Markt gaat sportief bruisen Jackie Chan geeft ze van katoen Laatste draken gaan naar een veilige plek GEBOEKT Zeeuwse finale songfestival illustraties uit Drakologie Eén ding weet Bregt Blom (19) voor hon derd procent zeker: het wordt volgende week dins dag een fantastisch spekta kel op de Grote Markt in Middelburg. „Ben je tussen de 12 en 18 jaar oud, dan mag je dit evenement ge woon niet missen: de Action Games 2004. Vier maanden lang hebben we met een aan tal leden van WhoZ- next-teams en Sport Zee land dit project voorbereid. Een voor Zeeland uniek pro ject, want de hele middag - vanaf 13.00 tot 18.00 uur - zal de markt bruisen van de activiteiten. Onder het mot to: Voor jongeren, door jon geren." WhoZnext is een jongeren campagne, die Sport Zee land samen met gemeenten en het voortgezet onderwijs uit voert. Bregt: „Iedere groep jon geren kan een idee op sportge bied in daden omzetten. Je vormt een WhoZnext-team en stapt vervolgens naar Sport Zee land om te overleggen hoe je het gaat aanpakken: de organisatie, de financiën, de begeleiding, het kiezen van de locaties. Van be gin tot eind hebben jongeren vol op inbreng bij hun eigen pro ject." Speciaal voor de Action Games 2004 heeft Sport Zeeland jonge ren uit verschillende WhoZ- next-teams bij elkaar gebracht in een werkgroep. Verdeeld over drie secties heeft iedere sectie een onderdeel opgezet en uitge voerd. Eén groep heeft de promotie ver zorgd door het verspreiden van affiches op scholen en het uitde len van flyers. Een andere groep heeft de post vexvoer voor haar rekening genomen. „Een belang rijk onderdeel, want we willen alle Zeeuwse jongeren de kans geven om dinsdag in Middel burg mee te doen. Er rijden die dag speciale bussen, die de deel nemers gratis vervoeren. Of je nu op Tholen woont, in Zeeuws-Vlaanderen of op Schouwen- Duiveland, het maakt niet uit; ovei-al kun je de Action Games bus naar Middel burg pakken. Deelname aan de Action Games is gi-atis. Kost hooguit wat enei'gie." De groep van Bregt heeft het on derdeel activiteiten op touw ge zet. „Puzzelen wat wel en wat niet mogelijk is. Je kan natuur lijk wel allerlei te gekke ideeën willen uitvoeren, maar zo werkt het ook weer niet. De Grote Markt - 'dank, dank gemeente Middelburg voor de medewer king' - is een unieke locatie, maar op straatstenen is niet al les mogelijk. Bovendien hebben we ook te maken met het kosten plaatje. Ja, klinkt deftig maar zo is het wel." Wat kunnen de deelnemers ver wachten? „In ieder geval het Pannavoetbal: voetballen in een kooi; je tegenstander dollen en pooiden. Verder kun je meedoen aan sti-eettennis en Amei'ican Football. Kwestie van ter plek ke inschrijven, zo simpel is het. Fietsfanaat? Dan kun je je kun sten testen op een space-bike. Op jacht naar eeuwige roem? Moet je vooral meedoen aan het sumo-worstelen. Verder kun je je enei'gie kwijt bij het ultimate frisbee, het discgolf en het on- dei'deel capoeira. Wat dat laat ste is? Nee, ik verklap niks, kom zelf maar kijken. Want ook als toeschouwer ben je van harte welkom." Drive-in show Ook de trommelvliezen komen tijdens de Action Games volop in actie, want een drive-in show zorgt voor passend muzikaal be hang. Wie liever zittend 'in ac tie' komt, kan lekker gamen op één van de vele aanwezige com- puters. Een strakke sportoutfit? Niet persé nodig. Bregt: „Ge woon, lekker casual, beetje vlot te vrijetijdskleding dus. Nee, geen broek met te lange pijpen, dat wordt een beetje lastig lo pen, weetje." Voor Bregt en de vele andere le den van de verschillende WhoZ- next-teams wordt het beslist geen i*ustig middagje. „We ver wachten zo'n vijfhonderd jonge ren uit heel Zeeland. Alles is goed voorbereid, maar dinsdag zullen we toch alle onderdelen ook moeten begeleiden en hier en daar wat probleempjes moe ten oplossen. Bovendien geven we jongeren informatie over het opzetten en werken met WhoZ- next-teams. Dat is ook de bedoe ling van deze dag: laten zien hoe je als jongere een leuk sporteve nement kunt organiseren." Hans Segboer Meer informatie over de Action Games en de Action bussen kun je vinden op: www.sportzeeland.nl. Jackie Chan Adventures Niet alleen verschijnen er aan de lopende band komi sche actiefilms van Jackie Chan, hij heeft ook een eigen te- kenfilmserie (elke dinsdagmid dag op Net5). In de serie is Jackie een archeoloog die het bovennatuurlijke kwaad uit on ze wereld probeert te houden. Hierbij wordt hij uiteraard ge holpen: zijn oom is een tove naar en zijn kleine nichtje doet het denkwei"k. Een prima uit gangspunt voor een actie-ad- ventui-e spel. Een stel boosdoeners, dat we uit de cartoon al kennen, wil acht Chinese boze geesten in on ze wereld laten. Dat kan natuui- lijk zomaar niet. Versla de Sha- dowkhans, vind twaalf talis mannen die je nieuwe kr-achten geven en neem het uiteindelijk tegen Shendu zelf op in Jackie Chan Adventui'es. Besturing Het spel is mooi gemaakt en blijft met zijn goede 'cell-sha- ding' en karakteristieke achtei- gronden erg dicht bij de seide. Toch valt er ook wel wat aan te merken. In tegenstelling tot wat je zou verwachten hapeit de besturing juist bij 50Hz behooiiijk. Geluk kig kunnen de meeste televisies ook 60Hz aan, maar zelfs dan merk je dat de engine moeite heeft met de wat ruimere levels. Ook het camerawerk hebben we beter gezien in 3D-actiespellen. Je moet nu veel bijstux-en om overzicht te houden, en dan nog zit de camera soms in een muur. Een heel enkele keer liep het spel zelfs vast, door de autosave niet desastreus, maar wel sto- ï-end. Vreselijk jammer deze schoonheidfoutjes, want het spel zelf is erg leuk. Een ac- tie-adventure game zoals het hoort: vol met puzzels en mi ni-games. Heb je een Eye Toy? Veel van de mini-games kun je dan zonder controller spelen. Zo krijg je nog een beetje li chaamsbeweging ook als je voor de tv je karate-moves uitpro beert. Kortom, een erg leuk spel dat helaas soms wat lastig te bestu ren is. Ook is het spel niet zo in gewikkeld, maar dat komt na tuurlijk doordat het bedoeld is voor wat jongere gamers. Net als de cartoonserie. Bas Boot Jackie Chan Adventures: voor kinderen vanaf 7 jaar - SCEE, Atomic Planet voor PS2, vanaf €60,- Zie ook: www.jackiechan-game.com. Als je niet in draken gelooft kun je nu net zo goed iets andei's gaan doen - of nee... mis schien toch maar beter niet. Ergens in Schotland ligt verbor gen door nevel die vanaf zee tus sen de bergen blijft hangen het dal van de laatste draken. Ze vonden er op de vlucht voor het gevaarlijkste wat er op aarde be staat ooit een veilige plek. Nu horen ze dat de mensen eraan komen: „Ze hebben hun machi nes wakker gemaakt, gevoerd en op weg gestuurd. Op maar twee dagen afstand van hier vre ten ze zich al door de bergen heen." Met het slechte nieuws over de mensen die 'nooit alles hebben wat ze willen' en daarom van plan zijn het dal onder water te zetten begint Thomas en de laat ste draken van Cornelia Funke. De Duitse schrijfster kreeg on langs een Zilveren Griffel voor De dievenbende van Scipio, een prachtig avonturenverhaal over een bende stelende straatkinde ren in Ventië. De jonge draak Long heeft er ge noeg van zich nog langer te moe ten vei'stoppen. Met het kobold meisje Zwavelkopje en de wees jongen Thomas gaat hij op zoek naar de enige plek op aarde waar draken veilig zijn voor mensen: 'De bergen zijn er zo hoog dat ze de hemel raken. In de berghellingen zijn grotten van maansteen verborgen en in de schoot van het dal bloeien blauwe bloemen'. Maar over De Zoom van de Hemel, een van de grootste geheimen van deze we reld, zijn alleen wat vage geruch ten bekend en de verre reis er naartoe gaat dwars door de men senwereld. Meer dan vierhonderd pagina's duurt het voordat we kunnen le zen dat zelfs wetenschappers geen verklaring hebben voor wat ooggetuigen vertelden over een grote zwerm reusachtige vo gels (of waren het reuzen vleer muizen?) die in het licht van de volle maan boven een dal in Schotland langstrok, richting zuiden. Wij weten wél wat ze in ven schuimende golven 'vertwij feld aan Longs kam vast'. On vriendelijke fabel wezens zitten je dwars, je moet op je hoede zijn voor zeemonsters, maar je ontmoet ook professor Wezen wijs en Subaida Ghalib en Asif de Djinn met de Duizend Ogen die 'het antwoord op iedere vraag van deze wereld kent'. En pas als het al bijna te laat is zul je ontdekken wie er net als jij ook op zoek naar De Zoom van de Hemel is. Iedereen weet dat dx-aken op on ze planeet vandaag de dag zo zeldzaam zijn dat je er vx-ijwel zeker nooit een te zien zult krij gen. Drakologie van Dr. Ërnest Drake is daarom een onmisbaar boek voor elke drakoloog, voor alle drakofielen, voor iedereen die het een schande vindt dat de ze wonderbaarlijke dieren voor goed van de aardbodem dreigen te verdwijnen. In vier hoofdstukken vertelt de geleerde onderzoeker - hij bracht zijn hele leven te midden van draken door! - alles wat er te weten valt over het (waar schijnlijk) beroemdste fabeldier van allemaal: waar draken voor komen, hoe je de verschillende soorten kunt herkennen, welke bijzondere eigenschappen ze hebben, hoe ze zich ontwikkelen van embxyo tot volwassen dier, wat je moet doen om drakoloog te worden. In drie appendices (aanhangsels) lees je nog tal van alleraardigste weetjes over on der andere het gebruik van dra kenbloed bij veiwondingen, over het nut van ijsbergsla, over tovermiddelen en toverspreu ken, over beroemde drakologen en beruchte drakendoders. Heel speciaal in het buitengewoon fraaie boek zijn de miniboekjes, de zakjes met drakenpoeder en vooral het heuse drakenoog waarin je kunt zien of je een ech te drakenmeester bent. zaterdag 23 oktober 2004 Bregt Blom is medeorganisator van de Action Games 2004, die dinsdag op de Grote Markt in Middelburg worden gehouden. foto Lex de Meester HET TKEKT FRIS OP In het Scheldetheater in Ter- neuzen wordt morgen vanaf 15.00 uur voor de dertiende keel de Zeeuwse finale van het Kin deren voor kinderen songfesti val gehouden. Twaalf kinderen, in de leeftijd van 8 tot 13 jaar, doen aan de finale mee. Zij zijn na audities uitgekozen. De twaalf kinderen zullen elk een liedje uit het repertoire van Kin deren voor kinderen zingen. Een jury beooi'deelt de optredens. Si- nedu de Graaf, winnares van de provinciale finale van vorig jaar, zit ook in de jury. De beste van de twaalf deelnemers gaat naar de landelijke finale. Deze wordt op 12 december gehouden en 18 december door de Vara uit gezonden op televisie. De optredens van de kinderen worden mox-gen afgewisseld met de Meezingshow. Hierbij mag iedereen op het podium komen meezingen met liedjes van Kin deren voor kinderen. die donkere nacht zagen: Long en de andere draken op weg naar hun vaderland, De Zoom van de Hemel. Thomas en de laatste draken is een spannend boek over een reis zo opwindend dat je het liefst van al met Thomas naast je op de rug van Long op zoek zou wil len naar die geheimzinnige plek in de Himalaya die echt niet van de mensen is. Maar wie kan een paar maanden van huis, of - moeilijker nog - zomaar wegblij ven van school? Niemand toch? Wat een geluk daarom dat Cor nelia Funke zo schrijft dat je je met haar boek ergens op een lek ker plekje thuis (of in de klas) al gauw een echte drakenruiter voelt. Je vliegt met Long sneller dan de wind langs 'steden en an dere gevaarlijke oorden'. In de striemende regen klem je je bo- Jan Smeekens Cornelia Funke: Thomas en de laatste draken - Querido, €15,95. Cornelia Funke: De dievenben de van Scipio - Querido, €14,95. Dugald A. Steer: Drakologie. Het complete drakenboek - Van Goor; €19,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 42