zc anagers moeten ook leren doen Hollestelle verstevigt marktpositie Schadebureau beticht Rabobank van tillen Belastingdienst Kies Reijniers pleit in proefschrift voor nieuw type leidinggevende 21 mwers willen iningen in de kantoren Verliezen luchtvaart lopen op Winst Boeing stijgt fors ING gaat in zee met Oikocredit Beter resultaat Procter Gamble het bedrijf Itunes slaat zijn vleugels uit naar Nederland donderdag 28 oktober 2004 üeffrey Kutterink - Directeuren praten over de toekomst van hun rneming. „Met strategie en cijfers kunnen ze scoren." ze hebben het er liever ver of dat doel ook echt be- aar is. En of werknemers tranderingen wel aankun- „Er is behoefte aan een type manager: een die alleen denkt, maar ook concludeert Jacques Reij- inzijn proefschrift Compe- vranderen; operationele re ten in een kortere tijd, op hij onlangs aan de Uni- teit van Tilburg is gepromo- iers is in 1951 geboren in HAAG - Maak het gemak ter oude, overtollige kan- omplexen om te bouwen woningen. Met die bood- kwamen gisteren de NVB, oiging van ontwikkelaars owondernemers en het ad- iureau Twynstra Gudde bij minister Dekker van III, louwondernemers overhan gt de bewindsvrouw een on- oeksrapport waarin zij voor (transformatie een lans bre- êegstand in de kantorensec- enorm. In twee jaar tijd het aantal niet gebruikte rs kantoor ruimte met de toe. Momenteel is er nu 5,5 en vierkante meter beschik- ivercapaciteit op de kanto- arkt zal de komende jaren ouden. Veel panden zijn zo iderd dat er naar alle waar- nlijkheid nooit een nieuwe Éer voor zal zijn te vin- ANP Aardenburg. Hij studeerde hts werktuigkunde in Vlissingen en aan de universiteit Nyenrode. Na onder andere werkzaam te zijn geweest bij Cincinnati Mila- cron en Rabobank Nederland was hij tot 2000 actief bij Price- waterhouseCoopers als partner en bestuurder. Momenteel is hij directeur van Jacques-Reijniers Building Interim Management en van Apollo Consultancy. Sinds 1 januari 2002 is Reijniers tevens Executive Professor aan Universiteit Antwerpen Manage ment School. Aanleiding voor het wetenschappelijk onderzoek naar de functie van managers, zijn praktijkervaringen. Door razendsnelle ontwikkelin gen in de informatie- en commu nicatietechnologie (iet), veran dert het bedrijfsleven in een rap tempo. „Denk bijvoorbeeld aan internet en elektronisch zaken doen (e-business). In bedrijfstak ken waar de invloed van iet groot is, is sprake van het steeds aanpassen van de organisatie. De concurrentiepositie van een onderneming komt in gevaar als ze niet tijdig de koers verandert. Een uitgever bijvoorbeeld plan de de publicatie van een boek vroeger maanden van te voren. Nu is het mogelijk datzelfde boek binnen een maand in een grote oplage uit te brengen. Voor die uitgever is het dus zaak zo snel als mogelijk in te spelen op de nieuwe ontwikke lingen. Anders wordt die inge haald door de concurrentie." Uitvoering Dat betekent dat directeuren en managers volgens Reijniers niet alleen de toekomst van het be drijf moeten bepalen, maar er ook meer dan ooit op moeten toe zien dat veranderingen ook echt worden doorgevoerd. En daar schort het aan, stelt de Aarden burger vast. „Managers zijn vooral bezig met financiële resultaten. Een gisch gevolg van de druk die aandeelhouders op hen uitoefe nen. Die cijfers moeten boven dien in het zwart geschreven staan. Zo niet, dan volgen reor ganisaties. Die roepen weer- U NI KRSITUIT Jacques Reijniers tijdens zijn promotie. stand op bij medewerkers, waar mee ze uiteindelijk een bedrijf meer schade doen dan de lei ding eigenlijk wil." Managers moeten daarom niet alleen denken over toekomst plannen, maar bovenal leren uit te (laten) voeren, benadrukt Reij niers. „De toekomst die ze hebben uit gedacht voor het bedrijf moeten ze allereerst glashelder over brengen aan de medewerkers. Dat lijkt een open deur, maar ik zie in de praktijk dat ze het veel al niet doen. Dat leidt op de werkvloer tot onduidelijkheid en weerstand. Het invoeren van een computersysteem om het productieproces te versnellen bijvoorbeeld, duurt dan veel lan ger dan nodig is. Dat kan een on derneming in een concurrentie strijd niet hebben." Behalve het bedenken van een strategie voor de toekomst, moeten managers zich ook meer afvragen of wat ze willen ook daadwerkelijk mo gelijk is. „Ze weten nu vaak niet wat er zich op de werkvloer afspeelt. Ie mand kan wel een briljant idee over de toekomst hebben, maar als dat niet bij andere managers gaat leven, heb je er niets aan. De dynamiek van de markt dwingt bedrijven te vernieu wen. Je ziet dan vaak dat men sen van buiten worden binnenge haald om de bezem door een or ganisatie te halen. Maar als niet duidelijk is waarom veranderin gen nodig zijn, ontstaat na ver loop van tijd desinteresse op de werkvloer. Dat vertraagt het ver nieuwingsproces onnodig." Dat probleem doet zich ook veel voor bij innovatie. „Bedrijven moeten natuurlijk vernieuwen. Maar wat vaak wordt vergeten is de vertaling naar de praktijk. Want de ideeën moeten ook wor den uitgevoerd. En daar staan veel ondernemers niet bij stil. Daardoor lopen vernieuwings processen bij bedrijven vaak vast." Interimmanager Bedrijven hebben dus behoefte aan een nieuw type manager. Eén die niet alleen denkt, maar ook doet. „Hiermee lijkt deze moderne manager als twee drup pels water op de huidige interim manager. Want als er nu veran- foto Universiteit van Tilburg deringen moeten worden doorge voerd, worden daar vaak men sen van buiten (interimmana gers) voor ingehuurd. Om de ro de, 'historische' draad in een or ganisatie niet te verliezen, is het verstandiger geen mensen meer van buiten daarvoor in te huren, maar om dat soort processen zelf te leiden. Maar de echte inte rimmanager blijft wel noodzake lijk voor ondernemingen." Reijniers pleit in zijn proef schrift dan ook voor aanpassing van het onderwijs. „De manager moet weer zelf de handen aan de ploeg slaan om zelf aan het hoofd te staan van veranderingen in een organisa tie. interim-managers zullen zich met name concentreren op de problemen in crisissituaties." GENEVE - De luchtvaartsector kan dit jaar een verlies lij den van ruim 4 miljard dollar als de olieprijs op het huidi ge hoge niveau blijft Dat liet de internationale lucht vaartorganisatie IATA gisteren weten. De IATA meldde eerder dat de verliezen dit jaar tussen de 3 en 4 miljard dollar zouden bedragen. Het is essentieel dat luchtvaartmaatschappijen efficiën ter werken, aldus de organisatie. Daarbij denkt de IATA aan het vliegen van kortere routes, het inzetten van zuini gere toestellen en het stroomlijnen van ondernemingen. De oplopende verliezen zijn volgens de LATA extra wrang, omdat het passagiersvervoer stijgt. De eerste ne gen maanden van dit jaar nam het wereldwijd 17.7 pro cent toe vergeleken met dezelfde periode vorig jaar. ANP CHICAGO - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft in het derde kwartaal van dit jaar beter gedraaid dan analisten verwachtten. De nettowinst steeg met 78 procent tot 456 miljoen dollar en de omzet met 8 procent tot 13,15 miljard dollar, zo meldde het concern gisteren. Boeing heeft zijn prognose voor de winst per aandeel over geheel 2004 verhoogd van 2,25 a 2,45 dollar tot 2,40 a 2,60 dollar. Dat heeft deels te maken met een meevaller bij de belastingafdracht. De prognose voor 2005 is gehandhaafd op 2,35 a 2,60 dollar per aandeel. ANP AMSTERDAM - ING geeft zijn activiteiten in de Derde Wereld verder vorm door samenwerking met Oikocredit De bankverzekeraar maakte gisteren bekend dat zijn per soneel zal worden aangemoedigd om mee te werken aan projecten van de coöperatieve vereniging die dertig jaar geleden vanuit de kerkelijke wereld is ontstaan. Oikocredit houdt zich vooral bezig met het verstrekken van microkredieten. De vereniging uit Amersfoort haalt geld op door wereldwijd mensen over te halen om hun fi nanciële reserves op een sociaal verantwoorde manier te beleggen. Kleine ondernemers in ontwikkelingslanden kunnen zo tegen een fatsoenlijk rentetarief lenen. ING treedt niet op als financier van de projecten van Oi kocredit. Het concern is daarmee, net als enkele concur renten, al actief in enkele landen. ING sponsort volgend jaar ook het Jaar van het Microkrediet van de Verenigde Naties. ANP CINCINNATI - Procter Gamble heeft het in het derde kwartaal van dit jaar een stuk beter gedaan dan de Brits-Nederlandse concurrent Unilever. De nettowinst steeg met 14 procent tot 2 miljard dollar. De winst per aandeel ging van 67 maar 73 dollarcent, iets meer dan analisten hadden verwacht. Daarvan was 2 cent toe te schrijven aan de verkoop van de divisie vruchtensappen. De omzet groeide in het derde kwartaal, het eerste van het boekjaar van Procter Gamble, met 13 procent tot 13,74 miljard dollar, zo maakte het Amerikaanse concern woensdag bekend. In alle delen van de wereld lag de groei boven de doelstellingen voor de lange termijn. Procter Gamble en Unilever concurreren vooral op het gebied van wasmiddelen en producten voor persoonlijke verzorging. ANP 'isafslagen loeten volgens eerman meer amenwerken ÏK- De Nederlandse vis- ilagen moeten meer sa- mwerken. Ook moet het mtal van deze veilingen beneden. De visserij- ftor moet zich daarbij richten op de consu- ratenmarkt. Volgens mi- r Veerman van Land- fzijn deze vcranderin- noodzakelijk om als ttor te kunnen overleven. Ie aanvoer van vis is ge- maar er bestaat nog ijd dezelfde afslag- en zielsstructuur. Daar eet verandering in ko- i", zei Veerman giste- in Urk. Visafslag Urk staat dit jaar honderd V en hield daarom een inkomst over de toe- ast van de sector. visser" ijsector wacht igens Veerman een gelijk- ertige verandenng als de fducenten en handelaren groente en fruit eerder dergingen. Als voorbeeld de sector zich toe- ostgericht zou kunnen pniseren haalde hij het ftenerv-model' aan. Des- Ps was Veerman zelf ïro betrokken bij deze fu- •van groenteveilingen, het beoogde verande- "pproces moeten vissers Lhandelaren zich meer ten op de markt. Want afnemer is volgens de fóster bepalend. Produc- ■van hoge kwaliteit moe- het uitgangspunt zijn. frobeert u niche markten 'te zoeken. Meer gericht 'de versmarkt en minder 'dediepviiesmarkt." omschakeling vraagt 11 andere organisatie van ^slagen. Urk verhan- "jaarlijks 35 miljoen ki- Para vis. Dat is 30 pro- "t van het Nederlands pfttaandeel. afslagen feland telt elf visafsla- Andere grote veilin- 51 rijn die in IJmuiden, 01 Helder en Stellendam, tfland hei-bergt vismij- 01 m Colijnsplaat, Bres sen Vlissingen. De laat- ftwee fuseren per 1 ja- aanstaande. ANP door Jeffrey Kutterink GOES - De Koninklijke Holle- stelle Groep in Goes is een van de vier Zeeuwse ondernemingen met een koninklijk predikaat. Aan de leiding van het familie bedrijf staat de vijfde generatie. De zesde loopt zich warm om de teugels over een paar jaar over te nemen. Ondertussen probeert Hollestelle zijn marktpositie te verstevigen met de oprichting van een vierde afdeling: een keurinstituut. Hollestelle kan buigen op een rijke historie. In 1874 begon het bedrijf als een hoefsmederij. Steeds meer werkzaamheden kwamen erbij, zoals lassen en het maken van kachels. De basis van het hedendaagse construc tiebedrijf was daarmee gelegd. Pas vanaf de jaren vijftig krijgt het bedrijf langzamerhand de organisatiesti-uctuur die het nu heeft. De Koninklijke Hollestel le Groep is de overkoepelende organisatie waaronder drie zelf standige werkmaatschappijen vallen: Hollestelle konstruktie, Hollestelle handel en Hollestelle kranentechniek. „De constructieafdeling is de oudste peiler van de onderne ming". zegt directeur Jan Holle stelle. De afdeling ontwei-pt en produceert constructiewerken en machines voor de (chemi sche) industrie en de voedings sector. „Denk aan bijvoorbeeld frames, trappen, ondersteunings- constructies en toevoergoten." Hollestelle Konstruktie richt zich op de markt in Zuid-West Nederland. Het bedrijfsonder deel, waar 40 mensen werken, beschikt over een eigen ontwerp afdeling. „Behalve dat we zelf ontwerpen maken, proberen we ook problemen op te lossen waar ondernemers mee worden geconfronteerd. We ontwerpen niet alleen nieuwe machines, maar passen ook productiepro cessen aan." De groothandels- poot (met 17 medewerkers) le vert technische producten aan de industrie in Zeeland. Het gaat onder andere om bevesti gingsmaterialen, hydrauliek, pneumatiek, reinigings- en aan- drijftechniek. „Hier is het voor deel zichtbaar van een concei-n dat bestaat uit meer onderde len", onderstreept Hollestelle. „We verkopen niet alleen spul len, maar passen die eventueel bij Konstruktie aan." Het princi- pe werkt ook andersom. „Als De constructieafdeling van de Koninklijke Hollestelle Groep in Goes. het constructiebedrijf onderde len nodig heeft, kan het terecht bij de eigen groothandel, waar veel op voorraad ligt." Ki-anentechniek ontwerpt en bouwt kranen, met name boven loop-, zwenk en portaalkranen. Het bedrijfsonderdeel werkt lan delijk en internationaal. Concur renten zijn grote spelers zoals Abus en Demag. „Die zijn uit op de grote opdrachten. Hoewel we ook standaardkranen leveren, richten wij ons vooral op niche markten." Ki-anentechniek ont wikkelde in 1996 de Automati sche Container Stapel Kraan (ACSK) voor de verhuis- branche. Die sector maakt steeds meer gebruik van contai ners, want tal van te verhuizen goederen worden gedurende kor tere of langere tijd in loodsen op geslagen. Voor het plaatsen en verplaatsen van die containers ontwierp het bedrijf in samen werking met Elma in Soester- berg een bovenloopkraan. „Grond is duur, dus bedrijven stapelen liefst zoveel mogelijk containers op een zo klein moge lijk stukje grond. Zo staan er Naam: Koninklijke Hollestelle Groep Plaats: Goes Opgericht: 1874 Aantal medewerkers: 85 Omzet: 10 miljoen euro 1000 containers op stapels van negen hoog op en bij elkaar. Daar kan nauwelijks nog ie mand tussendoor lopen." Komen er overdag containers binnen, dan zet de kraan die tij delijk in een bufferruimte. Aan het eind van de dag, als al het personeel naar huis gaat, begint de computergestuurde kraan pas met zijn werk. Uitgraven De computer bekijkt welke con tainers de volgende dag weg moeten, graaft die uit en zet ze alvast klaar voor vertrek. Van de ingekomen containers be paalt de kraan aan de hand van de ingevoerde gegevens welke het langst in de loods moet blij ven staan en zet die op de voor hem meest logische plek weg. „Die kan hij bij wijze van spre ken helemaal achterin en onder op de stapel zetten. De kraan onthoudt waar de container staat en schuift wanneer die uit de loods moet komen net zolang met dozen tot hij er weer bij kan." De ACSK is inmiddels be zig aan een wereldwijde op mars. Zo'n twintig bedrijven in Engeland, Ierland, België, Span je en Zwitserland en Australië werken er mee. Kranentech niek, met vijftien medewerkers, foto Willem Mieras doet het onderhoud in Neder land en heeft voor het buiten land contracten gesloten met re gionale onderhoudsbedrijven. „Eens per jaar reist eigen onder houdspersoneel rond om de kra nen bij te stellen. Als er proble men zijn, kunnen we overigens vanuit Goes via een online-ver- binding zien wat er met een kraan aan de hand is." Om de marktpositie te versterken, heeft het concern een nieuwe pij ler geslagen: het Hollestelle keurinstituut. Dat kan door be drijven worden ingeschakeld om produtie(hulp)middelen te laten keuren, inspecteren en cer tificeren. „De bedoeling is om er op termijn ook een aparte werk maatschappij van te maken." Niet alle kennis heeft Hollestel le in huis. Daarom heeft het af spraken gemaakt met bedrijven in de regio. „We zetten op een rij aan welke arbo-regels een be drijf moet voldoen en wat een keuring en certificering kost. Be halve keuren en certificeren, her inneren we bedrijven eraan dat de jaarlijkse keuring weer voor de deur staat." door Rob Hirdes NUNSPEET - De Rabobank Nunspeet-Elburg adviseert en helpt cliënten de Belasting dienst om de tuin te leiden. Al thans, dat beweert het finan ciële letselschadebureau Sante- ma Blonz. Volgens het bureau gebeurt dit door het plegen van valsheid in geschrifte. Daardoor zou de schatkist naar schatting een mil joen euro zijn misgelopen. Inmiddels is hiervan aangifte ge daan bij het fraudemeldpunt Noord- en Oost-Nederland van de Fiscale Inlichtingen en Op- sporings Dienst (Fiod) in Zwol le. De dienst wil inhoudelijk niet op de zaak ingaan. „Daar voor is het bovendien te vroeg. De Rabobank zegt zich niet in de aantijgingen te herkennen. Santema Blonz, gevestigd in Bergeijk, is gespecialiseerd in het verhalen van beleggersscha- de en de schade van financiële leaseconstructies. Via een cliënt kwam het bureau de vermeende malversaties op het spoor. Volgens directeur A. Bazelmans heeft de bank cliënten aangera den om effecten op de laatste dag van het jaar weg te boeken. Dat zou in elk geval zowel in 1999 als in 2000 zijn gebeurd. Door deze handelwijze kwamen de effecten niet meer op de jaar overzichten voor, waardoor het vermogen van de cliënten aan zienlijk lager werd vastgesteld dan in werkelijkheid het geval was. Daardoor viel ook de ver schuldigde vermogensbelasting lager uit. Handmatig De eerstvolgende dag na de jaar wisseling zou de bank de effec ten weer hebben teruggeboekt. Die boekingen over en weer, waardoor een verkeerde voor stelling van zaken aangaande de vermogenspositie van cliënten ontstaat, kunnen alleen handma tig door bankpersoneel worden uitgevoerd. In elk geval één cliënt heeft de malversaties tégenover Santema Blonz erkend. Volgens zijn zeggen is hij van meer van soort gelijke gevallen op de hoogte, De man heeft de fraude inmid dels ook tegenover de Belasting dienst opgebiecht. Hij krijgt waarschijnlijk de zogenaamde spijtoptanten-regeling aangebo den; het aanzuiveren van de ont doken belastinggelden inclusief de verschuldigde rente. Santema Blonz liep tegen - wat zij noemt - de 'ongebruike lijke overboekingen' aan bij het afwikkelen van een schadeclaim namens diezelfde cliënt tegen de Rabobank Nunspeet-Elburg. Hij betichtte de bank van eenzij dige voorlichting. Overigens stel de de rechtbank Zutphen eind juli eiser in een civiele procedu re in het ongelijk en wees alle vorderingen af. Rabobank Nederland wijst in een reactie de beschuldigingen van de hand. Volgens een woord voerder zijn de overboekingen ook beslist niet op advies van de bank uitgevoerd, maar op na drukkelijk verzoek van de desbe treffende cliënt. GPD BUNNIK - Itunes, de populaire internetmuziekwinkel van Ap ple. slaat zijn vleugels uit naar Nederland. Apple lanceert een Engelstalige EU-versie van de winkel, die ook Nederlandse mu ziekliefhebbers bedient. Dc catalogus bevat bijna 700.000 nummers, die 99 euro cent per stuk kosten. Nederland se muziek is nog maar in beperk te mate beschikbaar. Toch ver wacht Apple de Nederlandse markt voor het legaal downloa den van muziek een belangrijke stimulans te geven. „Dat heb ben wij tot dusver overal ge daan", zegt Eddy Cue, die bij het Amerikaanse Apple verant woordelijk is voor iTunes. De verkoop van digitale muziek via internet staat in Nederland in de kinderschoenen. De mees te computergebruikers zoeken hun heil nog steeds in het ille gaal kopiëren. Het onderzoeks bureau Forrester schatte in au gustus dat de inkomsten uit lega le verkoop dit jaar 2,4 miljoen euro zullen bedragen. Apple heeft wereldwijd al meer dan 150 miljoen liedjes verkocht via iTunes. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21