ictie baatbelasting slaat aan zc Stadhuis vernieuwd maar vertrouwd IC Suriname in beeld gebracht in het Zeeuws Archief Interactief project geeft slachtoffers watersnood een stem 13 LPV wil inwoners horen over beleidsnota stranden itallen tegenstanders van heffing in centrum Middelburg vormen front enda i-cultureel Écafé Gewonde bij ongeval zandzuiger Leerlingen leggen krans NBB wil inzicht in beleid vismijn Eenzijdig ongeval in Meliskerke Vrachtwagen rijdt fietser aan dinsdag 19 oktober 2004 .zander Sluis ÏGEN - Voor de gemeenteraad de 0ta behandelt, moet ze jeken met de inwoners jngen. Daarvoor pleit ale Partij Vlissingen t schriftelijke vragen Kgemeester en wet- j| wilde D66 inspraak In de nieuwe beleidsnota Stran den stelde het college onder meer voor, honderd nieuwe slaaphuisjes toe te staan op het strand ten noordwesten van het Nollestrand. Ook wilden B en W horeca met terrasjes op het Bad- strand. Kort na de presentatie van de nota lieten GroenLinks, D66, de SP en de LPV al weten bedenkingen te hebben tegen de strandhuisjes. Zij vinden dat het strand niet op die manier geëxploiteerd mag worden en dat er beter naar de Vlissingers moet worden geluisterd. De LPV heeft gesprekken ge voerd met zowel bewoners als ondernemers van de Vlissingse boulevards. Zij kunnen zich wel vinden in een herinrichting en betere exploitatie van de boule vards. Als goede afspraken ge maakt worden, zijn onderne mers ook bereid mee te investe ren in een herinrichting. De lo kale partij kreeg onder meer ideeën te horen voor een betere toegankelijkheid en aankleding van de glooiing en het Keizers- bolwerk. Een van de suggesties is een houten trap naar de glooiing ter hoogte van de Leu genaar, semi-permanente kios ken met terrassen, marifoonpa- len (zoals de pechpalen van de ANWB) voor het uitluisteren van scheepvaartverkeer en ver lichting op de glooiing, (beperk te) openstelling van de kazemat ten met de oude garnizoensbak kerij, bankjes om op te zitten en maritieme beelden. Volgens de LPV kunnen de plannen betaald worden uit bijvoorbeeld par keer- en pachtgeld, forensenbe lasting en - in te voeren - baatbe lasting. Die laatste vorm van be lasting is niet nieuw in Vlissin gen. Winkeliers in het centrum betalen bijvoorbeeld mee voor de overkapping, omdat zij daar 'baat' bij hebben. dia Berkelder jlJJURG - Eigenaars van lot zestig panden in de jurgse binnenstad heb- igemeld bij advocaat R. Die is een actie begonnen jt heffing van belasting itrmvinkelgebied. rente wil die belasting bij ondernemers in het 3van de stad. Zij zouden si nebben van de recente nsnapbeurt van het cen- gezitters van panden met dnjfsbestemming krijgen slag. Het is de bedoeling Sememers 1,1 miljoen eu- aan de herinrich- Lf jn totaal ruim 5,7 mil- eeit gekost. pocaat stuurde twee we- geden alle bewoners en be- in de binnenstad een laarin riep hij iedereen aar te maken. Volgens eate berust de actie op issing. Alleen bedrijven ie belasting moeten be- ïolgens Maat blijkt uit de echter dat ook bewo- kunnen ver- id id uur: rower '3)uur:0erdanslessen torgklachten: W231231 t/m vrijdag ge- roede openingstijden; fcgs tot 12.00 uur KCT1E ICHEREN Nststraat 18 &S8070 -£8 MIDDELBURG 5118-493000 *5118-493009 tredwalch@ pzc.nl 'w der Sluis (chef) ^Berkelder Riemakers van den Broek «Itagnée 05 Vries (sport) ^LE REDACTIE Jonspark 28 «Stils 31 J^AAGOES 1!'I5113)315500 ^'13)315669 'edactie@pzc.nl Vernet Jc.nl Pweb@nzc.nl „Ik heb mensen aangeraden om een schriftelijke verklaring van de gemeente te vragen waarin staat dat ze niet hoeven te beta len", zegt Maat. „Als ze die heb ben, is het niet nodig om be zwaar te maken." Een aantal be woners van de Herenstraat krij gen wel een aanslag. Dat komt omdat een deel van de panden zowel een bedrijfsbestemming als een woonbestemming heeft. In de praktijk kunnen de men sen weinig met dat stempel, zegt C. Schipper. In de Herenstraat zijn niet meer dan tien winkels toegestaan. Bovendien zijn veel huizen helemaal niet geschikt om als bedrijf te gebruiken. De Herenstraat is maar voor een klein gedeelte opnieuw inge richt, vindt Schipper. In de rest van de straat is alleen achterstal lig onderhoud verholpen door leidingen te vernieuwen en de stenen recht te leggen. Bewo ners van dat gedeelte van de straat zouden volgens hem dan ook helemaal geen baatbelas ting hoeven te betalen. ifr bewoners de belasting (even te betalen, is dat dememers een grond om inslag aan te vechten, Haat. Tot nu toe hebben Iers van vijftig tot zestig zich bij de advocaat ge let gaat vooral om pan- jarin bedrijven zijn geves- woners vertrouwen erop emet hoeven te betalen. ÏNGEN - In wijkcentrum let aan de Willem Roelofs- Vlissingen wordt don- 28 oktober het maande- lulti-cultureel Kookcafé kan tot vrijdag 22 (12 uur. mCTIVITEITEN '-SOUBURG - Palazzoli Huis, 'Muur: Yoga; Kaart, 14.30 uur: Themamid- ojderenbond Anbo; Welzijnscentrum 13 30-16.30 uur: Schaak- iKhaakclub Vlissingen; w, 16.15 uur: Power yoga; De gemeentebode verwelkomt een van de bezoekers op de eerste dag dat het Vlissingse stadhuis het publiek zijn nieuwe gezicht laat zien. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Vertrouwd, toch an ders, maar zeker aangenaam ver nieuwd. Tot die slotsom kwamen enkele bezoekers van het Vlissingse stadhuis, waarvan gisteren de deuren voor het pu bliek zijn opengegaan. Het stadhuis is ruim twee jaar dicht geweest, omdat het ingrijpend werd verbouwd. Vlissin gers vonden gisteren snel hun weg naar het vertrouwde stadhuis. De eerste klanten worden gisterochtend welkom geheten bij de entree van het stadhuis. Enkele bezoekers komen uit nieuwsgierigheid een kijkje nemen, an deren lijken gewacht te hebben om hun hondenbelasting te regelen tot het stad huis openging. Het is druk. De lopende zaken worden vlotjes gere geld. Een bezoekster geeft door dat ze verhuisd is en een ander deelt mee dat ze werk heeft gevonden en dat ze geen aanspraak meer wil maken op een uitke ring. Sinds gisteren kunnen Vlissingers hun parkeervergunningen en parkeer- kaarten ophalen bij een van de balies in het stadhuis. Het bureau Parkeerbeheer aan de Scheldestraat is gesloten. Met de opening van het gebouw wil de gemeente tegelijkertijd haar dienstverle ning verbeteren. „We willen de sfeer van een bedrijf uitstralen, een bedrijf dat soepeitjes loopt en dat tegelijkertijd persoonlijk en op de mens gericht is", zegt Dominique Boelen, manager pu- bliekszaken van de gemeente Vlissin gen. Het Vlissingse stadhuis heeft in ruim twee jaar tijd een facelift ondergaan. Vooral door de glazen overkapping van de patio is veel ruimte gewonnen. In die hal zijn de balies voor het publiek ge maakt en kan op de beurt worden ge wacht. „Maar we willen ergernis bij on ze klanten voorkomen, door de wachttij den zo kort mogelijk te maken", zegt Boelen. Bij de intake-balie moet duidelijk zijn wat de bezoeker wil en welke spullen die voor het product nodig heeft. „Het wekt wrevel op als je na een kwartier wachten pas hoort dat je voor een pas poort ook pasfoto's mee moet nemen." De medewerkers van de gemeente stre ven ernaar een paspoort binnen zeven minuten te regelen. De afhandeling duurt vervolgens nog vijf minuten. „De aanvraag van een rijbewijs duurt dertig minuten. Maar dan sta je ook met het nieuwe document buiten." De service in de nieuwe dienstverlening betekent ook dat de telefoon opgeno men moet worden na maximaal vier keer te zijn overgegaan. „Als een vraag niet direct beantwoord kan worden, wordt de klant uiterlijk de volgende werkdag teruggebeld." Binnen vijf werkdagen wordt een brief of e-mail die gericht is aan publieks diensten afgehandeld of de afzender krijgt een behandelingsbericht. „Dit zijn standaardnormen en daaraan wil len we ons houden. Het zal ons bij nor male drukte moeten lukken", verwacht Boelen. Het zal even duren voordat de dienstver lening vlekkeloos loopt. „Het is een totaal andere manier van werken. We zullen op problemen stui ten, maar moeilijkheden zijn uitdagin gen. Wij krijgen de kans om ze op te los sen." De voordeur is tot vijf uur open, maar de balies zijn tot vier uur bemand. De open dagen, waarbij het publiek ook achter de schermen een kijkje mag ne men, zijn eind van de maand november gepland. door Jelmer Oskam MIDDELBURG - In het Zeeuws Archief is vanaf vandaag de ex positie Suriname in beeld te zien. Dit is een activiteit in het kader van het Jaar van het Zeeuwse Slavernijverleden. De foto-tentoonstelling sluit aan op de nog lopende expositie Ge boeid door het Zeeuwse slaver nijverleden. Tot 31 december zijn beide tentoonstellingen sa men te bezichtigen. Waar het bij de reeds lopende tentoonstelling gaat om de sla ven van weleer, staan bij Surina me in Beeld de nakomelingen van die generatie centraal. De foto's brengen het dagelijkse le ven in beeld, waarin het slaver nijverleden nog duidelijk zicht baar is. Zo is er een foto van een Surinaamse vrouw, staande voor de poort van Fort Zeelan- dia. Op dit militaire terrein wer den ooit haar tot slaaf gemaakte voorouders gestraft. De foto's van Suriname in beeld komen uit het archief van de Stichting Suriname Jaarkalen der. Deze stichting brengt elk jaar een kalender uit met groot formaat kleurenfoto's, met als doel een bijdrage te leveren aan een positieve beeldvorming over Suriname en haar bewoners. Tot en met 31 december, de eind datum van de expositie, is de ka lender van 2005 te koop in het Zeeuws Archief. „We willen met de expositie en de kalender la ten zien hoe mooi de Surinaam se mensen zijn en hoe indruk wekkend het land is. Suriname is meer dan corruptie, om maar Bezoekers aan de expositie Suriname in Beeld bekijken de foto's van het leven in het huidige Surina me. foto Ruben Oreel een negatief beeld te noemen. Daarnaast hebben de foto's te maken met het slavernijverle den, waar in de andere expositie uitgebreid aandacht aan be steed wordt", zegt Cor de Lan ge, medewerker van de stich ting. „Ons tweede doel van de expositie is het ondersteunen van kleinschalige projecten in Suriname. Dat doen we met de opbrengst van de kalenderver koop." Nieuwe doelgroep Volgens Ingrid Leeftink, educa tiemedewerkster van het Zeeuws Archief haalt het slaver- nij-thema een hele nieuwe doel groep naar het Hofplein. „Ontzettend veel Surinamers zijn al komen kijken naar de ex positie Geboeid door het Zeeuw se slavernijverleden. Normaal gesproken is er voor hen weinig te vinden in het archief, maar dit heeft betrekking op hun geschiedenis. Niet alleen met het blanke, maar ook met het zwarte verhaal. Ze zijn er erg en thousiast over, dus ik verwacht dat we bij Suriname in beeld naast Nederlanders ook weer veel Surinamers mogen verwel komen." VROUWENPOLDER - Bij een ongeval op zandzuiger De Argonaut is gistermorgen rond half zes een man gewond geraakt. Hij verbrijzelde zijn hand toen die tussen een lier en een staaldraad terecht kwam. De zandzuiger is op dit moment bezig met het ophogen van het strand bij Vrouwenpolder. De man is door de reddingboot Koopmansdank van boord gehaald. Aan boord van de reddingboot is hij door ambu lancepersoneel behandeld. Daarna is hij naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Leerlingen van groep 7 en 8 van basisschool De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland leggen vrijdag 5 november een krans bij het oor logsmonument op de begraafplaats aan de Westelijke Oude Havendijk in het dorp. De plechtigheid begint om 14.30 uur met het verzamelen van de kinderen bij de be graafplaats. Na een minuut stilte, wordt de Last Post ge blazen. Daarna leggen de kinderen een krans. Genodig den en andere belangstellenden kunnen vervolgens bloe men neerleggen. De ceremonie is om 14.45 uur klaar. De plechtigheid wordt elk jaar gehouden in het kader van het project Adopteer een Monument, een landelijk initia tief van de Stichting Februari 1941. Het project begon in 1987. WISSENKERKE - De fractie van Noord-Bevelands Be lang (NBB) in de gemeenteraad van Noord-Beveland wil van burgemeester C. van Liere duidelijkheid over stuk ken die de laatste heeft ondertekend met betrekking tot de vismijn in Colijnsplaat. Die gemeentelijke mijn is on derdeel van United Fish Auctions (UFA), waarin ook de gemeente Goedereede een belang heeft. De rol van Goede reede in de UFA raakte onlangs in opspraak. De NBB is bang dat Van Liere garantstellingen heeft ondertekend, waaraan de gemeente Noord-Beveland zich een buil zou kunnen vallen. Van Liere heeft al eerder verklaard niets anders te hebben ondertekend dat de belofte dat geen be zit van de vismijn zal worden verkocht zonder toestem ming van de bank. MELISKERKE - Bij een eenzijdig ongeval op de Rapen- burgweg in Meliskerke heeft een 34-jarige inwoner van de gemeente Veere gisteren lichte verwondingen in het ge zicht opgelopen. Rond 13.30 uur raakte hij door nog onbe kende oorzaak in een bocht in de berm en kwam tot stil stand in een sloot. Zijn auto raakte zwaar beschadigd. GOES - Op de kruising van de Anthony Fokkerstraat en de Albert Plesmanweg is gistermorgen een twintigjarige fietser uit de gemeente Borsele aangereden door een vrachtwagen. De 43-jarige chauffeur uit Beneden-Lee- uwe zag de fietser naar eigen zeggen over het hoofd. De fiets zat klem onder één van de voorwielen, maar de fiet ser wist weg te rollen. Hij is met hoofdletsel afgevoerd naar het Oosterschelde ziekenhuis in Goes. door Ali Pankow OUWERKERK - Het moet een monument specifiek voor de slachtoffers van de watersnood ramp 1953 worden. Het betreft een collectie ingesproken herin neringen aan de velen die als ge volg van de stormvloed zijn om gekomen. De makers van dit in teractieve monument zijn Koert Davidse en Roel Wouters. Zij doen een beroep op de nabe staanden en openden gisteren voor het verzamelen van herin neringen de website: www.deramp.nl. Iedereen die herinneringen koes tert aan één of meerdere ramp slachtoffers wordt opgeroepen zijn verhaal te doen op deze web site. De namen van allen die zijn omgekomen staan daar op, elk op een aparte lijn. Koert David se: „Dat wil dus zeggen '1835 1' slachtoffers en '1835 1' lij nen waarop '1835 1' herinne ringen ingevuld kunnen wor den." De Ramp Die titel '1835 1' is een logisch gevolg van zijn alom geprezen film 'De Ramp' die Davidse naar aanleiding van de vijftigja rige herdenking van de Waters nood 1953 vorig jaar presenteer de. De titel verwijst naar de 1835 officieel geregistreerde rampslachtoffers en naar die ene baby die tijdens de ramp nacht in het buurtschap Capelle werd geboren én verdronk. Het hele audioproject vloeit ove rigens voort uit die film. Daarin komen de nabestaanden aan het woord. In het interactieve monu ment moeten de slachtoffers zelf een stem krijgen om ze in de her innering individueel te laten voortleven en te voorkomen dat ze in de toekomst tot een aantal verworden. Davidse beseft dat de tijd dringt. Nu leven er nog mensen die persoonlijke herinne ringen aan de slachtoffers kun nen verwoorden. Binnen afzien bare tijd is ook die generatie uit gestorven. Verhalen verzamelen Het verzamelen van de verhalen geldt als eerste traject. In het tweede traject volgt de techni sche verwezenlijking. Davidse werkt daartoe samen met Roel Wouters, die zich bekwaamde in de toepassing van nieuwe media bij het Sandberg Instituut. Het Stimuleringsfonds voor de film (Stifo) brengt cineasten en ken ners van nieuwe media graag bij elkaar. Op die wijze kwam ook het contact tussen Davidse en Wouters tot stand. Vanuit hun samenwerking is het idee voor het stemmenproject ge boren. Over de locatie waren ze direct eens: in een van de overi ge caissons bij het Museum Wa tersnood 1953. „Die kale, in drukwekkende ruimte biedt het interactieve monument enorme meerwaarde", verwacht David se. Het betreffende caisson ligt als diepste van de vier in de grond verzonken. Het uitgraven zal veel werk vergen, evenals de technische uitvoering van het project. „Het tijdspad zal steeds bijgesteld moeten worden", ver wacht Davidse. Zijn stemmen - monument vormt onderdeel van de totale uitbreiding van het Na tionaal Museum Watersnood 1953, waarvan het museum als eerste en reeds gerealiseerd on derdeel geldt. Het is de bedoe ling dat het stemmenproject in het verder geheel kaal blijvende caisson wordt geïnstalleerd. Met lichtaanduiding wordt de bezoeker de weg gewezen. De namen van de slachtoffers wor den op de muur geprojecteerd. Wie simpelweg de naam noemt van één van hen krijgt - indien beschikbaar - de ingesproken herinnering aan de betreffende persoon te horen. Hoe die korte teksten worden ingesproken en door wie, moet nog nader wor den uitgewerkt. Website Voorlopig gaat het om het verza melen van herinneringen via de zojuist geopende website. Daar aan wordt onder meer via zorg centra en scholen extra aan dacht geschonken. „Internet is voor ouderen misschien niet het communicatiemiddel bij uit stek, maar jongeren kunnen hen helpen bij het digitaal versturen van hun herinneringen", hoopt Davidse. Hij erkent dat er enige scepsis leeft over het gebruik van dit nieuwe medium bij het project, maar heeft er zelf alle vertrouwen in dat het eindresul taat indrukwekkend en respect vol zal zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13