Aantal bioboeren daalt licht Land-rovers verstoren kraamkamergeluk Ziekte generaal van cruciaal belang bij inundatie Walcheren 23 ONDERWEG dinsdag 19 oktober 2004 Achteruit in plaats van vooruit. Het zit de ij ve raars voor biologische land bouw in Zeeland niet mee. Na een langzaam maar ge stage stijging van het aantal biologische bedrijven - van 29 in 1998 tot 50 begin 2004 - is er dit jaar sprake van een lichte daling naar 46 be drijven. Het aantal hectares dat biologisch bewerkt wordt - zonder chemische bestrijdingsmiddelen en kunstmest - is wel flink om hoog gegaan, van 500 naar ruim 1000 hectare. De provincie timmert al en kele jaren flink aan de weg om de biologische landbouw in Zeeland te bevorderen. Vier jaar geleden werd een Plan van Aan pak opgesteld, met als belangrij ke doelstelling: in 2006 zijn er driehonderd bedrijven met bio logische landbouw, over een op pervlakte van 9.000 hectare en een verdere groei naar vijfhon derd bedrijven in 2010. De doelstelling was gegrond op het feit dat Zeeland flink wat in te halen had. Samen met Lim burg was de provincie wat biolo gische landbouw betreft rode lantaarndrager. Het zit er dik in dat de voornemens niet gehaald worden. Nu staat Zeeland een zaam op de laatste plaats van de provincies. Het lijkt erop dat de Zeeuwse boeren koste wat kost willen vasthouden aan de tradi tionele, gangbare agrarische be drijfsvoering. Eerstverantwoordelijk gedepu teerde Toine Poppelaars is 'wel een beetje teleurgesteld' over de ontwikkelingen. „Als we van het totale landbouwareaal de tien procent biologische land bouw in 2010 willen halen, dan blijven we ver achter. Maar uit teleurstelling kun je ook de kracht putten nog voortvaren der- door te gaan." De gedepu teerde wil dan ook niks weten van het woord 'mislukking'. Hij put moed uit een recent be zoek aan een landbouwer op Noord-Beveland die op de biolo gische toer is gegaan. „Ik ver wachtte een mineurstemming. De man was echter heel optimis tisch. Hij zag juist veel toe komstmogelijkheden. Dat sterkt me in de opvatting dat we extra Het ziet ernaar uit dat het voornemen om in 2006 driehonderd biologische boeren in Zeeland te hebben, niet wordt gehaald. Er zijn er nu nog maar 46. archieffoto Dirk-Jan Gjeltema impulsen moeten blijven geven aan de biologische landbouw, ook komende jaren. Die inspan ning beschouw ik zeker niet als water naar de zee dragen." Poppelaars wijst erop dat het omschakelen op een biologische bedrijfsvoering geen eenvoudige stap is; er komt veel voor kijken en er is doorzettingsvermogen voor nodig. Er moet ook in het hoofd als het ware..een-kftop wor den omgezet. Hij onderstreept dat de vernieuwing die nodig is voor de héle Nederlandse land bouwsector eigenlijk begint bij de biologische landbouw. Die vervult een soort voortrekkers rol. „Ik merk dat een biologische boer met heel andere ogen naar zijn bedrijfsvoering kijkt dan een gangbare. Hij heeft een voor beeld- en opjaagfunctie voor de hele sector. Bij omschakeling is een boer gedwongen om in enke le jaren vernieuwend bezig te zijn. Dat is heel anders dan wan neer je een gangbaar bedrijf overneemt en je het werk doet net als je vader of grootvader", betoogt Poppelaars. „Biologi sche boeren kijken anders naar waarmee ze bezig zijn. Ze ge bruiken andere teeltwijzen, an dere machines, en dergelijke." Belangrijk uitgangspunt bij de biologische landbouw is dat er niet meer geteeld wordt dan de markt - ofwel de consument - nodig heeft. Geen overschotten kweken dus. Het feit dat de markt niet supersnel groeit (me de doordat biologische produc ten nog altijd wat duurder zijn dan gangbare) is van invloed op de belangstelling van boeren om over te schakelen. Poppelaars vindt een goede keten van pro ducent naar consument erg be langrijk en hij tekent erbij aan dat de afzetmarkt niet beperkt moet blijven tot alleen Zeeland. „We moeten ook naar andere provincies en Vlaanderen kij ken." De gedeputeerde constateert dat de biologische boeren - en zij die een overstap overwegen - een steun in de rug kunnen ge bruiken in de vorm van wat hij noemt 'een aanjager'. Iemand die de ondernemers een handje helpt bij het vergroten van de afzetmogelijkheden en het opzet ten van een geoliede keten. Pop pelaars: „Een echte aanjager, geen bureaufiguur, maar ie mand die bij de mensen aan de keukentafel gaat zitten om over de problemen én oplossingen te praten." Hij vindt dat komend jaar zo'n aanjager beschikbaar moet zijn. Boerderijenroute Daarbij weet de gedeputeerde zich gesteund door Statenlid Fons Luijben van de Socialis tische Partij. Die kwam er tij dens een boerderijenroute door Zeeuws-Vlaanderen achter dat de aandacht voor biologische landbouw aan de magere kant is. Ten onrechte, meent hij. „Het kan een belangwekkende bijdra ge leveren aan economie én eco logie." Luijben noemt de biologische landbouw een kraamkamer voor vernieuwing, in Zeeland ook nog eens goed voor tenmin ste 1800 arbeidsplaatsen. Hij stelt dat de overheid een voorbeeld kan geven. „Alle kan tines bij de provinciale, gemeen telijke, semi-overheids en gesub sidieerde instellingen zouden de helft van het aanbod aan pro ducten uit biologische moeten laten bestaan." Luijben ziet dat als een logische ondersteuning voor de biologische landbouw, die volgens hem de enige sector in de landbouw is, die geen (pro ductiekosten afwentelt op de samenleving. Rinus Antonisse Op 4 september 1944 krijgt de Britse 11de pantserdivi sie tot verrassing Antwerpen met onbeschadigde havens in handen. Met het oog op het stormseizoen is het kunnen ge bruiken van de havens voor de geallieerden van levensbelang. De toegang wordt echter belem merd door de sterke Duitse aan wezigheid in de Westerschelde- monding. Daar moet snel wat aan gedaan worden, wil de op mars van de bevrijders niet ern stig vertraagd worden. In Zeeuws-Vlaanderen worden de Duitsers op gangbare wijze verdreven. Het oostelijk deel kan betrekkelijk vlot en zonder veel bloedvergieten en schade worden bevrijd. In het westen ligt dat anders. De Duitsers bie den in de Festung Schelde-Süd heftige tegenstand. Beschietingen, bombardemen ten en gevechten zijn aan de or de van de dag. Gevolg: veel slachtoffers onder zowel militai ren als burgers, stadjes en dor pen worden in puin geschoten. Pas op 1 november is West-Zeeuws-Vlaanderen ge heel bevrijd (Sluis is de laatste plaats). Dan is aan de andere kant van de Westerschelde de strijd om Walcheren nog volop aan de gang. Voor de bevrijding ervan kiezen de geallieerden met operatie Infatuate een onge bruikelijke aanpak. In zijn bijdrage aan Zeeland- boek 8 doet amateur-historicus en oud-huisarts Ad van Dijk daarvan verslag. Voor de verove ring van Walcheren is het 1ste Canadese legerkorps onder lei ding van generaal Harry Crerar verantwoordelijk. Zijn plaats vervanger, generaal Guy Si- monds, lanceert een gedurfd plan: door bombardementen op de zeeweringen het eiland onder water zetten en alles wat nog bo ven water uitsteekt systema tisch plat bombarderen. Crerar twijfelt, maar als hij met bloedarmoede en darmklachten in het ziekenhuis belandt, ziet opvolger Simonds kans zijn plan door te drukken. Zou de ge schiedenis zonder de ziekte van Crerar anders zijn verlopen? Van Dijk stelt de vraag, maar moet het antwoord schuldig blij ven. Simonds krijgt immers zijn zin, daarbij gesteund door de Britse admiraal Bertram Ram say (die commandotroepen toe zegt voor een landing bij West- kapelle). Zo worden tussen 3 en 17 okto ber verschillende bombardemen ten uitgevoerd op de zeewerin gen en loopt Walcheren door vier bressen onder water. Van Dijk legt uit dat de RAF snel leert hoe de dijken het beste ka pot gegooid kunnen worden. Door de inundatie wordt het ei land in vier geïsoleerde stukken verdeeld. De Duitsers missen on derlinge verbindingen en ontbe ren amfibische voertuigen. Hulp van een regiment Fall- schirm-jager vanuit West-Bra bant komt niet opdagen. „Die misten gelukkig de boot", meldt Van Dijk cryptisch. Op 8 novem ber is Walcheren veroverd. „Ik vrees, dat wanneer Walche ren zonder inundatie veroverd had moeten worden er grote overeenkomst zou zijn geweest met de wekenlange strijd in West-Zeeuws-Vlaanderen, of de taaie weerstand van de Duitse troepen bij de Sloedam, waarbij de geallieerde opmars naar Mid delburg een week lang tegenge houden kon worden." Van Dijk vermoedt dat zonder inundatie alle dorpskernen plat geschoten zouden zijn en hetzelf de geldt voor Middelburg en Veere, met zeer veel burger slachtoffers. Van Dijk: „Westka- pelle en Domburg waren wel licht gespaard gebleven. Het is maar waar je voor kiest. Dat heeft dus Guy Simonds voor ons gedaan." Over die generaal merkt Van Dijk wat kribbig op dat van hem na operatie Infatua- de nooit meer iets is vernomen. „Hij van ons ook niet, trou wens." Het verhaal over de strijd om Walcheren is één van de vijftien artikelen in Zeelandboek 8. Die lopen, als gebruikelijk, wat on derwerp betreft nogal uiteen. Cultuur, zeecultures, architec tuur, de Zeeuwse dialecten, het Zeeuws imago, radioactief afval - een bont palet, meer en minder aardige onderwerpen, met een forse knipoog naar de actuali teit. Rinus Antonisse Zeelandboek 8. Samenstelling Kees Bos. Uitgave Stichting Zee landboek, Middelburg. LANGS DE BOORDEN VAN DE SCHELDE Tweede etappe: Cletemspolder tot Hoofdplaat Om schepen te spotten, van de zeewind te genieten en de vuurtoren bij Het Kille- tje te bewonderen, blijft het ook deze tweede etappe mooi om langs het strand te lopen. En vanwege de vo gels en de planten. De gro te sterns hebben het moei lijk op de Hooge Platen. Toch blijven de zandplaten in de Westerschelde tussen Breskens en Hoofdplaat een belangrijke vogelver blijfplaats. In de Inlaag van Hoofdplaat groeit de zeldzame groenknolorchis. Het Voorland Nummer Een mag niet het vogelparadijs zijn dat werd gehoopt, het blijft een paradijsje voor zoutminnende planten. Na tuurliefhebbers komen ook steeds meer aan hun trek ken in de Cletemspolder, die eind jaren negentig is ingericht voor recreanten. De grote ratelaar en het duizendguldenkruid zijn er al gesignaleerd. Het vogeleiland van Voor land Nummer Een is geen broedparadijs voor kleine sterns, plevieren en steltlopers. De hoop van veel natuurbe schermers en -liefhebbers is de bodem ingeslagen door vliegen de 'land-rovers' als kraaien, ek sters en een enkele ransuil. Die v.'ippen tijdens het broedsei- zoen graag de dijk over om een kuiken of een ei te verschalken. Sommige kraaien schrikken er zelfs niet voor terug om in het voorjaar naar de Hooge Platen in de Westerschelde te vliegen. Grote sterns en Jan van Genten zien er met hun enorme snavels uit of ze een kraai of ekster zo te grazen nemen om als vooraf je of bijgerecht te dienen. „Maar blijkbaar zijn kraaien een stuk slimmer en brutaler. Want ik heb ze de laatste jaren regelmatig een ei buit zien ma ken op de zandplaten", zegt René Beijersbergen, districts hoofd van stichting Het Zeeuw se Landschap. Roofvogels zijn overigens niet de grootste bedreiging van de sternenkolonie op de Platen. De grote zandbank verliest aan be tekenis als kraamkamer voor veel vogels. Toenemende stroomsnelheden, veroorzaakt door verdieping van de Wester schelde, zorgen voor steeds ver dere afkalving van de platen. De achteruitgang van de vis- en kokkelstand door continue bag- gerwerkzaamheden werkt ook niet mee. Natuurbeschermer Be ijersbergen weet precies waar de schoen wringt. „Economie, veiligheid en natuur worden al tijd als een drieëenheid opge voerd als de belangen van de Westerschelde ter sprake ko men. Maar de natuur is telkens het kind van de rekening. De economische belangen van de groei van de havens, die van Antwerpen voorop, en de veilig René Beijersbergen van Het Zeeuwse Landschap bij de Schelde: „De economische belangen en de vei ligheid van de zeeweringen gaan altijd voor." foto Peter Nicolai heid van de zeeweringen gaan altijd voor. Niemand lijkt er mee te zitten dat de toename van de stroomsnelheid de kans op afkalving van grote oeverge deelten vergroot. Met de komst van grotere schepen die steeds sneller varen, neemt de veilig heid ook zeker niet toe." Maar gelukkig gebeurt er ook wel eens iets goeds. Het Voor land bij Nummer Een mag dan niet zijn uitgegroeid tot eldora do voor broedende dwergsterns, het is toch een leuk stukje 'nieu we natuur'. Tien jaar terug is de oude in- laagdijk bij Nummer Een gepro moveerd tot zeewering van Deltasterkte. De oude voor- berm werd niet opgedoekt, maar bleef in gebruik als onder- houdsstrook en eerste golfbre ker. De verharding die er voor nodig was, is een prachtig rij wiel- en wandelpad. Fietsende en wandelende recreanten heb ben er ook echt wat te zoeken, omdat er veel te genieten valt aan de Westerschelde-oever tus sen Hoofdplaat en Breskens. Het oude inlagengebied tussen voorberm en Deltadijk is een de cennium terug opgevuld met grond, die op sommige gedeel ten werd afgegraven om vochti ge plaatsen te creëren. In dat plas-drasland moest een keur aan schorreplanten tot wasdom komen en dat is wonderwel ge lukt. Zoutmelde, zeealsem en schorrekruid hebben een plek gevonden. En dé Zeeuwse zilte plant - de lamsoor of, op zijn zondags, zeeaster - tiert welig. „Normaal is de plantenrijkdom nog wat groter, omdat er runde ren en schapen op het Voorland grazen. Dit jaar bleven de bees ten weg, omdat het waterschap werkzaamheden aan de Delta- dijk had gepland. De verstevi ging van die dijk is echter door geschoven naar volgend jaar." De plantengroei, het vee voor de dijk, de fouragerende vogels, de zoete veedrinkput en de zilte drasgebiedjes maken het Voor land de moeite waard. En Be ijersbergen geeft toe dat ook het zicht op de Westerschelde een extra attractie is. Hij is zelf niet zo dol op de skyline met de kern centrale van Borssele, fabrieken in het Sloegebied, de apenrotsen van de Bressiaanse Port Scaldis- flats en de bijna constant aanwe zige baggerschepen. Maar hij snapt dat de levendigheid op de Schelde aantrekkelijk is voor grote groepen wandelaars en fietsers. Monice Devoogd en Daniel Lu- ca uit het West-Vlaamse Tor hout zijn diep onder de indruk van het landschapsschoon. Het echtpaar viert die dag zijn 41ste huwelijksdag. „We wisten niet dat het hier zo schoon is. Wat is dat voor koepel aan de over kant? De kerncentrale? Hè, die hebben ze in Nederland toch niet?" René Hoonhorst Stichting Het Zeeuwse Land schap (HZL) houdt morgen een excursie door het Verdron ken Land van Saeftinghe. De wandeling door het grote schor ren- en slikkengebied duurt on geveer drie uur. De tocht is niet geschikt voor hartpatiënten, minder validen en kinderen on der de tien jaar. Vertrek om 13.30 uur vanaf het bezoekerscentrum aan de Em- maweg 4 in Nieuw-Namen (0114-633110). Kosten €5,-, kin deren van 10-16 €2,50, dona teurs HZL gratis. In de Meeuwenduinen bij Wes- tenschouwen wordt morgen een excursie gehouden. Vertrek om 13.30 uur bij de uitkijktoren aan het eind van de A. v.d. Weij- deweg. Kosten €2,-. Aanmelden via VW: 0900-2020233. In de boswachterij Westen- schouwen is er morgen en over morgen de excursie reeën speu ren. Vertrek om 17.30 uur bij de excursieschuur van Staatsbos beheer te Westenschouwen. Aanmelden via VW: 0900-2020233. Kosten €2,- Op landgoed Ter Hooge bij Mid delburg kan morgen worden ge wandeld onder leiding van Het Zeeuwse Landschap. De excur sie duurt ongeveer 1,5 uur. Ver trek om 14.00 uur vanaf de par keerplaats aan de Breeweg, te genover kaasboerderij Pitte- perk. Kosten €1,-, donateurs HZL gratis. Het Zeeuwse Landschap heeft voor zaterdag een excursie door het Zwin georganiseerd. Om 11.00 uur begint de wandeling door het duingebied met schor ren en stranden. Deze duurt zo'n 2,5 uur. Vertrek vanaf het bezoekerscentrum aan de G. van Hoekestraat 2 in Retranche- ment (0117-392221). Kosten €3,50, kinderen €2,-, donateurs HZL gratis. In de boswachterij Westen- schouwen wordt zaterdag een paddestoelenexcursie gehou den. Vertrek om 13.30 uur bij de excursieschuur van Staats bosbeheer aan de Kraaijenstein- weg 140. Aanmelden via: 0900-2020233. Kosten €2,-. Natuurbeschermingsvereni- ging't Duumpje houdt zaterdag middag een herfstwandeltocht Vertrek om 14.00 uur vanaf de Roeselaerestraat bij de kerking- nag te Sint Kruis. Informatie via 0117-301835. Zaterdagmiddag wordt onder leiding van Het Zeeuwse Land schap een excursie gehouden door het voormalige waterwin gebied Oranjezon. Vertrek om 14.00 uur bij het informatie bord bij de entree van het ge bied, Koningin Emma weg 22, Vrouwenpolder. Kosten €1,-, do nateurs HZL gratis. HZL houdt zaterdag een excur sie door de Slikken van de Heen. Vertrek om 13.30 uur bij het informatiebord langs de pa rallelweg op de Philipsdam aan de noordkant van Sint Philips- land. Kosten €2,-. kinderen €1,-, donateurs HZL gratis. Zondag is in Plan Tureluur op Schouwen de excursie Tureglu- ren. Vertrek om 13.30 uur bij de boerderij aan het eind van de Prunjeweg bij Serooskerke. Aanmelden via VW: 0900-2020233. Kosten €2,-. De Steltkluut heeft voor zondag een paddestoelenexcursie in het Axelse bos georganiseerd. Ver trek om 13.30 üur bij de water toren van Axel. In boswachterij Westenschou wen wordt volgende week dins dag een excursie gehouden. Ver trek om 13.30 uur bij de excur sieschuur. Aanmelden bij VW: 0900-2020233. Kosten €2,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23