londje Schiermonnikoog W9 Reis in 5 clicks 'okkenbeest November is kunstmaand op Ameland zaterdag 23 oktober 2004 itsers en wandelaars zijn kaas op het autoluwe jiermonnikoog. Vooral Je herfst, als de ergste ïistische drukte voorbij ia trekvogels bezit van eiland nemen, valt er rite genieten. Vogel parad ijs Schiermonnikoog is circa vijftien kilometer lang en drie kilometer breed. Het strand behoort tot de breedste van Europa Lange tijd raakte Schiermonnikoog land aan de westzijde kwijt (inclusief het dorp Westerburen dat in de 18e eeuw door de zee werd opge slokt), terwijl het aan de oostkant groeide. De afsluiting van de Lau- werszee in 1962 maakte een einde aan de erostie en had juist tot gevolg dat de stranden overal weer breder werden. Schiermonnikoog werd het eerst bewoond in de vijftiende eeuw, door monniken Daaraan ontleent het haar naam Schiere bete kent grijze pij en oog staat voor eiland In het gemeentewapen komt nog een monnik voor en een standbeeld van een monnik siert het centrum van het dorp. Schiermonnikoog is eeuwenlang particulier bezit geweest. De laat ste eigenaar was de Duitse adellijke familie Von Bernstorffmaar die moest het eiland in 1945 afstaan aan de Staat der Nederlan den. Schiermonnikoog kent slechts een gelijknamig dorp, voor het overi ge bestaat het eiland uit natuur: strand, duinen, kwelders en bos In 1989 kreeg het grootste deel van het eiland de status van Natio naal Park Het oostelijk deel is beperkt toegankelijk. Het eiland is een vogel- en plantenparadijs, ongeveer de helft van alle plantensoorten in Nederland komt hier voor In het vogel- broedseizoen (half maart tot half juli) worden bepaalde ge bieden afgesloten. Er broeden ongeveer negentig soorten, waaron der de eidereend, scholekster, wulp en tureluur. Overwinteraars zijn er ook, zoals de zeekoet, alk en rotgans. Daar komen in de herfst en lente nog talloze trekvogels bij Voor fietsers en wandelaars is er een goed en uitgebreid netwerk van fiets- en wandelpaden die naar de mooiste plekjes voeren Fiet sen zijn te huur in het dorp (van half mei tot half september ook op de veerdam). Aansluitend op de veerboot (circa €10 voor een retour) rijden bussen en taxi's naar het dorp. Wie langer dan een dag wil blijven kan terecht in een van de vele hotels, appartementen of huisjes De WV geeft een accommoda- tiegids uit Postbus 13, 9166 ZP Schiermonnikoog, tel. 0519-53 12 33 www.vvvschiermonnikooq.nl Het bezoekerscentrum is ondergebracht in een voormalige vuurto ren aan de Torenstreek 20, tel. 0519-53 16 41Van november tot eind februari gesloten. Zie ook www.nationaalpark/schiermonnikooq/ Schiermonnikoog Schier""""1^, Bezoekerscen trum t Vredenho, WADDENZEE (ALICE PLEKKENPOL ang is hij niet bepaald, de zee- J meeuw die langszij de veer- I boot vliegt. Nauwlettend J houdt hij de weinige passa- ïn de gaten die de wind en de étkou op het bovendek trotseren, róten en dagjesmensen zonder pel, genietend van de zilte zeelucht «vuurtoren die in de verte lokt. Af gooit een passagier een stuk «din de lucht, de meeuw vangt het Wig op. Oefening baart kunst. nu het hoogseizoen voorbij is aigtde boot nog aardig wat mensen Schiermonnikoog. Het is ook nr drie kwartier varen vanaf Lau- üoog, en de dagrandverbinding (om tien heen, om half zeven terug) luit het Waddeneiland tot een per- ite bestemming voor een najaars wan ing of fietstocht. luwen wei ij opteren voor dat laatste en nemen gereedstaande bus naar het dorp, karwe voor vijf euro een fiets huren. E'eerst koffie. Het terras van hotel der Werff ligt 's morgens in de en alle stoelen zijn meteen bezet, i schuiven aan bij een echtpaar uit iGooi dat hier al dertig jaar komt. sober groet hen als oude bekenden, schtig eiland, het verveelt nooit,' Btde mevrouw het gesprek. 'We lo- sn in een huisje, dan heb je meer ncy. En omdat we hier al zo lang ko- we niet meer elke dag op r Gewoon lekker op het terras zit- kijken naar de dagjesmensen, en :beetje langs het strand slenteren. IWgevend.' gevend zal ons bezoek niet zijn. 41en in een dag het eiland rond- sen, alle hoogtepunten van Schier- snikoog zien, schelpen zoeken op ^rand en vogels spotten. Dus klok- 'wde koffie snel weg, schrikken -als we 1,60 euro voor twee kopjes 0en betalen ('het klopt echt hoor', Wert de ober), en stappen op de k Eerst door enkele straten, hier ïkn genoemd, met oude gerestau- -e huisjes, dan weg uit het drukke weg van de massa. dderige legpuzzel bebouwing valt meteen de 'sop. Er rijden nauwelijks auto's of smers en dat hoor je, of liever ge- -dathoor je niet. We fietsen langs Oude huizen aan de Middenstreek, en het dorp gezien vanuit de Banckspolder. Wie niet de boot wil nemen kan vanuit Pieterburen naar Schiermonnikoog wadlo pen. Foto's WEGENER de Banckspolder. De lage zon veran dert de plassen en het slijk van het wad in een grote legpuzzel met talloze grilli ge stukken. Wulpen en en andere langsnavelige vogels stappen parman tig door het slik op zoek naar voedsel. Vogelaars staan met verrekijkers op de dijk om trekvogels en overwinteraars te spotten. We gaan via de Prins Bemhardweg een stukje landinwaarts, en komen in een bosrijk deel. Aangeplant bos, dat wel. Tussen de bomen houden we halt bij de begraafplaats Vredenhof, gesticht door de vroegere hoteleigenaar Sake van der Werff, die er op de laatste rij naast zijn zoon is begraven. Hier vonden militairen uit twee wereldoorlogen, aangespoelde zeelie den en nog enkele ande ren een laatste rust plaats. Duitse, Franse en Britse soldaten lig gen broederlijk naast el kaar. Een groep toeris ten slaat een wandel pad in en we gaan er achter aan, naar de na bijgelegen Wasser- mann, een door de Duit sers gebouwde bunker die ooit deel uitmaakte van de Atlantikwall. Je kunt er in en op, en hebt vanaf het dak een mooi uitzicht over het eiland en de zee. Het is helder weer en we zien zelfs de kust van Gro ningen en Friesland. We zien nu ook dat bijna alle paden naar de bunker leiden, en een wegwijzer naar de Kobbeduinen wijst. Geen idee waar of wat dat is, maar op het klei ne Schiermonnikoog is het nooit ver en altijd mooi, dus gaan we die kant uit. Al snel moeten we stop pen voor schapen die het fietspad be zet houden. Bellen helpt niet. voorzich tig tegen de kont duwen wel. Even la ter steken zes koeien het pad over. Die laten we liever passeren, ze ogen niet gevaarlijk maar wel groot, zo op slechts een paar meter afstand. De bescheiden klimmetjes richting dui nen brengen het eerste zweet op de rug. De jas gaat zowaar uit, al is dat ui teraard niet verstandig. Als we echt bij de duinen komen mogen we niet ver der, althans niet op de fiets. Dus lopen we naar het strand, waar het meteen een stuk frisser is. O ja, schelpen zoe ken, dat wilden we nog doen. Om thuis kransen van te maken of in schaaltjes te leggen, als herinnering aan die mooie herfstdag op een Waddenei land. Er is nog een strandpaviljoen open, we strijken er neer voor warme chocolademelk. Zo achter het glas, in het bleke zonnetje, is het best uit te houden, en dat vinden meer mensen. Daarna fietsen we terug richting dorp. om de westkant te verkennen. Naar de rode vuurtoren, die overigens gesloten is, en via het Omnespad dat langs de zandplaat en het Wester- strand voert. Vanaf dat pad is het zicht op het dorp mooi, een beetje melancholiek bijna. De reeds zakkende zon zet de huizen in de verte in een gouden gloed. Tijd voor gemijmer is er nau welijks, de middag loopt ten einde en de boot vaart- onverbiddelijk om half zeven terug. Voordat we de veerboot nemen naar de vaste wal, zoeken we nog even een plekje op het terras van Graaf Bernstorff, dat nu in de zon ligt. Hier kost de koffie 2,20 euro per kop, en dat is op nieuw schrikken. De fietsen gaan retour, we lopen de twee kilome ter naar de veerdam waar al dagjesmensen wachten. Contact is snel gelegd. 'Een mooi ei land, jazeker, maar zou u hier willen wonen? Met duizend mensen die elkaar allemaal kennen, en overal water om je heen?' Nee, toch liever niet, dan maar af en toe een dagje er naar toe, luidt de algemene con clusie. Maar stappen we ruim een uur later van de veerboot en voegen we ons met de auto in de verlate avondspits, dan we ten we het niet meer zo zeker. Dit is deel 8 in een serie over Nationale Par ken. Op Schiermonnikoog komen fietsers vooral schapen te gen, in het veld of op de dijk. Vikingschip vaart weer uit De reconstructie van het dertig meter lange oorlogsschip Skuldelev 2 is het meest ambitieu ze project met betrekking tot een Vikingschip ooit. In het Vikingeskibs Museet in Roskilde is vier jaar gewerkt aan de 'herbouw' van het schip, dat nu voltooid is. In 2007 zal het schip naar Dublin varen, de plek waar het oorspron kelijke vaartuig in de periode 1042-1043 werd gebouwd. Met dit soort schepen voeren de Vi kingen ruim duizend jaar geleden al naar het huidige Canada. Het vikingschipmuseum heeft tal van schepen die in de zomermaanden met toeristen varen. De website bevat veel interes sante informatie, ook in het Nederlands: www.vikinqshipmuseum.com. Nieuwe brochure met motorvakanties De Koninklijke Nederlandse Motor Vereniging (KNMV) en reisorganisator Vacansoleil gaan sa menwerken op het gebied van motorvakan ties. Zo komen er reisaanbiedingen voor leden van de KNMV. Ook worden individuele motor- reizen en begeleide reizen in groepsverband aangeboden. Deelnemers verblijven op geselec teerde campings in luxe ingerichte stacaravans of bungalowtenten. Men kan op de camping ge bruik maken van extra service zoals ontbijt, verhuur van bedlinnen en handdoeken, en (motor)rijvaardigheidscursussen. In december verschijnt een aparte brochure Vacansoleil Mo tor Holidays. Bierfeesten horen bij de herfst Enkele bierfeesten zijn voortgekomen uit his torische gebeurtenissen, maar de meeste zijn in het leven geroepen door een brouwerij, een biergenootschap of een evenementencommis sie. Het bekendste bierfeest, het Oktoberfest in München, trekt miljoenen mensen uit binnen- en buitenland. Bierdeskundige Tom Bomers: 'In vergelijking tot de bierfestivals in België, Engeland en Nederland is München te massaal en wat platvloers. Op de kleinere festivals bui ten Duitsland komen vooral bierliefhebbers en mensen die werkzaam zijn in de bier- branche. Het is er minder luid ruchtig. Je ziet geen lange ta fels, maar stands van de diverse brou werijen.' Bierfeesten zijn er binnen kort in Amster dam (29-31 ok tober, PINT Bokbierfesti- val, Beurs van Berlage, www.pint.nl) en in Breda (laatste zon dag van oktober, Bokbierzondag, Bierreclame- museum, Haagweg 375, www.bierreclamemuseum.nl). Wie de komende tijd de Lorraine bezoekt, kan een kijkje nemen in wat de Fransen zelf het grootste biermuseum ter wereld noemen. Het museum in Stenay, nabij Verdun, laat zien hoe bier gemaakt wordt, en uiteraard ontbreekt een bierproeverij niet. Musée Européen de la Bière in Stenay, tel. 0033-329 80 68 78. Sinds veel Nederlanders de wintersportvakan tie net zo hoog in het vaandel hebben staan als de zomervakantie, is het aantal gevorderde skiërs flink toegenomen. En die skiërs stellen steeds meer eisen. Zo is afwisseling erg belang rijk; het liefst maken ze elke dag een andere, lange tocht. Om aan zulke wensen tegemoet te komen worden de laatste jaren dikwijls twee of drie skigebieden aan elkaar gesmeed. We maakten een selectie van enkele schijnbaar eindeloze gebieden. Frankrijk:www.paradiski.com: Oostenrijk: www.ski-optimal.at; VS: http://vail.snow.com; Italië: www.dolomitisuperski.com en Zwitserland: www.chablais.info. "rri paard had hoefijzerpech aan J zijn linkerachterbeen. Met ang- stige ogen keek het achterom, k -A.terwijl de smid zijn hoef in de r%eep had en met een enorme eelt- ?inde weer was. De smid was een ge- *f>en- driftig ventje. 'Sta nou bliksem- toht-sterretje-doodskop-uitroepteken jjjtil, vuile pleurisknol met je tyfus- schreeuwde hij. Of woorden van ge- franse strekking, want we waren «KteinCaen. hier deden ze dat ook. Misschien is internationaal gebruik. Het was 'lamelijk al eerder opgevallen dat nJUze paarden vaak zo uitgevloekt Wen door hun verzorgers. Waarom niet een beetje aardig tegen zo'n half twee, de koersen moesten "jje'open worden. Over een half uur 'de eerste race van start gaan. Op het '"van het hippodrome zwierven we Ne vrachtwagens en de stallen. Ik '"gezelschap van Anne. Met zijn 2 meter 2 is hij een groot paar- «hebber. In Frankrijk stikt het van ten en Anne had me aange- rdom een keer mee te gaan. Hij leg- e l'it dat sommige paarden sponsjes Door DIRK MULDER in hun oren kregen met een touwtje er aan, zodat de jockey ze er tegen het eind van de race uit kon trekken. Dan gingen ze nog harder lopen door de schrik van het plotselinge lawaai. De eerste koers stond op het punt om los te barsten. We zaten inmiddels bovenin een drie verdiepingen hoog gebouw met een riant uitzicht op de baan. De start nam me bij verrassing. Ik had een drama tisch signaal verwacht, trompetgeschal of een luide, van tien tot één terugtellen- de stem, maar het ging bijna terloops. Toen ik even niet oplette waren ze al be gonnen en kwamen ze opeens voorbij. Zo'n race is trouwens ook mooi met je ogen dicht. De doffe roffel van tachtig hoeven op een sintelbaan klinkt alsof het Opperwezen ongeduldig met zijn vin gers op de aarde trommelt. Het moest even groeien, maar vlak voor de zevende koers van 16.37 uur meende ik er voldoende verstand van te hebben om een gokje te wagen. Na een grondige analyse van het deelnemersveld zette ik vijf euro in op New Fragility. Eerst wilde ik Need To Go kiezen, maar een paard dat voortdurend moet plassen leek me geen winnaarsmateriaal. Anne zag meer in Noria de Talonay. Het werd een spannende race. Mijn paard was niet direct haantje-de-voorste en koos een strategische middenpositie. Ik rekende op een verbluffende eindsprint. 'Sneller, sneller!' schreeuwde ik tegen de jockey, hoewel hij mij niet horen kon. 'Ruk die stoppen uit z'n oren!' Het hielp niet. Noria de Talonay ging als eerste over de finish en Anne won dertig euro. Die van mij eindigde als zesde. We gingen naar beneden. Buiten kwam ik New Fragility tegen, die naar de stal werd gebracht. 'Lui pokkenbeest,' mom pelde ik in het voorbijgaan. De Waddeneilanden hebben iets met cul tuur. Zoals Ameland, het eiland dat zich graag als 'Waddendiamant' afficheert. Elk jaar is het er in november Kunstmaand. Voor iedereen gratis mee te maken. Was de Groninger kunstschilder Henk Hel mantel vorig jaar een van de trekpleisters van 'November-Kunstmaand' op Ameland, dit jaar moeten Duitse en Deense kunste naars het evenement extra kleur geven. Ver spreid over kerken, musea, galeries maar ook appartementencomplexen, hotels en andere openbare ruimtes in de vier dorpen van het eiland, tonen vele tientallen schil ders, grafici, fotografen, beeldhouwers, edelsmeden en keramisten hun werk. De va riatie is groot, de verrassingen ook. Dit jaar wordt de Kunstmaand voor de acht ste keer gehouden, van 30 oktober tot en met 28 november. En uiteraard niet zómaar in november. Volgens Pieter Smit, 25 jaar di recteur van de WV op Ameland, is novem ber een van de rustige maanden op het ei land. En net als overal willen mensen die het van het toerisme moeten hebben, het seizoen graag wat oprekken. Dat lijkt met die Kunstmaand aardig te luk ken, want de belangstelling is groot: alle no- vember-weekends zijn er honderden bezoe kers. Die per (huur)fiets dorpen en hun aan grote geel/blauwe vlaggen te herkennen ex Kerk en kunst blijkt een prima combinatie in Ameland. positieruimtes afgaan en zo haast spelender wijs met kunst in aanraking komen. Smit: 'Het idee is eigenlijk afkomstig van Geert Dokter, die directeur van rederij Wagen borg was. Hij had een kennis die elders in ons land een expositie van honderd jonge schilders organiseerde. Kan dat niet op Ame land, vroegen we ons met Dokter af. En het kón. Dat was dus meteen aflevering 1 van Amelands November-Kunstmaand'. Mede door de plekken waar de exposities werden ondergebracht en de gratis entree bleek de kunstmaand al snel een laagdrem pelig evenement. En er wordt ook veel van de geëxposeerde lamst verkocht. Smit: 'Er zijn weekends bij met een opbrengst van 16.000 euro.' Voor de kunstmaand 2004 ging Smit de grens over: 'We doen nu wat met kunstenaars uit Denemarken en Duits land.' En hij wil ook dat er 's avonds wat te doen is, zeker op zaterdagavond. Tot nu toe hield alles om vier uur 's middags op. Smit: 'Samen met de horeca moet er iets te rege len zijn, een concert bijvoorbeeld.' Meer informatie: WV Ameland, tel. 0519-54 65 46, www.vvvameland.nl en www.ameland- kunstmaand.nl Ameland is per boot bereikbaar vanuit het Friese Holwerd. ROB DE VRIES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35