hondenweer Het Hollandse levenslied draait op volle toeren PZC RUDEN RIEMENS De jacht op de Stille Genieter en de Polderboys zaterdag 23 oktober 2004 In Hilversum komen ze niet aan de bak, maar in de pro vincie staan Hollandse sterren hoog aan het firmament. Ze stralen elk weekend op pira- tenfeesten in oorden als Sua- mar, St. Michielsgestel, Exloo en Uffelte en doen daar boe renschuren, sporthallen en enorme feestzalen op hun grondvesten deinen. Zijn hier nog piraten?" Er stijgt gejoel op in de grote feesttent op de parkeerplaats bij restaurant Fre- derikshaven. „En zijn er nog luiste raars naar piraten?" Het gejoel zwelt aan tot windkracht 6. De avond is nog jong, maar Stef Ek- kel heeft Uffelte al aan zijn voeten. Laat dat maar aan Ekkel (24) over, een snel rijzende ster in het piraten- circuit. Zijn cd-single De Griekse me lodie eindigde op nummer 32 in de Megatop-100. Deze zomer was de Kampenaar met zijn natuurlijke bühne-uitstraling verwikkeld in een nek-aan-nekrace met Jannes om de award voor de bes te piratenartiest 2003-2004. Jannes won nipt. Dat Jannes top of the bill is, is ook in Uffelte merkbaar. Een groep jonge meiden staat vrolijk aan de bar die is opgebouwd aan weerszij den van de feesttent. Ze dragen gesig neerde Jannes-T-shirts. Helemaal vooraan bij de hekken rond het enorme podium staan Jan en Gerda Leugs uit Winschoten. „Je kunt verstaan wat hij zingt, 't Is vro lijke en gezellige muziek", verklaart Jan hun Jannes-manie. Jannes is al les, zegt Gerda eenvoudig. En echtge noot Jan dan? Lachend: „Die kan wel inpakken." Enkele meters van hen vandaan staan Berend en Aukje uit Oosterwol- de, gewapend met een flinke bos bloe men. De ruiker is bestemd voor Lu cas en Gea Hulshof, ook al zo'n popu lair duo op piratenfeesten. Berend en Aukje zijn al fan vanaf het begin, dat wil zeggen, vijf a zes jaar geleden. Ook Lucas en Gea blinken volgens "hen uit in vrolijk en gezellig. Aan idolen dus geen gebrek in het pi- ratencircuit. Aan aankomende idolen evenmin. Artiesten van het kaliber Bouke, de Regiotrappers, Markus en Mannes zijn in opkomst. Hun cd werd opgepikt door één of meer pira- tenstations en voor ze het wisten wa ren ze geboekt voor een piratenfeest en nu staan ze op een dvd. Daarnaast is er de oude garde. Koos Alberts, Frank Mirella, Hepie (de andere Hepie is al enige jaren afge haakt), Bonnie St. Claire, Arne Jan sen, Corry Konings, Jaques Herb, al lemaal komen ze geregeld opdraven op piratenfeesten. Het is Op Volle Toeren revisited. Trouwens, ook Chiel Montagne, de besnorde presentator van dat voorma lige Tros-programma dat het liefst twintig jaar op televisie volhield, tim mert nog volop aan de weg met het opstuwen van Nederlandse artiesten in roerige hitwateren, zoals hij in zijn internetcolumn schrijft. Rijdend voorbeeld dat het levenslied buiten Hilversum springlevend is, is Henk Wijngaard. De zingende vracht wagenchauffeur vlamt nog volop. Drie optredens in een weekend zijn geen uitzondering. Wijngaard zit dan ook niet te smach ten naar etheraandacht van Hilver sum, dat alleen oog lijkt te hebben voor Bauer en Hazes. Wijngaard wordt volop gedraaid door regionale omroepen en piraten. Zo denderde z'n nieuwe single Meissie Meissie van z'n cd-album Zolang de motor draait de top-20 binnen van radio Astra. Op Klompenboerradio 98.00 FM schopte Meissie Meissie, dat overi gens niet over vrachtauto's gaat maar in Wijngaards woorden over het verlangen naar mooie vrouwen, het zelfs tot 'Uitblinker van de week'. Cabineblues Ook op piratenfeesten is Wijngaard met zijn cabineblues populair. Vol gens hem zijn er twee soorten. Fees ten die zich afspelen in zaaltjes ach ter het café, in een discotheek of sporthal, dikwijls op poten gezet door ondernemende horecabazen of piratenstations zelf én grote festijnen waaraan tientallen artiesten meewer ken. Persoonlijk staat Wijngaard liever in kleinere zaaltjes. „Als je het over sfeer hebt is het daar. Ik kan er m'n ei kwijt en daardoor komen ook m'n fans aan hun trekken. Op die grote festijnen waar je staat met nog twin tig artiesten kun je maar drie of vier liedjes zingen." Helaas voor Wijngaard gaat het de andere kant op. De trend is groot, gro ter, grootst. Zegt freelance discjoc- key Eddy Mensink. Hij is mede-orga nisator van mega-piratenfestijnen in onder andere Lemelerveld en Uffelte. Klapstuk moet het super-megapira- tenfestijn worden op 29 oktober in Nieuwleusen. Daar wordt een tent op gezet van negentig bij vijfenveertig meter, die wordt verwarmd door mid del van een oplegger met een kachel systeem. Het grootste piratenevenement ooit was al vijf weken tevoren uitver kocht. De 5800 beschikbare kaarten vlogen over de toonbank bij café Ome Dries in Slagharen, café 't Vosje in IJhorst, CD Zaak Fotoshop Tuin man in Hasselt en de andere voorver koopadressen. „Het was alleen aangekondigd op Ra dio en TV Oost en er was een jingle gemaakt voor piratenstations. Zo be reik je wel de mensen die je wilt be reiken", stelt Mensink tevreden vast. „Het is een moeilijke tijd. Mensen putten er kracht uit voor het leven", verklaart de Dedemvaartse organisa tor de mateloze populariteit van het levenslied. Bovendien: „Iedereen vindt het leuk, van zestien tot zestig. Vanuit het land wordt erom ge schreeuwd. Je kunt er niet meer om heen. Lucas en Gea en Jannes wor den nu ook gedraaid bij de Tros op radio 2. Twee a drie jaar geleden was dat nog taboe." Stef Ekkel is het met hem eens. „Het Nederlandstalige levenslied werd lan ge tijd in een hoekje gedrukt, maar daar is het nu uit. De après-ski hype heeft daaraan bijgedragen, maar vooral de piraten en regionale zen ders. Piratenfeesten brengen een be paalde sfeer met zich mee. Het is er altijd gezellig. Je ziet ook heel veel jeugd. Ik kom jongeren tegen die be kennen dat ze niet zo van de muziek houden. Zij komen af op de gezellig heid." Dat het in Uffelte oergezellig is, ligt niet alleen aan Ekkel en zijn colle ga's, maar ook en misschien wel voor al omdat het er allemaal zo gewoon aan toegaat. Levensliederen zijn ten slotte niets anders dan de polderse va riant van de blues. Ze bezingen het leven met al z'n ups en downs in een decor van buitenwijken, cafeetjes, het water en de welvaart, waar aan lager wal geraakten zich, om met Ha- zes te spreken, altijd nog altijd kun nen warmen aan een verwarmings buis. Het levenslied blijft dus dicht bij huis en daar past geen kapsones bij of opgeprikt gedoe. Vandaar dat nie mand erom maalt dat in Uffelte de auto moet worden geparkeerd in een immens weiland dat nog vol ligt met koeienvlaaien. Het toilet voor heren heet hier Pisstraat en in de feesttent liggen houten schotten op de grond die lekker doordreunen. Je mag er nog gewoon roken. Drin ken trouwens ook. Het bier wordt met bladen tegelijk aangerukt. De dresscode is casual. Veel spijkerbroe ken dus en T-shirts. Schakelarmban den met gouden kettingen zijn op de vingers van één hand te tellen. Jeugd is er volop. Met groepen tegelijk zijn ze op de piratenavond afgekomen. Renzo Kok (24) maakt deel uit van een groep uit die hij en z'n maten Meppel-city noemen. Hij M het repertoire van Henk Wijngi en is helemaal tuk op Lucasei Van dat duo heeft hij alle cd'i hoeft op een verjaardag maar! op te zetten en de stemming a! meteen in." Henri Blei (20),eva uit Meppel-city, heeft z'n radio gesteld dat hij zoveel mogeiri] ten kan ontvangen. „Piratenö hoort bij het platteland, de koeien en wij hebben demi Daar zijn we trots op. VooraÜJ buurt van Hoogeveen worden* sen met de mast op de rugged zegt hij. Inmiddels heeft Stef8 de zaal plat. „Gaan we zwaaia die handen?" Uffelte zwaait^ Stef kan het zich zelfs permitte een engelstalig nummertje tus door te doen zonder dat hete:', asme verdampt. Waarom zoH kieskeurig zijn? Nederlandstaii ook het Mokumse pikketanusal Heidi uit Tirol. Na Stef Ekkel is het debeuitï Edwin Jongman uit het nabfflï nerwolde. Uffelte zwaait en sta vrolijk verder. Ook Edwin (V hele nacht liggen dromen. W stem, van je mond, van je Uil* kont') heeft er zin in. Al na hö« nummer gaat het jasje uit. Lovan* Uffelte. Meezingen en meezwaaien met de artiesten van de piratenzenders. foto Peter Wassing/GPD Met de piratenfeesten gaat het crescendo, maar de pi raten zelf verkeren in zwaar weer. Het agentschap Telecom heeft hoog ingezet. De hele FM-band moet schoon. Om dat te bereiken is het project etherflits opge zet. In de anderhalf jaar dat het project nu loopt is het illega le gebruik van de FM-omroepband al met 73 procent te ruggedrongen. Etherflits begon in het noordoosten van Nederland, het piratennest bij uitstek. Inmiddels liggen piraten in Gel derland, Brabant en de rest van Nederland ook onder vuur, al ligt de nadruk nog steeds op Noordoost-Neder land. Ambtenaren uit het hele land bundelen hun krach ten. Dag en nacht tasten ze de ether af op zoek naar zen ders met namen als radio Playboy, de Stille Genieter, het Smurfenteam, de Polderboys of radio Tarzan. Volgens het agentschap verstoren piraten niet alleen uit zendingen van de ongeveer vierhonderd legale zendge machtigden, maar ook frequenties die wordend door de politie, brandweer en ambulances. Zelfs' municatie tussen de verkeerstoren en de cockpit1 vliegtuig kan eronder lijden. J Gemiddeld elke dag is het bingo voor de e^er\fj Bingo en kassa, want piraten zijn, omdat ze de 1^ municatiewet en Mediawet overtreden, niet alle® zendapparatuur kwijt. Ook eist de officier van jus boetes die kunnen oplopen tot 1100 euro. J Piraten zijn populair. Niet alleen bij artiesten, oos luisteraars. Lang niet elke inbeslagname ver'00') j loos. Uit voorzorg gaat bij iedere actie van ^et3 schap politie mee, maar volksopstanden zoals MP! ren tachtig in Zelhem, waar vijftig ME'ers ing®{ ten worden om radio Milano uit de lucht te halen- tot nu toe uitgebleven. Door de jacht op de FM-band v uit naar de middengolf en de korte golf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 22