erviërs in Kosovo blijven thuis Nu een zakelijk krediet voor 4,9%" IC ranse veiligheidsdiensten slaan arm over jonge terroristen vaal Karzai erkent dies in Afghanistan sraël compenseert kolonisten Gaza Vinder gletsjer mummie verongelukt ook in bergen rnnese partij president Rugova wint opnieuw parlementsverkiezingen Brussel wijst luchtreizigers op vogelgriep Britse parlement verandert in fort Militante moslims vernielen café Veel Amerikanen stemmen vroeg Jonge Belgen minder achter stuur Verhofstadt wil ingrijpen in vut Pronk ziet verbetering in voedselhulp aan Darfoer (in één telefoongesprek geregeld) maandag 25 oktober 2004 - Reddingswerkers heb- iterdag het lichaam gehor de vermiste Helmut Si- je vinder van de gletsjer- Ötzi. geen woordvoerder van de reddingsploeg is Simon op een ongemarkeerd jagerspad uit gegleden en na een val van 100 meter dodelijk verongelukt. De 67-jarige Simon ging vrijdag in zijn eentje wandelen rond de 2467 meter hoge Gamskarkogel, nabij Bad Hofgastein in de ber gen van Salzburg. Toen hij 's avonds niet thuis kwam, sloeg zijn vrouw alarm. De Nümberger Helmut Simon ontdekte met zijn vrouw Erika in 1991 de 5300 jaar oude mum mie Ötzi, op 3210 meter hoogte in de Similaungletsjer in Zuid-Tirol, op de grens tussen Oostenrijk en Italiè. Deze door het ijs goed intact gebleven mummie kreeg wereldwijde aan dacht. Behalve het lichaam wa ren ook kleren en gebruiksvoor werpen van de in de bergen ver ongelukte neolithische man in goede staat gebleven. Na enige jaren onderzoek aan de universi teit van Innsbruck, ligt Ötzi nu in een special daarvoor opge richt archeologisch museum in Bolzano. Het vormt de grootste toeris tische attractie voor Zuid-Tirol. GPD fees van Zweeden 0V1CA - Serviërs hebben toezingen voor een parle- Kosovo zaterdag mas- jeboycot. Van de 150.000 itchtigde Serviërs bracht >nt zijn stem uit. Bij de verkiezingen drie jaar ge was dat nog 45 procent. skiezingen zijn opnieuw door de LDK van pre- jova. Deze partij geldt jatief gematigd, maar de de Serviërs maakt mnpromis over de toe van Kosovo moeilijker, lenigde Naties moeten vol ar beslissen over de sta- Kosovo, dat nu nog een :::evan Servië is. De boycot was een overwinning voor de Servische premier Kost unica, die de Serviërs in Kosovo had opgeroepen thuis te blijven. Het was tegelijkertijd een dom per voor de Servische president Tadic, die de internationale ge meenschap had verblijd met een pleidooi voor deelname aan de stembusstrijd. De Servische kiezers besloten massaal thuis te blijven, omdat het vorige parlement naar hun mening niets had gedaan voor de Servische zaak. In Kosovo wonen de meeste Serviërs in en claves die door de Navo be schermd moeten worden tegen de Albanese meerderheid. De campagne voor een boycot van de verkiezingen begon na de pogroms van 17 maart van me redactie buitenland HEL - De belangrijkste ri- van de Afghaanse presi- Hamid Karzai, Yunus Qa- heeft gisteren zijn neder- iend in de presidentsver- igen van twee weken gele- Dal heeft een woordvoer- Qanuni gezegd. medewerker van zei dat de president de rheid van de stemmen nadat 92,1 procent van de ten waren geteld. ag ruim vier miljoen terwijl Qanuni er miljoen kreeg. De Oez- •generaal Dostoem kwam ÜEL - Het Belgisch minis- Volksgezondheid en de Commissie adviseren igpassagiers die afgelo- g van Bangkok via naar Brussel zijn gereisd te raadplegen, wanneer i koortsig of grieperig voe- larschuwing volgt op de t eerder deze week op tld Zaventem van twee >§eis die besmet waren vogelgriepvirus, feische veearts die de vo- ttft afgemaakt, lijdt in- niet verder dan ruim 780.000 stemmen. De definitieve uitslag wordt vandaag verwacht, maar Karzai is zeker van zijn overwin ning. Hij heeft nu ruim 55 pro cent van de stemmen. Als hij minder dan 51 procent van de stemmen zou hebben gekregen, was een tweede stemronde nog geweest. De Amerikaanse ambassade in Kaboel heeft gisteren bevestigd dat een van de drie doden, die-" zaterdag bij een zelfmoordaan slag in de Afghaanse hoofdstad zijn gevallen, een 23-jarige Ame rikaanse is. Verder kwamen bij de aanslag een Afghaans meisje van 12 jaar en de dader om het leven. ANP/RTR/AFP middels aan een ooginfectie. On derzoek moet binnen drie dagen uitwijzen of de veearts ook vo gelgriep heeft opgelopen. De ei genaar van de twee kuifaren- den, die de dieren had meegeno men in zijn handbagage, heeft zich gemeld bij de politie in zijn woonplaats Antwerpen. De Antwerpenaar reisde vorige dit jaar, toen tientallen Serviërs werden vermoord en duizenden huizen en kerken werden platge brand. Albanese politici, met in begrip van Rugova, verzuimden het geweld te veroordelen. Ook veel Albanezen toonden zich echter teleurgesteld over hun leiders. Onder Albanezen was de opkomst maar 53 pro cent, 11 procent minder dan in 2001. De regering, die nu demis sionair is, presideerde over drie jaar van economische chaos. Minstens 40 procent van de be roepsbevolking zit zonder werk, wegen verkeren in een deplora bele staat en vier jaar na de oor log zit de provincie nog dage lijks zonder elektriciteit. Ge hoopt werd dat de verkiezingen van zaterdag een duidelijke win naar zouden opleveren, die een sterke regering kon vormen. Maar blijkens een voorspelling van de uitslag kan de LDK van Rugova op niet meer dan 47 pro cent van de stemmen rekenen, wat hem opnieuw tot een coali tie zou dwingen. De definitieve uitslag wordt pas vandaag be kend. Als tweede eindigde de PDK van Hashim Thaci, die tijdens de oorlog van 1999 de rebellen beweging UCK leidde. Thaci zou 27 procent van de stemmen hebben gekregen. In 1999 verlieten Servische troe pen Kosovo, nadat de Navo hun land maandenlang bombardeer den. Bij het vertrek werd be paald. dat- Kosovo een Servische 'provincie zou blijven, bestuurd door de Verenigde Naties. De Kosovaarse regering heeft maar beperkte macht. GPD pagina 9 Van Gelder keert terug uit Kosovo week maandag met EVA Air ways van Bangkok naar Wenen, waar hij overstapte op een vlucht van Austrian Airlines naar de Belgische hoofdstad. Passagiers die een van deze vluchten hebben genomen, krij gen het advies naar een arts te gaan als ze zich de komende ze ven dagen grieperig, koortsig of onbehaaglijk voelen. Hoewel het risico op overdracht van dier op mens beperkt is, wil Volksgezondheid alle voorzorgs maatregelen nemen om versprei ding van het virus in Europa te vermijden. ANP/Belga LONDEN - Het paleis van Westminster in Londen, waaf het Britse parlement zetelt, wordt veranderd in een mo dern fort. Rond het gebouw komen hekken onder stroom, wegversperringen en een grote hefboom om de nabijgele gen rivier de Thames af te sluiten. De Britse geheime dienst en de Londense politie komen met de maatregelen naar aanleiding van een aantal inci denten waarbij onthutsende veiligheidsgebreken aan het licht kwamen. De afgelopen maanden wisten demonstran ten het parlement binnen te dringen en smokkelde een journalist een nepbom naar binnen. Er is grote vrees dat terroristen het parlement op het oog hebben. ANP JAKARTA - Een groep van driehonderd militante mos lims heeft in de Indonesische hoofdstad Jakarta een café vernield omdat daar tijdens de vastenmaand ramadan bier werd geserveerd. De leden van het Islamitische Ver- dedigings Front (IDF) stuurden de klanten van het Star Deli-cafe weg, waarna zij de boel kort en klein sloegen. Het is in Jakarta algemeen bekend dat het IDF zich bezig houdt met het afpersen van bange bareigenaren. Het Star Deli-cafe ligt in het uitgaansgebied Kemang, dat popu lair is bij buitenlanders en rijke Indonesiërs. ANP WASHINGTON - Meer dan 1,3 miljoen Amerikanen heb ben al hun stem uitgebracht voor de presidentsverkiezin gen. In dertig staten kunnen kiezers al stemmen om op 2 november de drukte te verminderen. In de staten New Mexico en Nevada stemde al 10 procent. Nog nooit eerder hadden tien dagen voor de eigenlijke ver kiezingsdag al zo veel mensen hun stem uitgebracht. In to taal zijn er ruim 200 miljoen stemgerechtigden, maar niet iedereen laat zich als kiezer registreren. ANP/AFP BRUSSEL - De Belgische minister van Verkeer Landuyt wil het jonge chauffeurs niet langer toestaan op vrijdag en zaterdagavond achter het stuur van hun auto te krui pen. Landuyt hoopt daarmee een rem te zetten op het gror te aantal dodelijke verkeersongevallen met jonge automo- bilisten in de weekeinden. Hij overweegt verder een rijbewijs met punten in te voe ren. Chauffeurs die vaak dezelfde verkeersovertreding beT gaan, verliezen een aantal punten. Wie te veel punten ver liest, raakt het rijbewijs tijdelijk kwijt. ANP BRUSSEL - In navolging van Nederland wil ook de Bel gische regering-Verhofstadt ingrijpen in de regelingen; voor vut en prepensioen. Premier Verhofstadt wil daara over de komende weken overleg voeren met de sociale,' partners in België. Als dat overleg geen resultaat ople- vert, dan grijpt Verhofstadt het komend voorjaar eenzijr dig in. Dat heeft de Belgische regeringsleider gisteren gezegd,.' De premier streeft ernaar vut-regelingen niet permanent te maken. „Mensen zullen eraan moeten wennen dat zul- ke regelingen ook tijdelijk kunnen zijn" ANP Een Albanese Kosovaar beklimt de treden van een stembureau in de hoofdstad Pristina. foto Arben Celi/RTR van onze redactie buitenland ABUJA - De speciale VN-ge- zant voor Darfoer, Pronk, heeft gisteren gezegd dat de humani taire situatie in de Soedanese provincie is verbeterd. Wel waarschuwt de Nederland se oud-minister dat het geweld tussen de door de regering in Khartoem gesteunde Arabische milities en rebellen in het ge bied is toegenomen. Volgens Pronk, die in de Nigeri- aanse hoofdstad Abuja is voor overleg met vertegenwoordigers van de Afrikaanse Unie, komt de internationale hulp voor de honderdduizenden vluchtelin gen in het gebied steeds beter aan. „In een maand zijn de voed- selleveranties met 50 procent toegenomen." ANP/AFP/RTR (Advertentie) Ne Glimmerveen B Franse inlichtingen hebben het afgelopen Ie alarm geslagen over een nieuwe ontwikkeling internationale terrorisme Na Bosnië, Tsjetsjenië jhanistan is volgens hen ^de plek waar jonge mos- "kmentalisten 'ervaring' y°or het plegen van aan- in de westerse wereld. «i van de 19-jarige Re- el Hakim in Fallujah is fiding voor de in Frank- ij ongebruikelijke stap ie geheime diensten om toten te treden. De Fran- al enkele maanden te Jden dat er vanuit Frank- fcjwilligers naar Irak afrei- •tor ze hebben daar tot dusver geen bewijzen voor ge vonden. Redouane is van Tunesi sche origine, maar hij heeft de Franse nationaliteit. Zijn oudere broer werd begin dit jaar aan de Syrisch-Iraakse grens door de Syrische politie gearresteerd. Tegenover Franse specialisten verklaarde hij sa men met Redouane aan een pel grimstocht te zijn begonnen. Uit dat verhoor werd duidelijk dat de reis van de twee broers was betaald door een islamitische or ganisatie, genaamd IQRA, die haar hoofdkantoor heeft in de Parijse voorstad Levallois-Per- ret. Op het aangegeven adres, in een ondergrondse kelder van een parkeergarage, bevindt zich de moskee van deze organisatie. Op het moment dat de politie er een inval deed, was de moskee gesloten. Er werden handvuur wapens, valse paspoorten en een onbekende hoeveelheid bankbil jetten aangetroffen. Plus een mo biele telefoon van de vice-voor- zitter van de IQRA, die vier da gen voordat de moskee op slot ging, vanuit Irak een sms-be- richt had ontvangen met de me dedeling: 'De groep is goed aan gekomen. Ik meld me als ik hulp nodig heb.' Volgens de politie gaat het daarbij ook om de twee broers, die eerder dit jaar Parijs zouden hebben verlaten om in de Syrische hoofdstad Damas cus aan een universiteit de ko ran te gaan bestuderen. De Fran se diensten zijn er evenwel van overtuigd dat zij vanuit Damas cus naar Irak zijn gegaan. Na het verhoor van de oudste broer zijn in Frankrijk al diens familieleden ondervraagd. De 19-jarige Fransman bleek zich te hebben aangesloten bij de Iraakse rebellen en is bij gevech ten omgekomen in Fallujah. Onafhankelijker De Fransen zien in de affaire van de twee broers een bevesti ging van hun theorie dat de jong ste lichting terroristen veel onaf hankelijker opereert dan met na me de Amerikaanse inlichtingen diensten geloven. De Amerika nen gaan nog steeds uit van een groot centraal netwerk, geleid door Osama bin Laden. Maar volgens de Franse onderzoeks rechter J. Bruguière, de bekend ste anti-terreurrechter van het land, is het onzin om alle aan dacht op Bin Laden te richten. „Al een paar jaar, zelfs nog voor de aanslagen in New York en Washington, is het netwerk van Bin Laden versplinterd." GPD Üliiedactie buitenland ZALEM - De Israëlische •Sneeft gisteren een plan feurd dat voorziet in ®satie voor de joodse kolo me hun nederzettingen in •tostrook moeten verlaten. ^jvoor compensatie werd Jrtien tegen zes stemmen D°men. Volgens het plan ^ier Sharon moeten alle ®n voor juli volgend azastrook hebben ver- v']f tegenstemmers zijn frs uit Sharons eigen Li- Mj. 6 Seling voorziet in een com pensatie van tussen de 200.000 en 300.000 dollar per kolonisten- familie. In totaal zullen ruim achtduizend kolonisten de 21 ne derzettingen op de Gazastrook en vier van de 120 nederzettin gen op de Westelijke Jordaanoe- ver moeten verlaten. Sharon wil zich met de terug trekking uit de Gazastrook con centreren op de verdediging van de veel grotere nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. De bewaking van de kolonisten in de bezette gebieden vergt een enorme inzet van het Israëlische militaire apparaat en drukt zwaar op de begroting. De machtige kolonistenbewe ging verwijt Sharon dat hij zwicht voor de Palestijnse ter reur en voorspelt dat de terug trekking uit de Gazastrook tot een burgeroorlog in Israël zal lei den. Volgens de politie wordt Sharon, ooit de held van de kolo nisten, met de dood bedreigd. Oppositie Het Gazaplan wordt vandaag of ficieel voorgelegd aan de Knes set, het Israëlische parlement, en naar verwachting wordt er morgen over gestemd. De min derheidsregering van Sharon is voor voldoende steun afhanke lijk van de linkse oppositie. Overigens zal de terugtrekking niet het einde van alle Israëli sche verantwoordelijkheden in de Gazastrook mogen beteke nen. Anders wordt de Israëli sche claim op het gebied steeds zwakker. Dat staat in een rege ringsrapport dat gisteren is uit gelekt. In het rapport waarschuwen ju risten van de regering-Sharon daarom voor te veel samenwer king met bijvoorbeeld de Euro pese Unie, die een belangrijke bijdrage wil leveren aan de we deropbouw op de Gazastrook Ook verdere samenwerking met Egypte om de grens met Gaza te bewaken wordt in het stuk afge raden. ANP/RTR/AFP Bij de Postbank kunt u tot 5 november aanstaande een zakelijk krediet afsluiten tegen de uiterst lage rente van 4,9%*. U hoeft alleen te bellen met de Postbank Kredietadviseurs. U knjgt direct de maximale hoogte van uw krediet te horen. Zo kunnen ondernemers in één gesprek een krediet regelen tot zelfs 400.000. Samen met de adviseur bepaalt u dan ook welk krediet het beste bij uw situatie past. Profiteer nu van dit unieke tarief. Bel tijdens kantooruren naar 0900 0508 (5 cent per minuut) of kijk op postbank.nl/zakelijk Bij 5 jaar vast. Dit aanbod is geldig tot 5 november 2004. Dat is de kracht van de Postbank onderdeel van INGAè

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5