Op zoek naar ei van Columbus j Dominee tegen astrologie PZC Mosselsector moet verduurzamen en dialoog zoeken met natuurclubs lezers schrijven CLARINS LaBan Automobilisten bekeurd op A58 Brandweerdag Aardenburg succesvol •EV'EOi OMZI'EOi HE RAI. 10. KROM iiac;a»h.ytavi\« v n:M K.rrl.MK 1)1 OIJUK17KA 51 Opleiding Transitland Naam Vertaling WindmolensV Windmolens VI Delta VI Vragen over nut Oesterpartij maandag 25 oktober 2004 door Harmen van der Werf YERSEKE - Opgelucht, nee, dat zijn ze niet echt, de mosselkwe kers- en handelaren. De teloor gang van de mechanische kok kelvisserij raakt ook hen indi rect. En het is maar afwachten wat de toekomst brengt, of na tuur- en milieuorganisaties op zoek naar een nieuw doelwit gaan prijsschieten op de mossel sector. Vrijdag 15 oktober, de dag na het voor de mosselsector gunstig verlopen Kamerdebat over de schelpdiervisserij, kreeg het be stuur van de producentenorgani satie mosselcultuur in Yerseke gebak geserveerd. Zoveel ver trouwen bestaat er toch wel. In principe tot 2020 krijgt de be drijfstak de tijd om te verduur zamen, om bijvoorbeeld mossel- broed in te vangen in het water met touw- en netconstrueties en zo minder afhankelijk te wor den van de natuurlijke mossel- zaadval. Hoe zich dat allemaal zal ont wikkelen, niemand weet het. Ge makkelijk zal het in elk geval niet zijn, voorspelt mosselkwe ker en -bestuurder Wout van den Berg uit Bruinisse. In de Waddenzee wordt met het invan gen met mosselbroed geëxperi menteerd, door Kees Groot uit Den Helder met zijn uitvinders- bedrijf West6 en door de Yersek- se mosselonderneming Prins en Dingemanse. „Maar", weet Van den Berg, „dat kost veel tijd en geld. Tot op heden is er bij die proeven nog niet veel mossel zaad geoogst, net genoeg voor een hoekje van een kweekper- ceel." De experimenten, opgezet door individuele bedrijven, moeten (Advertentie) PA R I S PARFUMERIE- Ircfpunr der wereldmerken I OEI B U R G met kracht worden voortgezet, vindt voorzitter Ton Verbree van de producentenorganisatie mosselcultuur. De schelpdiersec tor kan geld tegemoet zien uit het met 500 miljoen euro gevul de Waddenfonds. Vorige week had minister Cees Veerman van Landbouw het over 'meer dan tien miljoen eu ro'. Dat geld zou onder meer voor proeven met net- en touw constructies kunnen worden ge bruikt, voor het kweken van mosselbroed in broedmachines en voor proefnemingen met kok- kelkweek in de Oosterschei de. Stimuleren Ter compensatie van het verlies aan werkgelegenheid in de con- servenindustrie in Yerseke door het wegvallen van de mechani sche kokkel visserij, willen de ge meente Reimerswaal - waarvan Verbree burgemeester is - en de provincie Zeeland de aquacul- tuur verder stimuleren. Verbree heeft het over viskweek en ande re zoute teelten, bijvoorbeeld landbouwgewassen. „Yerseke is daarvoor de aangewezen plek, want daar is een handelsnet werk aanwezig," De mosselsector is de voornaam ste basis van de economische ac tiviteiten in Yerseke. Om dat zo te houden, is het volgens Ver bree niet alleen noodzakelijk dat er geld komt voor vernieu wingen. Zeker zo belangrijk is de beeldvorming. Wat de mecha nische kokkel visserij ook deed, bij natuur- en milieuorganisa ties kon die bedrijfstak niets meer goed doen. De mosselsec tor moet dat zien te voorkomen, door werk te maken van ver duurzaming én door de weten schap en natuur- en milieuorga nisaties op te zoeken. Leerstoel Verbree herhaalt zijn pleidooi voor een leerstoel schelpdiervis serij aan de Wageningse univer siteit. Niet als prestigeobject, maar omdat die deskundigheid in de wetenschappelijke wereld tot nu toe ontbreekt. En dat kan zich gaan wreken. In de discus sie over de mechanische kokkel visserij hebben wetenschappers, vooral vogeldeskundigen, een grote rol gespeeld. Verbree wil ook de dialoog tussen vissers en vertegenwoordigei-s van natuur- en milieuorganisaties opnieuw op gang brengen. Op de Volksho- geschooldagen in Bakkeveen troffen ze elkaar vele jaren, maar die worden al een tijdje niet meer gehouden. „En", stelt Verbree, „onbekend maakt onbe mind". Momenteel zijn er ver kenningen gaande. Begin Het nieuwe schelpdiervisserijbe- leid waarin de mosselsector de ruimte wordt geboden, is slechts het begin, onderkent zowel Ver bree als mosselbestuurder Van den Berg. „Het staat op papier hartstikke mooi", merkt Van den Berg op, „maar het zal zich in de praktijk nog allemaal moe ten bewijzen." Zo mag de mos selsector op zoek naar nieuwe kweekpercelen, omdat een aan tal bestaande percelen niet meer zo goed is. Van den Berg: „Je krijgt dan al snel problemen met andere gebruikers van de Waddenzee." Hoewel hij vol twijfels zit, is Van den Berg niet pessimistisch. „Dat wij zoveel politieke good will hebben, is een opsteker." En wat betreft de (on)mogelijk- heden van verduurzaming: „De gebroeders Wright konden zich begin vorige eeuw ook niet in denken dat vliegen de normaal ste zaak van de wereld zou wor den." KRUININGEN - De politie be keurde zaterdagmiddag 45 auto mobilisten op de A58 bij Krui- ningen, tijdens de wegwerk zaamheden; 35 voor keren op de weg en tien voor het rijden op de baan waarboven een rood kruis hing. De werkzaamheden zorgden we derom voor opstoppingen. Aan het begin van de middag was er ongeveer zeven kilometer lang- zaamrijdend en stilstaand ver keer tussen Goes en de afrit Kruiningen. AARDENBURG - Bezoekers van de Open Dag van de Brand weer in Aardenburg konden za terdag zien wat het resultaat van een brandende frituurpan kan zijn. „Er zijn nog altijd mensen die denken brandend vet te kunnen blussen met water, deze demon stratie is zeker niet overbodig", aldus de de brandweermannen en -vrouwen. Naast de brandweer van Aarden burg met diverse stands en tank autospuit was er de brandweer van Maldegem (B). Die arriveer de met een blusvoertuig en een hoogwerker: „Van onze eigen re gionale brandweer is er een haakarmvoertuig met een groot- watertransport en een hulpverle ningscontainer", aldus Freddy Moens, officier preventie van de gemeente Sluis en tevens lid van de groep Aardenburg. Theo van de Veire, commandant van de kikkei'stad, was tevreden over de open dag: „Het wordt in Maldegem al jaren gedaan, voor Zeeuws-Vlaanderen was het ge heel nieuw. Maar de reactie van andere korpsen was positief, misschien dat zij ook dit soort open dagen gaan organiseren." Meer bekendheid voor de brand weer en haar vrijwilligers is ze ker nodig: „Wij hebben binnen de gemeente Sluis zeker nog tien tot vijftien vacatures", al dus Moens. „Of er vandaag nieuwe aanmel dingen waren weet ik niet. Dit is' op korte termijn niet te zeg gen, maar we hopen van wel." Voor de kinderen was er veel vertier met waterspelletjes. Ver dér was er voor de schooljeugd van Aardenburg een kleurwed- strijd. De toekomst zal niet gemakkelijk zijn, weet mosselkweker Wout van den Berg. Maar hij is optimistisch: „Dat wij zoveel politieke goodwill hebben, is een opsteker." foto Marijke Folkertsma door Jan J. B. Kuipers De belangstelling voor alternatieve levensopvattingen en 'antieke wijsheid' is zeker niet exclusief voor onze tijd. Ruim twee eeuwen geleden zag de Middelburgse dominee J. H. Krom (1738-1804) zich genoodzaakt een boek te publiceren tegen de astrolo gie. 'De waarde der horoscoopkunst' heette dit in 1795 gepubliceerde geschrift enigszins misleidend. Want volgens Krom had de astrologie nul en generlei waarde. Toch was deze in onbruik geraakte wetenschap nog niet volledig uit de officiële cultuur verdwenen, want Krom richtte zich in zijn voorbe richt uitdrukkelijk tot de 'geleerde wae- reld'. Het boek bevatte een viertal voorlezin gen. Dominee Krom voelde zich geïnspi reerd door de 'geleerde Hennings". Uit de voorrede van de in 1786 verschenen 'Gedachten over de leer der geesten en geestenzieners' haalde hij Hennings als volgt aan: „Elk mensch maakt zich bij zijne medemenschen verdiend, en wel zeer verdiend, wanneer hij hun de oo- gen opent, en hen ergens van een bijge loof ontheft." Heilige Schrift Kroms boek behandelt achtereenvol gens de geschiedenis van de astrologie, de veroordeling van de astrologie door de Heilige Schrift, bedenkingen van het gezonde verstand tegen de astrologie, en een nadere weerlegging uit het leer stuk van Gods bijzondere voorzienig heid. Het bevat dus vooral argumenten uit de rechtzinnige theologie die dominee Krom aanhing. Hij was een aanhanger van de zeventiende-eeuwse Utrechtse hoogleraar Voetius, die een gestrenge stroming binnen het calvinisme verte genwoordigde Voetius en de zijnen maakten zich buitengewoon druk om de zondagsrust en distantieerden zich van elke nieuwlichterij. En met dit laatste kwam dominee Krom een beetje in de knoei. Hoewel orthodox 'voetiaans' in de leer, was hij als per soon een zeer tolerant man en boven dien hogelijk geïnteresseerd in nieuwe wetenschappelijke ontwikkelingen. Een echte achttiende-eeuwer dus. Zo liet hij een beschrijving na van het befaamde planetarium, dat tegenwoordig in het bezit is van het Zeeuws Museum in Mid delburg. Maar de oude Voetius loerde steeds on- iij'.rLcntujue in Itlusfiü Athnuieo TÏTF.OLCMiiAK KXKJiKTIt'AKr, I1INTOKIAK K C CL F, S IA S TI CAE FROFKSSC )K. ])/j -• K rom wiens Ir rjrl prvkf vur-t ven schoon verstaiuI. Ken vricntl v.m orf en Mcnscli. «IKel k en t Vaderland K.B. Nadat de Middelburgse dominee J. H. Krom (1738-1804) zich eerst verdedigde voor zijn belangstelling in astronomie, schreef hij vervolgens een anti-astrologie- boek. foto Zeeuws Archief, Zelandia lllustrata IV-559 gemakkelijk over zijn schouder mee, en daarom zag J.H. Krom zich verplicht óók een verdediging van zijn astronomi sche belangstelling te schrijven. Dit geschrift verscheen twee jaar vóór Kroms anti-astrologieboek, en droeg de uitvoerige titel 'Betoog dat de be oefening der Natuur- en Sterrekunde niet strydig is met de erkentenis der Godlyke Openbaaring, en den Geopen- baarden Godsdienst van Jesus Chris tus'. Tegenbericht Twee jaar na de publicatie van 'De waarde der horoscoopkunst' kwam er uit de 'geleerde waereld' een tegenbe richt. Een zekere P.J. Convenent produ ceerde een in 1797 te Rotterdam uitgege ven werkje met een nog veel langere titel, waarvan het eerste deel luidt 'Proe ve over de mensch, mogelijke vóór we tenschap en de aloude sterren-voorzeg- kunde als een middel ter uitbreiding van dezelve; met eenige tegenbedenkin- gen, op de verhandeling van den Heere Herm. Johan Krom, professor en predi kant te Middelburg, over de waarde der Horoscoopkunst'. De kampen vóór en tegen de astrologie hadden zich anno 1797 kennelijk nog niet helemaal ingegraven, want Conven ent nam achterin zijn werk nog een brief van Krom op. Dwaasheid De astrologie, eens de koningin der we tenschappen, beleefde gedurende de Re naissance een grote bloei en werd in de zestiende eeuw nog druk beoefend door vooraanstaande intellectuelen. Toen de astronomische revolutie de klad bracht in het antiek-middeleeuwse wereldbeeld waarin de aarde nog het centrum van de kosmos was, brokkelde ook het aanzien van de astrologie on stuitbaar af. Johannes Kepler (1571-1630), de groot ste astronoom van zijn tijd, vond astro logie een 'gekke, verwarde zaak vol dwaasheid' die echter ook 'nuttig in zicht en heiligdom' bevatte. Zijn nog be roemder opvolger Newton hield zich omstreeks 1700 nadrukkelijk op de vlak te wat de astrologie betreft. Maar in de volkscultuur bleef de 'ster- renvoorzegkunde' toch een populaire manier om de onzekerheden en teleur stellingen van het dagelijks leven te bestrijden. Ook in Zeeland. In een volkskundige en quête uit 1859, opgezet door de Middel burgse geneesheer en 'homo universalis' J.C. De Man, meldden correspondenten uit diverse delen van de provincie dat er nog grif geloof werd gehecht aan ho roscooptrekkers op kermissen en derge lijke. Planeettrekken Een opmerkelijk commentaar kwam van schoolhoofd M. de Mol Az uit Veere, Hij schreef dat de 'bedriegerij van het planeettrekken' door velen oprecht werd geloofd wegens de 'noodlottige omstandigheid dat hunne lotgevallen juist dezelfde waren, die de planeet voorspelde'. De afschuw van de brave schoolmeester had zich onbedoeld vertaald in een argu ment vóór de gehate astrologie. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op de in deP2cy schenen redactionele berichten, artikelen of commentaren. Der» tijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent nu de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen wonin niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woordtin! redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Het ROC gaat politie-opleiding geven, lees ik in de krant. Het ROC heeft er weer een opleiding bij verzonnen. Geweldig! Maar zou het niet veel beter zijn wan neer de huidige opleidingen be ter worden? Mijn zoon was twee de jaar BBL-leerling brood en banket. Doordat er geen werk/leerplek meer te krijgen is moet hij nu na twee jaar stop pen met zijn opleiding. Hij zit nu zonder werk en zonder inko men. Met zijn achttien jaar en een opleiding waar hij geen kant mee uit kan ziet zijn toe komst er niet bepaald rooskleu rig uit. En zijn verhaal staat niet alleen. Ik hoor het van verschillende ouders. Stageplaatsen voor auto monteurs zijn er. Voor de han delsopleiding zijn er te kort. De opleiding 'recreatie en toerisme' rammelt aan alle kanten. Er worden beloften gedaan die de school niet eens kan nakomen. Kinderen die van de lbo afko men zijn er niet eens zeker van dat ze een opleiding kunnen vol gen of afmaken. Aan de leraar lag het niet, die heeft zijn best gedaan. Maar het systeem is ge woon niet toereikend en onvolle dig. Verander daar iets aan. Maak de eisen voor het leerbe drijf niet zo hoog. Wees blij wan neer er een bedrijf bereid is om een leerling op te leiden. Sommi ge leerbedrijven maken ook be hoorlijk misbruik van de leerlin gen. Werktijden van vijftig uur per week waren geen uitzonde ring. Je durft er als ouder niets van te zeggen, want dat kan je kind zijn stageplaats kosten. Verander hier eerst eens iets aan voordat er een nieuwe oplei ding komt. N.C. Vromans Vlissingsestraat 23 Koudekerke Onze gedeputeerden geven flink gas op het realiseren door Zee land van de Noord-Zuid trans- portroute België-Rotterdam. Nu de strijd om de N57 door Wal cheren is gewonnen (7 juli), de N256 Zandkreekdam-Goes vei lig is gesteld (12 oktober) en de N61 inclusief tunnel bij Sluiskil is geregeld, wordt thans de N62 onderhanden genomen. Tel daar bij op dat de Belgen het traject Zelzate-Gent opwaarderen, dat in Zuid-Holland op 18 juni de Calandtunnel is geopend en de opwaardering van de N57 door Voorne-Putten en de Oranjetun nel onder de Nieuwe Waterweg reeds voorbij de tekentafel zijn. Het volgende doel in de marsrou te van onze provinciebestuur ders is het Poldertracé, het ver beteren van de N57 op Schou wen. En als het dan zover is, dan worden wij, Zeeuwen woon achtig aan de Dammenroute en de Midden- Zeelandroute, op eens wakker geschud door al het voorbij denderende vracht verkeer. Vermeldenswaardig is de wijze waarop het aan ons wordt verkocht; in aparte brok jes zodat het vooral niet opvalt, met mooie folders vol bloeme tjes en bijtjes over hoe mooi al dat asfalt wel niet wordt en de boodschap dat het beter is voor onze veiligheid, doorstroming en leefbaarheid. Zeeland vakan tieland? Zeeland transitland! Wie gaan ons behoeden voor de foute economische driften van onze regenten? Zeeland Anders en het Platform N57 misschien? Leo Dalebout Gapingseweg 6 Gapinge Een leuk stukje van Lo van Driel in de PZC van 19 oktober. Hij zegt dat er in Zeeuws-Vlaan deren geen enkele Geschiere woont. Jammer dat het niet hele maal waar is. Wij wonen al van af 1970 in Terneuzen en dat is echt Zeeuws-Vlaanderen. L. Geschiere Newtonstraat 16 Terneuzen Met verzoek om permissie aan de heidenen voor de vergelij king, maar klinkt vloeken in de kerk niet beter dan de luidruch tige, heidense tamtam rond de presentatie van de nieuwe bijbel vertaling, ook wel Heilige Schrift geheten. Ik ben be nieuwd hoe in de nieuwe zalig sprekingen het begrip ingetogen heid er vanaf is gekomen. De vertaling lijkt dus vooral een prestigeproject, van en voor vak idioten. En heeft natuurlijk hele maal niets met de jeugd te ma ken wanneer je hun taal niet eens verstaat. Een van hen mocht in een Knevel-program- ma z'n eigen woord voeren ,vd draagzaam volgens voorsdM vertelde hij gelukkig te zijn J de verschillende bijbelver^ gen op de markt; de eerbiaW lezer kon dan zelf vaststm dat de zijne de beste was, Ena Goed Nieuws Bijbel, zo medj hij nog licht schamper op, was de kinderbijbel voorde^ wassenen; door mij vertaald a de bijbel voor de kinderen osj der de volwassenen. Wat jaa! mer toch dat de ene idioot dêaa dere (die uit het bad van Vas lis) niet is. Om de uiterlijk glans op te poetsen is de konii gin bij de presentatie aanwen en is het dan toch weer een sta tenbijbel geworden. Jasper van der Gm Oesterstmi Zienku De wind als energiebron is ee sympathiek idee. Of hei ee goed idee is probeer ik te wets te komen. Dat valt met ma Hoogopgeleide technici noema de promotors van windmolen leugenaars en bedriegers.Tlehe ren van Mierlo en Scheuennai maken dezen weer uit voor Da Quichote. Ze lijken beiden ge lijk te hebben. Het is moeilijk van windmolen te winnen en objectieve ge$ vens over de economie van win denergie lijken wel staatsge heim te zijn. Wat kost nouzoi ding, geïnstalleerd, subsidie» al, hoe lang gaat-ie mee, ra kost het onderhoud per jaara hoeveel stroom maalt-ie no, echt, in Kwh, alstublieftniell huishoudens. Kunnen we alse genoeg staan energiecentrak sluiten of moeten we ze tod stand-byhouden? Wat kost ee kWh uit een kolen- of kemcen trale? Vereniging Zeeuwindhd ik er lang geleden als eens naa gevraagd, zonder succes. A.P. deGm Gravenhof Go» En helemaal niet duur, die kera energie, maar ze vergeten ga makshalve te vermelden dat b| elke kerninstallatie de aanspra kelijkheid voor de exploitant bel perkt is tot een schijntje vanó] te verwachten werkelijke koi' ten bij schade veroorzaakt dool een kernongeval (kijk uw poli] er maar op na!). Misschienkd de pro-kernenergielobby zin pijlen eerst richten op het ongej daan maken van de verborja subsidie, die schuilt in deze be; perkte aansprakelijkheid, voor dat ze met demagogische pnet-j praat pleiten voor het bijboiH wen van één of meer kemcentraj Ad Westsli Kanaalweg W.Z.I Vi les? Ik sluit mij aan bij de brief vér' M.A. Lauret-Boers. Ik hoef cd geen uitjes en een spaarpot va Delta. Ik heb liever die korting' voor automatische betaling»- als destijds overeengekomen. Ai- leen daarom heb ik het destijds gedaan, want ze hebben al e® onterecht 1700 gulden van mi;: rekening gehaald. Tot mijn verbazing heb ik fi'J twee acceptgiro's ontvangen Zou het er mee te maken hebben dat ik mij bij een andere leveran cier heb aangesloten? Aansluit kosten blijven echter via Delta lopen, dus rara. Een begele.- dend schrijven zat er niet bij a bellen heeft geen zin. Sleet' voor mijn bloeddruk. Al t#« weken ben ik moed aan het iet- zamelen om de jaarafrekeairg te controleren. Hier moet je na melijk bijna accountant voor zijn. Wie ik ook spreek, nie mand begrijpt het. Frieda Wetf Ring-- Nieuwdoifl MIDDELBURG - Statenlid M. Wiersma van GroenLinks daagt Gedeputeerde Staten uit de zin van de jaarlijkse Nationale Oes terpartij aan te tonen. De fractie van GroenLinks zie' de Oesterpartij, een jaarlijks* bijeenkomst voor politici en be drijfsleven die de provincie dit jaar ruim 25.000 euro heeft U*" kost, als een feestje voor de hap py few. Wiersma vraagt GS naai' ne nut van de bijeenkomst en weten wat de toekomstplan"611 zijn. Hij stelt het college voor een gelijksoortig feest te bojj- wen voor 500 Zeeuwse vrijwil"' i gers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 30