Strandbewaking moet beter gratis Voederbieten rapen 15% KORTING Van Gelder ziet eerlijke verkiezing in stembureaus Kosovo oorzitter reddingsbrigade W-Z-Vlaanderen bepleit professionele opzet DIS THAT J fernielingen Mosselsector wil kans grijpen HZ weer goede subtopper Man overvallen in Goes Fietser (87) geschept door auto Botsing brommobiel met auto zeeuwse almanak Voorbeeld editie Bevelanden-Tholen feeling home NOORDWELLE - Met de trekpaarden Rea en Walijne mochten kinderen zaterdag de akker op om voederbieten te laden. „I)ie kinderen worden zó vies, maar dat weten de ouders nog niet", lachte Rens Vermeer uit Noordwelle bij het uitzwaaien van de jeugdige boerenknechten. Samen met dorpsgenoot Martien Moermond nam hij zaterdag deel aan de open dag van trekpaardenhouders in Zeeland. Ruim 50 mensen kwamen een kijkje nemen. Gezamenlijk werd er een ton of acht aan bieten versleept. Na het rapen mochten de kinderen bovenop de stapel suikerbieten plaatsnemen. Rea en Walijne trokken de lading moeiteloos terug richting dorp. foto Dirk-Jan Gjeltema jjctie: 0113-315649 iK.pzc.nl Uil:redactie@ pzc.nl jibus 314460 AA Goes «rtentie-exploitatie: A en Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; („naai: 020-4562500. timberland mcgregor •ad boys regatta gaastra p0lo-land riverwoods •arbara farber marc o'polo ^traar l l-D, Zoutelando 'lel. (01 IS) 566005 www.dis-and-thur.nt Zondags open j Gratis parken aandag 25 oktober 2004 Of bij besteding vanaf 50 euro aan kinderkleding BARTS WINTERMUTS r.w.v. 14,95 (op—op) wRené van Stee LUS De strandbewaking in l-Zeeuws-Vlaanderen moet professionelere opzet krij- en ook veel intensiever wor- gepromoot dan nu het geval Dat zegt voorzitter R. den aling van de Reddingsbrigade st-Zeeuws-Vlaanderen. Be- ihe aan de veiligheid denkt ook aan het economische be- Kvan de recreatiesector voor istreek. de strandwachten kan verzor gen. Verder heeft de club in ruim dertig jaar een groot net werk van materiaalleveranciers opgebouwd. Den Teuling: „In een permanent onderkomen kun nen wij dan bijvoorbeeld ook de materialen onderhouden die de gemeente beschikbaar stelt." Inmiddels is er overleg geweest met wethouder L. Kamphuis van Recreatie en Toerisme over de toekomstige organisatie van de strandbewaking. De wethou der stond niet bij voorbaat afwij zend tegenover de plannen van de reddingsbrigade, maar deed ook geen toezeggingen. Hij wil de niet te veel op de zaken voor uit lopen, omdat een werkgroep momenteel bekijkt op welke ma nier de exploitatie van de stran den vorm gegeven kan worden. Eén loket „De gedachte is om één loket op te richten waar alle zaken wor den afgehandeld die met onze stranden te maken hebben. Dat kan zowel onder de hoede van gemeente als in de vorm van een stichting, zoals dat ook in de ge meente Veere gebeurt. Daar be heert en onderhoudt de Stich ting Strandexploitatie Walche ren de stranden. Ook zorgt zij voor strandbewaking en ver huurt zij de staanplaatsen van strand- of slaaphuisjes", aldus Kamphuis. Hij voegde eraan toe dat er volgende maand een workshop wordt gehouden waar bij alle betrokkenen - waaron der de paviljoenhouders, water schap Zeeuws-Vlaanderen, de gemeente Sluis en de strandbe- wakers - zich over de toekomsti ge exploitatie van de West-Zeeuws-Vlaamse stran den zullen buigen. iooral Duitse badgasten hech- veel waarde aan een duide- k zichtbare en professionele sndbewaking. Veel badplaat- a maken reclame voor hun landwacht. De toestroom van antiegangers wordt hierdoor gelijk positief beïnvloed. Te- jjkertijd biedt een nieuwe op- iook mogelijkheden voor een imanent onderkomen voor on- vereniging. Dit is namelijk spunt waar het ook nog aan lort", verklaart Den Teuling. S bestuur van de reddingsbri- de, die ruim honderdzestig, dal jonge leden telt, geeft de orkeur aan een samenwer- iigsverband met de gemeente ins en de Stichting Rescue uningen (SRG). De SRG iidt zich in opdracht van de meente Sluis al enkele jaren dg met de bemensing van de randposten in het pinkster- jekeinde, zomer- en nasei- ifli. De reddingsbrigade kan ft voldoende mensen leveren die periodes. ;chziet de vereniging een pro- inente rol voor zichzelf in het «werkingsverband, omdat jals hulpverleningsorganisa- fover veel expertise beschikt sonder meer de opleiding van OUDEKERKE - In de nacht a zaterdag op zondag zijn er ra rond Koudekerke diverse niielingen gepleegd. deBreestraat werd een paar- atrailer in de sloot geduwd en a andere paardentrailer deels meld. Een graafmachine rd voor enkele duizenden eu- i beschadigd. Ook brieven- sen, een schaftkeet en een jjafzetting moesten het ontgel- l De politie zoekt getuigen. Dj Benjamin Bates draaide zaterdag op de eerste grote danceparty in Zeeland. foto Willem Mieras (Advertentie) waarop Benny Rodrigues draait. „Ik denk dat het publiek hier nog niet klaar voor is", meent Mare uit Bergen op Zoom. „Benny Rodrigues is de beste dj van Nederland, maar ook een van de raarste." Mis schien wil het ook nog niet zo lukken in de zaal omdat er te weinig bezoekers zijn voor de twee enorme hallen. Het pu bliek gaat het liefst dansen in de zaal waar al de meeste mensen zijn. In de drukkere trancezaal staan de meeste bezoekers nog een beetje de kat uit de boom te kij ken. Met een biertje of een breezer in de hand deinen ze mee op de muziek. Een enkeling danst fanatiek. Op aangeven van de dj gaan de handen af en toe in de lucht. Jobit Baarland vermaakt zich prima. Hij danst vrolijk en uitbundig, hij huppelt bijna. „Kicken, dat er eindelijk in Zeeland iets gebeurt. Anders gaan mijn vrienden en ik altijd naar danceparty's in Gent." Yet uit Kortgene is het met hem eens. Ze is hier met een groepje van ongeveer twintig man, nor maal gesproken gaan ze in het weekend dansen in Rotterdam of Amsterdam. Gei Ook over de toegangsprijs van 20 euro in de voorverkoop, 25 eu ro aan de kassa is ze erg te spre ken. „Als je ziet wat ze in Am sterdam vragen, dan is dit echt weinig." Voor een biertje betaal je twee euro, de toiletten kosten vijftig cent. Maar dan staat er wel een pot gel om je kapsel bij te werken. Een jongen uit Goes (hij noemt zichzelf Flex) is met een groep van ongeveer 25 man op het feest. „De volgende keer moeten ze wat meer hardstyle draaien", vindt hij. Dat is een hardere stro ming in de dance, ook wel hard core genoemd. „Ik weet zeker dat het hier dan helemaal vol is." Organisator Roelands is het met Flex eens. „Dat wilden we nu ook al doen, zeg maar Dance meets Hardcore. Maar van avond is er al een hardcorefeest in Utrecht. We hebben al een nieuwe datum besproken in de Zeelandhallen, in april. Dan pro grammeren we waarschijnlijk hardcore in één van de twee za len." Tegen tweeën komt het publiek los. Het meedeinen met de beat verandert in echt dansen, de kleine podia in de zaal worden steeds meer bezet door dansen de meiden. Als Michel de Hey be gint te draaien, stroomt de tot nu toe rustigere dancezaal vol. De dj scratcht een keer en het publiek begint te juichen. Het feest kan niet meer stuk. door Freek Janssen GOES - Als de wind goed stond, kon je het over de hele stad ho ren bonken. Zaterdagavond kwamen anderhalfduizend men sen dansen in de Goese Zeeland hallen, op Dance meets Trance. Eindelijk een grote danceparty in de buurt, vonden de opgeluch te bezoekers. Om half negen 's avonds gaan de deuren van de Zeelandhallen al open. Maar het echte feest be gint pas laat. Dat kan ook, want Dance meets Trance gaat door tot in de vroege uurtjes. De be zoekers kunnen doorfeesten tot zes uur in de ochtend. „Trance is eigenlijk een soort dance", legt organisator Patrick Roelands uit, „alleen is het wat zweveriger, iets minder toegan kelijk misschien." Het dansfeest is verdeeld over de twee zalen van de Zeelandhallen, met in de ene hal trance (met onder ande ren de dj's Benjamin Bates, Ben ny Rodrigues en Michel de Hey, één van de bekendste dj's van Nederland) en in de andere ruimte draaien onder meer Cos- mie Gate, Marcel Woods en Cor Fijneman, een Bredase dj uit de stal van Tiësto. Opvallend is dat de trancezaal beter gevuld is. Als tegen een uur of twaalf de achterste zaal een beetje lekker vol begint te lo pen, staat er nog slechts een kluitje mensen bij het podium (Advertentie) Alle kinderjacks tijdens de herfstvakantie VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) is opnieuw een goede subtopper op de landelijke lijst van meest ge waardeerde hogescholen. Dat blijkt uit de jongste editie van de Keuzegids Hoger Onderwijs, het naslagwerk voor middelbare scholieren die een vervolgopleiding zoeken. Vorig jaar eindigde de HZ op de zevende plaats. Het opleidingsinstituut in Vlissingen eindigde nu een plaatsje hoger op de ranglijst waarvoor in totaal 33 hoge scholen onder de loep werden genomen. Op de eerste plaats eindigde de hogeschool van Ede CHE. Niet alleen deskundigen hebben hun oordeel gegeven, ook studenten gaven hun eigen opleiding een cijfer. De deskundigen kwamen voor de HZ uit op 6,8, de studenten op een 7.0. Ter vergelijking: Ede kreeg het cijfer 7,3 van de studenten, en 6,9 van de deskundigen. GOES - Een 40-jarige man uit Goes is zaterdagavond op straat overvallen en beroofd. Hij liep rond 20.15 uur in de Jacob Valckestraat in Goes richting de Voorstad, toen ter hoogte van de Stenen Brug een auto naast hem stopte. De bestuurder opende het raam en bedreigde de Goesenaar met een wapen. Een passagier stapte uit, fouilleerde de man en nam zijn portemonnee af. Nadat de passagier weer was ingestapt, reed de auto - vermoedelijk een rode Honda Civic - weg richting de Voorstad. Het slachtoffer sprak een groep fietsers aan en deed later aangifte. De po litie is op zoek naar de fietsers en andere getuigen. MIDDELBURG - Een 87-jarige Middelburger is zaterdag morgen gewond geraakt toen hij op zijn fiets werd ge schept door een personenauto. De man fietste rond 10.00 uur over het fietspad langs de Veerseweg in Middelburg en sloeg plotseling linksaf de Nassaulaan in. Een achter hem rijdende personenauto, bestuurd door een 42-jarige Middelburgse, kon de man niet meer ontwijken. De 87-ja- rige man werd met hoofdletsel voor onderzoek overge bracht naar het ziekenhuis. De politie is nog in het bezit van een paraplu die door een behulpzame burger werd ge bruikt om de 87-jarige man droog te houden nadat hij ge vallen was. ZIERIKZEE - Een brommobiel en een personenauto zijn zaterdagmiddag op de kruising Lange Blokweg met de Emile Sandströmweg in Zierikzee in botsing gekomen. De 90-jarige bestuurder van de 45-kilometerauto uit Burgh-Haamstede gaf geen voorrang aan de 20-jarige au tomobilist uit Zierikzee. Beiden bleven ongedeerd. door Maurits Sep MIDDELBURG - De hele dag zag Wim van Gelder lange rijen mensen voor de stembureaus staan. Niets was er aan te mer ken op de verkiezingen in Kos ovo. oordeelde hij als buiten landse waarnemer namens de Raad van Europa. Tot hij in een dorp belandde waar Servische Kosovaren wonen. Lege stembu reaus, lege stembussen. „Een domper." Van Gelder, commissaris van de koningin in Zeeland, was zater dag in Kosovo om toe te zien op een eerlijk verloop van de ver kiezingen in de Servische pro vincie, die onder toezicht staat van de Verenigde Naties. Om half zes in de ochtend ging hij op pad in het noordoosten van Kosovo, bij de grens met Monte negro. Twaalf stemlokalen ston den op zijn controlelijstje. „Ruim voordat de stembureaus opengingen, zag ik al lange rijen mensen staan. Alles was zo per fect georganiseerd, het liep ge woon gesmeerd. De sfeer was enorm goed. De mensen in de stemlokalen voelden onze komst juist als een stimulans om extra hun best te doen", vertelt hij. Hij was zo verheugd over wat hij zag, dat het hem hoop en ver trouwen gaf op een goede toe komst voor Kosovo. „Maar op een gegeven moment kwamen we vlak langs een dorp met Ser vische Kosovaren. Wat ik toen zag, was erg deprimerend. Hele maal geen mensen voor de stem bureaus. En de stembussen, van die doorzichtige bakken, waren helemaal leeg. Het was vijf uur in de middag en er was de hele dag niemand geweest om te ko men stemmen. De Servische Kos ovaren hebben de verkiezingen geboycot; dat was voor mij een emotionele domper op de dag." Een verkiezingsdag waar verder niets op aan te merken viel, be nadrukt Van Gelder. Zestig teams van buitenlandse waarne mers hebben samen zeshonderd stembureaus bezocht, een kwart van het totaal. Zij trokken una niem de conclusie dat de verkie zingen eerlijk zijn verlopen. Ingrijpen mocht Van Gelder niet, maar het was ook niet no dig. „Een keer, bij het tellen van de stemmen, ontstond er tussen de mensen van een stembureau discussie over de geldigheid van vier stemmen. Ze probeerden ons daarin te betrekken. Ik heb ze slechts hun eigen reglemen ten voorgelezen. Dat was vol doende." De toekomst van Kosovo blijft zorgelijk, besluit hij. „Je moet je niet laten misleiden door de eu forie. Vijf jaar geleden sloeg hier nog een miljoen mensen op de vlucht. En slechts zeven maanden geleden nog sloeg de vlam in de pan. Er hoeft maar iets te gebeuren, of het kan weer fout gaan." Thomas van vier wil alles we ten. „Mama, wat is ondeu gend?", vraagt hij op zondag- ochtend in de auto. „Nou, als je iets doet wat ei- genlijk niet mag, maar wat niet zo erg is", antwoordt zijn moeder, en verzint een voor- beeld. Die middag ivekt een eigen- 1 aardig geluid in de keuken haar uit een dutje op de bank. Thomas ligt dus niet meer in bed, is het eerste wat door haar hoofd schiet. Ze loopt snel naar de keuken, ivaar haar oog valt op klodders vla op de koelkast en eierstruif op de grond. „Thomas, wat doe je?", roept ze streng. Haar zoon springt met een schaar in de ene en een open pak Liga in de andere hand achter de tafel vandaan en roept met een stralend ge zicht: „Ik ben nu ondeu gend!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 25