Spreiden vluchtelingen kan beter teken bevrijding Kilimanjaro is een kuitenbij ter De Occasionshow mgsyan het jaar! PZC Walcheren in Baileybrug keert terug in Retranchement XuSs SS Wethouder vindt kritiek op achterblijvende huisvesting statushouders onterecht Man gewond bij ongeval arts2r00! succ" Vrij dot Zaterdag 30 oktober 4 Dagen gigantisch veel voordeel! Zondag 31 oktobi Showlocatie: Bed rijfs weg 2, Vlissingen Kijk ook op www.autoteam.nl donderdag 28 oktober 2004 door Marcel Modde ZIERIKZEE - Wethouder G. Houtekamer (SGP) vindt het onterecht dat de provincie vindt dat Schouwen-Duiveland meer werk moet maken van de huis vesting van asielzoekers met een verblijfsvergunning, zogeheten statushouders. Houtekamer vindt dat Schouwen-Duiveland hierin 'bovenmatig' wordt be last en noemt de kritiek van de provincie in dat kader dan ook 'volkomen onterecht'. Gedeputeerde Staten maanden Schouwen-Duiveland, Goes, Tholen en Temeuzen deze week tot meer actie in de huisvesting van statushouders. Volgens een overzicht van de provincie heb ben de vier gemeenten een geza menlijke wachtlijst van 81 vluchtelingen met een verblijfs vergunning. Voor eind dit jaar moeten minimaal 49 mensen uit die groep een zelfstandige wo ning hebben, waarschuwen GS. Verbaasd Houtekamer is verbaasd over de uitbrander van het dagelijks pro vinciebestuur. Schouwen-Duive land is volgens hem hard bezig de achterstand op dit vlak in te lopen. De wachtlijst telde begin dit jaar 50 statushouders, daar van zijn er nu nog 22 zonder ei gen huurwoning. Voor 14 van hen komt er 'zeer binnenkort ook plaats', verwijst de wethou der naar nieuwe afspraken met woningcorporatie Zeeuwland. Blijft voor ons over: acht men sen! Voor die groep doen wij een klemmend beroep op andere ge meenten in Zeeland ons te hulp te schieten, in het kader van het solidariteitsbeginsel. „Net als Sluis en Middelburg herbergt Schouwen-Duiveland een asielzoekerscentrum. De overigen niet. Kortom, ik vind dat wij bovenmatig ons best doen. En dat wéét het provincie bestuur, want iedere maand gaat er naar Middelburg een brief uit over onze vorderin gen." Dat de huisvesting van status houders stroef verloopt, heeft volgens de wethouder niets met onwil van gemeenten te maken. Werden er tot voor kort door het COA (Centraal Orgaan Opvang Asielzoekers) vooral gezinnen aangemeld, tegenwoordig zijn het hoofdzakelijk alleenstaande vluchtelingen. „Dus waar je eerst kon volstaan met één wo ning voor vier mensen, moeten we nu vier aparte huizen heb ben. En als je daarnaast weet hoe krap het op Schouwen-Dui veland is gesteld met het wonin gaanbod... Veel jongeren moe ten hier ook soms jaren geduld hebben, voordat ze in aanmer king komen voor een eigen huis je. Dat zijn allemaal zaken waar terdege rekening mee moet wor den gehouden. En ook daarvan is de provincie op de hoogte! Zeeuwland stelt minimaal één woning per maand beschikbaar voor statushouders en doet dus wat mij betreft z'n opperste best." Schouwen-Duiveland heeft dit jaar 145.000 euro uitge geven aan de opvang van status houders, 15.000 euro meer dan was begroot. De gemeente draait zelf op voor die kosten en krijgt daarvoor - tot groot onge noegen van Houtekamer - geen vergoeding van het Rijk. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Walcheren staat de komende twee weken in het teken van de herdenking van de bevrijding, zestig jaar geleden. Veteranen leggen op diverse plaatsen kransen. In de Sint Jacobskerk in Vlissingen wordt zaterdagavond 6 no vember een herdenkings- en be vrijdingsconcert gehouden. door René van Stee RETRANCHEMENT - De ge schiedenis keert terug in Retran chement. In het kader van de zestigjarige bevrijding van de Duitse bezetter legt een geniepe loton van de landmacht uit het Brabantse Hedel een replica van de Baileybrug aan die aan het eind van de Tweede Wereldoor log over het uitwateringskanaal werd gelegd. Alle deelnemers aan de Canade se bevrijdingsmars van Hoofd plaat naar Knokke kunnen zon dag 7 november over de onge veer dertig meter lange brug wandelen. Op een steenworp af stand ligt de Hickmanbrug, ver noemd naar de Engelse sergeant die in oktober 1944 bij het mon tage van de toenmalige Bailey brug sneuvelde. Hij werd op de zelfde plek gelegd waar enige dagen voordien de oude brug was gesprongen. Bouwpakket Een Bailybrug is een constructie die in 1942 in Engeland is ontworpen. Zij bestaat uit een bouwpakket van stalen recht hoekige elementen die door middel van stalen pennen zijn verbonden. Over een dergelijke noodbrug, die in sneltreinvaart kan worden gemonteerd, werd indertijd legermaterieel en -manschappen vervoerd. Weliswaar ligt het initiatief bij de gemeente Sluis, maar het idee van de reconstructie is afkomstig van sergeant P. van der Molen van de landmacht. Bij een bezoek aan de omgeving van Retranchement kwam hij - niet toevalligerwijs - bij de Hick- tut' De mat voor de Baileybrug, die in de Tweede Wereldoorlog werd gebruikt in Retranchement, wordt afgerold. foto Peter Nicolai manbrug terecht. „Ik kwam er achter dat hier ook een Bailey brug had gelegen. Toen dacht ik meteen: we moeten van de nood een deugd zien te maken. Ons pe loton moet jaarlijks oefenen in bruggen aanleggen en hijsen. In het kader van de bevrijding was er in Retranchement dus een uit gelezen mogelijkheid", legt Van der Molen uit. Voorbereidingen Gistermiddag werden de voorbe reidingen getroffen voor de aan leg van de bouwplaats. Over een lengte van ruim vijftig meter is aan de oever een verharding van zeshoekige aluminium platen neergelegd. Maandag begint de bouw van de 'neus' van de brug, waarna de overige elementen als het ware worden uitgerold. Van der Molen:„Het materieel is Frangois Dophemont gaat klimmen voor een goed doel door Frits Bakker TERNEUZEN - Zes dagen klau teren, klimmen en lopend een hoogte van bijna zesduizend me ter bedwingen. De 35-jarige Axelaar Francois Dophemont heeft er zijn ultieme doel van ge maakt om de top van de Kili manjaro te bereiken. Hij weet al iets van de geheimen van de hoogste berg van Afrika (5895 meter), maar de uitdaging is er niet minder om. „Het meest ge vreesd op de berg is de overgang van tropische hitte naar ijzige kou." Frangois Dophemont wil de tocht met twee vrienden maken. De Ier Declan Walsh en de Fransman Benoit Wach zijn net zo gedreven om de top van de ko lossale berg te halen. „We doen het niet alleen voor onszelf", legt Dophemont uit. „We heb ben er een sponsortocht voor een goed doel van gemaakt. Met de bedoeling dat we straks geld verdienen als we de top halen." De sponsorgelden zijn bestemd voor de Stichting Sibusiso, die ijvert voor een betere behande ling en acceptatie van gehandi capte kinderen in Tanzania. Dophemont: „Toen ik vorig jaar met mijn vriendin in Tanzania was, hebben we Henk Hammer (vroeger huisarts in Terneuzen) en zijn vrouw Atty ontmoet. Zij beheren het Sibusisocentrum in Arusha, niet ver van de Kiliman jaro. Door die kennismaking is het plan ontstaan om de klim te maken en met sponsoring geld in te zamelen voor de Stich ting." In eigen kring heeft Frangois Dophemont al spontane acties op touw gezet. „Zo stond er bij mijn moeder op een verjaardag een potje op tafel. Ze wilde geen cadeaus, maar een gift voor het goede doel in Tanzania. We ver wachten niet dat we enorme be dragen zullen ophalen, maar al les wat we krijgen is meegeno men." Begaanbaar De Kilimanjaro, in de grens streek tussen Tanzania en Ke nia, is voor geoefende sporters een kuitenbijter. Dophemont: „Je moet niet tegen rotsen op klimmen of onmogelijke toeren uithalen. De weg naar de top is redelijk begaanbaar. Je kunt blijven lopen, al is het op sommi ge plaatsen onverhard." m Francois Dophemont: goed luisteren naar de Afrikaanse dragers. foto Camile Schelstraete De drie klimmers worden in de eerste dagen vergezeld van Afri kaanse dragers. „Wij lopen de Marange-route, met onder meer stops in Machame Camp (3000 meter), Shira Camp (3840) en Barafu Hut (4700). Het voordeel van de route die wij nemen, is dat we onderweg beter kunnen acclimatiseren. De route naar de top (op Uhuru Peak) is 65 kilometer lang en heeft het stijgingspercentage van een trap. De hitte van het begin van de klim gaat lang zaam over in ijzige kou. „Daar door heerst er op de berg een heel speciaal klimaat. Je ziet er planten die zeldzaam zijn." Hoogteziekte De grootste vrees van de klim mers is de kans op hoogteziekte. „Voor een sporter, die goed ge traind is, is de Kilimanjaro nor maal gesproken wel te bedwin gen. Toch zijn er atleten die fiet send en lopend met gemak een rondje Zeeland kunnen doen, maar die niet tegen een hoogte boven de 3500 meter kunnen." De hoogteziekte is een gevrees de tegenstander tijdens de lange klim. „Je voelt eerst hoofdpijn, misselijkheid en hoe hoger je komt, hoe erger het wordt. De enige remedie is: stoppen en te rug afdalen. Voor een klimmer die toch door blijft gaan, kan het uiteindelijk dodelijk zijn." Frangois Dophemont heeft geen ervaring met extreme hoogtes. „Ik heb wat aan Alpineklimmen gedaan en rotsklimmen in de Ar dennen, maar we zijn goed voor bereid door veel te lezen en er veel over te praten. Je moet in elk geval conditioneel goed zijn en heel veel wilskracht hebben. En goed luisteren naar de dra gers die de eerste dagen meelo pen. „Het belangrijkste is dat je stap voor stap omhoog loopt, vanaf de eerste kilometers. Pole, pole, hoor je steeds. Dat is Swahili voor: rustig, rustig. We slapen in tenten, maar altijd net iets la ger dan tot waar we hadden ge klommen. Dus als je op 4000 me ter zit, kun je beter even terug gaan naar 3900 om te slapen. Daar reageert het lichaam beter op." Poging De Axelaar, die voor zijn werk als sportinstructeur in Oude Tonge woont, heeft één keer eer der een poging gedaan om de Ki limanjaro te beklimmen. Hij be gon met zijn vriendin Cindy van Bergen aan de klim, maar moest na twee dagen terugkeren. „Mijn vriendin werd onderweg ziek. We hadden met elkaar een afspraak: als één van ons ziek wordt, gaat de ander door. Maar toen zij niet meer verder kon, ben ik ook mee teruggegaan." Hij en zijn vriendin zijn daarna nog een paar dagen bij Henk en Atty Hammer gebleven en heb ben van dichtbij kunnen zien hoe hard er wordt gewerkt aan de opvang en begeleiding van ge handicapte kinderen in dat land. De Hammers hebben in 2000 de Stichting Sibusiso (dat bete kent: zegen) opgericht. Het is de naam van een van de pleegkinde ren die het echtpaar tijdens hun verblijf in Zuluiand in huis heb ben gehad. De Stichting houdt zich vooral bezig met het aanbieden van spe ciaal onderwijs en de begelei ding van de familie in het cen trum van de Stichting of in de ei gen woonomgeving. Daarnaast wordt er geassisteerd bij het doorverwijzen naar instellingen en revalidatiecentra, of naar spe ciale scholen. Frangois Dophemont en zijn vrienden beginnen de tocht naar de top van de Kilimanjaro op 2 december en hopen vijf dagen la ter boven te zijn. Sponsors kun nen inzetten op de hele tocht of op gedeelten. al vanuit Hedel overgebracht naar de gemeentelijke werk plaats in Sluis. Het transport le vert dus niet al te veel hoofdbre kens meer op. Het gaat trou wens om dezelfde constructie die in de Tweede Wereldoorlog werd gebruikt." OOSTERLAND - Een 77-jarige automobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland is gister middag gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval in Oosterland. Door onbekende oorzaak raakte hij op de Lage Maireweg in de rechterberm en kwam met zijn auto tegen een boom tot stil stand. Het slachtoffer werd met kneu zingen overgebracht naar de huisartsenpost in Zierikzee. Zondag 31 oktober; 19.00 uur; Ontvangst veteranen in de Burgerzaal van het Stad huis in Middelburg. Maandag 1 november Westkapelle; 11.00 uur: Herdenking met kranslegging alleen voor/door veteranen bij het tankmonu ment. 13.00: Herdenking met kransleg ging op de landingsplaats Erica en om 14.30 uur op de burgerbe graafplaats bij de vuurtoren voor/door veteranen, bevolking en schoolkinderen. Passage van diverse oorlogssche pen tijdens de herdenking bij het landingsmonument Erica. 15.30 uur: Opening en receptie museum Polderhuis. 16.30 uur: Muzikaal optreden door The Band of the Royal Marines Commando Training Centre-Lympstone op de Markt. 19.00 uur: Herdenkings- en bevrijdingsconcert door de Band of the CTCRM in de SOW-kerk. Maandag 1 november, Domburg; 13.30: Bijeenkomst in Schutters hof. Voordracht door kinderen van basisschool De Golfslag, ge volgd door diverse toespraken. Vertrek naar begraafplaats om 14 uur. Tijdens de herdenkingsplechtig heid wordt het boekje Domburg Bevrijd gepresenteerd met ver halen van mensen die de beschie ting en bevrijding op 1 novem ber 1944 bewust hebben meege maakt. Dinsdag 2 november, Dishoek, Zoutelande en Dom burg; Herdenking met kranslegging in Dishoek om 13 uur, Zoutelande om 14.15 uur en in Domburg om 15.45 uur voor/door veteranen, autoriteiten en bevolking/schoolkinderen. 20.00 uur: Herdenkings- en be- viijdingsconcert in de Neder lands Hervormde Kerk in Dom burg. Leerlingen van Nehalen- nia dragen twee oorlogsgedich ten voor. Om 21.15 uur vindt de uitrei king plaats van Nederlandse her inneringsmedailles door A. Hart kamp, secretaris van het Natio naal Comité 'Thank you Canada en Allied Forces' aan Britse vete ranen. Woensdag 3 november, Vlissingen; 12.00 uur: Herdenking met kranslegging Commandoweg voor/door veteranen, autoritei ten, bevolking en schoolkind ren. 17.00 uur: Evensong in de Sin Jacobskerk. Woensdag 3 november, Westkapelle; 15.00 uur: Plerdenking bij i tank met schoolkinderen vanl Lichtstraal. 15.45 uur: Herdenking bij vuurtoren met toespraak i houder M. te Roller. Donderdag 4 november, Oost-Souburg; 20.00 uur: Herdenkingsavond Open Haven op het Oranjeple Enkele Souburgers vertell aan de hand van op schrift g stelde verhalen en dagboek hun belevenissen, afgewisse met doedelzakmuziek. Vrijdag 5 november, Middelburg; 15.00 uur: Kranslegging op Al dijplein. Vrijdag 5 november, Aagtekerke; 16.00 - 21.30 uur: In de gymzd worden doorlopend films ve toond over de bevrijding va Walcheren. In Amicitia is eend positie te zien over de Twee Wereldoorlog en de bevrijdii van Aagtekerke Zaterdag 6 november, Arnemuiden, Vlissingen delburg. 11.00 uur: Kranslegging bij ra nument Sloedam Arnemuiden. 14.30 uur: Herdenking kranslegging bij 'overgave-m nument' op de Dam in Midd< burg. 15.00 uur: Optreden op Marl van Showbrasssband Thalita. 20.00 uur: Herdenkings-en b vrijdingsconcert in de SintJi cobskerk. Zaterdag 6 november, Aagtekerke. vanaf 9.00 uur: Films en expos tie in gymzaal. 12.00 - 15.00 uur: Optochtou legervoertuigen van Keep tl Rolling. Zaterdag 6 november, Vrouwenpolder; 10.15 uur: Ontvangst in doi huis. 10.30 uur: Herdenking bij mon ment aan de Fort den Haakw met kinderen van basisschi De Goede Polder. Toespraak wethouder W. vanl tenhove. Zondag 7 november, Nieuw- en Sint Joosland. 10.00 uur: Dienst in de doi kerk met voorganger H. chies. Auteur R. Hoebeke van het bo Slagveld Sloedam vertelt oi de bevrijding van zestig jaarj leden. Zondag 7 november, Zoutelande; 9.30 uur: Herdenkingsdienst de Catherinakerk. Dinsdag 9 november, Oostkapelle; 19.30 uur: Bijeenkomst in Zionskerk met optredens vam verse koren en brassband Cr cendo. actie verlengd AutoTeam presenteert: A'biina 90 ™0-s verkocjt; Aanbiedingen nieuwe Daewoo's: Zeer gunstige financieringsvoorwaarden! - Een gratis Kodak digitale camera of een VDO MP3-speler of een DVD-speler! én - Gratis VDO-Navigatiesysteem t.w.v. 1.499,- euro! Aanbiedingen occasions: - Gegarandeerd 1.500 euro en max. 4.000 euro extra inruil boven de ANWB/BOVAG-koerslijst! én: - Een gratis Kodak digitale camera of een VDO MP3-speler of een DVD-speler! én: - Op meerdere occasions een uniek financierings aanbod: u betaalt gedurende 3 jaar 0% rente!" r de voorwaarden BDVAB Ook op nieuwe Daewoo's spectaculaire kortingen! Tijdens de Occasionshow van het jaar presenteren wij de JHEjaMESii Demo Days! Ruim 50 zeer interessante Company Cars waar de kop van af is! Heel veel voordeel dus op bijna nieuwe '^pBÊwËglrk Opel's die direct ingekocht zijn van Opel Nederland! S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12