COURANT Marinier opgelucht na vrijspraak Pleidooi voor bloedproef bij dode autobestuurders Duitser verdacht van opzettelijk doorgeven van hiv in Thailand 18 itici en bonden kraken optreden justitie, Kamp steunt sergeant-majoor VS op rand van faillissement Steun VVD voor verdieping aamft li taartbranche onderzoek )r misstanden Eeuwenoude vingerafdruk Oud-trainer Ballegeer: alsof ik ben overreden door een wals L Schalken verliest bij rentree 19 oktober 2004 nummer 1,25 geredactie binnenland HAAG - Politici en mi- hebben gisteren na praak van een mari- jistitie eendrachtig ge- jterd. Algemeen werd «herstel' voor de ser- j-majoor geroepen. nier en de militairen in Irak be tekent de uitspraak een grote op luchting, meende Koenders. „Nu is duidelijk dat de ge- weldsinstructie glashelder is." Ook regeringspartijen WD en D66 toonden zich kritisch over het optreden van het OM. Volgens Kamp zijn de contacten tussen Defensie en het OM sinds de affaire verbeterd. Afgespro ken werd om militairen die be trokken zijn bij een schietinci dent te beschouwen als getuige en niet als verdachte. Bataljonscommandant luite nant-kolonel K. Matthijssen zei vanuit de grootste Nederlandse basis in Irak, Camp Smitty, dat het vonnis duidelijkheid geeft voor de militairen. „Er zijn mo menten dat je in fracties van se conden moet besluiten over in zet van geweld. Het is goed te weten dat militairen niet bang hoeven te zijn voor de toetsing achteraf van hun handelen." D. Knoppien, voorzitter van de Stichting Veteranen Platform, uitte kritiek op de officier van justitie. De marinier moet eer herstel krijgen, zei Knoppien, in de vorm van een hogere rang. De militaire vakbond Acom toonde zich verheugd. „Einde lijk gerechtigheid voor een mili tair die als een misdadiger is be keken", aldus voorzitter J. Kleian. Volgens hem geeft de uit spraak rust binnen de organisa tie. „Dat was nodig. Zeker na de wilde verhalen die procureur-ge neraal De Wijkerslooth op de te levisie heeft verteld." GPD pagina 4 christenen Irak onder druk pagina 5 reservisten VS weigeren dienstbevelen vragen over Britse steun Eerherstel voor ringwalburg Fiscus krijgt sterk wapen De Belastingdienst krijgt het recht forse dwangsommen op te leggen aan bedrijven en personen die niet meewer ken aan onderzoek van hun administratie. Nu heeft de fis cus nog te weinig middelen om medewerking af te dwingen, vindt staatssecretaris Wijn van Fi nanciën. «3 Een acht met twaalf nul len, oftewel acht biljoen. Dat is de schuld in dollars van de Amerikaanse federa le overheid. En dit jaar komt de regering een slordi ge 600 miljard dollar te kort. Sommigen voorspel len een bank roet voor de VS. De fractie van de VVD in de Tweede Kamer legt zich neer bij een nieuwe verdieping van de vaargeul in de Wester- schelde. Volgens Kamerlid J. Geluk kan Nederland de Vlaamse wens niet negeren, gezien de grote belangen voor de haven van Antwerpen. Bovendien is Neder land gebonden aan het Scheidingsverdrag van 1839. I Zj Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buitenland: 5; Economie: 6 en 7; Radio Televisie: 8 en 9; Zeeland: 11, 13, 15,16 en 17; Sport: 18 en 19; Buitengebied: 21, 22, 23 en 24 van onze redactie buitenland BANGKOK - Een 56-jarige Duitser die in Thailand leeft be weert tientallen vrouwen te heb ben geïnfecteerd met hiv. De man, die voor de rechter moest verschijnen, omdat zijn toeris tenvisum was verlopen, zou heb ben gehandeld uit wraak. Hij werd drie jaar geleden in Thailand zelf met het virus geïn fecteerd. Zijn Thaise vrouw lijdt al aan aids. Artsen in het land vrezen dat de Duitser. Hans-Ot- to Schiemann onbeschermde seks heeft gehad met wel vier honderd wouwen, aldus de Thai se krant The Nation. Een dokter uit de noordelijke provincie waar de Duitser woont, houdt het op tientallen vrouwen. De Duitser, een oud-schipper die maar één been heeft, zou het met name gemunt hebben op jonge vrouwen tussen de vijftien en zeventien jaar. Hij bood hun bedragen tot honderd euro aan in ruil voor seks. Sinds zijn bekentenis van de man is Thailand in de ban van aids-vrees. Overal zijn posters opgehangen om vrouwen te waarschuwen tegen de Duitser. Tegen verslaggevers bij de recht bank vertelde de Duitser dat Thaise vrouwen slecht zijn. Vol gens hem lukte het hem zoveel vrouwen te verleiden, omdat hij geld had. „Ik ben een rijke man en ik ben een playboy." Thailand kent geen wet waarin staat dat het opzettelijk besmet ten van mensen met hiv straf baar is. De Duitser werd eind september gearresteerd vanwe ge visumproblemen. Zijn rechts zaak wordt volgende maand voortgezet. Hij kan het land wor den uitgezet of hij een gevange nisstraf krijgen. GPD KRANT VOOR ZE ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,95 Voor automatische incasso stem ik toe m afschrijving van mijn (post)bankrekenmgnummer PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadere informatie persoonsgegevens. In de colofon 8 "711688 555530 Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14.95 Ik geef daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incBsso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) D Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: G per maand met automati sche incasso 19,95). per kwartaal met automa tische incasso 58,00). per jaar met automatische incasso 222,50). Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 Kamp van Defensie be- iajnkntiek met de opmer kt hij 'bedroefd' is over ïsergeant-majoor de afge- i maanden heeft moeten aken. Kamp zei dat tij een bezoek aan de Neder- emilitairen in Irak. óe marinier waren de afge- iien maanden een 'grote menie, een grote lijdens- Toen hij gisterochtend in Ètbank in Arnhem werd sproken 'viel er een be- jke last van mijn schou- Hij zei dat gisteravond in ievisieprogramma Nova. isdaarbij niet in beeld. ier ïeede Kamer kraakte het den van het OM. Het CDA ithetOM een pijnlijke mis- teft begaan 'door zo hoog ietoren te blazen'. „Eerst is oodslag, bijna moord", al- Kamerlid Kortenhorst. „Na hterlijke uitspraak is daar ran overgebleven, behalve Eschadigde militair." •Kamerlid Koenders sprak een 'enorme misrekening' iOM. „Wij willen van mi- Donner weten waarom [gebeurd." Voor de mari- ffiSUM - Het Platform artwezen Nederland wil onderzoek beginnen naar misstanden in de ke. Dat zei voorzitter C. «gisteren in het televisie- iNova. ageerde op onderzoek van naar de uitvaartbranche, at kwam naar voren dat !or zich geregeld schuldig taan het misleiden van na- Eden en het verhogen van ïgen voor begrafenissen saties. Nova zei met tien personen uit de uitvaart en nabestaanden te heb- sproken. panden ontvangen vol- Nova vaak geen offertes, raan er geregeld posten op kning voor diensten die j)n verleend. Rutten zei 8 waarschijnlijk om inci- 5 gaat. maar hij gaat er ^3 de leden op aandringen j&rzoek te beginnen naar structurele misstan- doet volgens Nova on- anaar verduistering van 5 voor uitvaartverzekerin- ®r tussenpersonen. Bijna euro zou zijn verdwe- amers en Antillia an het slachtoffer zijn k.ANP Minister Kamp van Defensie spreekt de Nederlandse militairen op Camp Smitty in As Samawah toe na de vrijspraak van de sergeant-majoor. foto Defensie/ANP door Mayke Calis DEN HAAG - Letselschade slachtoffers en hun advocaten vinden dat de politie ook bloed onderzoek moet doen bij onge vallen met dodelijke afloop. Dat om te weten te komen of er bij voorbeeld alcohol of drugs in het spel zijn. Justitie verricht normaal gesproken geen bloed onderzoek bij overledenen. „Wij doen alleen onderzoek wan neer er daadwerkelijk iets op te sporen en te vervolgen valt", al dus een woordvoerder van het parket-generaal. „En een dode is strafrechtelijk niet te vervol gen. Bovendien mogen wij niet eens een opsporingsmiddel inzet ten zonder een verdachte te heb ben." (Advertentie) Secretaris C. van Dijk van de vereniging van letselschade ad vocaten (LSA) vindt dat ver keerd. „Je moet de omstandighe den kennen, wil je iemand aan sprakelijk kunnen stellen. Het is daarom relevant te weten of de bestuurder te veel heeft gedron ken." Als de toedracht van het ongeval bekend is, dan keren verzekeringsmaatschappijen over het algemeen uit aan het slachtoffer, of de dader nou dronken was of niet. Maar als de toedracht niet duidelijk is, bijvoorbeeld omdat alle inzitten den dood zijn en er geen getui gen zijn, wordt het lastiger. Juist dan helpt het wanneer de politie standaard wél een bloed onderzoek zou doen, meent ook A. Westerink, coördinator van de Vereniging van Letselschade Slachtoffers (VvLS). „Maar jus titie vindt dat helaas niet rele vant." In België wordt volgens Westerink wel standaard een bloedonderzoek gedaan, onge acht of de verdachte dood of le vend is. De resultaten ei~van wor den een paar jaar bewaard. Rouwproces Juist voor het rouwproces van de nabestaanden kan het zinvol zijn te weten wat de precieze toe dracht is van het dodelijk onge luk, zegt P. van der Velden van het Instituut voor Psychotrau- ma. Hij stelt dat nabestaanden die niet weten hoe en waarom een ongeluk is gebeurd daar vaak heel lang last van blijven houden. Het achterwege laten van bloed onderzoek heeft overigens tot ge volg dat de statistieken over do delijke verkeersdoden door alco hol onbetrouwbaar worden. Het werkelijke aantal ligt waar schijnlijk aanzienlijk hoger dan het officiële cijfer. Dat bevestigt de Verkeers Onge vallen Registratie (VOR), die voor haar registratie, gebruik maakt van de gegevens die de politie aanlevert. Ook het Cen traal Bureau voor de Statistiek gebruikt deze cijfers. De woordvoerder van het par ket-generaal vindt dat geen pro bleem. „Wij hebben nog veertig duizend zaken op de plank lig gen; wij gaan geen onderzoek doen voor de statistieken." GPD pagina 4 jongeren Zeewolde ontzet door ongeluk TERNEUZEN - In Aardenburg zijn vingerafdrukken gevonden van ongeveer 1800 jaar oud. De afdrukken staan op fragmenten van Romeinse terracottabeeld jes. „Waarschijnlijk zijn het de oudste vingerafdrukken die ooit gevonden zijn in Zeeland", zegt A. Willeboordse, cultuur-ambte naar van de gemeente Sluis. De afdrukken zijn waarschijn lijk afkomstig van de maker van de beeldjes. De beeldjes zijn in twee mallen gemaakt, waarna beide helften aan elkaar werden geboetseerd. Om geen details verloren te laten gaan, drukte men de klei met de vingers ste vig in de mallen. Dit verklaart waarom de afdrukken aan de binnenkant van de beeldjes zit ten. De bodemvondsten zijn te bezichtigen in het Archeolo gisch Museum in Aardenburg. TERNEUZEN - De vorige week bij Hoek opgestapte trainer Jo- han Ballegeer zit momenteel aangeslagen thuis. Na vijf neder lagen op rij moest hij min of meer gedwongen vertrekken bij de Zeeuws-Vlaamse hoofdklas ser. Nu wil hij alleen maar rust. Een groep van ruim duizend mensen heeft gisteravond in Zeewolde meegelopen in een spontaan ontsta ne stille tocht ter nagedachtenis van de vijf jongeren die zondagochtend om het leven kwamen bij een verkeersongeval bij Almelo. In de loop van de dag zouden jongeren uit het dorp via internet hebben opgroepen tot het houden van een stille tocht. foto Ruben Schipper/ANP In een eerste korte reactie na zijn vertrek zegt de Belg: „Het is natuurlijk niet nieuw wat me is overkomen. Het was wel de eer ste keer in mijn carrière dat ik vijf wedstrijden achter elkaar verloor. Dan ga je jezelf ook vra gen stellen. Maar nu kwamen er overal duistere krachten bo vendrijven. Het werd een ket tingreactie van dingen. Alsof je wordt overreden door een wals. Op een gegeven moment kun je dan niets anders dan wegwe zen." [to„'c^ op middon- en kleinbedrijf. Of liever gezegd, EL mBme,s ambille. Meer weten? coitte advertentie verderop in deze krant of kijk op www.sra.n accountantskantoren. Eén mentaliteit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1