WEGENS IVERNAME lan voor behoud Havenkwartier Blokfluit is geen slaginstrument Rondweg om Scharendijke verder uit beeld D66-jongeren boos over weren homosites SWvO THUISZORG UVRAAGT WIJ ZORGEN GROTE PARTIJ LEDIKANTEN, BOXSPRINGS MATRASSEN, LATTENBODEMS, DEKBEDDEN EN USSENS zeeuwse almanak Dooie eentje Taxichauffeuse mishandeld Aanrijding in Brouwershaven Bromfietser ziet paard te laat Dronken automobilist in sloot trste burgerinitiatief op Schouwen-Duiveland omfietser met »k op onderuit era! 10 jaar 20% ft Auto botst op vrachtwagen www.werktvoorouderen.nl Voor informatie of voor het aanvragen van zorq belt u naar 0118-448448 Koudekerkseweg 81 - Vlissingen - Postbus 360 4380 AJ Vlissingen k 0113-315649 p»nl Étedactie s pzc.nl ^31,4460 AA Goes [tentie-exploitatie: j.g(i Midden-Zeeland: 0113-315520; s-Vlaanderen: 0114-372770; 331:020-4562500. rdag 23 oktober 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland M Bosboom S - De Jonge Democraten a het onaanvaardbaar dat jiatorische scholen 'infor- fst' websites over homosek- ieit blokkeren. De jongeren- hgvan D66 noemt dat 'een kkend voorbeeld van loene- it intolerantie'. ongenoegen komt mede at het speciale kabelabon- I dat Zeelandnet voor de nsatonsche doelgroep gaat n. De intemetprovider it daarbij een filter af van Kliksafe, dat 'het kwade' weert door sites die botsen met het ge dachtegoed te blokkeren. Het Calvijn College werkt al lan ger met Kliksafe. Volgens de Jonge Democraten hebben meer dere christelijke Zeeuwse scho len er belangstelling voor. Zee landnet kan dat echter niet be vestigen, aangezien het nieuwe pakket pas vanaf volgende maand wordt aangeboden. De D66-jongeren zeggen er be grip voor te hebben dat scholen bijvoorbeeld pornosites afscher men, maar vinden het onbegrij pelijk dat ook informatieve sites zoals over veilig vrijen en die van de Gay Krant en zelfs om roep BNN, met momenteel on der meer de Homo-100, worden geblokkeerd. De 'vrije informa tievergaring' wordt daarmee on mogelijk gemaakt. „Je hoeft ho moseksualiteit niet te promoten, maar als een leerling daar infor matie over wil hebben, moet die wel beschikbaar zijn", zegt lan delijk voorzitter J. Patemotte. De Jonge Democraten hebben de Tweede-Kamerfractie van D66 gevraagd minister Van der Hoeven 'op het matje te roepen'. Zo ver wil Kamerlid L. van der Laan niet gaan. Wel heeft zij de bewindsvrouw gevraagd de kwestie 'mee te nemen' in haar komende brief aan de Kamer over homoseksualiteit en onder wijs, vooral naar aanleiding van de commotie rond de versprei ding van het homoblad Expres zo op scholen. „Op basis van haar reactie kunnen we een de bat hebben in de Kamer", aldus Van der Laan. Algemeen directeur A. Vogel van het Calvijn College zegt gro te moeite te hebben met de op vatting dat de geweerde websi tes als informatief moeten wor den gezien. „Die zetten een be paalde levensstijl neer die niet wordt gedragen door onze le vensbeschouwing. Dat wil niet zeggen dat het onderwerp bij ons niet ter sprake zou kunnen komen, maar dan wel vanuit een bepaalde normering. Wij hebben te maken met jongeren voor wie we een opvoedingsop dracht hebben." Dat die opstelling intolerant is, bestrijdt Vogel. Het gaat om een botsing van levensbeschouwin gen, zegt hij, en de gewraakte si tes druisen in tegen het reforma torische normenpatroon. „Wie is er nu intolerant?" Sering van deze boni Basje van bijna twee uit Ter- neuzen is niet zo'n liefhebber van warm. eten. Het verbaast zijn pap en mam dan ook niet wanneer hij zich - heel behen dig overigens, voor zijn leef tijd - uit zijn kinderstoel laat zakken en de keuken uit loopt. Omdat hij wel erg lang weg blijft, gaat zijn moeder eens kijken wat hij uitspookt. Ze treft Basje, zijn broekje keu rig naar beneden, op de wc aan. „Nou, dat is ook wat! Zit die kleine op z'n dooie eentje op de wc", deelt ze mee als ze weer aan tafel gaat zitten. Waarop dochtertje Daisy van drieënhalf van haar stoel schiet en richting wc rent. „Nee, Daisy! Hier blijven jij!" „Ja maar, ik wil dat dooie eendje waar Basje op zit ook zo graag eens zien. COLIJNSPLAAT - Een 44-jarige taxichauffeuse uit de ge meente Schouwen-Duiveland is donderdagavond rond achten klemgereden en mishandeld door een 56-jarige man uit Zierikzee. Dat gebeurde op de N256, ter hoogte van Colijnsplaat. De Zierikzeese automobilist dwong de vrouw te stoppen door met knipperlichten aan de weg te blokkeren. Waarschijnlijk was de aanleiding dat zij in zijn ogen te lang deed over een inhaalmanoeuvre. De man opende vervolgens het portier van de taxi, gaf de vrouw vuistslagen in haar gezicht en kneep haar in de arm. De taxichauffeuse liep blauwe plekken op. Zij is door een arts onderzocht. De Schouwse had het kenteken van de auto van haar belager onthouden. Daardoor kon de man rond kwart over tien 's avonds worden aangehouden, na dat hem verzocht was naar het politiebureau te komen. Hij heeft een verklaring afgelegd, waarna hij op vrije voe ten is gesteld. Tegen hem wordt proces-verbaal opge maakt. BROUWERSHAVEN - Op de Delingsdijk in Brouwersha ven heeft zich gisteren rond 9 uur een aanrijding voorge daan. Er was alleen materiële schade. Een 65-jarige auto mobilist uit de gemeente Schouwen-Duiveland gaf geen voorrang aan een 62-jarige Duitser. De Duitser reed op een voorrangsweg. Beide auto's raakten beschadigd. HEINKENSZAND - Een zestienjarige bromfietser is don derdagavond in het ziekenhuis beland, nadat hij moest uitwijken voor een paard en daardoor tegen een boom botste. Een 22-jarige vrouw uit Heinkenszand reed met haar paard op een fietspad langs de Heinkenszandseweg in haar woonplaats. Toen ze brommers hoorde aankomen, stapte ze af. De bromfietser uit de gemeente Borsele zag de vrouw en het paard te laat, gaf een ruk aan zijn stuur, schampte het dier en reed tegen een boom. Hij werd met verwondingen aan zijn been naar het ziekenhuis ge bracht. Een achttienjarige bromfietser uit Heinkenszand, die achter hem reed, viel ook, maar bleef ongedeerd. Het paard wordt onderzocht door een dierenarts. 's-GRAVENPOLDER - Een 25-jarige man uit 's-Graven polder is gisterochtend vroeg in zijn woning aangehou den. Eerder die nacht reed hij met zijn auto in de sloot langs de Oostmolenweg in Kloetinge. Uit een blaastest bleek, dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van vier uur. (Advertentie) door Ali Pankow SCHARENDIJKE - De aanleg van de rondweg Scharendijke raakt verder uit beeld. In het provinciale meerjarenprogram ma voor investeringen aan de Zeeuwse wegen, kortweg het MIZ, voor de jaren 2005-2009 is deze rondweg op de zogeheten groslijst geplaatst. Dat wil zeg gen dat er de komende vier jaar geen geld en zelfs geen capaci teit voor de voorbereiding van de aanleg van deze weg beschik baar is. Binnen het meerjarenprogram ma wordt onderscheid gemaakt tussen een MIZ-tabel, een reser velijst en genoemde groslijst. De wegwerken die de komende ja ren wel uitgevoerd dienen te worden, staan op de tabel. De re servelijst biedt een overzicht van de werken die in voorberei ding worden genomen en aan al le gewenste wegverbeteringen op de groslijst gebeurt in feite voorlopig niks. Nadere beschouwing Volgens provinciaal ambtenaar W Kant kan daar nog wel enige verandering in komen omdat de indeling van het MIZ 2005-2009 nog eens kritisch tegen het licht gehouden moet worden. Anderzijds moet hij erkennen dat zelfs voor de uitvoering van alle werkzaamheden op de MIZ-tabel nog naar 6 miljoen euro ontbrekende dekking moet worden gezocht. Hij schat dan ook niet veel kans in voor aan leg van de rondweg Scharendij ke vóór 2009. Gedeputeerde Poppelaars liet in eerdere instantie weten de noodzaak van die rondweg te onderschrijven, maar voor de aanleg ervan tot 2007 geen geld beschikbaar te hebben. PvdA-Statenleden E. Kerckhae- rt en P. Hamelink dienden giste ren bij gedeputeerde staten vra gen in over de vertraging van de tweede en derde uitvoeringsfase van de recreatieverdeelweg waar de rondweg Scharendijke onderdeel van vormt. Afspraken De PvdA informeert naar de waarde van de afspraken die GS met de gemeente Schou wen-Duiveland heeft gemaakt over de aanleg van de tweede fa se van recreatieverdeelweg en van de rondweg Scharendijke in 2008. De Statenleden willen weten of deze afspraken schriftelijk zijn bevestigd en of GS de afspraken eenzijdig heeft opgezegd. Volgens hen dreigt vertraging in de uitvoering van tweede en der de fase recreatieverdeelweg een onnodige belasting van het ach terliggende wegennet in het Schouwse middengebied te ver oorzaken. I korting) J) van 23 t/m 30 oktober v egen inlevering van J deze advertentie rEsme Soesman SIKZEE - De plannen om Meuwe Haven in Zierikzee kvormen tot boulevard mo ut ten koste gaan van het [«liggende Havenkwartier, [bewoner Jan Peter van der ilontwikkelde een plan om- kan de leefbaarheid en vei- tid van dit 'kwetsbare' ge- l Daarmee is hij de eerste mven-Duivelander die ge il maakt van het burgerini- Havenkwartier is een histo- sociaal en infrastructu- I kwetsbaar gebied, meent der Nagel. Grote vrachtwa- 5 en ander verkeer zorgen li blokkades en schade in de irische straatjes, waar ver- ipering her en der toeslaat, radien is sprake van ver- irsonveilige situaties. Met na- bjdens spitsuur; als de stra- gevuld zijn met fietsende deren op weg naar school, idergelijke wijk vraagt om visie van de gemeente, vindt Van der Nagel. De plannen tot herinrichting van de Nieuwe Ha ven (tot aantrekkelijke wandel boulevard met onder meer een richtingverkeer) zijn voor de be woner van een woning aan de Korte Groendal directe aanlei ding geweest om zelf de wapens op te nemen. Prima als dat ge bied wordt opgeknapt. „Maar dat moet niet ten koste van het Havenkwartier gaan", stelt Van der Nagel - die een drukke ver keersstroom en een flinke toena me van de parkeerbelasting in zijn wijk voorziet. Doorstroomroute Als doorstroomroute van west naar oost zal de route via Hoofd poortstraat, Breedstraat, Bagij- nestraat, Fonteine en Sint Do- musstraat heel belangrijk wor den. Die hele route moet eenrich tingsverkeer worden, met een ge garandeerde doorstroming. Dat laatste kan onder meer met vas te laad- en losplaatsen (voor be drijven en winkelend publiek) worden bereikt. Daarnaast moe ten alle zijstraten van de Sint Domusstraat autovrij worden gemaakt, pleit Van der Nagel. Dus: niet parkeren en geen auto verkeer. Uitsluitend voor aan wo nenden moet er de mogelijkheid zijn om voor de eigen deur te la den en te lossen. Voor bewoners uit het Korte Groendal en de Sint Jacobstraat kunnen be taald parkeerplaatsen aan de Oude Haven voor vergunning plaatsen worden ingeruild. Be woners uit de Venkel, Lange Groendal en Molenstraat zou den hun auto daarentegen op de Nieuwe Haven moeten zetten. Dat betekent weliswaar dat er meer parkeerruimte op de Nieu we Haven benodigd is, erkent de initiatiefnemer. Maar het be tekent vooral ook dat er een veel groter gebied tot aantrekkelijk (toeristisch) wandelgebied kan worden omgedoopt: namelijk de hele wijk tussen Nieuwe Haven en centrum. Met behulp van her bestrating en de eventuele vesti ging van kleinschalige ambach telijke bedrijfjes zou, is de over tuiging van Van der Nagel, een prachtig gebied ontstaan. Zijn plan legt hij als burgerini tiatief voor aan de gemeente raad van Schouwen-Duiveland. Van der Nagel is de eerste inwo ner van de gemeehte die gebruik maakt van deze in 2003 geïntro duceerde manier om als burger zaken op de politieke agenda te plaatsen. Daartoe zijn vijftig handtekeningen vereist van mensen (boven de 16 jaar) die het voorstel ondersteunen. Tot dusverre heeft de Zierikzeeën- aar er 81 verzameld. Zijn plan heeft hij over 150 adressen ver spreid. Gisteren heeft hij het plan op het gemeentehuis afgele verd. In november neemt de raad een besluit wanneer het plan op de agenda van de ge meenteraad wordt geplaatst. ISS1NGEN - Een 21-jarige lerdammer is gisterochtend vier uur onder invloed van shol onderuit gegaan met Kommer. aanreed op de Koudekerkse- !inVlissingen. De politie ver- dat hij is gevallen nadat met zijn achterwiel tegen Mokmarkering was aangere- tüït een blaastest bleek dat mm twee maal te veel had ronken De Rotterdammer een proces-verbaal. Jan Peter van der Nagel in de straat waar hij zelf woont (Korte Groendal) en die hij autovrij wil hebben. foto Dirk-Jan Gjeltema KRUININGEN - De auto van een 59-jarige man uit Kruinin- gen is donderdagavond totaal vernield bij een botsing. De man wilde op de kruising van de N289 en de Hoofdstraat in Krui- ningen de N289 oprijden. Hij gaf geen voorrang aan de vracht wagen. De bestuurder van de au to liep een sneetje aan zijn hoofd op, de vrachtwagenchauf feur bleef ongedeerd. De truck raakte beschadigd, de oplegger werd door een collega-vrachtwa genchauffeur naar zijn bestem ming gebracht. door Ali Pankow BROUWERSHAVEN - Muziek en kinde ren zijn belangrijke pijlers in het leven van Carla Bakker uit Brouwershaven. Het duurde even voordat ze zich echt op die voorkeuren ging richten. Ze was al tweeëndertig toen ze besloot zich toe te leggen op het bespelen van een instru ment. Daarna is het snel gegaan. Inmiddels heeft zij als trouw lid van de Brouwse muziekvereniging Apollo zelf al heel wat mensen les gegeven en verzorgt ze al vijf tien jaar de blokfluitlessen aan schoolkin deren in haar woonplaats. 'Juf Carla', zoals veel kinderen haar aan spreken, mag zich met recht muziekam- bassadrice noemen. De kennismaking met blokfluit legt bij de leerlingen een vruchtbare bodem voor een bredere muzi kale interesse. Brassband en drumband van Apollo varen wel bij de inzet van Bakker. Drie spelers op comet, één op alt hoorn, één op bariton, één op euphonium en twee op trombone zijn afkomstig uit haar kweekvijver. „Maar zonder de steun van Apollo had ik dit ook nooit kunnen doen hoor", zegt Bakker om nog maar eens te benadruk ken dat de Brouwse muziekvereniging haar zeer na aan het hart ligt. De muzikale manifestatie gistermiddag in de gymzaal van de Brouwse basisscho len gold voor haar dan ook als een feest je, omdat muziek en kinderen daarbij sa mengebracht werden. Het betrof de af sluiting van het project 'Muziek en Vrije Tijd' bij obs De Schoener. „We hebben daarin de activiteiten van de jaarlijkse sportdag en van het thema 'muziek' in het kader van de kinderboekenweek ge combineerd. We hebben juf Carla ge vraagd een programma samen te stellen voor het muzikale slotfeest", vertelt Ger- da van der Werve, groepsleidster van de kleuters. Bakker componeerde met steun van Apol lo's dweilband De Notekluvers een geva- (Advertentie) rieerd programma, 's Ochtends maakten leerlingen uit alle groepen kennis met de verschillende instrumenten in een brass band en werd in de hoogste groepen een workshop drummen gegeven. De kleu ters studeerden een lied in dat ze tijdens het concert met begeleiding van de dweil band en met eigen mini-dirigenten ten ge hore brachten. Carla Bakker huilt niet mee met de wol ven in het bos over 'de jeugd van tegen woordig die zo weinig concentratie kan opbrengen'. „Ik heb in al die jaren nooit problemen gehad", luidt haar ervaring. Volgens haar draagt het feit dat de blok fluitlessen niet dwingend worden opge legd daar wel aan bij. De scholieren kie zen er vrijwillig voor om op dinsdag tus sen de middag de les van juf Carla te vol gen. Daar de groep steeds groter is gewor den, krijgt zij daarbij tegenwoordig assis tentie van collega-muzikante Corrie Buijk. Bakker juicht het toe dat leerlin gen van zowel het openbaar als het bij zonder onderwijs in Brouwershaven mee doen. Inhaalslag Haar bevlogenheid komt voort uit het feit dat ze zichzelf eigenlijk op aanzien lijk jongere leeftijd op de muziek had wil len storten. Al heeft ze die achterstand met een flinke inhaalslag weten goed te maken. „Dat dank ik in eerste instantie aan Jan Hartsman. Die moedigde me aan bij Apollo te komen spelen. Hij gaf me eerst les op euphonium, maar binnen de brassband was meer behoefte aan trom bone, een instrument dat toen nog uitslui tend door mannen werd bespeeld. Ik was de eerste vrouw die ervoor koos." Voor lesgeven in blokfluit aan de school kinderen deed ze een beroep op de metho de van Tom Stone. „Dat is een speelse manier die begint met de uitleg dat een blokfluit niet is ge maakt om een ander mee op het hoofd te slaan." Carla Bakker speelt als lid van dweilband De Notekluvers samen met leerlingen van obs De Schoener. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 57