larroso moet commissie wijzigen eeuwse metaalsector gedeeltelijk plat PZC Koningin leest uit de Nieuwe Bijbelvertaling Kamer wil opgevoerde scooters gaan afpakken 15 wopees Parlement houdt voet bij stuk inzake Buttiglione afat zou bewustzijn ben verloren Prins Bernhard kampt met vocht in de borstholte Militaire hulp voor Afrika Provincie stelt boekenfonds in ADO-supporters gedragen zich Jongere in ouderenzorg geen watje i olken en zon tonvelden met af en toe zon. Meest ^en vanmiddag een graad of 16. ejaargang no. 255 derdag 28 oktober 2004 nummer 1,25 16° n0 y- Z4 PZC Schoonheid van oude fabrieken ans Gertsen ATSBURG - Het Eu- 5 Parlement heeft com- voorzitter Barroso gis- gedwongen wijzigin- aan te brengen in de re Europese Commis- Dor te dreigen die in jeheel weg te stemmen. s gisteren nog niet duide- Barroso een of meerdere van zijn 24 leden tellende raaronder Neelie Kroes, [vangen, of 'slechts' met uilles gaat schuiven. „Ik veranderingen aanbren- ie nodig en voldoende verklaarde Barroso gis- lagin Straatburg. leuwe commissie, die op iber aan de slag had moe- ian, nog niet is goedge- door het parlement blijft tende dagelijks bestuur EU onder leiding van Ro- rodi aan. val pdaarde gisteren op ver in het Nederlandse voor- hap van de EU bereid te (iets langer in Brussel te ,IIet werk gaat gewoon i verzekerde Atzo Nico- federlandse staatssecre- iiEuropese Zaken, giste- traatsburg. ival van Barroso volgde etmaal van oplopende igin het parlement. Dins- id laat werd duidelijk neerderheid van het par lement Barroso's commissie niet wilde steunen. De belangrijkste steen des aanstoots voor het EP was de Italiaanse kandidaat commissaris voor justitie, Rocco Buttiglione. Tijdens een hoorzitting in het parlement noemde de conserva tieve katholiek homoseksuali teit 'een zonde'. Barroso weiger de tot gistermorgen halsstarrig Buttiglione te laten vallen of hem een andere portefeuille te geven omdat het aanwijzen van kandidaat-commissarissen een zaak van de lidstaten is. Barro so maakte dinsdag duidelijk dat hij geen toestemming van de lid staten had om de samenstelling van zijn commissie nog te veran deren. Serieus Maar gistermorgen kwam Barro so tot de conclusie dat hij een dreigende afgang in het parle ment alleen kon voorkomen door de kritiek van het parle ment serieus te nemen en zijn team alsnog te wijzigen. Tot een stemming kwam het niet doordat Barroso het parle ment geen nieuwe commissie voorlegde. In plaats daarvan vroeg hij 'iets meer tijd' om een team samen te stellen dat alsnog op brede steun kan rekenen. Hij weigerde in te gaan op de vraag hoeveel tijd hij daarvoor nodig heeft. In Straatsburg gaat men er van uit dat Barroso 'over enkele we ken' met een nieuw voorstel komt. De nieuwe commissie zou dan medio november door het parlement kunnen worden goed gekeurd. Maar als Barroso, zo als een aanzienlijk deel van het parlement wil, een of meerdere commissarissen vervangt, zou de operatie wel eens langer kun nen gaan duren. Nieuwe kandi daat-commissarissen moeten na melijk eerst door het parlement gehoord worden en dat is een procedure die tijd vergt. Boven dien dreigt Barroso een ware doos van Pandora open te trek ken als hij leden van zijn team gaat vervangen. De christen-democraten, de grootste fractie in het parle ment, zien liefst dat Barroso niet alleen Buttiglione vervangt, eredactie buitenland LLAII De gezondheids- van de Palestijnse pre- r Arafat is gister- verslechterd. Volgens on- ;de berichten van de Is- le radio heeft de 75-jari- er het bewustzijn verlo- naar dat werd later door lestijnse woordvoerder te- sproken. keft hem toestemming ge- voor vervoer naar een zie- Rond tien uur gister- prscheen een ambulance rafats hoofdkwartier in lab op de Westelijke Jor- fver. Ook de Palestijnse r Ahmed Koerei en diens oger Mahmoed Abbas wa llet hoofdkwartier. Eer- ze week werd al gemeld i slecht ging met Jasser Hij zou maagdarmklach- ben gehad, maar het was hoe ernstig die wa- andag werd hij door art- Sszocht. Een endoscopie sn ernstige afwijkingen vastgesteld. Andere be spraken van galstenen, èstijnse minister Saeb zei gisteravond in een te- Iprek met het persbu- pters dat Arafat 'herstel- sas van een buikgriep', flat artsen die maandag speciaal vanuit Egype en Tune sië waren ingevlogen dachten dat hij zich in een paar dagen „een stuk beter zou voelen". GPD/RTR SOESTDIJK - Prins Bernhard (93) kampt met vocht in de borst holte. Hij zal hiervoor binnen kort poliklinisch worden behan deld, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst gisteravond. De prins heeft sinds zijn terug keer uit vakantieoord Porto Er- cole begin september last van kortademigheid. Onderzoek in het Academisch Ziekenhuis van het Universitair Medisch Cen trum in Utrecht heeft nu de oor zaak aangetoond. De prins zal het de komende tijd ook wat rus tiger aandoen. Bernhard wordt als vanouds be handeld door geriater prof dr S. Duursma en verder door long arts prof dr J. W. Lammers en de huisarts R. von Bartheld. De artsen brachten hem gistermid dag op de hoogte van de uitsla gen van de onderzoeken en be spraken de behandeling. ANP Koningin Beatrix ontvangt in de Doelen in Rotterdam uit handen van drs S. J Noorda het eerste exemplaar van de Nieuwe Bijbelver taling (NBV). foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Koningin Beatrix had gis teren de primeur. Ze las als eerste Neder lander voor uit de Nieuwe Bijbelvertaling (NBV), nadat ze even daarvoor officieel het eerste exemplaar van het in 'natuur lijk Nederlands' vertaalde boek der boe ken had ontvangen. Voor de betrokkenen was dat de climax na ruim tien jaar zwoe gen. Beatrix, die de literaire editie van de NBV heeft gekregen, las de eerste tien verzen uit de bijbel voor (Genesis 1:1-10). „In het begin schiep God de hemel en de aarde", sprak ze in De Doelen in Rotterdam, ter wijl de voorgaande NBG-vertaling uit 1951 nog begon met de woorden 'In den be ginne'. Toen de vorstin had uitgesproken dat God zag dat het goed was, klonk een luid applaus. De NBV, een megaproject van het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG), de Katholieke Bijbelstichting en hun Vlaamse zusterorganisaties, moet de standaardvertaling in het Nederlands taal gebied worden. De oecumenische verta ling, die in diverse edities verschijnt, heeft ruim 12 miljoen euro gekost. Kritiek op de uitgave was er al en zal er ook de komende tijd zijn, maar daarvan was volgens voor zitter dr. S. Noorda van de begeleidings commissie van de NBV tot dusver bij elke bijbelvertaling sprake. Mensen die moeite met de jongste versie hebben, moeten wat hem betreft vooral eerdere vertalingen blijven gebruiken. „Maar dat ontslaat ons niet van de plicht om vertalingen voor nieuwe generaties te maken", zei de nieuwtestamenticus. Het debat over de nieuwe vertaling zal volgens directeur H. Feenstra van het NBG nu echt losbarsten. Hij zei te hopen dat dat gepaard zal gaan met 'ruimte, stijl en gratie en niet met de verzuurde toon van het eigen gelijk'. ANP pagina 13 Het Boek als bestseller ÜÜlk Postma DINGEN - De meeste ^metaalbedrijven onder been grote hinder van ^Dg tegen de kabinels- 1(11 Alleen bij De Schelde ^ouw in Vlissingen en en- üeinere bedrijven lag het ^steren vrijwel volledig spraken de vakbonden ®zecr breed gedragen pro- ^jfla duizend stakers lie- registreren in de actie- De Vlissingen, Goes en fll. Ze waren afkomstig uit «drijven. Schelde Marinebouw in Wag de productie goed- m. Daar gaf tachtig pro- ,3n het productiepersoneel 'l'ian de stakingsoproep 'EFNVOok bij een aantal 96 bedrijven als de Machi nefabriek Sas van Gent en het Vlissings isolatiebedrijf Hertel werd vrijwel niet gewerkt. Anders dan op sommige plaat sen in de Randstad verliep de staking in Zeeland rustig. Direc teur H. van der Meijden van De Schelde, die zijn arbeidskrach ten opriep eikaars meningen te respecteren, oordeelde dat de staking sportief was verlopen. In veel Zeeuwse bedrijven ble ken stakers regelingen te heb ben getroffen waardoor de pro ductie goeddeels doorgang kon vinden. Zo kon Pechiney, waar stopzetting van het volcontinue proces grote schade zou hebben berokkend, gewoon door draaien. Er waren daar dertig stakers. „En ik moet eerlijk zeg gen: die hadden alles netjes gere geld", meldde directiewoord voerder Tom Sanders. Tussen de stakers bevonden zich opmerkelijk veel 'vertegen- werkplaatsen en installateurs, woordigers' van kleine bedrij- In veel van die gevallen, zo con- ven als garages, constructie- cludeerde bestuurder P. Hazela- Stakers in het actiecentrum in Vlissingen. foto Ruben Oreel ger van FNV Bondgenoten, ging het om bedrijven waar in het verleden nooit werd gestaakt. Dat toont volgens hem aan hoe breed het verzet is tegen het ka binetsbeleid. In veel kleine Zeeuwse metaalbe drijven speelde mee dat werkne mers hun baas niet al te zeer wil den duperen met een politieke staking. Her en der in de actie centra lieten zich stakers regis treren met de mededeling dat ze waren afgevaardigd door colle ga's die waren blijven werken om de continuïteit te waarbor gen. Er bevonden zich zo'n ze ventig CNV'ers onder de sta kers. Hun vakbond had niet tot staking opgeroepen, maar in de actiecentra waren wel CNV-be- stuurders present om de staken de leden te registreren. Al met al was gisteren zo'n twintig pro cent van de Zeeuwse metaalar maar ook diverse andere com missarissen die problemen op dreigen te roepen. GPD pagina 4 parlement laat tanden zien Commentaar Minister Van Ardenne van Ontwikkelingssamenwer king (foto) denkt dat Euro pa een bijdrage aan stabili teit in Afrika kan leveren door militairen uit het con tinent op te lei den en terzijde te staan. Om de uitgave van Zeeuwse literaire en cultuur-histori sche boeken te bevorderen richt de provincie het Publica tiefonds op. Gedeputeerde H. van Waveren zegt dat het fonds wil samenwerken met uitgeverijen in Zeeland. De provincie steekt jaarlijks twintigduizend euro in het Pu blicatiefonds. Geprobeerd wordt om ook van private instellingen en fondsen financiële bij- ,-r; dragen los te krijgen. Tijdens de voetbalwed strijd ADO den Haag-FC Twente hebben de aan hangers van de thuisclub zich voorbeeldig gedragen. Spreekkoren bleven uit. De fans hielden het bij boe-ge- roep, zelfs toen hun ploeg in hun ogen een strafschop had O verdiend. 43 Een computer, kleding, vakantie en fitness, dat zijn zaken waar de jongere werknemers in de ouderenzorg aan ge hecht zijn. Ze zijn dus beslist geen doetjes, zo blijkt uit een enquête onder de 250 jongste personeelsleden van de Stichting voor' Regionale Zorgverlening. De SRZV riep af gelopen week alle medewerkers jonger dan 25 jaar bij elkaar om te praten over hun ervarin gen op het werk. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 6; Zeeland: 9, 11, 13, 14 en 15; Sport: 17 en 18; Economie: 19, 20, 21 en 23. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een meerderheid van CDA en PvdA in de Tweede Kamer wil korte metten maken met opgevoerde scooters en brommers. Die moeten al bij de eerste de beste overtreding in be slag kunnen worden genomen en verbeurd verklaard. CD A-Kamerlid De Pater, initia tiefnemer van een motie, noem de gisteren in een debat opge voerde scooters en brommers le vensgevaarlijk. Dijksma (PvdA) wees op het succesvolle Rotter damse ASO-project (Aanpak Scooter Overlast). Minister Peijs (Verkeer) wilde zich niet verplichten tot zo'n kei harde aanpak. Handhaving is een kwestie van de rechter, zei ze. Maar de bewindsvrouw be loofde de zaak te bespreken met collega Donner van Justitie. De minister erkende dat er 'idio te snelheden', oplopend tot 130 kilometer per uur, met opgevoer de brommers kunnen worden ge haald. In haar beleving zal de in voering van het bromfietskente ken en het puntenrijbewijs voor bromfietsers en scooterrijders het aanpakken van snelheidsdui vels vergemakkelijken. Dat geldt te meer daar verkeersover tredingen op de brommer mee tellen voor het puntenrijbewijs voor de auto. Voor De Pater duurt dat te lang. Dijksma wilde al langer opvoersetjes voor brommers verbieden, waar de minister een convenant met de bromfietshandel voldoende acht. Het PvdA-Kamerlid schermde onlangs met een eigen wetsvoorstel, maar houdt dat aan in afwachting van het suc ces van de door haar en De Pa ter gesteunde aanpak. WD-Kamerlid Luchtenveld stelde als sanctie voor om bij zo'n eerste keer 'punten' uit te delen die meetellen voor het puntenrijbewijs. ANP (Advertentie) beiders in staking. Daarnaast werden opvallend veel snipper dagen opgenomen. Bij metaalbe drijven die in hoofdzaak werken voor de procesindustrie of in de bouw, werd gisteren niet ge staakt. Daar komt men de ko mende weken in actie., De vakbonden zijn tevreden over het verloop van de acties te gen het kabinetsbeleid.Over het hele land staakten in totaal zo'n 22.000 werknemers. Achter de schermen gingen gisteren de be sprekingen tussen kabinet en so ciale partners verder. De hervat ting van het overleg is overigens geen reden om het protest af te zwakken. Integendeel, er zullen nieuwe acties volgen, pagina 3 eerste stap referendum pagina 13 stakers laten trots niet krenken •'maww'M KRANT VOOR ZE Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 vU;L. Ml so stem ik toe in afschep/ing va Ipostlbankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. Ir treft u nadere informatie aan. "711688"555530" II Noteert u mij voor een proef- abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geel daarbij éénmalig toestem- j mirtg voor automatische incasso i van onderstaand rekeningnummer j (proef geldt eenmalig binnen zes j maanden) J Noteert u mij voor een abon- j nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j O per maand met automati- sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa- I tische incasso 58,00). D per jaar met automatische j incasso 222,50) Stuur doze bon naar' PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: K j 0800 - 0 231 231 -K hhhnbhhhhnhmm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1