IC Ixtraatje voor minima Vlissingen Laatste schoonmaakrondje Museum toont Westkapelle door de eeuwen heen Grasbeheer op dijken aan regels gebonden 17 iliege wil kinderenouderen, chronisch zieken en gehandicapten steunen 20% fL .KORTING] Franse drugstoeristen beboet Celstraf voor geweld in Rilland Boete en rijontzegging drankrijder Bouw De Spinne begint zeeuwse almanak Mantelzorg pe 0113-315649 C2C.nl tedactie@pzc.nl 031,4460 AA Goes ijAtié-exploitatie: Ipo Midden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; gjl; 020-4562500. dag 26 oktober 2004 Rugbyen in kader afschaffing van apartheid editie Walcheren tovan der Sluis gSGEN - Vlissingse mini- pien blijven rekenen op fi- fkextraatjes voor bijvoor daal-culturele activitei- tntegemoetkoming in de iosten. Het college wil dan 300.000 euro uit- ivoor het minimabeleid. invoering van de nieuwe ferk en Bijstand maakte soverheid een einde aan [strekken van extraatjes sen die van een uitke- een minimuminkomen leven. Die zogeheten ca- bijstand is niet meer n. Gemeenten mogen ppringen, maar alleen in jiiele gevallen. Alleen de jk gemaakte kosten mo- 1 worden. wet biedt nog wel de ijkheid om mensen van 65 ouder een Sociaal Cultu- tjdrage van 90 euro te ge- 2003 kregen 148 ouderen ijdrage. Het college ver lat ook dit jaar eenzelfde 65-plussers een beroep en op de regeling. Dat gemeente Vlissingen opties Éch zieken en gehandicap ten een jaarlijkse bijdra- 250 euro krijgen. De mensen moet extra kosten in verband met hun ziek- andicap. Het college ver dat in de gemeente Vlis- rond de 350 personen een zal doen op de regeling, stop jaarbasis 87.500 eu- legt de gemeente- ine opties voor om iets enstraat dicht üNGEN - De Torenstraat singen is in verband met ikzaamheden in de Spui- ifgesloten voor al het ver- idieop de Oude Markt of rouwestraat moeten zijn, die bereiken via de flotstraat en Achter de januari wordt aan Achter eenrichtingsverkeer in- Dit in verband met de ring van panden aan het ïpark. Daarvoor moeten in de straat staan. Uit- ierkeer kan via de Kerk- uen. extra's te doen voor kinderen. B en W stellen dat het voor men sen met kinderen steeds moeilij ker wordt om rond te komen. Een bezoekje aan het zwembad of het lidmaatschap van een sportclub zijn vaak de eerste posten die geschrapt worden. Om ervoor te zorgen dat kinde ren toch deel kunnen nemen aan dit soort activiteiten bestaat de mogelijkheid een declaratie fonds Sociaal Culturele Bijdra ge in het leven te roepen. Ouders met kinderen kunnen dan op aanvraag een vergoeding krijgen. Schoolkosten Het college verwacht dat bijna achthonderd kinderen een be roep zullen doen op het fonds. Kinderen tot en met twaalf jaar kunnen een bedrag krijgen van 95 euro. Voor de oudere kinde ren tot en met achttien jaar is een maximum van 140 euro be schikbaar. De tweede optie is een soortgelij ke regeling, maar dan voor een tegemoetkoming in de school kosten voor voortgezet en mid delbaar beroepsonderwijs. Ouders komen gemiddeld 250 euro tekort om in de kosten van schoolgaande kinderen te voor zien. De bewuste regeling geldt alleen voor kinderen van twaalf tot en met achttien. De derde mogelijkheid is een combinatie van beide opties. De kosten voor de gemeenten bedragen tussen de 73.000 en 87.000 euro. Naast de regelingen voor oude ren, chronisch zieken, gehandi capten en kinderen blijft de mo gelijkheid bestaan voor indivi duele, bijzondere bijstand. Het college stelt de gemeenteraad voor om een gids te maken met daarin een duidelijke en over zichtelijke opsomming van de mogelijkheden van individuele, bijzondere bijstand. De gids zal onder meer verspreid worden on der cliënten van de afdeling So ciale Zaken. De gemeenteraad neemt maan dag 1 november een besluit over het gemeentelijk minimabeleid. Historische foto's op de ruiten van het museum. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek WESTKAPELLE - In minder dan een jaar heeft Westkapelle een volwaardig museum uit de grond gestampt. Bijna het halve dorp heeft er direct of indirect aan meegewerkt. Deze week worden de laatste details afge werkt. Maandag wordt het Polderhuis Advertentie s tijd voor de Rabobank. Rabobank Westkapelle, dijk- en oorlogsmu seum officieel geopend. Het eerste dat bij binnenkomst in het verbouwde pand opvalt, zijn de frisse, moderne kleuren. De afgelopen jaren werden in het Polderhuis verschillende zo- merexposities gehouden. Hoe wel er zorgvuldig aandacht werd besteed aan de aankle ding, bleef het gebouw wat stof fig aandoen. Daar is korte met ten mee gemaakt. Het Polder huis is licht geworden doordat het meer ramen kreeg en in het interieur overheersen nu de kleu ren lila, lime-groen, zilver en grijs. Het museumgedeelte is inmid dels zo goed als klaar. Hier en daar moeten nog attributen en een beeldscherm gemonteerd worden. De expositie vertelt het verhaal van het dorp en zijn in woners. Het begint bij de Romei nen en gaat via de Noormannen naar de periode vóór, tijdens en na de Tweede Wereldoorlog. Er is aandacht voor het dagelijkse leven, de klederdracht en het werk aan de dijk. Veel plaats is ingeruimd voor de oorlog en met name de ingrijpen de manier waarop Walcheren be vrijd werd. Op oude films is te zien en te horen hoe de zeewe ring bij Westkapelle gebombar deerd werd en het dorp onder water kwam te staan. Twee gro te foto's laten zien hoe het dorp er vanuit de lucht uitzag kort voor en vlak na dat bombarde ment. Het tragische verhaal van de mensen die tijdens het bom bardement schuilden in de mo len maar daar door het zeewater overvallen werden en verdron ken, krijgt in het museum een ge zicht. Op transparante folie zijn de afbeeldingen van enkele slachtoffers te zien. In vitrines liggen hun voorwerpen. Zo is er een rapport te zien van een kind dat in de molen is omgekomen. De cijferkolom die rond Kerst mis ingevuld moest worden, is akelig leeg gebleven. Transparante foto's zijn ook ge bruikt voor de ramen van het Polderhuis. In de avonduren en 's nachts blijft er achter die fo to's licht branden voor een bij zonder effect. Ook op de beeld schermen die in de etalage van het museum staan, worden dag en nacht filmbeelden vertoond over de inhoud van het museum en over de wisselexposities die in het andere gedeelte van het Polderhuis te zien zijn. Het museum is in elf maanden verbouwd en ingericht. In de cember vorig jaar moest het be stemmingsplan nog worden ge wijzigd, maar niemand had gro te bezwaren. Op 1 januari dit jaar, begon de verbouwing. „We hadden gehoopt dat de verbou- door Jelmer Oskam SEROOSKERKE (W) - Na bijna twintig jaar trouwe dienst vindt hij het mooi geweest. Jan Melief- ste stopt vandaag, op zijn tach tigste verjaardag, als vrijwilli ger bij voetbalvereniging Seroos- kerke. Gisteren maakte de nuch tere clubman zijn laatste schoon maakrondje langs de kleedka- Hoewel hij stopt, is Meliefste het vrijwilligerswerk na bijna twintig jaar nog niet beu. „Ik heb het nooit vervelend werk ge vonden. Ik deed het uit clublief de. Maar er komt een moment dat het mooi is geweest. Tachtig is een goede leeftijd om te stop pen." Voor de Serooskerkenaar Advertentie HOERA! 10 JAAR a van f 23 t/m 30 oktober v tegen inlevering van J deze advertentie werd de rommel in de kleedka mers hem zelden te gortig. „Het is twee keer voorgekomen dat ik 's avonds naar de club heb ge beld en heb gezegd dat de jon gens van de jeugd het zelf maar moesten schoonmaken. Toen hadden ze er echt een bende van gemaakt. Er hingen natte prop pen wc-papier aan het plafond. Maar de kleedkamer moest de volgende morgen alweer in orde zijn, dus heb ik het toch maar zelf gedaan." Zijn vrouw Koos Meliefste is in al die twintig jaar nooit mee geweest naar sport park Noordhout. Maar speciaal voor deze dag verraste ze haai man met haar aanwezigheid. „Ik heb vaak pas op de plaats ge maakt voor het voetbal. Seroos- kerke is zo belangrijk voor Jan, daar kon weinig voor wijken." Jan probeerde Koos wel eens mee te nemen naar het sport park, maar tevergeefs. „Ik heb het wel geprobeerd, maar het is niet gelukt", zegt hij. „Ik heb niet zoveel met voetbal", ver klaart zijn vrouw. Meliefste was voor Serooskerke niet alleen een ijverige vrijwilliger, maar ook een supersupporter, zoals voor zitter René Filius hem be schrijft. „Wat er ook gebeurt, Jan Meliefste Jan is er bij. Zonder hem kan er eigenlijk niet gevoetbald wor den. Uit en thuis, hij gaat altijd mee. Tot Groningen aan toe." De supporter Jan zal dan ook nog zo lang mogelijk langs de zij lijn staan, om zijn Seroos aan te moedigen. Maar als vrijwilliger is het echt voorbij. „Iedereen binnen de club zegt dat ik het enorm zal gaan missen", zegt hij. „Daar hebben ze gelijk in. Na bijna twintig jaar werk valt er toch een gat als je stopt." MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft gisteren twee Franse drugstoeristen uit Foughieres Les Lens veroordeeld tot boetes van 120 euro. De verdachten (38 en 39 jaar) bleken 20 december vorig jaar in Terneu- zen bij een controle dertien en veertien gram wiet bij zich te hebben. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse veroordeelde gisteren een 34-jarige inwo ner uit Breda voor mishandelingen conform de eis tot twee maanden cel. Uit het strafblad bleek dat de man pas nog voor geweldsdelicten is veroordeeld. De Brabander sloeg 16 mei dit jaar in Rilland in een café een man en een vrouw zo hard dat de slachtoffers van de barkruk vielen en letsel opliepen. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 29-jarige inwoner van Roosendaal voor dronken rijden veroordeeld tot 1800 eu ro boete en negen maanden rijontzegging, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het gedrag van de Brabander viel 25 juli in Middelburg een motoragent op. Die besloot de automobilist te volgen. In Amemuiden werd de man aangehouden, nadat hij met zijn auto bijna tegen de vangrail botste. Uit de blaastest volgde een score van 930 microgram: ruim vier keer zo veel alcohol als is toegestaan. Officier van justitie G. van der Burg sprak van een levens gevaarlijke situatie en vond dat de drankrijder van geluk mocht spreken dat hij door de politie van de weg was ge haald. Hij eiste 900 euro boete en negen maanden rijont zegging. De Roosendaler zei vanwege het rijverbod bang te zijn zijn baan te verliezen. De politierechter kwam hem tegemoet in de rijontzegging, maar verdubbelde de boete. GOES - De langverwachte bouw van een nieuw winkel centrum met tweeëndertig appartementen in De Spinne in de Goese polder begint op donderdag 4 november offici eel. Wethouder M. 't Hart mag de eerste paal slaan. Vorige maand bereikten winkelketen Lidl, aannemingsbe drijf Van der Poel en projectontwikkelaar Marsaki een ak koord over het project. Met behulp van een deskundige waren zij het eindelijk eens geworden over de kostenver deling. De gemeente Goes had de partijen een ultimatum gesteld. De verwachting is dat de bouw ruim anderhalf jaar duurt. wing nog voor de bouwvak klaar was", vertelt Ada van Hoof van Stichting Polderhuis. „Dat werd niet gehaald. Dat was jammer. Je kunt daar moei lijk over gaan doen. maar daar schiet je niks mee op. Soms zorg den tegenslagen er zelfs voor dat iets alleen beter werd. Er moet nog veel werk verzet wor den voor de opening, maar dat redden we wel. Vandaag wordt de keuken geplaatst voor het ho recagedeelte. De boeken voor de museum winkel zijn net afgele verd en een vrijwilliger hangt nog schermen met verklarende teksten op bij de verschillende thema's in het museum." Het Polderhuis wordt maandag om 15.30 uur geopend in het bij zijn van bijna zeventig vetera nen. Een bijzondere rol is wegge legd voor de Engelsman die des tijds de cruciale bom liet vallen op de dijk. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het Water schap Zeeuwse Eilanden (WZE) gaat regels stellen aan het gras beheer op dijken. In het verle den heeft het waterschap de dij ken in pacht uitgegeven voor hooiwinning en beweiding met schapen. In de praktijk blijkt dat een aantal pachters de gras mat op de dijken niet goed be heert. Het dagelijks bestuur van WZE wil in het uiterste geval de pachtovereenkomst beëindigen. Een goede grasmat op de dijken is belangrijk voor de veiligheid. Gras beschermt de dijk tegen erosie bij overslag door water. Die erosie was in 1953 de belang rijkste reden voor het doorbre ken van de dijken. Een goede grasmat op de dijken vraagt om een goed beheer, vindt WZE. In de praktijk komt dat neer op maaien of beweiden met schapen. Door de dijken niet zelf te maaien, maar ze in pacht uit te geven bespaart het waterschap jaarlijks een half miljoen euro. De pachtop- brengst is ongeveer 45.000 euro. Pachters die de dijken niet goed onderhouden, kunnen moeilijk aangepakt worden. Het water schap kan wel dwangsommen opleggen, maar die procedure kost veel tijd. Het uit de pacht nemen van dijken is in de prak tijk ook vrijwel onmogelijk Het waterschap heeft gepro beerd een zogeheten bonus-ma- lus regeling in te voeren. Pach ters die hun grasmat goed onder houden zouden minder pacht hoeven te betalen. Dat idee werd niet echt goed ontvangen. Het dagelijks bestuur heeft nu een nieuw voorstel. Een van de mogelijkheden is om de pachto vereenkomst om te zetten in een (gratis) gebruikersovereen komst. Pachters die het gras op de dijken wel goed onderhou den, hoeven niet te voldoen aan strenge eisen. Als iemand de grasmat slecht beheert, gaat WZE strenge eisen stellen. Mocht die aanpak niet leiden tot verbetering dan kan het wa terschap de overeenkomst in trekken en het dijkvak aan ie mand geven, die het wel goed be heert. Het voorstel is besproken met een delegatie schapenhouders en de ZLTO, de belangenorgani satie van de land- en tuinbouw. Zij hadden grote moeite met de nieuwe overeenkomsten. Conclu sie uit het overleg was dat de pachters niet op vrijwillige ba sis zullen meewerken aan beëin diging van de pachtovereen komst in een gratis gebruiks- overeenkomst. Het dagelijks be stuur stelt de Algemene Vergade ring voor om bij het aflopen van de pachtovereenkomst de grond niet meer in pacht uit te geven, maar alleen nog maar in bruik leen. Bij 'extreme gevallen' gaat het waterschap toch proberen de pachtovereenkomst te ontbin den. De Algemene Vergadering spreekt op 16 november over het grasbeheer op dijken. foto Ruben Oreel Het gemis is wederzijds. „Jan is een hele behulpzame man", zegt Filius. „Hij is er zelf heel nuch ter over, maar binnen de club is hij door iedereen zeer geliefd om zijn inzet. Hij is goud waard." En nu is Meliefste vrijwilli- ger-af. Uitgerekend op zijn laat ste dag slipte er een eerste slor digheidje naar binnen in zijn lange carrière: hij kwam voor het eerst in bijna twintig jaar een klein beetje te laat. De wat oudere dame uit Sint Laurens vond dat ze aan een nieuwe wintermantel toe was. Door de naweeën van een gebroken schouder ont zag ze het om naar de stad te gaan. Niettemin raapte ze alle moed bijeen en ging. Een ervaren verkoopster - een nog van de oude stempel, met hart voor de zaak én voor de medemens - hielp haar met de aanschaf van de nieuwe jas. Er moest echter nog wel wat aan worden vermaakt. „Dan moet ik weer naar de stad om hem op te halen", zuchtte de dame. „Oh, mijn man komt de man tel wel even brengen; hij fietst graag", antwoordde de ver koopster. „Echt waar?" was de verbaas de reactie van de klant. „Zo iets maak je tegenwoordig niet vaak meer mee. „U ziet het", zei de verkoop ster, „we gaan met onze tijd mee. We doen aan mantel zorg."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9