ZC Behandeling ooglaser faalt Rotterdam doet huizen van de hand tegen herstelkosten EO Meer geld gaat op aan directie goede doelen Bedreigd Kamerlid Wilders verhuist Slaaptekort is ernstig probleem voor gezondheid Ambulance op de Amazone imonis rdedigt uttiglione ikkenrolsters «gehouden «r 74-jarige idooi voor omotiebeurs Gezichtsvermogen wordt regelmatig ernstig aangetast Nijmeegse ondernemers voorzien toch verbod terreinwagens Monarchie kost Rijk 95 miljoen Man overlijdt na schietpartij Mensen raken onwel door lozingen Arrestaties bij inval houseparty Vliegtuig maakt voorzorgslanding onze maandag 25 oktober 2004 redactie binnenland ECHT - Het Tweede-Ka- :j Geert Wilders en zijn p vertrekken wegens be- jngen uit de Utrechtse wijk liland. Ze hebben de bun woning opgezegd. IKRDAM - Kardinaal Si- I deelt de kritiek van het p de ophef die is ont- irond de beoogde Italiaan- [ocommissaris Buttiglione. Üekritiek in het Europees ment op de opvattingen de behoudende rooms-ka- k Buttiglione over homo- aliteit en de rol van de wijst volgens het Vati- ophet ontstaan van een an- Jholieke inquisitie in Euro- j)ediscussie is van zulk een •ddat ik wel een beetje on- arijf wat het Vaticaan sig- t", zei het hoofd van de i-Katholieke Kerk in Ne- indgisteren in het televisie- imma Buitenhof. „Ik krijg imeer de indruk dat je als us tegenwoordig geen miële ideeën meer mag héb- Mis sprak zich uit tegen een lijk EU-lidmaatschap van ije. 'Historisch besef' leert üshem dat Turkije deel uit- h van Azië. Wel kan het iopeen andere manier met jaropese Unie worden ver ia, vond hij. Zijn opvatting geen negatief oordeel de islam in, benadrukte de 'ml ANP BHOVEN - Een 74-jarige wuit Neer (Limburg) heeft idagde dief van haar porte- eein de kraag gegrepen. houw zat in de trein op het taal Station in Eindhoven kaar portemonnee werd ge il door twee vrouwen, van i24jaar, uit Lille. GPD ECHT - De Vereniging van trsiteiten (VSNU) ziet toe- stin de 'student-promoven- die niet in dienst is van de rciteit maar een beurs LDeze vorm wordt popu- krals gevolg van het bache- üaster-systeem. worspelt de VSNU in een idle deze week wordt gepre- ed. pa promovendi nog meestal ast van de universiteit, of ize onderzoek in hun vrije avoorzien ze zelf in hun le- fcderhoud. Een beurs heeft wrdeel dat de promoven- adfstandiger kan werken, fshoeft te geven en dat de ssiteit geen loon hoeft te ie. ws kan door de universi- •orden verstrekt maar ook Hfheeld door de overheid 'bedrijf. Een aantal univer- heeft daar al ervaring jPgedaan. Hieruit is geble- deze vorm geen negatie fs heeft op de presta- tvp Wilders wil niet ingaan op de aard of herkomst van de bedrei gingen. „Maar ik kan er voorlo pig niet meer zijn, is mij ver teld", zegt het Kamerlid. „Voor mij is het er niet al te veilig." Wilders, die in september brak met de VVD en nu een eenmans fractie vormt, staat bekend om zijn uitgesproken opvattingen over de islam. Kanaleneiland telt veel bewoners van allochto ne afkomst met een islamitische achtergrond. De politie surveil leert sinds enige tijd extra rond de woning van Wilders. Zijn standpunten over de islam zijn Wilders meerdere malen op bedreigingen met de dood ko men te staan. Daardoor wordt het Kamerlid sinds kort be waakt door vier lijfwachten en rondgereden in een gepantserde auto. GPD doorThea van Beek DEN HAAG - Behandelingen met een ooglaser mislukken re gelmatig. Bij vijftien procent van de behandelingen gaat het mis en is een tweede behande ling nodig. Regelmatig wordt het gezichtsvermogen ernstig aangetast. Bij één op de duizend behandelingen komen zelfs ern stige complicaties voor. Dat zei voorzitter G. Luyten van de werkgroep refractiechi- rurgie van het Nederlands Oog heelkundig Gezelschap (NOG) zaterdag in het tv-programma Kassa. De werkgroep werkt aan een register waarin goede oogla- serartsen worden opgenomen. Zij moeten voldoen aan eisen van opleiding en bijscholing. Daarnaast moeten ze een proto col ondertekenen met gedragsre gels op het gebied van intake, voorlichting en nazorg. De mees te laserbehandelingen vinden plaats in privé-klinieken, een deel in gewone ziekenhuizen. In Nederland worden per jaar twintigduizend ogen gelaserd. Meestal gebeurt dat om bril of contactlenzen overbodig te ma ken. Behalve voor dergelijke cosmetische operaties, wordt la ser ook gebruikt bij oogaandoe ningen. Bij de behandeling wordt vrijwel altijd een glazen lensje op het hoornvlies ge plaatst. Door deze lens richten de laserstralen zich op de te be handelen afwijking. Eind mei en begin juni dit jaar kregen tien mensen een verkeer de behandeling in een Portugese privé-klimek van een oogarts uit Amstelveen. Bij drie patiën ten is het zicht waarschijnlijk voorgoed ernstig aangetast. De oogarts vertelde de gedupeerde patiënten op zijn spreekuur dat er iets mis was met de laserappa- ratuur in zijn kliniek Eye-Q-Vis- ion in Lagoa. Zij kregen te ho ren dat hij daarvoor niet aan sprakelijk is maar Bausch en Lomb, het bedrijf dat de appara tuur levert en onderhoudt. Verouderd Bausch en Lomb stelt dat de kli niek werkt met verouderde ap paratuur die niet meer door hen of een ander erkend bedrijf wordt onderhouden. Voor elke laserbehandeling moet een test uitwijzen of de apparatuur nog betrouwbaar is. De Inspectie van de Volksge zondheid stelt een onderzoek in. De inspectie vindt dat de arts zijn patiënten direct had moe ten inlichten over de gemaakte fouten. Nu gebeurde dat pas toen zij met hun klachten op zijn spreekuur verschenen. Omdat de kosten voor een cosmetische laserbehandeling niet door de ziektekostenverze kering worden vergoed, laten nogal wat mensen zich in het buitenland behandelen. Behalve Portugal, Thailand, Zuid-Afri- ka en België is ook Turkije zeer populair. De kosten van een be handeling zijn vaak de helft van die in Nederland, rond de 2500 euro, inclusief vliegreis en ver blijf. GPD NIJMEGEN - Ondernemers van de Nijmeegse binnenstad hebben zaterdag op de Wedren gedemonstreerd tegen de plannen van de gemeenteraad om terreinwagens te weren uit de binnenstad. Hoewel het college van B en W van Nijmegen dit voorstel van GroenLinks vooralsnog niet wil uitvoeren, verwachten de ondernemers dat de gemeenteraad de plannen toch zal doorzetten. Ze vrezen daardoor een flinke inkomstenderving. foto ANP door Arend van Wijngaard GRONINGEN - Slapeloosheid is een onderschat probleem voor de volksgezondheid en er wordt bij lange na niet genoeg tegen ge daan. Dat vindt medisch bioloog In- grid Verbeek die vandaag aan de Rijksuniversiteit Groningen promoveert op een onderzoek naar slapeloosheid. „In de Verenigde Staten hebben ze al reclamecampagnes met de titel 'Wake Up America' omdat slaaptekort een vergelijkbaar probleem is als slechte voeding of te weinig beweging", zegt zij. „De gezondheid van mensen kan er flink onder lijden en de kwaliteit van het leven wordt heel slecht." Het probleem van slapeloosheid is typisch iets van deze tijd. „Sinds de komst van het elektrisch licht zijn mensen gemiddeld anderhalf uur korter gaan slapen. Met de 24-uurseco- nomie wordt het probleem al leen maar erger." Uit haar onderzoek blijkt dat zo wel de slapelozen als huisart sen, psychiaters en andere hulp verleners het probleem niet se rieus genoeg nemen. Zo'n 10 pro cent van de Nederlanders slaapt meer dan drie dagen per week te weinig. Maar een klein deel daarvan zoekt hulp bij bijvoor beeld de huisarts. En die hulp verleners weten vervolgens niet wat ze er mee aan moeten om dat ze daar niet voor zijn opge leid. GPD door Claudie Bolster ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam geeft in de wijk Spangen woningen weg om ver dere verpaupering tegen te gaan. Rotterdam stelt als voor waarde dat de huiseigenaren hun optrekje wel opknappen. De gemeente heeft berekend dat ze dat ongeveer 90.000 tot 210.000 euro zal kosten. Spangen kampte onder meer met drugsoverlast en malafide huiseigenaren. De gemeente wil kopers trekken, omdat die door gaans meer betrokken zijn bij de buurt, waardoor die op knapt. „In Spangen zijn bijna geen koopwoningen", zei pro jectleider D. Blom van de ge meente zaterdag. De gemeente vond het Wal lis-blok, waar het in het experi ment om gaat, architectonisch zo interessant dat besloten is het verval te keren. Het com plex staat grotendeels leeg. De nieuwe eigenaren moeten ge zamenlijk de buitenkant laten renoveren door een aannemer. Ook aan de binnenkant moet het een en ander gebeuren. Zo moeten er gescheiden opgangen komen en dient de riolering te worden vernieuwd. De inrich ting wordt aan de bewoners overgelaten, aldus Blom. Handi ge eigenaren mogen ook zelf aan de slag gaan, wat ze weer winst oplevert. De gemeente heeft een aantal kwaliteitseisen opgesteld. Die zijn bepalend voor de indicatie- prijs van de woning. De eige naar mag kiezen hoeveel verdie pingen hij wil. Het kleinste huis van ongeveer 100 vierkante me ter kost minimaal 90.000 euro, een heel pand van drie etages Advertentie penkpan|< V/XNVAAO MAAK ee MS g«j£p krijg Vanavond in Metterdaad, ned. 1, 24.00 uur horen z\enge\ouen 210.000 euro. Het is nadrukke lijk niet de bedoeling de woning later te verhuren. De gemeente hoopt namelijk dat er een socia le cohesie onder de eigenaren ontstaat, wat de wijk ten goede komt. Ze is niet bang voor huis jesmelkers. „We kennen ze en bovendien ko men ze wel bovendrijven, want het is een intensief proces. Daar willen ze niet veel tijd in investe ren." Het project loopt al even. In een maand tijd hebben zich onge veer vijftig belangstellenden ge meld. De gemeente heeft onge veer 30 tot 35 huizen te verge ven. Blom verwacht dat septem ber volgend jaar de bewoners kunnen beginnen met opknap pen en dat ze een jaar later in hun huis wonen. Als het project slaagt, dan wil Rotterdam onder zoeken of het experiment ook in andere wijken kan worden toe gepast. „Wij zijn al heel enthou siast", aldus Blom. ANP DEN HAAG - Het Koninklijk Huis staat voor 2005 voor 95 miljoen euro in de rijksbegroting. De kosten zijn hoger dan anders, omdat er 8,4 miljoen is uitgetrokken voor het zilveren jubileum van koningin Beatrix. Waarnemend pre mier Zalm meldt dat vandaag aan de Tweede Kamer, al dus zaterdag de Rijksvoorlichtingsdienst. De uitkeringen aan leden van het Koninklijk Huis (6,2 miljoen euro) vormen een klein deel van de totale kosten. Alleen al de beveiliging van de paleizen vergt 32 miljoen euro. Dat is exclusief de persoonsbeveiliging die op 6,8 miljoen komt. ANP ROTTERDAM - Een 29-jarige Rotterdammer is zaterdag avond overleden na een schietpartij. Die deed zich rond zeven uur voor in de Slaghekstraat in Rotterdam-Zuid. De man werd zwaargewond naar het Zuiderziekenhuis overgebracht, waar hij later op de avond overleed. Agenten hielden een 34-jarige Rotterdammer aan, maar hij mocht na verhoor weer naar huis. De politie weet niet wat de aanleiding was voor de schietpartij en onderzoekt de toedracht, aldus een woordvoerster gisteren. ANP BAKHUIZEN - De politie onderzoekt wie in het Friese dorp Bakhuizen een grote hoeveelheid schadelijke stoffen in het riool loosde. Door de sterke geur die de lozing met zich meebracht, raakten zaterdag zes mensen onwel. Bo vendien werden dertig bewoners geëvacueerd. Een woordvoerder van de gemeente Gaasterland-Sloten zei gisteren dat de zaak in handen van de politie is gege ven. Dat gebeurde nadat uit laboratoriumonderzoek bleek dat de betreffende stof een aromatische verfoplos- sing is. Uit metingen van de brandweer blijkt dat er geen gevaar voor de volksgezondheid meer is. De rioleringen zijn leeggezogen, waarna de stank verdween. ANP ROSSUM - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een loods in het Gelderse Rossum vijf arresta ties verricht toen zij een einde maakte aan een housepar ty. Veertig ME'ers moesten eraan te pas komen om de ge luidsapparatuur in beslag te nemen en de ongeveer vier honderd bezoekers te laten vertrekken. De politie zegt dat zaterdagavond al klachten over ge luidsoverlast binnenkwamen. Het pand was gekraakt. De politie vroeg de organisatoren het geluid zachter te zet ten. Toen dat niet gebeurde greep ze in. ANP AMSTERDAM - Een vliegtuig van Transavia heeft zater dag een voorzorgslanding gemaakt in Paliérmo op het Itali aanse eiland Sicilië. Het toestel was van Amsterdam op weg naar Catania, een ander vliegveld op het eiland. De piloten zetten de Boeing aan de grond omdat het in- strumentarium in de cockpit een brandmelding aangaf. Zij kozen volgens Transavia voor Palermo, omdat daar de landingsbaan langer is. De melding bleek later vals te zijn. De 107 passagiers op de chartervlucht HV2249 zijn met bussen naar hun eindbestemming gebracht. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De salarissen van directeuren bij goede doe len slokken een steeds groter deel op van de donaties van ge vers. De salariskosten bij de vijf tig grootste fondsenwervers ste gen in 2003 met 6,5 procent naar 6,9 miljoen euro. De op brengst aan giften daalde in het zelfde jaar echter met 5,5 pro cent naar 660 miljoen euro. Dat blijkt uit een zaterdag gepu bliceerd onderzoek van de Volks krant naar de vijftig grootste goede doelen in Nederland. Van elke 100 euro aan donaties is ruim 1 euro nodig om de in to taal 66 directxeleden te kunnen betalen, tegen 90 cent in 2002. Het brutojaarsalaris van een doorsnee directeur was vorig jaar 83.000 euro. Inclusief pen sioenkosten en sociale lasten kostte een directeur gemiddeld 100.000 euro. De Hartstichting staat weer bo venaan in de ranglijst van goede doelen die het meeste uitgeven aan de directie, hoewel de kos ten vorig jaar met 7 procent daalden. Gemiddeld bedroeg het brutoloon voor de top bij de Hartstichting 146.391 euro. Vori ge publicaties over directiekos- ten leidden er uiteindelijk toe dat de medisch directeur van de Hartstichting, V. Manger Cats, met vervroegd pensioen ging. Ontwikkelingsoi-ganisatie Uni cef staat op de tweede plaats met 139.000 euro. Het Ronald McDonald Fonds (nummer 6) en het Prinses Beatrix Fonds (8) ko men hoog binnen op de lijst met respectievelijk 115.619 euro en 109.604 euro. Onderaan de lijst staat opnieuw het Leger des Heils met 25.730 euro. Het Wereld Natuurfonds geeft absoluut gezien het meeste uit aan zijn directie. Daar bedx-aagt het gemiddelde jaai'salaris bijna 91.000 euro. Het Prinses Beatiix Fonds is verhoudingsgewijs veel geld kwijt aan zijn directeur. Van alle donaties ging 3,9 pro cent op aan diens salaris. De branchevereniging voor goede doelen, VFI, ontkent de stijging van de salarissen. „Wij betreu ren de onjuiste suggestie die uit gaat van het Volkskx-ant-onder- zoek", zegt adviseur B. Pauw. „In het onderzoek wordt ten on rechte gesuggereerd dat de direc tiesalarissen in 2003 met 6,5 pro cent zijn gestegen." Volgens de VFI is de stijging veroox^zaakt door stijging van werkgeverslas ten, andere sociale lasten en di- rectiekosten. De organisatie be nadrukt dat het gemiddelde jaar salaris van de directeuren 'aan zienlijk lager ligt dan de salaris sen voor vergelijkbax-e functies in soortgelijke sectox-en'. Ook legt de Volkskrant ten on rechte een verband tussen de ge stegen directiekosten en de da ling van de opbrengsten in 2003, vindt de VFI ANP (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3