Jouw brede school Sas naderbij IC PZC In ieder geval geen Margriet-verhalen Niks geheimen, al honderd jaar gewoon doorgaan Bedrijven laaiend over netwerksplitsing Bieb Aardenburg gaat naar Rabobank 11 erkgroep moet plan verder uitwerken Roep om opheldering over Sagro Drankrijders jaar rijbewijs kwijt Vragen over fietsenstalling Herdenking gesneuvelden in Oost-Indië dinsdag 26 oktober 2004 Henk Schol KEUZEN - De grote ener- veranciers zijn laaiend op Brinkhorst van econo- In een brief op po- minister verwerpen C11, ,,.„n de netwerkbedrij- |o>te koppelen van de ener- seranciers. ihorst wil die ontvlechting ivoorkomen dat energiebe- ®mét netwerken hun con- ïten die datzelfde netwerk tier ie raken jan de n ns plan c moeten gebruiken om klanten te bereiken, een poot uitdraaien met hoge transporttarieven. Dat zou, volgens Brinkhorst, de ge wenste open concurrentie om zeep helpen. De bedrijven vre zen dat afstoten van het net werk hen, en dus ook de consu ment. op hogere kosten zal ja gen. Immers, het voor financiers ijzeren onderpand voor lenin gen - het netwerk - raken ze kwijt. Daardoor wordt geld aan trekken voor investeringen duur der. De minister had eerder al de bezwaren van de energiebe drijven gerelativeerd met de con statering dat ze volop aan het in vesteren waren. De bedrijven kaatsen de bal nu terug. Delta NV laat weten zijn besluit om de Sloecentrale te bouwen is ge nomen 'vanuit het perspectief dat Delta een geïntegreerd bedrijf' blijft.' Het voegt daar kritisch aan toe: „De financie- ringsopzet van de Sloecentrale wordt wel (negatief) beïnvloed door het voornemen van de over heid om de energiebedrijven te splitsen." In geen ander Euro pees land is splitsing een thema. Nederlandse bedrijven worden hapklare brokjes voor bijvoor beeld de (Franse) EDF's van de ze wereld die - met een netwerk bedrijf als onderpand - makke lijk aan geld kunnen komen om de Hollandse energievisjes op te peuzelen. Volgens minister Brinkhorst zijn de verhalen over hogere kosten 'drogredenerin gen', zo laat hij via een woord voerder weten. Het belang van de afnemers van energie staat centraal. Daarom is soepele con currentie, ook via andermans netwerk, vereist. Brinkhorsts analyse luidt: Op de Europese energiemarkt zijn de Nederland se bedrijven te klein. Dus wor den ze linksom of rechtsom over genomen. Door de netwerkbe drijven te ontkoppelen blijven die uit handen van de opeters van elders. Want die krijgen maximaal 49 procent van zo'n netwerkbedrijf in handen, de rest blijft vooralsnog 'Hollands'. KEUZEN - De bouw van brede school in Sas van komt naderbij. Een raads- lissie van de gemeente Ter- buigt zich op 2 novem- over een voortgangsnotitie burgemeester en wethou- W willen nu een werkgroep Jen die het plan verder uitwerken een zaak die zich al jaren rileept. Reeds in 2002, on- iet bewind van de toenmali- sieente Sas van Gent, werd eld dat een brede school in dorp prioriteit was. Onder omdat de Prins Frederik idnkschool sterk verouderd brede school naar het mo- van Sas van Gent zou dan gebouw zijn waarin de basis- len zich kunnen vestigen, ook de lokale bibliotheek, bnderopvang, de thuiszorg, wgdzorg, de GGD en het Schappelijk werk. ippine en Koewacht hebben brede school en zijn er en- iast over. Niet alleen is een fe school goed voor de ont- lelingskansen van de school- :?ren, maar het stimuleert de leefbaarheid in een dorp, lende kernen. wrwachting is dat ook de imunicatie verbetert als de ^stellingen bij elkaar in gebouw zitten, gemeente Terneuzen icht, kijkend naar de erva- riezels bet bos aorgklachten: K-0231231 'bandag t/m vrijdag ge ïnde de openingstijden, ^dags tot 12.00 uur ÖACTIE &UWS-VLAAN DEREN ^mAlexanderlaan 45 Sóus145 &AC TERNEUZEN 0115-645769 '0115-645742 ■aiï redtern® pzc.nl ^yvan Gremberghe H Bareman fynond de Frel Hoonhorst i1*van Stee -Bakker (sport) ^Oeloo 16 flbus 62 OAB HULST '0114)372776 •'0114)372771 ^il: redhulst@pzc.nl ^'avan Doorsselaer ^KALE redactie )nspark 28 ^bus 31 0 AA GOES '0113)315500 •10113)315669 »ïl: *TERNET pzc.nl web@pzc.nl ringen in de andere dorpen, dat de huidige terugloop in het aan tal uitleningen van de Openbare Bibliotheek Sas van Gent kan worden omgebogen in een toena me. De GGD-Zeeland wil in de toekomstige brede school de af deling jeugdgezondheid onder brengen. Dat is een ideale optie, vindt het Temeuzens college, het vergroot de laagdrempelig heid. Met de komst van een bre de school worden tevens de bouwkundige problemen waar Kinderopvang 't Hummeltje en Peuterspeelzaal 't Hummeldonk mee kampen opgelost. Hetzelfde geldt voor de basisscholen. Alle scholen en instellingen heb ben reeds gemeld mee te willen doen. B en W willen nu een werkgroep samenstellen die be staat uit medewerkers van alle deelnemers. Die werkgroep moet dan een zo geheten Programma van Eisen gaan samenstellen. Niet alleen over de binnenkant van het ge bouw, maar ook over de directe omgeving. LST - In het centrum van en in het wandelbos van ilwaarde worden vrijdag iweentochten gehouden, is de bedoeling dat kinde- Jan verkleed als griezels of in het bos rondlopen. anderen worden in Hulst uur verwacht in het 's iihuis aan de Steenstraat ianpionnen te maken voor atocht 's avonds. Vanaf m is er erwtensoep, waar- o 19.00 uur de tocht begint. Welwaarde verzamelen de a.heksen, duivels of ande- creaties zich om 18.45 café Ons Vermaak, om Brtje te griezelen in het Klbos Vanaf 20.30 uur is üalloweendisco in zaal Ons aak. Thea de Bruine is één van de voordragers van de vertelavonden waar het dialect centraal staat. „Zelfs in de kleine driehoek tussen Sas van Gent, Sluiskil en Westdorpe zijn de dialecten al nauwelijks te vergelijken." foto Wim Kooyman door Ralph van Wolffelaar SLUISKIL - Toen ze vroeger in de bin nenvaart het hele land doorvoer was ze al geïnteresseerd in alle soorten dialec ten van Nederland. Nu is ze alweer lan ge tijd terug in Zeeuws- Vlaanderen, maar nog steeds blijft Thea de Bruine gefascineerd door de lokale dialecten. De Sluiskilse is één van de vier vertel lers die vanavond in IJzendijke het startsein geven voor een nieuwe serie van de populaire vertelavonden. In IJzendijke zijn de vertellers vanaf 19.30 uur te gast in café Cadsandria. „Een schitterende, sfeervolle locatie", zegt De Bruine. „Tijdens de vertelavon den staat het vertellen van streekverha len centraal. Iedere verteller vertelt in zijn eigen dialect anekdotes uit het ver leden of klassieke streekverhalen. In ie der geval geen Margriet-verhalen." De Bruine doet al jaren mee en vindt het nog steeds prachtig om te doen. In plat Sluiskils: „Ik vertel zelf altijd met armen en benen. Geef mij maar wat ruimte om rond te lopen, dan vind ik het het leukst. De vertelavonden, die aan elkaar ge praat worden door een presentator en waarbij ook een muzikant optreedt, vin den verder nog plaats in Kieldrecht, Hoek, Koewacht, Kloosterzande en Sas van Gent. „Van de ene hoek van Zeeuws-Vlaande- ren naar de andere", zegt De Bruine. „Er komen doorgaans toch wel min stens veertig mensen op af, we hebben er zelfs weieens zeventig geïnteresseer den gehad. De nostalgische sfeer die de verhalen oproepen spreekt de mensen erg aan, denk ik. Toen er vroeger nog geen televisie en computer was, hadden mensen vaak niks te doen. In de donke re uurtjes gingen ze dan bij elkaar zit ten en werden verhalen verteld. Zo ging het vroeger en eigenlijk gaat het nog steeds om de gezelligheid. Niet voor niets doen we deze vertelavonden in het najaar, als de dagen weer wat korter worden." De Bruine is nog steeds mateloos gefas cineerd door de verschillende dialecten van de streek. Enkele jaren geleden strandde een poging van commissaris van de koningin, Wim van Gelder, om het Zeeuws als streektaal erkend te krij gen. „Jammer, maar er hadden ook na delen aan zo'n erkenning gezeten", zegt De Bruine. „Dan krijg je namelijk ook één schrijfwijze, en dat is bijna onmoge lijk. Daarvoor zijn er te veel verschillen tussen de Zeeuws-Vlaamse dialecten. Zelfs in de kleine driehoek tussen als Sas van Gent, Sluiskil en Westdorpe zijn de dialecten al nauwelijks te verge lijken." Mengeling Ze verhaalt over vroeger tijden, toen ze groen uit de provincie in het land niet begrijpend werd aangekeken. „Bijna niemand spreek echt een zuiver dialect. Alleen als je ouders op die plaats zijn geboren, jij er bent geboren en je er nooit bent weggegaan heb je een zuiver dialect. Anders zul je toch altijd een mengeling houden." De Bruine, die lid is van de Zeeuwse dia lectenvereniging waar de vertelavon den van uitgaan: „Vroeger kocht ik echt alle boeken met lokale verhalen. Ik heb dan ook een aardige verzameling boe ken over het onderwerp. Die gebruik ik ook als inspiratie voor de conferences die ik zelf schrijf en regelmatig opvoer voor bruidsparen, bedrijven of vereni gingen. Gecombineerd met gegevens die ik dan van de personen in kwestie aan geleverd krijg, kan dat leuke verhalen opleveren." Wellicht dat dat vanavond weer ge beurt. De bedoeling is in ieder geval dui delijk. „Het dialect in stand houden. Piet Scheerders, die ook vertelt, heeft er op school ook aandacht aan geschonken in de les. Het zou immers zonde zijn als het dialect langzaam zou verdwijnen." Programma: Vanavond: IJzendijke (café RCadsandria), 19.30 uur. Morgen: Kield recht (bibliotheek), 19.30 uur. Donder dag 28 oktober: Hoek (Lovenhoek Vrem- dieke), 19.30 uur. Vrijdag 29 oktober: Koewacht (De Vlasschaard), 20.00 uur. Woensdag 3 november: Kloosterzande (bibliotheek), 20.00 uur. Donderdag 4 november: Sas van Gent (bibliotheek), 19.30 uur. door Raymond de Frel OOSTBURG - De koffieochtend in verzorgingshuis De Burght liep gisteren al op zijn einde, maar mevrouw C. Luteijn-de Regt had nog steeds geen moge lijkheid gezien om haar slag roomgebakje te verorberen. „En ze geven me ook niet eens de tijd voor een bakje koffie", grap te ze. Maar mevrouw Luteijn-de Regt kon er allerminst mee zitten. Met zichtbaar genoegen nam ze alle felicitaties in ontvangst, die haar vanwege haar honderdste verjaardag ten deel vielen. Ei genlijk was de eeuwlinge zon dag jarig, maar toen hield ze het feestje in bescheiden vorm. „We zijn met de familie uit eten ge weest. Wat ik heb gegeten? Een garnalencocktail, tong in witte wijnsaus en een grand dessert. Ja, het eten smaakt mij nog al tijd goed, hoor!vertelt ze. Mevrouw Luteijn-de Regt ver liet in 1930 haar geboorteplaats Axel, om zich met haar man te vestigen in Oostburg. Daar run de het echtpaar jarenlang een smederij en kachelzaak. Het stel kreeg drie zonen, van wie alleen Adriaan nog in leven is. Acht jaar na de dood van haar man hield mevrouw Luteijn-de Regt het als ondernemer voor gezien. „Toen kwam er tijd vrij voor hobby's. Ik heb tot mijn 92e bridge gespeeld. Nu doe ik vaak mee aan activiteiten die in De Burght worden gehouden. En verder houd ik mij bezig met kletsen en een beetje televisie kijken. Gelukkig verkeer ik nog in goede gezondheid. Nou ja, het wordt wel tijd dat ik eens naar de oogarts ga, want mijn ogen gaan wel wat achteruit. Maar dat kan je op deze leeftijd verwachten, toch?" De Oostburgse woonde tot vier jaar terug nog zelfstandig. Wat het geheim is van haar vitali teit? „Ik heb geen geheimen, het is gewoon een kwestie van door gaan. Honderd jaar is een hele stap, maar ik heb er nooit echt over nagedacht. Alles komt zo als het komt. Ik streef ook niet naar een nog hogere leeftijd. Ik wil er best nog een paar jaartjes bij, maar liever niet met een suk kelende gezondheid." WESTDORPE - Zeeuws Belang heeft bij het provinciebe stuur om opheldering gevraagd over mogelijke overtredin gen door Sagro Recycling in Westdorpe. Een oud-mede- werker heeft het bedrijf ervan beschuldigd dat het de re gels voor opslag en verwerking van afval overtreedt. Naar aanleiding van een publicatie in de PZC over de beschul diging trok de gemeenteraadsfractie van de LPF in Ter- neuzen aan de bel. Het Temeuzense gemeentebestuur verwees echter naar het provinciebestuur. Daarom vraagt Zeeuws Belang nu om opheldering. Statenlid Smits wil niet alleen weten of de beschuldigingen kloppen, maar ook of in juni al een dwangsom is opgelegd aan Sagro Recycling. Volgens T. van Riet van de provinciale afdeling milieuhandhaving en metingen is dat niet gebeurd. De provincie doet nog wel onderzoek naar de beschuldigingen van (voormalige) medewerkers. Volgens Van Riet is justitie ook op de hoog te gesteld van de kwestie, maar is geen aangifte gedaan. Justitie doet geen mededelingen over eventuele onderzoe ken tegen bedrijven. MIDDELBURG - Politierechter M. Meeuwisse heeft giste ren in Middelburg een 48-jarige Terneuzenaar voor dron ken rijden veroordeeld tot een jaar rijontzegging en veer tig uur werkstraf. Zijn auto werd verbeurd verklaard. De man reed vorig jaar op 26 december in Terneuzen dron ken in zijn auto terwijl hem een rijverbod was opgelegd. Uit de blaastest bleek dat hij drieeenhalf keer zoveel had gedronken als is toegestaan. De man was al vaker voor rij den onder invloed veroordeeld. Officier van Justitie G. van der Burg eiste zes weken gevangenisstraf, waarvan twee weken voorwaardelijk en een jaar rijontzegging, maar de politierechter vond een celstraf te ver gaan. Raadsman A. Sol meende dat er rekening moest worden gehouden met de psychiatrische problematiek van zijn cliënt. Een 28-jarige man uit Sint Gillis-Waas werd voor dron ken rijden veroordeeld tot een jaar rijontzegging en 28 uur werkstraf. De Belg werd 26 juli dit jaar in Clinge door aangehouden met ruim vier keer te veel drank op. TERNEUZEN - Met de opening van een nieuwe, overdek te rijwielstalling aan de Herengracht kwam de gemeente Terneuzen in maart van dit jaar tegemoet aan één van de belangrijkste wensen van de Fietsersbond ENFB. Maar ze ven maanden na datum is diezefde stalling oorzaak van verscheidene klachten. Een week geleden trok Christen- Unie-raadslid G. van den Berg-van Dijk aan de bel mét de vraag waarom de fietsenstalling enkele keren zonder aanwijsbare oorzaak was gesloten. Gisteren diende WD-fractievoorzitter W. Broekhuysen andermaal een schriftelijke vraag over de stalling in bij burgemeester en wethouders. Broekhuysen herinnert er in dit verband aan dat bij de opening medio maart 'met veel poeha' werd beloofd dat gebruik van de rijwielstal ling gratis zou zijn. De WD'er: „Een prima idee, maar dan zou het wel gé- makkelijk zijn als de stalling zo nu en dan ook eens ge opend zou zijn." Gemeentewoordvoerder Dirk Timmers „Het gaat om nogal wat uren. Tot dusver zijn we er sedert de opening slechts twee keer niet in geslaagd de bezetting te regelen, dus dat valt nogal mee. C. Luteijn-de Regt viert in de recreatiezaal van burg haar 100e verjaardag. De Burght in Oost- foto Peter Nicolai door Ronald Verstraten AARDENBURG - De openbare bibliotheek in Aardenburg is uit de problemen. Het huidige pand in de Bootstraat is verkoent en de bieb gaat per 1 januari naar het gebouw van de Rabobank. Een opgeluchte Rineke Quaak van de bibliotheek maakte het nieuws gisteren bekend. In het verleden maakte de bibliotheek deel uit van de stichting Biblio theek West-Zeeuws-Vlaande- ren. Na de recente fusie van alle bibliotheken uit de regio tot één stichting Bibliotheek Zeeuws- Vlaanderen, zou ook de Aarden- burgse bibliotheek daar deel van uitmaken. „Maar we zaten met nogal wat financiële tekor ten. Alleen als die zouden weg werken, konden we opgaan in de nieuwe stichting", legde Quaak uit. De bibliotheek gaat per 1 janua ri een vrijgekomen ruimte huren van de bank aan de Kaai. „De ruimte is iets kleiner dan die we nu hebben. Maar daar staat te genover dat we minder ruimte nodig hebben. Straks zijn er be paalde ruimtes, zoals bijvoor beeld de toiletten, die we ge meenschappelijk met de bank kunnen gebruiken", aldus Quaak. Doordat de nieuwe ruimte kan worden gehuurd, kon de biblio theek het pand in de Bootstraat afstoten. Er komt nu een prak tijk voor fystiotherapie in. Het is de bedoeling dat de biblio theek integraal verhuist in de laatste week van december. Vol gens Quaak is de centrale lig ging van de nieuwe locatie een TERNEUZEN - De stichting Oost-Indië Monument Zeeuw- sch-Vlaanderen herdenkt zater dag de 35 Zeeuws- Vlaamse mili tairen, die tussen 1945 en 1962 in Nederlands Oost-Indië en Nieuw-Guinea sneuvelden. Tij dens een korte plechtigheid bij het monument aan de Koningin- nelaan in Terneuzen wordt de traditionele bloemenhulde ge bracht. De plechtigheid bij het gedenkteken begint om 11.30 uur. bijkomend voordeel. „Boven dien is het gelijkvloers en goed toegankelijk voor mensen die minder mobiel zijn." De openingstijden zullen wel enigszins moeten wijzigen. We zijn straks immers afhankelijk van de openingstijden van de bank. Dat betekent dat de vrij dagavond als openstelling komt te vervallen", deelde Quaak mee. Volgens haar hoeft dat geen bezwaar te zijn: „Veel men sen zijn tegenwoordig toch al vrij op vrijdagmiddag. Dan zijn ze toch in de gelegenheid om naar de bibliotheek te gaan." Advertentie lnlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczei ingscstraal 102A, 4421 BV Kapclle Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Trefpunt, 10.00 uur: Knutselen, BRESKENS - Voormalig postkantoor Spuiplein, 14.00 - 17.00 uur: Expositie 'Vernietiging en bevrijding'over bom bardementen op west Zeeuws - Vlaan deren; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; HEIKANT 't Heike, 14.00 uur: Oude- renzangkoor; Café Du Commerce, 14.30 uur: Lady's kermisschieting; HOEK De Lovenhoek, 9.30 uur: SWO biljarten, kaarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten competitie, handwerken; HULST - De Lieve, 9.30 uur; Compute ren; 10.00 uur: Volksdansen; 13.30 uur: Kaarten, computeren; 19.00 uur. Bridge, computeren; 19.30 uur: Stijldan sen; Zwembad Reynaertland, 16.00'- 17.30 uur: Zwemvierdaagse; KOEWACHT De Vlaschaard, 13.45 uur: Gymnastiek; 15.00 uur: Ouderen- koor; Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 19.30 uur: Aerobic; SAS VAN GENT 15.30 uur* Crea club en technika 10; SPUI - De Drie Gehughten, 19.30 uur: Kinder bingo; ST.JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Computeren seniorweb, bloem schikken; 13.30 uur: Ouderen zangkoor, computeren seniorweb; 19.00 uur: EH BO jeugdsoos; TERNEUZEN De Veste, 10.30 uur Gymnastiek; 13.30 uur: Handwerken, soos en biljarten; 19.00 uur: Stijl -en lijn- dansen; Buurthuis de Hoeve, 9.30 uur Yoga; 't Schelpenhoekje, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcentrum Meetpoint; IJZENDIJKE - Café Hofzicht, 19.30 uur: Bijeenkomst videoclub Zeeuwsch- Vlaanderen voor hobbyfilmers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35