Teringzooitje in het Boerhaave Uitbreiding hielprik bepleit PZC PZC En hoe zit het dan met die bril? Tentoonstelling over infectieziekten voor mensen met een sterke maag Slapende vrijster Vaccin tegen malaria Incontinentie overdraagbaar Botox helpt na borstamputatie Straling wordt vaak onderschat 25 oktober 1954 Nieuwe vrienden maken met behulp van multomap jjjSjSgl Spa maandag 25 oktober 2004 door Ad van Kaam LEIDEN - Zweren, puisten, druipers, vijgwratten, zwarte blaasjes, aangevreten gezichten en verminkte lichaamsdelen. Wie eens aan den lijve wil onder vinden wat infectieziekten zoal bij de mens kunnen aanrichten, kan terecht in Boerhaave, het Rijksmuseum voor de Geschiede nis van de Natuurwetenschap pen en van de Geneeskunde. Opgepast! Bezoekers met tere zieltjes of met een zwakke maag kunnen de tentoonstellingsruim te van de tentoonstelling Tering zooi in het Leidse Museum Boer haave de komende maanden be ter mijden - en wel als de spreek woordelijke pest. Want de uiter lijke kenmerken van een aantal van die ziektebeelden als bij voorbeeld syfilis zijn niet be paald een lust voor het oog. Eer der confronterend te noemen. Soms zelfs ronduit smerig om te zien. De weinig vleiende titel Tering zooi is een directe verwijzing naar de typisch Nederlandse ge woonte om ziekten te gebruiken als verwensing. „Krijg toch de cholera, tyfuslijer", is een krachtterm die menig parkeer wachter in de grote stad naar hët hoofd krijgt geslingerd. Waarbij de gebruiker overigens nauwelijks nog beseft waar hij het over heeft. Cholera, de pest, tering en tyfus zijn ziekten die vroeger welis waar hele stammen, steden en koninkrijken uitroeiden, maar die in de huidige westerse we reld hun betekenis vrijwel heb ben verloren. De moderne ge neeskunde heeft er een afdoen de antwoord op gevonden. Schrikbeelden Dat geldt niet voor alle infectie ziekten. Aids en SARS bijvoor beeld zijn schrikbeelden die van daag de dag dood en verderf zaaien zoals de Zwarte Dood (pest), de pokken of de Spaanse Griep dat destijds deden. Die ldatste ziekte alleen al eiste ove rigens maar liefst 50 miljoen slachtoffers, en nog niet eens zo Wasmodellen van een lepra- en syfilispatiënt gek lang geleden - aan het eind van de Eerste Wereldoorlog. Volgens sommige wetenschap pers is het slechts een kwestie van tijd of door een verbinding tussen een simpele influenza en de vogelgriep breekt er een ver woestende epidemie uit die aan misschien wel 100 miljoen men sen het leven zal kosten eer er een medicijn is gevonden. Kort om: overdraagbare infectieziek ten zijn van alle tijden en ze dwingen de medische weten schap tot het vinden van vac cins voor steeds nieuwe virus- Dat is wat Boerhaave met zijn tentoonstelling wil duidelijk ma ken. Dit gebeurt op tamelijk in dringende en soms dus ook op confronterende wijze en veelal aan de hand van preparaten en zogenaamde wasmodellen en moulages. Vers lijk Omdat het vanwege het snelle ziekteproces en het besmettings gevaar niet altijd mogelijk was om een vers lijk te gebruiken, ontwikkelde het St. Louis zie kenhuis in Parijs aan het eind van de negentiende eeuw was modellen. Deze afgietsels van (echte) gezichten en ledematen gebruikten universiteiten als leermodellen voor aankomende artsen en specialisten. Ze dien den tevens als afschrikwekken de voorbeelden voor het grote publiek. Juist in die tijd grepen geslachts ziekten genadeloos om zich heen. Het zijn met name de was modellen van de verschillende stadia van syfilis die er op de ex positie flink 'inhakken'. Het is even slikken als je oog in oog komt met een vagina vol vijg wratten of een aan alle kanten foto's GPD etterende penis. Het Pathoplas- tisch Instituut in de Duitse stad Dresden verfijnde rond 1900 de Franse moulagetechnieken. Am bachtslieden maakten ware kunststukjes van de gezichten als maanlandschappen waar-' mee leprozen jaren rondliepen voordat het trage ziekteproces van de melaatsheid hen uiteinde lijk aan de rand van het graf bracht. Realistisch „Ze zijn inderdaad realistisch", zegt Ad Maas, één van de samen stellers van de tentoonstelling als hij doorkijkt tussen de gla zen, transparante opstelling in het voormalige Caeciliagasthuis waar in de zestiende eeuw nog enige pestlijders verpleegd wer den. „Ze waren oorspronkelijk be stemd voor het onderwijs. Dan schiet het niet op om te verdoe zelen. We hebben even overwo gen om doeken te hangen rond de meest enge moulages, met kijkgaten. Omdat we het pu bliek niet willen shockeren. Na ampel beraad hebben we dat toch maar niet gedaan. Het is per slot van rekening weten schappelijk verantwoord. Boven dien, je hoeft hier niet te komen. Laten we wel wezen: van dicht bij vallen ze best mee. Eigenlijk zijn ze heel mooi en kunstzinnig gemaakt." Toorn De tentoonstelling is opgesplitst in twee delen: de infectieziekten van het verleden en die van het heden. Daar tussendoor vertelt de expositie het verhaal van de oorsprong van de overdraagba re infecties (veelal Azië), de snel heid waannee deze ziektes hun slachtoffers eisten, wie de groot ste moordenaars waren (de pok ken) en welke wetenschappers de sleutel vonden voor wat de mensen eerst en vooral zagen als 'de toorn van god'. Toen men nog dacht dat je lepra kreeg als je geslachtsgemeenschap had met een menstruerende vrouw. Of dat excessieve drinkgelagen en bandeloos gedrag de midde len waren om te ontsnappen aan de pest. Voor welke ziekte, zo meende men in de Middeleeu wen, de joden verantwoordelijk waren. Zij zouden het water heb ben vergiftigd. De pogroms die volgden op de eerste pestgolf werden in omvang slechts over troffen door de holocaust 500 jaar later. GPD Teringzooi, infectieziekten op zicht - tot en met 10 april 2005. Museum Boerhaave, Lange St. Agnietenstraat 10 Leiden. Ope ningstijden: di t/m za 10-17 uur, zondag 12-17 uur. P SYDNEY - Een psychiatrische behandeling heeftea; iici stralische vrouw verlost van een zeer vreemde kwa-i slaapwandelend verliet zij 's nachts haar huis om va gens met wildvreemden seks te hebben. De volgendëi gen herinnerde zij zich hier niets van. Haar manonti de nachtelijke escapades van zijn vrouw toen hijeeci E> wakker werd, zijn vrouw naast zich in bed misteea! ging zoeken. P. Buchanan (Woolcock Institute of Ma Research, Sydney) meldde deze vreemde vorm vanè f, wandelen tijdens een congres in Sydney over slaapl J| nissen. GPD BARCELONA - De strijd tegen malaria, een ziekten aan wereldwijd jaarlijks ruim een miljoen menseno^ den, is weer een stapje gevorderd. Een experimented Oef cin tegen malaria blijkt de kans op infectie met desa riaparasiet met 30 procent te verminderen. De kam |01 ernstige vorm van de ziekte te krijgen neemt na va« tie zelfs af met 60 procent. Dit meldt P. Alonso (Centi Salut Internacional, Barcelona) in het medisch tijdsei The Lancet op grond van een test van het vaccine o ruim 2000 kinderen (1-4 jaar) in Mozambique. GPD BERGEN - Vrouwen wier moeder of oudere zus lastl van urine-incontinentie, hebben 30 tot 60 procent kans zelf ook incontinent te worden dan vrouwenbt u incontinentie niet in de familie voorkomt. Y. Hars (universiteit Bergen, Noorwegen) concludeert dat un analyse van gezondheidsgegevens van ruim 14.1 se vrouwen van diverse generaties. GPD ARKANSAS - Het bekende antirimpelmiddelSotoi goede diensten bewijzen na een borstamputatie (w kanker). Bij de daarop volgende borstreconstructie den huid en borstspierweefsel langzaam opgerektm ballon. Het spierverslappende Botox (botuline ios kan in dat stadium van de behandeling willekeurig! mentrekkingen (spasmen) van de borstspier voort? en daarmee de behandeling minder pijnlijk maken Dit schrijft R. Laayeeque (University of Arkansas.! N Rock) in het vakblad Annals of Surgery op grond van onderzoek bij 48 patiënten. Door het gebruik van! kon het weefsel sneller worden opgerekt en haddea vrouwen desondanks minder pijnstillers nodig. GPD l PIS A - Zowel patiënten als artsen onderschatten va hoeveelheid straling waaraan de patiënt tijdens vormend) medisch onderzoek wordt blootgesteld. Dei i strekte (schriftelijke) informatie aan de patiëntk soms ook niet, de risico's op effecten op de langeta (kanker) worden vaak verdoezeld, te rooskleurig va steld of in termen beschreven die de patiënt amps duidelijk maken. Dit stelt E. Picano (Consiglio Naza della Richerge, Pisa) in het medisch tijdschrift British dical Journal. Picano baseert zich hierbij, naar eigen gen, op 25 jaar ervaring. GPD door Marieke van Schie Morgen ga ik met vakan tie, ik besluit mijn post nog even kritisch door te ne men, en de brieven te selecte ren die geen uitstel dulden. In de eerste brief wordt infor matie gevraagd over een jon ge man, die een huis gekocht heeft. In de vragenlijst heeft hij vermeld, dat hij in zijn jeugd bronchitis heeft gehad. De medisch adviseur van de hypotheekverstrekker vraagt nadere informatie: gebruikt hij nog inhalatiemedicatie? Hoe is zijn longfunctie? Heb ik hem recent nog gezien? Ik zoek zijn gegevens op, trek zijn dossier van de vorige huisarts uit de kast en kan niets terug vinden. Ik bel hem op. „Met Teun." „Het spijt me dat ik stoor. Ik moet informatie over u ver strekken, maar kan niets te rug vinden in uw dossier." Teun is allervriendelijkst, ook hij vindt het erg verve lend, dat ik lastig gevallen word met deze toestand. „Er is niets meer met me aan de hand, tot mijn twaalfde jaar had ik last van astma, maar sinds ik aan zee woon is alles verdwenen als sneeuw voorde zon!" Ik beloof hem de informatie per omgaande op te sturen. Zijn financiële situatie hangt ervan af. Wie realiseert zich nou, dat de huisarts een rol speelt in zo'n verhaal? Dan is er een brief met de vraag om informatie over Ka- rel, een jonge man die aange reden is door een brommer. Hij heeft zich de volgende dag gemeld met wat builen en schaafwonden, had ook een verzwikte voet. Ik heb het al lemaal opgetekend, lees mijn aantekeningen nog eens door. De advocaat vraagt in zijn brief: 'Waarmee heeft mijn cliënt zich gemeld? Heeft hij zicht op blijvend letsel? Hoe lang is hij arbeidsongeschikt? Heeft u brieven van behande lend specialisten?' Ik beant woord alle vragen zorgvuldig. De volgende brief. Een pa tiënt met ondergewicht, ze is op hoge leeftijd. Omdat ze wat extra versterking nodig heeft heb ik pakjes met eiwit rijke voeding aangevraagd. Ook hier vraagt de adviseur waarom dit nodig is. Dit for mulier vul ik eveneens in. Een advocaat is al maanden bezig om een cliënt te steunen in haar strijd tegen de drei gende uitzetting uit de WAO. Hij vraagt het hele medisch dossier op. Twintig kantjes kopiëren we, en de vragen tracht ik zo goed als het gaat te beantwoorden. „Is dit nou echt mijn werk?", denk ik terwijl de uren voor bij vliegen. Het zijn haast Amerikaanse toestanden, ik zou als iemand op het spreek uur komt alles tot in de fines ses moeten noteren om deze vragen te kunnen beantwoor den. Het gaat vaak niet om ge nezen, maar om het registre ren van onrecht, of letsel, om een uitkering aan te kunnen wagen. Ik weet de oplossing niet, maar dat het anders zal moeten staat voor mij vast. Op de gang ontwaar ik twee buitenlandse mannen. De een tolkt de ander. Er is een fami lietwist geweest, hij heeft bui len op zijn hoofd, een piep klein wondje aan de lip en een kapotte bril „Kunt u de papieren van de politie invul len?" Ik vraag wat er gebeurd is: hij is in scheiding, wilde zijn kind meenemen, maar de broer van zijn vrouw verde digde de familie-eer. Ik onder zoek zijn kwetsuren, noteer alles op het registratieformu lier, maak een kopie om te be waren en overhandig de spul len. „En zijn bril?", vraagt zijn vriend. Daar kan ik niets mee, dat is niet medisch. „Dan ga ik naar mijn advo caat", zegt hij als ze vertrek ken. Marieke van Schie is huisarts door Henk Hellema GRONINGEN - In het Acade misch Ziekenhuis Groningen wordt een nieuwe techniek toe gepast die uitermate geschikt blijkt om bij pasgeborenen, via het hielprikje, de erfelijke vet- stofwisselingsziekte MCADD op te sporen. MCADD staat voor een erfelijke ziekte waarbij de vetstofwisse ling is gestoord. De aandoening komt voor bij 1 op de 12.000 pas geborenen. Elk jaar komen er zo'n zestien nieuwe patiëntjes met MCADD bij. De aandoe ning is lastig te herkennen en kan zeer ernstig verlopen. Naar schatting overlijden jaarlijks in ons land één tot twee kinderen aan de ziekte. „Problemen tre den op, wanneer een baby voor zijn energie te veel een beroep op de brandstof glucose moet doen", legt projectleider en kin derarts dr Peter Smit uit. „Wanneer de glucose begint op te ï'aken, wil het lichaam over stappen op de verbranding van vetten. Maar door een slecht werkend enzym kan dat bij ba by's met MCADD vrijwel niet. Het gevolg is dat de baby van glucose blijft verstoken, waar door de hoeveelheid in het bloed te veel daalt, Een te lage glucose- spiegel treft vooral de hersenen: de baby kan versuft raken en eventueel blijvend hersenletsel oplopen. Vooral wanneer baby's van zo'n zes voedingen per et maal overgaan op minder voe dingen met een vrij lange nacht pauze, kunnen problemen op treden. Zo tegen de leeftijd van een half jaar. Maar we hebben MCADD kan in een bevolkingsonderzoek worden opgespoord ook jongere patiëntjes gezien." Klachten kunnen verergeren, wanneer een baby ook nog eens een infectie onder de leden heeft, koortsig is of diarree heeft. In zijn onderzoek naar het natuurlijke verloop van de erfelijke vetstofwisseling vond arts-onderzoeker Terry Derks minder MCADD-kinderen dan hij op grond van cijfers had ver wacht. „Bij een deel van deze kinderen wordt kennelijk nog niet de goede diagnose gesteld. Zoals wiegendood." MCADD is zeer geschikt om via een bevolkingsonderzoek op te sporen, zegt Smit. „Het voldoet aan alle vereiste criteria: het is een ernstige aandoening, komt betrekkelijk vaak voor, is goed op te sporen en is met een aange past dieet van extra koolhydra ten en weinig vetten goed te be handelen. Sinds vorig jaar loopt er in de door Claudia Sondervan GOES - Mensen met een handi cap zitten gauw op een eilandje. Voor mensen met een verstande lijke handicap is dat eilandje vaak wel heel klein. Om juist die kwetsbare mensen aan een sociaal netwerk te helpen ont wikkelde de Federatie van Ouderverenigingen een stappen plan voor hun ouders of verdere familie. Een vriendenkring uit een multomap. Het lijkt een te theoretische oe fening om echte contacten met echte mensen te organisaeren rondom je gehandicapte kind, broer of zus: een stappenplan met tien werkopdrachten in een multomap. Maar het werkt, be zweert de FvO en getuigen ook de proefpersonen die de map hebben uitgeprobeerd. Hun ge tuigenissen zitten tussen de tab bladen om de gebruiker moed in te spreken. Het vergt moed, stelt de inlei dende tekst, om vrienden, ken nissen en vage bekenden aan te spreken en te betrekken bij het leven van je kind of familielid. De map is zware kost voor verle gen types. Meer mensen binnen het eigen kringetje halen is echter nodig, vindt de FvO. Om de gehan dicapte een zo rijk mogelijk leven te bieden met niet enkel betaalde beroepskrachten om zich heen. En niet in het minst om als verzolgende even een taak uit handen te kunnen ge ven. De map laat de gebruiker eerst het bestaande netwerk beschrij ven. samen met de gehandicap te, en bepalen wat er beter kan of wat er aan schort. Stap voor stap wordt gewezen op andere mogelijkheden om mensen te be naderen en komen er tips om SCHIPBREUK - Yersekenaren J. Verschuren, zijn zestienjari ge zoon en knecht S. Steketee zijn in een hevige storm op het nippertje aan de dood ont snapt. Ze verloren hun schip, maar werden gered door schip per W. D'hooge van de Yerseke 188. Verschurens schip, de Yerseke 64. voer in een konvooi van vijf schepen maar D'hooge was de enige die de schipbreuk van zijn collega opmerkte. RODE DUIVELS - Nederland heeft een voetbalinterland te gen België tot een redelijk goed einde gebracht: Oranje verloor weliswaar, i de eervolst denkbare rijd 4-3. Dat was meer danw, vooraf in Nederland werd i hoopt. Gedurende de strijd stonden de RodeDró i aanvankelijk met 3-0 voor. VERPLEEGSTERS - Op jaarvergadering van degewi i kundige vereniging tol bert i dering van het ziekenhuis zen waren deze week zod ke geluiden te horen. En den te veel mensen op mi liggen, ons land zou duin verpleegsters te weinig k ben, en te weinig operatki foto Do Visser/GPD vier noordelijke provincies een onderzoek naar de haalbaarheid en kosteneffectiviteit van een screening op MCADD. „We ge bruiken hiervoor het bloed dat bij pasgeborenen toch al voor andere erfelijke afwijkingen uit het hieltje wordt geprikt. Uit het onderzoek kan nu al wor den geconcludeerd, dat de me thode zeer nauwkeurig is, zegt Smit. „We vinden nauwelijks verkeerde uitslagen." GPD die geïnteresseerd en betrokken te krijgen. Het werkt, garandeert de FvO. En werkt het de eerste keer nog niet, dan werkt het bij een twee de poging. Eventueel is het stap penplan in cursusverband te vol gen. Volharding en durf zijn on ontbeerlijk voor succes met de map. Maar die kwaliteiten heb ben families van verstandelijk gehandicapten door de zorg voor hun dierbare toch al op scherp staan, vindt de FvO. Natuurlijk, een netwerk! Van A naar Beter in 10 stappen. Prijs 20 eurouitgegeven door de Fe deratie van Ouderverenigingen, Postbus 85276, 3508 AG Utrecht (www.fvo.nl). Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: A. J. Snel Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)315660 Fax: (0113)315669 E-mail: lezersredacteur @pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009^ E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachlweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (01111454651 Fax: (01111454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17,00 uur Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden: zaterdags tot 12.00 uur Abonnementen: 0800-0231231 autom afschrijving accepts per maand: 19,95 n.v.t per kwartaal: 58.00 60,1 per jaar €222.50 226/ Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail' lezersservice@pzc,nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand*®* einde van de betaalperiode PZC. t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t'm vrijdag: f 1,25 zaterdag: 1,75 Alle bedragen zijn inclusief 6% Bi» Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-ordeis wordenir^ overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en*? de Regelen voor het Advertentie*5"' Overlijdensadvertentie»: maandag t/m vrijdag; tijdens kantooruren zondag van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertentie»: Tel: (0113)315540 Fax (0113)315549 Rubrieksadvertenties (klointjest Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 ,J Business to Busïness/Onroer» Tel' (076)5312277 Fax:(076)5312274 Internet: www.pzc.nl/adverteW Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van „ei v»eyc,«.. aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt (abonnementen/administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante (!«-__ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons rorgvuü?g- do derden. Als u op deze informatie geen |iri|S stelt dan kunt u dit schnftelijk mew" zersservice, Postbus 31 4460 AA Goes Behoort tot 'ïi: WGGGNGR Df: matolog Kijfttk' BfftSlou ferme*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4