Kleedt ze uit en sluit hun tent Vooral vrouwen profiteren van de zwarte economie Illegale bankiers sluizen miljoenen euro's weg zaterdag 23 oktober 2004 Illegale bankiers pom pen via dekmantelbe drijven in Nederland hon derden miljoenen euro's de wereld rond. Per bel winkel, reisbureau of vi deotheek wordt per dag soms voor tonnen het land in- en uitgesluisd. Ideaal voor mensensmokkelaars, drugshandelaars en terro risten. Politie en justitie maken zich zorgen. „Dit kan zo niet door blijven woekeren. In het winkelgebied van de Amsterdamse Bijlmer peilt een Surinaamse man de blanke vrouw die goedkoop geld wil stu ren naar Suriname. „Kan ik je vertrouwen?" vraagt hij. „Of ben je van de politie?" Pas als zij vertelt dat haar vriend in Pa ramaribo met een Surinaams klinkende naam zit te springen om contanten, zegt hij: „Kom maar mee." De ondex-grondse bankier blijkt vlakbij gevestigd in een Suri naams reisbureau, annex video theek. cd- en dvd-winkel. Niks verraadt dat hier mensen (meest immigranten en Nederlanders van allochtone komaf) tussen de bakken vol cd's en dvd's duizen den euro's kunnen versturen naar Suriname en de Antillen. Overboekingen zijn er goedko per dan bij officiële banken en postkantoren; naar papieren wordt niet gevraagd. Geregistreerde banken en trans actiekantoren rekenen vijf a tien procent provisie voor offi ciële money-transfers. Voor risi covolle bestemmingen geldt soms wel dertig procent provi sie. De ondergrondse bankiers doen precies hetzelfde, alleen il legaal en veel goedkoper. Ze re kenen doorgaans maar één of twee procent. De illegale bankiers voldoen aan een legitieme behoefte van veel immigranten, zo wordt ook erkend in kringen van politie en justitie. Heel wat immigranten zouden hun familie niet kunnen ondersteunen, of slechts tegen hele hoge kosten, zonder onder grondse bankiers. Die hebben zelfs contacten in roerige landen als Irak, Somalië en Afghanis tan, waar gewoon geldverkeer moeilijk of onmogelijk is. Het gros van de naar schatting tientallen tot honderden onder grondse bankiers opereert van uit achterstandswijken, vooral in de grote steden. In buitenland se kranten adverteren ze open lijk. Bij gebrek aan een vergun ning van De Nederlandse Bank (DNB) gebeurt het bankieren zelf niet al te openlijk, maar ach ter de facade van reisbureaus, im- en exportbedrijven, belwin kels en wasserettes. Stuk voor stuk ondernemingen waarin veel contant geld omgaat. Die cash is makkelijk aan te vullen en te mengen met de bankiers- omzet, die daardoor minder snel opvalt. In sommige gevallen komt er bij de dekmantelbedrij ven eigenlijk alleen geld binnen door het bankieren. Zo pakte de politie vorig jaar de eigenaar van een videotheek in Amsterdam op. De 39-jarige Pa kistaan reed in een Mercedes van 43 duizend euro, terwijl de inkomsten uit videoverhuur vol gens justitie nihil waren. Ook de 140 duizend euro aan contanten in zijn videotheek moesten zijn verdiend met ondergronds ban kieren: zo'n acht procent provi sie per transactie. Pure winst. Zo'n hoge provisie wordt wel va ker berekend wanneer er sprake is van crimineel geld „Het probleem is dat de illegale kantoortjes allerlei strenge ei sen aan hun laars lappen, waar aan concurrenten met een ver gunning wel moeten voldoen", zegt Harald Koppe, directeur van het Meldpunt Ongebruikelij ke Transacties (MOT) van het ministerie van Justitie. „Ze heb ben geen veiligheidsmensen in dienst, betalen geen belasting, doen niet aan opleidingen, vluch troutes of zwangerschapsverlof. Het zijn gewoon financiële zwartwerkers." Terroristen Veel ernstiger vindt Koppe het dat georganiseerde criminelen en terroristen de illegale bancai re netwerken gebruiken. Ook de vliegtuigkapers die op 11 sep tember 2001 in Amerika het World Trade Center en het Pen tagon aanvielen, zouden hun plannen hebben gefinancierd via hawala, zoals informeel ban kieren in het Hindi heet. Waar officiële banken in landen als Nederland gedwongen zijn ongebruikelijke transacties te melden, doen veel illegale con currenten er juist alles aan om de kapitalen van hun cliënt, fout geld of niet, niet traceer baar te maken. Als belangrijk internationaal fi nancieel knooppunt speelt ook Nederland daarin een rol. zo is de afgelopen jaren keer op keer gebleken. Uit politiedossiers blijkt dat ook mensensmokkel aars, netwerken van oplichters en drugsbendes hun winsten uit Nederland wegsluizen via verbo den, informele geldcircuits. Veelal gaat het daarbij om ton nen tot miljoenen euro's, zo blijkt ook een lopend onderzoek van de FIOD-ECD naar illegale overboekingen door 35 Somali sche stichtingen in Nederland. Die hebben samen tussen 2000 en 2003 voor zéstig miljoen euro naar het buitenland overge boekt, zonder vergunning. On der meer winsten uit heling van grote aantallen telefoonkaarten zouden zo zijn weggesluisd. De klanten van de Amsterdamse 'videotheek-bankier' zaten niet alleen in de misdaad, te weten grootschalige drugshandel. De videotheekbaas zou ook vijfent wintigduizend euro hebben ont vangen van een terreurverdach te. Die Pakistaan is in maart 2003 aangehouden in Spanje we gens de financiering van een aanslag op een synagoge in Tu nesië. Bij de door Al Qaeda op geëiste zelfmoordaanslag vielen in april 2002 negentien doden. Voor politie en justitie is het ont rafelen van ondergrondse trans acties ontzettend ingewikkeld. Contacten met bankiers in ande re landen verlopen vaak in code taal via fax, e-mail en telefoon. Als een begunstigde in bijvoor beeld Suriname of Turkije het geld komt ophalen dat in Neder land is gestort, doet hij dat met een voor niet ingewijden onbe grijpelijke reeks cijfers en let ters. Grote bedragen worden ook nog eens verdeeld over tal van personen. Cruciaal is de verrekening van schulden tussen illegale ban kiers onderling. Dat is voor bui tenstaanders al helemaal een on overzichtelijk bord spaghetti. MOT-directeur Koppe signa leert een groeimarkt voor het wegpompen van zwart geld en misdaadwinsten. „Met de komst van de euro hoeft er veel minder geld gewisseld te worden. Dus is een nieuwe groeimarkt aange boord: de immigranten en al lochtonen die geld naar huis stu ren. Criminelen en terroristen liften mee op deze groeiende in- V' Een geldwisselbureau in Mogadishu. Somalië, waar mensen hun dollars of euro's die ze van familieleden in Europa of Amerika hebben gekregen inwisselen voor Somali Shillingen. foto Sven Torfinn/GPD ternationale geldstromen voor 'familie-onderhoud'. Het geeft ze een legitiem alibi." Koppe wijst op het massale mis bruik van legale overboekingen naar het buitenland. Het sys teem van geldoverboekingen is al jaren zo lek als een mandje, en het wordt alsmaar erger. Cij fers van het MOT bevestigen dat. Alleen al in de eerste negen maanden van dit jaar hebben de officiële transactiekantoren bij het MOT 88 duizend ongebruike lijke overboekingen gemeld. Ruim een kwart daarvan, 23 dui zend, is als verdacht bestem peld. n die laatste categorie gaat het volgens Koppe al gauw om een bedrag van 46 miljoen euro, waaraan meer dan een luchtje zit: het zijn betalingen voor bol letjesslikkers uit Zuid-Amerika, heroïnetransporten uit Afghanis tan, maar ook weggesluisde win sten van Nigeriaanse oplichters, mensensmokkelaars en vrouwen handelaren. Hun namen duiken op in bestanden van het MOT. Er zou veel te weinig gebeuren met alle verdachte meldingen bij het MOT. Procureur-gene raal Dato Steenhuis uitte daar over eerder dit jaar zijn zorgen. Het aantal opsporingsonderzoe ken naar verdachte transacties is volgens de OM-topman zo ge ring dat de indruk wordt ge wekt dat witwassers en onder grondse bankiers amper gehin derd hun gang kunnen gaan. In Amsterdam en Rotterdam wordt daarom nu zwaarder inge zet op verdachte geldverkeer. In de Bijlmer zorgen Nigerianen en andere West-Afrikanen voor een hausse aan verdachte trans acties: 4500 stuks in de eerste ne gen maanden van 2004. houden. Dat kan schoenendozen vol aan bewijzen opleveren." Volgens het WODC, het onder zoeksinstituut van het ministe rie van Justitie, hebben de toe zichthoudende instanties, De Ne derlandse Bank en het ministe rie van Financiën, vrijwel geen zicht op het ondergronds bankie ren in Nederland. Bij de centra le bank wordt dat zuinigjes be- Koppe bespeurt een kentering: „Deze meldingen analyseren we nu nog veel intensiever. Zo zien we de Icing-pins, de centrale fi guren die steeds weer terugke ren in transacties. We hebben nu meer zaken, meer mensen worden vastgezet of het land uit gezet." Schoenendozen Zo moeilijk is financieel recher cheren helemaal niet, meent Koppe. Telefoons tappen, ver dachten observeren, spullen in beslag nemen. Het kan allemaal. „Ook ondergrondse bankiers be waren hun transacties. Het is te veel en te ingewikkeld om te ont- vestigd. De toezichthouder op het betalingsverkeer heeft wel een expertisecentrum voor mis standen in de financiële sector en trekt ook enkele keren per jaar de vergunning in van geldt ransactiekantoren. Dat betreft dan het zichtbare deel van de ijs berg. Wat er onder het waterop pervlak schuilt, weet eigenlijk niemand precies. De Nederland se Vereniging van Banken (NVB) heeft ook al amper zicht op het fenomeen. „We weten dat het bestaat en dat het in strijd met de wet is", zegt voorzitter Hein Block. Binnen het Korps Landelijke Po litie Diensten (KLPD) wordt de omzet van de illegale bankiers sector in Nederland nog voor zichtig geraamd op 'al gauw tientallen miljoenen euro's' per jaar. Directeur Koppe van het MOT vindt dat wel aan de erg lage kant. „Het gaat om een veel voud daarvan, honderden miljoe nen euro's. In één lijn van Neder land naar Pakistan ging het al les bij elkaar alleen al om dik honderd miljoen euro." Koppe vindt dat politiekorpsen, in navolging van die in Amster dam en Rotterdam, meer men sen en middelen vrij moeten ma ken voor verdachte transacties en ondergronds bankieren. Hij pleit voor inzet van alle mogelij ke middelen. „Dus niet alleen financiële wet ten inzetten, pak ze overal waar het kan. Sluit hun tent, kleedt ze financieel uit en gebruik de vreemdelingenwet. Zijn ze ille gaal hier of op een toeristenvi sum, zet ze het land uit. Hebben ze wel een verblijfsvergunning in, trek die in en zet ze op het vliegtuig." Iedereen moet netjes een vergunning aanvragen, zich aan de regels houden en onge bruikelijke transacties keurig melden. Voor de rest geldt maar één alternatief, vindt Koppe. „De knoet erover." Mayke Calis en Ferdi Schrooten Het behoort tot de laatste taboes van de ze tijd: zwart werk. De bouw, de hore ca en de land- en tuinbouw zijn de sectoren waarin de meeste zwartwerkers actief zijn. „Van de 1,8 miljard euro die jaarlijks zwart wordt verdiend in de bouwsector, wordt de helft verdiend in de doe-het-zelf sfeer. De Gamma's van deze wereld varen er wel bij." 'Voor al uw behang- en schilderwerk, der tig jaar ervaring, vanaf 3 euro.' Zomaar een advertentie op een website. Wie internet af struint, komt genoeg zwartwerkers tegen die voor een schappelijke prijs je hele huis verbouwen of in de weekenduren je dakje dekken. Ook als je op zoek bent naar een baantje, is er volop zwartwerk te vinden. De site regeltante.nl bemiddelt zelfs tussen mensen die zonder belasting of premies te betalen willen bijverdienen en mensen die op zoek zijn naar een zwarte werkster of een oppas. Zwartwerken mag niet, maar iedereen kent wel voorbeelden van zwartwerk uit zijn ei gen omgeving. Regioplan, een instituut voor sociaal-wetenschappelijk onderzoek, deed voor de Europese Unie onderzoek naar de zwarte economie. Het concludeerde dat het zinloos is om heel rigide om te gaan met het verschijnsel zwart werk. Directie lid Piet Renooy van Regioplan vergelijkt de zwarte economie graag met een voetbalwed strijd: „De overheid moet als scheidsrech ter de wedstrijd aanvoelen. Als de wed strijd even uit de hand dreigt te lopen, moet zij de touwtjes een beetje strakker aantrek ken en ingrijpen." Misverstand Om enig zicht te kunnen krijgen op zwart werk in Nederland, moet allereerst een mis verstand van tafel. Vaak wordt de zwarte economie verward met de illegale econo mie. Er is echter een groot verschil. De ille gale economie betreft activiteiten die op zichzelf al strafbaar zijn, zoals drugs- en/of wapenhandel. De zwarte economie daarentegen draait om normale, legitieme activiteiten, zoals schoonmaken of serveren. Het onderscheid met de witte economie is dat bij zwartwerk geen loonbelasting en premies worden be taald. Volgens Regioplan heeft ongeveer zestig procent van de Nederlandse bevolking ooit op een of ander manier met zwartwerk te maken (gehad). Daaruit mag niet meteen worden afgeleid dat de samenleving een enorme stroom inkomsten misloopt. Sommi ge economen beweren zelfs dat zwartwerk via een omweg extra belastingopbrengsten genereert voor de schatkist. Want, zo luidt him redenering, juist dankzij de zwarte werkster en de zwarte oppas, konden meer jonge ouders, vooral vrouwen, hun rentree maken op de reguliere arbeidsmarkt. Dat het inderdaad vooral vrouwen zijn die profiteren van zwartwerk, verbaast Mascha Joustra helemaal niets. Mascha is getrouwd en heeft een dochter. Zij schrijft op part-timebasis voor jongerenbladen. Ze kan werk en privé combineren, dankzij het feit dat een werkster het huishouden doet, zwart betaald wel te verstaan. Legalisering „Ik moet er niet aan denken dat de schoon maakster ermee stopt", zegt ze. „Dan zou ik keuzen moeten maken die ik niet wil ma ken. Dankzij de werkster kan ik én tijd aan mijn dochter besteden, én mijn werkzaam heden als schrijfster aanhouden." Dit soort constateringen klinkt Arnold Heertje, hoogleraar in de economie, als mu ziek in de oren. Als pleitbezorger voor lega lisering van zwartwerk, haalt Heertje dit soort voorbeelden graag aan om zijn argu menten kracht bij te zetten. Hij noemt zwartwerk de smeerolie van de economie. Kan het reguliere circuit een bepaalde klus niet klaren voor een door de samenleving gewenste prijs, dan moet je volgens Heertje als samenleving ook accepteren dat een zwartwerker die klus opknapt. Zo is een zwart betaalde oppas in die filoso fie zeer functioneel voor een arbeidsmarkt die redelijk hoge eisen stelt aan zijn werkne mers. Zeker voor jonge tweeverdieners die onvoldoende geld hebben om kind(eren) on der te brengen bij een kinderdagverblijf of andere dure vormen van buitenschoolse op vang. Of simpelweg niet uit de voeten kun nen met de vaste openings- en sluitingstij den van die opvangcentra. Exacte cijfers over de omvang van de zwar te economie zijn er niet. Het zwart verdien de geld - vaak cash onder de tafel uitbe taald - wordt immers nergens opgegeven. Toch zijn er redelijk betrouwbare schattin gen te maken. De omvang van het zwart ver diende geld bedraagt vermoedelijk onge veer twee procent van het bruto binnen lands product (bbp), het geld dat we met zijn allen bij elkaar verdienen. Omdat alle onderzoeken naar de zwarte eco- Ongeveer zestig procent van de Nederlandse bevolking heeft op een of ander manier met zwartwerk te maken. foto Hollandse Hoogte/GPD De omvang van het zwart werk in Nederland is al meer dan tien jaar tamelijk sta biel. Schattingen gemeten naai de omvang van het bruto binnen lands product - het geld dat wij in Nederland met zijn allen jaar lijks verdienen - lopen uiteen van 1,3 tot 4,4 procent. Dan heb ben we het over een bedrag van 6 tot 20 miljard euro op jaarba- Bijklussen Het laatste grote onderzoek naar de omvang van zwartwerk in Nederland dateert van begin jaren negentig. Uit dat onderzoek bleek dat on geveer de helft van de mensen met een vaste baan wel eens zwart bijverdiende. Bij uitkeringsgerechtigden lag dat percentage beduidend lager. Het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid publi ceerde juni vorig jaar recentere cijfers over zwart werk verricht door uitkeringsgerechtigden. Daaruit kwam het volgende beeld naar voren: Van de mensen met een uitke ring wegens arbeidsongeschikt heid (WAO) verrichtte 6 tot 8 procent (wel eens) zwartwerk; Van de mensen met een WW-uitkering verrichtte 7 tot 11 procent (wel eens) zwar werk; Van de mensen met een bij standsuitkering verrichtte 12 tot 13 procent (wel eens) zwart werk. nomie gebaseerd zijn op schattingen, moet volgens Renooy niet zozeer naar getallen als wel naar trends worden gekeken. Wie naar de trends kijkt, zegt hij, zal bij voor beeld ontdekken dat slechts een beperkt aantal uitkeringsgerechtigden zwartwerk verricht, en dat Nederlanders minder zwart werken dan de meeste andere Europeanen. Met Groot-Brittannië en Oostenrijk be hoort Nederland tot die landen in Europa waar het minst zwart wordt gewerkt. Neem daarentegen Griekenland; in dat Zuid-Eu- ropese land is de zwarte economie goed! voor naar schatting 30 procent van heil tionaal inkomen. De vele busjes met illegale arbeiden a zwartwerkers die op en neer rijden vaj naar het Westland om daar in de kassa werken, zeggen volgens onderzoekers^ zo veel over de omvang van dezwarteej nomie in Nederland. Ook het bedrag van naar schatting 1.8j jard euro dat jaarlijks in de bouwzwaq wordt verdiend, lijkt niet allesbepalend voor het totaalbeeld. Ook al zijn de boa en land- en tuinbouw samen metdehoj bij uitstek de sectoren van de econofijj waarin zwartwerkers het meest actie» „Van die 1,8 miljard in de bouw word» helft in de doe-het-zelf sfeer verdiend zegt Renooy. „De Gamma's vandezewj reld varen daar wel bij." Hierdoorwonj de detailhandel extra werkgelegenheid! creëerd, beklemtoont hij. Zo ontvang» fiscus dus via een omweg toch nogbelaj tinggeld. Beunhazen Legalisering van zwartwerk - zoals Arp Heertje bepleit - gaat deze ondeizoeisl ter te ver. De jacht op beunhazen en®? bazen in de bouw en in de land-ent® bouw is nodig en nuttig om de scheven houdingen in die sectoren recht te trea en uitbuiting van werknemers te voorkj men. „1 Met de onderzoeksresultaten van#0 Regioplan in de hand. twijfelt Renooys ter hardop of het wel zinvol is a'sef? heid op zwartwerkers jaagt met deW ling langs die weg extra belasting# j sten te genereren. Juist in die landen waar de loonkosten tief hoog zijn, worden opvallend netje j mies afgedragen voor verrichte arbö j- in Scandinavische landen wordt rela weinig zwart gewerkt. Niet de hoge kosten veroorzaken een run op zwaro| meent Renooy, veel doorslaggeven I J mate van vertrouwen die burgers he hun overheid. J Het Europees onderzoek van Reg1#] laat zien dat in landen waar het ve wen in de overheid laag is, LJ wordt zwartgewerkt. Renooy »"a zou je je ook aan de spelregels hou op voorhand geen vertrouwen heb' scheidsrechter?" Gert van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 24