jpreiden vluchtelingen kan beter ZCZeeland ZC De kracht van vrouwenorganisaties Westerkerk in Goes over vier jaar leeg Belgische Ekeren kampt met zware broomvervuiling ethouder vindt kritiek op achterblijvende huisvesting statushouders onterecht ,11 «tomobilist it tegen boom Op zoek naar jong talent Officier puzzelt op eis in xtc-zaak Aanhouding wegens mishandeling Celstraf deert verslaafde niet Oostburg ontbeert trekker donderdag 28 oktober 2004 iMarcel Modde UKZEE - Wethouder G. ekamer (SGP) vindt het on- Èt dat de provincie vindt jchouwen-Duiveland meer moet maken van de huis- Bgvan asielzoekers met een psvergunning, zogeheten shouders. Houtekamer [dat Schouwen-Duiveland 'bovenmatig' wordt be- d noemt de kritiek van de incie in dat kader dan ook omen onterecht'. puteerde Staten maanden uwen-Duiveland. Goes, a en Terneuzen deze week leer actie in de huisvesting jjatushouders. Volgens een Echt van de provincie heb- ie vier gemeenten een geza- ijke wachtlijst van 81 telingen met een verblijfs- ammg. Voor eind dit jaar m minimaal 49 mensen uit jroep een zelfstandige wo- hebben, waarschuwen GS. rbaasd lamer is verbaasd over de ander van het dagelijks pro- bestuur. Schouwen-Duive- is volgens hem hard bezig literstand op dit vlak in te De wachtlijst telde begin aar 50 statushouders, daar- Mrgklachten: W231231 laandag t/'m vrijdag irende de openingstij- aterdags tot 12.00 uur 'ACTIE &ANDEN/THOLEN bnspark 28 US31 5AAGOES 5113-315670 0113-315669 N: redgoes@pzc.nl ^Balkenende (chef) ld Huibers tevander Jagt ^Janssen 'Paardekam deVries (sport) 5rmen van der Werf üitrale redactie 'onspark 28 "bus 31 "AA GOES ®113)315500 '10113)315669 liredactie@pzc.nl tRNET •pzc.nl Pil: web@pzc.nl van zijn er nu nog 22 zonder ei gen huurwoning. Voor 14 van hen komt er 'zeer binnenkort ook plaats', verwijst de wethou der naar nieuwe afspraken met woningcorporatie Zeeuwland. Blijft voor ons over: acht men sen! Voor die groep doen wij een klemmend beroep op andere ge meenten in Zeeland ons te hulp te schieten, in het kader van het solidariteitsbeginsel." „Net als Sluis en Middelburg herbergt Schouwen-Duiveland een asielzoekerscentrum. De overigen niet. Kortom, ik vind dat wij bovenmatig ons best doen. En dat wéét het provincie bestuur, want iedere maand gaat er naar Middelburg een brief uit over onze vorderin gen." Dat de huisvesting van status houders stroef verloopt, heeft volgens de wethouder niets met onwil van gemeenten te maken. Werden er tot voor kort door het COA (Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers) vooral gezinnen aangemeld, tegenwoordig zijn het hoofdzakelijk alleenstaande vluchtelingen. „Dus waar je eerst kon volstaan met één wo ning voor vier mensen, moeten we nu vier aparte huizen heb ben. En als je daarnaast weet hoe krap het op Schouwen-Dui veland is gesteld met het wonin gaanbod... Veel jongeren moe ten hier ook soms jaren geduld hebben, voordat ze in aanmer king komen voor een eigen huis je. Dat zijn allemaal zaken waar terdege rekening mee moet wor den gehouden. En ook daarvan is de provincie op de hoogte! Zeeuwland stelt minimaal één woning per maand beschikbaar voor statushouders en doet dus wat "mij betreft z'n opperste best." Schouwen-Duiveland heeft dit jaar 145.000 euro uitgegeven aan de opvang van statushou ders, 15.000 euro meer dan was begroot De gemeente draait zelf op voor die kosten en krijgt daarvoor - tot groot ongenoegen van Houtekamer - geen vergoe ding van het Rijk. HERLAND - Een 77-jarige mobilist uit de gemeente miwen-Duiveland is gister- ag bij een eenzijdig onge- pde Lage Maireweg in Oos- nd gewond geraakt. e uit de richting van het van Oosterland reed de over de Lage Maireweg. [onbekende oorzaak raakte tarbij in de rechterberm en nmet zijn auto tegen een ntot stilstand. Schouwen-Duivelander ,met kneuzingen overge- 'naar de huisartsenpost o belandt t auto in ot op N61 JIDIJKE - Een 76-jarige leen 70-jarige vrouw uit izijn gisterochtend bij een luk op de N61 in IJzendijke ud geraakt. «en bocht met een doorge- streep probeerde de n lange vrachtwagencom- ;in te halen. Op datzelfde kwam een andere wagen hem tegemoet. De leur, een 40-jarige inwo- Etten-Leur, week uit, oor een frontale botsing 'oorkomen. De 76-jarige floor de macht over het schampte daarbij de wagen en belandde in de )rastanders hebben de in- 'uit de auto bevrijd Leden van het Katholiek Vrouwen Gilde, afdeling Goes, op bezoek bij klompenmakerij Traas in Heinkenszand. door Harmen van der Werf GOES - Vrouwenverenigingen, hoe lang zullen ze nog bestaan? De ledental len lopen terug, de vergrijzing slaat vaak toe. Toch zit er nog steeds volop muziek in, vinden voorzitter Ardi Zweedijk-Cremers van het Katholiek Vrouwen Gilde (KVG) in Goes en haar collega Anne Marie Bil-van Ruiswijk van Passage, de christelijk-maatschap- pelijke vrouwenbeweging. Het KVG in Goes viert dit jaar zelfs feest. De vereniging bestaat op de kop af vijfentachtig jaar. Voor Passage - de opvolgster van cle NCVB (Nederlandse Christen Vrouwenbond) - is het in 2007 zover. Organisaties met zo'n lange geschiede nis laten zich door een beetje tegenwind niet uit het veld slaan. „We mogen dan lang bestaan", zegt Zweedijk van het KVG, „dat wil helemaal niet zeggen dat wij zijn ingedut, integendeel. Genoeg activiteiten." Vijftig leden telt het KVG in Goes, van veertig tot vijfentachtig jaar. Om lid te worden, was het vroeger een vereiste rooms-katholiek te zijn. Wie tot het KVG wilde toetreden, moest officieel toegelaten worden. Zweedijk: „Die tijd hebben wij gelukkig gehad. Iedereen kan nu bij ons komen. Eén van de weinige dingen die herin nert aan de rooms-katholieke wortels is de plaats van de maandelijkse bijeen komsten: de Magdalenazaal naast de rk kerk in hartje Goes. En de activeiten moeten niet 'te zwaar' zijn, hebben de leden uitgesproken. Zo staan er op het programma van afgelopen jaar uitstap jes naar een klompenmakerij in Hein kenszand en de oude oesterputten van Yerseke. En vanavond houden de Goese KVG-ers een eigen modeshow in da mesmodezaak Bianca aan de Lange Vorststraat. „Maar", meldt voorzitter Zweedijk, „wij gaan ook nog naar de sy nagoge in Middelburg met een lezing over het joodse geloof." Saamhorigheid, gezelligheid, dat zijn de woorden die het Goese KVG met hoofdletters schrijft. Voor alle vrouwen verenigingen geldt dat eigenlijk. Om sa men sterker te staan, heeft Passage Goes daarom wel eens toenadering ge zocht tot het KVG. Passage heeft in Goes heeft evenveel leden als het KVG, vijftig, en is van oorsprong protes tants-christelijk. „Maar dat hoeft in de ze tijd toch niet meer mee te spelen", vindt de Goese Passage-voorzitter Anne Marie Bil-van Ruiswijk, „uit welke kerk iemand afkomstig is." De twee or ganisaties bleken uiteindelijk toch te veel van karakter te verschillen. De toe nadering stokte. Levensloop Ze gaan alleen verder, Passage en het KVG in Goes, hoewel ze allebei voor de zelfde opgave staan: jongere wouwen interesseren. Of dat lukt? Anne Marie Bil-van Ruiswijk wil zich ervoor inzet ten, met speciale activiteiten, zoals - zeer actueel - volgend jaar mei over 'je levensloop'. En door bijvoorbeeld een leeskring op te richten. „In het land zijn bij Passage-afdelingen grote boeken clubs actief", weet zij. De Passage-voorzitter realiseert zich dat het niet eenvoudig zal om het tij te foto Mechteld Jansen keren. „Wij hebben onszelf in de vin gers gesneden. Als vrouwenorganisaties hebben wij ons hard gemaakt voor de vrouwenemancipatie. Vrouwen zijn ge lukkig mondiger geworden en werken vaker buitenshuis. Ze hebben minder behoefte om zich aan te sluiten bij een vrouwenorganisatie." Passage Goes gaat daarom dochters van huidige le den op een avond vragen, om te laten zien dat een vrouwenclub ook veel voor hen kan betekenen. Voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen (NVB), afdeling Goes, hoeft dat niet meer. Bij gebrek aan nieu we bestuursleden is het 31 december einde oefening. De gemiddelde leeftijd van de leden in Goes is 65 jaar, maar dat heeft niet de doorslag gegeven. Lan delijke problemen slokten veel tijd op van zittende bestuursleden die vaak al jaren actief waren. Vice-voorzitter Marjo Debbaut hoopt dat de Goese NVB-afdeling op de één of andere manier een 'doorstart' kan ma ken, los van het landelijk. „Want hoe dan ook, onze leden vormen een hechte club. Ze kennen elkaar door en door, zoeken elkaar bijvoorbeeld op bij ziek te. Dat is toch de kracht van vrouwenor ganisaties, die onderlinge band." door Harmen van der Werf GOES - De monumentale Wes terkerk aan de Westwal in Goes staat over vier jaar zo goed als zeker leeg. De huidige huurder, de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt, gaat nieuwbouw plegen, waarschijnlijk in de toekomsti ge wijk Mannee. De Westerkerk is eigendom van de Protestantse Kerk in Neder land (PKN), maar die heeft het gebouw niet meer nodig. Sinds drie jaar wordt de kerk ver huurd aan de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, die voordien diensten hield in de Hoeksteen in de Goese wijk Noordhoek. Dat gebouw was echter te klein geworden. Met de PKN heeft de huidige ge bruiker onderhandeld over de overname van de Westerkerk. Die besprekingen zijn afgeketst op wat de PKN voor het pand wilde hebben en wat de Gerefor meerde Kerk Vrijgemaakt wilde betalen. Onlangs is door die kerk besloten nieuwbouw te ple gen. Eisen „Omdat", legt voorzitter H. Bou- ma van de bouwcommissie van de Gereformeerde Kerk Vrij- De huidige huurder van de Westerkerk aan de Goese Westwal, de Gereformeerde Kerk Vrijgemaakt, gaat nieuwbouw plegen. foto Willem Mieras gemaakt uit, „nieuwbouw net zo duur is als de aankoop en een noodzakelijke verbouwing van de Westerkerk." De kerk aan de Westwal voldoet volgens Bouma niet meer aan de eisen die te genwoordig aan een kerkge bouw worden gesteld. Zo zijn er geen aparte zalen voor doordeweekse activiteiten. De bouwcommissie is zich aan het oriënteren op nieuwbouwlo- caties, Bouma noemt als moge lijkheden Goes-Zuid en nieuw bouwwijk Mannee. De laatste optie ligt het meest voor de hand. Mannee komt direct naast de Goese wijk Noordhoek en daar wonen veel leden van de Gereformeerde Kerk Vrijge maakt. Bouma verwacht dat op z'n vroegst in 2007 met de werk zaamheden kan worden begon nen. De bouw zal minimaal een jaar vergen. Wat er vervolgens met de Westerkerk gaat gebeu ren, is volstrekt onduidelijk. Het gebouw uit 1929, het eerste van de hand van de befaamde Zeeuwse architect A. Rothui zen, is een jong monument. De PKN had het plan in de kerk een aantal appartementen te bouwen, maar dat is door het Goese college van B en W afge wezen. Voet bij stuk Voorzitter A. van Noord van het kerkelijk college dat over de PKN-gebouwen in Goes gaat, heeft onlangs een gesprek gehad met twee wethouders. Die hiel den voet bij stuk vanwege de mo numentale waarde van de Wes terkerk. Zij willen de officiële bestemming 'maatschappelijke doeleinden' niet veranderen in woningbouw. Van Noord weet niet welke kant het met de Westerkerk op moet. „Moet er een theater in komen? Dat hebben we al in Goes. Of kantoren? Die zijn er ook al ge noeg." De onafhankelijke monumen tencommissie was volgens hem wel akkoord met appartemen- tenbouw. „Alleen de politieke wil ontbreekt. Misschien zijn we te'vroeg geweest met ons plan." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout kreeg gisteren met een niet alle daagse zaak te maken: een 38-jarige inwoner van Axel werd verweten onder invloed van xtc en softdrugs een au to te hebben bestuurd. Dat gaf de verdachte ook toe, maar welke straf moest er op volgen? Officier van justitie A. Flikweert was ervan overtuigd dat de drugs van in vloed zijn op het rijgedrag, maar stelde tegelijkertijd vast dat het misdrijf niet bestraft kon worden volgens het sys teem dat voor drankrijders geldt. Hoe hoger het alcohol percentage des te hoger de straf. De officier eiste 24 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man werd 3 april in Hoek bij een controle aange houden, maar ging er daarna met hoge snelheid vandoor. Hij was in paniek geraakt, omdat hij zijn onwel geworden vrouw naar het ziekenhuis wilde brengen. De rechter sprak van onnodige risico's. Hij vonniste conform de eis. VLISSINGEN - Een 44-jarige man uit Vlissingen is gister middag in een woning aangehouden wegens mishande ling. De man had even daarvoor een 21-jarige vrouw en een 42-jarige vrouw, beiden uit Vlissingen, in een woning in Vlissingen mishandeld. De vrouwen hielden er pijnlij ke plekken op het lichaam en gezicht over. De aanleiding voor de mishandeling ligt in de relationele sfeer. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt. MIDDELBURG - „De afgelopen drie jaar heeft de ver dachte meer tijd binnen de muren van de gevangenis door gebracht dan dat ze vrij is geweest", zei officier van justi tie A. Flikweert gisteren in Middelburg over een 37-jarige vrouw uit Terneuzen. Door haar hardnekkige verslaving aan harddrugs komt ze voortdurend in aanraking met jus titie. Ze kreeg voor het plegen van een vermogensdelict vier maanden cel opgelegd. Het deed haar zichtbaar wei nig. Door haar drugsverslaving voelt ze zich sinds 1995 ge dwongen om te stelen. Dit keer moest ze zich voor een wo ninginbraak verantwoorden. De officier eiste vijf maan den gevangenisstraf. „Nou, ik vind drie maanden wel ge noeg", reageerde de verdachte. Ze ontkende de inbraak in de nacht van 2 september in de Terneuzense binnenstad. Wel had ze een dag later een zilveren bestek, afkomstig uit de woning, in haar bezit met de bedoeling het gestole- ne te verkopen. „Ik ben een winkeldief, maar geen inbre ker", beweerde ze. Politierechter B. Doorewaard Boek hout koppelde de straf aan de heling van de spullen en het forse strafblad. Hij vond het van belang dat de Terneu zense zich bezint over haar toekomst. Ze zei naar een af- kickkliniek te willen. „Telkens als ik vrijkom ben ik dak loos en beland ik in het verslavingscircuit", verzuchtte ze. OOSTBURG - De kern Oostburg moet binnen afzienbare tijd een trekker voor het lokale winkelapparaat zien bin nen te halen. Dat staat in de revitaliseringsnotitie voor de kern Oostburg. Een klein warenhuis zou het noodlijdende winkelapparaat in Oostburg nieuwe impulsen kunnen ge ven. Zeker als dat warenhuisje gevestigd wordt aan Een hoornplantsoen, waar momenteel vijf van de acht panden leegstaan of een woonfunctie hebben. door Wout Bareman TERNEUZEN - De bodem en waterlopen in het dorp Ekeren in Antwerpen-Noord zijn zwaar verontreinigd met het giftige broom. Dat heeft onderzoek uit gewezen. Hoewel volgens het Havenbe drijf Antwerpen geen gevaar be staat voor de volksgezondheid, dringen deskundigen aan op een snelle sanering. Die vergt twee jaar en gaat miljoenen euro's kosten. Begin maart kantelde op de Noorderlaan bij het dorp een tankwagen met broom. Daarbij kwam een broom wolk vrij en stroomde zesduizend liter weg in het riool en het Schijn, een zij rivier van de Schelde. Na het ongeval werden driedui zend bewoners van wijken in de omgeving geëvacueerd. Vijfen twintig mensen werden met ademhalingsmoeilijkheden en andere klachten opgenomen in het ziekenhuis. Het verkeer in de wijde omgeving werd gedu rende twaalf uur stilgelegd en ook bedrijven werden gesloten. Het onderzoeksbureau Syncera Belgium spreekt in een tussen tijdse rapportage aan het Haven bedrijf van 'een potentieel hu- maan-toxicologisch risico'. Bij metingen troffen de onderzoe kers in het grondwater, de bo dem, de riolering en het riviertje het Schijn broomwaarden aan, die 3800 keer de norm overschre den. Hormoonwerking Ook in het rivierslib bij het re creatiedomein Muisbroek wer den grote hoeveelheden broom aangetroffen. Broom kan de hor moonwerking in het menselijk lichaam ernstig verstoren en dat kan leiden tot onder meer ver minderde vruchtbaarheid en ADHD. Een proef met forellen, die aan rivierwater met maar de helft van de aangetroffen waarden werden blootgesteld, verliep de sastreus: de vissen stierven di rect. De onderzoekers pleiten voor een snelle sanering omdat vol gens hen het broom door de klei laag in de bodem kan zakken en diepere wateringen kan vervui len. De tussentijdse rapportage: „De precieze omvang en versprei ding zijn nog niet voldoende be kend." Het onderzoek wordt in de loop van volgende maand af gerond. De broomderivatenfabriek Broomchemie in Terneuzen bood begin maart direct na de ramp hulp. De verongelukte tankwagen werd voor onder zoek en ontmanteling overge bracht naar Terneuzen. „Wij staan helemaal buiten deze zaak, maar we zijn erbij betrok ken omdat daarover internatio nale afspraken bestaan", zei technisch directeur J. van der Wal gisteren in een reactie. „Die tankwagen heeft waar schijnlijk te hard gereden. Wij gaan bij transporten uiterst zorgvuldig te werk, zetten spe ciaal opgeleide chauffeurs in, die werken volgens uiterst strik te instructies." Van der Wal vindt de situatie in Ekeren niet dramatisch. „Het moet niet worden opgeblazen. Dat spul ligt bovenop een klei laag en kan heel goed worden verwijderd. Daar zijn prima technieken voor." agenda STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM - Sint Gertrudis- kerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangenpoort, 13,00-16.30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; GOES - Sportzaal De Poel, 10.00-14.30 uur: Sport- en spelactiviteiten Goes-Zuid; Ambachtscentrum van de Hollandsche Hoeve, 14.00 uur:Herfstva- kanlie kinder-doe-dag. Aanmelden 0113-212031; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND Bezoekerscentrum de Schaapskooi, 13.30 -15.00 uur: Ont dek en knutselmiddag voor 6 tot 10 jari ge; KAPELLE Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur; Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur; Bewegen voor carapatienten; KWADENDAMME - Berkenhof, lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens en Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; KRUININGEN Ons Dorpshuis, 13.00-17.00 uur: Biljartcompetitie senio ren; VLAKE Sequoiahof, 10,00-18.00 uur: Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Het Trefpunt. 13.00-17.00 uur: Biljarten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27