zc Eerherstel Stam/Slippens Schimpt geniet van de jeugd PZC ucces Li Jiao orgt voor rel V anthourenhout wint Superprestige 17 mus geeft daille terug Guerrouj ipt in 2006 Wielrenners grote winnaars Zesdaagse van Amsterdam ilverde heeft ;uwe ploeg Turneiement Van Leeuwen erkend Boutiette wint marathon Assen Onderonsje Schalken en Sluiter Wessels verliest finale Bolton Erben Wennemars snel in Erfurt Sauerbreij veertiende in Landgraaf Handbalsters Oranje sterkste in Lucardi Cup Afscheidscadeau Pablo Montoya aan Williams maandag 25 oktober 2004 jiPEST - De Hongaarse [Adrian Annus heeft giste- idelijk zijn gouden olvmpi- ledaiilc teruggegeven. on de plak in Athene bij gelslingeren, maar raakte raak wegens doping en -t de uitslag geschrapt, [weigerde lange tijd zijn Hein te leveren, ide medaille naar het IOC ftlganne brengen", zei Ed Schmitt gisteren. „Ik dat er hiermee dan einde- b einde komt aan dit ver- .Annus werd na afloop lijn olympisch toernooi bij pingcontrole weliswaar ne- bevonden, maar later re- •ïwijfels over de herkomst ■urinestalen die hij had in- rrd. Volgens het IOC had verwisseld met urine van slanders. Het IOC riep de aar op voor een nieuwe Baar hij kwam niet opda- Dit staat gelijk aan een po- test. ANP/R TR 1T - De Marokkaanse at- Hicham El Guerrouj heeft 2006 zijn afscheid aange- Egd. jmpisch kampioen op de en 5000 meter zei dit zater- bij een prijsuitreiking in De beste middellan- ii'andsloper van zijn gene- heeft zich komend seizoen algesteld het wereldrecord 500 0 meter te verbeteren. DRID - Wielrenner Ale- Valverde heeft eindelijk luwe ploeg. van de meest begeerde ren- van het peloton heeft een ;ord bereikt met Illes Ba- ,zo heeft die ploeg gisteren adgemaakt. erde stond in de belangstel van vrijwel alle topploegen ronder Rabobank. Het con- van de 24-jarge Spanjaard Kelme is afgekocht met Ml) euro. ANP/RTR door Edward Swier AMSTERDAM - Na de Spelen in Athene, die louter teleurstel lingen opleverden, hadden ze el kaar enkele dagen met rust gela ten. De boezemvrienden vielen stil. „We hadden elkaar even niets te vertellen." Toen ieder voor zich de kater verwerkt had, werd een vlotte analyse ge maakt. En harder en doelgerich ter dan ooit getraind. De winter zou in het teken staan van eer herstel. Welnu, Robert Slippens en Dan ny Stam hebben hun revanche. In de nacht van zaterdag op zon dag won het duo de Zesdaagse van Amsterdam. Ieder mens heeft wel eens een dag dat hij zich niet zo lekker voelt, dat het niet naar wens loopt. Ook voor baanwielren- ners is er zo'n dag. Robert Slip pens en Danny Stam hadden uit gerekend hun off-day op de Spe len in Athene. In de koppelkoers werden ze slechts dertiende, het liep voor geen meter en Slip pens viel zelfs. De trainingsopbouw was niet goed geweest, ze waren boven dien - op advies van de dokto ren en wielerbond - veel te vroeg in Athene neergestreken. Ze hadden op het verkeerde mo ment gepiekt. „Het was voor ons ook een verrassing dat we in Athene niet meededen om de prijzen. Maar hier, op het Velod rome van Amsterdam, hebben we bewezen dat die dag een ne gatieve toevalstreffer was. Hier waren we zes dagen goed. Dit zegt meer over ons niveau, al wa ren dat natuurlijk wel de Spe len." Opluchting De winnaars van de Zesdaagse van Amsterdam, Slippens en Stam (voor), in actie tijdens de koppelkoers. Wie de vreugde na afloop rond de box van het Noord-Holland se koppel aanschouwde, zag' vooral opluchting. „Hoe het hier ook afloopt", schreeuwde Slip pens - opboksend tegen het zwa re stemgeluid van een der arties ten op het middenterrein - al voor de afsluitende koppel koers, „we hebben wat mij be treft al een hoop rechtgezet. In de slotwedstrijd, over 45 mi nuten en 60 ronden, werd een laatste aanval van het konings koppel Risi-Betschart afgesla gen. De Zwitsers - als koppel goed voor 32 zeges - hadden veel minder punten dan de Ne derlanders, maar plaatsten in de finale-nog een laatste uitlooppo ging. Twaalf ronden voor het einde hadden Stam en Slippens de aanval geneutraliseerd. „We hielden er al rekening mee dat Risi het nog eens zou proberen. Ze spaarden zich op de laatste avond een beetje bij de andere onderdelen, wisten dat ze ons puntentotaal toch niet meer kon den overtreffen. Als je Risi kent, dan weet je dat er nog wat gaat komen. Dat hij nog eens zal pro beren een ronde voorsprong te nemen." De twijfels, die in het Nederlandse duo was geslopen na Athene, waren echter verdre ven. Het juiste gevoel was terug. Stam (32) en Slippens (29) be dienden de 3000 toeschouwers, het Velodrome was op vijf van de zes avonden uitverkocht, op hun wenken. Feestje In de laatste vijf ronden vierde Slippens alvast zijn feestje. „Het is toch mooi. Al dit volk is hier toch wel een beetje voor ons. Als je die mensen allemaal kan laten genieten, laten meege nieten van jouw succes, dan groei ik De winter is nog lang. Er kan nog meer succes bij. In 2002 wonnen Slippens en Stam, nu vijf jaar een professioneel kop pel, hun eerste zesdaagse, in Bre men. Vorig jaar waren ze ook al de besten in Amsterdam, eindig den ze de overige zesdaagsen tel kens bij de beste vier. Maar dit jaar is de kans groot dat ze meer gaan winnen. De komende we ken volgen Dortmund, Miinchen en Gent. Dan een WK-kwalifica- foto Ed Oudenaarden/ANP tiewedstrijd in Los Angeles en net na de jaarwisseling staat de volgende reeks op de rol: Rotter dam, Bremen, Stuttgart, Berlijn en Kopenhagen. Voor alle wedstrijden is het duo gecontracteerd, ze kunnen in middels goed leven van het baanwielrennen. Na de Zesdaagsen cyclus volgt dan nog het WK, eind maart in Los Angeles. Slippens: „Het is mijn droom om toch ook een keer wereldkampioen te wor den. Je wilt je carrière bekro nen. Dan kan je nog zoveel zes daagsen winnen, maar een we reldtitel hoort er ook bij." GPD MOUTIER - De internationale turnbond (FIG) heeft een door de Nederlandse turnster Laura van Leeuwen geïntro duceerd element officieel erkend. Bij de Olympische Spe len van Athene liet de turnster (18) van Pro Patria het vluchtelement op brug voor het eerst zien. In de turnsport is het gebruikelijk om een element te ver noemen naar de uitvind(st)er ervan. In dit geval was Van Leeuwen de eerste die dit speciale vluchtelement (met een draai van de lage naar de hoge legger) liet zien. De FIG heeft het erkend als D-element, met een waarde van een- tiende punt, uiteraard mits goed uitgevoerd. ANP ASSEN - KC Boutiette heeft zaterdagavond in Assen de tweede KNSB schaatsmarathon van het seizoen gewon nen. De Amerikaan versloeg in de sprint de Fransman Cédric Michaud. Het tweetal had een ronde voorsprong op het peloton. Miel Rozendaal eindigde als derde in de wedstrijd die dit keer 125 ronden lang was. ANP STOCKHOLM - Sjeng Schalken en Raemon Sluiter zijn aan elkaar gekoppeld in de eerste ronde van het tennis toernooi in Stockholm. Het is de tweede keer dat de twee Nederlandse tennissers elkaar dit jaar treffen op de ATP-tour. In februari versloeg Sluiter Schalken bij het ABN Amro-toernooi in Rotterdam. In 2003 stonden ze te genover elkaar op het gras in Rosmalen. Toen won Schal ken. Het is voor Schalken zijn tweede wedstrijd op het hoogste niveau sinds een lange pauze wegens de ziekte van Pfeiffer. Hij maakte afgelopen week zijn rentree in Madrid waar hij verloor van de Oostenrijker Koubek. Sluiter was actief in Bolton. Hij trok zich daar met een spierblessure terug uit de kwartfinales. ANP BOLTON - Peter Wessels is er niet in geslaagd het Chal- lenger-toemooi in het Britse Bolton op zijn naam te schrij ven. De als derde geplaatste tennisser verloor in de finale met 6-1 3-6 6-2 van Marcos Baghdatis uit Cyprus. Wessels haalde de eindstrijd door een zege op de Frans man Edouard Roger-Vasselin. ANP ERFURT - Erben Wennemars heeft snelle tijden gereali seerd op de schaatsbaan van Erfurt. Hij kwam op de 500 meter tot een tijd van 35,97. Ook won hij de 1000 meter: 1.10,47. Bij de vrouwen won Frouke Oonk de 500 meter in 39,72. Moniek Kleinsman was de snelste op de 1500 meter in 2.01,35. Bij de mannen won Mark Woude in 1.54,04 de schaatsmijl, ANP LANDGRAAF - Snowboarder Nicolien Sauerbreij is in Landgraaf op de 14e plaats geëindigd in de wereldbeker wedstrijd parallelslalom. De Amsterdamse verloor giste ren met nipt verschil in de achste finales van de Zwitserse Daniela Meuli, de verdedigster van de wereldbeker. ANP hoen de Vries WIS - Het sterke spel van kort tot Nederlandse ge viseerde Chinese tafelten- fcr Li Jiao heeft de nationa- (NTTB) in problemen ge- versloeg zaterdagavond kwartfinale van de Open kampioenschappen ver- de Japanse nummer '■n van de wereld Aya -'Ura en moest toen spoor brug naar Nederland om aanwezig te zijn bij de jeütiewedstrijd van haar ■Den Helder tegen Fürst uit week ontsnapte Li Jiao de Open Poolse nog aan fenen door in de kwart- kansloos te verliezen van Koreaanse. Dit keer lukte iiet De Nederlandse Chine- ftlde de sterren van de he- o versloeg Umemura met De weg naar de finale lag 'omdat de Duitse Silberei- *ORTREDACTIE «»onspark 28 ^us31 AA GOES 0113-315640 0113.315669 sport@pzc.nl Dagevos (chef) Bakker coördinator zuid) de Vries coördinator midden) coördinator noord) toke Boersma Wand van Vliet ^7 van der Hooft ®itrale redactie 'onspark 28 fe 31 ^aagoes l: (0113)315500 10113)315669 ■mail' TERNET ^•pzc.nl ■"bil: Web@pzc.nl sen een te kloppen tegenstand ster leek, maar werd versperd door haar club Den Helder. Die eiste haar speelster op voor de belangrijke competitiewed strijd. En zo won Li Jiao niet de hoog- aangeschreven Open Deense, maar reed ze samen met bonds coach Peter Boon en haar Russi sche teamgenote Galina Melnik door de Deense, Duitse en Ne derlandse nacht om op tijd in Heerlen aanwezig te zijn. Pavlovich Melnik dreigde in Aarhus ook nog even in problemen te ko men, maar verloor in de kwartfi nale toch nog van de Wit-Russin Viktoria Pavlovich. Li Jiao debu teerde een maand geleden voor Nederland tijdens de Open Vlaamse kampioenschappen en schreef het toernooi meteen op haar naam. Dat smaakte naar meer. De NTTB schreef haar in voor andere internationale toer nooien. Toen was echter al be kend dat de toernooien deels sa menvielen met de competitie- weekeinden. Bondscoach Peter Boon uit Mid delburg: „Het risico was be kend. Vooraf hebben we nog ge probeerde om de competitiewed strijd te vervroegen, maar daar wilde Fürst niet aan meewerken omdat de ploeg een Chinese niet op tijd naar Nederland kon krij gen. Ik had dus geen enkele keus." Boon legde de Deense organisa tie zaterdagavond eerlijk uit wat het geval was, maar die was 'not amused', net als de overkoe pelende wereldtafeltennisbond ITTF overigens. De Duitse bond, die natuurlijk tevreden was met de niet verwachte fina leplaats van Silbereisen, sprak zelfs van een schandaal. Sterk bezet De NTTB schaamt zich, maar wijkt niet van haar lijn af nu er eindelijk weer eens een topper in het oranje speelt. Li Jiao is ook ingeschreven voor de Open Duitse en de Open Oostenrijkse kampioenschappen, die samen vallen met de play-offs van de nationale competitie. Boon ver wacht niet dat Li Jiao weer in problemen komt: „Die toer nooien zijn veel sterker bezet dan de Open Deense. De kans dat ze de halve finale haalt is heel klein." Silvia Hofman in actie tijdens de finale van de Lucardi Cup in Rotterdam. foto Olaf Kraak/ANP Olaf Schimpf is een Duitser. En die willen altijd en overal win nen. Dus was de bondscoach in zijn sas met de eindzege van de Nederlandse handbalsters in de Lucardi Cup. Maar meer nog met het uitstekende optreden van de jongelingen in de ploeg. door Bauke Boersma ROTTERDAM - Hij vleit zich even neer op de bank naast aan voerster Monique Feijen, deelt op de handbalvloer in het Top sportcentrum Rotterdam menig krabbel uit aan jeugdige handte keningenjagers, doet er even een persbabbcl tussendoor en wordt minutenlang door Jan en alle man aangeklampt. Maar de glim lach verdwijnt geen moment van het bestoppeldc gezicht. „Dit smaakt heerlijk", zegt bondscoach Olaf Schimpf, na dat hij zich eindelijk heeft we ten los te rükken voor een toe lichting op de zege van 'zijn' handbalsters in het toernooi om de Lucardi Cup. „Omdat win nen voor mij altijd heerlijk smaakt, maar vooral omdat de jongelingen in de ploeg het zo voortreffelijk hebben gedaan." Oranje moest het zaterdag in de eindstrijd tegen Spanje immers doen met een uitgeholde ploeg. Routiniers als Olga Assink, Sas- kia Mulder, Irina Pusic en Elly An de Boer waren er al de hele week met, zaterdag kwamen daar enkele speelsters bij door clubverplichtingen. Toch wer den de Zuid-Europese vrouwen in een thriller geklopt: 36-34. „Het optreden van de jeugd is één van de grote winstpunten van deze week", sprak Schimpf tevreden. „Ik heb van ze geno ten Joyce Hilster, Maura Visser, Willemijn Karsten, noem ze maar op, ze speelden al behoor lijk volwassen. Neem nu Joyce Hilster, Een jaar geleden zou ze hier nog bibberend in het veld hebben gestaan, nu stónd ze er gewoon. Het was dan wel een vriendschappelijk toernooi, maar vergis je niet: voor die jon ge meiden was er hier wel dege lijk veel druk. En daar gingen ze perfect mee om. Dat is een geruststellende ge dachte voor de bondscoach én het Nederlandse vrouwenhand bal. Immers, de laatste jaren ble ven successen mede uit door de smalle basis van Oranje. Steeds weer dezelfde namen moesten de kar trekken en op momenten dat die dat niet aankonden, had de ploeg niemand achter de hand. „Nu heb ik veel meer mo gelijkheden", prijst Schimpf zich gelukkig. Bedenktijd En daar maakt de bondscoach ook gretig gebruik van. Zo had hij maar weinig bedenktijd no dig toen Saskia Mulder aangaf weg te willen blijven van het toernooi in Rotterdam. „Of Saskia motivatieproblemen heeft.? Nee, dat is een veel te sterk woord. Ze zit niet lekker in haar vel, valt de laatste tijd van de ene in de andere kleine blessure en staat bij haar Deen se club Viborg onder druk om dat het nog' niet zo lekker loopt dit seizoen. Nou, dan mag ze van mij best dit toernooi over slaan om tot rust te komen." Dat. is geheel volgens dé filoso fie van Schimpf. Het is ook niet de eerste keer dat de coach een pupil vrijaf geeft. Waar zijn voorganger Bert Bouwer, grond legger van het project 'meiden met een missie', met behoorlijk straffe hand regeerde, benadert de Duitser zijn handbalsters vooral relaxed. „Waar het uiteindelijk om gaat, is dat je er op de belangrijke mo menten staat. Dat je dan een fy siek en mentaal fitte selectie tot je beschikking hebt", licht Olaf Schimpf toe. „Nou, voor ons is dat juni 2005, als we de kwalifi catieduels voor het WK in Rus land spelen." Bovendien zou de aanpak van de Duitser nog een groot voor deel kunnen hebben. Bij de lich ting handbalsters die in 1997 uit de vaderlandse competitie stap te om zich volledig aan Oranje te wijden, leven immers sterke twijfels over voortzetting van de interlandloopbaan. Maar de flu welen handschoen van Schimpf zou een vlot afscheid van de ge neratie die handballend Neder land op de wereldkaart zette, wel eens kunnen voorkomen. door Cylia van der Kooy HAMME-ZOGGE - Sven Vanthourenhout heeft in Ham- me-Zogge de tweede wedstrijd om de Superprestige veldrijden gewonnen. De Belgische renner versloeg zijn landgenoten Tom Vannoppen en Sven Nijs in de sprint. Richard Groenendaal fi nishte als zesde. Nijs pakte vorige week in Rud- dervoorde de winst in de ope ningswedstrijd. Hij blijft leider in de tussenstand. De Raboren- ner uit Baal probeerde ook in Hamme-Zogge de wedstrijd met- ROTTERDAM - De handbal sters van het Nederlands team hebben de Lucardi Cup gewon nen. In de finale in het Rotter damse Topsportcentrum waren de Spaanse vrouwen zaterdaga vond niet opgewassen tegen de dadendrang van de ploeg van bondscoach Olaf Schimpf. Na een 15-12-ruststand in Neder lands voordeel en een 31-31 -stand na de officiële speeltijd werd het via verlenging 36-34. Al te veel hoop op een overwin ning in de eindstrijd was er voor af niet bij Oranje, dat eerder in de week de poulewedstrijd te gen Spanje nog verloor. De Ne derlandse ploeg was immers de hele week al niet op volle oor logssterkte door het ontbreken van vaste waarden als Olga As sink (geblesseerd), Saskia Mul der (motivatieproblemen), Irina Pusic en Elly An de Boer. Daar kwamen zaterdag enkele afwezi gen bij door clubverplichtingen. Maar Oranje, dat in Monique Fe ijen (9), uitblinkster Diane La- mein (8) en de jeugdige Pearl van der Wissel (6) haar voor naamste doelpuntenmaaksters kende, logenstrafte het eigen pessimisme. De ploeg liet welis waar, geheel naar een oude en hardnekkige kwaal van Oranje, de voorsprong die het bijna de hele wedstrijd had in de laatste seconden van de officiële speel tijd glippen. Maar in de verlen ging rekende de ploeg van bondscoach Schimpf alsnog ge decideerd af met de Spaansen. een naar zijn hand te zetten. Bij zijn versnelling in de eerste ron de schatte hij een bocht ver keerd in en belandde met zijn schouder tegen een ijzeren af sluiting. Met een bebloede schouder en een kapot shirt keerde hij al snel terug aan de kop van de wedstrijd. Halverwege de wed strijd reed hij weg uit de kop groep van acht. Hij kreeg Vanthourenhout en Vannoppen mee. Groenendaal had net voor de versnelling een lekke band ge kregen en moest passen. In de slotronde ging Nijs met de fiets over de balken en probeer de zo het verschil te maken met zijn achtervolgers. Vanthouren hout en Vannoppen bleven ech ter in het spoor van hun landge noot. In de sprint kreeg Nijs te veel last van de schouder en was niet opgewassen tegen Vanthou renhout en Vannoppen. Voor de 23-jarige Vanthouren hout was het zijn vierde zege van het nog maar korte veldrij- seizoen. ANP SAO PAULO - Aan het eind van het raceseizoen schonk Juan-Pa- blo Montoya zijn baas Frank Williams een schitterend af scheidscadeau. De Colombiaan won op Inter- lagos in Sao Paulo de Braziliaan se Grand Prix, de laatste race in de wereldtitelstrijd die reeds lang in het voordeel van de Duit ser Michael Schumacher was be slist. Voor zijn vertrek naar de stal van McLaren zette Montoya de overheersende Ferrari's voor één keer in de schaduw. Zijn toe komstige ploeggenoot Kimi Raikkonen veroverde de tweede plaats. Lokale held Rubens Bar- richello, op pole position ge start, kwam pas als derde over de finishlijn met 24 seconden achterstand. Hij vierde de troost prijs slechts een beetje als een overwinning, want in twaalf jaar Formule 1 kwam 'Rubinho' voor zijn eigen fans (nu 70.000) nooit op het erepodium. Zevenvoudig wereldkampioen Michael Schumacher eindigde op de zeer bescheiden zevende plaats. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17