tekruten in rak afgeslacht amer wantrouwt orgverzekeraars Explosie blaast pui uit Vlissings pand larqawi eist bloedbad op r passagier nielt busraam Serie aardbevingen treft Japan Ie 1 grote plannen in Vlissingen. Wedstrijd Terneuzen na vechtpartijen gestaakt m 1 i ^^^mnÊiÊÊmÊÊmmmmm*ÊÊiaiÊÊKÊÊiÊÊmtÊiÊmÊÊm Serviërs Kosovo mijden stembus Kinderfestival 5 en 9 PSV verslaat Ajax 16° "JF ZW 7 evige wind i maar ook een paar buien, ptige tot harde zuidwestenwind. ia ongeveer 16 graden. [jaargang no. 252 jdag 25 oktober 2004 «immer 1,25 ge redactie buitenland DAD - Het Iraakse ver heft in het afgelopen einde een bloedbad on- taakse rekruten aange- Bijna zeventig man- ppen van de veiligheids- n kwamen om. De re- beschouwen de mili- als verraders, omdat i de Amerikanen sa- nerken. lellen schoten bij Baquba Kirden van Bagdad zeker Éairen dood. Daarvoor KEN - Een 36-jarige man Harken is door de politie thouden voor vernieling sa ruit in een streekbus. «lachte zei dat hij stond te tot de chauffeur de voor hem open zou doen, ihijbij de laatste halte kon ippen, Dat hij zelf op een je moest drukken was hem bh, omdat hij, zo zei hij, a met het openbaar ver reist. Hij sloeg het raam averliet de bus. GPD waren bij een zelfmoordaanslag minstens negentien agenten in opleiding omgekomen. De groep van de Jordaanse terro rist Al Zarqawi eiste gisteren op het internet de slachting op van de bijna vijftig rekruten van de Nationale Garde. Al Zarqawi is een van de meest gezochte terroristen. De Ameri kanen maken al maanden jacht op hem en zetten 25 miljoen dol lar op zijn hoofd. In de verklaring van de rebellen wordt gesproken over 48 gedode 'afvalligen'. De politie meldt dat zij zaterdag 37 lijken vond en en gisteren twaalf. Hinderlaag Waarnemers spreken over een van de koelbloedigste aanvallen op de nieuwe Iraakse veiligheidsmacht sinds de ver drijving van Saddam, anderhalf jaar geleden. De militairen wa ren zaterdagavond op weg naar huis, nadat ze drie weken in een trainingskamp waren geweest. Ze liepen in een hinderlaag. Iraakse rebellen, verkleed als agenten, dwongen de rekruten - op de grond te gaan liggen, waarna ze werden doodgescho ten. Een overheidsfunctionaris zei dat de militairen in burger wa ren en ongewapend. Ze reden in busjes, die in brand werden ge stoken. De chauffeurs van de busjes zijn ook omgebracht. De zelfmoordaanslag eerder za terdag op een politieacademie in de Iraakse stad Khan el Bag- dadi, nabij een Amerikaanse le gerbasis, kostte negentien agen ten in opleiding het leven. Min stens 47 personen raakten ge wond. Een grote groep rekruten had zich verzameld voor een cur sus toen de zelfmoordcomman do zichzelf in een auto opblies. V erkiezingsboy cot De Amerikaanse strijdkrachten zetten hun offensief op de Iraak se verzetshaard Fallujah onver minderd voort. Gisteren zijn ze ker zes mensen gedood toen Amerikaanse gevechtsvliegtui gen Iraakse rebellen beschoten. Zeker zeven mensen raakten ge wond. Volgens ziekenhuisperso neel zijn alle slachtoffers bur gers. Belangrijke soennietenleiders dreigen de bevolking op te roe pen de verkiezingen begin vol gend jaar te boycotten als de Amerikanen een groots offen sief tegen Fallujah beginnen. -Naar verwachting zal de oproep van de invloedrijke Associatie van Moslimgeestelijken in Irak veel weerklank vinden onder met name de soennieten in het land. GPD/ANP/RTR pagina 5 Franse veiligheidsdiensten slaan alarm Hans van Soest HAAG - Alle grote par ui de Tweede Kamer wil- bt er op korte termijn on- 4 wordt gedaan naar de sak van de aangekondig- jsstijging voor particulie- «ktekostenverzekeringen. PvdA en VVD wantrou- kzorgverzekeraars en ver is dat zij onderling prijsaf- mmaken. juist de bedoeling dat ver sus onderling gaan con st Vorige week kondigde ^vereniging Zorgverzeke- Üederland (ZN) aan dat -es voor volgend jaar ge- Mmet 13 procent zullen -met uitschieters tot 23 --Wel zal dit per verzeke- fcschillen. De Tweede Ka- r=agt zich echter af waar op ZN zich baseert. Volgens CDA, PvdA en WD heeft het er alle schijn van dat er kartelaf spraken worden gemaakt in de zorg en er gezamenlijk over de prijzen wordt onderhandeld. Ze willen daarom dat de kartel waakhond Nederlandse Mede dingingsautoriteit (NMa) een on derzoek instelt. De tariefstijgingen worden vol gens ZN, behalve door de stij gende kosten van de vergrijzing, grotendeels veroorzaakt door een nieuwe manier van financie ren. Voortaan mogen ziekenhui zen geen nota meer indienen ge baseerd op het aantal dagen dat iemand daar is verpleegd, maar per behandeling. Dit terwijl bij voorbeeld ouderen langer moe ten herstellen van een operatie dan jongeren. Hierdoor worden de prijzen van een behandeling gebaseerd op een gemiddelde verpleegduur. Jongeren gaan daardoor meer betalen. En aan gezien de meeste ouderen in het ziekenfonds zitten, zijn particu lier verzekerden duurder uit. Betaalbaar De nieuwe opzet van het zorg stelsel is juist bedoeld om de zorg betaalbaar te houden, was het idee van de politiek. Minister Hoogervorst van Volks gezondheid gaat met de verzeke raars om de tafel zitten. Volgens hem is een premiestijging per 1 januari komend jaar van vier tot vijf procent genoeg om de stijgende kosten te dekken. Overigens heeft de Tweede Ka mer niet de bevoegdheid de NMa opdrachten te geven. De or ganisatie heeft al de handen vol aan het grootschalige onderzoek naar de bouwfraude. GPD Inwoners van Ojiya, in het noorden van Japan, steken een door een aardbeving verwoeste weg over. foto Kimimasa Mayama/RTR door Peter van Nuijsenburq TOKIO - In het noordwesten van Japan heeft zich gister avond opnieuw een aardbeving voorgedaan, nadat bij een serie schokken zaterdag zeker 23 men sen om het leven kwamen. De nieuwe beving had een kracht van 5.6 op de schaal van Richter en werd ook in de hoofdstad To kio, 260 kilometer zuidelijker ge voeld. Over slachtoffers of scha de was nog niets bekend. Zaterdag raakten tenminste 2000 mensen gewond, terwijl voor het leven van een nog onbe kend aantal vermisten wordt ge vreesd. De meeste slachtoffers kwamen om, omdat hun huizen instortten. De provincie Niigataten noord westen van Tokio, werd zater dagavond plaatselijke tijd ge troffen door vier aardbevingen. De eerste was met 6,8 op de schaal van Richter de zwaarste. De hevigheid van de andere vari eerde van 5,1 tot 6,3. Daarnaast waren er honderden lichtere na- bevingen. De schokken duurden soms lan ger dan een minuut en waren zo hevig dat ze ook in Tokio ge voeld werden. De aardbevingen richtten in en rond Niigata voor miljarden schade aan. Huizen verzakten door aardverschuivin gen, op vele plaatsen scheurde het wegdek, tunnels stortten in. Vrijwel overal vielen water, gas en licht uit. Waterleidingen en rioolbuizen barstten open. Op verschillende plaatsen brak brand uit. Meer dan 60.000 mensen over nachtten uit angst voor nieuwe bevingen op straat of in opvang centra. Voor het eerst in het 40-jarige bestaan van de shin- kansen, de supersnelle trein, ont spoorde er een. De reizigers kwa men met de schrik vrij. (Advertentie) t to de ongemakken tijdens onze ïfbouwing te verzachten ontvangt 'bij aankoop van minimaal 25 'odschappen GRATIS pak AH Amandel Speculaasbrokken van 300 gram alleen bij Albert Heijn, Gildeweg 6, Vlissingen grote voordeel van Albert Heijn. Ofl Deze aanbieding is geldig van 25 t/m 30 oktober. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Een deel van de Vlissingse wijk Bossenburgh is zaterdagavond rond kwart voor tien opgeschrikt door een ont ploffing in een benedenwoning aan de Toutenburg. De achterge vel en een deel van de voorpui werden omver geblazen. De be woner was op het moment van de explosie niet thuis. De huurder was bij zijn vrien din in Middelburg. „Ik wist niet wat ik hoorde toen ik gebeld werd", zei hij zaterdagavond laat. „Ik moet er niet aan den ken wat er gebeurd zou zijn, als we dit weekeinde bij mij waren geweest", zei hij. „Ik heb nooit problemen gehad met gas of iets dergelijks." Volgens de politie en brandweer was een lekkende gaskraan de oorzaak van de explosie. Twee voorbijgangers werden door de kracht van de explosie omver ge gooid. Zij hadden schaafwon den. De klap dreunde door tot ver in de omtrek. Twee buurtbe woners wisten meteen dat het 'goed verkeerd was'. „We zijn naar de woning gerend en naar binnengegaan. Ik was bang dat er nog iemand binnen was. Ik zag overal brandhaardjes. Toen ik niets hoorde en niemand zag, ben ik weer naar buiten ge rend", vertelde Cor Hendriks. Enkele auto's, die geparkeerd stonden aan de Toutenburg, raakten beschadigd. Ook de au to van Ilse Bilterijst en Michel Jonker. „We zaten tv te kijken, toen we de enorme klap hoor den. We zijn op onze pantoffels naar buiten gerend." Een half uur na de explosie beseffen de twee dat ze geluk hebben gehad. Ze wonen schuin boven de ge troffen woning. Enkele spullen In het Scheldetheater in Terneuzen vond afgelopen zaterdag de Zeeuwse finale van het kinderliedjesfesti val Kinderen voor Kinde ren plaats. Voor de meeste van de elf finalisten, waar van negen meisjes, was het de eerste keer dat ze met een band op een podium stonden. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 10, 11 en 13; Sport: 15, 16,17, 18, 19, 20,21,22, 23 en 24 De regering kondigde maatrege len aan om de situatie het hoofd te kunnen bieden. De plaatselij ke politie en brandweer kregen bij hun reddingsoperaties steun van eenheden van het leger. He likopters zochten het gebied af naar mogelijke overlevenden. Premier Koizumi stelde gisteren geld in het vooruitzicht voor de wederopbouw. Orkanen Japan is zeer gevoelig voor aard bevingen. Vrijwel elke dag zijn er meerdere lichte bevingen. In 1995 kwamen naar schatting 6000 mensen om toen de stad Kobe getroffen werd door een zware beving. Japan is de afgelopen weken on ophoudelijk geteisterd door na tuurrampen. Bij de 10 orkanen die deze nazomer over het land raasden, verloren minstens 150 mensen het leven. En een nieu we orkaan is in aantocht. GPD door Peter van Kouteren TERNEUZEN - De voetbalwed strijd tussen Terneuzen en het Brabantse SV Triborgh is giste ren na vechtpartijen op het veld en bij de kleedkamers gestaakt. Op het veld en buiten de lijnen gingen spelers van beide clubs elkaar massaal te lijf. Scheidsrechter Kees van Ine- veld uit Roosendaal besloot eerst tot een afkoelingsperiode en na de gevechten bij de kleed kamer tot het definitief staken van de wedstrijd. De vechtpartijen begonnen net voor de rust in de buurt van de dug-out van Terneuzen, waar speler Remco van Leeuwen door een tegenstander knock-out werd geslagen. Daarna gingen overal op het veld spelers met el kaar op de vuist. De spelers van Triborgh moes ten tot lang na afloop in de kleedkamer achterblijven. Meer dan een uur later verliet het Til- burgse gezelschap onder politie begeleiding het sportpark van Terneuzen. Bij het bureau Terneuzen van de regiopolitie Zeeland werden na de ongeregeldheden vier aan giften van mishandeling ge daan. Wedstrijdsecretaris Kees Pichal van Terneuzen, die een prullen bak op zijn hoofd kreeg, moest zich met verwondingen onder doktersbehandeling stellen. Achter de tribune van Terneu zen werd over en weer met mate rialen en schoonmaakgereed- schappen gegooid. Toch is er vol gens voorzitter Anton Hermus geen schade aan het complex. De spelers Nordin Attouzin (SV Triborgh) en Hilary Chukwugbo (Terneuzen) kregen na de wed strijd een rode kaart voor mis dragingen, pagina 15 het leek meer oorlog dan voetbal (Advertentie) op hun balkon zijn kapotgeval- len. „Maar dat is maar mate riële schade. Wijzelf hebben niets en de poezen ook niet. Ach, we zijn wel wat gewend. We komen uit Enschede", zegt Jonker. „De klap van de vuur werkramp was harder." Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Een lekkende gasleiding zou de oorzaak zijn van de explosie in de benedenwoning. foto Ruben Oreel ■HMM Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekeningnummer PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens Ir treft u nadere informatie aan. Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik floef daarbij éénmalig toestem' ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) n abon- 8"711688"555530" CU Noteert u mij voor i nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa tische incasso 58,00). per |aar met automatische incasso 222,50) Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 De Servische minderheid heeft het vrijwel volledig la ten afweten bij de parle mentsverkiezingen in de formeel Servische provin cie Kosovo. Van de Albane se Kosovaren (foto) stemde ongeveer de helft. Onder hen bestaat teleurstelling over het beleid van presi dent Rugova. PSV was in de eerste klas sieker van dit seizoen met 2-0 te sterk voor Ajax. Door die overwinning heb ben de Brabanders nu al ruim afstand genomen. PSV was in de matige top per het meest effectief. Voor rust schoot Lee de 1-0 binnen, De Jong profiteer de na rust van een fout bij Ajax en zorgde voor de 2-0 eindstand. fj'küs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1