zc l^ind in de haren Reis boeken Wr de kwakzalver op iddeleeuwse jaarmarkt 51 m ff V ~'f i :%A zaterdag 23 oktober 2004 Wil De tuin van Museé Rodin. De fietsers pauzeren even bij de piramide van het Louvremuseum. over de straatstenen hobbelen. Op La Place des Voges wordt af gestapt, net als bij alle andere toeristische hoogtepunten op de route. Een korte uitleg volgt over het vierkante plein waar ve le beroemde Fransen woonden, waarna het peloton weer op de fiets springt. Het avontuur trekt. Al snel wordt duidelijk dat niet het verkeer in Parijs, maar de medefietsers die waggelen op hun tweewieler het grootste ge vaar vormen. Voor hen zouden de vlaggetjes aan de kop en de staart van het peloton beter rood dan oranje zijn. Let op! Ge vaar in aantocht! Bij Le Centre Pompidou, het mo derne kunstmuseum met de ka rakteristieke buizen aan de bui tenkant, kiest Edith voor de eer ste keer een stukje fietspad. Toen door stakingen het open baar vervoer in 1985 binnen de Franse hoofdstad bijna een maand plat lag, ontdekten vele Parijzenaars het plezier van de fiets. Krap tien jaar later liggen er tientallen kilometers fietspad in de stad. Over de busbaan Op een groot deel daarvan heeft de fietser echter niet het rijk al leen. Taxi's en bussen scheuren met hoge snelheid over het glad de asfalt van de busbanen die te gelijkertijd fietspaden zijn. De ongelukkige fietser die bij het ro de licht aansluit achter een lan ge rij bussen, ademt de uitlaat gassen in. Maar wie snel de stad snel wil doorkruisen van noord naar zuid, of van west naar oost, kan heerlijk doortrappen op de busbanen. 'Maar de brede boulevards en grote wegen zijn niet zo interes sant', vindt Edith. 'In de kleine straten, daar ligt het hart van Pa rijs. En die kleine straten, die heb ik in mijn hoofd.' Het be drijfje 'Paris vélo, c'est sympa!' Scheuren rond het Louvre geeft ultiem gevoel van vrijheid bestaat al tien jaar. Dagelijks staan 120 fietsen en een paar tan dems klaar voor vertrek. Wie geen zin heeft in een begeleide tocht maar in eigen tempo de stad wil verkennen, kan ook een fiets huren. 'Met de fiets kom je overal, tot in de kleinste hoekjes van de stad. Je kunt alles zien en toch ben je niet uren onderweg. En je krijgt beter door hoe Parijs in el kaar steekt dan als je onder de grond in de metro zit.' Parijs is snel bereikbaar per vliegtuig of trein. Zo brengt de Thalys de reiziger in drie uur W j^k en tien minuten van Rotterdam naar Paris Nord, de reis vanaf Amsterdam duurt een uur langer. In Parijs worden vele verschillende fietstochten met gids aangeboden, waarbij de bekende hoogtepunten worden aangedaan of onbekende wijken worden ontdekt De fiets tocht door het hart van Parijs van 'Paris vélo, c'est sympa!' kost €32,50, het huren van een fiets kost tussen €7 en €15 per dag Meer informatie www.paris-touristoffice.com.www.parisvelosvmpa.com; www.fattirebiketoursparis.comwww.rouelibre.fr en www.parisbiketour.com. Algemene informatie: Maison de la France, Prinsengracht 670, 1017 KX Amsterdam, tel. 0900-112 23 32, www.francequide.com. Het fietsbedrijf, dat de afgelo pen jaren veel concurrentie heeft gekregen van soortgelijke ondernemingen, loodst het mi ni-peloton altijd met twee man door de stad. Ook op deze tocht. Op moeilijke kruispunten rijdt de 'bezemwagen' vooruit. De zwijgzame fietser zet zijn fiets dwars op de weg. De fietsers kunnen onverstoor baar doorrijden en krijgen de kans om weg te dromen, terwijl de wind door de haren waait. Een rondje scheuren op het plein van het Louvre, waar de toeristen in een lange rij staan, is het ultieme gevoel van vrij heid. Het zweet op de rug en de stijve billen worden vergeten, als de Notre Dame, de Seine en al die Parijse plekjes met magie voor bijglijden. Meewarig wordt naar de andere bezoekers van de Fran se hoofdstad gekeken, die met rode hoofden en vermoeide voe ten rondsjokken. Fietsen in Parijs. Het lijkt in de met auto's overspoelde lichtstad de goden verzoeken. Maar als drommen toeristen vermoeid van de ene trekpleister naar de andere sloffen, zoeven de fietsers met een gelukzalige lach voorbij, et de frisse wind in de haren scheurt het peloton door de kleine straatjes en over de grote boulevards. Hotel Blakes wordt The Dylan Amsterdam Hotel Blakes in Amsterdam wordt The Dylan Amsterdam. De eigenaar van het hotel, de Stein Group, voert een naamsverandering en restyling door. Blakes bestaat vijfjaar en is vooral bekend als designhotel, ingericht in een sfeer die het Verre Oosten met het westen com bineert. Aan die formule wordt in principe niet gesleuteld, wel worden diverse andere aan passingen doorgevoerd. Zo komen er een ver nieuwde bar, en volgend jaar een spa en een fit nessruimte. De dinermogelijkheden worden uitgebreid en de kamers krijgen een facelift. Literaire voettochten Eeuwenlang heeft Antwerpen schrijvers geïn spireerd, zijn er uitgevers en boekwinkels ge vestigd. In de Wandelgids Antwerpen Boeken stad staan vier wandelingen, die langs de meest bijzondere literaire plekken van deze Vlaamse stad voeren. Het boek heeft geen puur literai re preten ties, maar is daadwerke lijk een toe ristische gids, met plattegron den, nuttige informatie en adressen. Toch onder scheidt dit boek zich door de be hoorlijke diepgang. Wil je ten volle van de wandelin gen genie ten, dan is enige be kendheid met het werk van onder anderen Paul van Ostaijen, Willem Elsschot en Hendrik Con science prettig. Gelukkig worden ook Suslce en Wislce, en zelfs Sylvia Kristel die met Hugo Claus in Antwerpen woonde, genoemd. Behal ve voor in literatuur geïnteresseerde reizigers biedt de gids ook kansen aan de gevorderde Antwerpenganger om de stad eens vanuit een heel andere invalshoek te bezoeken. Wandelgids Antwerpen Boekenstad door Tom Naegels, uitgeverij Lannoo, 12,95 euro, ISBN 97889020957358 'éta, of het i_ sianaught Hotel in Londen, waar bepaalde gaste.i hun bagage al voor hun komst laten be zorgen en uitpakken? Extra aandacht besteedt het blad aan de bestemmingen Zwitserland en Marrakech, zodat er ook nog iets te lezen over blijft voor wie niet de knip kan/wil trekken voor zo'n super de luxe logeeradres. Hotel Lodge verschijnt vier keer per jaar, uitgeverij Sanoma, tijdelijk 4,95 euro (normaal 6,95 euro) ALICE PLEKKENPOL trADRIANNE DE KONING )as Tour de France? Met een glimlach vol ver wondering kijkt de man naar het groepje fiet- sdat het grote plein van het me kruist. Dat Lance astrong op zijn racefiets door ijs scheurt, dat is traditie. s die Amerikaanse bezoeker avee wielen verwondert geen asman zich. Maar dat toeris me populaire combinatie me en benenwagen verruilen Ede fiets, dat levert opgetrok- swenkbrauwen op. Het is de s de France toch niet? Nee, goepje doet een Tour de Pa len fietstocht onder leiding seen gids door het hart van [ijs. In één ochtend langs de (gtepunten van de Franse ofdstad met tussendoor een sawacht inkijkje in het dage- seleven van de Parijzenaars: bkelig drukke verkeer. Het is perfecte eerste kennisma- bof een hernieuwde kennis ping voor'wie toeristisch Pa- enige tijd links heeft laten het oranje vlaggetje', is de voor vertrek. Steekt de te voet de onvermijdelijke in de lucht, op de fiets Edith zwiert een oranje sggetje. Gelijk aan de vlagge- in Nederland klei- zich in het drukke mengen. Nog voor de de straat uit zijn, klinkt «getoeter. Haastig gooit een pzijn stuur om. Met de ogen likophet kleine stukje oranje «wordt de eerste etappe af- Kd. Bij de eerste oversteek ^t alleen Edith naar links en ïr rechts, en de groep volgt af terwijl de vrachtwagens p denderen. 'Oh, schuin Bleken, doen we dat zo in Pa- klinkt het. ijeshand uitsteken skleine straten van de hippe 1 Marais steekt zelfs de st geharde fietser uit Am- &m netjes zijn hand uit. De ffiten lijken brave verkeers- aemers, tot de ongedurige «nirder van een Volkswagen- heerst zijn motor laat brul- daarna geïrriteerd op zijn ra slaat Niemand gaat op- Wij horen bij de groep, dus sen niet op te passen', is een -ainuten na vertrek het cre- sworden. Het peloton voelt "onaantastbaar. De automo e-die moet maar even stop- verantwoord op het getoe- hnkelen de fietsbellen. Een Jichtig belconcert klinkt, '4 de stevige tweewielers Super de luxe logeren De overgrote meerderheid van de vakantiegan gers verblijft in tent, caravan of huisje. Voor wie het nieuwe blad Hotel Lodge dan be doeld is? Voor de happy few, mensen die er hun hand niet voor omdraaien meer te betalen voor één overnachting dan een gemiddelde toe rist voor drie weken Indone- sië. Wat dacht u van een in tiem winter sporthotel in de Rocky Moun tains, met een buitenzwem bad en jacuzzi met uitzicht op dc besneeuwde berge Een dalcdivmei- i' .d me1: luxe viïia en zBil- al- Tekenles in de Jardin du Luxembourg Neelruïne Brederode in poort vormt 6 en 7 novem- F®: decor voor een middel de jaarmarkt. Ruim 120 reislieden, marktkooplie- soldaten, boe burgers, bedelaars en zijn dat weekein- De kasteelruïne Sprookjesachtig verlicht en fakkels. Bezoe- koud krijgen kun- wannen bij vuurkor- kamp-en openhaardvu- Narkt wordt beide dagen of- p'geopend met het in pro- binnendragen van het 'a het afroepen van de ^rktvrede. Vele middel- ambachtslieden demon- •jhiin ambachten, waar- beeldhouwen, leer bewer- "out en been bewerken en tin gieten. Marktkooplieden uit binnen- en buitenland trachten van alles aan de man/vrouw te brengen zoals ook in de Middel eeuwen op een jaarmarkt ge beurde. Er is eten en drinken te koop, en entertainers zorgen voor het vermaak: een verhalen verteller, een nar, een gooche laar, maar natuurlijk ook acro baten, muzikanten en vuurspu- wers. Kinderen mogen kruis boog schieten, hun eigen touw slaan, en de draak verslaan. En wie last van kiespijn heeft kan terecht bij de kwakzalver die kiezen trekt. De middeleeuwse marlet is zaterdag open van 13.00-19.00 uur en zondag van 11.00-17.00 uur. Entree: volwas senen 3 euro, kinderen 2 euro. Meer informatie: tel. 023-537 87 63, www.middeleeuwsetoe- standen.com. ■V. .-fv't Een soldaat waakt over de kasteelruïne van Brederode. Foto JAN VAN WEES Kunst in Bergen Voor de elfde keer heeft de KunstlOdaagse plaats in het Noord-Hollandse Bergen, dit keer van 22 tot en met 31 oktober. Dit bekende kunstenaarsdorp staat dan geheel in het teken van kunst; zo zijn er op meer dan 130 locaties exposities, lite raire manifestaties, kunstbeurzen en is een atelierroute uitgestippeld. Er is een speciaal programmaboekje ver krijgbaar. Meer informatie: KunstlOdaagse, Postbus 240,1860 AE Bergen, www.vvvnoordzeekust.nl. Speuren in Appeltern De Tuinen van Appeltern bieden tot eind deze maand tal van kinderactivi teiten. Bij aankomst in het park krij gen kinderen een speurtocht die ein digt in de 'klushof waar de handen uit de mouwen mogen. Daarna wach ten iets lekkers en de speeltuin. De ouders kunnen ondertussen de 170 modeltuinen verkennen. Het tuinen- complex is tot 1 december dagelijks open van 10.00-18.00 uur, entree 9 eu ro, kinderen betalen tijdens de herfst vakantie 2,50 euro. Meer informatie: tel. 0487-54 17 32, www.appeltern.nl. Voel je goed-beurs Je goed en gezond voelen hoort er te genwoordig helemaal bij. Televisie programma's en tijdschriften beste den volop aandacht aan metamorfo ses, die variëren van een nieuw kap sel tot een ingrijpende operatie. In de IJsselhallen in Zwolle wordt op deze trend ingespeeld met de nieuwe beurs 'Feel okay'. Het evenement richt zich op schoonheid, sport, ont spanning en gezondheid. Er zijn tal van stands, demonstraties, shows en optredens van bekende Nederlanders. 'Feel okay' is op 29, 30 en 31 oktober open, vrijdag van 14.00-22.00 uur, za terdagvan 12.00-20.00 uur en zondag van 10.00-17.00 uur, entree 7,50 euro. Meer informatie: tel. 0529-48 05 38, www.feelokay.nl. Groningen (her)ontdekken De komende week zijn er wandelin gen door de stad Groningen onder lei ding van een gids. Leuk voor wie de stad nog niet kent of deze wil heront dekken. De tochten zijn op maandag, dinsdag, vrijdag en zaterdag vanaf 13.00 uur. Begin- en eindpunt is de VW aan de Grote Markt. Deelname kost 3,75 euro. Wandelende takken De natuur fopt ons aan de lopende band. Wandelende takken verstoppen zich meesterlijk tussen planten, en platvissen kleuren moeiteloos met hun ondergrond mee. Je gelooft je ogen soms niet. Dat effect hoopt het Natuurhistorisch Museum in Maas tricht te bereiken met de expositie 'Echt waar?' die nog tot en met 6 maart 2005 loopt. Bezoekers moeten vragen beantwoorden aan de hand van veertig tentoongestelde (delen van) planten en dieren die op heel iets anders lijken. Meer informatie: tel. 043-350 54 90. www.nhmmaastricht.nl. Indisch erfgoed Het vroegere Nederlands-Indië staat de komende weken centraal in Apeldoorn. In het gemeentehuis is tot en met 4 november de tentoonstelling Indisch Erfgoed Apeldoorn te zien. In de stad zijn diverse aan Indonesië gere lateerde culturele activiteiten, waaron der theater en film. Tot de Tweede We reldoorlog was Apeldoorn na Den Haag de stad waar veel Nederlanders en Indi sche Nederlanders hun verlof door brachten en hun kinderen op middelba re scholen achterlieten. Apeldoorn was zo populair omdat het zich dankzij de aanwezigheid van paleis Het Loo de 'tweede residentie' mocht noemen. Meer informatie: tel. 055-526 03 43.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37