!DU-leider Merkel raakt in gevarenzone tumoer rond lesbische dochter Cheney ÏC Bewakers: wrede ondervragingen in Guantanamo krzet groeit in grootste Duitse oppositiepartij België geeft zeevogels reservaten in Noordzee trde termijn oekasjenko Igrims gedood Eerste sneeuw in Zwitserland 'Uttiglione signaleert itichristelijk complot Politie-prostituees: 3-1 Betogingen tegen plan Bolkestein met arbeidsregels Belgen gooien met zwart geld Chinese satelliet slaat in woonhuis Beer doodt deelnemer picknick Medische proeven op kinderen Megawati absent bij inauguratie Peking stuurt politie naar Haïti Milieugroepen in actie tegen dammenplan China maandag 18 oktober 2004 rnjp redactie buitenland |W De positie van Angela Merkel ier discussie, omdat de ivoor de grootste oppositie- ij in Duitsland in de peilin- iirugloopt. Volgens belang- i partijleden is er binnen de iien-democraten een steeds Ik roep om Merkel af te zet- CDü-premier van de ■Duitse deelstaat Thürin- Dieter Althaus, zei gisteren de Duitse radio dat par- ren een machtsgreep _op het partijcongres in iiber. De leider van de ïen-democraten in Meck- ng-Vorpommern, Eck- Rehberg, sloot zich later ■radio bij de woorden van nis aan. Overigens noem- beiöen geen namen en ver en ze zelf nog wel achter 1 te staan. 1 worden zwak leider- l-Wit-Rusland heeft gis- een controversieel refe- voor een derde ambts voor de autoritaire presi- ILoekasjenko gestemd, ten exitpoll, die is uitge- Idoor de centrale kiescom- e, blijkt dat bijna 80 pro- vóór heeft gestemd. Het. re- idum is geldig omdat meer êlft van de Wit-Russen zijn jheeft uitgebracht, iresident stelde in de volks- ipleging, waarvan de uitslag raf al vaststond, voor om jdan twee ambtstermijnen een president mogelijk te én, zodat hij in 2006 aan nieuwe regeerperiode kan men. ANP/AFP/DPA RO - Veertien islamitische rims die op weg waren naar 'a, zijn zaterdag in Egypte it leven gekomen. nis waarin zij zaten raakte ieweg en sloeg om. Er vie- 3 gewonden. ongeluk gebeurde bij de laats Hurghada, ongeveer kilometer ten zuidoosten 'm.ANP/RTR schap en een falende strategie om oppositie te voeren verwe ten. Ze heeft de linkervleugel van de partij van zich ver vreemd door de vergaande sane ring van de gezondheidszorg die zij voorstaat en haar kruistocht tegen de Turkse toetreding tot de Europese Unie. Ook heeft het plotselinge aftreden van de po pulaire vice-voorzitter van de CDU, Friedrich Merz, tot inter ne onrust geleid. Door het optreden van de 50-ja- rige Merkel zou de ruime voor sprong op de onpopulaire rege ringscoalitie van de sociaal-de mocratische SPD en de Groenen zijn verdampt. Uit een peiling van Der Spiegel bleek zaterdag dat de CDU, haar Beierse zuster partij CSU en de liberale FDP onvoldoende stemmen (40 en 7 procent) zouden krijgen om een meerderheidscoalitie te vormen. De SPD bleek juist in aanhang te zijn gestegen, met 7 procent tot 30. De Groenen blijven ste ken op 13 procent, waardoor dus ook de huidige coalitie geen steun heeft van de meerderheid van het Duitse electoraat. Ook scoort SPD-leider en bonds kanselier Gerhard Schroder be ter dan Merkel. Hij zag in verge lijking met de vorige peiling zijn populariteit stijgen met 13 procent tot 52. Merkel zakte zes procent tot 46. ANP/DPA van onze redactie buitenland OOSTENDE - België wil in het eigen deel van de Noordzee drie reservaten voor zeevogels instel len. Ze zijn bedoeld voor be scherming van de grote stern, visdicf, fuut en dwergstern. In de reservaten is vanaf vol gend jaar geen plaats meer voor windmolens, zandwinning of sportvissers, aldus de Belgische minister voor de Noordzee Jo- han Vande Lanotte gisteren. De minister vraagt bovendien militairen en watersporters om 's winters zo veel mogelijk weg te blijven bij de beschermde ge bieden, ter bescherming van de fuut. De reservaten zijn gepland voor de kust van Nieuwpoort, Oos- tende-Bredene en Zeebrugge- Heist. Onder meer milieuorgani satie Greenpeace dringt bij Noordzeelanden sterk aan op be schermde gebieden. De organisa tie zei in juli dat uiteindelijk 40 procent van de Noordzee reser vaat moet worden. Bagger Minister Vande Lanotte zei in de toekomst ook de baggerstort te willen verbieden op de Vlakte van Raan voor Knokke-Heist. Daar liggen nu meerdere slib- storten. Gevolg is dat baggerslib uit de Westerschelde voortaan naar elders moet. De plannen liggen nu voor in spraak bij belanghebbenden. Vande Lanotte wil tegen eind 2004 alle afspraken op papier hebben. ANP/Belga LENZERHEIDE - Een boer leidt bij Lenzerheide in Zuidoost-Zwitserland zijn vee door de eerste sneeuw van de weide naar de stal. In de nacht van vrijdag op zater dag viel in de bergen een pak van twintig tot dertig centimeter dik. Door de sneeuwval is de grote St. Bernhardpas inmiddels voor het verkeer gesloten, maakte de Zwitserse politie zaterdag bekend. De Gotthardpas is alleen nog overdag open. foto Trudi Tuffli/EPA [AnsBouwmans fflNGTON - Is homosek- Üieit een keuze? Die vraag GwrgeBush tijdens het der- ilaatste presidentiële debat ft de afgelopen dagen in de fni?de Staten voor discussie it de vraag überhaupt eld of omdat George vervolgens antwoordde 'Ik kt niet', ■ktrumoer is ontstaan om- tón Kerry in zijn antwoord éde aan Mary Cheney, de •ijk lesbische dochter van psident Dick Cheney, hu niet door de beugel, «tweederde van de Amen- s volgens een peiling van ^Washington Post. ^allemaal kinderen van zei Kerry in zijn reactie op de vraag van discus sieleider Bob Schieffer. „En ik denk dat als je zou praten met Dick Cheneys dochter, die les bisch is, ze je zou zeggen dat ze is wie ze is, dat ze zo is geboren. Ik denk dat, met wie je ook praat, het geen keuze is." De dag erna trokken Lvnne en Dick Cheney ten strijde. Boze moeder Lynne over Kerry: „Wat een goedkope en smerige politie ke truc." Boze vader Dick: „Hij is tot alles bereid om gekozen te worden." Mary Cheney is al jaren open lijk lesbisch. Ze werkte voor een bierfabrikant als liaison met de homobeweging in de VS en ze is nu actief in de Republikeinse verkiezingscampagne. De vi ce-president zelf heeft het feit dat hij vader is van een lesbi sche dochter deze zomer ge bruikt om zijn afwijkende stand punt uit te leggen over een grondwettelijk verbod op het ho mohuwelijk. Bush is daar voor, Cheney niet. Ongepast De 'kwestie Mary Cheney' dook de afgelopen dagen op in nieuwsuitzendingen, politieke praatprogramma's en opiniepa gina's. De teneur was dat Kerry haar beter niet had kunnen noe men. George Bush liet weten Kerry's opmerking 'ongepast' te vinden, maar de Democraat voelt niets voor een verontschul diging. Hij meent dat zijn op merking over Maiy Cheney 'con structief en respectvol' was. In de Amerikaanse homobewe ging is ophef ontstaan over de ophef. „Waar men boos over zou moeten zijn. is een Republikein se partij die openlijk homosek suele mensen bezoedelt", zei Matt Foreman, directeur van de National Gay and Lesbian Task Force. De Log Cabin Republi cans, een groep Republikeinse homo's, was niet erg enthousiast over de uitspraak van Kerry, maar vindt dat het de Republi keinen zijn die gelijkberechti ging van homo's gepolitiseerd hebben met hun campagne te gen het homohuwelijk. De Kerry-campagne meent dat het rumoer een bewuste poging is van de Republikeinse partij om de aandacht af te leiden van zwakke punten in het eigen ver haal. Marv Cheney zelf heeft zich tot nu toe niet over de kwestie uitge laten. GPD ^llgdactie buitenland J - ft omstreden kan- ..opees Commissaris t"e, Rocco Buttiglione, deel van het Euro- Wcment dat het een'anti- inquisitie' vuert. Wtmentaners willen zijn tegtegenhouden om zijn "overtuigingen, zei de pi 0 voorns-katholiek w een interview met de 2 kant Corriere della eroP neer dat je je e passen aan een nieu- faiJe,6ePaard §aat met g» ketterjacht die dit- iiffit enÉÏ is gericht., e worden geconfron- een so°rt 'Berufsver- bot' tegen christenen", aldus Buttiglione. Buttiglione werd maandag door een commissie van het Europees Parlement afgewezen nadat hij had gezegd dat homoseksuali teit 'een zonde' is. De vroegere tekstschrijver van paus Johannes Paulus II kwam vervolgens weer in opspraak na dat Italiaanse media zaterdag hadden gemeld dat Buttiglione op een conferentie had gezegd dat hij alleenstaande moeders 'niet erg goed' vindt. Een woe dende Buttiglione verklaarde di rect dat de media hem verkeerd hadden geciteerd. Volgende week beslist aanko mend voorzitter Barroso van de Europese Commissie wat er met Buttiglione moet gebeuren. ANP/AFP GUATAMALA STAD - Speelsters van het elf tal 'Sterren van de Straat' komen in balbezit tij dens een wedstrijd tegen vrouwelijke politie agenten in Guatamala Stad. De voetbalwed strijd werd zaterdag gespeeld om de aandacht te vestigen op de omstandigheden waaronder Guatanialaanse prostituees hun werk moeten doen. De vrouwen krijgen weinig betaald en, hoewel prostitutie in Guatamala is gelegali seerd, worden zij regelmatig door de politie geïntimideerd. De prostituees overwegen de op richting van een vakbond. De politievrouwen wonnen de wedstrijd met 3-1. foto Daniel LeClair/RTR BRUSSEL - Vakbonden en poli tieke partijen betogen 11 novem ber in Brussel tegen de Diensten richtlijn van Europees Commis saris Bolkestein. Volgens Europarlementariër Liotard van de Socialistische Partij verslechtert de richtlijn de arbeidsvoorwaarden van vele werknemers in Europa. Voor taan gelden de regels van het EU-land waar het bedrijfshoofd- kantoor staat. Bonden vrezen dat bedrijven verhuizen naar landen met slechte regelingen. Twee dagen eerder is een demon stratie in Rotterdam, waar de EU-ministers van Sociale Za ken vergaderen. Betogers uiten daar tevens hun verzet tegen an dere Europese plannen, zoals de Havenrichtlijn, die het scheeps bemanningen wil toestaan zelf te laden en te lossen. ANP BRUSSEL - In België is de laat ste maanden merkwaardig veel cash geld in omloop. Veel Belgen hebben vermoede lijk hun zwarte geld opgehaald van Luxemburgse en Nederland se banken, vlak voordat de over heid de controle hierop flink ver scherpt. Belgische topambtena ren meldden dat in de Vlaamse krant Het Nieuwsblad van zater- dag. Door het zwarte geld uit te ge ven, omzeilen de Belgen een fis cale amnestieregeling van de re gering. Het kabinet-Verhofstadt hoopte dat mensen hun verborgen geld eenmalig wilden melden voor een relatief lage boete van maxi maal 9 procent. De bestedingen aan nieuwe keu kens, badkamers en andere goe deren blijken de Belgische eco nomie flink op te stuwen. ANP PEKING - Een Chinese satelliet is bij terugkeer naar de aarde per ongeluk terechtgekomen op een woonhuis in de provincie Sichuan in het zuidwesten van het land. De klap verwoeste het gebouw, maar volgens Chinese staats media van gisteren raakte niemand gewond en bleef de caspule onbeschadigd. Een verslag in de door de staat gecontroleerde Youth Dai ly leek de ernst van het incident te willen relativeren. „De landingstechnologie van onze satellieten is zeer ontwik keld. Het publiek hoeft zich hierover geen zorgen te ma ken." ANP/AFP BOEKAREST - Een bruine beer heeft zaterdag aan de rand van de Roemeense plaats Brasov een deelnemer aan een picknick gedood. Negen mensen raakten gewond. Het dier viel ook het ambulancepersoneel aan, dat te hulp was geroepen. Zes gewonden zijn er slecht aan toe. Bruine beren vertonen zich wel vaker aan de rand van de stad, op zoek naar eten in afvalbakken. In Roemenië leven nog ongeveer 5000 bruine beren in het wild. ANP/DPA/RTR KUALA LUMPUR - De politie in Maleisië heeft een tradi tionele genezer gearresteerd die medische experimenten uitvoerde op kinderen. Hij zou de proef persoontjes heb ben ontvoerd en gevangen hebben gehouden, meldden Ma leisische media gisteren. Een 14-jarige jongen die na een gevangenschap van drie maanden had weten te ontsnappen, diende een aanklacht in tegen de 52-jarige man. Bij huiszoeking troffen agen ten achttien andere ontvoerde kinderen aan. ANP/DPA JAKARTA - De Indonesische president Megawati Soekar- noputri zal woensdag niet bij de inauguratie van haar op volger Susilo Bambang Yudhoyono zijn. Dat heeft een naaste medewerker van Megawati gisteren gezegd. „Haar aanwezigheid bij de ceremonie is niet verplicht", verklaarde partijbestuurder Pramono Anung het besluit van Megwati. Megawati heeft haar opvolger nog niet ontmoet sinds de einduitslag van de verkiezingen op 4 oktober bekend werd gemaakt. Susilo heeft gezegd dat hij een brief naar Megawati heeft gestuurd waarin hij aandringt op een ontmoeting, die vol gens hem in het belang is van een soepele machtsover dracht. Megawati heeft nog niet gereageerd. ANP/AFP PEKING - Een kleine honderd leden van de Chinese op roerpolitie zijn gisteren vertrokken om deel te nemen aan een VN-missie in Plaïti. Het is voor het eerst dat Chinese troepen op het westelijk halfrond worden gestationeerd. De eenheid is volgens het persbureau Xinhua speciaal ge traind om grote groepen in de hand te houden en rellen te bestrijden. Op het Caribische eiland bevindt zich een internationale stabilistatiemacht van de Verenigde Naties. ANP van onze redactie buitenland NEW YORK - Vele onwillige ge vangenen in het Amerikaanse detentiecentrum Guantanamo Bay zijn door hun ondervragers wreed behandeld. Dat hebben bewakers van het kamp op Cu ba en inlichtingenofficieren te genover het dagblad The New York Times verklaard. Het Amerikaanse leger heeft tot nu toe steeds volgehouden dat, op een aantal incidenten na, ge vangenen op 'Gitmo' niet zijn mishandeld. Gevangenen die weigerden mee te werken met hun ondervragers werden tot op hun ondergoed uitgekleed en aan handen en voeten geketend. Ondertussen kregen ze in koude ruimtes on der het flikkerende licht van stroboscopen keiharde rock- en rapmuziek te horen. Dergelijke sessies, die de gevan genen uit hun doen moesten brengen, konden veertien uur duren, aldus een ooggetuige in de zondagseditie van de Times. Onder de circa zeshonderd ge vangenen op Guantanamo zijn vele mensen uit Afghanistan en Irak die in verband zijn ge bracht met extremistische mosli morganisaties. Sommigen zitten er al bijna twee jaar vast, zon der aanklacht of verdediging. Eerder dit jaar riepen foto's van Amerikanen die in Irak gevange nen mishandelden en verneder den wereldwijd geschokte reac ties op. ANP water stroom opwekken om zo de energiehonger van het econo mische expanderende land te kunnen stillen. Volgens de actie groepen zal door de dammen ze ker 13.300 hectare landbouw grond onder water komen te staan. Dertien steden en dorpen zijn hierdoor direct getroffen en vooralsnog zeker 100.000 men sen zullen een veilig heenkomen moeten zoeken. Wegens de aanleg van de Drie- klovendam, circa 1500 kilome ter stroomafwaarts van het nieu we project, moesten 1,2 miljoen Chinezen verhuizen, 's Wereld grootste waterkrachtcentrale kostte 20 miljard euro. De elek triciteit die de centrale zal gene reren, moet eentiende van de Chinese behoefte dekken. De werkzaamheden in Yunnan zijn volgens bewoners van het gebied al begonnen, ondanks toezeggingen van de provinciale overheid dat er een studie komt naar de gevolgen voor mens en milieu. De uitvoerder is de groot ste onafhankelijke elektriciteits producent Huaneng, die wordt geleid door de zoon van ex-pre mier Li Peng. In de getroffen regio wonen veel etnische minderheden zoals de Zang (Tibetaans), Bai, Miao (Hmong) en Naxi. ANP van onze redactie buitenland LONDEN - Negen internationa le en Chinese milieugroepen zijn een actie begonnen tegen de bouw van een nieuwe grote dam in de rivier Yangtze. Net ais door de omstreden Driekloven- dam in dezelfde rivier, zullen ook hier grote oppervlakten land onder water komen te staan. Tienduizenden boeren zullen moeten verhuizen. Daarenboven wordt de Kloof van de Springende Tijger, die op de lijst van werelderfgoed van de Verenigde Naties staat, regelrecht bedreigd. Het project in de zuidwestelijke provincie Yunnan, niet ver van de grens met Birma (Myanmar), heeft tot dusver weinig aan dacht gekregen. Een aantal Chi nese media schreef er de afgelo pen weken over en ook op inter net waren de actiegroepen ac tief. De tegenstanders kregen za terdag internationale aandacht doordat de Britse krant The In dependent het verhaal over de dam op de voorpagina zette. De dam bij de Kloof van de Springende Tijger is onderdeel van een stelsel van acht dam men in dit deel van van de Yangtze. De regio wil met rivier-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5