lek theater door out weggegeven EGENS ERNAME estauratie kerkje Kleverskerke afgerond D66-jongeren boos over weren homosites THUISZORG Bibliobussen krijgen internetverbinding en een pinautomaat rrein ijzerhandel De Jager was optie Vuurtoren Westkapelle in de steigers I0TE PARTIJ iDIKANTEN, OXSPRINGS MATRASSEN, ITTENBODEMS, EKBEDDEN EN USSENS 20% .KORTING Drankrijder gestraft SWvO UVRAAGT WIJ ZORGEN Taxichauffeuse mishandeld Vlissinger aangehouden Beschonken bromfietser onderuit Bromfietser ziet paard te laat zeeuwse almanak Dooie eentje Lol 13-315649 kc.nl dactie@pzc.nl 11,4460 AA Goes ■^exploitatie: Leidden-Zeeland: 0113-315520; Vlaanderen: 0114-372770; at020-4562500. jag 23 oktober 2004 www.werklvoorouderen.nl editie Walcheren idia Berkelder flJJURG - De beste plek inieuwe theater in Mid- le bouwen, is door een «geven aan een project jaar. Op die plaats ieen winkelcentrum. a voormalig wethouder k. Volgens hem was het ;van ijzerhandel De Jager ter de Houttuinen na- dijk in beeld als locatie g nieuwe theater. „Dat ^allerbeste locatie. Daar- je een parkeerter- p het Hof van Tange, le capaciteit makkelijk beid had kunnen worden door er een verdieping op te bou wen." Het complex van De Ja ger werd, via een andere ontwik kelaar, opgekocht door project ontwikkelaar Vinium. Die wilde er een winkelcentrum bouwen. Volgens Visser hebben ambtena ren aan het plan meegewerkt zonder daar het college van B en W in te kennen. Toen dat op de hoogte werd gebracht, was het te laat. „Dat is echt een idiote fout geweest", aldus Visser. „Dat ambtenaren dat, zonder enig idee van wat ze aan het doen waren, hebben toege staan." Uiteindelijk is, na een onder zoek van een groot aantal moge lijke locaties, besloten om het theater aan de Zuidsingel te bou wen. Van doorslaggevend be lang bij die keuze was het tijd stip waarop de kavel beschik baar was. Dat moest op korte termijn, omdat de arbeidsinspec tie dreigde de huidige schouw burg te sluiten als er niet snel een bouwplan lag. De kazerne was al eigendom van de gemeen te. Het winkelcentrum aan Ach- (Advertentie) HOERA! 10. JAAR I van l 23 t/m 30 oktober v tegen inlevering van j deze advertentie ter de Houttuinen bleek later een blok aan het been van de ge meente. Eerst werd met de ontwikkelaar een juridische strijd uitgevoch ten over de plaats van een laad- en losplatform. Vervolgens ging Vinium failliet. Nadat de bouw ruim een jaar stil lag, kocht de gemeente de parkeergarage. Het winkelcentrum werd door een andere ontwikkelaar afge bouwd. In de raadsvergadering waarin werd besloten de garage te ko pen, in januari 2002, ging toen malig wethouder P. Bruinooge in bedekte termen in op de kwes tie. „Op het moment dat de aan vraag aan de orde was, was er geen reden voor het college of de ambtelijke organisatie om daar tegenin te gaan, omdat ze volstrekt binnen de grenzen van het bestemmingsplan bleven." Bouwaanvragen die voldoen aan de eisen in het bestemmings plan, mogen niet worden gewei gerd. Op dit moment heeft de gemeen te nog steeds een conflict met de oud-directeur van Vinium over een partij vervuilde grond. Die ligt op een .perceel aan de Lange- -wegln Nieuw- en Sint Joosland. Als de man de grond niet voor het eind van het jaar opruimt, moet hij een dwangsom van 225.000 euro betalen. Oud-directeur P. Bosma houdt vol dat hij de grond daar niet heeft gestort, pagina 21 treurspel rond theater MIDDELBURG - Wat een 34-ja- rige inwoner van Zaamslag ook probeerde, het lukte hem niet onder zijn straf uit te komen. De politierechter legde de man voor het rijden onder invloed met een alcoholpercentage van duizend microgram, vierenhalf keer de limiet, conform de eis een jaar rijontzegging en zestig uur werkstraf op. In de straf maat werd meegenomen dat de man zonder geldig rijbewijs reed. De verdachte was 13 okto ber vorig jaar in Vogelwaarde met de auto van zijn moeder te gen een boom gebotst. Hij werd door een medeweggebruiker ge wond in zijn auto aangetroffen. Die bracht hem in verwarde toe stand naar het ziekenhuis. Uit de blaastest bleek dat hij veel had gedronken. De man beweer de zelf niet te hebben gereden. In zijn nadeel was dat de auto sleutels in zijn jas werden aange troffen. Ook kleefde er bloed aan het stuur. De politierechter geloofde hem dan ook niet. WESTKAPELLE - De lichtkoepel van de vuur toren van Westkapelle staat in de steigers. Het bouwwerk wordt op dit moment grondig opge knapt. Het monument had al jaren te kampen met achterstallig onderhoud. Vooral het staal- werk van de koepel en de ramen van het licht- huis waren nodig aan herstel toe. Volgens G. Verschut, werkzaam bij de afdeling Noordzee van Rijkswaterstaat is het staal- en koperwerk niet meer van goede kwaliteit. „Het stalen fra me, waar het koepeldak op rust, is oud en roes tig. Gehavende delen kunnen worden vervan gen of worden voorzien van een nieuwe be scherm- en verflaag. Dan kan het weer een tijd je meegaan. Verder vervangen we de ouderwet se klinknagels voor bouten." Ook de ramen wor den bij de opknapbeurt onder handen geno men. Deze worden opnieuw gekit. Volgens be heerster van de toren, G. Compeer, was dat hard nodig. „Er was vaak lekkage bij de ra men." Compeer vindt de werkzaamheden dan ook gewenst. „Dit was nodig. Er was al in jaren geen onderhoud meer aan gepleegd. En materi aal slijt nou eenmaal, dus dat moet ingehaald worden." De beheerster verwacht dat de vuur toren dit jaar niet meer open zal zijn voor bezoe kers. De toren, één van de handelsmerken van Westkapelle, is al meer dan vijf eeuwen oud. Sinds 1817 heeft het de functie van vuurtoren. foto Ruben Oreel ^Ü3 Berkelder OSKERKK Met de res- 'van de wapenschilden ambachtsheren van Klc- is de opknapbeurt Herk in het dorp afge- wgemeester K. Schouwe- ■3thulde de wapenschil den. ^schilden van de fami- s den Brande, De Geer, Sen Paardekooper han- \de herenbank van de m zijn ze eigenlijk bedoeld", zei J.M. ••van de Werkgroep He- zeeland. Vermoedelijk wapens uit een rouw de voor de Franse tijd in -eerden ingericht ter na- *®isvan overledenen. restaurateur van de «dulden is iets te enthou- met het kleurge- Zklopte helemaal niets jldus restaurateur R. Onderzoek van de en analyse van onder- kleurlagen wezen uit wat het oorspronkelijke uiter lijk van de schilden was. Groot- jans heeft ze opnieuw gekleurd, een groot aantal onderdelen zijn van een flinterdun laagje blad goud voorzien. De restauratie van de schilden is het slotakkoord van de op knapbeurt van de kerk. In de ja ren tachtig van de vorige eeuw is de buitenkant hersteld, de af gelopen twaalf jaar is de binnen kant aangepakt. Het plafond en de muren zijn gestuct, de ramen zijn ingepakt in aluminium en de harde kerkbanken zijn voor zien van kussens. Een aantal onderdelen van de kerk voldeed niet aan de arbo-ei- sen. Op het balkenplafond moest een looppad met reling ko men. „Vroeger sprong men van balk tot balk, dat is honderd jaar goed gegaan", zei W. van der Heijden, de voorzitter van het college van rentmeesters. Ook de 'afzichtelijke haken' aan de buitenkant hangen er vanwe ge de voorschriften. Zo kan de monumentenwacht veilig naar boven en beneden. Schilder J. Uitterhoeve was vol gens Van der Heijden de afgelo pen drie jaar de meest trouwe kerkganger. Hij heeft al het houtwerk 'ge- hout'. „Het is gewoon grenen waar de schilder net zo lang op heeft zitten peuteren tot het ei ken lijkt." De restauratie van de kerk is be taald door bijdragen van sponso ren, door subsidies, maar vooral door de opbrengst van de Kle- verskerkedag, een dorpsmarkt die één keer in de vijf jaar wordt gehouden. Die traditie wordt voortgezet, ondanks het feit dat de kerk eigenlijk af is. Zes jaar geleden werden nog plannen gepresenteerd waarbij Kleverskerke onder water zou verdwijnen. Die zijn nu m een diepe la verdwenen, zei de bur gemeester in zijn toespraak. „De komende vijftien jaar zijn er geen plannen voor Kleversker ke. Ik kan u geen garantie bie den, onzekerheid blijft er altijd. Dus het lijkt me een goed idee dat u een beetje wantrouwend blijft." De Jonge Democraten ■e" het onaanvaardbaar dat nnatorische scholen 'infor- websites over homo- a'lcil blokkeren. I)e jon geling van D66 noemt fen schokkend voorbeeld "Amende intolerantie'. 1""genoegen komt mede U|t het speciale kabela- ^ent dat Zeelandnet F ''eformatorische doel ist aanbieden. De inter imder neemt daarbij een filter af van Kliksafe, dat 'het kwade' weert door sites die bot sen met het gedachtegoed te blokkeren. Het Calvijn College werkt al langer met Kliksafe. Volgens de Jonge Democraten hebben meerdere christelijke Zeeuwse scholen er ook belangstelling voor. Zeelandnet kan dat ech ter niet bevestigen, aangezien het nieuwe pakket pas vanaf volgende maand wordt aange boden. De D66-jongeren zeg gen er begrip voor te hebben dat scholen bijvoorbeeld porno sites afschermen, maar vinden het onbegrijpelijk dat ook infor matieve sites zoals over veilig vrijen en die van de Gay Krant en zelfs omroep BNN worden geblokkeerd. De 'vrije informa tievergaring' wordt daarmee onmogelijk gemaakt. „Je hoeft homoseksualiteit niet te promo ten, maar als een leerling daar informatie over wil hebben, moet die wel beschikbaar zijn", zegt landelijk voorzitter J. Pa- ternotte. De Jonge Democraten hebben de Tweede-Kamerfractie van D66 gevraagd minister Van der Hoeven 'op het matje te roe pen'. Zo ver wil Kamerlid L. van der Laan niet gaan. Wel heeft zij de bewindsvrouw ge vraagd de kwestie 'mee te ne men' in haar komende brief aan de Kamer over homosek sualiteit en onderwijs, vooral naar aanleiding rond de com motie rond de verspreiding van het homoblad Expreszo op scholen. „Op basis van haar reactie kunnen we een debat hebben in de Kamer", aldus Van der Laan. Algemeen directeur A. Vogel van het Calvijn College zegt grote moeite te hebben met de opvatting dat de geweerde web sites als informatief moeten worden gezien. „Die zetten een bepaalde levensstijl neer die niet wordt gedragen door onze levensbeschouwing. Dat wil niet zeggen dat het onderwerp bij ons niet ter sprake zou kun nen komen, maar dan wel van uit een bepaalde normering. Dat die opstelling intolerant is, bestrijdt Vogel. Het gaat om een botsing van le vensbeschouwingen, zegt hij, en de gewraakte sites druisen in tegen het reformatorische normenpatroon, wie is er nu in tolerant?" Voor informatie of van zorg bolt u naar 0118-448448 - Koudekerkseweg 81 - Vlisslngen - Postbus 360 4380 AJ Vlissingen COLIJNSPLAAT - Een 44-jarige taxichauffeuse uit de ge meente Schouwen-Duiveland is donderdagavond klemge reden en mishandeld door een 56-jarige man uit Zierik- zee. Dat gebeurde op de N256, ter hoogte van Colijns- plaat. De Zierikzeese automobilist dwong de vrouw te stoppen door de weg te blokkeren. Waarschijnlijk was de aanleiding dat zij in zijn ogen te lang deed over een in haalmanoeuvre. De man opende vervolgens het poi-tier van de taxi, gaf de vrouw vuistslagen in haar gezicht en kneep haar in de arm. De taxichauffeuse liep blauwe plek ken op. Zij is door een arts onderzocht. De Schouwse had het kenteken van de auto van haar belager onthouden. Daardoor kon de man rond kwart over tien 's avonds wor den aangehouden, nadat hem verzocht was naar het poli tiebureau te komen. Hij heeft een verklaring afgelegd. Te gen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. VLISSINGEN - Bij een verkeerscontrole op de Veerseweg in Veere heeft de politie in de nacht van donderdag op vrijdag een 37-jarige Vlissinger aangehouden. Uit onder zoek bleek dat hij een rijontzegging had. Ook moest de man nog een celstraf uitzitten van 44 dagen. Omdat de po litie vermoedde dat hij onder invloed was van verdovende middelen werd de Vlissinger gevraagd mee te werken aan een urineonderzoek. De man weigerde. De politie heeft de man meegenomen naar het bureau en hem ingesloten. VLISSINGEN - Een 21-jarige Rotterdammer is gisteroch tend vroeg om 4 uur onder invloed van alcohol onderuit gegaan met zijn brommer. De man reed op de Koudekerk seweg in Vlissingen. De politie denkt dat hij is gevallen, nadat hij met zijn achterwiel tegen een blokmarkering is aangereden. Uit een blaastest bleek dat hij ruim twee maal te veel had gedronken. HEINKENSZAND - Een 16-jarige bromfietser is donder dagavond in het ziekenhuis beland, nadat hij moest uit wijken voor een paard en daardoor tegen een boom botste. Een 22-jarige vrouw uit Heinkenszand reed met haar paard op een fietspad langs de Heinkenszandseweg in haar woonplaats. Toen ze brommers hoorde aankomen, stapte ze af. De bromfietser uit de gemeente Borsele zag de vrouw en het paard te laat, gaf een ruk aan zijn stuur, schampte het dier en reed tegen een boom. Hij werd met verwondingen aan zijn been naar het ziekenhuis ge bracht. Een 18-jarige bromfietser uit Heinkenszand, die achter hem reed, viel ook, maar bleef ongedeerd. ken zijn uitgeleend en waarop ze een boek kunnen reserveren, wordt uitgebreid met informa tie van verschillende organisa ties. „We denken onder meer aan internetdiensten van de ge meenten. Mensen kunnen straks bijvoorbeeld in de bibliobus ge meentelijke aanvraagformulie ren invullen. Een voordeel is dat een bibliotheekmedewerker eventueel kan helpen bij het in vullen. Verder kunnen we toeris tische informatie, informatie van dorpsverenigingen en van Connexxion in de digitale zuil zetten. Ook is het misschien mo gelijk bioscoopkaartjes te reser veren in de bibliobus." door Miriam van den Broek MIDDELBURG - I)e bibliobus sen die in Veere en op Noord-Be veland en Schouwen-Duiveland rijden, worden veelzijdiger. Het is de bedoeling dat de bussen volgend jaar worden uitgerust met een pinautomaat, een mo derne internetverbinding en een digitale informatiezuil. De gemeente Veere meldde deze week in de Concept Welzijnsno- ta 2005 dat ze werkt aan een toe komstvisie voor de bibliobus sen. A. van Zanten van de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg gaf gisteren een toelichting op de plannen en de gesprekken die daarover gevoerd worden met de gemeenten. De plannen zijn al zo ver gevorderd dat Van Zanten verwacht dat de ver nieuwde 'service-bus' in het eer ste kwartaal van 2005 gaat rij den. Traag Burgemeester K. Schouwenaar, restaurateur R. Grootjans en voorzitter van het college van rentmees ters W. van der Heijden (vrnl), bewonderen het zojuist onthulde wapenschild in de kerk van Kleversker ke. foto Ruben Oreel In de bus kunnen bezoekers mo menteel naast het lenen van boe ken, het internet opgaan. De in ternetverbinding is alleen heel ti'aag, vertelt Van Zanten. „De automatisei-ingsgigant Logica CMG wil een draadloze bx-eed- bandverbinding in onze vier bus sen installeren. Dat willen wij ook wel. Er is nog geen enkele bibliobus in Nederland die dat heeft." De digitale zuil in de bus, waal mensen nu al op zien welke boe- Ouderen De Zeeuwse Bibliotheek voert daarnaast een onderzoek uit naar de inwoners van de platte landsdorpen om de bus nog effi ciënter in te zetten. „Als blijkt dat in een bepaald dox-p veel ouderen wonen, moeten we mis schien de bibliobus daar niet al leen voor de basisschool pax-ke- x-en, maar ook bij een woorxzorg- complex, om maar wat te noe men. Ook willen we in of bij de bus themabijeenkomsten organi seren. De onderwerpen kunnen variëren van gezondheidszorg tot literaire bijeenkomsten." De Zeeuwse Bibliotheek hoopt op projectsubsidies van de deel nemende organisaties. Eind no vember moet het bedrijfsplan van de Zeeuwse Bibliotheek klaar zijn. Basje van bijna tioee uit Ter- neuzen is niet zo'n liefhebber van ivarm eten. Het verbaast zijn pap en mam dan ook niet wanneer hij zich - heel behen dig overigens, voor zijn leef tijd - uit zijn kinderstoel laat zakken en de keuken uit loopt. Omdat hij wel erg lang weg blijft, gaat zijn moeder eens kijken wal hij uitspookt. Ze treft Basje, zijn broekje keu rig naar beneden, op de wc aan. „Nou, dat is ook wat! Zit die kleine op z'n dooie eentje op de wc", deelt ze mee als ze weer aan tafel gaat zitten. Waarop dochtertje Daisy van drieënhalf van haar stoel schiet en richting wc rent. „Nee, Daisy! Hier blijven jij!" „Ja maar, ik wil dat dooie eendje waar Basje op zit ook zo graag eens zien.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11