fan de Pol wint Grote Prijs nu wel Beminnelijkste ruiter met lege handen Nederlandse titel telt ook voor Ben Townley Geen woord kritiek bij oprichting van nieuw biljartdistrict Van de Ven met blij gemoed op vakantie ieuwelink maat te oot in ZK lelschaken Krappen struikelt in kwartfinale Goverse weer sneller op 5000 meter Zege Eddy Smit in Hellevoetsluis Van Lare derde in duatlon België Fase schaatst Zeeuws jeugdrecord \oedstollende finales voorzien Jumping Heikant 2004 van waardige afsluiting maandag 25 oktober 2004 23 onze sportredactie JDORPE - Kees Nieuwe- is op overtuigende wijze aar geworden van het ws kampioenschap snel len. Met slechts anderhalf spunt pakte de schaker Het Witte Paard de titel, ad Alders van schaakclub tog werd tweede, voor club- at Robin Bosters. ^d in Zuiddorpe een halve cëitie gespeeld, waarin de t favoriet Kees Nieuwelink - de leiding nam. De num- ttee Roeland Alders ver- 3! snel van hem. Deson- kon de voor schaakclub Sn; spelende Alders de spe- 'in HWP goed bijhouden. geluk had Alders ook niet 3gen Tegen de toppers ging N, maar tegen wat lager staalde spelers kwam hij :teg. PPen Relink liet zich foppen te- suburger Jeroen Hekhuis, Boor de stand weer in even- was. Toch had Nieuwe- de rest van het toernooi problemen met zijn te nders. Nadat Alders remi- Alex Jonkheer moest toe- was het gedaan. Nieuwe- •töizeer ervaren snelscha- saakte geen fouten meer, -'door hij eigenlijk makke re titel greep. Fosters speelde zeer sterk knap derde. De jeugd ig naar Erik van Nassau •Jeschaakclub Souburg. In- J Jansen van Landau werd bij de jeugd. kampioenschap snelscha- '"ndstand: ^Nieuwelink 21Vz punten, 'strijden2. Roeland Alders 'Min Bosters 19K, 4. Nick ■mm 18Vz, 5. .Jeroen Hek- ö- Gert van Rij 17, 7. 51 wnckriet 16/z, 8. Henrik 15, 9. Adn den Ha- 'f|p Emile Cardon 14, 11. r"n Nassau 12, 12. Remco 11i/2t is Alex Jonkheer Jean-Pierre van Gemert hgeborg Jansen 9, 16. Rademakers 8'/z, 17. Nick Theo de Putter 7, 19. falters, Cor Provoost 6Y2, enjn van Broekhoven 6, 22. '"««man 4, 23. Steven Rade- *trs2& Bredanaar Leon Kuijpers met Witvens Rebecca in actie tijdens de finale van het L-springen. foto Wim Kooyman door Aector Dooms HEIKANT - Als er een prijs voor de be minnelijkste ruiter zou zijn, koos de wedstrijdleiding van Jumping Heikant unaniem voor Leon Kuijpers. „Wat een aardige man, hij heeft nooit iets te kla gen", zeiden zaterdag Sibylle Burm en Christiane de Beule van het wedstrijdse cretariaat in koor. Het optreden van de 24-jarige ruiter uit Breda werd echter geen prijzenfestival. Met tien paarden behoorde Kuijpers tot de deelnemers met de meeste inschrij vingen, maar hij stond met geen van zijn paarden op het hoogste podium. Hij reageerde dan ook lichtjes teleurge steld. „Ik miste wat geluk." Hij moest zelfs bekennen dat de verveling een beetje toesloeg. „Dat komt omdat ik weinig verdiend heb." Desondanks heeft Kuijpers een aardige staat van dienst. „Op landelijk niveau kom ik in alle klassen uit, en nationaal tot 1.30 meter." Kuijpers reed op de wedstrijddagen telkens heen en weer tussen Breda en Heikant. „Rond half een 's nachts kwam ik thuis. De andere morgen ging ik om kwart voor vijf mijn bed uit, want de paarden moest ik wed- strijdklaar maken." Kuijpers wist op jonge leeftijd al wat hij wilde worden. Samen met zijn vrien din Mariëlle van Rooy nmt hij in Breda een privé-stal. „Mijn ouders hebben geen enkele binding met de paarden sport. Ik heb eerst een opleiding voor be roepsbeoefenaar gevolgd in Deume. Ik kon op mijn stageplek in Hoek van Hol land blijven werken. Het is mijn beroep geworden. Ik leid wedstrijdpaarden op. Ik geef daarnaast les in paardrijden. Bij mij zitten er ook leerlingen uit Zeeland. Zij zijn heel fanatiek." Superconcours De laatste zes jaar werkte hij in de stal len van bondscoach Bert Romp in Goir- le. „Van hem heb ik héél veel opgesto ken. Bert is een op en top vakman. Hij heeft me alle facetten van het springen bijgebracht." In Heikant kwamen zijn paarden niet helemaal uit de verf, maar dat lag volgens de Bredanaar zeker niet aan de entourage. „Het is een supercon cours. Jumping Heikant behoort tot de betere wedstrijden. Daarom neem ik mijn beste paarden mee. De accommo datie behoort tot de Top Vijf van Neder land. Maar alles staat of valt met de par koersbouwer. Als het parkoers niet goed wordt gebouwd, valt de accommo datie in het niet. Nou, deze parkoersbou wer heeft de hindernissen uitstekend neergezet." Ook andere deelnemers zwaaiden par koersbouwer Kris van Gelder veel lof toe. De 40-jarige inwoner van het Gel derse dorp Beneden-Leeuwen maakte indruk bij zijn debuut op het meerdaag se concours. Dat deed hem goed. Van Gelder vertelde samen met zijn voorgan ger Marcel Valkx het parkoers van Jum ping Zeeuws-Vlaanderen in Nieuwvliet te hebben gebouwd. Vijftien jaar heeft hij er inmiddels ervaring in. „Ik heb zelf eerst twaalf jaar aan wedstrijden in springen en dressuur gedaan. Tot op het niveau van de zwaarste klasse (ZZ). Ik ben op een gegeven moment een cursus parkoersbouwer gaan volgen. Ik vond dat leuker." Hij zei te werk te gaan volgens een be paalde methode. „Ik maak een schets van de opbouw en doe een eerste proef. Je moet rekening houden met het tijd schema en de diverse rubrieken. Op twee ochtenden hebben we het par koers compleet opnieuw opgebouwd. Gelukkig had ik een goed stel medewer kers." Van Gelder doet het parkoers bouwen naast zijn fulltime baan. „Op de grotere concoursen is het vaak improviseren." Volgende week wacht hem het interna tionaal concours in Zuid-Laren, daarna gaat het leerproces verder in het Duitse Warendorff om zijn kennis als parkoers bouwer internationaal te verruimen. Maar eerst nog even terug naar Hei kant. „Als ze me uitnodigen, zien ze me hier terug", zo gaf hij een voorzet in de richting van de organisatie. Vervolgens snelde hij naar de piste om het parkoers aan te passen voor de barrage in de 1.40 meter: de laatste wedstrijd van Jum ping Heikant 2004. Ben Townley was al wereldkam pioen motorcross. In Mill werd hij gistermiddag ook Neder lands kampioen. door Robert van Lith MILL - Met de nodige moeite trekt Ben Townley zijn shirt over zijn schouders. „Mijn ar men zijn helemaal zuur", zegt de Nieuw-Zeelander. „Het is zwaar rijden op dat zand hier." De motorcrosser heeft zojuist de eerste manche van de 125 cc, waarin Vlissinger Rinus van de Ven veertiende werd, in de fina lecross om het ONK in Mill ge wonnen. Genoeg voor zijn eerste titel. „Deze titel telt", zegt zijn teambaas Kees van der Ven van het KTM Champion Team. De tienvoudig Nederlands kam pioen uit Bakel vindt het 'leuk' dat Townley het ONK wint. „Het zou vreemd zijn als de we reldkampioen niet wint." Townley rijdt graag in Neder land. „Het zand is goed voor je techniek en de fans zijn altijd goed voor je. Ik vind het belang rijk hier te rijden omdat ik voor een Nederlands team uitkom." Townley (19) werd dit seizoen wereldkampioen in de klasse MX2. Komend seizoen heeft hij zijn zinnen gezet op de konings klasse MX1. En dan moet in 2006 zijn ultieme doel volgen: de overstap naar de Supercross in de VS. Van der Ven dicht Townley zeker kansen toe in de MXl-klasse. „Hij is een superta lent, mentaal zó sterk. Van kracht moet hij het niet hebben, van techniek wel. Het belang rijkste is dat hij 100 procent overtuigd is dat hij de beste is. Soms vond ik hem zelfs té zelf verzekerd, maar hij maakte het wel keer op keer waar", lacht Van der Ven. Townley is voor het vierde jaar in Europa. Vanaf zijn zesde zit hij op de motorfiets. Tot zijn tiende combineerde hij het cros sen met de nationale sport van Nieuw-Zeeland: rugby. „Maar ik was beter in motorcross, vond het ook leuker. De keuze was niet moeilijk." Hij deelt momenteel een woning met zijn landgenoot Joshua Cop- pins (derde in het WK) in het Belgische Mol. Het leven hier be valt hem goed. Maar Townley is blij dat hij komende winter door Peter Snelders GOES - Het nieuwe biljartdis trict Delta Zuid-West is een feit. Zaterdag was de oprich tingsvergadering in Hotel Goes. De leden gaven goedkeuring aan het nieuwe bestuur. Dat was een formaliteit. Een on vertogen woord viel niet te be luisteren. Niet verwonderlijk, het district Delta Zuid-West is in de praktijk al actief. Enkele individuele wedstrijden zijn ach ter de rug, de teamcompetitie draait al volop. District Delta Zuid-West is onderdeel van een reorganisatie bij de KNBB. Ne derland telt nu 32 districten, ver deeld over acht regio's. Delta Zuid-West is een fusie van de districten Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren/De Bevelanden en Schouwen-Duiveland/Goeree- Overflakkee. Na een voorberei ding van zo'n twee jaar zag de fusiecommissie (Leen de Bil, Jo Boogaert en Leo Blok) tot tevre denheid dat de fusie met de op richtingsvergadering werd be krachtigd. Overigens nog niet of ficieel. Dat gebeurt op 30 decem ber, als de akte passeert op het kantoor van notaris Beijsens in Zierikzee. Dan is ook de ophef fing van de oude districten een feit. In Zeeuws-Vlaanderen is de opheffingsvergadering op vrijdag 12 november. De andere districten zullen dat in navol ging daarvan ook doen vóór de akte passeert. In Hotel Goes werd het nieuwe bestuur voorgesteld. Alleen voorzitter Jaap Labrujère is nieuw. Hij komt uit het bedrijfs leven, heeft geen affiniteit met de sport. Hij kan, zoals hij zelf stelde, „ambitieus en onbevan gen aan het karwei beginnen." De fusiecommissie zei dat be wust is gezocht naar een nieuw gezicht dat geen binding had met één van de bestaande dis tricten. In het bestuur zitten wel vertegenwoordigers van die dis tricten. Delta Zuid-West telt 850 leden en is één van de groot ste van Zuid-Nederland. Het gros van de leden komt uit door Walcheren/Bevelanden (460), vóór Schouwen-Duiveland (225) en Zeeuws-Vlaanderen (160). weer een maand naar zijn thuis land kan. „Ik mis het natuurlijk heel erg. Maar voor het motor crossen kan ik niet in Nieuw-Zeeland blijven, daar is het maar een kleine sport. Hope lijk krijgt het crossen iets meer erkenning door onze succes sen." In Nieuw-Zeeland wil Townley de accu opladen voor de zwaar dere klasse MX1. Daarin hoopt hij eindelijk de Belg Stefan Everts van de wereldtitel te hou den. Van der Ven raakt zijn pu pil kwijt nu hij overstapt naar het MX 1-team van KTM. Of Townley ook kans van slagen heeft in Amerika, weet Van der Ven niet met zekerheid te zeg gen. „Supercross is toch weer heel wat anders, ook al ben je wereldkampioen." GPD door Bauke Boersma MILL - Zijn eindklasseringen in de laatste race van het Open Ne derlands kampioenschap waren niet echt om over naar huis te schrijven. Toch was Rinus van de Ven gisteren een blij mens. Want de Vlissingse motorcros ser werd vierde in de eindstand. „En dat vind ik een goede pres tatie, het is tenslotte pas mijn eerste seizoen dat ik bij deze jon gens mag meedoen", sprak de zestien-jarige Rinus van de Ven na de race in het Brabantse Mill, waar de Nieuw-Zeelander Ben Townsley de eerste manche won én de eindoverwinning voor zich opeiste. „Vierde wor den, is dan niet slecht." Zijn optreden in Mill, puur gelet op de klasseringen in de twee manches, was dat wel. Maar Van de Ven kan er niet mee zit ten. „In de eerste manche werd ik slechts veertiende vanwege twee valpartijen. Vooral de eer ste was een flinke smakkerd. Ik lag in derde positie toen bij een sprong mijn hand van het stuur schoot, ik over de kop ging en bij het opstaan zag dat mijn mo tor boven op een hek lag. En in de tweede manche was ik zo moe dat er niet meer dan de elf de plaats in zat." Komende weekeinde rijdt Rinus van de Ven nog een Supercross in Scheijndel, daarna heeft de Vlissinger zeven weken vakana- tie. „Daar kijk ik naar uit, ik ben er echt aan toe na zo'n lang en zwaar seizoen. Ik ga alleen wat conditietraining doen, maar zal de motor in die periode niet aanraken. Daarna ga ik naar Spanje en Frankrijk voor trai ningen en wedstrijden. En dan wil ik volgend seizoen weer net zo vlammen als afgelopen jaar." BRIDLINGTON - Karin Krappen is tijdens de Winmau World Masters in de kwartfinale gestruikeld. Tegen de Schotse Ann Kirk leed de Vlissingse dartster in het Engel se Bridlington een 4-1-nederlaag. Francis Hoenselaar haalde de finale, maar was kansloos tegen Trina Gulliver. Bij de mannen won de Engelsman Mervyn King door in de finale met zijn landgenoot Tony O'Shea af te rekenen. Rick Hofstra was de beste Nederlander. Hij haalde de kwartfinale door Raymond van Barneveld te kloppen, maar verloor daarin van de Australiër Tony David. ERFURT - Schaatser Patrick Goverse uit Kapelle heeft in het Duitse Erfurt zijn tijd op de 5000 meter weer scherper gesteld. Goverse reed een tijd van 6.48,44, ruim zes secon den sneller dan zijn vorige race van drie weken geleden in Nijmegen. De 500 meter legde Goverse af in 40,75. Ondanks de supertijd op de 5000 meter, weer een Zeeuws record, heeft Goverse nog geen zekerheid over deelname aan het NK afstanden op 5 november in Assen. Komende zaterdag krijgt de schaatser uit Kapelle een tweede kans in Erfurt om zich met zekerheid te plaatsen voor het NK. HELLEVOETSLUIS - Eddy Smit van Delta Sport is de eerste wedstrijd van het Van Buuren-runningcircuit in Hellevoetsluis goed begonnen me.t een zege bij de mannen H55. Smit noteerde een tijd van 36 minuten en 48 secon den over de tien kilometer. Smits echtgenote Greetje werd tweede bij de vrouwen D50, vóór Dynamica-atlete Huquette Declercq. De overallzege was voor Wim Pad mos uit Rockanje, die onlangs tweede werd in de Kustma- rathon. De tweede plaats in Hellevoetsluis was voor Edwin Stolk (Flakkee), die geregeld in Zeeland start. LEMBEKE - Terese van Lare uit Sluis is derde overall ge worden in een ATB-duatlon in het Belgische Lembeke. Van Lóre sloot de eerste run af als tweede, achter de late re winnares Anne-Marie Dupont. Van Lare kon die riante positie op de 19 kilometer fietsen niet vasthouden en be gon als vierde aan de afsluitende 2.5 km lopen. In de laat ste kilometers werkte Van Lare zich naar de derde plek. Van Lare was wel de snelste bij de veteranen. Maaike Mul ler (Breskens) werd tweede bij de vrouwen veteranen. Dig- nus Lensen (Souburg) finishte als 29e bij de mannen H40. BREDA - De Zeeuwse schaatsers hebben zaterdag in Bre da goed gepresteerd bij langebaan- en marathonwedstrij den. Anouk Fase uit St. Annaland reed zelfs een Zeeuws jeugdrecord op de 500 meter. Fase was met 49,57 een tien de sneller dan Mart je Wisse uit Goes. Vervolgens reed Fa se een marathon en won die. Bij de jongens won Niels Me- su uit Middelburg, Joerec Cijsouw uit Groede werd derde. In de klasse C2 over 40 ronden won Niels Steenbakker uit Biggekerke. Hij kwam met een voorsprong van ruim 200 meter aan de finish. Tweede werd Bastijn van Breugel (Almkerk), gevolgd door Rinus Wisse uit Krabbendijke. Bij de veteranen werd Leo Janse uit Yerseke derde. Lien Roelandt - Met enkele bloed- finales kreeg Jumping U 2004 de afsluiting die Unisatie dubbel en dwars Ede! Tijdens de vorige edi- ^trd Bert van de Pol in het fech Centrum Heikant met inde Grote Prijs door zijn iBenk nog naar de tweede 5 verwezen. Nu toonde de jatie uit Eindhoven zich a Zeeuws-Vlaamse grens- Jebeste in de finale van de mie 1.40 meter rubriek om rate Prijs Cheese St Paul. sparwas het net met. Nu Sroer er niet bij was, dacht srnoet het maar eens gebeu- In het werd ditmaal net zei de 33-jarige Bert van i ..Ik rij Lord nu zes jaar. sgewoon een goed paard, bijzonder, maar van de tien jjrsen zit ik er met hem in] acht in de barrage. Ik nok al veel wedstrijden met jewonnen. Maar deze is er a te koesteren, hier wip- jtoch iets apart." •fcet oog van zo'n driehon- ;.fel meelevende toeschou- i stond de zeventienjarige Ansems een Zeeuwse over ig in de weg. Als laatste am de finale van het natio- 1.30 meter verwees de rege- Nederlands juniorenkam- 3zijn leeftijdgenoot en één ie grootste Zeeuwse talen- Dennis Evertse uit Nieuw Sint Joosland met Red Buil, :detweede plaats. rat finale van het nationaal meter verdrong Ansems Slayber als laatste Zeeuwse pioen Ilyo de Loos uit Hulst njn springkanon Nadir als- tan de eerste plaats. Zeeuwse overwinning dus, irde provinciale deelnemers aden zich wel steeds voor in de strijd om de ereprij- Dyo de Loos heeft zijn sreeds gemaakt. De in Hei- 'met Redbull op nationaal iau debuterende Dennis ltse is onmiskenbaar een groot talent. Ook in de basiswed strijden lieten de Zeeuwen zich niet onbetuigd. Parkoersbouwer Kris van Gelder had voor de fi nales uitstekende proeven neer gezet. Het parkoers was hoog en breed genoeg, maar nergens ex treem. En in de barrage bleek met een uitgekiende rit behoor lijk winst te maken. Dat bewees Carolein van de Plasse in de klasse M, waar zich acht combi naties voor de beslissende rit plaatsten. Jeugdintemational Tim Franse heeft inmiddels de reputatie van snelle jongen in de beslissende ritten opge bouwd. Met een foutloze rit en een tijd van 37 71 stelde de rui ter uit Roosendaal met Rivier Si te dan ook meteen zijn kandida tuur voor de eindzege. Thuisrijdster José de Vetter maakte daar echter een einde aan door de Burggraaf-zoon Pi raat een fractie sneller rond te sturen. Dat het nog veel sneller kon be wees de 21-jarige amazone uit Heikant. In de voor haar zo ver trouwde omgeving verbeterde ze met haar netjes in de manie ren springende tweede troef, Parcival, haar eigen tijd met ruim drie seconden. Het leek er op dat dé De Vetter hiermee het thuisvoordeel opti maal zou uitbuiten. Totdat de laatste starter, Carolein van de Plasse met Delta Mossel's Ro ma, in de ring kwam. De amazo ne uit Yerseke zette in een ui terst spectaculaire rit - waarbij zij enorm veel risico nam bij het aanrijden van de in een moeilij ke lijn staande laatste dikke oxer - een tijd neer die bijna twee seconden sneller was. „Ik moest wel hard gaan", zei de achttienjarige amazone. „Een maand geleden had ik dit met Roma niet gedurfd. Maar ze is enorm vooruitgegaan. Ook vandaag gaf ze me het gevoel dat ik risico kon nemen. En ze heeft mij niet teleurgesteld." Snel, sneller, snelst. Dat toonde zich uiteindelijk Geoffrey Cob- bout met Tiuila in een van span ning zinderende finale van de klasse L. Als laatste starter ver beterde de Belg met de merrie alsnog de tijd die Rilana Ruis- sen uit Kapelle met Magie Symp- honie had neergezet. Raket Slechts één honderdste van een seconde was het verschil tussen winst en verlies in de finale van de klasse Z. Tim Franse deed zijn naam als snelheidsduivel eer aan door de donkerbruine Burggraaf-dochter Pegasus als een raket in 32.48 foutloos door het parkoers te sturen. Daarmee leek het voor de Brabander kat in het bakkie. De in Zeeland im mens populaire Siebe Kramer dacht daar kennelijk anders over. Met de zesjarige merrie Ri- chelle verbeterde hij de tijd als nog met een honderdste. „Ik had Tim zien rijden en wist dat ik, wilde ik winnen, op die laatste lange lijn naar de oranje oxer hard moest gaan", stelde de 22-jarige winnaar uit Oud-Beverland. „Daar nam Tim zijn paard iets terug. Ik wist dat vol gas gaan veel risico inhield. Maar ik rij Ri- chelle nu twee jaar en weet dat ze dat aankan. En ze stelde me niet teleur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23