor." IJZENDIJKE - Een 76 man en een 70-jarige vroi Goes zijn gisterochtend l ongeluk op de N61 in IJzei gewond geraakt. Het ongeval ontstond toi man met zijn auto voo bocht met een doorgetn streep een lange vracht* combinatie in te halen. Op datzelfde moment kwau ter een andere vrachta hem tegemoet. De chauffe» die tegemoetkomende vrad gen, een veertigjarige ini van Etten-Leur, week uit,i door een frontale botsing voorkomen. De 76-jarige man verloor het voorval echter wel dei over het stuur, schampte bij de vrachtwagen en beli in de sloot. Omstanders In de inzittende uit de auto vrijd. Frangois Dophemont gaat klimmen voor een goed doel door Frits Bakker TERNEUZEN - Zes dagen klau teren, klimmen en lopend een hoogte van bijna zesduizend me ter bedwingen. De 35-jarige Axelaar Francois Dophemont heeft er zijn ultieme doel van ge maakt om de top van de Kili manjaro te bereiken. Hij weet al iets van de geheimen van de hoogste berg van Afrika (5895 meter), maar de uitdaging is er niet minder om. „Het meest ge vreesd op de berg is de overgang van tropische hitte naar ijzige kou." Frangois Dophemont wil de tocht met twee vrienden maken. De Ier Declan Walsh en de Fransman Benoit Wach zijn net zo gedreven om de top van de ko lossale berg te halen. „We doen het niet alleen voor onszelf", legt Dophemont uit. „We heb ben er een sponsortocht voor een goed doel van gemaakt. Met de bedoeling dat we straks geld verdienen als we de top halen." De sponsorgelden zijn bestemd voor de Stichting Sibusiso, die ijvert voor een betere behande ling en acceptatie van gehandi capte kinderen in Tanzania. Dophemont: „Toen ik vorig jaar met mijn vriendin in Tanzania was, hebben we Henk Hammer (vroeger huisarts in Terneuzen) en zijn vrouw Atty ontmoet. Zij beheren het Sibusisocentrum in Arusha, niet ver van de Kiliman jaro. Door die kennismaking is het plan ontstaan om de klim te maken en met sponsoring geld in te zamelen voor de Stich ting." In eigen kring heeft Frangois Dophemont al spontane acties op touw gezet. „Zo stond er bij mijn moeder op een verjaardag een potje op tafel. Ze wilde geen cadeaus, maar een gift voor het goede doel in Tanzania. We ver wachten niet dat we enorme be dragen zullen ophalen, maar al les wat we krijgen is meegeno men." Francois Dophemont: goed luisteren naar de Afrikaanse dragers. foto Camile Schelstraete Begaanbaar De Kilimanjaro, in de grens streek tussen Tanzania en Ke nia, is voor geoefende sporters een kuitenbijter. Dophemont: „Je moet niet tegen rotsen op klimmen of onmogelijke toeren uithalen. De weg naar de top is redelijk begaanbaar. Je kunt blijven lopen, al is het op sommi ge plaatsen onverhard." De drie klimmers worden in de eerste dagen vergezeld van Afri kaanse dragers. „Wij lopen de Marange-route, met onder meer stops in Machame Camp (3000 meter), Shira Camp (3840) en Barafu Hut (4700). Het voordeel van de route die wij nemen, is dat we onderweg beter kunnen acclimatiseren. De route naar de top (op Uhuru Peak) is 65 kilometer lang en heeft het stijgingspercentage van een trap. De hitte van het begin van de klim gaat lang zaam over in ijzige kou. „Daar door heerst er op de berg een heel speciaal klimaat. Je ziet er planten die zeldzaam zijn." Hoogteziekte De grootste vrees van de klim mers is de kans op hoogteziekte. „Voor een sporter, die goed ge traind is, is de Kilimanjaro nor maal gesproken wel te bedwin gen. Toch zijn er atleten die fiet send en lopend met gemak een rondje Zeeland kunnen doen, maar die niet tegen een hoogte boven de 3500 meter kunnen." De hoogteziekte is een ge vreesde tegenstander tijdens de lange klim. „Je voelt eerst hoofdpijn, misselijkheid en hoe hoger je komt, hoe erger het wordt. De enige remedie is: stop pen en terug afdalen. Voor een klimmer die toch door blijft gaan, kan het uiteindelijk dode lijk zijn." Frangois Dophemont heeft geen ervaring met extreme hoogtes. „Ik heb wat aan Alpineklimmen gedaan en rotsklimmen in de Ar dennen, maar we zijn goed voor bereid door veel te lezen en er veel over te praten. Je moet in elk geval conditioneel goed zijn en heel veel wilskracht hebben. En goed luisteren naar de dra gers die de eerste dagen meelo pen. „Het belangrijkste is dat je stap voor stap omhoog loopt, vanaf de eerste kilometers. Pole, pole, hoor je steeds. Dat is Swahili voor: rustig, rustig. We slapen in tenten, maar altijd net iets la ger dan tot waar we hadden ge klommen. Dus als je op 4000 me ter zit, kun je beter even terug gaan naar 3900 om te slapen. Daar reageert het lichaam beter op." Poging De Axelaar, die voor zijn werk als sportinstructeur in Oude Tonge woont, heeft één keer eer der een poging gedaan om de Ki limanjaro te beklimmen. Hij be gon met zijn vriendin Cindy van Bergen aan de klim, maar moest na twee dagen terugkeren. „Mijn vriendin werd onderweg ziek. We hadden met elkaar een afspraak: als één van ons ziek wordt, gaat de ander door. Maar toen zij niet meer verder kon, ben ik ook mee teruggegaan." Hij en zijn vriendin zijn daarna nog een paar dagen bij Henk en Atty Hammer gebleven en heb ben van dichtbij kunnen zien hoe hard er wordt gewerkt aan de opvang en begeleiding van ge handicapte kinderen in dat land. De Hammers hebben in 2000 de Stichting Sibusiso (dat bete kent: zegen) opgericht. Het is de naam van een van de pleegkinde ren die het echtpaar tijdens hun verblijf in Zululand in huis heb ben gehad. De Stichting houdt zich vooral bezig met het aanbie den van speciaal onderwijs en de begeleiding van de familie in het centrum van de Stichting of in de eigen woonomgeving. Daarnaast wordt er geassisteerd bij het doorverwijzen naar in stellingen en revalidatiecentra, of naar speciale scholen. Frangois Dophemont en zijn vrienden beginnen de tocht naai de top van de Kilimanjaro op 2 december en hopen vijf dagen la ter boven te zijn. Sponsors kun nen inzetten op de hele tocht of op gedeelten. TERNEUZEN - Aansluitend op de landelijke Dag van de Kunstuitleen, houdt de vestiging Terneuzen op vrijdag 5 en zaterdag 6 november verschillende activiteiten. Het thema van de dag is onthaasten. Onder het motto 'sta even stil' kan elke bezoeker een rond gang maken, waarbij over zes geselecteerde werken informatie wordt gegeven op een ge luidsband. Die wordt via een koptelefoon afgespeeld. Er wordt informatie gegeven over de kunstenaar, zijn zienswijze en techniek. Aan het eind de rondgang krijgt iedere deelnemer een p sentje. Zowel op 5 als op 6 november kunnen niet leden zich gratis laten inschrijven bij de k« stuitleen en bovendien drie maanden gratisi nen. De Temeuzense Kunstuitleen is gevestigd het gebouw van de openbare bibliotheek a het Oostelijk Bolwerk. Op vrijdag is de uitl open van 13.00 tot 20.30 uur en op zaten van 9.00 tot 12.00 uur. artïo.°l succes Aanbiedingen nieuwe Daewoo's: - Zeer gunstige financieringsvoorwaarden! - Een gratis Kodak digitale camera of een VDO MP3-speler of een DVD-speler! én - Gratis VDO-Navigatiesysteem t.w.v. 1.499,- euro! Aanbiedingen occasions: - Gegarandeerd 1.500 euro en max. 4.000 euro extra inruil boven de ANWB/BOVAG-koerslijst! én: - Een gratis Kodak digitale camera of een VDO MP3-speler of een DVD-speler! én: - Op meerdere occasions een uniek financierings aanbod: u betaalt gedurende 3 jaar 0% renteF vraag naar de voorwaarden BOVAG Ook op nieuwe Daewoo's spectaculaire kortingen! Tijdens de Occasionshow van het jaar presenteren wij de Demo Days! Ruim SO zeer interessante Company Cars waar de kop van af is! Heel veel voordeel dus op bijna nieuwe Opel's die direct ingekocht zijn van Opel Nederland!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 32