oedkope huurwoningen nodig IC ZC In ieder geval geen Margriet-verhalen Verzet tegen nieuw tracé Sloelijn Walcherse archieven openen hun depots -11 toen Links reageert op woonvisie van college VUssingen kale politiek Cool FM Bunkerclub wijst aansprakelijkheid af Hand man bekneld in shovel Vrachtwagen ramt carport Opheldering over Sagro gevraagd Site over bevrijding Zoutelande Auto belandt in de sloot Zierikzeeënaar vastgezet wegens plegen meineed agenda dinsdag 26 oktober 2004 ïhvan der Sluis jjKGEN - In VUssingen bijna zeshonderd goed- Hi betaalbare huurvvonin- {trealiseerd worden. Dat GroenLinks in een reactie Woonvisie. Burgemeester jhouders w illen de koinen- jaar vooral dure wonin- louwen, boven de 224.000 ok wil de partij dat meer thun eigen huis kunnen idoor het zogeheten par- opdrachtgeverschap. a de problemen in Vlissin- dat (te) veel mensen in iope huurwoningen wo- 7jj zouden best willen ver- 5 naar een koopwoning ia wens. VUssingen heeft En wat de beste manier is ■nsen te laten verhuizen, jat woonbehoefte-onder nam naar voren dat als in neente honderd nieuwe ïoningen gebouwd wor- vervolgens 267 verhuizin- iaatsvinden, dinks is het maar ten dele net die visie. Richtlijnen ki ministerie van Vrom ge- nndat mensen altijd in een ben te goedkope woning zitten. Alle pijlen rich- to dure nieuwbouw is on- tldus de partij. Deze zoge- goedkope scheefheid zal iblijven bestaan, srti] heeft uitgerekend dat Sssingen een tekort bestaat lijna 600 goedkope huurwo- e In 2002 heeft het ge ldbestuur een samenwer- overeenkomst getekend ïoningcorporatie l'Escaut. van de afspraken is dat (flat)woningen gesloopt iworden om plaats te ma- wor 1200 nieuwe huizen. (Advertentie) Inlijstwerk? immakerij Gijzel »r bedrijf en particulier bs«slra;il 102A, 4421 BV Kapellc ,0113-342383. fax 0113-340044 DELBURG - Radiozender FM begint op donderdag irember met een nieuw pro- na, Politiek Lokaal. :k Lokaal volgt, de naam let al, de lokale politiek. Er nhoogtepunten uit de ver- Ég van de gemeenteraad 'enwethouders en raadsle den geïnterviewd. Daar- wordt elke uitzending een van het werk van de ge- eraad behandeld dat niet achtbaar is. Bijvoorbeeld iian.de raadsgriffier. ïgramma wordt elke eer tweede donderdag na de Hgadering uitgezonden, Kb tussen 20.00 en 21.00 Di' jaar wordt alleen de iburgse politiek gevolgd, üi jaar komt ook de Vlis- lianbod. Wgklachten: W231231 mdag t/m vrijdag ge le de openingstijden; igstot 12.00 uur DACTIE lcheren Ernststraat 18 Es 8070 5tB MIDDELBURG 0118-493000 0118493009 redwalch@pzc.nl «n der Sluis (chef) ^Hamakers '=11 van den Broek 'Magnée 'de Vries (sport) NTRALE REDACTIE Sonsparfe 28 ®bus3i AA GOES '"113)315500 '0113)315669 IJil: redactie@pzc.nl '•Ptc.nl «"l: web@pzc.nl Volgens GroenLinks is de over eenkomst door de tijd ingehaald en moeten nieuwe afspraken ge maakt worden. Dat betekent voor de partij stoppen met de sloop van de genoemde 1500 huurwoningen tot vraag en aan bod weer met elkaar in even wicht zijn. „Waar goedkope wo ningen gesloopt worden, bij voorkeur herbouw in de goedko pe en betaalbare sfeer." Oude bewoners, die terug willen naar hun eigen buurtje, kunnen dan ook weer terug naar hun oude wijk. Nu keert ongeveer twintig procent terug, denkt Groen Links. De partij is ook een groot voor stander van particulier op drachtgeverschap. Daarvan is sprake als een particulier de grond koopt en zelf bepaalt wat voor soort huis erop gebouwd wordt. Ook groepen mensen kun nen een kavel kopen en bijvoor beeld een appartementencom plex of een woon-/werkgebouw bouwen. Het college wil vanaf volgend jaar tien procent van al le te bouwen woningen laten rea liseren door particuliere op drachtgevers. Betaalbaar particulier opdracht geverschap moet volgens Groen Links de motor zijn voor door stroming van huur naar koop. „Het biedt kansen aan burgers, onder wie starters, die zich nu geen nieuwbouwwoning kunnen veroorloven. Er zijn in Neder land projecten waarvan de stich- tingskosten dertig tot veertig procent onder de marktprijs la gen. Ook kan gedacht worden aan groeiwoningen voor star ters, waarbij later een stuk erbij gebouwd kan worden als het ge zin groter wordt en men meer geld heeft." GroenLinks stelt voor om niet tien procent, maar veertig pro cent van alle woningen te laten bouwen door middel van het particulier opdrachtgeverschap. Thea de Bruine is één van de voordragers van de vertelavonden waar het dialect centraal staat. „Zelfs in de kleine driehoek tussen Sas van Gent, Sluiskil en Westdorpe zijn de dialecten al nauwelijks te vergelijken." foto Wim Kooyman door Ralph van Wolffelaar SLUISKIL - Toen ze vroeger in de bin nenvaart het hele land doorvoer was ze al geïnteresseerd in alle soorten dialec ten van Nederland. Nu is ze alweer lan ge tijd terug in Zeeuws- Vlaanderen, maar nog steeds blijft Thea de Bruine gefascineerd door de lokale dialecten. De Sluiskilse is één van de vier vertel lers die vanavond in IJzendijke het startsein geven voor een nieuwe serie van de populaire vertelavonden. In IJzendijke zijn de vertellers vanaf 19.30 uur te gast in café Cadsandria. „Een schitterende, sfeervolle locatie", zegt De Bruine. „Tijdens de vertelavon den staat het vertellen van streekverha len centraal. Iedere verteller vertelt in zijn eigen dialect anekdotes uit het ver leden of klassieke streekverhalen. In ie der geval geen Margriet-verhalen." De Bruine doet al jaren mee en vindt het nog steeds prachtig om te doen. In plat Sluiskils: „Ik vertel zelf altijd met armen en benen. Geef mij maar wat ruimte om rond te lopen, dan vind ik het het leukst." De vertelavonden, die aan elkaar ge praat worden door een presentator en waarbij ook een muzikant optreedt, vin den verder nog plaats in Kieldrecht, Hoek, Koewacht. Kloosterzande en Sas van Gent. „Van de ene hoek van Zeeuws-Vlaande ren naar de andere", zegt De Bruine. „Er komen doorgaans toch wel min stens veertig mensen op af, we hebben er zelfs weieens zeventig geïnteresseer den gehad. De nostalgische sfeer die de verhalen oproepen, spreekt de mensen erg aan, denk ik. Toen er vroeger nog geen televisie en computer was, hadden mensen vaak niks te doen. In de donke re uurtjes gingen ze dan bij elkaar zit ten en werden verhalen verteld. Eigen lijk gaat het nog steeds om de gezellig heid. Niet voor niets doen we deze ver telavonden in het najaar, als de dagen weer wat korter worden." De Bruine is nog steeds mateloos gefas cineerd door de verschillende dialecten van de streek. Enkele jaren geleden strandde een poging van commissaris van de koningin, Wim van Gelder, om het Zeeuws als streektaal erkend te krij gen. „Jammer, maar er hadden ook na delen aan zo'n erkenning gezeten", zegt De Bruine. „Dan krijg je namelijk ook één schrijfwijze, en dat is bijna onmoge lijk. Daarvoor zijn er te veel verschillen tussen de Zeeuws-Vlaamse dialecten. Zelfs in de kleine driehoek tussen als Sas van Gent, Sluiskil en Westdorpe zijn de dialecten al nauwelijks te verge lijken." Mengeling Ze verhaalt over vroeger tijden, toen ze groen uit de provincie in het land niet begrijpend werd aangekeken. „Bijna niemand spreek echt een zuiver dialect. Alleen als je ouders op die plaats zijn geboren, jij er bent geboren en je er nooit bent weggegaan heb je een zuiver dialect. Anders zul je toch altijd een mengeling houden. De Bruine, die lid is van de Zeeuwse dia lectenvereniging waar de vertelavon den van uitgaan: „Vroeger kocht ik echt alle boeken met lokale verhalen. Ik heb dan ook een aardige verzameling boe ken over het onderwerp. Die gebruik ik ook als inspiratie voor de conferences die ik zelf schrijf en regelmatig opvoer voor bruidsparen, bedrijven of vereni gingen. Gecombineerd met gegevens die ik dan van de personen in kwestie aan geleverd krijg, kan dat leuke verhalen opleveren." Wellicht dat dat vanavond weer ge beurt. De bedoeling is in ieder geval dui delijk. „Het dialect in stand houden. Piet Scheerders, die ook vertelt, heeft er op school ook aandacht aan geschonken in de les. Het zou immers zonde zijn als het dialect langzaam zou verdwijnen." Programma: Vanavond: IJzendijke (café Cadsandria), 19.30 uur. Morgen: Kield recht (bibliotheek), 19.30 uur. Donder dag 28 oktober: Hoek (Lovenhoek Vrem- dieke), 19.30 uur. Vrijdag 29 oktober: Koewacht (De Vlasschaard), 20.00 uur. Woensdag 3 november: Kloosterzande (bibliotheek), 20.00 uur. Donderdag 4 november: Sas van Gent (bibliotheek), 19.30 uur. door Jan van Ommen en Harmen van der Werf DEN HAAG - Tegen het nieuwe tracé van de Sloelijn door de Quarlespolder is een groot aan tal bezwaren ingediend, zowel door omwonenden, belangen groepen als overheidsinstanties. Of ze allemaal door de Raad van State in Den Haag worden be handeld. is de vraag. Voorafgaand aan een inhoudelij ke behandeling boog de Raad van State zich gisteren over de vraag of alle bezwaarmakers wel mogen procederen tegen het gekozen tracé. Zo hebben de ge meenten Goes, Roosendaal en Bergen op Zoom beroep aangete kend. Zij hebben niet direct iets te maken met de nieuwe Sloe- spoorlijn die het havengebied Vlissingen-Oost met de Zeeuw se spoorlijn moet verbinden tus sen Arnemuiden en Lewedorp. Zij hebben bezwaar gemaakt, omdat ze meer overlast vrezen door extra goederenverkeer op de lijn Vlissingen-Roosendaal. Ook de Belangenvereniging Aan- wonenden Spoorlijn (BAS) heeft uitsluitend om die reden beroep ingesteld. Volgens het ministerie van Ver keer en Waterstaat en dat van Volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu (Vrom) moeten deze bezwaarmakers niet-ont- vankelijk worden verklaard. De Raad van State hoeft hun bezwa ren dan niet in behandeling te nemen bij de inhoudelijke beoor deling van de beroepschriften. Over enkele weken wordt de uit spraak verwacht. Ook al mogen de gemeenten en de BAS niet meer meedoen, dan blijven er nog veel tegenstan ders van het gekozen tracé over. Zo is de Zeeuwse Milieufedera tie (ZMF) al erkend als partij. Hetzelfde geldt voor zeker zes omwonenden van de geplande nieuwe spoorlijn door de Quar lespolder. J. Steijn-de Winter is één van die omwonenden. Zij noemt de keuze voor aanleg van de Sloelijn door de Quarlespol der ronduit 'slecht', omdat de dig op, vindt Suijkerbuijk. Voorzitter C. Heijkoop van de Stichting Bunkerbehoud wil daar niets van weten. „Wij heb ben een onafhankelijk advies ge vraagd van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Dat is een wettelijk recht", zegt hij. Op de internetsite van de Stich ting Bunkerbehoud is een brief te lezen van advocaat R. Maat, die namens de bunkerclub de aansprakelijkheid van de hand wijst. Hij vindt dat Woongoed zelf verantwoordelijk is voor de opgelopen schade, omdat zij heeft verzuimd in te gaan op compromisvoorstellen. Zo stel de de stichting voor de bunker te integreren in een nieuwe woonwijk. Een andere optie was het gebouw te begraven, zodat het geconserveerd zou blijven. door Raymond de Frel BRESKENS - De Stichting Bun kerbehoud vindt het onzin dat zij aansprakelijk wordt gesteld voor alle schade die het uitstel len van de sloop van een unieke mortierbunker in Breskens heeft veroorzaakt. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen wil het terrein aan de Oude Rijksweg gereedmaken voor wo ningbouw, maar de in 1943 ver vaardigde mortierbunker zorgt al bijna twee maanden voor pro blemen. Begin september werd gestart met de sloop van het unieke exemplaar, maar het werk werd een dag later op last van de gemeente Sluis weer stil gelegd. Het verdedingswerk was niet ingetekend op de kadastra le kaart, wat betekende dat er geen sloopvergunning voor het gebouw was verleend. De Stich ting Bunkerbehoud diende daar op bij de gemeente Sluis en de Rijksdienst voor Monumenten zorg een aanvraag voor een mo numentenstatus in, om zo verde re sloop te voorkomen. Advocaat W. Suijkerbuijk liet namens Woongoed Zeeuws- Vlaanderen weten dat de bun kerclub daarom aansprakelijk wordt gesteld voor alle geleden schade door oponthoud. De stichting zou immers weten dat de kans op een definitieve be schermde status nihil is, omdat staatssecretaris Van der Laan heeft aangegeven alleen bij hoge uitzondering nog nieuwe status sen toe te kennen. En dus houdt de bunkerclub de boel nu onno- polder nog volledig agrarisch is. „En dan gaan er opeens goede rentreinen doorheen rijden." Het is volgens de bewoonster lo gischer te kiezen voor een bun deling van de Sloespoorlijn met de Sloeweg, de weg van de A58 bij Heinkenszand richting de Westerschelde tunnel. „Want dat is ook goedkoper." Het tracé door de Quarlespolder is begroot op 43 miljoen euro, dat langs de Sloeweg op 25 mil joen euro. Toch heeft Verkeer en Waterstaat in samenspraak met havenschap Zeeland Seaports en de NV Westerscheldetunnel voor de Quarlespolder gekozen, omdat de aansluiting op Vlissin- gen-Oost beter is, een eventuele spoorverdubbeling gemakkelij ker te realiseren is en anders een hogere investering nodig is voor het kruisen van de weg naar de Westerscheldetunnel. Zeeland Seaports en de NV Wes terscheldetunnel zijn ook bereid mee te betalen aan de Quarles- polder-spoorlijn. De verwachting is dat de Raad van State de kwestie begin 2005 inhoudelijk behandelt. De aan leg van de nieuwe Sloelijn is ge pland tussen 2005 en 2007. Het spoor loopt momenteel nog door een deel van Heinkenszand en via Eindewege. NEELTJE JANS - Een 57-jarige man uit Leerdam is gis termiddag gewond geraakt aan zijn hand tijdens werk zaamheden op het Noordzeestrand op Neeltje Jans. De man kwam met zijn hand klem te zitten tussen de laad bak en het hef mechanisme van een shovel. Hij is met de ambulance naar het ziekenhuis in Vlissingen gebracht. De Arbeidsinspectie is in kennis gesteld. MIDDELBURG - De gevel van een woning aan de Parel duikerhof in Middelburg is gisteren rond het middaguur beschadigd toen een vrachtwagen de carport ramde. Een 47-jarige chauffeur uit Dordrecht zag bij het wegrijden het uitstekende gedeelte van de overkapping over het hoofd. De cabine van de vrachtauto liep zware schade op. WESTDORPE - Zeeuws Belang heeft bij het provinciebe stuur om opheldering gevraagd over mogelijke overtredin gen door Sagro Recycling in Westdorpe. Een oud-mede- werker heeft het bedrijf ervan beschuldigd dat het de re gels voor opslag en verwerking van afval overtreedt. Naar aanleiding van een publicatie in de PZC over de beschul diging trok de gemeenteraadsfractie van de LPF in Ter- neuzen aan de bel. Het Temeuzense gemeentebestuur ver wees echter naar het provinciebestuur. Daarom vraagt Zeeuws Belang nu om opheldering. Statenlid H. Smits wil niet alleen weten of de beschuldigingen kloppen, maar ook of in juni al een dwangsom is opgelegd aan Sag ro Recycling. Volgens T. van Riet van de provinciale afde ling milieuhandhaving en metingen is dat niet gebeurd. De provincie doet nog wel onderzoek naar de beschuldi gingen van (voormalige) medewerkers. Volgens Van Riet is justitie ook op de hoogte gesteld van de kwestie, maar is geen aangifte gedaan. Justitie doet geen mededelingen over eventuele onderzoeken tegen bedrijven. De provincie moet hard optreden tegen Sagro als dat bedrijf de regels voor de opslag en verwerking van afval heeft overtreden, vindt Smits. Sagro ontkende in reactie op eerdere beschul digingen van andere (oud-)werknemers al dat de regels in de vergunning worden genegeerd. ZOUTELANDE - Iedereen die meer wil weten over de be vrijding van Zoutelande kan sinds kort terecht op een spe ciale website gemaakt door R. Koppejan. Op de site zijn niet alleen verhalen over Zoutelande te lezen, maar ook over bijvoorbeeld Biggekerke en Werendijke. Verder is een agenda opgenomen met herdenkingen van en tentoon stellingen over de bevrijding. De website is te vinden op het adres http://people.zeelandnet.nl/rkoppejan. OOSTERLAND - Een 34-jarige automobilist uit de ge meente Schouwen-Duiveland is gistermiddag met de schrik vrijgekomen toen zijn auto in de sloot belandde. De man reed rond half vijf op de Hoge Maireweg in Oos- terland. Bij het passeren van een mobiele kraan reed hij de berm in. Die was erg drassig, waardoor de man de con trole over zijn voertuig verloor en de sloot in reed. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het gemeen tearchief in Vlissingen en het Zeeuws Archief in Middelburg houden zaterdag open dag. De archieven zijn open in het ka der van de Landelijke Archie vendag, die in heel Nederland wordt gehouden. De dag heeft 'archiefschatten' als thema. De landelijke archievendag is het begin van de week van de ge- door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie G. van der Burg heeft gisteren op de zitting van de Middelburgse politierechter een inwoner van Zierikzee op ver denking van meineed laten aan houden. De man was getuige in de straf zaak tegen een dertigjarige in woner van Zierikzee. Die ver dachte stond terecht wegens dronken rijden. De getuige had aanvankelijk verklaard abso luut niet te hebben gereden. La ter was hij daarop teruggeko men en had hij in een brief aan de advocaat van de verdachte la ten weten dat hij de bestuurder was geweest. Om die reden werd hij gisteren nog eens aan de tand gevoeld. De officier wees hem op de zwa re straffen die op meineed staan. De getuige bleef erbij dat hij 21 mei de dertigjarige Zierik zeeënaar, een kennis, naar huis had gebracht. Een andere getuige had gezien dat er die nacht een witte auto door tuintjes en grasperken scheurde. De verdachte, die door de politie thuis was opge zocht, bleek de eigenaar te zijn. Die had zich tegen de politie la ten ontvallen: „Dit had ik niet moeten doen. Drinken en rij den." Uit de blaastest bleek een alcoholpercentage van 815 mi crogram. De officier liet proces-verbaal voor meineed opmaken. De Zie rikzeeënaar zit voorlopig vast in de penitentiaire inrichting To- rentijd. De strafzaak werd aan gehouden tot 27 december. schiedenis die dit jaar voor het eerst wordt gehouden. In het Vlissingse archief kunnen bezoekers een kijkje nemen in het depot waar de archiefstuk ken worden bewaard. Een aan tal topstukken wordt tentoonge steld. Kunstenaar Cees van der Burght exposeert op de eerste verdieping van het archief. Hij heeft zijn herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog in beeld gebracht. Bezoekers kunnen ver der kijken naar beelden uit oude Polygoonjournaals. Boven dien is er een film te zien over de bouw van het Vlissingse stad huis. Zaterdag wordt ook een di gitaal bestand van 37.000 foto's over Vlissingen in gebruik geno men. De foto's kunnen vanaf die dag via de website van het ar chief worden bekeken. Ook in het Zeeuws Archief krijgen be zoekers de kans om in het depot te kijken. Speciaal voor deze dag is daar een top tien van ar chiefstukken te zien. In het res tauratieatelier worden doorlo pend demonstraties gegeven. In de filmzaal is de documentaire 'Klein België' van Rieks Soepen berg te zien, over Belgische ge zinnen die tijdens de Eerste We reldoorlog achter 'een elektne- ken hek' woonden dat de Duitse bezetters hadden gebouwd. In de expositiekelder is de tentoon stelling 'Geboeid door het Zeeuwse Slavernijverleden' te zien. Wie vragen heeft over fami liegeschiedenis, de historie van een bedrijf, woning of de Zeeuw se geschiedenis in het algemeen, kan daarmee terecht bij het spreekuur van deskundigen. Het Zeeuws Archief (Hofplein) is van 9.00 tot 17.00 uur open, het Gemeentearchief Vlissingen (Hellebardierstraat) is open van 10.00 tot 17.00 uur. STREEKACTIVITEITEN MIDDELBURG - De Mug, 21.00 uur: Optreden Fragile; OOST-SOUBURG - Palazzoli Huis, 10.00-11.00 uur: Yoga: VLISSINGEN - Welzijnscentrum A. Coortelaan, 13.30 - 16.30 uur: Schaakso ciëteit schaakclub Vlissingen; Open Hof, 16.15 uur: Power yoga; Open Hof, 20.15 - 21.30 uur: Oerdansles- sen; RITTHEM - Sportzaal Korfbalvereni ging Atlas, 19.30-20.30 uur: Gym en trimmen vanaf 50 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11