Axel verdient betere presentatie Ingst voor gevolgen kassen blijft ÏQpïiïg Hulst weet weer wat de klok slaat Lamswaarde luidt noodklok over verpauperde straat Molenromp van Overslag is monument I Gerkende c+fanLtrt* vtRHUZHS 1 llllll II—III IIIIM1 tnwezigen hoorzitting zetten bezwaren nogmaals uiteen in Terneuzen Klokken luiden voor bevrijding Camping mag uitbreiden Commissie breekt lans voor Maton REGIOy^kf BANK zeeuwse almanak Zindelijk «isdag 20 oktober 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen j^sneVerstraeten - De oude molen- !ijn De Gebuurte in Over 's door de staatssecretaris Oederwijs, Cultuur en We- aangewezen als be- sd monument. gnek daan-oor werd inge- •ioor de Rijksdienst voor Kuentenzorg. De Temeu- «neenteraad gaf eind vo eten positief advies, even- als de Raad voor Cultuur. Al leen de eigenaar van de molen romp is er niet zo blij mee, om dat hij vreest dat de gebruiksmo gelijkheden van zijn perceel wor den beperkt. De ronde stenen molen is in 1859 gebouwd als ko renmolen. De molen is later uit gebreid met een aanbouw met daarin een mechanische maalde rij. De molen is rond 1925 ontta keld. Daarbij werden het wie- kenkruis, de kap, de stelling en het gaande werk verwijderd. De molenromp met aangebouw de mechanische maalderij wordt nu gebruikt als opslag ruimte en ligt bij de kom van het dorp, vlakbij de grens met België. Volgens Monumenten zorg heeft de molenromp een 'be duidende landschappelijke func tie in een open omgeving'. Het bouwwerk is volgens Monu mentenzorg van algemeen be lang omdat het een herkenbaar overblijfsel is van een ronde ste nen korenmolen uit het midden van de negentiende eeuw. Ook vanuit oogpunt van cultuurhis torische waarde is de romp van belang, 'als onderdeel van de ge schiedenis van de graanmaalde- rijen van Nederland en de indus triële ontwikkeling van Zeeland en de plaatselijke geschiedenis'. Verder vindt Monumentenzorg dat de omgeving historisch rede lijk gaaf is gebleven. Een molen- deskundige van Monumenten- rnqène Verst ra eten iEUZEN - Het plan om in iff! van de Koegorspolder Hutridiepolder zo'n drie- fcd hectare glastuinbouw tieren blijft op forse kri- van de omwonen- sezen dat de komst van de i een aanslag zal plegen leefbaarheid. Gisteravond •jjdens een hoorzitting in sneuzense stadhuis dat de ïatie-bijeenkomst van vo- rak in Westdorpe die inietheeft weggenomen, alter Marijke Hemelsoet ie dorpsraad Westdorpe dat de gemeente goed onderzoeken of er wel ge- maatschappelijk draag- „Hoort glastuinbouw lans in die omgeving?" Ze erop dat in ieder geval al ïdtwintig gezinnen uit de nngvan de Graaf Jansdijk e Batterij ronduit tegen „Die mensen worden singebouwd tussen kassen nstwoningen," ad vreest ook voor at door licht. Hemelsoet )pzoek naar trinneringen sn de Ramp RNEUZEN - Op het in let is gisteren met een dale website een speur- it in gang gezet op zoek ir herinneringen over de 15 mensen die omkwa- bij de watersnood- ap van 1953. initiatief is van de ci- i Koert Davidse en !t bij het grote project Ouwerkerk, waar het fflaie herdenkingsmo- atkomt. Via de websi- rwv.deramp.nl) kun- iismissen en familiele- van de slachtoffers hennneringen aan de scon intikken. ^gemeld is Davidse be set het realiseren van stemmenproject' in de caissons. „De be- dat alle herinne- Sffiöie we via de websi- EEnenkrijgen, worden ^troken. Wanneer ie- dan een bepaalde E noemt, krijgt hij of a gesproken herinne- [êa die persoon te ho- is Davidse giste- raai «ebsite is bijzonder -opgezet. De bezoeker reen veld met 1836 fij- «uwe lijnen te zien en dke lijn is een naam, s'öoortedatum en een plaats van het slacht- flarbonden. Klik je op 'saam, dan verschijnt K,'ee§ schermpje waar- bezoeker zijn herinne- i® kan intikken. Die E;ca dan automatisch naam gezet, nawaren er al 23 her ben binnen. (Advertentie) wil ook vi wees erop dat de reeds aanwezi ge industrie nu al flink wat licht produceert. De werkgelegenheid vindt de dorpsraad dan weer een positief aspect, maar Hemelsoet tekende aan dat er pas nog 161 illegalen zijn aangehouden in het West- land. „Hoe kunnen we voorko men dat zich dat hier straks ook afspeelt?" Richard Bleijenberg van Stich ting De Groene Parel, die actie voert tegen de kassen, had geen hoge pet op van de werkgelegen heid. Terwijl de gemeente spreekt over vijf tot zes werkne mers per hectare, blijkt uit cij fers van het CBS dat glastuin bouw maar werk biedt aan hoog uit twee vaste krachten per hec tare, zei hij. Bleijenberg wees er op dat veel bewoners in het ver leden hebben gekozen voor het wonen in een landelijke omge ving. „Met het bekend worden van de plannen is de waarde van hun woningen van de ene op de andere dag met veertig procent gedaald", betoogde Blei jenberg. Hij kondigde aan dat de gemeente kan rekenen op ze ker honderd schadeclaims als de plannen doorgaan. Ook is De Groene Parel bang dat de verkeersveiligheid in ge vaar komt. Bleijenberg opperde de kassen te concentreren in de Smitsschorrepolder. „Met een stuk Koegorspolder erbij komt u dan ook aan driehonderd hec tare", meende hij. Hans Jonge- pier van het Actiecomité Houdt Koegorspolder zei, best de voor delen te zien van glastuinbouw. „Maar er zijn ook keerzijden, zo als de lichtoverlast. Die moet worden beperkt." Verder pleitte Dc twee jongste medewerkers van de gemeentelijke technische dienst mochten ervaren hoe het is om in een bakje van een gigantische telescoopkraan vele tientallen meters omhoog te worden gehesen, om de verlichting van de basiliekklok te vervangen. foto Peter Nicolai door Sheila van Doorsselaer HULST - Ook in de avonduren kunnen de uurwerken op de Hulster Willibror- dusbasiliek de tijd weer vertellen. De wij zerplaten geven sinds gisteren weer licht. Het vervangen van de verlichtingsele menten, met een enorme telescoopkraan, trok veel bekijks. De basiliek telt vier uurwerken, waarvan er een aantal al een tijdje kapot waren. Van een van de klokken is bekend dat een botsing met een duif de lichtjes heeft doen doven en de gemeente Hulst vond het nu toch echt tijd om, vooral nu de winter in aantocht is, de lampjes weer te doen branden. De verlichting vervangen van vier uurwerken, elk 2,25 meter in doorsnede, op een hoogte van vele tiental len metei's: dat is makkelijker gezegd dan gedaan. De wijzerplaten zijn alleen langs buiten te benaderen en daarom liet Hulst een enorme telescoopkraan aanruk ken. De skyline van Hulst had opeens een nieuw hoogste punt; van kilometers ver was de grote rode kraan te zien. De operatie vergde wel de nodige organi satie. Zo werd 's ochtends in alle vroegte het Comelis de Vosplein, de Korte Nieuwstraat en een gedeelte van de Gro te Markt afgezet voor het verkeer. De nieuwe verlichting voor de uurwer ken is door de medewerkers van de tech nische dienst van de gemeente zélf ge maakt. „Rondom de klokken loopt een lichtbuis, die is zwart, behalve tussen de cijfers in, daar geeft-ie licht, zodat je de uren goed kunt zien", zegt J. Saman, ambtenaar van de technische dienst. „Na tuurlijk hebben we ook de wijzerplaten van nieuwe verlichting voorzien. De uur werken zijn nu weer zo goed als nieuw." Volgens Saman was 'strootje trekken' niet nodig om te bepalen wie in het bakje de hoogte in zou gaan om de verlichting aan te brengen. „Nu was het de beurt aan de twee jongsten onder ons. Ik ben al vaker zo hoog geweest, voor de anderen is het leuk dat ook eens mee te maken." Na het testen van de verlichting - alles werkte naar behoren - werden de straten weer opengesteld voor het verkeer. Gis teravond konden binnenstadbewoners en ver daarbuiten weer hun klok gelijk zet ten aan de hand van de Willibrordus. door Cees Maas TERNEUZEN - De grote winkel ketens in Vlaanderen bedreigen de economie van de Zeeuws-Vlaamse koopstadjes, meldt een onderzoek. Zijn de on dernemers in bijvoorbeeld Sluis daar van onder de indruk? Niet direct. Maar in Axel vinden ze wel dat hun koopstadje een bete- x'e presentatie verdient. Ondernemer Vic Martens van Het Rotanhuis op het Walplein in Sluis ziet in de vestiging van steeds meer winkelketens over de grens geen bedreiging. Hij merkt evenmin aan zijn omzet dat klanten worden weggelokt. „Integendeel, zou ik zeggen. Ik denk dat Sluis een goede kans maakt haar positie als koopstad te houden. Door de kleinschalig heid van het winkelbestand hier uit te buiten. De presentatie van Sluis als koopstad is goed. Maar we moeten niet het hele cen trum gaan volstoppen met groot winkelbedrijven, dan zijn we verkeerd bezig." Het Nijmeegse onderzoeksbu reau Droogh Trommelen Broek huis stelt dat de teloorgang van het kooptoerisme in de grens plaatsen, Sluis, Hulst en Axel vooral te wijten is aan de op mars van Nederlandse filiaal- en grootwinkelbedrijven aan de andere kant van de grens in Vlaanderen. Door veelvuldig bezoek aan die grote ketens, zouden 'de koop routes' van het publiek weieens drastisch kunnen worden ver- legd. De Nederlandse stadjes moeten zich meer richten op verblijf sre- creatie en zich vooral beter als koopstad presenteren, vindt het bureau. Er zijn grote belangen mee ge moeid. De nieuwe gemeente Sluis kent detailhandelsbeste dingen van maar liefst 150 mil joen euro per jaar. Veertig pro cent van die omzet komt van bui ten de gemeente, voornamelijk uit Vlaanderen. Per inwoner heeft de gemeente Sluis 2,3 vierkante meter ver koopoppervlak. Dat is veel meer dan het gemiddelde in Neder land. Ook stelden de onderzoe kers vast dat het winkelaanbod in Sluis opvallend kleinschalig is. Dat geeft een grote diversi teit, hoewel de modezaken en de drogisterijen oververtegenwoor digd lijken te zijn. Ook zorgen veel relatief kleine winkels voor een gezelliger, aantrekkelijker straatbeeld. „We hebben dit bewust zo ge daan", zegt ondernemer Hans Bomert van Belfort Drankenboe tiek aan de Groote Markt. „We proberen die grootwinkelbedrij ven tegen te houden. Nee, waar wij meer onder lijden als onder nemers is het prijsbeleid van on ze eigen regering." In Axel liggen de kaarten an ders. Zowel Edwin Herman van Herman Delicatessen als Dick Oggel van Ot Sien Jeugdmode vinden dat Axel zich inderdaad beter moet presenteren als koop stad. Dick Oggel: „Het gemeen tebestuur moet veel meer daad kracht tonen. Raar om te zeggen misschien, want ik ben zelf ook verhuizingen in binnen- en buitenland piano- en vleugeltransport, antiekvervoer Middelburg meubelopslag, overzeeverpakkingen Tel. 0118 - 626 649 Goes Burgh-Haamstede E-mail: info@caljouw-rademaker.nl 0113 - 227 062 Tel. 0111 - 650 165 DE ZOR<32Afci E VERHUIZERS SINDS 18 66 zorg constateerde in augustus dat de molenromp in een vrij be hoorlijke conditie verkeert. In het bouwwerk zijn restanten van de mechanische maalderij aanwezig, waaronder een com plete dubbele maalstoel met twee paar stenen. Enig snoei- werk zou de molenromp op nieuw vanaf de weg zichtbaar kunnen maken, denkt de molen- deskundige. Die concludeert dan ook dat de molenromp nog steeds de moeite waard is. Jongepier voor de aanleg van bredere groengordels. Alle inspraakreacties gaan nu naar de Commissie Milieueffec trapportage. Die geeft een ad vies en vervolgens stelt de ge meenteraad, vermoedelijk in de vergadering van januari, de richtlijnen vast. Aan de hand daarvan wordt het milieu-effect- rapport (MER) Glastuinbouw Terneuzen opgesteld. AARDENBURG - Op de kerktorens in Aardenburg, Eede en Sint Kruis wapperden gisteren Nederlandse vlaggen ter ere van de herdenking van de bevrijding van de Duitse bezetter. Vanaf half twee 's middags luidden ook vijf mi nuten lang alle kerkklokken. Alleen in Draaibrug was geen klokgelui te horen, omdat in dit gehucht geen kerk staat. De voormalige gemeente Aardenburg (Aardenburg, Eede, Sint Kruis en Draaibrug) werd op 19 oktober 1944. gisteren exact zestig jaar geleden, bevrijd door de Canade zen. De Werkgroep Nationale Herdenking greep deze gele genheid aan om extra aandacht te besteden aan dit heug lijke feit. De werkgroep riep ook de bewoners van de vier kernen op de nationale vlag uit de steken. Aan die oproep werd in beperkte mate gehoor gegeven. NIEUWVLIET - Camping Het Zuiden aan de Barendijk bij Nieuwvliet mag uitbreiden zonder een bijdrage te moe ten leveren op basis van het zogeheten 'groen- voor-rood-principe'. Dit betekent dat de ondernemer niet hoeft mee te betalen aan natuurcompensatie. Het gaat hierbij om een incidentele afwijking van het provinciale streekplan. Evenals de Gebiedscommissie West Zeeuws-Vlaanderen is de provincie van mening dat de af wijking is toegestaan, omdat het project al in voorberei ding was toen het streekplan werd herzien. Aangezien het herziene streekplan niet voorziet in uitzonderingsmoge lijkheden, zou het wederom moeten worden aangepast. Camping Het Zuiden wil van drieënhalve hectare uitbrei den naar vijf hectare. HULST - Het zou schandalig zijn als feestzaal Maton in Heikant de deuren door toedoen van de gemeente Hulst zou moeten sluiten. Dit vinden de partijen Groot Honte- nisse, Progressief Hulst en de PvdA. De feestzaal staat er weliswaar al jaren illegaal, maar de situatie werd jaren lang door de gemeente door de vingers gezien. Hulst is be reid een gedoogbeschikking af te geven, maar met die res trictie dat Maton enkel onderdak mag bieden aan een club country linedancers. Volgens Maton echter kan hij hier niet van leven. Nu Maton na herhaaldelijke aanschrij vingen nog steeds niet de benodigde vergunningen bij de gemeente heeft aangevraagd om de gedoogbeschikking of ficieel te maken, dreigt de gemeente alsnog met sluiting van de feestzaal. „Waarom zet de gemeente nu opeens de puntjes op de i? We gedogen de situatie al jaren", beet T. Blommaert van Progressief Hulst wethouder E. de Deck- ere toe. PvdA-fractievoorzitster D. van Damme-Fassaert zou graag zien dat, nu het college toch bezig is met een nieuw bestemmingsplan voor Heikant, de feestzaal hierin opgenomen wordt. De Deckere wilde echter niet wijken. door Sheila van Doorsselaer HULST - De dorpsraad van Lamswaarde slaakt bij de Huls ter gemeenteraad een noodkreet om de reconstructie van de ver pauperde Achterstraat alsnog van de grond te krijgen. In de ogen van de dorpelingen zijn ze aanbeland in het stadium nu of nooit. Hoewel alle neuzen dezelfde kant op wijzen als het gaat om een ingrijpende opknapbeurt voor de Achterstraat, ontbreekt het aan één essentieel ingre diënt: geld. De totale kosten voor de her structurering van het verpauper de wijkje van drieduizend vier kante meter zijn becijferd op 720.000 euro. Woongoed Zeeuws-Vlaanderen is bereid 360.000 euro neer te tellen om het project in ontwikkeling te brengen. De gemeente Hulst kan iets meer dan 113.000 euro bijdragen door de al toegekende subsidie uit het Investeringsbud get Stedelijke Vernieuwing, maar dan nog rest er een gat in de begroting van ongeveer 245.000 euro. Hulst heeft bij de provincie een aanvraag voor aanvullende subsidie ingediend. De Lamswaardse dorpsraad is hier zeer dankbaar voor en hoopt dan ook dat er redelijk wat geld loskomt. Probleem is dat er bij de provincie veel meer verzoeken zijn binnengekomen dan er gefinancierd kunnen wor den. Volgens de dorpsraad heeft Woongoed al aangegeven des noods bereid te zijn meer te in vesteren, maar welk bedrag Woongoed achter deze belofte wil stellen, is niet bekend. Al met al blijft de dorpsraad in het ongewisse over de toekomst van hun Achterstraat. De dorps bewoners vestigen nu al hun hoop op de gemeenteraadsle den. Dorpsraad voorzitter A. van der Meer deed gisteren in de commissievergadering Ruimte een klemmend verzoek op de commissieleden om hen te onder steunen om de 'droom van Lams waarde' uit te laten komen. PvdA-fractievoorzitster D van Damme-Fassaert had moeite met deze opmerking. „Het is nu net alsof de raad de enige is die nog over de streep getrokken moet worden. Laat het duidelijk zijn dat de raad óók wil dat de Achterstraat wordt aangepakt, maar dat we rekening hebben te houden met een kleine porte monnee." Advertentie raadslid, maar het is zoals het is. Ze trekken zich niet veel van on dernemers zoals wij aan. Ze zeg gen: een winkelier verdient toch al goed. Maar wij kunnen niet stilzitten. Het is een taak voor de ondernemersvereniging en de gemeente samen, maar er moet wat gebeuren. Ook moet je aan innovatie denken. Zelf hebben we nu een prachtige website en als je ziet wat daar van af komt, dat loopt enorm goed." Hans Koopman, bedrijfsleider van een middelgrote drogisterij keten in Hulst, onderschrijft die mening, hoewel hij in het geval van Hulst vindt dat de presenta tie niet slecht is. „Kijk maar hoe veel mensen nog altijd naar Hulst komen. Dat zegt wel wat over de presentatie." DE BANKIER DIE E KENT op 11 Zeeuws Vlaamse locaties Hij is er maar wat trots op, die Julius. Amper drie, maar wel, op een ongelukje af en toe na, zindelijk. Zijn enthousiasme over het jongste mijlpaaltje is soms zo groot, dat hij om de haver klap meldt dat het weer tijd is voor wc-bezoek. Onlangs werd de complete ceremonie andermaal opgevoerd, waar bij hij er ternauwernood twee druppels uitperste, tot erger nis van zijn moeder. „Sorry mama", pareerde hij. „Dit was een grapplas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43