lisdaad sluist kapitalen weg Delta denkt lek boven te hebben PZC Verkeerslawaai hindert miljoenen Nederlanders lotheken en heihuizen zijn spil bij smokkel drugswinsten Grunberg AKO-prijs isch gezin iddelburg ied gelicht Brabantse politie protesteert tegen kabinetsbeleid Verkeer(d) Theater? 20.30 UUR Inundatie 1944 had weinig zin Koeman was Van Gaal beu KI! 19° 14ü ZW6 iid en regen jiwlking en regenachtig. Krachtige enwind en uitermate zacht met jgrond 19 graden. largang no. 251 ag 23 oktober 2004 mmer€ 1,75 lykeCalis Schrooten RAAG - Ondergrond- Üers sluizen honder- liljoenen euro's ille- et land in en uit. Win- drugshandel, men- jkkel en oplichtings- jken verdwijnen zo lie schaal ongemerkt as over. Ook terreur- saties maken gebruik ze geldstromen, g het Meldpunt Onge le Transacties (MOT) OM. Directeur H. Kop- ivoor een harde aanpak fergrondse bankiers. Die a veelal vanuit dekman- ijven als videotheken, reisbureaus, voor- ichterstandswijken. Van kunnen ze vrijwel onge- BDAM - Het boek 'De tker' van Arnon Grun- bekroond met de iieratuurprijs van dit ,000 euro). Dat heeft ju- zitter Rosenmöller gister- kkendgemaakt. Hg (1971) was niet bij de Dg aanwezig. Hij moest n wegens een eerder ge- ak en was gister- in Bolivia. ANP 1LBURG - De familie De- liddelburg is donderdag- Ivroegdoor de politie ge- hun huis gehaald en Rotterdam op uitzet- uBosnië. üie Delic woont vijf en fin Nederland, waarvan fe tijd in het asielzoe- Middelburg. jar geleden hoorden ze o halfjaar na aankomst riand een negatieve be- l*as genomen over hun cvraag. Ze waren uitge- &d- Door een fout van smalige advocaat waren [nooit van op de hoogte .We durven niet terug a land", zei vader „Ik weet niet wat egebeurt. Als ik toen ge ld, dat het zo zou aflo- Bik meteen weer wegge- inietnu pas." Zijn advo- ïïaver, is niet te spreken toptreden van de politie, it beroep aangetekend schtbank tegen het vast- de familie. Hij vreest Wandeling te laat zou „De zitting is over «of tien dagen. De fami- *orden uitgezet zodra icket is geboekt." door politie hinderd bedragen rondpompen. Ook de Nationale Recherche ziet informele overboekingssys temen als een groeiend risico. Ondergrondse bankiers spelen een grote rol bij het wegsluizen van drugswinsten uit cokehan- del naar de Antillen en Surina me, aldus H. Koenderink, unit- hoof d van de Nationale Recher che voor criminaliteit uit La tijns-Amerika. Klanten leveren hun contanten in bij een illegale bankier, die vervolgens contact opneemt met een collega in het buitenland. Daar kan de begun stigde het geld contant en in de lokale valuta ophalen met een geheime code. De illegale trans acties zijn populair in kringen van immigranten en allochto nen die geld naar familie willen sturen. De tarieven van onder grondse bankiers liggen met één a twee procent veel lager dan die van banken, postkantoren en andere geregistreerde over- boekingsbedrijven. Bij hele gro te bedragen of geld dat afkom stig is uit misdaad kan de provi sie oplopen tot acht procent van het te versturen bedrag. Onder ling verrekenen de bankiers hun schulden onder meer via geld koeriers. Ook weten de bankiers geld over te boeken naar plekken waar normaal geldverkeer moei lijk, duur of onmogelijk is, zoals afgelegen of gevaarlijke gebie den in Irak. Somalië en Afgha nistan. Voor Nederlanders zijn veel ondergrondse bankiers, vaak Aziaten of Surinamers, moeilijk toegankelijk. Ze gebrui ken daarom vaak allochtone tus senpersonen. De toezichthoudende instanties, De Nederlandsche Bank en het ministerie van Financiën, blij ken vrijwel geen zicht te hebben op deze netwerken. GPD pagina 24 kleed ze uit en sluit hun tent DEN BOSCH - Zo'n 250 politiemensen van de drie Brabantse korpsen hebben gisteren het werk enkele uren onderbroken om in Den Bosch te protesteren te gen het kabinetsbeleid. De actie is het begin van een estafette. De vier bonden zijn van plan de komende weken steeds in een andere provincie het politiepersoneel op te roepen het werk een dag te onderbreken. foto Ed Oudenaarden/ANP Nieuw computersysteem kon gegevens 18.000 klanten niet goed verwerken door Ben Jansen MIDDELBURG - Het nieuwe computersysteem van nutsbe drijf Delta heeft de afgelopen maanden moeite gehad met de gegevens van één op de tien klanten van het energiebedrijf. In verreweg de meeste gevallen hebben de klanten daarvan niets gemerkt. Bij anderen wa ren de problemen hardnekkiger. Sommige klanten werden niet door het systeem herkend en in (Advertentie) VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX 2e katern pagina 18 een aantal gevallen verdwenen opgegeven meterstanden. De rubriek Lezers Schrijven van de PZC maakt duidelijk dat Delta de voorschot- en afreke ningadministratie nog steeds niet op orde heeft. De klachten gaan over afrekeningen die uit blijven, voorschotten die niet en vervolgens versneld worden geïnd, onjuiste meterstanden en de laconieke manier waarmee met grieven wordt omgespron gen. De Statenfractie van het CDA heeft om opheldering ge vraagd bij Gedeputeerde Sta ten. Delta heeft heel wat duidelijk te maken, erkent woordvoerster M. van Zuilen. Het goede nieuws is in elk geval dat het energiebedrijf er nu redelijk van overtuigd is dat de technische oorzaken van de problemen zo- (Advertentie) danig in beeld zijn dat ze defini tief kunnen worden opgelost. Bo vendien wordt nu volop gewerkt aan het verhelpen van de moei lijkheden die Delta aanvanke lijk ook voor raadsels plaatsten en daardoor lastig konden wor den aangepakt. De liberalisering van de energie markt voor particulieren heeft Delta genoopt een nieuw compu tersysteem aan te schaffen. Het nieuwe systeem koppelt een aan tal administraties van Delta aan elkaar. Van Zuilen: „Daarbij deed zich het probleem voor dat de gege vens over onze klanten in de ver schillende administraties niet precies overeen kwamen. Het ge volg was dat daardoor gegevens uit het systeem vielen." Inmiddels moeten nog enkele honderden gevallen (Van Zuilen heeft het over 'vijfhonderd a dui zend') die niet feilloos door het computersysteem konden wor den verwerkt, al dan niet in overleg met de klant worden op gelost. Met eveneens enkele honderden klanten heeft Delta een beta lingsregeling getroffen in ver band met de verlate inning van voorschotnota's. Met het oog op de kinderziekten met het nieuwe computersys teem heeft Delta een tijdelijke (Advertentie) oog via de website van deze krant en klik op Reizen GIDSEN aan en ORIENTEER u winter of winterzon vakantie Elke week in de zaterdagkrant Reizen l Daar moetje naar toe. POLITIEK CAFE VRIJDAG 29 OKTOBER THE OPERA, TYMPAANPLEIN MIDDELBURG door Henk van Inqen DEN HAAG - Zo'n 3,7 miljoen Nederlanders van 16 jaar en ouder hebben ernstige hinder van verkeerslawaai. Dat is al bijna een derde deel van de be volking. Anderhalf miljoen men sen worden geregeld door ver- keersherrie uit de slaap gehou den, van wie alleen al negenhon derdduizend door geknetter van bromfietsen. Dit blijkt uit onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu en TNO, uitge voerd voor het ministerie van Vrom. In 2003 zijn hiervoor tweeduizend Nederlanders van 16 jaar en ouder geïnterviewd. Na het wegverkeer veroorzaken vliegverkeer en buren het vaakst ernstige overlast. In bei de gevallen heeft zo'n twaalf procent van alle Nederlanders (1,7 miljoen mensen) er regelma tig last van. Mensen die last heb ben van brommers storen zich niet alleen aan het lawaai, maar ook aan het roekeloze en luid ruchtige gedrag van berijders. De overlast wordt vooral erva ren tussen zeven en elf uur 's avonds. In driekwart van de ge vallen zijn jongeren in de buurt bron van ergernis. In vergelijking tot 1993 en 1998 Treurspel rond Middelburgs theater klantenorganisatie van vijftig medewerkers in het leven geroe pen. Een team van tien deskundigen van leveranciers van onderdelen van het computersysteem heeft een deel van de problemen intus sen opgelost. Onduidelijk is nog wat dat alle maal gaat kosten. Delta gaat voorshands uit van één miljoen euro, maar de hoogte van het uit eindelijke bedrag hangt sterk af van het tempo waarin alle onvol komenheden zijn te verhelpen. Bezien wordt nog of in elk geval een deel van de kosten op de le veranciers van het systeem kan worden verhaald. Hamburger, het symbool van de Amerikaanse eetstijl Het onder water zetten van Walcheren en de massale bom bardementen tijdens de bevrijding van Zeeland hadden militair gezien weinig nut. Volgens historicus T. van Gent overschatten de geallieerden de kracht van de Duitse mili tairen. De Duitse soldaten op Walcheren waren maaglijders, ongeschikt voor offensieve oorlogs- F* voering. Het vertrek van technisch directeur Louis van Gaal bij Ajax heeft bij trainer Ronald Koeman gezorgd voor op luchting. „Louis wilde alle touwtjes in handen hebben", aldus de trainer. „Maar dat kon niet op zijn positie. Van Gaal was verder op zoek naar meer ruimte en in vloed bij het eerste elftal. Ik denk dat het voor Ajax het beste is dat hij is opgestapt." Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11,13,15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Reportage: 21, 22, 23, 24 en 25; Wonen: W1, W2 en W5; Reizen: W7, W9 en W11; Trends: W13 en W15; Jong: W16 en W17 (Advertentie) is de hinder door verkeersla waai opnieuw licht gestegen. Vooral bromfietsen, snelwegen en bouw- en sloopterreinen zijn daarvoor verantwoordelijk. Overlast door militaire vliegtui gen, personenauto's en bussen nam juist af. In 1993 had een kwart van de on dervraagden veel last van het verkeer en in 1998 27 procent. Inmiddels is dat 29 procent. Vrom zegt er alles aan te doen om de overlast te verminderen. „We leveren daarvoor grote fi nanciële inspanningen. Maar door de toename van verkeer, met name 's nachts, neemt de herrie toch toe." GPD KRANT VOOR ZE E1AND Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,95 Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,95 Ik geel dsarbii éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) CU Noteert u mij voor een abon nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati sche incasso 19,95). O per kwartaal met automa tische incasso 58,00) D per jaar met automatische incasso 222,50). PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon Stuuf de|# bQn ngar. treft u nadere informatie aan pZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 R Voor automatische incasso stem ik (post)bankrekeningnummer e in afschrijving van mijn ZEE 711688 555547 Draken dreigen te verdwijnen Stalin houdt stand in Georgië

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1