zc Treurspel rond het Middelburgs theater lie i 000 22 Leve het levenslied 24 De zwarte economie 25 Jeltje van Nieuwenhoven vertrekt De geschiedenis De wethouder De bewoner sie bijlagen: 0113-315680 pzc.nl redactie@pzc.nl is31,4460 AA Goes flitié-exploitatie: Midden-Zeeland: 0113-315520; ^.Vlaanderen: 0114-372770; -eel: 020-4562500. [dag 23 oktober 2004 iMllM Stjfc. .QSi iEsas !«- ï'-h H 'C Jküiki tffll ill ^ÈÊamUêem Het werk aan het nieuwe Middelburgse theater ligt stil Garanties geven aan de omwonenden kon niet, zegt de huidige wethouder van cultuur, Adrie van 't Westeinde. „In het contract met de verzekeringsmaatschappij staat dat de verzeke ringsnemer geen toezeggingen mag doen zonder daar de verzekeraar in gekend te hebben. Het is de verzekeraar die bepaalt hoe er met schade omgegaan moet worden. Wij hebben geprobeerd mensen te begeleiden, door aan te geven wat hun juridische mogelijkheden zijn. Een deel van de so res nemen wij over. Er was iemand met een deur die niet meer open kon. Toen hebben we meteen een aannemer gestuurd. Van de schade die is ont staan tijdens de sloop, is negentig procent afge wikkeld. Ik ga ervan uit dat het in die gevallen naar tevredenheid is afgehandeld. In de Koning straat is het nog niet mogelijk om een eindopname te maken, omdat de situatie nog steeds niet sta biel is." „Ik blijf er vertrouwen in hebben", zegt hij stellig. „Als ik dat niet had gehad, was ik ermee gestopt." Dat iedereen in de stad een oordeel heeft over het bouwproject stoort hem wel eens. „Er staan zo veel deskundigen aan de zijlijn." Hij voorspelt dat de problemen achter de rug zijn, zodra de bouwput klaar is. „Dit is het moeilijkste onderdeel. Naarmate we vanuit de bouwput om hoog komen, wordt het makkelijker." Hij benadrukt dat er op dit moment nog steeds geen extra geld voor het theater nodig is. Van doemscenario's over lekkende wanden en scheu rende vloeren, wil hij niets weten. „Straks als de bouwput leeggepompt wordt, krijgen we nog wel een spannend moment. Duikers zijn natuurlijk al bezig geweest om de bouwput op lekkages te con troleren. Maar ook tijdens het leegpompen wordt voortdurend gecontroleerd wat er met die wand gebeurt." De bouw van het theater is vertraagd door archeo logisch onderzoek, door juridische procedures die omwonenden hebben aangespannen en door tech nische problemen. De reden waarom het werk nu stil ligt, is dat de bouwers grote moeite hebben met het scheiden van water en slibdeeltjes. Voor het storten van beton onder water is schoon water noodzakelijk. Met machines lukte het niet om het water te zuiveren, nu is gekozen voor het afvoeren van het slib via een pijpleiding. „Ik verwijt de aan nemers dat ze lang bleven zeggen dat het ging luk ken", zegt Van 't Westeinde. „Achteraf gezien is inderdaad misschien een verkeerde werkmethode gekozen." Op geen enkel moment is overwogen om er hele maal mee op te houden, zegt hij. In de gemeente raad is daar, afgelopen maandag, door een aantal fracties opnieuw op aangedrongen, tot ergernis van de wethouder. „Het sterkt me dat er een heel duidelijke meerderheid zegt dat het project door moet gaan." Met de wetenschap die er nu is, was het misschien toch beter geweest om op de Blauwedijk te bou wen, geeft hij toe. „Je had die mensen een fors be drag kunnen betalen, zodat ze hun woningen wa ren uitgegaan. Bezoekers van het theater hadden hun auto in de bestaande parkeergarage kunnen zetten. Wat het theater nu zo duur maakt, is de parkeervoorziening. Er zit tien tot twaalf miljoen euro onder de grond, misschien ook wel meer. Terwijl je die garage eigenlijk helemaal niet nodig hebt voor het theater. Alle problemen die we nu hebben, hebben te maken met de parkeergarage. Toen deze locatie is gekozen, was doorslaggevend dat men op korte termijn wilde gaan bouwen. Er is gezocht naar een plek waar dat ook kon." Nadia Berkelder In de zomer van 2000 is het crisis in Middelburg. De gemeenteraad stuurt burgemeester Spar van der Hoek weg. In het voorjaar waren de twee PvdA- wethouders al uit het college gestapt. Ruud Visser van de AOV/Unie 55+ neemt de taken van cultuurwethouder Tjeu Strous over. Visser, groot theaterliefhebber, ziet de bouw van een nieuw theater als zijn belangrijkste opgave. „Ik heb het tot mijn taak gerekend om snel te han delen", zegt Visser nu vanuit zijn nieuwe woon plaats Amstelveen. „Het moest gewoon snel, an ders kon het niet meer." Het oude college, met Strous, wilde het theater op de Blauwedijk bouwen. Visser was daar nooit een voorstander van. „De ruimte was daar beperkt, we moesten woningen opkopen. En er was forse tegenstand van de mensen die daar woonden, on der wie een oud-rechter. Die wilde ook wel eens aan de andere kant van de tafel zitten." Het had weinig gescheeld of de schouwburg was gebouwd aan Achter de Houttuinen, op de plaats waar nu een nieuw winkelcentrum staat. Volgens Visser ging die plek verloren omdat ambtenaren de aanvraag voor het winkelcentrum goedkeur den. „Zonder daar de wethouder in te kennen. Dat is een idiote fout geweest; dat ambtenaren dat, zonder enig idee van wat ze aan het doen wa ren, hebben toegestaan." Het was de 'allerbeste' plek, zegt Visser. „Daarachter is een parkeerter rein waar makkelijk een verdieping op gebouwd had kunnen worden." Die allerbeste locatie is dan ineens niet meer be schikbaar en haast is geboden. De arbeidsinspec tie concludeert dat de oude schouwburg grondig moet worden verbouwd. Wanneer er voor de zo mer van 2001 een compleet bouwplan voor een nieuw theater ligt, mag de oude schouwburg tot 2007 open blijven, zonder uitgebreide renovatie. Het college besluit die zomer een onderzoek te la ten doen naar de beste plek voor het nieuwe thea ter. Daar komen tien mogelijke locaties in de bin nenstad uit, met drie plekken die echt geschikt zijn: Miniatuur Walcheren, de Berghuijskazerne en de Bachtensteene. Tot december heeft Miniatuur de voorkeur, maar de onderhandelingen met de directie lopen stuk. „Miniatuur is gestrand op de kosten", aldus Vis ser. Er zou een compleet nieuw park aan de Noordweg gebouwd moeten worden. Bovendien maakten veel omwonenden daar bezwaar tegen. De Bachtensteene valt af omdat er geen parkeer ruimte gemaakt kan worden. Er volgt een extra, haastig, onderzoek, naar het Hof van Tange, de Berghuijskazerne en Ramsburg. Het grootste voor deel van de Berghuijskazerne is dat de locatie snel beschikbaar is: de asielzoekers die er dan nog in wonen, verhuizen naar een nieuw asielzoekerscen trum. Binnen twee weken hakt het college de knoop door: het wordt de kazerne. Dezelfde maand stemt de gemeenteraad in met de locatie. Een half jaar later gaat de raad ook ak koord met de financiële onderbouwing van het project. Het theater is dan, binnen een jaar en alleen nog op papier, flink duurder geworden. Ging men voor de locatie Blauwedijk nog uit van ruim twaalf miljoen euro, in juni 2001 wordt het nieu we theater, inclusief parkeerkelder, begroot op ruim 32 miljoen euro. Terugkijkend is Visser nog steeds tevreden over zijn beslissing, ondanks de tegenslagen die de bouw van het theater inmiddels al heeft opgele verd. „Het blijkt dat we verstandig zijn geweest om het project zo snel mogelijk door de gemeente raad te krijgen", concludeert Visser. „Want tegen dit soort problemen loop je gewoon op." foto's Ruben Oreel De Koningstraat; tal van woningen zijn verzakt Maquette van de toekomstige schouwburg Dat er problemen zouden ont staan, was ook duidelijk voor Li- sette Clarijs. Zij is woordvoerster van de belangenvereniging van bewoners en bedrijven in de omgeving van het nieuwe theater. „We zijn altijd bestem peld als dwarsliggers, er is weinig naar ons geluisterd. Maar zo langza merhand mogen we toch wel zeggen dat onze informatie reëler was dan die van de gemeente. Er is luchthartig over die argumenten heen gestapt. Al le schade die is ontstaan, hebben wij van tevoren voorspeld." Tijdens de sloop van de kazerne ont stond schade aan de woningen in de buurt, toen het werk aan de bouwput begon, verzakten de huizen aan de Ko ningstraat. Clarijs: „De gemeente heeft vooraf gezegd dat er geen schade zou ontstaan. Maar een garantie voor volledige schadeloosstelling hebben ze nooit willen geven." Inmiddels zijn tientallen woningen be schadigd. Vooral aan de Koningstraat is het erg. De gemeente kocht daar on langs zelfs een huis op omdat er niet langer in te leven viel. Bij de buur vrouw loopt een scheur van de voor deur tot in de tuinmuur achter het huis. „De wethouder heeft gezegd dat negentig procent van de gedupeerden overeenstemming hebben bereikt met de verzekering." Een geflatteerde voor stelling van zaken, vindt Clarijs. „Een behoorlijk aantal mensen is verhuisd. Natuurlijk teken je dan. Voor alle om wonenden geldt dat ze hun schade ver goed willen hebben. De gemeente had die garantie moeten geven. De ernstige schade beperkt zich niet alleen tot dat ene huis. Alleen hebben anderen niet aan de bel getrokken." De gemeente heeft door een roze bril naar het thea ter gekeken, vindt Clarijs. „Er moest op staande voet gebouwd gaan wor den." De onderzoeken zijn summier en toegeschreven naar de gewenste resul taten, zegt ze. „Er is geen rekening ge houden met hoe het zou kunnen zijn. Er is bijvoorbeeld op verschillende plaatsen veen aangetroffen bij het bo demonderzoek. Men ging er niet van uit dat tussen die punten veen zou kun nen zitten, laat staan in grotere hoe veelheden dan op de onderzochte plek ken is aangetroffen." □0 B0 0D e bouw van het nieuwe theater in Middelburg wordt vanaf het begin begeleid door rumoer en discussie. Nu ligt het werk stil, in afwachting van een oplossing voor een technisch probleem. Het openingsfeest is al anderhalf jaar uitgesteld, het be schikbare budget raakt zo langzamerhand op. „Ik heb er nog steeds vertrouwen in", zegt de huidige wethouder. „Ze hadden naar ons moeten luisteren", moppert een bewoner. De voormalig wethouder komt met een verrassing: „Er was een betere locatie dan de Zuidsingel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 21