Jitstel van rondweg valt slecht (ZC PZC Magische jacht naar de vliegenzwam Geen zenuwen bij finale Kinderen voor Kinderen Gemeenten moeten omslag naar toerisme meer stimuleren Uitputtingsslag levert motor op 11 W-fractie overweegt planologische tegenwerking Geld voor verwarming kerk Inbraak in kerk Vechtersbazen aangehouden Auto's totaal vernield maandag 25 oktober 2004 f/Fsme Soesman 8ARENDIJKE - WD-er H. ®ans vraagt zich af of de ge tale wel planologische mede ding moet verlenen aan de jede fase van de recreatiever- fceg, nu de aanleg van de dffegScharendijke weer ver uit beeld dreigt te raken, i nieuwe aanvoerweg naar iarendijke zou de problemen er al volop zijn alleen maar «roten. tSchouwen-Duivelandse ge- ateraadslid reageert daar- eopde prioriteit die de rond wan de provincie voorals- jheeft gekregen in het Meer- inprogramma Infrastructuur l) 2005-2009. De rondweg sarendijke (fase drie) prijkt de groslijst, wat inhoudt dat de komende vier jaar geen en zelfs geen capaciteit de voorbereiding van de slegj van deze felbegeerde ^beschikbaar is. De gemeen- Schouwen-Duiveland moet op de plaats maken, meent «mans nu voor de zoveelste rgemaakte afspraken en be- jes met voeten getreden drei- a te worden. „Ik voel er wei- ;voor te slikken en te berus- i Als afspraken niet worden gekomen, dan heb je geen be- vjwbare overheid. Dat is heel rabjken pijnlijk", stelt hij. apolitiek moet nu aantonen ze een betrouwbare partner meent ook voorzitter J. Prins de Scharendijkse dorps- ad. Hij voorspelde eerder dat opsplitsing in uitvoering i de fasen twee (noordtracé) idne (rondweg Scharendijke) i het project weieens tot af- van het laatste onderdeel kunnen leiden. De jongste lichten maken dat hij de ge- ivoor zijn dorp nog altijd droefheid' tegemoet ziet. e dorpsraad onderneemt ech- tvooralsnog geen actie. Eerst Prins - de politiek aan „Je moet pas blazen als de iadophoudt en ik heb het idee iter nu een windje waait. Wij "i ook geen partij in afspra- die gemaakt zijn." Wel zal uto's beschadigd ij botsingen HES - Op drie plaatsen in de $0 Goes vond zaterdag een etsing plaats tussen twee au- i. Er was alleen materiële thade. bdeA58 bij Goes reed zater- igochtend een 32-jarige Mid- dburgse automobiliste achter leen 59-jarige bestuurder uit gemeente Borsele. Ze kon s op tijd stoppen. Hetzelfde beurde bij Kapelle. Een 33-ja- t automobilist uit Ede botste Èterop de auto van een 39-jari- ngenaar. 's Middags re- atwee auto's tegen elkaar op Langeweg in Wilhelmina- tp Een 18-jarige automobi- S uit Zierikzee wilde inhalen de linkerbaan, net toen een 1-jarige man uit Waltrop (die celfde kant op reed) bezig sslinksaf te slaan. Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge torende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Redactie schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 ^ab zierikzee Tel; 0111-454647 fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 VA goes Te|: (0113)315500 Fax: (0113)315669 l'tiail: redactie@pzc.nl 'nternet ^•pzc.nl l-mail: web@pzc.nl hij tijdens de openbare dorpsver gadering dinsdag (in de Putmeet vanaf 20.00 uur) de kwestie nog eens aankaarten bij het Schou- wen-Duivelandse gemeentebe stuur. PvdA-statenleden E. Kerckhaert en P. Hamelink heb ben uitleg over de vertraging ge vraagd aan Gedeputeerde Sta ten. Zij willen onder meer duide lijkheid over de (status van de) afspraken die er gemaakt zijn met de gemeente Schouwen-Dui- veland en het schrappen van de rondweg uit de MIZ voor de ko mende vier jaar. De aanleg van het noordelijk tracé van de re- creatieverdeelweg is met twee jaar vooruitgeschoven naar 2008. WD-er Coomans toont zich verheugd dat ook andere partijen zich roeren over dit on derwerp. Al tien jaar lang (Coo mans was al actief in de gemeen teraad Middenschouwen) zijn er op dit punt beloften gedaan, blikt hij terug. Twee jaar gele den nog hebben gemeente en provincie een convenant afgeslo ten. Coomans wil in overleg met zijn collegaraadsleden bezien welke mogelijkheden er nu voor de gemeente zijn. Het niet mee werken aan de planologische procedures die benodigd zijn voor het noordtracé is wellicht een invalshoek, oppert hij. „Maar u kimt er verzekerd van zijn dat wij in ieder geval alle statenleden zullen mobiliseren om de rondweg alsnog op het MIZ te krijgen." De provinciale meerjarenlijst van infrastructu rele investeringen is nog niet de finitief. Staatsbosbeheergids Loek de Bruijn laat paddstoelen zien die op een afgebroken tak groeien. door Esme Soesman WESTENSCHOUWEN - Kabouters la ten zich niet zien tijdens de paddestoe lenexcursie door Boswachterij Wester- schouwen. Verwondering blijft echter, gedurende de jacht op de rood met wit gespikkelde vliegenzwam, zeker niet uit. Al na een paar meter lopen gebiedt Staatsbosbeheergids Loek de Bruijn de deelnemers omhoog te kijken in plaats van naar beneden. Daar schittert een ware parasiet: de zwavelzwam. Van stevig doorstappen is geen sprake. In het tussen 1921 en 1942 aangelegde dennenbos blijken er om de paar meter weer een paar paddestoelen te staan. Zou je de met bladeren bedekte bodem grondiger onderzoeken, dan zou je nog veel meer aantreffen, weet de in Goes woonachtige amateur-paddestoelenspe cialist te vertellen. Maar, zo blijkt gaan deweg, de excursie is juist zo leuk om dat het paddestoelen kijken gecombi neerd wordt met een lekkere wandeling tot aan de duinen. Waar de vele kinde ren onder de bijna dertig deelnemers even in volle vaart een paadje tussen de meidoorn af kunnen roetsjen en waar twee meewandelende aangelijnde hond jes zich tegoed doen aan een sappige braam. Verder maar weer langs parelstuif- zwam, dennen vla mhoed en aardsterren. Plaatjes om te zien die laatste, al zou je er als leek door hun beige kleur volledig voorbij lopen. En dat geldt al helemaal voor de zwarte vlekken op afgevallen blad, die eveneens zwammetje blijken te zijn. Zonder meer herkenbaar daaren tegen is de grote boschampignon, die je zo op je bord zou willen schuiven. Maar pas op, waarschuwt De Bruijn. Die her kenbare bovenkant is verraderlijk. Tref je onder de hoed witte in plaats van cho coladebruine plaatjes aan dan heb je te maken met de groene knolanamiet. Een absoluut dodelijk exemplaar, waar geen tegengif voor bestaat. Zijn in jaren opgebouwde kennis ten spijt heeft De Bruijn het sowieso niet op het eten van in de vrije natuur opgeduikelde padden stoelen. „De enige die hier wat plukt ben ik, en dan alleen voor educatieve doeleinden", zegt hij ter introductie. En na afloop moeten de kinderen hun han den wassen, geeft hij voor alle zeker heid aan. Missie Omwille van diezelfde kinderen, die zich overigens prima lijken te verma ken, wordt de jacht op de rood-met-wit- te-stippenpaddestoel geopend. Een mis sie die tijdens de twee uur durende wan deling niet slaagt, maar dat is niet zo verwonderlijk. De vliegenzwam geeft de voorkeur aan zandgrond en berken en dat is op Zeeuwse klei in een van oor sprong dennenbos misschien wat te veel gevraagd. Het mag de pret echter niet drukken, want ook op andere manieren weet De Bruijn de spanning op te voe ren. Hij blaast poeder (sporen) uit de pa- relstuifzwam. „Leuk als je allergisch bent", relativeert hij het haast magi- foto Dirk-Jan Gjeltema sche beeld tussen de metershoge bo men. Hij voert de deelnemers mee langs de stappen die hij zet als hij aan het de termineren slaat. Schuift spiegeltjes on der hoeden en brengt er met een mes sneetjes in aan. „Een dennenbloed- zwam", meldt De Bruijn als er rood bloed uit de paddestoel opwelt. ,,We gaan even goochelen", kondigt hij de verrassende kleurverandering aan die de melk van de levennelkzwam ver toont als het op een papieren zakdoekje wordt gesmeerd. Uiteindelijk komt de excursie zelfs hem op een verrassing te staan. Op een klein stukje hout treft hij (na even zijn zakboek te hebben geraad pleegd) een eierzakje aan. Een minis- cuul wit bolletje, maar, hoewel nog al tijd geen vliegenzwam, zeker een 'leuke vondst'. In zo'n dertig jaar tijd heeft De Bruijn dit tot de familie van de buik- zwam behorende paddestoeltje slechts drie keer eerder in levende lijve gezien. De Paddestoelexcursie in de boswachte rij wordt zaterdag 30 oktober voor het laatst dit jaar gehouden. Vanaf 13.30 uur vanaf de excursieschuur in de Bos wachterij. Opgave via: 0900-2020233. door René van Stee TERNEUZEN - De deuren van het Scheldetheater in Terneu- zen zijn bijna anderhalf uur voor het begin van de Zeeuwse finale van 'Kinderen voor Kinde ren' nog niet open. Maar Sjanne van Laar (9) uit Middelburg staat al te trappelen van onge duld om naar binnen te kunnen. Zij kent het aloude repertoire van het kinderliedjesfestival van de Vara zo'n beetje uit haar hoofd. Zij heeft ook bijna alle cd's. „Ik sta er 's ochtends nog net niet mee op, maar het scheelt niet veel", zegt ze. Sjan ne verheugt zich vooral op de meezingshow, waarvoor tijdens de Zeeuwse finale volop tijd is ingeruimd. In de grote zaal zijn de repeti ties van de elf finalisten dan nog aan de gang. Van bleke bekkies of zenuwen hebben de aanko mende artiesten geen last. „Dat komt pas als ik het po dium op ga. Maar als ik eenmaal bezig ben, is dat ook zo weer ver dwenen", zegt Merel Verschel ling (13) uit Zaamslag. Zij is de enige finaliste uit Zeeuws-Vlaanderen. Net als de meeste kinderen heeft Merel nog nooit met een li veband en een achtergrondkoor opgetreden. Daarom is het vol gens haar heel goed dat er voor af uitgebreid wordt gerepe teerd. Het meer dan zeshonderd- koppige publiek boezemt haar geen angst in. „Daar kijk ik ge woon overheen." Over de winstkansen zijn alle kandidaten bescheiden. Nadieh Eversdijk (14) uit Kapelle maakt het niet zo veel uit. „Ik ben al blij dat ik in de finale sta. Ik doe gewoon m'n best, dan komt het wel goed." Emma Heesters (8) uit 's-Gra- venpolder bekijkt het tafereel vanuit een rolstoel. Drie weken geleden brak zij haar scheen been. Zij zit nog steeds in het gips. Dat weerhoudt haar er ech ter niet van om toch mee te doen aan de finale. „En het kan nog gekker", zegt Lodewijk van Noort, begeleider namens de Vara. „In Limburg ■i m wir Alle deelnemers aan de Zeeuwse finale van Kinderen voor Kinderen op een rij. foto Wim Kooyman hadden we enkele jaren terug een deelneemstertje dat kort te voren haar been had gebroken. Rechtstreeks uit het ziekenhuis ging zij meteen het podium op." Jongens Opvallend genoeg doen er maar twee jongens mee aan de Zeeuw se finale. Miranda Mulder (11) uit Wissenkerke heeft hier wel een verklaring voor. „Er hebben gewoon weinig jon gens meegedaan aan de voorron de. Ze houden niet zo van zin gen. Ook hebben ze veel minder lef dan meisjes." Nadat de kelen nog eens goed zijn gesmeerd, de feestjurken en kostuums aan een laatste uitgebreide inspectie zijn onderworpen en die ene pluk haar van de laatste lik gel wordt voorzien, barst het spekta kel los, voor een overwegend zeer jong publiek. Bij de meezingshow worden klassiekers als Op een onbe woond eiland, Ik heb zo waan zinnig gedroomd en Wakker met een wijsje uit volle borst meege zongen. De jury, met hierin ook Sinedu de Graaf, de Zeeuwse winnares van vorig jaar, kiest Emma Hees ters als winnares met het lied 100 kleine feestjes. Zij houdt de Zeeuwse eer hoog tijdens de 25e landelijke finale van Kinderen voor kinderen op 12 december, waarvan de Vara op 18 decem ber een televisieregistratie uit zendt. ZIERIKZEE - Dankzij een gift van zesduizend euro van de Stichting Vrienden van de Nieuwe Kerk Zierikzee kan de Nieuwe Kerk worden uitgerust met een verbeterde ver warming. De verhuur van het gebouw is het afgelopen jaar met dertig procent toegenomen. Die gebruikers kunnen hun lol op. Behalve de nieuwe ver warming beschikt de kerk sinds zaterdag ook nog over een nieuwe Cramervleugel. Tijdens een concert van het Vocaal Ensemble Sint Laurens werd dit instrument, dat kon worden aangeschaft dankzij donateurs, in gebruik ge nomen. Voorheen moesten piano's worden gehuurd of moest er gebruik worden gemaakt van elektronische pia no's. Met een vleugel voorhanden wordt de aantrekkelijk heid van de Nieuwe Kerk voor huurders vergroot. Ook be staat de mogelijkheid concei*ten met kamermuziek rond om de vleugel te geven. Een betere verwarming was een andere lang gekoesterde wens van de Stichting Oude Zeeuwse Kerken. Met het geld kunnen nieuwe energiebesparende verwarmingsele menten worden gekocht, wat de stookkosten zal drukken. De zesduizend euro komt uit de donateurspot en uit ac ties die de Vriendenstichting onderneemt, zoals afgelopen maanden bijvoorbeeld de zomeropenstelling. De verwach ting is dat de elementen rondom kerst vervangen zullen zijn. Voorzitter van deze stichting M. van der Veer over handigde het bedrag aan voorzitter P. de Rijke van de plaatselijke afdeling van de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken. GOES - In een kerkgebouw in de gemeente Goes is in de nacht van zaterdag op zondag ingebroken. Om welke kerk het ging, wil de politie niet zeggen, wel dat het een dorp in de gemeente betrof. De toegang werd geforceerd en er werden een schaal en enkele honderden euro's meegenomen. THOLEN - Twee mannen uit de gemeente Tholen van 20 en 26 jaar zijn vrijdagavond op de Markt in Tholen aange houden voor vechten in het openbaar. Na verhoor kregen de twee een boete en werden ze naar huis gestuurd. WOLPHAAKTSDIJK - Bij eenzijdige ongevallen in Wol- phaartsdijk en Colijnsplaat zijn afgelopen weekeinde twee auto's geheel vernield. Een 26-jarige automobilist uit de gemeente Borsele be landde daarbij vrijdagavond in het ziekenhuis. Op de Nieuwedijk in Wolphaartsdijk verloor hij in een bocht de macht over het stuur en ramde een boom. De man werd met hoofdletsel overgebracht naar het zieken huis in Goes. Omdat het vermoeden bestond dat hij had gedronken, werd in het ziekenhuis een bloedproef afgeno men. In Colijnsplaat reed een 22-jarige automobiliste uit de ge meente Noord-Beveland zondagochtend in een sloot. Ze reed over de Molenweg en verloor op de kruising met de Havelaarstraat de macht over het stuur in een bocht naar links. Voor zover bekend bleef de bestuurster onge deerd. door Esme Soesman OUDDORP - Gemeenten op Goeree-Overflakkee moeten be ter inspelen op de omslag die de agrarische gemeenschap maakt naar een meer toeristisch-recrea- tieve gemeenschap. Daarin is ook een sturende rol voor de pro vincie Zuid-Holland weggelegd. Tot die conclusie kwamen verte genwoordigers van onder meer Veero (Vereniging van Eigena ren en/of Exploitanten van Re creatieterreinen) en de VW's tij dens een door het Zuid-Hol lands Bureau voor Toerisme op gezette werkbijeenkomst. Ook directeur J. Klapwijk van de VW Ouddorp aan Zee, tevens directeur van de VW Schou- wen-Duiveland, was hierbij pre sent. De betrokkenen verwijten ge meenten dat ze niet voldoende inzien dat de stagnerende econo mie alleen door stimulering van de toeristische sector een oppep per kan krijgen. Gemeenten heb ben directe inkomsten (onder meer toeristenbelasting) aan de ze branche, luidt de toelichting in de nieuwsbrief van Veero. Daarnaast is de economische spin-off en de indirecte werkge legenheid groter dan bij welke sector in een plattelandsregio dan ook. Aan de provincie de taak bij te sturen als gemeenten niet voldoende uit zichzelf inves teren en daarmee dus economir sche groei in de weg staan. Deze boodschap werd na afloop van de bijeenkomst meegegeven aan een gedeputeerde van de provin cie Zuid-Holland. Vanuit de sector werd daar naast bij de provincie aange drongen op hogere uitgaven aan toerisme en dan met name voor promotie en de rol van het pro- vinciale Bureau voor Toerisme. Verdere mogelijkheden voor kwaliteitsverbetering zijn er vol op, blijkt uit de opsomming. Door middel van een extra baan bij de N57 zou de bereikbaar heid van Goeree kunnen worden verhoogd. En er liggen mogelijk heden in de ontwikkeling van watersport en samenwerking tussen diverse economische sec toren. Overigens zitten de onder nemers zelf evenmin stil. De Veero start in december het zo gewenste Toeristisch Imago On derzoek. Het onderzoek moet uitwijzen welke doelgroepen er nu precies naar de Kop van Goe ree komen, waarom en welke voorzieningen zij daar graag zouden willen zien. Ook mensen die juist niet naar de Kop van Goeree willen, worden onder de loep genomen. door Edith Ramakers MIDDELBURG - Middelburger Remco Mulder was een van de vier winnaars die met de uitput tingsslag 'Hands-on-the-bike' dit weekeinde een motor heeft gewonnen. Hij stond tijdens de MotoRai in Amsterdam 62 uur naast een motor met een hand op de buddy. „Het was geen spelletje meer", zei hij gisteren. „Ik ben dood moe." De wedstrijd verliep an ders dan de bedoeling was. In de nacht van zaterdag op zondag draaide een van de tien deelne mers door. „Hij kon het geeste lijk niet meer aan", aldus Rem co. „Er kwam een arts bij en de organisatie legde de wedstrijd stil." De krachtproef werd wel hervat. De vier deelnemers wis ten echter van geen ophouden. „De organisatie stelde daarom voor om die ene motor, de Yam aha MT-01, te verloten." Dat ac cepteerden de vier niet. De orga nisatie nam vervolgens het heft in handen en staakte zondagoch tend om vier uur de wedstrijd. Ze deed dat op medisch advies om het emotionele welzijn van. de kandidaten niet in gevaar te brengen. Yamaha en Moto 73 kwamen toen met het voorstel om de vier 'diehards' allemaal een motor te geven. Dat werd de Yamaha FZ6 Fazer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31