ijzelaar meekt m hulp Brand Brand Leden militair tribunaal Guantanamo weggestuurd IC Afschrikwekkende plaatjes op pakje sigaretten eel kiezers VS staan ubbel geregistreerd Veehandelaren in België de cel in voor dierenmishandeling roep Hassan aan Blair Duits stil Doema keurt Kyoto goed Somalië vraagt om vredesmacht Koerdische activiste begint partij Oorlog Oeganda in vergeetboek Tijgers dood door vogelgriep Beatrix opent Wonder Holland Australiërs kregen besmet poliovaccin Gewapende man in kerncentrale van Roemenië Bootongeluk in Tsjaad eist tol ITALIAANSE KEUKENS PORS K E UK E zaterdag 23 oktober 2004 nüRredactie buitenland P^D - Precies een maand it emotionele oproep van de Kenneth Bigley is de Britse ser Blair gisteren wederom ifronteerd met een pleidooi asoonlijk het leven te red an een gegijzelde in Irak. sal vroeg de dinsdag ont- ie hulpverleenster Marga- Bassan om redding door >Die zou daarvoor alle Brit- apen uit Irak moeten weg- tideoboodschap van een slioneerde Hassan werd jonden door de Arabische raender Al Jazeera. Has- geboren Ierse die een ienlraaks paspoort heeft, al tientallen jaren in Irak. getrouwd met een Irakees, dpverleenster werkt voor [ganisatie Care Internatio- alle werkzaamheden in gevolg van de ontvoe- beeft opgeschort. ind legt tgveld SELDORF - Een ontsnapt |t op de landingsbaan kt verkeer op de luchtha- tan het Duitse Düsseldorf ialf uur lang stilgelegd. bobtail terriër Lumpi ont- te vlak na aankomst op de iaven uit het reismandje werd vervoerd. De kon pas worden gevangen mjn baasjes in een auto de i op werden gere- Volgens een woordvoerder t vliegveld was Lumpi on- IA1VP Volgens de Britse omroep BBC wilde Blair niet reageren op de video van Hassan. Het is niet be kend welke groepering Hassan in handen heeft'. Kenneth Bigley werd ontvoerd en onthoofd door de groep van Al Zarqawi. Een andere buitenlandse gijze laar kon gisteren ontsnappen. De 21-jarige Turkse lasser werk te sinds vorige maand in Irak. Hij werd twee weken geleden in de stad Balad ten noorden van Bagdad ontvoerd, aldus zijn moeder. Zij vertelde dat haar zoon was ontsnapt met hulp van een gijzelnemer. De groep opstandelingen in het verzetsbolwerk Fallujah en el ders in Irak is veel groter dan Amerikanen tot nu toe dachten. Regeringsfunctionarissen spra ken gisteren hun zorgen uit over de kracht van het verzet in Irak. Volgens de nieuwe inzichten is er een harde kern van acht- tot twaalfduizend rebellen. Als ac tieve sympathisanten worden meegerekend, dan komen de functionarissen uit op een op- standelingenleger van ruim twintigduizend mensen. In eer dere rapporten stelden inlichtin gendiensten dat er tussen twee tot zevenduizend opstandelin gen waren. Netwerk Volgens Amerikaanse militairen en hoge ambtenaren bestaat de kern van het Iraakse verzet uit ongeveer vijftig cellen. Die wor den gefinancierd door het onder grondse netwerk van ex-leiders van de Baath-partij en verwan ten van Saddam Hoessein. Ook krijgen de rebellen geld van rij ke Saoediërs en islamitische lief dadigheidsinstellingen. Dat zou via Syrië bij de opstandelingen terechtkomen. ANP/AFP Smoking can cause a slow and painful death Zes voorbeelden van de afbeeldingen die het roken zouden moeten ontmoedigen. door Hans Gertsen JBRUSSEL - Als het aan de Europese Com missie ligt, dan staat er straks op elk pakje sigaretten niet alleen een schriftelijke waar schuwing, maar ook een afschrikwekkend plaatje ter ontmoediging van rokers. Volgens Europees Commissaris Byrne van Volksgezondheid is in landen als Canada, Australië en Brazilië al gebleken dat de soms gruwelijke afbeeldingen rokers extra motiveren om te stoppen. Jongeren die nog niet roken, zouden er tevens door worden af geschrikt om te beginnen. „Dit is het ware gezicht van tabak", zei Byr ne gisteren bij de presentatie van 42 afbeel dingen en foto's van onder meer een man met een woekerende keeltumor, geblakerde longen en een door nicotine verwoest gebit. De 42 afbeeldingen zijn na uitgebreide tes ten op groepen proefpersonen vanwege hun effectiviteit geselecteerd uit meer dan dui zend beelden. België en Ierland hebben al laten weten dat ze tabaksfabrikanten mogelijk in de loop van volgend jaar willen verplichten de plaat jes af te drukken op pakjes sigaretten. Ne derland is nog niet zo ver. Volgens het ministerie van Volksgezond heid praat de Kamer medio volgend jaar over het Nederlandse tabaksontmoedigings beleid. GPD MOSKOU - De Doema, de Tweede Kamer van het Russi sche parlement, heeft gisteren ingestemd met het Verdrag van Kyoto. Daarmee is de weg vrijgemaakt voor de inter nationale afspraken over het terugdringen van de uitstoot van broeikasgassen. Als Rusland het Kyoto-protocol ratificeert, is de vereiste drempel van 55 procent van alle geïndustrialiseerde lan den gehaald en wordt het verdrag internationaal bin dend. Daarvoor zijn nu alleen nog de goedkeuring van de Russische Senaat en de handtekening van president Poe- tin nodig. ANP/RTR ADDIS ABEBA - De Somalische president Abdullah Yu- suf Ahmed zal de Afrikaanse Unie om een vredesmissie voor zijn land vragen. Volgens de pasbenoemde bewinds man is een buitenlandse troepenmacht nodig om het door burgeroorlog geruïneerde Somalië te stabiliseren. Yusuf deed zijn uitlating tijdens een zitting van het Soma lische parlement in de Keniaanse hoofdstad Nairobi. Het is te gevaarlijk om in eigen land te vergaderen. In Kenia vinden sinds twee jaar vredesonderhandelingen plaats tussen de elkaar bestrijdende clans. ANP/DPA ANKARA - De Koerdische activiste Leyla Zana, die deze zomer na tien jaar gevangenschap werd vrijgelaten, be gint een nieuwe politieke partij. Dat heeft het voormalige Turkse parlementslid gisteren in Ankara gezegd, vlak voor haar derde rechtszaak wegens vermeende contacten met Koerdische rebellen begon. De partij krijgt de naam Democratische Volkspartij, al dus Zana. De activiste is de eerste Koerdische vrouw die ooit in het Turkse parlement werd verkozen. ANP/AFP NEW YORK - De rebellenstrijd in het noorden van Oegan da is de meest vergeten crisis ter wereld. Dat heeft de lei der van humanitaire zaken van de Verenigde Naties, Jan Egeland gezegd, meldde de BBC gisteren. Het noorden van Oeganda gaat gebukt onder het Leger van de Heer, nietsontziende opstandelingen die de rege ring van het Oost-Afrikaanse land omver wil werpen. De strijd heeft al 100.000 mensen het leven gekost. Het Le ger van de Heer heeft de afgelopen jaren 20.000 kinderen ontvoerd en hen ingezet als soldaat of seksslaaf. ANP BANGKOK - In een dierentuin in Thailand zijn al 83 tij gers doodgegaan aan de vogelgriep of uit voorzorg afge maakt. Dat hebben Thaise gezondheidsautoriteiten giste ren gemeld. In de Sri Racha Zoo, de grootste fokkerij van Bengaalse tijgers ter wereld, brak de ziekte op 14 oktober uit. Dat kwam vermoedelijk doordat de tijgers besmette kippen hadden gegeten. Sindsdien zijn er 33 aan vogelgriep be zweken. Vijftig met symptomen van de ziekte hebben een spuitje gekregen. De rest maakt een gezonde indruk. Voordat de ziekte uitbrak, telde de Sri Racha Zoo 44.1 ko ningstijgers. ANP/AFP ze redactie buitenland HINGTON - Tienduizen- imerikanen staan illegaal w staten geregistreerd als Zij kunnen theoretisch i twee staten stemmen, telen weten niet eens dat bbel geregistreerd staan. a gisteren verschenen on- S van de krant Orlando blijkt dat alleen al Kgeregistreerden in Flori- fk als kiesgerechtigden ingeschreven in Georgia tih Carolina. Eerder bleek aderzoek van een andere tdat 46.000 inwoners van 'lork ook in Florida als kie- «nn ingeschreven, nnbele registratie is door- ïs&n actie van kwaad wil- lAmerikanen die daadwer- 'twee keer willen stem- in veel gevallen gaat het Overwerkte verhuizingen andere staat, registra rs kiezers die tijdelijk er- ïwen of woonden of incor- ^mputerbes tanden. (de Staten hebben •ationale centrale compu- alle kiezersregistraties r-dt- Sterker nog, er zijn :^iftien staten die een cen- iaiabase hebben voor de staat. Door het ontbre- sa goede en betrouwbare |si is het ook nauwelijks te achterhalen wie er len verwerpt 'invoering •doodstraf P°0'se parle- oeeft gisteren met slechts turnen verschil een voor- ,1(l1 herinvoering van de ®ai verworpen. Het voor ziend door de rechtse 1'iS kreeg de steun van Nementariërs; 198 stem- «?en. de in Polen invloedrijke «-Katholieke Kerk als pre- Jwasniewski was fel te- herinvoering. .schafte de doodstraf in 'Zijgende criminali- ^7 val van het commu- heeft er echter voor ge- dat steeds meer Polen terugkeer van de dood- ANP/AFP dubbel stemt op 2 november. Het probleem dat kan ontstaan door dubbele registratie is één van de vele waar advocaten van de Democraten en de Republi keinen aandacht voor hebben. In veel staten is het al mogelijk om te stemmen en de eerste juri dische stappen zijn al een feit. De grote aandacht van juristen voor de stembusgang is een di rect gevolg van de perikelen in Florida bij de presidentsverkie zingen van 2000. Het kwam daar toen tot handmatige hertel lingen en een ingrijpen van het Hooggerechtshof om tot een doorslaggevende einduitslag te komen. De zaken die al op het bordje van rechters liggen, gaan onder meer over vermeend onterecht afgewezen registratiekaarten. In een andere zaak moet een rechter in Florida oordelen of er bij stemmen per computer ook een papieren weerslag moet ko men van de uitgebrachte stem men. Een lid van het Huis van Afgevaardigden zwengelde deze kwestie aan omdat hij geen ver trouwen heeft in alleen de soft ware van de elektronische stern- machines als het weer mocht ko men tot hertellingen. ANP ROME - Koningin Beatrix loopt in Rome over de gerestaureerde Mercati di Traiano op het Forum Roraanura, samen met curator M. Vccellio. Kort daarvoor opende zij gisteren de tentoonstelling Wonder Holland. Dat is een expositie van hedendaagse Nederlandse kunstenaars, die het thema grenzeloosheid uitdrukken in fotografie, videokunst, mode, design, beeldhouwwerken en architec tuur. De vorstin brengt een driedaags bezoek aan Rome ter gelegenheid van de viering van het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Nederlands Instituut Rome. foto Marcel Antonisse/ANP van onze redactie buitenland WASHINGTON - Drie van de zes leden van het militaire tribu naal dat van terrorisme verdach te gevangenen op de Amerikaan se basis Guantanamo Bay moet berechten, zijn gisteren door hel ministerie van Defensie uit hun functie ontheven. Er waren twij fels gerezen over hun onpartij digheid. Dat geldt ook de voor zitter van hel tribunaal, maar die mag vooralsnog aanblijven. In Guantanamo Bay, een Ameri kaanse enclave op Cuba, wor den sinds de oorlog in Afghanis tan 550 mensen vastgehouden die banden zouden hebben met de Taliban of met het terreurnet werk Al Qaeda. Slechts een handvol van hen is aange klaagd. Sommigen zitten al drie jaar vast zonder dat formeel een procedure tegen hen is begon nen. Ook hebben zij geen onaf hankelijke juridische bijstand. Het tribunaal, dat geheel be staat uit militairen, beslist over hun lot. Het tribunaal bestond tot giste ren uit zes officieren en een plaatsvervanger, maar daarvan zijn er nu dus nog maar vier over. Zij zullen op 1 november de eerste zaken behandelen, te gen de in Afghanistan gevangen genomen Australiër David Hicks en de Jemeniet Salim Ah med Hamdan. Beiden zouden Al Qaeda-leden zijn. Hamdan wordt beschouwd als een van de lijfwachten van terroristenlei der Osama bin Laden. Voorzitter van het tribunaal is kolonel P. Brownback. Door mi litaire advocaten en aanklagers waren vragen gesteld over diens onafhankelijkheid, omdat hij be vriend is met generaal-majoor b.d. J. Altenburg, die namens het Pentagon toezicht houdt op het tribunaal. Terroristen Een van de andere leden werd bekritiseerd omdat hij in Afgha nistan zelf betrokken is geweest bij de jacht op verdachten, de tweede omdat hij de gevange nen 'terroristen'had genoemd en de derde omdat hij betrokken was geweest bij het opstellen van de lijst met gevangenen die op Guantanamo moest worden ingesloten. Volgens een woordvoerder van het Pentagon, het Amerikaanse ministerie van Defensie, bewijst deze gang van zaken dat alles wordt gedaan om de gevange nen een eerlijk proces te geven. Maar een woordvoerder van Am nesty Internationaal sprak van een 'schertsrechtbank sinds het begin', en stelde dat het vervan gen van enkele rechters daar niets aan verandert. Volgens een van de (militaire) advocaten van Hamdan worden de regels voor het tribunaal door het Pentagon naar believen telkens veranderd. Zo zijn bij drie leden twee stemmen nodig voor de vereiste tweeder de-meerderheid, terwijl dat bij een tribunaal van vijf leden vlei stemmen was. „Ze hebben het zichzelf alleen maar makkelijker gemaakt." GPD/RTR SYDNEY - Drie miljoen Austra lische kinderen zijn tussen 1956 en 1962 geïnjecteerd met een be smet vaccin tegen polio. Volgens het dagblad The Sydney Mor ning Herald zijn er aanwijzin gen dat de vaccinaties hebben geleid tot de vorming van kan ker op latere leeftijd. Bovendien is gebleken dat de toenmalige verantwoordelijke autoriteiten wisten dat de vac cins niet in orde waren. De besmetting kon ontstaan doordat er destijds bij de pro ductie van het vaccin materiaal werd gebruikt van apennieren. Een deel van die nieren was be smet met een virus (SV40) dat uiteindelijk in het vaccin beland de. Een soortgelijke besmetting is eerder ook ontdekt in de Vere nigde Staten. Wetenschappers zijn het er nog niet over eens of de besmetting daadwerkelijk kankerverwekkend is. ANP CERNAVODA - De Roemeense politie heeft een man opgepakt die probeerde een machinege weer de enige kernreactor van het land binnen te smokkelen. De 31-jarige man zei dat ie mand hem geld had geboden om de tas naar binnen te smokkelen en het daar te verstoppen. De 7 5 O-megawatt kernreactor staat aan de Donau in Cernavoda. Roemeense analisten denken dat het land doelwit zou kunnen zijn van terroristen. ANP door Pascale Thewissen LUIK - Zeven Belgische veehan delaren zijn tot maximaal drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld en hoge boetes voor dierenmishandeling op de veemarkt van Ciney. De zeven waren eerder vrijge sproken omdat de beelden van de mishandelingen van runde ren en veulens waren gemaakt met een verborgen camera. Vol gens de rechter in Dinant was dat een inbreuk op hun privacy. Het Hof van Beroep van Luik be sloot de beelden wel als bewijs toe te laten. Volgens het Luikse Hof van Be roep gebruikten de zeven vee handelaren 'geweld' met als ge volg het 'onnodig lijden' van de dieren. Een veehandelaar die een koe tot bloedens toe sloeg, kreeg de maximumstraf. Hij moet drie maanden de cel in en een boete betalen van bijna 5000 euro. Twee andere kregen twee maanden gevangenisstraf en boetes variërend van 2478 tot 3718 euro. De anderen kwamen er vanaf met voorwaardelijke celstraffen en een fikse boete. De uitspraak is een overwinning voor dierenrechtenorganisatie Gaia. De beelden van boeren die koeien elektrische schokken toe dienden en met stokken tegen de poten sloegen, net zolang tot dat de dieren van ellende erbij neervielen, zorgden vier jaar ge leden voor grote verontwaardi ging in België en daarbuiten. In totaal verzamelden Gaia en haar Waalse zusterorganisatie Animaux en Péril (Dieren in Ge vaar) meer dan zestig uur film op de veemarkten van Ander- lecht en Ciney. Eén van de schokkendste opnames was die van een kind dat minutenlang een stervend kalf martelde met een zweep. Naar aanleiding van de beelden werden de controles op de Belgische veemarkten aan gescherpt. Gaia-voorzitter M. Vandenbosch, die in 1998 al eens werd afgetuigd door boze veehandelaren, stond enige tijd onder politiebescherming na doodsbedreigingen aan zijn adres. Hij reageerde gisteren opge lucht op de uitspraak. „Het hof heeft een krachtig signaal afge geven: dit soort mishandelingen worden niet getolereerd." Het verbond van Vlaamse vee handelaren reageerde gisteren furieus op het vonnis. Volgens voorzitter R. de Cock zijn de handelaren al zwaar genoeg ge straft toen hen naar aanleiding van de beelden de toegang tot de veemarkten werd ontzegd. NDJAMENA - Door een booton geluk donderdag op een meer in Tsjaad zijn ten minste dertig personen verdronken, zo heeft gisteren een functionaris be kendgemaakt. Het schip kapseisde op het Léré- meer, aan de grens met Kame roen, terwijl het ongeveer tach tig mensen naar een plaatselijke markt bracht. Hulpverleners wisten slechts vijftien passa giers te redden. ANP/AFP (Advertentie) ITALIAANS 0 E S I G f GREVELINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL 011 1 - 45 07 10 www.porskeukehis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5