Goede zaak dat Van Gaal weg is PZC Rabobank wist laatste Doornbos in middenmoot sporen van Raas uit Balmodellen zorgen voor opwinding msmgmm Galasek afwezig Dennis de Nooijer is maand uit de roulatie Manchester wil grai halen op aartsrivaal Ronald Koeman lucht zijn hart na vertrek van technisch directeur Wessels naar halve finale Bolton Nederland wil niet naar Andorra Eerste stadionverboden bij ADO Vasseur geen verdachte meer Krappen begint tegen Hoenselaar MVV-Fortunai tijdelijk gestaak Willem II maakt een sprongetje zaterdag 23 oktober 2004 door André Hooqeboom AMSTERDAM - Dodelijker kon zijn vi sie op het vertrek van Louis van Gaal niet zijn. „Ik denk dat het een goede zaak is", zei Ajax-trainer Ronald Koe man gisteren. Hij oogde ontspannen, zo aan de vooravond van de topper tegen PSV, maar zijn woorden zaten vol ve nijn. De persoonlijke vriendschap tussen hem en Louis van Gaal is geschaad, aan de zakelijke relatie is een einde ge komen. „Het was kenmerkend dat hij op geen enkel moment tijdens zijn pers conferentie mijn naam heeft genoemd", signaleerde Koeman. Tot Koemans grote opluchting heeft Louis van Gaal de uiterste consequen tie getrokken uit de moeizame relatie tussen de technisch directeur en de trai ner. Anders, zo gaf hij toe, had hij zich moeten beraden op zijn eigen positie. „De situatie was onhoudbaar. Louis had heel nadrukkelijke ideeën over hoe het eerste elftal moest voetballen. Hij wilde daarin meer ruimte. Dat botste met mijn opvattingen en met mijn ver antwoordelijkheid. Als het anders was gegaan en Louis was niet vertrokken, dan had het probleem op mijn bordje gelegen." En dan was hij vertrokken. Het Ajax-bestuur, voorzitter John Jaak- ke en algemeen directeur Arie van Eij- den voorop, heeft nadrukkelijk de kant gekozen van Koeman. Van een machts strijd wil de coach echter niet spreken. „De buitenwereld maakte dat ervan, maar ik heb dat nooit zo gevoeld." De spanning was er wel degelijk. Bijvoor beeld in relatie tot de term 'onderschei dend voetbal', waar Van Gaal een hoofdzaak van had gemaakt in zijn be leidsplan. Van Gaal wilde invloed uitoe fenen op de wijze van voetballen van het eerste elftal en begaf zich daarmee op het terrein van Koeman. De verschil len van inzicht werden steeds duidelij ker, hoewel de grote lijn hetzelfde was. Van Gaal wilde belangrijk zijn in Euro pa, Koeman wilde winnen. Dat laatste leidt ook tot internationaal aanzien. Koeman: „Hoe we spelen vind ik niet zo belangrijk, als we maar win nen. Dat is altijd mijn uitgangspunt. Louis heeft successen gekend met Ajax, maar had toen wel een heel goede groep voetballers bij elkaar. Ik heb wil len aangeven dat deze groep nog niet zo ver is. Dat is geen diskwalificatie van mijn elftal, maar een reële inschat ting van deze selectie. Nu ver komen in de Champions League is te veel ge vraagd." Competentiestrijd De relatie tussen Koeman en Van Gaal werd steeds stroever en begon steeds meer te lijken op een competentie strijd. Elke wedstrijd van het eerste elf tal werd op kantoor van de directeur nabesproken. In het begin verliepen die gesprekken in harmonie, maar gaande weg werd Van Gaal dominanter. Dat botste met de persoonlijkheid van Koe- van onze sportredactie AMSTERDAM - Voor de topper van morgen tegen PSV mist Ajax alleen To- mas Galasek. De Tsjech heeft een rugblessure, waar van de aard zich moeilijk laat vaststellen. Het is geen hernia, zo heeft de medi sche staf vastgesteld, maar de middenvelder is wel en kele weken niet inzetbaar. GPD man. „Ja, natuurlijk wisten we wat we in huis haalden", zo gaf Koeman giste ren toe. „Maar je spreekt van tevoren bepaalde zaken af en daar ga je dan mee verder. Ik was ook voor zijn aanstelling, dat klopt." Maar Van Gaals aanwezigheid werd steeds meer ervaren als die van een on derwijzer die met een paar priemende ogen de verrichtingen van de leerling volgt, Koeman kon daar mee omgaan, tot op zeker hoogte. „Als Louis ja zei en ik vond nee, dan zei ik dat ook. Alleen kwam dat steeds vaker voor. Aanvankelijk hebben we prima met elkaar gewerkt. Ik wil ook benadrukken dat Louis voor de lange termijn voor Ajax een uitstekend plan heeft gemaakt. Maar hij voelde steeds meer behoefte om zijn functie anders te gaan invullen, voelde zich geremd. Dat leidde tot spanningen en ik ben eerlijk gezegd blij dat die nu zijn opgeruimd." GPD BOLTON - Peter Wessels heeft de halve eindt ,.m het challengertoernooi in Bolton bereikt. De Nederig tennisser versloeg gisteren de Italiaan Massimo Dell' qua in twee sets: 6-1 7-6. Wessels komt in de halve fin uit tegen de Fransman Edouard Roger-Vasselin Diebo de niet tegen Raemon Sluiter aan te treden. De Rog dammer moest zich wegens een spierblessure terugg ken. Hij was bij het toernooi als eerste geplaatst. A\p ZEIST - Het Nederlands voetbalelftal wil de kwali tie-interland voor de wereldtitelstrijd in 2006 op lij vember niet in Andorra spelen. De KNVB vindt dat| stadion van het ministaatje niet aan de veiligheidsei voldoet. Bovendien is het kunstlicht onvoldoende, j bond heeft daarover een brief geschreven aan de Fifa.l KNVB zou de interland bij voorkeur in Barcelona spele in het tweede stadion van de grootste club uit die sta Die piste, die plaats biedt aan ongeveer 30.000 toescho wers, ligt vlak naast het 'grote' Nou Camp. Ook debt uitwedstrijd van Oranje tegen Andorra speelde a dat stadion af. Dat was in 2001. ANP DEN HAAG - ADO Den Haag heeft naar aanleiding de ongeregeldheden bij de wedstrijd tegen PSV vann ge week de eerste tien stadionverboden voor onbefêa tijd uitgedeeld aan zich misdragende fans. De venna ting is dat er nog een enkele tientallen zullen volgen; club nam de maatregelen na bestudering van de video» den. Het duel werd. recentelijk in de tachtigste minuut staakt wegens kwetsende spreekkoren. ANP VERSAILLES - De Franse wielrenner Cednc Vassej niet langer verdachte in een justitieel onderzoek naard pinghandel en -gebruik binnen de Cofidisploeg. Jusiit heeft meegedeeld dat zij de aanklacht tegen hem heefti getrokken. Vasseur, 33 inmiddels en voormalig da van de gele trui in de Tour de France, heeft altijd onüe iets te maken te hebben gehad met de dopingaffairej nen de ploeg. ANP/AFP FRIMLEY GREEN - Dartster Karin Krappen is in des ste ronde van de Lakeside World Professional gekora aan landgenote Francis Hoenselaar. De Vlissingsera voor de derde keer deel aan het meest prestigieuze a toernooi ter wereld, dat van 1 tot en met 9 januari 2i Frimley Green wordt gehouden. In 2003 werd ze a kwartfinale uitgeschakeld en in 2004 in de halve finale. Bij de mannen moet Raymond van Barneveld het indea ste ronde opnemen tegen de Schot Gary Anderson, die 2003 nog de halve finales bereikte. Vincent van der Va als achtste geplaatst, speelt in de eerste ronde ti verdediger Andy Fordham. De Fries Rick Hofstra begint tegen de als vierde gepiï te Engelsman Tony West. De andere twee Nederland! Co Stompé en debutant André Brantjes, spelen tegen kaar. ANP door Roel Wiche KERKRADE - Een nieuw tenue (heel veel oranje), een nieuw ma nagement (het trio De Rooij-Breukink-Leinders) en een nieuwe horizon (de Pro Tour). Rabobank liet gisteren, in het Parkstad-stadion van Ro- da JC, een zware delegatie aan rukken om uit te leggen dat de equipe aan de weg timmert. Sub tiel worden de laatste sporen van het bewind-Raas gewist. De enige serieuze profwieler ploeg die nog over is in Neder land - Bankgiroloterij ging deze week ter ziele - had de jaarlijkse Cauberg Clinic uitgekozen om de nodige piketpalen naar de toekomst te slaan. Terwijl de Ra- bo-renners met het recreantenle- ger op weg gingen naar de altijd lastige Keutenberg, presenteer den mannen in driedelige pak ken de vernieuwde structuur. Professional Cycling Promotion (PCP), de koepel boven de wie- door Jan Daqevos DORDRECHT - FC Dordrecht moet het nog minimaal vier we ken stellen zonder Dennis de Nooijer. De spits van de eerstedi- visieclub blijkt een scheurtje in het enkelbot te hebben opgelo pen. De aanvaller mag zijn ge wricht voorlopig niet belasten. Dennis de Nooijer raakte drie weken geleden tijdens de trai ning geblesseerd. In een poging een bal te blokken, klapte zijn rechterenkel dubbel. De spits nam hierna rust en miste de duels met Helmond Sport en FC Zwolle. Afgelopen week wilde hij de training hervatten, maar al snel bleek dat dat niet moge lijk was. „Ik kon helemaal niet aanzet ten", zegt De Nooijer. „En ik bleef ook heel veel pijn hou den." Na overleg met de clubarts van FC Dordrecht werd dokter Heij- boer in Rotterdam geraad pleegd. Die besloot tot een mri-scan. Daaruit bleek dat er een scheurtje in het enkelbot zat, hetgeen na het maken van röntgenfoto's werd bevestigd. „Dat veroorzaakt dus die hevige pijn", zegt De Nooijer. De enkel zit inmiddels stevig in tape verpakt. De aanvaller van FC Dordrecht mag het gewricht drie weken niet belasten. Daar na wordt er opnieuw een rönt genfoto gemaakt en zal blijken of het scheurtje hersteld is. „Ik ga ervan uit dat ik minimaal een maand geen wedstrijden kan spelen", zegt De Nooijer. lerploeg, wordt opgeheven. Van af volgend jaar zal de leiding in handen zijn van het trio Theo de Rooij (directeur), Erik Breukink (ploegleider) en Geert Leinders (ploegarts). Met deze switch wordt voorgoed gebroken met de periode Jan Raas, die een jaar geleden opstapte als baas. De PCP was een paradepaardje van Raas en ex-Rabo-topman Herman Wijffels. Met het ophef fen lijkt de bank meer afstand te nemen van het sportieve ge deelte. Al vindt Theo de Rooij dat te zwart-wit gesteld. „Het was een rare situatie. Die stich ting was verantwoordelijk voor de ploeg, maar bleef in praktijk op de achtergrond. Dit is een lo gische stap." Nieuw is ook het tenue van de twee Rabo-ploe- gen, het Pro Tour Team (ploeg leider Erik Breukink) en het Continental Team (het oplei dingsteam van Nico Verhoeven). Opvallend is dat het shirt bijna geheel oranje is. De kleur wit is, op een paar lijntjes na, verdwe nen en blauw is beperkt tot één vlak. Nog opvallender is dat liefst een half jaar aan de ver nieuwde huisstijl is gewerkt. Om maar een detail te noemen: de sokken zijn één centimeter langer, op verzoek van Erik Dek- ker.Met de kersverse kledinglijn gaat Rabobank op jacht naar succes in de Pro Tour, waarmee UCI-baas Hein Verbruggen een ware revolutie in het peloton heeft ontketend. Twintig eli te-ploegen zullen in 2005 een se lect programma rijden, met de grote klassiekers en een aantal etappewedstrijden. GPD SAO PAULO - Autocoureur Robert Doornbos is gisteren tijdens de vrije trainingen van de Grote Prijs van Brazilië in de middenmoot geëindigd. De Rotterdammer bezette in de eerste training in zijn Jordan de achttiende plaats, bij de tweede rondgang kwam hij tot de dertiende tijd. Willi- ams-rijder Montoya was op het circuit van Sao Paulo de snelste in de eerste vrije training: 1.12,543. Doornbos kwam tot 1.14,966. In de tweede sessie was Ferrari-rijder en thuiscoureur Bar- richello (foto) de snelste: 1.11,166. Doornbos deed over zijn snelste ronde 1.12,345 seconden en bleef zijn teamgenoten Heidfeld en Glock voor. Doornbos mocht dit najaar als derde rijder van Jordan deelnemen aan de vrije trainingen. „Ik denk dat ik een mooi visitekaartje heb afgegeven", zei de 23-jarige autocoureur in Sao Paulo. foto Bruno Domingos/RTR Er heerste een bijna uitgelaten stem ming onder de Madrileense ballcn- jongens en -meisjes. De jonge tennis sers, 12 tot 16 jaar oud, hadden de afge lopen maanden vele selectieproeven en trainingen doorstaan en mochten nu eindelijk tussen sterren als Andre Agas si en Tim Henman figureren. Ze waren klaar voor het prestigieuze Masterstoer- nooi. Totdat de hoofdsponsor en directeur Manuel Santana anders beslisten. Zij kwamen afgelopen week op het lumi neuze idee om de jonge ballenrapers bij de belangrijke wedstrijden te vervan gen door vrouwelijke modellen. In de sport draait het immers allang niet meer louter en alleen om de sport. Pres taties zijn leuk, maar het oog wil ook steeds meer. Sport moet vooral ook en tertainment zijn. Dat de modellen, ge kleed in een hempje met diep décolleté en een wikkelrokje, niet allemaal het juiste balgevoel hadden en tal van par tijen hierdoor lang niet altijd even vlot verliepen, werd op de koop toegeno men. En dat sommigen een seintje van de kant moesten krijgen wanneer ze de bal konden oprapen, ook dat werd voor lief genomen. En dat aan sommigen de puntentelling uitgelegd moest worden, ook daar werd niet moeilijk over ge daan. De buitenwacht daarentegen kwam wel in actie en sprak er deze week schande van. Zo noemde de Spaanse Fe deratie van Consumenten in Actie het initiatief een inbreuk op de waardig heid van de vrouw. Er werd zelfs een officieel protest ingediend bij de regio nale autoriteiten en bij het Ministerie van Gezondheid en Consumentenza ken. Ook de politiek bemoeide zich ermee. Secretaris Maribel Montano van de So cialistische Partij stuurde de toernooi directeur en de burgemeester van Ma drid een boze brief. 'Vrouwen worden behandeld als eenvoudige voorwerpen voor vermaak, om de toeschouwers op te vrolijken.' De balmodellen zorgden onder de ten nissers zelf ook voor enige opwinding. Veel spelers die op de baan kwamen, werd om commentaar gevraagd. Dat leidde tot een hoop gedraai. Niemand durfde openlijk de actie af te keuren of te ondersteunen. 'Het is een beetje las tig om je te concentreren met al dat moois om je heen', zei Agassi. Goran Ivanisevic, die het tennis tegen woordig bijna alleen nog maar van langs de zijlijn volgt, had zijn woordje wel klaar. 'Ik zou het moeilijk hebben om me te concentreren. Ik zou waar schijnlijk niet om ballen vragen, maar om telefoonnummers.' De jeugdige ballenrapers werden overi gens niet helemaal terzijde geschoven. Voor een gratis sandwich mochten zij deze week de tennissers van dienst zijn bij de vroege ochtendwedstrijden en late avondpartijen. Ter vergelijking: de mannequins kregen voor hun schnab bel 900 tot 1500 euro per week betaald. Er gaan overigens nu stemmen op om bij het vrouwentoernooi in Madrid mannelijke modellen in te huren. Jan Dage vos van onze sportredactie DEN HAAG - Terwijl Neder land zich opmaakt voor de top per in Eindhoven van PSV tegen Ajax, likkebaardt Engeland bij het vooruitzicht op de wedstrijd van Arsenal tegen aartsrivaal Manchester United. Die pot voetbal is de laatste jaren uitge groeid tot méér dan een wed strijd alleen. Niet in de laatste plaats door de koude oorlog tus sen de coaches en de warme oor log, die een jaar geleden op het veld woedde. Hoewel de huidige ranglijst het niet doet vermoeden, gaat het hier om een grote prestigeslag. Het Arsenal van de Franse coach Arsène Wenger heeft sinds een jaar de leidende posi tie in het Engelse voetbal overge nomen van de Mancunians. En dat zit Sir Alex Ferguson en de zijnen nog altijd niet lekker. Met 25 punten uit negen wed strijden ligt Arsenal op koers voor een nieuwe titel in het Pre miership. Het Manchester van Ruud van Nistelrooij zwalkt op een teleurstellende zesde plaats. Met maar liefst elf punten min der dan de opponent uit Lon den, Als Manchester morgen verliest, kan het de iiftelpretenti.es verge ten. Dan moet de club zelfs nog hard aan de bak om voor vol gend jaar Europees voetbal vei lig te stellen. Om zijn troepen op scherp te zetten, voedt de heetge bakerde Ferguson al de hele week de polemiek rond de ko mende wedstrijd. Hoewel hij maandag de hand in eigen boe zem stak door te stellen dat hij wel de goede spelers tot zijn be schikking heeft, maai- dat hij de laatste tijd nogal moeite heeft om ze juist op te stellen, greep hij ook terug op de ongeregeld heden uit de vorige editie van de topper. Op 21 september vorig jaar liep de zaak volledig uit de hand. Aan het einde van de wedstrijd kreeg Arsenal-middenvelder Pa trick Vieira rood voor een aan slag op Ruud van Nistelrooij. De Brabander miste daarop de penalty, die hij kreeg' voor de overtreding van de Fransman. Direct daarna werd hij door Ar- senal-spelers besprongen. Als gevolg daarvan werden Martin Keown en Lauren van Arsenal voor drie en vier wedstrijden ge schorst. Ook Ray Parlour en Vieira moesten een wedstrijd langs de kant blijven. Daar venop kreeg de club uit Leo een boete van zo'n 250.000e Manager Arsène Wenger® het mikpunt van keiharde! tiek omdat hij 'zijn team g| discipline zou hebben bij bracht. Hoewel de omstreden wedsa al wreer meer dan een jaar? den is gooide Ferguson i week weer wat olie op het 1 altijd smeulende vuur top twee clubs: „Arsenal h vorig jaar slechter gedragend Eric Cantona (de Franse sa die voor een karatetrap tfj maanden werd geschorst) werd een poging tot moord daan. Deze wedstrijd tegen senal moeten we per se si nen." GPD/RTR' MAASTRICHT - Hel Gouden Gids Divisie I® MVV en Fortuna Sitlard is| teravond een kwartier sta legd nadat fans van Forti voorwerpen als aansteken openers op het veld hadden? gooid. De Belgische arbiter Bourd^ he liet beide teams in detacn ste minuut inrukken. Com® cieel manager Ruud Hesp' Fortuna maande de boze s# ters - de ploeg stona i 2-0-achter - tot kalmteiW ME'ers plaatsnamen in net, tenvak. Na 15 minuten W Limburgse derby alsnog «o uitgespeeld. Het werd uiW lijk 3-0 voor MW. ANP TILBURG - Willem hjM teravond de mogelijkhe' n om vier plaatsen op de ran. j te stijgen. De thuisclub won» 4-2 van Groningen en «0® de elfde naar de zevende pi» Bij rust was de stand nog evenwicht door treffers vanj dan voor Willem II «n van Groningen. Matthijs Willem II met een eigen w punt in de tweede helftjH sprong. Via Seedorf wem nieuw gelijk. In de slot a. - den Victoria en Reuser voor de thuisploeg veilig Voor de 49ste keer sinds de invoering van het betaald voetbal speelt PSV morgen een thuiswedstrijd tegen Ajax. De Eindhovenaren wonnen 24 keer, twaalf keer eindigde het duel in een gelijkspel. Welke spelers vervulden, vooral dankzij hun doelpunten, de hoofdrol in voorgaande edities van de topper? Enkele helden van PSV-Ajax op een rij. 19 jan. 1958. PSV-Ajax 0-5. Piet van der Kuil is bekend als de eerste speler die van Ajax naar PSV overstapte. Maar in 1958 speelt hij nog voor de Amsterdammers en scoort tweemaal, net als Wim Bleyenberg trouwens. Nooit meer verloor PSV met zulke forse cijfers een thuisduel van Ajax. 9 sept. 1963. PSV-Ajax 5-2. Met twee treffers en een assist kroont Lambert Maassen zich tot man van de wedstrijd. Dankzij de zege behaalt PSV zijn eerste titel sinds de invoering van het profvoetbal, in 1954. fc.. li 20 sept. 1975. PSV-Ajax 6-2. Ralf Edström is de gevierde man bij de Eindhovenaren. De Zweedse aanvaller scoort viermaal. 24 okt. 1981. PSV-Ajax 3-0. Ooit scoorde Ruud Geels aan de lopende band voor Ajax. Maar in de herfst van 1981 geeft de aanvaller, nu in dienst van PSV, zijn oude club de genadeslag. Na rust maakt hij de 2-0 en 3-0. 10 feb. 2000. PSV-Ajax 4-0. De internationale interesse voor Ruud van Nistelrooy is op het kookpunt als hij ook nog eens driemaal scoort tegen Ajax. De spits lijkt niet meer te houden voor PSV. Maar later dat seizoen volgt het drama van de ernstige knieblessure; Manchester United moet nog een jaartje wachten. 14 feb. 1993. PSV-Ajax 2-1. Edward Linskens (hier in een kopduel met Danny Blind) staat niet bekend om zijn trefzekerheid. Maar in 1993 tekent hij met twee treffers hoogstpersoonlijk voor de overwinning. De winnende goal valt pas vijf minuten voor tijd. 23 okt. 1994. PSV-Ajax 1-4. De pas achttienjarige Clarence Seedorf (op de foto in duel met i Arthur Numan) zorgt in de 16e minuut al voor 0-3 en laat heel PSV verbijsterd achter. Zelden ging PSV thuis zo voor schut tegen de Amsterdamse ploeg, waarin Seedorf samen met het andere talent Edgar Davids een hoofdrol vervult. Foto's: ANP, Ger Dijkstra en Fotopersbureau Van de Meulenhof

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20