Blafbeperkers voor keffers IC ijdelijk Rien Verschuur-museum «stileerde schoonheid van het landschap in galerie Kos schrijvingen lentenfestival i geopend ideltreinen nst ELICHT Hondenpraat Drankrijder aangehouden Nieuw Zeeuws museum over oorlog Bijeenkomst over Tobago-Zeeland Nieuw reglement carnavalsgroepen PZC Spaar met de PZC Diergaarde Blijdorp fitfpne Verstraeten l- Kunstzinnige talenten J(]e 13 en 21 jaar kunnen ui en met 31 januari in- ,en voor de nieuwe editie age 2005. editie wordt opnieuw ge- op tweede paasdag, 28 'inDeHalle in Axel. ijge is ontstaan uit het ^sende gevoel onder jon- •at er in Zeeuws-Vlaande- i weinig podiumgelegen- jomhun talent in muziek, toneel of cabaret te laten i horen aan het publiek. H gevoel niet uit de lucht pa was, blijkt volgens de storen uit het hoge aan drijvingen voor Challen ge afgelopen jaren. Met ian zestig overgebleven aers na de audities was g moeilijk een vol avond- anma samen te stellen. !ge het succes polste iende Zeeland de organi- n van Challenge afgelo- Kerover een mogelijke sa cking de komende jaren, projecten tonen aardig irereenkomsten. Challenge net als de Kunstbende iere categorieën: muziek, jtoneel. Dit jaar is er een categorie toegevoegd en expo. Hier kunnen zelfge- ieioto's, schilderijen en an- slfgemaakte kunstwerken Bgesteld worden. Deze instelling zal op de dag inde foyer van De Halle te fetigen zijn. mstbende is op de dag van vorstelling aanwezig met jiomotieteam. Dit promo- geeft tijdens de voorstel- lai Kunstbende-preview gstellenden voor deelname ballenge 2005 kunnen zich ra bij contactpersoon adeWerff, 06-25490267. [BURG - Modelspoorvere- gDeHondekop houdt za- |U (10-17 uur) en zondag 1-16 uur) december een mo- jorweekend in Oostburg. s: showroom Garage Van eaan de Industrieweg. door Raymond de Frel Hoe laat de buurman naar zijn werk gaat? Om half acht 's ochtends. Vanaf dat moment begint de ellende. En maar blaffen, piepen en janken. Die verrekte hond houdt werkelijk nooit zijn kop. Ja, om vijf uur pas, als zijn baasje weer thuiskomt. Die heeft er dus geen last van, maar ik zit er de hele dag mee! Onophoudelijk geblaf van honden is vaak de aanleiding voor burenruzies, die zich meer dan eens vertalen in piet luttige, maar tenenkrommende peste rijen. Rond de jaarwisseling zijn er nog wel eens baasjes die hun viervoeter behoe den voor gefluit en geknal door een glaasje advocaat in de voerbak te klet sen, maar om nou dagelijks de hond dronken te voeren om het geblaf in te dammen... Maar wat dan? Eens informeren bij Die- renpension Axel in de gelijknamige Zeeuws-Vlaamse plaats, want een on derneming die zich heeft gespeciali seerd in de tijdelijke opvang van huis dieren moet toch raad weten. Niet dus. „Of ik tips heb om honden stil te hou den? Nee, want het blijft toch een beetje 'zoveel honden, zoveel soorten'. Een hond blaft niet als er niets aan de hand is, hoewel er natuurlijk ook honden met een stoornis zijn. Een eigenaar moet daarom altijd te rade gaan wat zijn dier mankeert. Denk bijvoorbeeld aan zaken als verlatingsangst", zegt Marjan van der Lei van het Dierenpension. Hoewel Van der Lei haar 'gasten' nooit corrigeert met hulpmiddelen, is^e-wel' in het bezit van een elektrische hals band, waarmee baasjes hun dier met een pijnprikkel kunnen corrigeren. „Ik zie het maar als een hulpmiddel voor mensen die geen controle over hun hond hebben. Tijdelijk gebruik van zo'n Aanhoudend geblaf van honden is vaak de aanleiding voor burenruzies. apparaat vind ik geen probleem, maar voor de lange duur is het geen oplos sing. Een baasje moet altijd consequent blijven, ook tijdens het gebruik van zo'n band. Duidelijk zijn over wat wel en niet mag. En dat zijn veel mensen juist niet." Bij Dierenspeciaal Van Oosterhout in Terneuzen wordt de anti-blafband als redmiddel aangeboden. „Zo'n band is voorzien van een stukje elektronica, dat reageert op trilling van de stembanden. Na een paar keer blaffen associeert de hond zijn eigen geblaf met het vervelen de gevoel, waardoor hij stopt. Er zijn ook banden, die ervoor zorgen dat bij el ke blaf een beetje citronella in de mond van de hond wordt gespoten. Maar dit systeem heeft een nadeel. Er zijn name lijk ook heel slimme honden. Die maken net zolang van hun neus totdat het re servoir van de halsband leeg is. Die din gen zijn overigens niet goedkoop: gemid deld zo'n 150 euro. Er moet dus echt heel wat aan de hand zijn, wil een hon denbezitter tot dit soort maatregelen overgaan", aldus Freek van Oosterhout. Alles prima, maar het gebruik van de anti-blafband vraagt nog altijd om de medewerking van de hondenbezitter. Voor mensen die minder welwillende buren hebben, bieden apparaatjes met ultrasone geluiden uitkomst. Neem bij voorbeeld de Dazer, een apparaatje dat een ultrasone trilling produceert. Lees: een geluidsgolf waarvan de frequentie zo hoog ligt dat het menselijk gehoor dit niet meer kan opnemen. Veiliger gevoel De Dazer is bedoeld om mensen met angst voor honden een veiliger gevoel te geven. Ideaal voor wandelaars, joggers, tuinmannen en postbodes, meldt inter netsite www.dazer.nl. 'Ook poesemans zal het hazenpad kiezen bij het horen van de Dazer' en 'Woorden met honden bezitters zijn bijna uitgesloten. Zij ho ren en zien immers niets'. Het apparaat is effectief op ongeveer vijf tot zeven meter afstand. Dierenarts Bram Focker van dierenkliniek De Ot- tenhorst in Terneuzen denkt niet dat dit soort dingen schadelijk is voor het ge- foto Peter Nicolai hoor van honden, maar toont zich deson danks geen voorstander. „Wellicht dat het even vervelend is, maar ik denk niet dat het een blijvend effect heeft. Het zelfde geldt voor anti-blafbanden. Ik ad viseer altijd een gedragstherapie, want met veel oefenen onder begeleiding van een ervaren trainer bereik je heel veel." Van Oosterhout is niet bekend met het genoemde apparaat, maar heeft over het algemeen ook geen hoge pet op van dit soort materiaal. „Er zijn ook al van die dingen geweest om vlooien te we ren. Hielp niets. Een sportwinkel heeft ook eens iets dergelijks op de markt ge bracht, omdat het ideaal voor trimmers zou zijn. Werkte ook niet. Daarom ge loof ik er niet meer in." Van der Lei vindt het vooral fout dat niet alleen hondenbezitters met dergelij ke apparatuur de straat op kunnen. Van Oosterhout voorziet zelfs moeilijkhe den. „Als dit soort dingen echt een suc ces worden, hebben we een serieus pro bleem. Wat denk je van politiehonden, die worden ingezet bij rellen? Die kun nen we dan allemaal wel afschrijven." zaterdag 23 oktober 2004 11 ZIERIKZEE - Een zestigjarige automobilist uit Zierikzee is in de nacht van donderdag op vrijdag in zijn woon plaats aangehouden voor het rijden onder invloed. De man werd op de Vissersdijk aan de kant gezet. Hij kreeg een rijverbod van zes uur aan zijn broek en een dagvaar ding voor de rechtbank mee naar huis. WESTKAPELLE - Op 1 november opent in Westkapelle een nieuw Zeeuws oorlogsmuseum. Het is tevens een mu seum dat de geschiedenis van de Westkazeedijk vertelt. De naam van het nieuwe museum is Polderhuis Westka pelle Dijk- en Oorlogsmuseum. Voor Westkapelle als plaats van vestiging is gekozen omdat de geschiedenis van de dijk gekoppeld is aan het bombarderen van de At- lantikwall in oktober 1944. Onder meer bij Westkapelle werd de dijk gebombardeerd om Walcheren onder water te zetten en een aanzet te geven voor de verdere algemene bevrijding van Nederland. Het Polderhuis is één van de vijf 'Bezoekerscentra op het Platteland' die gerealiseerd zijn met een subsidie van de Europese Unie. VLISSINGEN - In het Zeeuws maritiem Muzeeum in Vlis- singen wordt 13 november een studiemiddag gewijd aan het onderwerp '350 jaar Zeeland-Tobago'. De sectie Ar cheologie van het Caraïbisch gebied van de Universiteit Leiden verleent daaraan medewerking. De Zeeuwse reder en koopman Cornelis Lampsins sticht te 350 jaar geleden op het eiland Tobago de nederzetting Lampsinsburg. Tobago herdoopte hij in Nieuw-Walche- ren. Zowel in de West als in Zeeland wordt hieraan dit jaar op verschillende manieren aandacht besteed. De Zeeuwse aanwezigheid op het eiland was vrij kort en veel sporen ervan zijn niet meer aanwezig. Op Tobago zelf is de Zeeuwse bemoeienis dit jaar inmiddels herdacht, in aanwezigheid van commissaris van de koningin W. van Gelder. Die wil graag de banden tussen Tobago en Zee land aanhalen. De bijeenkomst in het museum begint om 13.30 uur. Na de lezingen is er vanaf 16.30 uur gelegenheid het museum te bezichtigen. HULST - De gemeente Hulst roept alle carnavalsvereni gingen en wagenbouwers in de gemeente op voor een in formatieavond. Tijdens de bijeenkomst worden de verbe- terpunten en regels voor het Hulster carnaval 2005 be sproken. Op 5 februari begint het vierdaagse carnavals feest in de gemeente Hulst. Voor de carnavalsverenigin gen en wagenbouwers zijn de voorbereidingen nu al in volle gang. Hulst hamert de laatste jaren op de veiligheid tijdens het carnavalsfeest en wil de activiteiten gedurende de vier da gen dan ook doorspreken met alle betrokkenen. De aan dacht gaat onder andere uit naar de veiligheid tijdens de optochten en de (technische) staat van de praalwagens. Daarnaast wil Hulst verkeersregelaars aanstellen die de wagens in de stoeten begeleiden. De bijeenkomst wordt woensdagavond 3 november om 19.30 uur gehouden in het stadhuis van Hulst. (Advertentie) voor een gratis 2' entreebewijs Hierbij uw pootafdruk voor de spaaractie van de PZC en Diergaarde Blijdorp BS Hierbij uw eerste pootafdruk voor de spaar actie van de PZC en Diergaarde Blijdorp. Tot en met 22 oktober treft u elke dag een pootafdruk aan in de krant. Spaar de 10 ver schillende pootafdrukken. Heeft u een poot J 4 ••v* afdruk gemist? twee keer treft u in plaats van een pootafdruk een joker aan die u op de lege plek kunt inzetten. Elders in deze krant treft u de zegelspaarkaart voor deze actie aan. De actie wordt vanaf 23 oktober herhaald. Alleen originele spaarzegels uit de krant op een originele spaarkaart zijn geldig, i, Kopieën worden niet geaccepteerd. Mocht u nog vragen hebben over de actie, bel 0800-0235444 (ma-vr. van 11.00-16.00 uur). Voor informatie over Diergaarde Blijdorp kijkt u op www.dietgaardeblijdbrp.nl De Amsterdamse kunstenaar Rien Verschuur exposeert met hon derddertig werken in Middelburg. foto Ruben Oreel Ernstjan Rozendaal DELBURG - Zijn portret levensgroot aan de gevel, oorbijganger kan het ont- k de Amsterdamse kun- Rien Verschuur het mo- siale pand links naast de xhouwburg in Middel- Molenwater 97) van onder heeft ingericht met frk. „Het lijkt wel een mu- «werk van Verschuur wil igen moet snel zijn. De die gisteravond is ge tapt tot en met 7 novem- •tam twee weken, dat is ffkent Verschuur. „Meest- ikvan mensen dat ze het vinden dat ik weer weg gen ook alle dagen zelf ig-Fysiek is dat een be zaanstag. Ik regel mijn Wellingen zelf, breng ':.i zorg dat het wordt in gang het zelf op, verzorg motie, enzovoort. Ik ben Ze werker. Als ik schil- ik acht uur per dag. é«n probleem, omdat ik Bk vind. Met schilderen raderd worden, zeg ik maar het verkopen is Zdood." "ff vindt het belangrijk 'taltoonstellingen te ver zorgen. „Ik heb in binnen- en buitenland geëxposeerd. In het buitenland ben ik wel afhanke lijk van galeries, maar op plek ken waar ik zelf de weg ken niet. Ik heb niet veel op met gevestig de instanties. Commissies met van die vrouwen met parelkettin gen, die redeneren meestal niet uit liefde voor de kunst. Dat zijn mensen die macht willen uitoefe nen. Daaraan onderwerp ik me niet. Ik doe het liever zelf. Ik spiegel me aan de negentien- de-eeuwse realist Gustave Cour bet. Die werd geweigerd door de salon, waarop hij daar recht te genover een tent neerzette waar in schilderijen werden tentoon gesteld. Dat was een revolutie. In de tent hingen de grote mees ters, maar niemand weet meer wie er in die salon hingen." Verschuur kent de weg in Zee land. Zijn vriendin komt er van daan. Al achttien jaar komt hij hier geregeld. Op veel van zijn schilderijen zijn Zeeuwse tafere len te herkennen. Hij wordt voor al geboeid door de scheepvaart en de Vlissingse boulevard. Carte blanche „Een paar jaar geleden heb ik in Vlissingen geëxposeerd", vertelt hij. „Een kennis zei: 'Nu moet je het maar eens in Middelburg pro beren.' Ik had eerst het pand van Ernst Young aan de Dam op het oog, maar dat werd te begro telijk. Dit was mijn andere op tie. De eigenaar, Van Garderen Dekker Projectontwikkeling, heeft me carte blanche gegeven. Ik heb drie verdiepingen tot mijn beschikking. Er zijn in to taal honderddertig werken te zien. Het was geen probleem dat we tijdens het inrichten hier ble ven slapen. Mensen hebben vaak vooroordelen over banken of pro jectontwikkelaars. 'Dat zijn van die zakkenvullers', denken ze dan. Maar bij Van Garderen had den ze gewoon hart voor dit pro ject." Een kunstenaar moet niet aar zelen de maatschappij op te zoenen, vindt Verschuur. Dat zal vaak blijken dat elke schroom ongegrond is. „Sommige kun stenaars slikken teleurstelling op teleurstelling. Ik kan me voorstellen dat ze dan zeggen: 'Ik doe niet meer mee. Ik trek me terug in mijn atelier.' Maar dat is gevaarlijk, ook voor je werk. Als ik in mijn atelier tegen mezelf begin te praten, weet ik dat het tijd is mensen op te zoe ken. Dan ga ik naar het café, even terug naar de aarde, ge woon over Ajax en Feyenoord lullen." Hoewel het vakmanschap aan zijn schilderijn is af te zien, doet Verschuur ook over zijn werk niet gecompliceerd. „Ik probeer aan te haken bij deze tijd. Ein- steins theorie over de snelheid van het licht is mijn belangrijk ste inspiratiebron. Op al mijn schilderijen gaat het om de bewe ging van het licht. Die leg ik vast op een originele manier, in mijn eigen handschrift. Het wiel hoef ik niet opnieuw uit te vin den. Als ik er een klein stukje aan toe kan voegen, heb ik mijn taak volbracht." Dat resulteert in kleurige schilderijen, waarop lijnen en geometrische vlakken de breking van het licht suggere ren. Door de abstract aandoende patronen zijn altijd figuratieve voorstellingen te zien. Verkooppraatjes zijn niet nodig om de mensen ervoor te interes seren, aldus Verschuur. „Het schilderij neemt de klant, daar hoef ik niks aan te doen. Mensen weten zelf wat ze mooi vinden, het is de emotie die het hem doet. Als iemand mij vertelt dat hij het niks vindt en dat liever bloemstukjes ziet. dan zal ik daar niets van zeggen. Dus eigen lijk heb ik hier niet zoveel te doen. Ik ontvang de mensen en schenk een glaasje in." Expositie Rien Verschuur, t/m 7 nov in Molenwater 97, Middel burg, open di t/m zo van 14-20 uur. Van -tan Jansma en Gerard Ettema sluiten ondanks kenmerkende verschillen goed bij elkaar foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Wat ze gemeen hebben, is het landschap als in spiratiebron én een lijntje met Friesland. De kunstschilders Ge rard Ettema en Jan Jansma ex poseren hun werk deze weken in galerie Kos in Zierikzee. Jansma woont in Friesland, Ette ma heeft er zijn wortels liggen. Jansma laat zich vooral inspire ren door kwelders en duinen, Et tema biedt bij voorkeur zijn spe cifieke visualisering van het ri vierenlandschap. Hun stijlen sluiten fraai bij elkaar aan, ter wijl de kenmerkende verschil len de expositie een extra boeiend element geven. Eigenaars Chris en Els Grin- wis hebben met wat simpele ingrepen hun galerie een ruim ere aanblik gegeven. Daardoor komen de landschapsschilde rijen goed tot hun recht. Ook de uitgekiende belichting draagt bij aan een optimaal effect. Opvallend in het werk van Jans ma zijn perspectief en schaduw werking. Paadjes en struweel in zijn geliefde duinen, weet hij op die manier verschillende dimen sies te geven. De kunstenaar toont zich een liefhebber van het landschap dat direct grenst aan de kust of er zelfs recht streeks mee in verbinding staat, zoals zijn kwelders. Hij toont on der meer met veel verschillende kleurschakeringen zowel de va riëteit als de robuuste kracht van deze specieke stukjes land waar eb en vloed hun invloed doen gelden. Zijn fascinatie voor de getijden dateert vanuit zijn vroegste jeugd. Hij wil in zijn werk vooral de onmetelijke ruimte van land en zee tot ui ting brengen. Naast landschappen schildert Jansma ook stillevens en dieren. Zijn schilderij van een werk paard, waarbij wederom de weergave van robuustheid tref fend is, heeft een prominente plek in deze expositie. Gerard Ettema is opgeleid als graficus. Naast tekeningen en schilderijen in olieverf maakt hij dan ook vooral sjabloondruk- ken. Mooi resultaat, te zien bij galerie Kos, is een tweeluik van een grote rivier bij donker en bij zonnig weer. Een vergelijkbare dimensie heeft zijn schilderij 'Na de bui' met een wegdrijven de regenlucht en opklarende lucht boven een oprijlaantje met op de voorgrond een plas die het neerstortende hemelwater net gevormd moet hebben. Ettema's sjabloondrukken boeien over het algemeen meer dan zijn olieverfschilderijen. De ze techniek biedt zijn werk voor al meerwaarde door de gestileer de vlakverdelingen. Die komen vooral tot uiting in werk als 'Dijkhuis' en 'De Overkant'. Expositie Ettema en Jansma, t/m 14 nov in galerie Kos, open vr t/m zo van 11-17 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 17