PROVIN COURANT uropa krijgt uniform asielbeleid w PZC 1 Springstoffen verdwenen uit onbewaakt atoomcomplex Irak Nederland onzeker over de toekomst ncedures lidstaten moeten over vijf jaar op elkaar aansluiten ondwerk in lermarkt aarlij ker r prijsslag renbeschermers eisen f zeehond Hannes op een drie gewonden bij 'eersongeval in Oudelande Sharon toont ontruimingsplan Drank rijdt nog altijd mee Belg Tetaert nieuwe trainer Hoek mmm 13° W 3 endelijk jfelijk herfstweer met nu en dan zon. jit een zwakke tot matige westen- jen het wordt circa 13 graden. jaargang no. 253 ig 26 oktober 2004 immer 1,25 internet: www.pzc.nl WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊlÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^ÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊKÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊ Vogels kweken is een hobby zonder fratsen ityvan Rooij PIBURG - Over vijf 'asielshoppen' in Eu- aiet meer mogelijk. In moeten de landen van iropese Unie een ge- éappelijke procedu- benvoor het behande- m asielaanvragen, met ïiforme verblijfsstatus ERDAM - Personeel in sarkten voelt zich een under veilig sinds de prij- dog. Door de concurrentie 's avonds steeds minder ;trpersoneel ingezet. iden gisteren FNV Bond ien CNV Bedrijvenbond. len dat er altijd een lei- rende aanwezig is tijdens nstelling. Zij eisen dit in lerhandelingen voor een iCAO. De gesprekken lig hter stil door het conflict kabinet. srde bezetting van de su- rkten niet wordt verbe- unnen sommige van deze s's avonds beter sluiten, de bestuurders. ANP voor vluchtelingen die asiel aanvragen. Het debat over de oprichting van asielcen tra buiten de EU is voorlo pig van de baan. De ministers van Justitie en Bin nenlandse Zaken van de EU-lid- staten zijn het gisteren in Luxemburg eens geworden over invoering van een uniforme asielprocedure in 2010. Daar door wordt het voor migranten onmogelijk om in Europa rond te trekken, op zoek naar het land dat de beste asiel- en op vangmogelijkheden biedt. Over de mogelijkheid om buiten de EU een asielaanvraag in te die nen, zijn de lidstaten het giste ren niet eens geworden. Dat kan alleen wanneer er een gemeenschappelijke verwerking van asielaanvragen komt, en dat is voorlopig niet aan de orde. Daarmee zijn ook alle specula ties over Europese opvangcen tra voor bootvluchtelingen in Noord-Afrika voorlopig van de baan. Proef „Het is een beladen punt. Het lukt niet met z'n allen", gaf mi nister Verdonk van Vreemdelin genzaken gisteren toe. De Euro pese Commissie, het dagelijks bestuur van de Unie, krijgt de - opdracht om eerst te studeren op de vraag of opvang buiten de EU wel mogelijk is. Een proef met het opzetten en ontwikke len van een asielbeleid in Libië, Tunesië, Mauritanië, Marokko en Algerije vindt gewoon door gang. Nederland betaalt daar 200.000 euro aan mee. Het giste ren bereikte akkoord is de af ronding van vijf jaar werken aan een gemeenschappelijk Eu ropees asiel- en immigratiebe leid. Griekenland, Duitsland, Spanje en Groot-Brittannië wil len liever nog langer wachten met invoering van de gemaakte afspraken, maar het Nederland se voorstel om in 2010 te begin nen haalde gisteren de meerder heid. In 2007 volgt een evaluatie van de dan nu toe gemaakte afspra ken. „We moeten laten zien dat het menens is", zei voorzitter Verdonk gisteren. „Als je bin nen de Europese Unie iets wilt bereiken moet je een jaartal vastleggen om de boel onder druk te zetten." „Vijf jaar is een realistische ter mijn", zei Justitiecommissaris Vittorino. In 2010 komt er ook een Europees asielbureau dat de lidstaten informatie en onder steuning moet bieden. Het perso neel moet er bovendien op toe zien dat de lidstaten eenslui dende beslissingen nemen over het asielbeleid. Volgende week moeten de EU-regeringsleiders in Brussel hun zegen geven aan het werk van de ministers van Justitie. Dan wordt het programma uitge werkt in een actieplan met con crete voorstellen. GPD eredactie binnenland RBUREN - Een groep die- ïhemiers uit Nederland itsland heeft de diefstal abyzeehond Hannes op sreten. Een woordvoer- i de groep 'Hannes Vrij' itgisteren telefonisch ge in de zeehondencrèche in tond was in de nacht van op zaterdag gestolen uit Ge. De groep heeft hem licht vrijgelaten in zout zo is meegedeeld. Vol- s woordvoerster van de iencrèche wist de actie- nnformatie over Hannes tóen die alleen bij de bekend kon zijn. De ac- :ers hebben gewacht met admaking van de dief- 1 te voorkomen dat er dier zou worden ge- iontsnapte begin septem- idierentuin in het Duit toni. Nadat hij in Dalf- sen (Ov.) was gevangen, werd hij in Pieterburen onderge bracht. De dierentuin eiste het dier terug, maar de crèche wilde Hannes in het wild uitzetten. Een zeehond die vanuit de die rentuin in het wild terechtkomt, kan een gevaar zijn voor de wild- populatie. Volgens H. Brugge van het waddencentrum Ecoma- re op Texel kan de zeehond vi russen bij zich dragen die hij in een dierentuin heeft opgelopen. De wildpopulatie is daar niet te gen bestand. „In Nederland en de andere waddenlanden is dan ook afgesproken dat ontsnapte zeehonden uit dierentuinen niet in het wild worden uitgezet." Overigens maakt Brugge zich geen zorgen om Hannes. „Jonge dieren redden zich vaak wel, als er maar genoeg vis is. Een woordvoerster van de die rentuin in Nordhom reageert ge laten op het nieuws. „Wij heb ben aangifte van diefstal ge daan. Nu het dier is vrijgelaten, verwachten wij niet dat Hannes nog zal terugkomen." ANP De Democratische presidentskandidaat John Kerry (links) groet de menigte samen met de voormalige Amerikaanse president Bill Clinton. foto Tim Shaffer/RTR door Ans Bouwmans PHILADELPHIA - Zijn gelaat vertoont de fysieke gevolgen van de hartoperatie die hij ze ven weken geleden onderging. Zijn charisma is er niet minder om. Oud-president Bill Clinton is een ster. Moeiteloos krijgt hij het Love Park in Philadelphia vol voor een steunbetuiging aan John Kerry, de Democraat die hij vanaf zijn ziekbed raad heeft gegeven en wellicht ook moed heeft ingesproken. Aan het be gin van de verkiezingscampag ne, memoreert Clinton, werd al gezegd dat Kerry verslagen was. Maar de Democratische presidentskandidaat presteer de drie keer 'magnifiek' in het debat en is nu gewikkeld in een nek-aan-nekrace met zit tend president George Bush. „Ik ben erg trots op John Ker ry. Hij geeft nooit op. Hij be handelt de kiezers met echt res pect en biedt ze concrete planT nen." Clinton beloofde op de Demo cratische Conventie in Boston in juli om als een eenvoudige 'infanterist' op pad te gaan voor de presidentscampagne van Kerry. Maar daar kwam niet veel van terecht, nadat hij begin september met hartklach ten werd opgenomen in het zie kenhuis. Na een viervoudige bypass-ope- ratie werd er niet op gerekend dat de bij Democraten nog steeds erg populaire Clinton veel voor Kerry zou kunnen doen. Gisteren kon de publiekstrek ker alsnog worden ingezet. Clinton vertelde me dat hij iets wilde doen, en die belofte is hij nagekomen, aldus een breed la chende Kerry. „Hij is de come back kid." Politieke analisten gaan er van uit dat de verschijning van de oud-president vooral belang rijk is om de Democratische achterban te enthousiasmeren. De wat afstandelijke en ratio nele Kerry kan niet rekenen op de bijna idolate reacties die Clinton en Bush bij aanhan gers weten op te roepen. GPD d Hannes foto Zeehondencrèche Pieterburen van onze redactie buitenland IANDE - Een 22-jarige de gemeente Borsele Plande dodelijk veron al zij met haar auto te- ib°om reed. Het ongeluk zondagavond even 111 uur op de Zwinweg j^nelijke passagiers uit •"Oen 22 jaar oud, raak- r°nd. De 22-jarige Goese- jst uit de auto worden en werd per ambulance J Oosterscheldezieken- ^es gebracht. De ande- 'tólenden konden op eigen kracht uit de auto krui pen. Na een bezoek aan de eer ste hulp mochten zij naar huis. De 22-jarige bestuurster kwam uit de richting van Ellewouts- dijk toen zij door onbekende oor zaak in de rechterberm terecht kwam. Door tegensturen raakte de auto op de linkerhelft van de weg. Uiteindelijk is de bestuurster weer rechts de berm ingereden waarna de auto tegen een boom tot stilstand kwam. De vrouw, die bekneld zat, overleed ter plekke. WENEN - Bijna 350 ton zware explosieven zijn verdwenen van een voormalige militair complex bij Bagdad. Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) heeft dat bevestigd. Hel Al Qaqaa-complex, 30 kilo meter ten zuiden van Bagdad, was onder deel van het atoomprogramma van Saddam Hoessein, maar werd niet beveiligd door het Amerikaanse leger. Hoofd van het VN-Atoomagentschap, Moha- med el Baradei, zei gisteren de vermissing meteen te zullen melden aan de VN-Veilig- heidsraad. Hij vreest dat de explosieven in 'verkeerde handen' zijn terecht gekomen. De springstoffen kunnen gebruikt worden om een nucleair wapen te laten afgaan, of om een conventioneel wapen te bouwen. Dit soort explosieven wordt in Irak veelvuldig gebruikt voor het maken van autobommen. Amerikaanse wapendeskundigen denken dat de explosieven worden ingezet in ge vechten tegen de Amerikaanse en Iraakse militairen. Het Atoomagentschap waar schuwt dat het materiaal ook gemakkelijk naar het buitenland kan worden gesmok keld, bijvoorbeeld naar Iran of terecht kan komen bij terroristische organisaties. Volgens een woordvoerder van het Atoom agentschap wist El Baradei sinds 10 okto ber van de vermissing, toen de Iraakse inte rimregering hem daarover informeerde. Vijf dagen later, toen hij meende dat de situatie 'ernstig' was, heeft hij Washington erover geïnformeerd. De explosieven zouden zijn gestolen tijdens plunderingen na de Ameri kaanse invasie in Irak. Dit moet volgens de IAEA 'ergens in april' zijn geweest. Onbegrijpelijk Volgens een westerse diplomaat is het 'onbe grijpelijk' dat de Amerikanen het complex niet beter hebben bewaakt. „Het Al Qaqaa-complex was heel goed bekend." Morgen in dePZC In deze bijlage wordt de stand van zaken weergegeven van de laatste reis die mensen maken en welk afscheid daar tegenwoordig bij hoort. Op de dag dat de Israë lische premier Sharon zijn omstreden ontruimings plan voor de Gazastrook voor het parlement pre senteerde, vielen er op nieuw veel do den onder de Palestijnen. Alle campagnes ten spijt, hoge boetes en intrekkingen van rijbewijzen zittpn nog steeds mensen dronken achter het stuur. Gemiddeld één op de veertig automobilisten zou op zaterdagavond en -nacht een te hoog alcoholpro millage hebben. Afgelopen weekend werden weer zestien mensen op dronken rijden betrapt, terwijl de pakkans zeer gering is. Voetbalclub Hoek heeft in Eric Tetaert (50) een opvolger gevonden voor de vorige week opgestapte trainer Johan Ballegeer. De Belg leidt vanavond al de training bij de hoofdklasser. Tetaert is een ex-assistent van de Noor Trond Sollied, nu trainer van Club Brugge en eerder f AA Gent, waar het duo samenwerkte. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 13 en 15; Sport: 17 en 18; Buitengebied: 19, 20, 21 en 22. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De samenleving wordt geconfronteerd met meer geweld en terreur, slechtere zorg voor armen, langer werken en lagere uitkeringen. Dat ver wacht de Nederlander althans, zo bleek gisteren uit het rapport In het zicht van de toekomst van het Sociaal en Cultureel Plan bureau (SCP). De Nederlander is somber over de toekomst. Als hij een cijfer zou moeten geven, zou dat een vijfje zijn. Minister Hoogervorst (Volksge zondheid) voorspelt over twee jaar een beter cijfer. Hij proeft in de sombere verwachtingen vooral onzekerheid en wijt dat aan het uitblijven van econo misch herstel en de gebrekkige uitleg van het kabinetsbeleid. Het CDA-Tweede-Kamerlid G. Verburg erkent ook dat er flink verbouwd wordt. „Dat le vert stof op", zo verklaart ze het negativisme. Ondertussen groeit volgens haar het besef dat de verbouwing nodig is. „Iedereen ziet dat het met de vergrijzing zo niet verder gaat." Volgens PvdA-Kamerlid J. Bus- semakers heeft de coalitie de somberheid over zichzelf afge roepen. „Het is vooral dit kabi net dat die verwachtingen wekt." In plaats van vertrouwen te wekken, versterkt het kabinet het wantrouwen en met de har de ingrepen zaait het somber heid, onverschilligheid en egoïs me", zegt Bussemakers. „On danks alle mooie woorden van premier Balkenende over nor men en waarden." Als haar partij in het kabinet had gezeten, waren er ook harde ingrepen gedaan, erkent Busse makers, maar dan had de PvdA meer steun en vertrouwen ge zocht bij de bevolking. ANP pagina 4 toekomst heeft tijd nodig om zes uur eten Saddam Hoessein werkte hier aan zijn atoomprogramma en VN-wapeninspecteurs hebben het complex voorafgaand aan de oorlog regelmatig gecontroleerd. Het com plex ligt er ook nu nog steeds onbeheerd bij. Afgelopen zaterdag zouden er nog plunde raars op het terrein zijn geweest. Het IAEA zou de VS al voor de invasie van Irak hebben gewaarschuwd voor het gevaar van de explosieven. Er zou bij de Ameri kanen op zijn aangedrongen de 'grootste vindplaats van explosieven in de moderne geschiedenis' tegen terroristen te bescher men. De grote hoeveelheid springstoffen die zijn verdwenen zijn de zogenoemde HMX, een stof waarmee nucleaire wapens tot ontplof fing worden gebracht, en RDX, een krach tig explosief waal-mee grote gebouwen kun nen worden opgeblazen. Irak kreeg na de Golfoorlog in 1991 van de IAEA toestem ming een deel van de springstoffen te hou den voor mijnbouw. GPD/RTR Advertentie ■SBpMl MffittgRffMHMfal Weet wrat de Zeeuwren beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekenmgnummer Q J Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,95 Ik geef daarbij éénrnslifl toestem- PZC bv gaat zorgvuldig 01 treft u nadere informatie met persoonsgegevens. In de colofon 1688"555530H van onderstsand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) dj Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). O per jaar inet automatische incasso 222,50) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 5 A

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1