[arieven van waterschap dalen Familie geschokt door optreden politie Exposities in Veers gemeentehuis Raad wil geen uitstel verkiezing wethouder Bosnisch gezin van bed gelicht «burger krijgt Ide straf voor Ise aangifte middeld gezin betaalt toch meer aan lasten Veere denkt weer aan kunst in de raadzaal Verzaaien Ierse mosselen onzeker Terneuzenaar negeert stopteken Auto botst op vrachtwagen Dronken automobilist rijdt sloot in Aanrijding in Borssele Geringe boete voor opslaan bedrijfsafval Edin en Nadja Delic moeten Nederland verlaten foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Donderdag om half zes 's ochtends stond de politie aan de deur. De familie Delic uit Middelburg moest mee. Tijd om schoenen aan te trekken, kregen ze niet. Nu zitten ze vast op vliegveld Rotterdam Airport, in afwachting van hun uitzetting naar Bosnië. Edin Delic, de vader van het gezin met twee volwassen kinderen, is boos. „Ze kwamen donderdagochtend, ze schenen met lampen in ons gezicht. Mijn zoon en ik kregen handboeien om. Ik kreeg geen tijd om mijn schoenen aan te trek ken, ik ben op pantoffels vertrokken. We zijn in aparte auto's gestopt. Toen we bij de vreemdelingenpolitie in Goes aankwamen, werden er grapjes ge maakt. 'Wat heb je mooie schoenen aan', zei een agent. We zijn behandeld alsof we dieren zijn. Al onze spullen lig gen nog in het asielzoekerscentrum. Ik ben niet bang meer, maar ik ben wel te leurgesteld over wat er gebeurd is." De Bosnische familie woont vijfenhalf jaar in Nederland. Het grootste deel van die periode hebben ze in Middel burg in het asielzoekerscentrum geze ten. Twee jaar geleden hoorden ze dat al in 1999, een half jaar na aankomst in Nederland, een beslissing is genomen over hun asielaanvraag. Ze waren uitge procedeerd. Door een fout van hun toen malige advocaat waren ze daar nooit van op de hoogte gebracht. Ze besloten te blijven, het gezin vond het moeilijk om te geloven dat ze nu echt weg moes ten. Deze zomer nog haalden Edin, moeder Nadja en hun dochter het certificaat voor Zorghulp bij het ROC. „Waarom investeren ze in ons als we niet mogen blijven?", zei Nadja in mei van dit jaar tegen de PZC. Edin werkte bij verzor gingshuis Ter Reede in Vlissingen, Nad ja bij Simnia in Domburg. Ze deden het werk met veel plezier. „In die oude men sen zie ik mijn ouders", vertelde Nadja. Sinds afgelopen zomer mochten ze niet meer naar school. Ook hun kinderen za ten thuis. De familie is afkomstig uit Banja Luka, nu de hoofdstad van de Servische deel republiek Srpska. „Daar lopen Karad zic en Mladic nog vrij rond", zegt Peter de Ligt, een vriend van de familie. Edin heeft gediend in het Bosnische leger. „We durven niet terug naar ons eigen land", zei Edin gisteren via de telefoon vanaf het vliegveld. „Ik weet niet wat er verder gebeurt. Als ik toen geweten had, dat het zo zou aflopen, was ik met een weer weggegaan en niet nu pas, na vijfenhalf jaar." De advocaat van de fa milie, Paul Klaver, heeft gisteren be roep aangetekend bij de rechtbank te gen het vastzetten van de familie. Hij vreest dat de behandeling van de zaak wel eens te laat zou kunnen zijn. „De zitting is over een week of tien dagen. De familie kan worden uitgezet zodra een vliegticket is geboekt." Modelgezin „Een triest slot", vindt Klaver. „Ik vind dit een modelgezin. Ze zijn goed geïnte greerd, het zijn prettige, sympathieke mensen die veel kennissen hebben ge maakt." De advocaat heeft nog een ver zoek gedaan bij minister Verdonk voor een pardonregeling. „Maar dat is niet gelukt. Zo'n familie moet natuurlijk een keer zijn eigen verantwoordelijk heid nemen, maar vul dat maar eens in, als het om jezelf gaat." De advocaat is verder niet te spreken over het optreden van de politie. „In feite pleegt men een overvalstrategie. Ze doen het heel vroeg, omdat ze bang zijn dat ze onder duiken." Politiewoordvoerder Alwin Don beves tigt dat de politie vaker op deze manier optreedt bij uitzettingen. „We merken dat op het asielzoekerscentrum ieder een elkaar kent. Het heeft geen zin om uitvoerig in discussie te gaan. Wij wil len daar zo snel mogelijk weer weg, om dat de kans bestaat dat het escaleert. Deze mensen hadden te kennen gegeven dat ze zich zouden verzetten. Ze zijn ge boeid voor hun eigen veiligheid en voor de veiligheid van de politiemensen. We zijn vroeg gekomen, omdat de kans dan groter is dat je het hele gezin aantreft. Als je later komt, bestaat de kans dat bijvoorbeeld één van de kinderen weg is." Normaal gesproken wordt het gemeente bestuur op de hoogte gesteld van uitzet tingen. „Ik ben donderdag om vijf uur gebeld dat de familie zou worden uitge zet", zegt wethouder Albert de Vries. „Toen was het inderdaad al gebeurd." De Vries zegt verder geen invloed te hebben op uitzettingen. „Die zijn het gevolg van beleid dat door de Tweede Kamer is vastgesteld. Dat be leid wordt nu uitgevoerd. Er zijn nog 26.000 duizend mensen in Nederland die weg moeten. Dus dit gaan we in toe nemende mate meemaken." Ook op de manier waarop mensen wor den verwijderd, heeft de gemeente geen invloed volgens De Vries. „De burge meester komt alleen in beeld bij zaken waarbij de openbare orde in het geding is." HAAG - Een 43-jarige al Oost-Souburg, die in au- 8 2002 door politierechter irtroordeeld voor het vals lidigen van een gevange- jaker, heeft gisteren in ho- itroep bij het gerechtshof in laag aanzienlijke strafver- ling gekregen. Khter in Middelburg had ij verstek veroordeeld tot Kden celstraf, waarvan e maand voorwaarde- De verdachte ging in be llet hof zette de straf giste- i een voorwaardelijke Ésstraf van 5 maanden, uburger zou al twee jaar sdjn na een verslavingspe- van 25 jaar. Twee weken in verklaarde hij tijdens handeling van het beroep !ij in de war was tijdens |entie in 2001. Omdat hij plaatst wilde worden, hij een bewaker valselijk ïgshandel beschuldigd. Advertentie ^klachten: W231231 "aandag t/m vrijdag ge- *kde openingstijden; ösgstot 12.00 uur actie hcheren ifuststraat 18 bus 8070 bmiddelburg 118-493000 6118-493009 fedwalch@pzc.nl *3" der Sluis (chef) Berkelder Ramakers Btnvanden Broek 'Magnée ■'teVries (sport) Wale redactie Npar'k 28 fris 31 'aa goes '6113)315500 $13)315669 mdactie@pzc.nl iernet pzcinl j* web@pzc.nl door Miriam van den Broek DOMBURG - De raadzaal van het gemeentehuis in Dom burg krijgt waarschijnlijk weer kunst aan de muren. Wethouder M. te Roller zei gisteren dat er een plan wordt uitgewerkt voor wisse lexposities van Veerse (ama teurkunst. In 2000 ontwierp Bregje de Heer uit Middelburg een kunstwerk voor in de Dom- burgse raadzaal. Ze maakte vier grote gele, rechthoekige platen van verschillende af metingen. Aan de binnenkant van die platen waren slakken te zien, Op één plaat zat een witte duif. Het kunstwerk ver schilde zo veel van de maquet te dat de gemeente het werk niet kon goedkeuren. Het conflict rond de 'kaas- plakken' zoals het werk door raadsleden afkeurend werd genoemd, eindigde in januari 2002 in een absoluut diepte punt. Het kunstwerk moest worden weggehaald en zelfs vernietigd. Het debacle kost te de gemeente 55.000 gulden. Het onderwerp lag zo gevoe lig dat in de jaren daarna, de woorden 'kunst in de raad zaal' nauwelijks nog gebruikt mochten worden in het ge meentehuis. „Intern praten we er nu weer over", onthul de Te Roller. „Een aantal in woners van Veere heeft ons in de afgelopen periode aangebo den eigen werk op te hangen in de raadzaal. Dat idee vin den wij wel aardig. Het wordt nog verder uitgewerkt om te kunnen bepalen of het een be gaanbaar traject is." hvan der Sluis [tLBURG - Het Water- i Zeeuwse Eilanden ver- je tarieven, maar een ge- ^dgezin gaat toch meer be- De lastenverhoging heeft iien met de fikse waar- ring van het onroerend Dagelijks bestuurder J. san (financiën) verwacht naneven in 2006 nog ver- iur beneden kunnen. Dat ;uit de gisteren gepresen- ibegroting. ckehjk was het water dog van plan de sterk ge- i taxatiewaarde van wo- saan te grijpen om de in- ai fors te verhogen. De Sjnjzen zijn sinds de vori- eneronde flink omhoogge- De stijging kwam in Mid- uit op gemiddeld vijfen- gprocent en in de gemeen te Goes op maar liefst zestig pro cent. „In juli gingen we er nog vanuit dat de woningen gemid deld twintig procent in waarde zouden zijn gestegen", legt Hoekman uit. „Nu bedraagt de gemiddelde waardestijging 38,5 procent en dat is natuurlijk een gigantisch verschil." Besloten is nu om de water schapsbelastingen voor eigena ren van onroerend goed (huizen en bedrijfsgebouwen) met twin tig procent te verlagen. Die zoge heten 'omslag gebouwd' was 1,80 euro per waarde-eenheid van 2268 euro en wordt nu 1,44 euro per waarde-eenheid. Een Middelburgs gezin met een taxa tiewaarde van het huis van 135.000 euro betaalde dit jaar 107,14 euro, maar is volgend jaar 124,29 euro kwijt aan de omslag gebouwd. De stijging is toe te schrijven aan de 45 pro cent waardevermeerdering in Middelburg. Bovenop de omslag gebouwd komen de met 3,3 pro cent gestegen tarieven voor inge- zetenenomslag a 51,13 (was 49,50) en de verontreinigingshef fing a 60,59 (was 58,65) per een heid. Bij de verontreinigingshef fing moet aangetekend worden dat een gezin een aanslag krijgt voor drie eenheden. Het fictieve Middelburgs gezin is komend jaar 357 euro kwijt aan water schapsbelastingen. Dat is een stijging met 25 euro ten opzich te van dit jaar. Hoekman tekent erbij aan dat de waardestijgin gen een gemiddelde zijn. Er zijn in het werkgebied van Zeeuwse Eilanden ook gemeenten waar de woningen minder explosief zijn gestegen dan in Goes. „Men sen in gemeenten waar de wo ningen niet zijn gestegen, maar dat verwacht ik overigens niet, krijgen zelfs geld terug." Zeeuwse Eilanden verwacht vol gend jaar ruim drie miljoen eu ro meer aan inkomsten binnen te krijgen. Het waterschap heeft dat geld overigens hard nodig. Het moet nog 3,3 miljoen beta len, omdat gemeenten taxatie kosten van het onroerend goed doorberekenen naar het water schap. Verder is WZE veel geld kwijt aan groot onderhoud steenglooiingen, wegen en reser ve voor pensioenrechten. Hoek man tekent ook aan dat het wa terschap meer kwijt is aan kapi- taallasten (rente en afschrij ving) door investeringen van tientallen miljoenen euro's. Hij geeft aan trots te zijn dat het wa terschap er toch in is geslaagd om de tarieven te verlagen, met een verdere verlaging in het vooruitzicht. Een en ander is af hankelijk van de definitieve waardestijging, die pas volgend jaar voorjaar bekend is. In de Algemene Vergadering van 16 november wordt de be groting definitief vastgesteld. door Miriam van den Broek DOMBURG - Het Veerse ge meentehuis in Domburg heeft sinds gisteren een nieuwe func tie. De hal doet voortaan ook dienst als expositieruimte. Kun stenares Anne-Marie van Sprang uit Middelburg is de eer ste professionele kunstenares die haar werk daar tentoonstelt. Het gemeentehuis als expositie ruimte is een gevolg van de cul tuurnota Cultuur op Streek die een paar jaar geleden werd vast gesteld. Daarin stond dat Veere moest onderzoeken of er in het gemeentehuis expositieruimte kon komen voor professionele kunstenaars. Door een finan ciële meevaller kon de gemeente nu al aan dat plan invulling ge ven, „We kwamen er al snel ach ter dat we zelf de vereiste ken nis en tijd voor het organiseren van exposities niet hebben", zei wethouder M. te Roller gisteren bij de opening van de tentoon- Werk van Anne-Marie van Sprang staat tentoongesteld in het Veer se gemeentehuis in Domburg. foto Ruben O reel stelling. „We hebben daarom on dersteuning gevraagd aan de Stichting Kunstuitleen Zee land." De stichting heeft geadvi seerd alleen drie-dimensionale werken te exposeren in de hal van het gemeentehuis. De reden daarvan is dat de hal niet zo ge schikt is voor het ophangen van schilderijen. Voorlopig worden er twee of drie tentoonstellingen per jaar georganiseerd. Tot 21 januari zijn de porselei nen beelden van Anne-Marie van Sprang te zien in vitrines in het gemeentehuis. zaterdag 23 oktober 2004 w 13 DEN HAAG - Het is onzeker of Zeeuwse mosselbedrijven op korte termijn opnieuw Ierse mosselen in de Ooster- schelde mogen verzaaien. De vergunning voor het ver- zaaien is geschorst door bezwaren van Vogelbescherming, Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en Faunabescherming. Mosselkwekers vroegen gisteren aan de Raad van State over die bezwaren een voorlopig oordeel te vellen, zodat zij aan de slag kunnen. Op de zitting werd niet duidelijk welke kant de Raad van State opgaat. Over enkele weken wordt een uitspraak van het rechtscollege verwacht. De bezwaarmakers vrezen dat met Ierse mosselen vreemde organismen meekomen. Mosselbedrijven stellen daarte genover dat zonder problemen al tientallen jaren Ierse mosselen in Yerseke worden verwaterd en verhandeld. De import van Ierse en ook Engelse mosselen is belangrijk om het tekort aan Nederlandse mosselen aan te vullen. Ze ker in het seizoen 2006-2007 kan dit zwaar gaan spelen, omdat er afgelopen jaar weinig mosselzaad is gevallen in de Waddenzee. Mosselzaad is nodig om consumptiemosse len te kunnen kweken. TERNEUZEN - Na een wilde achtervolging heeft de poli tie in de nacht van donderdag op vrijdag een 36-jarige au tomobilist uit de gemeente Terneuzen gearresteerd. Agen ten wilden de man rond 3.30 uur controleren op de Bin- nenvaartweg in Terneuzen. De man negeerde echter het stopteken en reed met hoge snelheid weg in de richting van de Braakmanweg. Colle ga-agenten, die inmiddels waren gewaarschuwd, hadden op de Braakmanweg hun auto dwars op de weg gezet. Maar de automobilist reed langs de politieauto; twee agen ten konden nog net op tijd opzij springen. De 36-jarige au tomobilist werd uiteindelijk in Kaprijke door Belgische collega's aangehouden. KRUININGEN - De auto van een 59-jarige man uit Krui- ningen is donderdagavond totaal vernield, na een botsing met een truck met oplegger. De man wilde op de kruising van de N289 en de Hoofdstraat in Kruiningen de N289 op rijden. Hij gaf geen voorrang aan de vrachtwagen. Alleen de bestuurder van de auto liep een sneetje aan zijn hoofd op, de vrachtwagenchauffeur bleef ongedeerd. De truck raakte beschadigd. 's-GRAVENPOLDER - Een 25-jarige man uit 's-Graven- polder is gisterochtend vroeg in zijn woning aangehou den. Eerder die nacht reed hij met zijn auto in de sloot langs de Oostmolenweg in Kloetinge. Uit een blaastest bleek, dat hij te veel had gedronken. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod van vier uur. BORSSELE - Op de Oostsingel in Borssele is gisteren rond 12.45 uur een 57-jarige Middelburgse automobilist tegen een geparkeerd staande auto gereden, eigendom van een 68-jarige man uit de gemeente Borssele. Beide voertuigen raakten beschadigd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - De meeste Vlis- singse raadsfracties staan niet te trappelen om de verkiezing van de wethouder uit te stellen van 1 november naar 25 novem ber. Het CDA heeft een paar we ken respijt gevraagd, omdat de gemeenteraad in deze periode ook de begrotingsraad op de agenda staat. De partijen vin den dat er elke maand zware be slissingen genomen moeten wor den en gaan niet mee met het voorstel van het CDA. „Vorig jaar heeft het CDA niet om uitstel gevraagd toen we voor identieke beslissingen ston den met de algemene beschou wingen voor de deur en de opvol ging van wethouder Henk de Haas door Elly Walra- ve-Troost", merkt M. Walra ven-van der Sloot van de Partij Souburg Ritthem (PSR) op. Ook GroenLinks wijst erop dat er vorig jaar niet getalmd werd bij de opvolging van De Haas. „Er speelt iets anders. De coali tie heeft meer tijd nodig om op een lijn te komen", is de conclu sie van A. Soplantila van GL. Soplantila vindt dat het CDA met deze manoeuvre de indruk wekt dat de coalitie het niet eens is over de voordracht van de kandidaat-wethouder. De PvdA-fractie heeft vorige week raadslid T. Verhage-van der Ent naar voren geschoven als opvolger voor de plotseling overleden PvdA-wethouder C. de Keijzer. Deze week kwam daar een tweede kandidaat bij: raadslid N. Peters van D66. J. Lust van de WD, die met het CDA en de PvdA de coalitie vormt, heeft geen behoefte aan uitstel. „Ik heb nog geen frac tie-overleg gehad, maar mijn persoonlijke mening is dat er heel het jaar door veel van de ge meenteraad wordt verlangd. Dus moeten we op 1 november de knoop doorhakken." Het CDA zegt aan te dringen op uitstel, omdat dan zorgvuldiger naar zowel de financiën als naar opvolger van De Keijzer geke ken kan worden. „Maar snel heid hoeft niet ten koste te gaan van de zorgvuldigheid. We moe ten altijd secuur zijn, ook onder druk", werpt Lust tegen. S. van Wijnen (PvdA) is geen voorstander van uitstel. „Ik spreek nog voor mezelf, want ik heb nog niet alle fractieleden be reikt", zegt de fractievoorzitter. „Maar als we langer treuzelen, moet ook het college een maand langer wachten op een opvolger en stapelt het werk zich op." De Lokale Partij Vlissingen, de SP, de RPCU en D66 vinden uit stel niet nodig, maar hebben ook geen zware problemen om een paar weken langer de tijd te nemen. C. de Roos van de SP: „Het maakt toch niets uit. Wij stem men toch op geen van beiden." De SP, GroenLinks en de LPV vinden dat Vlissingen met drie, in plaats van vier wethouders verder kan gaan tot de volgende verkiezingen. W. Hirdes van de LPV: „Nog maar twee sinterklazen en we mogen alweer naar het stembu reau. Tot die tijd kan een sterke ambtenaar die plaats innemen. Ik ken er wel een paar die hun kwaliteiten bewezen hebben. Ze hebben ook het voordeel dat ze al op de loonlijst van de gemeeö- te staan." MIDDELBURG - De economi sche politierechter in Middel burg heeft gisteren een 58-jari- ge inwoner van de Zeeuwse hoofdstad voor het opslaan van huishoudelijk en bedrijfsafval veroordeeld tot een symbolische boete van vijftig euro. De man kwam vorig jaar in de problemen, nadat hij een terrein had onderverhuurd aan andere mensen. Die maakten er een pui- hoop van. De verdachte was al op de vingers getikt door ge meente. De Middelburger zei het hele jaar door bezig te zijn geweekt met het opruimen van afval. Bij een controle in november was er veel opgeruimd, maar bleek nog niet alles te zijn vef- wijderd. Daarvoor eiste officier van justitie A. Flikweert 150 eu ro boete. Politierechter R, Reinarz vond het prijzenswaardig dat de mdn in december alles had opge ruimd. Ze hield daarmee èn met de beperkte financiële middelen van de man rekening in de straf maat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13