Nutsbedrijven laaiend op minister Grote teleur stelling? PZC ledereen kan diabetes krijgen Blijf de baas ovc eigen blaas en nierer STEC kan best wat mannen gebruiken Middelburg 8 1 Splitsing energieleverantie en netwerken jaagt ondernemingen op kosten lezers schrijven Kat vergiftigd Schouwburg III Woningen of kantoren o terrein garage Van Strie Maak er een Kleintje van. «4 W fr es 9,95 €17,95 dinsdag 26 oktober 2004 w door Henk Schol TERNEUZEN - De grote ener gieleveranciers zijn laaiend op minister Brinkhorst van econo mische zaken. In een brief op po ten aan de minister verwerpen ze diens plan de netwerkbedrij ven los te koppelen van de ener gieleveranciers. Brinkhorst wil die ontvlechting om te voorkomen dat energiebe drijven mét netwerken hun con currenten die datzelfde netwerk moeten gebruiken om klanten te bereiken, een poot uitdraaien met hoge transporttarieven. Dat zou. volgens Brinkhorst, de ge wenste open concurrentie om zeep helpen. De bedrijven vrezen dat afsto ten van het netwerk hen, en dus ook de consument, juist op hoge re kosten zal jagen. Immers, het voor financiers ijzeren onder pand voor leningen - het net werk - raken ze kwijt. Daardoor wordt geld aantrekken voor in vesteringen duurder. Die hogere kosten slaan uiteindelijk neer in de nota die elk huishouden en elk bedrijf van de leverancier in de bus krijgt. Brief In hun brief aan Brinkhorst zeg gen ze dat dat nu al het geval is. Alleen al praten over splitsing netwerk en levering jaagt de kos ten op, aldus de verkenningen van analisten van ABN-Amro en krediet-analist Standard Poors, zo krijgt Brinkhorst te le zen. De minister had eerder al de be zwaren van de energiebedrijven gerelativeerd met de constate ring dat ze volop aan het investe ren waren. Dat viel toch lastig met hun litanie aan bezwaren te OOST-SOUBURG - Een in woonster van Oost-Souburg heeft aangifte gedaan van vergif tiging van haar kat. Het dier werd afgelopen weekend dood gevonden in de Henri Dunant- straat. rijmen, aldus de bewindsman. De bedrijven kaatsen de bal nu terug. Delta NV laat weten zijn besluit om de Sloecentrale te bouwen is genomen 'vanuit het perspectief dat Delta een geïnte greerd bedrijf blijft.' Het voegt daar overigens kritisch aan toe: „De financie- ringsopzet van de Sloecentrale wordt wel (negatief) beïnvloed door het voornemen van de over heid om de energiebedrijven te splitsen." Gevraagd hoeveel euro's die 'ne gatieve beïnvloeding' betekent, moet Delta-woordvoerster M. van Zuilen het antwoord schuldig blijven. „We merken dat banken meer aarzelen, maar ze zeggen nog niet concreet te gen ons 'we gaan jullie zoveel meer rente berekenen'." Achterstand Volgens de vier grote energiebe drijven zet Brinkhorst hen met zijn eis tot splitsing van het net- werkdeel en het leveringsdeel van de firma's op een flinke ach terstand in Europa. In geen an der land is splitsing een thema. Nederlandse leveringsbedrijven worden hapklare brokjes voor bijvoorbeeld de grote energiebe drijfven in de wereld die - met een netwerkbedrijf als onder pand - makkelijk aan geld kun nen komen om de kleine Hol landse energievisjes op te peuze len. Volgens minister Brinkhorst zijn de verhalen over hogere kos ten 'drogredeneringen', zo laat hij via een woordvoerder weten. Het belang van de afnemers van energie staat centraal. Daarom is soepele concurrentie, ook via andermans netwerk, vereist. Brinkhorsts analyse luidt: Op de Europese energie markt zijn de Nederlandse be drijven te klein. Dus worden ze linksom of rechtsom overgeno men. Door de netwerkbedrijven te ontkoppelen blijven die uit han den van de opeters van elders. Want die krijgen maximaal 49 procent van zo'n netwerkbedrijf in handen, de rest blijft voorals nog 'Hollands'. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in deP schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Der tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekenti de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderst)? Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen» niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 vvoonfc redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Oi weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Van dualisme is in de raad nog niets te merken als het aan de coalitiepartijen ligt. College en raad houden eikaars handen vast, balanceren verder op de rand van de bouwput gevuld met slibresten van een autis tisch bestuur. Dit werd duide lijk uit het verslag van de laat ste raadsvergadering. (PZC, 19-10). Het had moeten gaan over de financiën, maar ging over het 'ter discussie stellen van de locatie'. Wat ik graag had willen weten is: wie heeft het extra bedrag van ruim 1,3 miljoen euro bepaald? De aanne mer die zegt 460.000 euro te be talen? Moet de gemeente acht en halve ton betalen voordat de aannemer verdergaat? Heeft de wethouder de garantie van de aannemer dat hij de kelder als kerstpresentje aanbiedt? Waar om verwacht de wethouder geen nieuwe technische probi er is nog geen ons slib uitfl verwijderd? Is het stemma kerij als men bezorgd is i geld uit allerhande potjes dwijnt? Was dat geen beis geld wat teveel betaald is lang denkt de wethouder zuinigen op het interieurs theater? Het restaurant volgens eerdere quasi be ging de inkomstendervii het vervallen van de derd keerlaag opbrengen. Per van de bevolking werdi maar, op een oktoberdag ro uitgegeven en tegen 'te van het jaar gaat men verde cussiëren als alle risico's i lijk zijn. Ik hoop dat menl sico van de verkoop van dl certzaal of de problemen bibliotheek niet vergeel, besturen? J. W. Mini Haymana Mm foto Ruben Oreel Spelers van STEC tijdens een repetitie van het nieuwe blijspel 'Gewoon te gek'. door Ab van der Sluis OOST-SOUBURG - Waar blij ven de mannen die graag toneel willen spelen bij de Souburgse toneelvereniging STEC. Vrou wen heeft de club voldoende. „Mannen zijn zeker zo niet to- neelgek als vrouwen", denkt re gisseur Ineke Verduijn. STEC telt vijf mannelijke en twaalf vrouwelijke spelers. Het grote aantal vrouwelijke spelers werkt soms beperkend, zegt Verduijn. „Je kunt niet alle stukken spelen. Een blijspel met veel herenrollen, moeten we al opzij leggen. Soms valt het wel te combineren. Een taxichauf feur kan ook door een vrouw ge speeld worden." Het 'probleem' wordt binnenkort een klein beet je opgelost. Bij STEC heeft zich een nieuwe jonge speler aange meld, een Idasgenoot van één van de.huidige spelers. Verduijn is blij met de jonge aan was. „De jonge generatie is net wat creatiever", vindt ze. „Het jeugdige zit er nog zo in. Je kunt ook makkelijk iets in hun tekst veranderen. Ze zijn heel erg makkelijk." Verduijn heeft over het aantal le den geen klachten. In maart maakten drie nieuwelingen hun debuut. In het nieuwe stuk, dat op 6 november in première gaat, spelen opnieuw twee nieuwe ac teurs mee: Esther Hanssen en Marieke Krijgsman. De regisseur probeert STEC op een hoger niveau te tillen door vrijwel alle leden een cursus te laten volgen bij het Zeeuws Cen trum voor Amateurtoneel. Do cent Ron Lubbersen moet de spe lers de fijne kneepjes van het ac teren bijbrengen. Het nieuwe blijspel van STEC heet 'Gewoon te gek'. Het ver haal gaat over vier ex-psychia trische patiënten die samen in Huize van Speykstraat wonen. Onder begeleiding van sociothe- rapeute moeten ze weer een plaatsje in de normale maat schappij zien te veroveren, maar dat wil niet echt vlotten. De ver antwoordelijk wethouder van Huize van Speykstraat komt kij ken of zijn subsidie wel goed is besteed. Het ziet ernaar uit dat de geldkraan dicht moet. De be woners zouden dan opnieuw in een inrichting komen. De sociotherapeute geeft de be woners instructies hoe ze zich moeten gedragen als de wethou der op bezoek komt, maar de be tutteling schiet het kwartet in het verkeerde keelgat. Zij vin den dat zij hun eigen boontjes wel kunnen doppen. Op hun ei gen 'gekke' wijze bezorgen zij de wethouder en hun therapeute een bijzondere avond. Gewoon te gek wordt tweemaal op de planken gebracht, op 6 en 13 november. Beide voorstellin gen beginnen om 20.00 uur in ge bouw De Zwaan in Oost-Sou burg. door Harmen van der Werf GOES - Volkswagen- en Audi- garage Van Strien vertrekt mo gelijk binnen vijf jaar van de huidige locatie op de hoek van de Van de Spiegelstraat en Zon nebloemstraat aan de rand van de Goese binnenstad. Volgens adjunct-directeur A. Lo- kers van garage Van Strien is nog niets zeker, maar, laat hij weten,- 'er ligt wel iets in het ver schiet'. Van Strien is dealer van de merken Volkswagen, Volks wagen Bedrijfswagens en Audi. De fabrikant van die auto's wil verschillende showrooms voor de drie merken met aparte in gangen. Aan de Van de Spiegel straat kan Van Strien dat niet realiseren. Dat kan wel op het nieuwe bedrijventerrein Poel II, waarheen meer garagebedrijven zijn verhuisd. Of Van daarheen gaat, wil adjust recteur Lokers niet zeggen De gemeente Goes heeft ja dels aangegeven aan we! denbouwkundige voonvu eventuele nieuwbouw ophe rein van Van Strien moei doen. Twee ideeën zij schets uitgewerkt: één va kele woonblokken met binnenruimtes voor seÈ huisvesting en één voor kantoorpaviljoens. 1 over een 'pure kantoorfum de gemeente niet, want dl de realisatie van het Sut park in de wielen rijden.Ki er toch kantoren, dan wild meente mogelijke renteverl door het achterblijven vi ontwikkeling van het Stat park verrekenen met depti ontwikkelaar van de local* Strien. HAIRMAXX MIDDELBURG bestaat 5 jaar en dat vieren wij. Maar natuurbijk niet alleen want tot eintf november geven wij 10% KORTING op elke behandeling. Maak dus snef een afspraak en kom genieten van een lekker kopje koffie, deskundig advies en een fteerfijfce wasmassage. HAIRMAXX Middelburg Langeviele 67 4331 LS Middelburg Telefoon 01 18-618130 www.hairmaxx.nl sterke groei aantal patiënten Het Diabetes Fonds bestaat 25 jaar. Geen reden voor een feestje, want diabetes be staat nog steeds. Het probleem neemt jaarlijks zelfs toe, onze jubileum- wens luidt daarom: de groei van het aantal diabetespa tiënten moet vanaf nu afne men. Helpt u? Tip: check uw kans op diabetes. Dat kan via www.langzalje leven.nl. Deelnemers ma ken kans op een jubileum- verrassing! U vindt daar info over diabetes en praktische Leef-Langer-Adviezen. Verontrustende feiten Nederland telt minstens 850.000 mensen met diabe tes; daarvan weten ruim 400.000 niet dat zij diabetes hebben. Jaarlijks komen er minstens 65.000 diabetici bij. Diabetes komt ook op steeds jongere leeftijd voor. De ver wachting is dat het aantal mensen met diabetes in 2020 met 35,7% is toegenomen. Een sluipmoordenaar Check uw kans op diabetes. ledereen kan diabetes krij gen. Gemiddeld wordt dia betes pas na 7 jaar ontdekt. Hoe langer men diabetes heeft, hoe groter de kans op complicaties als nieraandoe ningen, slechtziendheid en been- en voetamputaties. Van de mensen met diabetes overlijdt uiteindelijk zo'n 70% vroegtijdig aan hart- en vaatziekten. Diabetes de wereld uit ledereen kan diabetes krij gen. Een gift aan het Diabe tes Fonds is daarom ook een investering in de gezond heid van uzelf. Helpt u? De groei van het aantal patiënten moet afne- men. ■pj Diabetes Fonds Tel. 033-46 22 055 Stationsplein 1 39, 381 8 LE Amersfoort info@diabetesfonds.nl www.diabetesfonds.nl www.langzaljeleven.nl Geef aan diabetes en geef om jezelf Gïro 5766 Uw miskoop op internet én in de krant Jt -45 dd. s_ 05 1/5 0 1 c 2 Vrouwen krijgenÜfo'gal eens te maken met een aantal vervelende bijver schijnselen van de blaas. De blaas is van slag of mist net dat beetje extra verzorging. Cran Combi kan daarvoor een uitkomst bieden. Cranberry's bevatten een hoog gehalte citroenzuur en ondersteunen daarmee de natuurlijke zuurgraad van urine. Het helpt de blaas schoon en zuiver te hou den. Daarnaast ondersteunt het ook de nierfunctie. t Voor een goede blaas- én nierfunctie Bevat een hoge dagdosering cranberry extract Bevat vitamine C voor extra weerstand Extra toegevoegd: Berendruifblad, Propolis, Mierikswortel, Silicium en Zink www.crancombi.nl Nu voor de speciale introductieprijs! Cran Combi' 30 tabletten: van JJrOS" voor Cran Combi' 60 tabletten: van j&r&S voor Middelburg: Drogisterij De Rode Pilaren, Lange Delft 121: Vlissingen: Drogisterij De Rode Pilaren, Walstraat9l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 12