Eenmalige steun gehandicapten zc Stoomtram in (ansicht)kaart gebracht PZC Beter aanzien katholieke begraafplaats Energie-colporteurs zaaien verwarring 11 mieente komt met bijzondere regeling tegemoet in verborgen kosten ien dag bij arching Band imputerclub Gewonde bij eenzijdig ongeval Hulst wil sluiting seksboerderij Drankrijder krijgt rijverbod Nieuwe stadsdichter Middelburg Taakstraf voor wegmaken spullen SER wil deskundigheid beter gebruikt hebben donderdag 28 oktober 2004 fAli Pankow glKZEE - Chronische zie- en gehandicapten in dc ge- ate Schouwen-Duiveland voor dit jaar een beroep op een bijzondere bij- isregeling als tegemoetko- in zogeheten 'verborgen Het gaat om een bijdra- maximaal 250 euro per i. Aanvragen daartoe 3en tot 1 juli 2005 worden diend. jrgen kosten zijn uitgaven in moeten worden als volg van een chroni- ■ziekte of een handicap. Ze ien veelal veroorzaakt door dzakelijke aanpassingen in oning of directe leefomge- De kosten voor het inhu- van begeleiding bij de alge- dagelijkse verrichtingen eren daar ook toe. In de itijk blijkt dat deze verbor- sosten in extreme gevallen >000 euro per jaar kunnen pen. dagelijks gemeentebestuur reid als tegemoetkoming persoon een bedrag van 250 ibeschikbaar te stellen. Op iwen-Duiveland komen verwachting circa vierhon- mensen in aanmerking een uitkering uit deze bij- dere bijstandsregeling. In- OOSKERKE - Marching Schouwen-Duiveland dt zaterdag open dag. Deze gehouden in het dorps- Serooskerke, de repetitie- itevan de jonge muziekvere- Geïnteresseerden zijn tussen 13.30 en 16.30 MSD houdt die middag kor- ipetities en voorziet bezoe- ivan tekst en uitleg. Verder alle instrumenten van de ing Band opgesteld, een uniform getoond en ai bezoekers zelf proberen iiidende klanken te ontlok- aan de instrumenten. igenda I- voor ■•.eden. «orgklachten: W-0231231 maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; fefdags tot 12.00 uur sactie XOUVUEN-DUIVELAND ïtilweg 23a Wbus 80 mab zierikzee *0111-454647 t0l11-454657 'Wil: redzzee@pzc.nl Modde (chef) *!Kleemans (Pankow Soesman Lanting ^VBoogert (sport) °TRALE redactie «onspark 28 itbus 31 -0 AA GOES "(0113)315500 i,: (0113)315669 ja|l: redactie@pzc.nl fERNET "Av.pzc.nl Pi web@pzc.nl dien allen uit de doelgroep een aanvraag indienen, is daar een bedrag van 100.000 euro mee ge moeid. Dat is ook het maximum dat het college van B en W voor 2004 in het kader van deze bij zondere bijstand wil uitkeren. Het Rijk stelt Schouwen-Duive land hiervoor een budget van 154.000 euro beschikbaar. In middels heeft het gemeentebe stuur 30.000 euro van dit be drag bestemd voor de uitbrei ding van het meldpunt schuld hulpverlening. Verder zal er 24.000 euro nodig zijn voor het tijdelijk aantrekken van een ad ministratieve kracht voor uitvoe ring van de aanvragen. Het Platform voor mensen met een beperking is niet gelukkig met het onttrekken van 30.000 euro aan het budget voor deze bijzondere bijstandsregeling. Deze groepering had dat bedrag liever besteed gezien aan een col lectieve ziektekostenverzeke ring. De gemeente heeft daar voor echter al een regeling ge troffen met de CZ-groep. Vol gens beleidsambtenaar W. van Ballegooien is er hier sprake van een verschuiving van kosten in plaats van onthouding van die 30.000 euro aan de specifie ke doelgroep chronisch zieken en gehandicapten. Het college stelt de gemeente raad voor maximaal 100.000 eu ro beschikbaar te stellen als bij drage in 'verborgen kosten'. Vol gens B en W dienen belangheb benden goed op de hoogte te worden gesteld dat hier een maximum geldt en dat de aan vragen derhalve op volgorde van binnenkomst behandeld zul len worden. Wethouder G. Houtekamer be nadrukt dat, indien geen volle dig beroep wordt gedaan op dit budget, het restant geoormerkt blijft voor de doelgroep en naar het volgend jaar wordt doorge schoven. HEEKACTIVITEITEN WERKERK - Zwembad Dol-Fijn, •21.00 uur- Zwemvierdaagse; RKERK - Hervormde kerk, 19.30 jiema-avond nieuwe bijbelverta- 4NSLAND - Kerkzaal, 19.45 uur: avond Reformatorisch Contact si'Bijbelboek Het Hooglied'; iKZEE - Gemeentehuis, 19.30 uur: vergadering. 1EUZEN - De Zeeuwse af- van de Hobby Computer houdt donderdag 11 no- er een clubavond in het pre Churchill Hotel in uzen. internetaansluitingen be- baar. Verder is er een lees- met computertijdschriften De bijeenkomst ït om 20.00 uur en is be- voor zowel leden als Eén van de laatste tastbare herinneringen aan de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij (RTM) op een gevel in Zierikzee. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Hij was beroemd en be rucht in zuidwest-Nederland: de stoom tram van de Rotterdamsche Tramweg Maatschappij, kortweg RTM. Bij uitge verij Deboektant Klaaswaal is het acht tiende deeltje van de geschiedenis van de RTM-stoomtram uitgebracht. Met be hulp van ansichtkaarten wordt in het werkje van Bas van der Heiden het spoor van de tram gevolgd. Het waren vooral de straatfotografen die al snel de waarde van het fenomeen tram in de gaten kregen. Het was des tijds - begin 1900 - het enige snelle ver voer waarmee men over de Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden naar Voor- ne-Putten, de Hoeksche Waard en uit eindelijk Rotterdam kon reizen. Had de reiziger de vermoeiende en avon tuurlijke reis achter de rug, dan be stond de mogelijkheid het thuisfront of de familie waar men had gelogeerd, een ansichtkaart te sturen met daarop een afbeelding van de tram. Ansichtkaarten die anno 2004 bij verzamelaars bijzon der gewild zijn. In het boekje 'RTM-stoomtram in kaart gebracht' voert auteur Van der Heiden de lezer langs de verschillende 'groe pen'. zoals de RTM destijds haar net werk van railverbindingen in de eerder genoemde gebieden noemde. De reis begint bij het destijds belang rijkste station van de RTM: dat aan de Rosestraat in Rotterdam. Het aardige daarbij is dat de straatfotografen van toen zich niet beperkten tot het fotogra feren van een gebouw, maar probeer den het complete straatbeeld weer te ge ven. Nostalgisch zijn de plaatjes van de reeds lang verdwenen tramstations aan de Blaaksche Dijk, de halte Reedijk bij Heinenoord, het witte stoomwolken bra kende trammetje in Klaaswaal en de an sichtkaart van de Voorstraat in Nu- mansdorp. Een kaart waarop goed te zien is hoe dicht de tram destijds langs de huizen reed. Aangekomen bij de haven van Numans- dorp wordt de lezer getrakteerd op fraaie opnames van het RTM-stoom- schip 'Numansdorp' dat zich door ijs- schotsen probeert te worstelen en de spoorboot Minister C. Lely. op Schou wen-Duiveland beter bekend als'de mi nister'. Alleen al het zien van de foto's zal bij menige oudere Schouwen-Duive- lander de herinnering terugbrengen aan het uitzicht door de patrijspoortjes net boven de waterspiegel, de warme choco lademelk die je er kon krijgen en de - al thans in de herinnering - heerlijke erw tensoep die 's winters werd geserveerd. Billijke tarieven De RTM wierp zich, lang voor het mas satoerisme Schouwen-Duiveland over spoelde, al op als promotor van zichzelf én het eiland. Op een in eigen beheer uit gegeven ansichtkaart roept de vervoers maatschappij op tot een bezoek aan Schouwen-Duiveland. De RTM biedt 'goede verbindingen, billijke tarieven en gezelschaps-billetten tegen geredu ceerde prijzen' Van de haltes en stations die de tram op foto Dirk-Jan Gjeltema haar reis over Schouwen-Duiveland - van Zijpe naar Burgh - aandeed is vrij wel niets meer over. De vorm van het oude RTM-station aan de Grachtweg in Zierikzee is met enige fantasie nog te herkennen in het gebouw waar nu een softwareleverancier zit. De molen bij Noordgouwe bestaat al lang niet meer en van het tramstation in Brouwershaven resten ook slechts pa pieren herinneringen. In de Westhoek zijn wat meer tastbare resten terug te vinden. Het vroege station van Haamstede is nu een café-restaurant, de watertoren die de tram in Burgh van vers water voor zag is verbouwd tot woning, maar nog wel herkenbaar. En ook bij het vlieg veld Haamstede - nu in gebruik als zweefvliegveld - is althans het silhouet van de vroegere 'luchtverkeerstoren' be waard gebleven. Bij elke foto in het boekje geeft Van der Heiden uitleg over wat er op de foto zo al te zien is. 'RTM-stoomtram in kaait gebracht' is verkrijgbaar bij de reguliere boekhan del. Uitgave: uitgeverij Deboektant Klaaswaal. ISBN 90-5534-220-3. Prijs: €19.95. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De kaalslag op de katholieke begraafplaats Sint Barbara aan de Grachtweg in Zierikzee heeft langer geduurd dan de bedoeling was. Zeer bin nenkort echter zal het aanzien verbeterd zijn. Medewerkers van werkvoorzieningsschap De Zuidhoek zijn gisteren begon nen met de aanleg van nieuwe groenvoorziening en tijdens een korte plechtigheid dinsdag 2 no vember - Allerzielen - worden er elf nieuwe bomen geplant. Dat alles gebeurt niet onder toe ziend oog van de Heilige Barba ra. Haar beeld krijgt als gevolg van de renovatie van deze be graafplaats een andere locatie en is bij het verwijderen van de sokkel beschadigd geraakt. Het beeld wordt nu hersteld en zal pas over enige weken klaar zijn. „De bomen zijn geadopteerd door parochianen. Bij elke boom komt een bordje met een korte tekst", vertelt vice-voorzit- ter M. van Beurden van de ka tholieke parochie in Zierikzee. Met enige trots toont hij de plat tegrond van de hernieuwde inde ling van de dodenakker. Vol gens Beurden was het hoog no dig dat daar verbetering in kwam. Voorheen ging veel ruim- Een medewerker van het groenbedrijf van De Zuidhoek is bezig met het onderhoud op begraafplaats Sint Barbara. foto Dirk-Jan Gjeltema te verloren door overdadige be groeiing. Na het verwijderen van oude bomen en struweel is direct achter de entree plaats ge creëerd voor 55 nieuwe graven, een veld voor vijftig urnen en een centrale ontmoetingsplaats met klinkerbestrating. „Voorheen was er bij de ingang nauwelijks ruimte om als groep te verzamelen. Als het even gere gend had, stonden mensen tot hun enkels in de modder", zegt Van Beurden. Hij moet erken nen dat de ruimte bij de graven zelf beperkt blijft. Een mogelijk alternatief is nu wel het collec tieve afscheid te laten plaatsvin den op die centrale ontvangst- plek, om vervolgens met een in tiemere groep nabestaanden de overledene naar de laatste rust plaats te brengen. Beurden haast zich te zeggen dat dit pro tocol niet dwingend wordt opge legd. „Het is uiteraard aan de fa milie zelf in overleg met de pas tor te bepalen hoe de begrafenis dient te verlopen." Volgens de vice-voorzitter was de langdurige kaalslag eerder dit jaar het gevolg van een onge lukkige samenloop van omstan digheden. De coating van het nieuwe spijlenhek duurde lan ger dan gepland. De gemeentelij ke welstandscommissie verlang de nadere toelichting op het hek en toen het uiteindelijk ge plaatst kon worden, was het geen gunstige tijd meer voor groenaanplant. Nu duurt het echter niet lang meer voordat de renovatie ge reed is. Het karwei heeft een flink gat in de financiële reserve van de parochie geslagen. Met de nieuwe graven, het urnen veld en achterop de dodenakker een strooiveld voor de as na een crematie, het verwijderen van oude grafstenen en het ophogen van een groot deel van de be graafplaats hoopt de parochie minstens tien jaar vooruit te kunnen. OOSTERLAND - Een 77-jarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland is gistermiddag rond half vier gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op op de La ge Maireweg in Oosterland. De man kwam uit de richting van het centrum van Ooster land en raakte door onbekende oorzaak van de weg. Zijn auto kwam tot stilstand tegen een boom in de rechter- berm. De man werd met kneuzingen overgebracht naar de huisartsenpost in Zierikzee. HULST - De gemeente Hulst wil seksboerderij Club 77 in Kloosterzande tijdelijk sluiten. Tijdens een controle vorig jaar bleek dat vier buitenlandse prostituees geen werkver gunning konden tonen. Ook bleek een aantal van hen ille gaal in Nederland te zijn. De uitbater kan een strafrechte lijk proces tegemoet zien. Hij vecht de sluiting van zijn club vandaag aan bij de bestuursrechter. De vier vrouwen komen uit Moldavië, Brazilië, Polen en Roemenië en zijn tussen de 25 en 40 jaar oud. Het contro leteam van politie en vreemdelingendienst stelde de ge meente op de hoogte van de geconstateerde feiten. Hulst maande daarop de uitbater van het polderbordeel meer malen zich aan de regels te houden. Omdat de uitbater zich volgens Hulst weinig van de waar schuwingen aantrekt en de vergunningsvoorschriften niet naleeft, wil de gemeente de seksboerderij sluiten voor een periode van drie maanden. GOES - Op de Fruitlaan in Goes is gisterochtend een 30-jarige automobilist uit Vlissingen aangehouden we gens rijden onder invloed. De man had anderhalf keer de toegestane hoeveelheid alcohol gedronken. Verder had hij nog een boete openstaan. De Vlissinger kreeg een rijver bod van twee uur en moest zijn auto laten staan tot het be drag betaald is. MIDDELBURG - Volgend jaar heeft de gemeente Middel burg opnieuw een stadsdichter in dienst. De werkgroep Poëzie van de Kunst en Cultuurroute wordt gevraagd om een kandidaat voor te dragen. De huidige stadsdichter, Chawwa Wijnberg, houdt er eind van dit jaar mee op. Zo.- wel de gemeente als de werkgroep is positief over de ma nier waarop Wijnberg heeft gefunctioneerd. Wijnberg zelf is iets minder tevreden. De nieuwe stadsdichter wordt voor maximaal twee jaar aangesteld. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doo- rewaard Boekhout heeft gisteren een 38-jarige vrouw uit Axel conform de eis veroordeeld tot dertig uur werkstraf. De Axelse had een televisie, vrieskist en een videorecor der, die ze van een bedrijf huurde, 'weggemaakt'. Ze ver klaarde dat de spullen door kortsluiting waren vernietigd en dat ze ze vervolgens op een vuilstortplaats had ge dumpt. De politierechter vond dat de verdachte de eige naar had moeten informeren. Hij zette vraagtekens bij haar verhaal, maar achtte verduistering niet bewezen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De Sociaal-Eco nomische Raad (SER) van Schouwen-Duiveland vindt dat de gemeente meer gebruik zou moeten maken van de deskun digheid die binnen dit adviesor gaan aanwezig is. De SER schrijft dit in het jaarverslag over 2003. De SER betreurt het in hoge ma te dat in de tweede versie van de gemeentelijke nota Sociaal-Eco nomische Beleid nagenoeg niets is terug te vinden van de ver strekte adviezen. De SER moet het doen met de toezegging dat in de praktijk met haar advise ring nog wel rekening zal wor den gehouden. De SER is een adviesplatform waarin vertegenwoordigers uit een breed scala van maatschap pelijke organisaties en geledin gen met verschillende belangen zitting hebben. Het platform brengt gewaagd en ongevraagd advies uit aan het gemeentebe stuur. Ten aanzien van het sociaal-eco nomische beleid voor Schou wen-Duiveland pleit de SER voor evenwicht tussen de be staande economische-, ecologL sche- en sociaal-culturele waar den. Volgens het adviesplatform is de ligging van dit eiland bepa lend daarin. De SER omschrijft Schouwen-Duiveland door de combinatie van kust- en polder gebied als een 'blauw-groene re gio, waar de begrippen natuur en kwaliteit van de leefomge ving verbonden zijn'. Verder beschouwt de SER 'kwa litatieve industriële activiteiten' rond Zierikzee en Bruinisse als een stevige basis voor werkgele genheid. Het platform adviseert het ge meentebestuur verder voor de toekomst de aandacht te richten op vergroting van het woningbe stand voor zowel de eigen bevol king als voor het aantrekken van woningzoekenden elders. Deze visie is voor de SER steeds het uitgangspunt waarop advies aanvragen worden getoetst. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Medewerkers van het Rotterdamse energiebe drijf Greenchoice geven zich on terecht uit voor vertegenwoordi gers van Delta NV. Dat vindt Vlissinger S. Keerssemeeckers die onlangs twee colporteurs van het bedrijf aan zijn deur had. Greenchoice zegt dat er sprake is van een misverstand. Keerssemeeckers kreeg vorige week twee medewerkers van Greenchoice aan de deur „Ze deden zich voor als medewer kers van Delta", zo vertelt hij. „Ze zeiden: 'Iedereen gaat over op groene stroom en bespaart 150 euro. En u blijft klant bij Delta'." Het enige dat Keersse meeckers moest doen, was zijn naam en handtekening zetten. En dat deed hij. „Vervolgens kreeg ik een foldertje; niet van Delta, maar van Greenchoice." Keerssemeeckers bedacht zich onmiddellijk en wist zijn actie ongedaan te krijgen door het on dertekende formulier bij de col porteurs terug te eisen. Hij meld de het voorval bij Delta. Keers semeeckers: „Daar deden ze heel laconiek. Ze vertelden me dat ik er goed aan gedaan had het contract met Delta niet stop te zetten, omdat ik andei's een boete zou krijgen van 250 euro." Volgens commercieel directeur J. Appeldoorn van het Rotter damse energiebedrijf Greenchoi ce berust het voorval op een mis verstand. Als mensen overstap pen op Greenchoice, komt vanaf dat moment de energie van een andere aanbieder. „Men blijft bij Delta wat betreft het net werk, alleen de stroom komt van een andere leverancier." Volgens woordvoerder M. van Zuilen van Delta heeft de Zeeuwse energieleverancier nog niet veel telefoontjes gekregen over Greenchoice. Het feno meen van deze verkooppraktij ken is haar echter niet vreemd. Volgens Van Zuilen zijn de praatjes van de colporteurs ver warrend. „Vaak houden ze een wazig verhaal dat de mensen bij hun energiebedrijf blijven, ter wijl het alleen zo is dat mensen bij hun netwerk blijven." Vol gens Van Zuilen is er weinig aan de praktijken te doen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31