arieven van waterschap dalen ZC ZC Spulletjes voor Zierikzeeënaren met smalle beurs Spankerklasse heeft zinnen gezet op Brouwershaven 13 Bibliobussen krijgen internetverbinding en een pinautomaat niddeld gezin betaalt toch meer aan lasten enboogkoor acobuskerk Plek theater door fout al vergeven Vlissinger aangehouden Terneuzenaar negeert stopteken Woninginbraken St-Maartensdijk maman zaterdag 23 oktober 2004 ifriarrv fljjURG - De biblio- j die in Veere en op .Beveland en Schou- pgjveiand rijden, worden jüger. Het is de bedoeling bussen volgend jaar wor- Ügerust met een pin teen moderne internet- ding en een digitale in- Kzuil- De gemeente Veere meldde deze week in de Concept Welzijnsno- ta 2005 dat ze werkt aan een toe komstvisie voor de bibliobus sen. A. van Zanten van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg gaf gisteren een toelichting op de plannen en de gesprekken die daarover gevoerd worden met de gemeenten. De plannen zijn al zo ver gevorderd dat Van Zanten verwacht dat de ver nieuwde 'service-bus' in het eer ste kwartaal van 2005 gaat rij den. In de bus kunnen bezoekers mo menteel naast het lenen van boe ken, het internet opgaan. De in ternetverbinding is alleen heel traag, vertelt Van Zanten. „De automatiseringsgigant Logica CMG wil een draadloze breed bandverbinding in onze vier bus sen installeren. Dat willen wij ook wel. Er is nog geen enkele bibliobus in Nederland die dat heeft." De digitale zuil in de bus, waar mensen nu al op zien welke boe ken zijn uitgeleend en waarop ze een boek kunnen reserveren, wordt uitgebreid met informa tie van verschillende organisa ties. „We denken onder meer aan internetdiensten van de ge meenten. Mensen kunnen straks bijvoorbeeld in de bibliobus ge meentelijke aanvraagformulie ren invullen. Een voordeel is dat een bibliotheekmedewerker eventueel kan helpen bij het in vullen. Verder kunnen we toeris tische informatie, informatie van dorpsverenigingen en van Connexxion in de digitale zuil zetten. Ook is het misschien mo gelijk bioscoopkaartjes te reser veren in de bibliobus." tovan der Sluis ELBURG - Het Water- Zeeuwse Eilanden ver- je tarieven, maar een ge- gezin gaat toch meer be- De lastenverhoging heeft met de fikse waar- 2ng van het onroerend Dagelijks bestuurder J. (financiën) verwacht larieven in 2006 nog ver- ur beneden kunnen. Dat uit de gisteren gepresen- ibegroting. c was het water dog van plan de sterk ge- taxatiewaarde van wo rn te grijpen om de in- fors te verhogen. De Donjzen zijn sinds de vori- ntieronde flink omhoogge- De stijging kwam in Mid- «uit op gemiddeld vijfen- gprocent en in de gemeen- Vop maar liefst zestig pro- Ju juli gingen we er nog dat de woningen gemid- OTtig procent in waarde zijn gestegen", legt aan uit. „Nu bedraagt de Helde waardestijging 38,5 it en dat is natuurlijk een lösch verschil." ten is nu om de water- sbelastingen voor eigena- Li onroerend goed (huizen injfsgebouwen) met twin- ocent te verlagen, Die zoge slag gebouwd' was per waarde-eenheid 1258 euro en wordt nu 1,44 per waarde-eenheid. Een gezin met een taxa- arde van het huis van GO euro betaalde dit jaar euro, maar is volgend - Het Regenboog- ui Leiden onder leiding Marja Goudzwaard-Mali- iireedt zondag op in de Ja- ierk in Renesse. kor is verbonden aan de eoecumenische geloofsge- icüap, waarin het een can- :tie heeft. de dienst in Renesse iff koor verschillende liede- B Huub Oosterhuis horen Wat m stilte bloeit', 'Ade- en 'Kleinst denk en', ïwr aanvangstijd van de 'om 9.30 uur zingt het Re- ogkoor al enkele num- t:or wordt aan het orgel :d door Wilfred van de Mrgklachten: &Q231231 'aandag t/m vrijdag ge lede openingstijden; fóagstot 12.00 uur DACTIE «OUWEN-DU I VELA fSID ïntweg 23a Öus80 ZIERIKZEE 0111-454647 5111-454657 1 redzzee@pzc.nl dModde (chef) leemans 'Pankow ^Soesman Lanting ^ïBoogert (sport) JNTRALE redactie 4i°nspark 28 «IDUS31 'AA GOES [11113)315500 Jill 3)315669 Mil: ^RNET ^•Pzc.nl web@pzc.nl jaar 124,29 euro kwijt aan de omslag gebouwd. De stijging is toe te schrijven aan de 45 pro cent waardevermeerdering in Middelburg. Bovenop de omslag gebouwd komen de met 3,3 pro cent gestegen tarieven voor inge- zetenenomslag a 51,13 (was 49,50) en de verontreinigingshef fing a 60,59 (was 58,65) per een heid. Bij de verontreinigingshef fing moet aangetekend worden dat een gezin een aanslag krijgt voor drie eenheden. Het fictieve Middelburgs gezin is komend jaar 357 euro kwijt aan water schapsbelastingen. Dat is een stijging met 25 euro ten opzich te van dit jaar. Hoekman tekent erbij aan dat de waardestijgin gen een gemiddelde zijn. Er zijn in het werkgebied van Zeeuwse Eilanden ook gemeenten waar de woningen minder explosief zijn gestegen dan in Goes. „Men sen in gemeenten waar de wo ningen niet zijn gestegen, maar dat verwacht ik overigens niet, krijgen zelfs geld terug." Groot onderhoud Zeeuwse Eilanden verwacht vol gend jaar ruim drie miljoen eu ro meer aan inkomsten binnen te krijgen. Het waterschap heeft dat geld overigens hard nodig. Het moet nog 3,3 miljoen beta len, omdat gemeenten taxatie kosten van het onroerend goed doorberekenen naar het water schap. Verder is WZE veel geld kwijt aan groot onderhoud steenglooiingen, wegen en reser ve voor pensioenrechten. Hoek man tekent ook aan dat het wa terschap meer kwijt is aan kapi- taallasten (rente en afschrij ving) door investeringen van tientallen miljoenen euro's. Hij geeft aan trots te zijn dat het wa terschap er toch in is geslaagd om de tarieven te verlagen, met een verdere verlaging in het vooruitzicht. Een en ander is af hankelijk van de definitieve waardestijging, die pas volgend jaar voorjaar bekend is. In de Algemene Vergadering van 16 november wordt de be groting definitief vastgesteld. Edin en Nadja Delic moeten Nederland verlaten door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Donderdag om half zes 's ochtends stond de politie aan de deur. De familie Delic uit Middelburg moest mee. Tijd om schoenen aan te trekken, kregen ze niet. Nu zitten ze vast op vliegveld Rotterdam Airport, in afwachting van hun uitzetting naar Bosnië. Edin Delic, de vader van het gezin met twee volwassen kinderen, is boos. „Ze kwamen donderdagochtend, ze schenen met lampen in ons gezicht. Mijn zoon en ik kregen handboeien om. Ik kreeg geen tijd om mijn schoenen aan te trek ken, ik ben op pantoffels vertrokken. We zijn in aparte auto's gestopt. Toen we bij de vreemdelingenpolitie in Goes aankwamen, werden er grapjes ge maakt. 'Wat heb je mooie schoenen aan', zei een agent. We zijn behandeld alsof we dieren zijn. Al onze spullen lig gen nog in het asielzoekerscentrum. Ik ben niet bang meer, maar ik ben wel te leurgesteld over wat er gebeurd is." De Bosnische familie woont vijfenhalf jaar in Nederland. Het grootste deel van die periode hebben ze in Middel burg in het asielzoekerscentrum geze ten. Twee jaar geleden hoorden ze dat al in 1999, een half jaar na aankomst in Nederland, een beslissing is genomen over hun asielaanvraag. Ze waren uitge procedeerd. Door een fout van hun toen malige advocaat waren ze daar nooit van op de hoogte gebracht. Ze besloten te blijven, het gezin vond het moeilijk om te geloven dat ze nu echt weg moes ten. Deze zomer nog haalden Edin, moeder Nadja en hun dochter het certificaat voor Zorghulp bij het ROC. „Waarom investeren ze in ons als we niet mogen blijven?", zei Nadja in mei van dit jaar tegen de PZC. Edin werkte bij verzor gingshuis Ter Reede in Vlissingen, Nad ja bij Simnia in Domburg. Ze deden het werk met veel plezier. „In die oude men sen zie ik mijn ouders", vertelde Nadja. Sinds afgelopen zomer mochten ze niet meer naar school. Ook hun kinderen za ten thuis. De familie is afkomstig uit Banja Luka, nu de hoofdstad van de Servische deel republiek Srpska. „Daar lopen Karad zic en Mladic nog vrij rond", zegt Peter de Ligt, een vriend van de familie. Edin heeft gediend in het Bosnische leger. „We durven niet terug naar ons eigen land", zei Edin gisteren via de telefoon vanaf het vliegveld. „Ik weet niet wat er verder gebeurt. Als ik toen geweten had, dat het zo zou aflopen, was ik met een weer weggegaan en niet nu pas, na vijfenhalf jaar." De advocaat van de fa milie, Paul Klaver, heeft gisteren be roep aangetekend bij de rechtbank te gen het vastzetten van de familie. Hij vreest dat de behandeling van de zaak wel eens te laat zou kunnen zijn. „De zitting is over een week of tien dagen. De familie kan worden uitgezet zodra een vliegticket is geboekt." Modelgezin „Een triest slot", vindt Klaver. „Ik vind dit een modelgezin. Ze zijn goed geïnte greerd, het zijn prettige, sympathieke mensen die veel kennissen hebben ge maakt." De advocaat heeft nog een ver zoek gedaan bij minister Verdonk voor een pardonregeling. „Maar dat is niet gelukt. Zo'n familie moet natuurlijk een keer zijn eigen verantwoordelijk heid nemen, maar vul dat maar eens in, als het om jezelf gaat." De advocaat is verder niet te spreken over het optreden van de politie. „In feite pleegt men een overvalstrategie. Ze doen het heel vroeg, omdat ze bang zijn dat ze onder duiken." Politiewoordvoerder Alwin Don beves tigt dat de politie vaker op deze manier foto Lex de Meester optreedt bij uitzettingen. „We merken dat op het asielzoekerscentrum ieder een elkaar kent. Het heeft geen zin om uitvoerig in discussie te gaan. Wij wil len daar zo snel mogelijk weer weg, om dat de kans bestaat dat het escaleert. Deze mensen hadden te kennen gegeven dat ze zich zouden verzetten. Ze zijn ge boeid voor hun eigen veiligheid en voor de veiligheid van de politiemensen. We zijn vroeg gekomen, omdat de kans dan groter is dat je het hele gezin aantreft. Als je later komt, bestaat de kans dat bijvoorbeeld één van de kinderen weg is." Normaal gesproken wordt het gemeente bestuur op de hoogte gesteld van uitzet tingen. „Ik ben donderdag om vijf uur gebeld dat de familie zou worden uitge zet", zegt wethouder Albert de Vries. „Toen was het inderdaad al gebeurd." De Vries zegt verder geen invloed te hebben op uitzettingen. „Die zijn het gevolg van beleid dat door de Tweede Kamer is vastgesteld. Dat be leid wordt nu uitgevoerd. Er zijn nog 26.000 duizend mensen in Nederland die weg moeten. Dus dit gaan we in toe nemende mate meemaken." Ook op de manier waarop mensen wor den verwijderd, heeft de gemeente geen invloed volgens De Vries. „De burge meester komt alleen in beeld bij zaken waarbij de openbare orde in het geding door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het Leger des Heils opent donderdag in het pand Meelstraat 24 een winkel in tweedehands meubels onder de naam 't Meubelhalletje. Het bedrijfje is in de eerste plaats be doeld om mensen te helpen die weinig te besteden hebben. Een groep die de laatste tijd steeds groter blijkt te worden. Volgens coördinator 'winkels' K. de Vos van het Leger des Heils Zeeland in Goes betekent de start van 't Meubelhalletje in feite de voortzetting van een be staand aanbod, maar dan op een aparte locatie. „Tot nu toe kon den de mensen voor tweede hands meubels terecht bij Booth's Bazar in het eigen pand van het Leger des Heils in de Poststraat. Daar is ook Sally's Boetiek voor tweedehands kle ding gevestigd. Daar is echter wat weinig ruimte voor het uit stallen van grotere meubels en kasten", zegt De Vos. Vooral we gens de toenemende vraag is ge zocht naar een ruimere behui zing voor het meubelaanbod. Die is gevonden in het pand in de Meelstraat, waar vroeger een meubelstoffeerderij en daarna een kledingwinkel en een ta toeageshop gevestigd waren. Het Leger des Heils heeft met de huur van dit pand de beschik king over circa veertig vierkan te meter verkoopruimte. „Dat is voor meubels nog niet zoveel, maar we kunnen er toch wel wat tafels, stoelen, banken en kasten kwijt. Wie op zoek is naar een complete inrichting kan natuurlijk ook bij onze gro te meubelhal in de Leliestraat in Goes terecht", vertelt De Vos. Vanwege de toenemende vraag naar tweedehands spullen ziet De Vos 't Meubelhalletje eerder als aanvulling dan als concur rentie voor kringloopwinkel De Soepkokerij in Zierikzee. Hij benadrukt dat zijn organisa tie de spullen vaak ook beschik baar stelt aan mensen die hele maal niks te besteden hebben, in het kader van maatschappelij ke hulpverlening. „Van het geld dat binnenkomt uit de verkoop van kleding, meubels en huis houdelijke spullen betalen we dan weer de kosten die gemaakt moeten worden bij het verstrek ken van die hulp", legt de coör dinator uit. Wat hem betreft is het geen en kel probleem dat soms ook ouders die er wat beter bij zit ten bij het Leger des Heils aan kloppen om de kamer van een studerend kind in te richten. De opbrengst van die verkoop komt uiteindelijk toch weer de speci fieke doelgroep van zijn organi satie ten goede. 't Meubelhalletje in Zierikzee is op donderdag geopend van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 15.00 uur en op maandagmid dag van 13.00 tot 16.00 uur. Har- rie Viergever is de vaste vrijwil liger voor de bedrijfsvoering in deze winkel. Wie meubels wil afstaan, kan dat hier ook melden. „We kun nen in verband met milieuvoor schriften niet alles innemen, maar komen graag even langs bij de mensen om bruikbare spullen op te halen", zegt De Vos. MIDDELBURG - De beste plek om het nieuwe theater in Middelburg te bouwen, is door een fout vergeven aan een projectontwikkelaar. Op die plaats staat nu een winkel centrum. Dat zegt voormalig wethouder R. Visser. Vol gens hem was het terrein van ijzerhandel De Jager aan Achter de Houttuinen nadrukkelijk in beeld als locatie voor het nieuwe theater. „Dat was de allerbeste locatie. Daarachter heb je een parkeerterrein, op het Hof van Tan- ge, waar de capaciteit makkelijk verdubbeld had kunnen worden door er een verdieping op te bouwen Het com plex van De Jager werd, via een andere ontwikkelaar, op gekocht door projectontwikkelaar Vimum. Die wilde er een winkelcentrum bouwen. Volgens Visser hebben amb tenaren aan het plan meegewerkt zonder daar het college van B en W in te kennen. Toen dat op de hoogte werd ge bracht, was het te laat. „Dat is echt een idiote fout ge weest", aldus Visser. „Dat ambtenaren dat. zonder enig idee van wat ze aan het doen waren, hebben toegestaan. Uiteindelijk is, na een onderzoek van een groot aantal mo gelijke locaties, besloten om het theater aan de Zuidsin gel te bouwen. Van doorslaggevend belang bij die keuze was het tijdstip waarop de kavel beschikbaar was. Dat moest op korte termijn, omdat de arbeidsinspectie dreig de de huidige schouwburg te sluiten als er niet snel een bouwplan lag. pagina 21 treurspel rond theater VLISSINGEN - Bij een verkeerscontrole op de Veerseweg in Veere heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag een 37-jarige Vlissinger aangehouden. Uit onder zoek bleek dat hij een rijontzegging had. Ook moest de man nog een celstraf uitzitten van 44 dagen. Omdat de po litie vermoedde dat hij onder invloed was van drugs werd de Vlissinger gevraagd mee te werken aan een urineonder- zoek. De man weigerde. De politie heeft hem ingesloten. TERNEUZEN - Na een wilde achtervolging heeft de poli tie in de nacht van donderdag op vrijdag een 36-jarige au tomobilist uit de gemeente Terneuzen gearresteerd. Agen ten wilden de man rond 3.30 uur controleren op de Bin- nenvaartweg in Terneuzen. De man reed echter met hoge snelheid weg in de richting van de Braakmanweg. Colle ga-agenten blokkeerden de weg, maar de automobilist reed langs de politieauto. Twee agenten konden nog net op tijd opzij springen. De 36-jarige automobilist werd uit eindelijk in Kaprijke door Belgische collega's aangehou den. SINT-MAARTENSDIJK - In twee woningen aan de Tulp straat in Sint-Maartensdijk is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken, tussen elf uur donderdagavond em half acht vrijdagmorgen. Mobiele telefoons en geld zijn- meegenomen. Diezelfde nacht is uit een pand aan de Mo lendijk elektronica weggenomen. De daders zijn om streeks 4.30 uur het pand binnengedrongen en hebban voor enkele duizenden euro's aan goederen weggenomen. De Technische Recherche onderzoekt de zaak. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - De orga nisatie van het Open Neder lands Kampioenschap van de Spankerklasse voelt zich ge weerd van Brouwse bodem. Een poging om deze zeilwedstrijd volgend jaar september in Brou wershaven te houden, liep spaak. Volgens de havenmeester is er geen sprake van 'weren', maar louter van gebrek aan ca paciteit. In 2005 is het op 2,3 en 4 septem ber al stampensvol in de haven van Brouwershaven. Er is dan geen ruimte voor een grote wed strijd, zoals de organisatie van de Nederlandse Spankerklasse zo graag zou zien. Maar ook over de mogelijkheden in de ja ren daarna is regiomanager S. Clemmens van de Spankerklas se regio Zuid, tevens secretaris van de watersportvereniging Vremdijck in Hoek, weinig hoop vol. Nooit Havenmeester J. Gerrits heeft op een vraag van Clemmens daarover een luid en duidelijk 'nooit' laten horen, stelt de regio manager. Reden voor Clemmens om uitleg bij de gemeente Schou- wen-Duiveland te vragen. Te meer ook omdat juist volgende week een (politiek) oordeel wordt geveld over het actiepro gramma 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme', waarin on der meer wordt aangestuurd op het vergroten van de aantrek kingskracht van Schouwen-Dui veland als watersportgebied. Voor Clemmens is in ieder geval duidelijk wat voor hem - en an dere Spankerzeilers - de reden is om naar Brouwershaven te willen. In de eerste plaats de lig ging aan het grote, zoute Greve- lingenmeer, dat als enige Zeeuw se water veel ruimte biedt. Bo vendien is het goed aan te reizen en de zeilers kunnen moeiteloos het gezellige stadje Brouwersha ven - met eet- en overnachtings faciliteiten - induiken, somt Clemmens op. Dat laatste moet het evenement, aldus Clem mens, toch ook voor de plaatse lijke economie aantrekkelijk ma ken. Havenmeester Gerrits snapt het enthousiasme van de organisa tie wel, maar geeft aan dat hét stomweg niet haalbaar is. Het Is passen en meten in Brouwersha ven in september, licht hij toe. Bij het plaatsen van de vele pas santen moet hij het vooral heb ben van lege boxen van menseh die op vakantie zijn. Is er sprake van een evenement dan willen mensen ook nog eens het liefst op een kluitje liggen. Deze kam pioenschappen zouden zo'n veer tig Spankers - en eventueel als tweede klasse vijftien Wayfah- rers - in de haven brengen. „Het moet wel kunnen én het moét verantwoord kunnen", reageert Gerrits. Het is om die reden dat hij de organisatie heeft geadvi seerd eens te informeren in Den Osse of Scharendijke. „De doel stelling is uiteindelijk het varen van die wedstrijden, maar dat lukt in Brouwershaven niet Sportwethouder A. Croné geeft aan dat het binnenhalen van een dergelijk evenement puur vanuit sportief en toeristisch oogpunt beschouwd aantrekke lijk is. Of het echter in de prak tijk mogelijk is in de Brouwse haven weet hij niet. De kwestie wordt nader onderzocht. De edi tie 2005 van de Nederlandse Spankerkampioenschappen speelt zich in ieder geval af in het Friese Heeg. In november be sluit de organisatie of ze voor 2006 opnieuw een poging zal doen het evenement naar Schou wen-Duiveland te halen. (Advertentie) Mode voor de aanstaande moeder Den Bosch Vughtcrslraat 166 Breda VeemarktstMUt 83 Bussum Spiegelstraat 2b Rotterdam Koile Hoogstraat 18 (7dgn. open, bruidssuite op afspr 010-414 0093) ONLINE SHOP WWW.FUTURE-MAMAN.NL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 59