zc TOM niet blij met actie advocaat Vlissinger tekent oorlogsherinneringen ZC Ekeren kampt na ongeval met zware broomvervuiling Vlissingen praat over herbenoeming Van Dok-van Weele ndernemersorganisatie roept op om gewoon baatbelasting te betalen -11 mburgers ten voor uit belvertaling oto-expositie Orangerie ostkapelle Bijzonder treinvaandel overhandigd Aanhouding wegens mishandeling Afvalbak van aanhanger gevallen Officier puzzelt op eis in xtc-zaak Celstraf deert verslaafde niet Middelburg houdt enquête over kinderkopjes donderdag 28 oktober 2004 fNadia Berkelder DELBURG - De georgani- je ondernemers in de Mid- grgse binnenstad zijn ont- dover de actie die een advo- is begonnen tegen het i van baatbelasting. Voor- H. Boers van de Vereni- Ondernemers Middelburg d) spreekt van 'stemming- trij'. Hij roept ondernemers gewoon te betalen. belasting is een heffing die gneente kan opleggen aan jjven die profijt hebben van ipaalde nieuwe voorzienin- In Middelburg wordt de be- Bg geheven naar aanleiding opknapbeurt van de bin- rad. De Middelburgse advo- I-SOUBURG - Bekende en Ier bekende inwoners van iurg en omgeving lezen mor- hun favoriete gedeelte van ieuwe Bijbelvertaling voor. 3.00 uur zal 'de avond 'net boek' in het kerkge- rophet Oranjeplein begin- rordt onder meer voorgele- door kinderboekenauteur Hofman, een Souburgse arts, een medewerker van delingen werk en twee ver- /oordigers van de Sou- [se geloofsgemeenschappen. igenda DSTKAPELLE - In nchcafé 'De Orangerie' het Zeeuws Biologisch in Oostkapelle van 3 november tot en 27 februari volgend paddestoelenfoto's te R. Hummelen Middelburger is sinds jaar in zijn vrije tijd ag met fotograferen. Hij i met kikkers in eigen later uitgebreid met iders. libellen en plant- De paddestoelenfoto's in de directe omgeving kasteel Westhove ge kt in het najaar van torgklachten: KH)231231 indag t/m vrijdag ge- Ende de openingstijden; lags tot 12.00 uur 'ACTIE lcheren Suststraat 18 is 8070 :B MIDDELBURG 0118-493000 [0118-493009 fl: redwalch@pzc.nl der Sluis (chef) fe Berkelder •ft Ramakers "lm van den Broek ^Magnée de Vries (sport) ilJTRALE REDACTIE 'onspark 28 %is 31 '•0 AA GOES 10113)315500 *(0113)315669 "lil: redactie@pzc.nl ÏERNET pzc.nl lil: web@pzc.nl caat R. Maat is een actie begon nen. Hij heeft ondernemers in een brief opgeroepen om be zwaar te maken tegen de belas ting. Enkele tientallen onderne mers hebben zich inmiddels bij hem aangesloten. De VOM heeft zes jaar geleden samen met andere ondernemers organisaties een overeenkomst getekend met de gemeente. Daarin is afgesproken dat de on dernemers een deel van de kos ten voor de herinrichting van het winkelgebied in het centrum voor hun rekening nemen. In to taal kostte de opknapbeurt 5,7 miljoen euro, ondernemers beta len 1,1 miljoen, de gemeente be taalt de rest. „We hebben een afspraak ge maakt", zegt Boers. „Het advo catenkantoor doorkruist die af spraak, zonder ons eerst te raad plegen." Volgens Boers weten al le ondernemers al jaren dat ze belasting moesten betalen wan neer de herinrichting klaar was. De VOM heeft bijvoorbeeld per straat voorlichtingsbijeenkom sten gehouden. Volgens de voor zitter willen alle leden van zijn vereniging meebetalen aan de herinrichting. Bijzonder mooi De VOM is het niet eens met de argumenten die de advocaat ge bruikt om geen belasting te beta len. Maat vindt dat de herinrich ting niet meer is geweest dan een grote onderhoudsbeurt, een argument dat Boers bestrijdt. „De binnenstad zag er in 1998 echt slecht uit. Daar was ieder een het over eens. Wij vinden dat onze stad er nu bijzonder mooi bij ligt." Hij is het ook niet eens met de bewering dat de her inrichting voor grote overlast heeft gezorgd. „De mensen die niet willen mee betalen, zijn dezelfde die nooit ergens aan mee doen, maar er wel van profiteren", zegt Boers. Hij noemt die ondernemers 'free- riders'. „Het advocatenkantoor heeft die brief gestuurd met het idee dat het meegenomen is als er twintig of dertig onderne mers worden binnengehaald." Volgens Boers is er sprake van stemmingmakerij, 'en dat doet het aanzien van de advocatuur geen goed.' WEKACTIVITEITEN PSKERKE - Imkerij Poppendam- I3.0O-17.00 uur; Apple Days met tootste Zeeuwse Appel; I1S0UBURG - Palazzoli huis, r: Ontmoetingsdag nabe- «!en, HINGEN - Petruskerk, 9.30 uur: «a; Het, 17.30 uur: Multi-cultureel Cees van der Burght: „Wat ik teken, heb ik met eigen ogen gezien." door Jelmer Oskam VLISSINGEN - Een reconstructie van spannende oorlogsherinneringen. Zo kan de forse collectie kunstwerken van Cees van der Burght (73) wel genoemd worden. De Vlissinger combineerde zijn oorlogsavonturen als kind met zijn erva ringen als voormalig technisch illustra tor bij de luchtmacht. Op verschillende plekken in Vlissingen exposeert hij sculpturen, tekeningen, olieverfschilde rijen en maquettes. Van der Burght was negen jaar oud toen de Tweede Wereldoorlog uitbrak. Het heeft hem nooit meer losgelaten. Op avontuur door het verwoeste Vlissin gen maakte hij al schetsen. „Ik was nog klein, dus was nog niet echt een goede tekenaar. De tekeningen die ik expo seer, heb ik later pas gemaakt op basis van mijn herinneringen", zegt de Vlis singer. Aan het avontuurlijke karakter van die afbeeldingen is te zien dat hij het gevoel van destijds nooit is kwijtge raakt. De personages op de afbeeldin gen lijken uit een spannend avonturen boek te komen. „Ik probeerde als klein jongetje zoveel mogelijk militairen te zien en met ze mee te kijken", zegt Van der Burght. „Alle scènes die ik teken, heb ik met eigen ogen gezien." Wapens De kunstenaar spreekt gedreven over de oorlogstijd. „Met vriendjes liepen we hele dagen door het puin, op zoek naar spannende dingen. Er was zelden school en als er wel school was, dan was ik er weer niet. Het avontuur was te aan trekkelijk. Je vond wapens op straat, zelfs vlammenwerpers. Ontzettend ge vaarlijk natuurlijk, maar dat heeft een onschuldig kind niet door. Het klinkt paradoxaal, maar ik had die tijd als kind niet eens willen missen. Gewoon omdat we er de ernst niet van inzagen. Meisjes wel trouwens, die zijn veel ver standiger. Maar op jongens werkte het als een magneet. Later ontdek je wat voor gruwelijks zich heeft afgespeeld. En dat probeer ik over te brengen met mijn tekeningen." Na het behalen van zijn diploma tech nisch tekenaar trad hij in dienst van de luchtmacht als technisch illustrator. „Een prachtige tijd. Ik heb daar prettig gewerkt. Ik kreeg alle ruimte om me te ontwikkelen", zegt Van der Burght. In 1986 ging hij met pensioen en kon hij zich volledig storten op het vastleggen van zijn oorlogsherinneringen. Met sculpturen, tekeningen, olieverfschilde rijen en maquettes begon hij aan een foto Ruben Oreel grote reconstructie van zijn belevenis sen. De driedimensionale beelden van soldaten en de maquettes van bunkers zijn gedetailleerd tot in de millimeters. Geschiedschrijving Zijn tekeningen lopen uiteen van kin derlijke avonturen, tot angstaanjagend werkelijke situatieschetsen. „Wat er toen allemaal gebeurde, is niet voor te stellen. Zeker niet voor mensen die het niet hebben meegemaakt. Daarom moet je dergelijke dingen in beeld brengen. Want de groep mensen die het met ei gen ogen gezien heeft, wordt steeds klei ner. Eigenlijk wil ik dat de Walcherse geschiedschrijving in een helder licht komt te staan. Hopelijk helpen mijn werken daar aan mee." Cees van der Burght exposeert in het ge meentearchief en het muzeeum. Vanaf 30 oktober stelt hij ook werken tentoon in de gerestaureerde Oranjemolenbun- ker. In Westkapelle zal hij begin novem ber exposeren in het Polderhuis. door Wout Bareman TERNEUZEN - De bodem en waterlopen in het dorp Ekeren in Antwerpen-noord zijn zwaar verontreinigd met het giftige broom. Dat wijst onderzoek uit. Hoewel volgens het Havenbe drijf Antwerpen geen gevaar be staat voor de volksgezondheid, dringen deskundigen aan op een snelle sanering. Die vergt twee jaar en gaat miljoenen euro's kosten. Begin maart kantelde op de Noorderlaan bij het dorp een tankwagen met broom. Daarbij kwam een broomwolk vrij en stroomde 6000 liter weg in het riool en het Schijn, een zijrivier van de Schelde, Klachten Na het ongeval werden 3000 be woners van wijken in de omge ving geëvacueerd. Vijfentwintig mensen werden met ademha lingsmoeilijkheden en andere klachten opgenomen in het zie kenhuis. Het verkeer in de wijde omgeving werd gedurende twaalf uur stilgelegd en ook be drijven werden gesloten. Het onderzoeksbureau Syncera Belgium spreekt in een tussen tijdse rapportage aan het Haven bedrijf van 'een potentieel hu- maan-toxicologisch risico'. Bij metingen troffen de onderzoe kers in het grondwater, de bo dem, de riolering en het riviertje het Schijn broomwaarden aan, die 3800 keer de norm overschre den. Ook in het rivierslib bij het recreatiedomein Muisbroek wer den grote hoeveelheden broom aangetroffen. Broom kan de hor moonwerking in het menselijk lichaam ernstig verstoren en dat kan leiden tot onder andere ver minderde vruchtbaarheid en ADHD. Een proef met forellen, die aan rivierwater met maar de helft van de aangetroffen waarden werden blootgesteld, verliep de sastreus: de vissen stierven di rect. De onderzoekers pleiten voor een snélle sanering omdat volgens hen het broom door de kleilaag in de bodem kan zak ken en diepere waterlagen kan vervuilen. R. de Bart, M. de Blok, H. de Blok, J. de Blok (vlnr) tonen het bijzondere Zeeuws-Vlaamse vaandel van de verdwenen spoorlijn Mechelen-Terneuzen. foto Dirk-Jan Gjeltema GOES - In de goederenloods van de Stoomtrein Goes-Borssele is gisteren het bijzondere Zeeuws-Vlaainse vaandel van de verdwenen spoorlijn Mechelen-Terneuzen aan het bestuur van de stichting overhandigd. Het vaandel is opgedoken in Sluiskil, na een pu blicatie in deze krant over de oude spoorlijn. Het was in bezit van Marianne de Blok uit Sluiskil. Zij had het geërfd van haar vader, des tijds een bekend spoorman op de lijn. Het vaan del zal nu in het spoorwegmuseum van de stich ting wordt tentoongesteld. Bij wijze van dank kreeg Marianne een reisje met de trein door de Zak van Zuid-Beveland aangeboden. VLISSINGEN - Een 44-jarige Vlissinger is gistermiddag in een woning aangehouden wegens mishandeling. De man had even daarvoor twee vrouwelijke plaatsgenoten van 21 en 42 jaar mishandeld in een woning in Vlissingen. De vrouwen hielden er pijnlijke plekken op het lichaam en gezicht over. De aanleiding voor de mishandeling ligt in de relationele sfeer. Tegen de man is proces-verbaal op gemaakt. NIEUWDORP - Een vrachtwagen is gistermiddag rond half zes een afvalbak verloren in Nieuwdorp. De 43-jari- ge bestuurder van een vrachtauto met aanhanger reed over de Europaweg Noord, komende uit de richting van de Frankrijkweg. Door onbekende oorzaak begon de aan hangwagen, na de kruising met de Estlandweg, te slinge ren. Een bak met bouw- en sloopafval viel hierdoor van de aanhanger af. Er was geen schade. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter B. Doorewaard Boekhout kreeg gisteren met een niet alle daagse zaak te maken: een 38-jarige inwoner van Axel werd verweten onder invloed van xtc en softdrugs een au to te hebben bestuurd. Dat gaf de verdachte ook toe, maar welke straf moest er op volgen? Officier van justitie A. Flikweert was ervan overtuigd dat de drugs van in vloed zijn op het rijgedrag, maar stelde tegelijkertijd vast dat het misdrijf niet bestraft kon worden volgens het sys teem dat voor drankrijders geldt. Hoe hoger het alcohol percentage des te hoger de straf. De officier eiste 24 uur werkstraf en drie maanden voorwaardelijke gevangenis straf. De man werd 3 april in Hoek bij een controle aange houden, maar ging er daarna met hoge snelheid vandoor. Hij was in paniek geraakt, omdat hij zijn onwel geworden vrouw naar het ziekenhuis wilde brengen. De rechter sprak van onnodige risico's. Hij vonniste conform de eis. MIDDELBURG - „De afgelopen drie jaar heeft de ver dachte meer tijd binnen de muren van de gevangenis door gebracht dan dat ze vrij is geweest", zei officier van justi tie A. Flikweert gisteren in Middelburg over een 37-jarige vrouw uit Terneuzen. Door haar hardnekkige verslaving aan harddrugs komt ze voortdurend in aanraking met jus titie. Ze kreeg voor een woninginbraak vier maanden cel opgelegd. Het deed haar zichtbaar weinig. Door haar drugsverslaving voelt ze zich sinds 1995 gedwongen om te stelen. De officier eiste vijf maanden gevangenisstraf. „Nou, ik vind drie maanden wel genoeg", reageerde de verdachte. Ze ontkende de inbraak in de nacht van 2 september in de Terneuzense binnenstad. Wel had ze een dag later een zil veren bestek, afkomstig uit de woning, in haar bezit met de bedoeling het gestolene te verkopen. „Ik ben een win keldief, maar geen inbreker", beweerde ze. Politierechter B. Doorewaard Boekhout koppelde de straf aan de heling van de spullen en het forse strafblad. Hij vond het van be lang dat de Terneuzense zich bezint over haar toekomst. Ze zei naar een afkickkliniek te willen. „Telkens als ik vrijkom ben ik dakloos en beland ik in het verslavingscir cuit", verzuchtte ze. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - De gemeente raad van Vlissingen begint vol gende week met de procedure voor de herbenoeming van bur gemeester A. van Dok-van Wee le. Haar ambtstermijn loopt op 1 juni 2005 af. Uit het midden van de gemeente raad wordt een vertrouwenscom- misse benoemd, die een oordeel gaat geven over het functione ren van de 57-jarige Van Dok-van Weele. De Vlissingse burgemeester werd op 4 juni 1999 geïnstal leerd als opvolger van J. van der DoefBij haar installatie beloof de ze tussen de burger te staan: niet aan de zijlijn, maar midden tussen iedereen. Van Dok-van Weele heeft bij herhaling laten weten burge meester te willen blijven in Vlis singen. In een column is het huis-aan-huisblad De Faam schreef zij deze zomer nog ook in 2006 mee te willen doen aan de burgemeestersverkiezingen. „Ik doe mee", stelde ze, „want ik hou van mijn vak. Na een lan ge loopbaan als benoemde be stuurder vind ik het spannend en interessant om zo'n verande ring mee te maken en vorm te ge ven." De fractievoorzitters hebben vo rige maand besloten een vertrou wenscommissie in te stellen. Daarin zitten vertegenwoordig- ters van alle negen fracties. Dat hoeven niet per se de fractie voorzitters te zijn, maar alleen de WD vaardigt een 'gewoon raadslid' af in de vertrouwens commissie. Het presidium van Vlissingen (de fractievoorzitters) heeft in middels ook een profielschets opgesteld voor de herbenoeming van Van Dok-van Weele. Eén van de eisen, die aan haar wor den gesteld is dat zij bijdraagt aan een goede verstandhouding tussen de samenleving en het ge meentebestuur. Daarnaast moet de burgemeester in staat zijn om dankzij haar contacten deu ren te openen. Ook moet zij zor gen voor eenheid in het college van B en W. De raad neemt maandag een be sluit over de vertrouwenscom missie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bewoners van de Kinderdijk in Middelburg mogen zelf beslissen of ze de kin derkopjes in hun straat houden. De gemeente gaat binnenkort een enquête houden onder de be woners om de stemming te pei len. Bewoners van de Kinderdijk kwamen onlangs in actie toen ze hoorden dat de keien vervangen zouden worden door moderne straatklinkers. Vijftig mensen stuurden een brief naar de ge meente met het verzoek om de kinderkopjes te laten liggen. De sfeer van de Kinderdijk zou wor den aangetast, vonden ze. De be woners kregen steun van CDA-raadslid P. Castenmiller. Het college van B en W heeft nu besloten om aan alle bewoners hun mening te vragen. „Gezien de commotie die is ontstaan, houden we een enquête", zegt verkeers'wethouder L. Luitwie- ler. Hij is er nog niet zo zeker van dat de meerderheid van de mensen voor het behoud van de kinderkopjes is. „Dat moet nog blijken." De uitslag van de enquête is doorslaggevend, belooft Luitwie- ler. „We gaan natuurlijk niet voor niets een enquête houden." Als het college besluit om de keien te houden, wordt de Kin derlijk wel opnieuw bestraat. De wethouder wijst er op dat an dere straten in de stad later aan de beurt zijn voor een nieuwe wegdek als de kinderkopjes op de Kinderdijk blijven. De ge meente heeft namelijk jaarlijks een vast budget voor het herstel len van straten, „Kinderkopjes kosten zestigduizend euro meer. Dat komt vooral door de manier waarop ze worden gelegd. Die keien zijn niet allemaal precies even groot.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11